Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Locuri limitate în grădinițele din Ialomița

Locuri limitate în grădinițele din Ialomița

bonus: Slobozia-75 de locuri în grădinițe în anii viitori

Conform informațiilor oficiale oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în anul școlar 2024-2025, grădinițele din județ au disponibil pentru înscriere în primul an de creșă și grupa mică 1000 de locuri. Reprezentanții unităților de învățământ susțin însă că, în acest moment, «sunt la limită cu ocuparea locurilor în cele două forme de învățământ». Mai mult, o parte dintre grădinițe ar putea majora tarifele pentru masa asigurată copiilor.

 

Se caută soluții Cele 1000 de locuri disponibile pentru î... [citește_tot_articolul]

5 August 2024, 09:45 (4650 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița rurală caută soluții pentru proiectele de investiții în derulare

Trei administrații, aceeași poveste

Ialomița rurală caută soluții pentru proiectele de investiții în derulare

Administrațiile locale au nevoie de fonduri pentru cofinanțarea proiectelor de dezvoltare locală. Banii europeni și guvernamentali, oricât de mulți, se dovedesc insuficienți. În funcție de necesități, de culoarea politică a loca­lității și de experiența administrativă a primarului, fiecare localitate își caută propriile soluții. Pentru a oferi o imagine de ansamblu, am ales să prezentăm azi trei studii de caz: Miloșești, Sărățeni și Dridu. Fiecare dintre aceste administrații caută soluții pentru cofinanțarea proiectelor de investiții aflate în diferite faze de derulare în anul 2024.

 

Miloșești așteaptă intervenții centralizate... [citește_tot_articolul]

4 August 2024, 10:40 (7166 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Argintul dacic din Ialomița, prezent la expoziția europeană din Olanda

Muzeul Județean Ialomița, partener la expoziția europeană «Dacia! Regatul aurului și argintului»

Argintul dacic din Ialomița, prezent la expoziția europeană din Olanda

Începând cu luna iulie 2024, 84 monede de argint aflate în colecția Muzeului Județean Ialomița sunt expuse în cadrul expoziției europene «Dacia! Regatul aurului și argintului» din Țările de Jos (Olanda). Conform organizatorilor, aproape 700 de bunuri din metale prețioase, făcând parte din peste 50 de tezaure, aflate în colecțiile a 18 muzee din România, vor face parte din cadrul expoziției până în ianuarie 2025. «Muzeul Județean Ialomița este un muzeu viu. Iar această expoziție la care participăm este încă o dovadă în acest sens!» confirmă directorul Muzeului Județean, Florin Vlad. Cele 84 de piese care... [citește_tot_articolul]

3 August 2024, 10:10 (5897 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Au început pregătirea pentru viitorul campionat

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Au început pregătirea pentru viitorul campionat

bonus: Planurile antrenorului Ion Ivan

Campionatul Diviziei A la handbal feminin debutează oficial la jumătatea lunii septembrie 2024. Până în momentul în care vor intra efectiv pe teren, jucătoarele de la CSM Unirea Slobozia vor participa la o etapă de pregătire intensă. Astfel, preț de o lună și jumătate, întreg lotul va beneficia de un stagiu complet de pregătire fizică și va disputa mai multe meciuri amicale. Mai mult, CSM Unirea Slobozia le-a cooptat în lot pe experimentatele Daniela Toader, care va evolua pe postul de pivot, și Adina Cârligeanu, desemnată antrenorul secund al echipei. «Ne dorim o echipă bine sudată, care poate asigura, pe viitor, promovarea!» susține profesorul... [citește_tot_articolul]

2 August 2024, 09:40 (2968 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, printre județele cu cei mai mulți «absenți» la Evaluarea Națională 2024

Ialomița, printre județele cu cei mai mulți «absenți» la Evaluarea Națională 2024

bonus: Elevi din Ialomița admiși la Colegiile Militare

Un studiu realizat de Fundația «Salvați Copiii» pe baza rezultatelor obținute la Evaluarea Națională 2024 arată faptul că, la nivel național, mii de copii înscriși la școală în urmă cu 9 ani nu au mai susținut testarea. Statistica realizată de specialiști plasează județul nostru pe primele poziții în ceea ce privește numărul copiilor care, deși ar fi trebuit să se afle în sălile de examen, nu au participat la sesiunea din acest an a Evaluării Naționale.

Statistică îngrijorătoare Fundația «Salvați Copiii» a analizat rezultatele la Evaluarea... [citește_tot_articolul]

1 August 2024, 10:05 (5526 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Tabăra de vară a sfinților doctori fără de arginți de la Săveni

Tabăra de vară a sfinților doctori fără de arginți de la Săveni

În perioada 28-31 iulie a.c., la Săveni, în Ialomița, s-a desfășurat tabăra de vară organizată de către Parohia Săveni în colaborare cuPrimăria din localitate. Anul acesta evenimentul a beneficiat de sprijinul financiar al Consiliului Județean Ialomița. La activitățile desfășurate în cele 3 zile de tabără au participat peste 270 de copii din localitățile limitrofe comunei Săveni, dar și din Brăila, București și Călărași. «Este a patra ediție a acestui eveniment anual, cu un număr record de participanți. Și, grație celor 45 de voluntari implicați, am reușit să oferim copiilor momente de neuitat!» susține preotul Florin Jugănaru, unul dintre cei doi preoți... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2024, 10:25 (4478 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a început cadastrarea sistematică a imobilelor din intravilan

Programul Național de Cadastru și Carte Funciară

Ialomița a început cadastrarea sistematică a imobilelor din intravilan

Programul Național de Cadastru și Carte Funciară a intrat în etapa care vizează imobilele amplasate în intravilanul localităților din județ. Potrivit datelor, astfel de măsurători, efectuate în vedere eliberării cărților funciare, se realizează în momentul de față în 16 localități ale județului.

 

Bani publici și europeni pentru cadastrare sistematică Startul Programului Național de Cadastru și Carte Funcționară a fost dat în 2016, scopul său fiind de a oferi înregistrarea gratuită a tuturor proprietăților din țara noastră în sistemul... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2024, 10:20 (9936 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Zero lei» pentru activități sportive în Ialomița

«Zero lei» pentru activități sportive în Ialomița

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița a dat publicității raportul privind activitatea desfășurată în anul 2023. Documentul a fost prezentat în urmă cu aproximativ două săptămâni în cadrul Colegiului Prefectural, ședință lunară organizată de Instituția Prefectului Județul Ialomița. Potrivit Raportului prezentat de instituție, anul trecut, activitățile sportive cu tradiție pe care DJST Ialomița le organiza la nivelul județului nu au be­neficiat de finanțare din partea Agenției Naționale pentru Sport, instituție căreia i se subordonează.

 

Sportul, o activitate subfinanțată... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2024, 10:10 (4763 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariile obținute în 2023 de șefii celor mai importante instituții publice din Ialomița

Salariile obținute în 2023 de șefii celor mai importante instituții publice din Ialomița

În fiecare an, până la 15 iunie, angajații plătiți din bani pu­blici au obligația să depună la Agenția Națională de Integritate declarațiile de avere, documente în care se regăsesc veniturile salariale pe care le-au încasat în anul fiscal anterior. Pe baza acestor declarații, ziarul nostru a făcut o analiză a veniturilor salariale nete pe care șefii celor mai importante instituții pu­blice din județ le-au obținut anul trecut. Cel mai mare salariu obținut în Ialomița anul trecut este de peste 300 mii de lei, iar cel mai mic nu depășește 52 mii de lei.

 

Transparență pe bani publici... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2024, 09:35 (19401 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

21 milioane de lei pentru renovarea școlilor din Țăndărei

21 milioane de lei pentru renovarea școlilor din Țăndărei

Primăria Țăndărei așteaptă «undă verde» din partea Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia în vederea finanțării unor proiecte ce vizează reabi­litarea energetică a trei unități de învățământ din oraș. Este vorba despre Liceul Tehnologic Țăndărei, Liceul Teoretic «Paul Georgescu» și Școala Gimnazială Nr. 1. Valoarea proiectelor se ridică la 21 milioane de lei.

 

Investiție în Educație Liceul Tehnologic Țăndărei, Liceul Teoretic «Paul Georgescu» și Școala Gimnazială Nr. 1 sunt printre cele mai vechi clădiri publice... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2024, 11:25 (4338 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Muntele și marea», în curtea Școlii Gimnaziale Perieți

«Muntele și marea», în curtea Școlii Gimnaziale Perieți

În perioada vacanței de vară, Școala Gimnazială Perieți derulează o serie de activități extrașcolare care capacitează abilitățile creative ale elevilor. Printre acestea se numără și pro­iectul «La munte și la mare... în vacanța mare», desfășurat în săptămâna 8-12 iulie 2024.

 

Programe școlare care sfințesc locuri Trei profesoare entuziaste din cadrul școlii Perieți, Elena Panait, Daniela Ploeșteanu și coordonatorul Programului «Grădină de relaxare, liniște și învățare», Andreea Mihai au organizat în a doua decadă... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2024, 13:35 (4052 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Liviu Patrichi, în Comisia de Transporturi a Camerei Deputaților

Deputatul PSD Liviu Patrichi, în Comisia de Transporturi a Camerei Deputaților

Din 25 iunie 2024, Liviu Patrichi, fostul manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, a fost numit de­putat în Parlamentul României. Acesta a preluat prerogativele funcției deținută anterior de Ștefan Mușoiu, în prezent europarlamentar. După depunerea jurământului, Liviu Patrichi a fost numit membru al Comisiei de Trans­porturi și Infrastructură din cadrul Camerei Deputaților. «Experiența profesio­nală pe care am acumulat-o îmi va fi utilă în activitatea parlamentară!» a declarat deputatul PSD Liviu Patrichi.

 

Deputat în Parlamentul României... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2024, 10:10 (3380 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Povestea ipotetică a concursului pentru un post de farmacist la Oncologie de la un spital județean

Povestea ipotetică a concursului pentru un post de farmacist la Oncologie de la un spital județean

Haideți să presupunem că, într-o bună zi, în viitorul apro­piat, un spital județean ar scoate la concurs un post. Nu de psiholog, că ăla e deja ocupat de femela-curcubeu... Haideți să spunem de asistent... Nu, că e banal. De brancardier? Nu, că vor veni buluc... De farmacist? Da, asta e! Un post de farmacist la Secția Oncologie a unui spital. Stați, stați... Nu dați năvală, că nu e cazul. În fond, este o presupunere, un exercițiu de imaginație... De asemenea, să presupunem că pentru acest examen se prezintă la concurs o soție de preot care nu poate fi refuzat! Întâi, fiindcă n-a făcut degeaba umbră pământului rugându-se pentru mai-marii zilei și... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2024, 09:55 (10132 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

23 de concursuri pentru ocuparea posturilor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

23 de concursuri pentru ocuparea posturilor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

În această perioadă, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează 23 de concursuri pentru ocuparea posturilor vacante. În momentul de față, instituția își desfășoară activitatea cu un grad de ocupare a funcțiilor de aproximativ 78%, transmit oficialii IPJ Ialomița. Printre concursurile care se vor organiza nu se numără și cel pentru funcția de inspector-șef.

 

Concursuri în derulare Deficitul de personal cu care se confruntă Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a determinat instituția să organizeze o nouă serie de concursuri pentru... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2024, 15:15 (9329 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lacurile din Ialomița rămân fără apă din cauza lipsei precipitațiilor

Lacurile din Ialomița rămân fără apă din cauza lipsei precipitațiilor

Lipsa precipitațiilor și temperaturile extrem de ridicate înregistrate în verile din ultimii ani au determinat o scădere a nivelului apelor din lacurile aflate pe teritoriul județului Ialomița. Estimativ, în perioada 2020-2024, potrivit Sis­temului de Gospodărire a Apelor Ialomița, structura teritorială a Agenției Naționale Apele Române Ialomița, nivelul apelor din lacuri a scăzut în fiecare an cu câte 30 de cm. Fenomenul are un impact direct asupra economiei locale, având în vedere faptul că un sfert dintre lacuri sunt utilizate pentru pescuit, iar o parte dintre acestea reprezintă sursa de alimentare a canalelor de irigații. În Vestul... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2024, 09:40 (12571 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni vor putea monitoriza infractorii cu ajutorul brățărilor electronice

Din octombrie 2024

Polițiștii ialomițeni vor putea monitoriza infractorii cu ajutorul brățărilor electronice

În cadrul unei conferințe de presă, oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au anunțat public faptul că, de la 1 octombrie 2024, sistemul de monitorizare a persoanelor certate cu legea, prin intermediul brățărilor electronice, va fi operațional și în județul nostru. În momentul de față, cu ajutorul fondurilor oferite de Inspectoratul General al Poliției Române, în sediul IPJ Ialomița se amenajează Centrul Operativ, serviciu în cadrul căruia se va realiza monitorizarea.

 

Proiect în lucru Ialomița este unul dintre județele... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2024, 15:20 (5242 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Rezultate sub așteptări la Titularizare 2024

Procent de promovare de 28,6% în Ialomița

Rezultate sub așteptări la Titularizare 2024

Ministerul Educației a făcut publice re­zultatele inițiale, înainte de contestații, ale probei scrise a examenului de Titularizare 2024. Potrivit informațiilor oficiale, procentul notelor peste 7, în baza cărora candidații pot fi considerați «admiși» la această probă, este de doar 28,6%. La nivelul județului, niciun profesor nu a reușit să obțină nota 10.

 

Fără 10 la Titluarizare 2024 Ialomița se numără printre județele cu cele mai mici note la examenul de Titularizare 2024. În timp ce media națională a notelor peste 7, condiția prin care un candidat... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2024, 09:50 (7241 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia, pe lista celor 104 școli europene din România

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia, pe lista celor 104 școli europene din România

Vineri, 19 iulie 2024, Ministerul Educației a publicat rezultatele finale ale Concursului Național pentru obținerea certificatului «Școala Europeană». Pe lista celor 104 școli care au obținut acest calificativ se numără și Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia. «Sunt bucuros pentru acest rezultat. Este un efort colectiv care confirmă munca permanentă a colegilor mei și a elevilor noștri!» declară Vitalie Buzu, directorul Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia.

 

O competiție acerbă Concursul Național «Școală Europeană... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2024, 19:05 (14094 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

EXPUR SA Slobozia, sponsor oficial al Concursului de Matematică «Naparis»

EXPUR SA Slobozia, sponsor oficial al Concursului de Matematică «Naparis»

În perioada 15-20 iulie 2024, Centrul Județean de Excelență Ialomița, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, a organizat la Slobozia Tabăra Națională de pregătire «Naparis». Astfel, 150 de copii și tineri capabili de performanță în domeniul Matematicii au îmbinat activitatea de pregătire cu activități recreative. Valoarea finanțării pentru acest eveniment a depășit 250000 de lei. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița confirmă faptul că au atras sponsorizări care depășesc 70000 de lei. Printre sponsori s-a numărat și societatea EXPUR SA, partener constant în cadrul proiectelor educative. Cea mai consistentă finanțare,... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2024, 14:25 (3051 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Din nou campioni

Lupte libere pe plajă

Din nou campioni

Recent încheiatul Campionat European de lupte pe plajă, desfășurat la Timișoara, a adus rezultate spectaculoase pentru luptătorii din Amara, pregătiți de profesorul Marian Moraru. Astfel, sportivii s-au întors acasă cu două titluri de campion european și unul de vicecampion. «Sunt mândru de rezultatele pe care le-au obținut!» susține antrenorul Marian Moraru.

 

Din nou pe podium Timișoara a fost la finalul săptămânii trecute capitala luptelor pe plajă. Sportivi din 20 de state ale bătrânului continent s-au întrecut în cadrul... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2024, 13:10 (2463 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
258 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tînăr cu șase infracțiuni la activ, reținut de polițiști

În cursul zilei de luni, 15 martie a.c., polițiștii ialomițeni au dispus reținerea pe bază de ordonanță pentru 24 de ore a unui bărbat în vîrstă de 30 de ani, din comuna Sudiți, acuzat de comiterea a șase ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:18
(13393 vizualizări - 0 comentarii)


Prins în flagrant la furat

Sâmbătă seara, 13 martie a.c., în jurul orei 19.00, o echipă de siguranță publică mixtă, formată dintr-un polițist și un jandarm, a surprins, în flagrant, un bărbat în vîrstă de 31 de ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:16
(17562 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Bordușani, identificați

Trei tineri în vîrstă de 17, 19 și 20 de ani, toți din comuna Bordușani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați de comiterea a două furturi din curțile locuințelor a doi consăteni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 09:23
(16314 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă la Urziceni

Polițiști din Urziceni au participat sîmbătă, 13 martie a.c., la o acțiune preventivă desfășurată pe raza municipiului. Acțiunea s-a desfășurat în intervalul orar 8.00-12.00, polițiștii controlînd 23 autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:42
(15819 vizualizări - 0 comentarii)


15 tone deșeuri feroase, confiscate la Fetești

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 8.00, o echipă de siguranță publică aflată într-un filtru rutier instituit pe Strada Călărași din Fetești a oprit, pentru control, un autotractor cu remorcă în care ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:12
(14306 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente de la băutură

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 19.45, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată prin 112, despre un accident rutier petrecut pe raza comunei Făcăeni. Polițiștii deplasați la fața locului au efectuat ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 07:12
(17966 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste un miliard de la Poliția Rutieră

Avînd în vedere numărul mare al accidentelor rutiere produse în ultima perioadă, Poliția Rutieră a derulat în acest week-end acțiuni ce au avut drept scop determinarea participanților la trafic de a conștientiza ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 06:48
(14635 vizualizări - 0 comentarii)


Săbii ninja, bâte și cuțite, depistate în două mașini la Slobozia

Săbii ninja, bîte și cuțite, depistate în două mașini la Slobozia

În după-amiaza zilei de luni, 15 martie a.c., efective ale Serviciului de Investigații Criminale, Serviciului Rutier, Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia și Serviciului de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 18:11
(14675 vizualizări - 0 comentarii)


Urgențe medicale la Bărbulești și Manasia

Echipajul SMURD din Detașamentul Urziceni a fost solicitat la două urgențe medicale din zona de competență. Astfel, duminică, 14 martie a.c., în jurul orelor 22.20, echipajul de prim-ajutor s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:48
(15275 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă de 83 de ani, salvată de SMURD Fetești

Echipajul de descarcerare dar și cel de acordare a primului-ajutor de la Garda Fetești au fost solicitate sîmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 18.30, la apartamentul unei bătrîne din localitate, care ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:45
(17311 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu laBorănești

Flăcările au izbucnit sîmbătă, 13 martie a.c., la miezul nopții, la locuința unui cetățean din localitate. Incendiul a avut ca sursă probabilă de aprindere efectul termic al unui coș de evacuare a fumului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:42
(18069 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, la raport

În săptămîna precedentă, Prefectura Ialomița a înregistrat 6 Ordine ale prefectului, 166 documente la Registratură, 11 scrisori, 2 apostile și au fost ținute 7 audiențe.
În cadrul Compartimentului Controlul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:19
(15278 vizualizări - 0 comentarii)


Deținut evadat, dat în urmărire națională

Deținut evadat, dat în urmărire națională

În dimineața zilei de joi, 12 martie a.c., de la Penitenciarului Tulcea a evadat Ichim Gheorghiță, de 21 de ani, din comuna Băltătești, județul Neamț.
Bărbatul a fost condamnat pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:52
(15234 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit cu pantofi

Un bărbat, de 32 de ani, din Capitală, șofer al unui autovehicul, a fost depistat în trafic transportînd peste 400 de perechi de pantofi, în valoare de peste 20000 de lei. Șoferul a fost sancționat contravențional ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:43
(16684 vizualizări - 0 comentarii)


Jocuri electronice, fără licențe de exploatare

La o societate comercială din localitatea Gîrbovi, polițiștii au identificat cinci aparate de jocuri electronice, ce funcționau fără licențe de exploatare. Pe numele administratorului societății a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:38
(15893 vizualizări - 0 comentarii)


500 litri de băuturi alcoolice, confiscate la Slobozia

Pe raza municipiului Slobozia a fost depistat un bărbat de 34 ani, din municipiul Brăila, ce transporta cu un autoturism cantitatea de 500 litri de alcool fără a deține documente de proveniență. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:37
(15651 vizualizări - 0 comentarii)


În Fetești, beat la volan

Vineri, 12 martie a.c., în jurul orelor 22.00, pe raza municipiului Fetești a fost depistat în trafic un bărbat de 49 de ani, din localitate. După testarea cu etilotestul, s-a constatat că șoferul conducea ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:36
(18634 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor din județul Ialomița, efective din cadrul structurilor teritoriale ale Ministerului Administrației și Internelor au fost angrenate în cursul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:30
(18254 vizualizări - 0 comentarii)


Accident din cauza neacordării de prioritate

Pe DN 2, în afara localității Urziceni, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Un șofer, de 50 de ani, din județul Călărași, pe fondul neatenției, a pătruns ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:24
(15278 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt comis în județul Brăila, prinși de polițiștii ialomițeni

În cursul dimineții de vineri, 12 martie a.c., în jurul orei 06.00, agenții Postului de Poliție Ciocîrlia, cu ocazia efectuării serviciului de patrulare în vederea prevenirii și combaterii furturilor din ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:20
(14123 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora și investițiile în școli și diguri

Pocora și investițiile în școli și diguri

Ultima preocupare a deputatului PNL de Ialomița, Cristina Pocora vizează investițiile din învățămînt. Astfel, parlamentarul a remis ministrului Educației un set de întrebări privitoare la situația școlilor ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 18:31
(19112 vizualizări - 0 comentarii)


Minor, suspect de comiterea a 12 furturi

Polițiștii din Țăndărei au reușit identificarea și probarea activității infracționale a unui minor, suspect a 12 furturi, care figurau în evidențele Poliției cu autori necunoscuți. Suspectul este un minor ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 09:36
(15992 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o moară din Făcăeni

Miercuri, 10 martie a.c., polițiștii din Făcăeni au fost sesizați de un bărbat, de 60 de ani, din Constanța, administrator la o societate comercială din localitate, asupra unui furt. Astfel, în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 08:16
(24028 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

• Miercuri, 10 martie a.c., timp de trei ore, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, Inspectoratului Județean de Jandarmi și Serviciului Public al Poliției Comunitare au organizat o acțiune ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 06:21
(20961 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimă: Campionatele Europene de Cadeți, Atena 2010

În perioada 2-8 martie 2010, la Sala Olimpică din Atena, s-au desfășurat Campionatele Europene de Cadeți. După cum am anunțat, la eveniment a participat și reprezentantul Ialomiței, Mihai Cruțu, legitimat ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2010, 13:57
(16360 vizualizări - 3 comentarii)


Prins în flagrant încercînd să mituiască un polițist

Un bărbat a fost depistat de un polițist în timp ce transporta 30 de miei tăiați, fără acte de proveniență. Pentru a nu fi sancționat și a nu i se confisca marfa, R.L. i-a oferit polițistului 200 de lei ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2010, 13:40
(28308 vizualizări - 4 comentarii)


6 persoane, victime ale unui accident rutier

Neadaptarea vitezei la condițiile meteo a fost cauza principală a producerii unui accident rutier între Coșereni și Urziceni. Potrivit polițiștilor, în accident a fost implicat un microbuz în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2010, 11:33
(29919 vizualizări - 0 comentarii)


Depășire în triplare și a ajuns cu mașina în pom

Pe șoseaua ce leagă Slobozia de Amara s-a petrecut marți, 9 martie a.c., un accident spectaculos. Așadar, polițiștii au fost sesizați telefonic de producerea accidentului, din primele investigații la fața ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2010, 15:42
(20571 vizualizări - 0 comentarii)


Patroni cercetați penal

Marți, 9 martie, polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor din cadrul Poliției Fetești, au organizat și executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii distribuirii și comercializării băuturilor ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2010, 15:34
(18115 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni ale Poliției

• În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat mai multe acțiuni pe șoselele ialomițene. În cadrul acțiunilor au fost aplicate 153 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2010, 15:32
(17673 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...