Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Social-democrații au votat 97,7% pentru retragerea sprijinului politic premierului Ilie Bolojan

Social-democrații au votat 97,7% pentru retragerea sprijinului politic premierului Ilie Bolojan

Aproximativ 5000 de social-democrați au decis luni, 20 aprilie 2026, prin vot electronic, dacă să continue guvernarea alături de premierul liberal Ilie Bolojan sau dacă îi retrag acestuia sprijinul politic. În fapt, membrii PSD au răspuns la întrebarea «având în vedere prăbușirea economico-socială din ultimele 10 luni -cu recesiune, inflație, afaceri care se închid, șomaj, scăderea investițiilor publice și a nivelului de trai, în special pentru tineri, pentru pensionari și categoriile vulnerabile-plus lipsa dialogului real în Coaliție și cu partenerii sociali: Considerați că PSD trebuie să îi retragă sprijinul politic prim-ministrului Ilie Bolojan? (Răspuns: DA/NU)»... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2026, 08:05 (4724 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Comasare de localități» sau înființare de «primării de sector»

Reformă administrativă în Ialomița

«Comasare de localități» sau înființare de «primării de sector»

Ialomița anului 2026, cu cele 66 de localități, respectiv 59 de comune, 4 orașe (Țăndărei, Amara, Căzănești, Fierbinți-Târg, 2 municipii (Fetești, Urziceni) și un municipiu reședință de județ (Slobozia) se află la o răscruce administrativă. În prezent, cel puțin jumătate dintre localitățile județului depind aproape exclusiv de subvențiile guvernamentale, presiunea pentru comasarea unor așezări devenind deja o prioritate. În cele ce urmează, vom încerca să analizăm potențiale direcții de reformă administrativă a Ialomiței, cu mențiunea că scenariile de lucru reprezintă la acest moment variante care pot suferi mo­dificări importante.

 

Premierul Bolojan vrea «primării de sector» la granița municipiilor reședință de județ... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2026, 09:40 (12724 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia organizează primul târg dedicat adopției animalelor abandonate

Slobozia organizează primul târg dedicat adopției animalelor abandonate

În perioada 15-16 mai 2026, la Slobozia se va organiza primul târg de adopții pentru animalele abandonate. Evenimentul se desfășoară cu sprijinul celei mai mari organizații pentru drepturile animalelor din municipiul reședință de județ și este inițiat de aceiași voluntari care au făcut demersuri către autoritățile locale de a renunța la artificiile de Revelion pentru siguranța animalelor de companie. Acest eveniment vine în contextul în care reprezentanții adăpostului pentru câini maidanezi din Slobozia a fost la un pas de a eutanasia mai multe animale din cauza supraaglomerării. Din fericire, patrupedele au fost salvate cu ajutorul organizațiilor care militează... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2026, 10:20 (3898 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a început modernizarea Laboratorului de Microbiologie

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a început modernizarea Laboratorului de Microbiologie

Parte a proiectelor de dezvoltare, cu fonduri europene, a Spitalului Județean de Urgență din Slobozia este și modernizarea Laboratorului de Microbiologie din cadrul unității medicale. Proiectul prevede înlocuirea tuturor echipamentelor vechi cu aparate moderne ce permit efectuarea precisă și rapidă de analize microbiologice.

 

O investiție necesară Îmbunătățirea activității Laboratorului de Microbiologie este esențială pentru prevenția și controlul infecțiilor intraspitalicești. «Pare ceva ieșit din comun, dar avem nevoie de un astfel de laborator pentru a descoperi... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2026, 10:15 (1705 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița au fost înregistrate aproape 800 de apeluri la Telefonul Copilului

În 2025

În Ialomița au fost înregistrate aproape 800 de apeluri la Telefonul Copilului

«119» este numărul de urgență la care pot fi reclamate situațiile de risc ce îi vizează pe copii. La nivel local, acesta este gestionat de Di­recția Generală de Asistență So­cială și Protecția Copilului Ialo­mița. În 2025, la numărul «119» au fost reclamate aproximativ 800 de situații de risc ce îi vizau pe copii. Mai bine de jumătate dintre acestea au fost, din păcate, confirmate.

 

Abuzurile asupra copiilor, o realitate tot mai prezentă Legislația privind protecția copii­lor asupra situațiilor de risc a fost implementată... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2026, 10:10 (4161 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sălcioara: Femeie stropită cu acid de baterie și bătută de soț

Sălcioara: Femeie stropită cu acid de baterie și bătută de soț

«Violența domestică» este tot mai prezentă în ju­dețul Ialomița. În ultimii 3 ani, în atenția autorităților au intrat sute de cazuri de agresiuni petrecute în familii. În foarte puține cazuri agresorii au ajuns în fața instanțelor de judecată. Datele arată că cei mai mulți dintre aceștia au fost «iertați» de magistrați prin aplicarea unor amenzi penale sau prin încetarea proceselor penale. Ultimul caz de «violență domestică» adus în atenția autorităților s-a petrecut la Sălcioara, în urmă cu o săptămână. Din probelele reținute de procurori în acest caz reiese o violență greu de imaginat... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2026, 10:05 (4969 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare pe tema înzestrării Armatei Române

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare pe tema înzestrării Armatei Române

În urmă cu câteva zile, deputatul PSD Ștefan Țintă a adresat o interpelare ministrului Apărării Naționale, Radu Miruță, parlamentarul social-democrat fiind interesat asupra respectării «calendarului» de realizare a contractelor pentru echipamente militare. «Alocarea, începând cu 2017, a cel puțin 2% din PIB pentru apărare a stârnit foarte multe controverse în rândul opiniei publice, încă din anul 2015, când s-a decis acest prag financiar în vederea alinierii țării noastre la cerințele NATO. În baza acordului politic semnat în 2015, România s-a numărat printre primele state membre NATO care au alocat constant peste 2% din PIB pentru Apărare. Iar anul acesta, bugetul Ministerului Apărării Naționale a fost majorat semnificativ, cu 16,62% față de anul anterior, ajungând la 49,4 miliarde lei (aproximativ 2,5% din PIB)!»... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2026, 08:10 (3411 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

DN2, cel mai periculos drum național care traversează Ialomița

DN2, cel mai periculos drum național care traversează Ialomița

Ialomița este tranzitată de 6 drumuri naționale. Cel mai periculos dintre acestea rămâne DN2. În perioada 2020-2025, datele oficiale ale Poliției Rutiere din cadrul Inspec­toratului General al Poliției Române arată că pe porțiunea DN2 care traversează județul Ialomița s-au produs cele mai multe accidente rutiere, cu zeci de victime. Mai mult, Avocatul Poporului a atras la rându-i atenția cu privire la situația acestei șosele.

 

Șoseaua pe care se produc cele mai multe accidente Drumul Național 2-E85 face legătura dintre București și localitatea Siret... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2026, 09:40 (4709 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bugetul Consiliului Județean Ialomița, estimat la 200 milioane de euro

În 2026

Bugetul Consiliului Județean Ialomița, estimat la 200 milioane de euro

Consiliul Județean Ialomița a făcut publică o sinteză a bugetului estimat pentru anul 2026. Potrivit eva­luărilor oficiale, valoarea totală se apropie de suma de 200 milioane de euro. Cea mai mare parte a fondurilor publice vor fi utilizate pentru dezvoltare, susțin reprezentanții instituției. «Prioritare sunt investițiile europene pe care Consiliul Județean și le-a asumat!» susțin oficialii admi­nistrației județene.

 

Proiectul de buget al administrației județene Conform oficialilor Consiliului Județean Ialomița, valoarea estimată a bugetului afe­rent anului... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2026, 09:45 (2835 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

Episcopul Sloboziei și Călărașilor intervine în problema poluării olfactive a municipiului reședință de județ

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

La finalul alocuțiunii specifice din Noaptea de Înviere de duminică, 12 aprilie 2026, episcopul Sloboziei și Călărașilor, PS Vincențiu, a ținut să uimească asistența cu o declarație în ceea ce privește poluarea olfactivă a municipiului reședință de județ. Cele peste 1500 de persoane prezente la Catedrala Episcopală pentru a primi Lumina și a întâmpina cum se cuvine Sărbătoarea Paștelui, au ascultat cu atenție discursul Prea Sfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. La finalul cuvântării, înalta față bisericească a ținut să-și încheie alocuțiunea destul de dur, concluzionând că «maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 11:50 (6487 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Săpunurile naturale ale doamnei Carmen

Săpunurile naturale ale doamnei Carmen

Natura este o permanentă sursă de inspirație. Nu doar în lucrările artiștilor putem descoperi elemente care au legătură cu ea, ci și în meșteșuguri precum fabricarea săpunurilor. În comuna Sărățeni, Carmen Radu folosește plante și uleiuri esențiale naturale pentru a crea săpunuri originale. Are 12 rețete proprii, certificate de organismele europene. Ideea de a transforma pasiunea pentru natură într-un meșteșug i-a venit o dată cu plantarea primelor tufe de lavandă în propria gospodărie.

 

Natura, o sursă de inspirație Pe lângă familie, î... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 11:05 (2760 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

De la extaz la agonie

Fotbal, SuperLiga/play-out, Unirea Slobozia-Petrolul Ploiești 1-2

De la extaz la agonie

Pe scurt, cam așa s-ar rezuma pentru Unirea partida rundei cu numărul 4 din play-out-ul SuperLigii sezonului 2025-2026. Meciul din ziua de Paști de duminică, 12 aprilie 2026, contra Petrolului din Ploiești a fost pentru Unirea și suporterii slobozeni prezenți aproape o repriză în «extaz» și s-a finalizat în «agonie»...

 

Slobozia și stilul defensiv Tehnicianul Sloboziei, Claudiu Niculescu a început meciul cu găzarii betonând apărarea, un «5-2-3» spre «5-4-1», în componența Popa-Ibrian, ... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 09:20 (4129 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la limită pentru dojeni

Fotbal, Liga 3/Seria 3-play-out/grupă retrogradare, CS Agigea-Recolta Gheorghe Doja 0-1

Victorie la limită pentru dojeni

Recolta Gheorghe Doja a trecut peste umilința din prima etapă a play-out-ului/grupa retrogradare a Ligii 3/Seria 3, când au încasat 7 goluri acasă din partea celor de la Axiopolis Cernavodă. Cea de a doua etapă play-out-ului/grupa retrogradare a Ligii 3/Seria 3 a programat pentru dojeni deplasarea la CS Agigea. Astfel, vineri, 10 aprilie 2026, Recolta Gheorghe Doja a disputat partida contra celor de la CS Agigea, meciul încheindu-se cu victoria la limită a dojenilor. Meciul a fost intens, Recolta Gheorghe Doja acuzând neacordarea a două penaltiuri. Mai mult, în cea de-a doua repriză, în minutul 64, dojenii au rămas în inferioritate... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 08:50 (1834 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitare energetică pentru Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Reabilitare energetică pentru Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea energetică a clădirii Lice­ului Teoretic «Paul Georgescu». Finanțarea este asigurată printr-un proiect european coordonat de ADR Sud-Muntenia. Valoarea fondurilor se ridică la 10 milioane de lei.

 

A fost semnat contractul de finanțare În urmă cu o săptămână, administrația locală din Țăndărei a semnat contractul de finanțare pentru acest proiect. Este pri­mul proiect de reabilitare energetică a unităților de învățământ din oraș. «Liceul Teoretic... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2026, 16:10 (1824 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† VINCENȚIU 
Prin harul lui Dumnezeu 
Episcopul Sloboziei și Călărașilor 

Iubitului meu cler și popor, 
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, 
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări! 

 

Iubiți frați și surori în Domnul, 
Hristos a înviat! 

În societatea iudaică din vremea Mântuitorului, femeile aveau un statut inferior și nu se bucurau de aceleași drepturi cu bărbații și, mai ales, nu li se permitea să vorbească în public. Potrivit istoricului evreu al vremii, Josephus Flavius, pretenția superiorității... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2026, 08:05 (1753 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Blocuri renovate cu fonduri alocate prin PNRR

Fetești: Blocuri renovate cu fonduri alocate prin PNRR

Primăria Fetești a recepționat recent lucrările de reabilitare energetică a 5 din cele 12 blocuri incluse în programul de mo­dernizare a fondului locativ, finanțat prin Programul Național de Redre­sare și Reziliență. Este vorba despre blocurile U1, 7, 8, 16PP și Ansamblul 44. Intervențiile au vizat și schimba­rea completă a fațadelor imobilelor.

 

Bani europeni pentru blocuri moderne Proiectul face parte dintr-un program amplu derulat la nivel local, care vizează creșterea eficienței energetice și îmbună­tățirea condițiilor de trai pentru locuitori.... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2026, 10:40 (1592 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Lista școlilor ialomițene cu cele mai slabe rezultate la simularea Evaluării Naționale

Lista școlilor ialomițene cu cele mai slabe rezultate la simularea Evaluării Naționale

În urmă cu o săptămână, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității rezultatele simulării Evaluării Naționale. Procentul mediilor peste 5 a fost de 52,46%, însă au fost și unități de învățământ în care cel mult doi elevi au reușit să obțină note de trecere la această testare.

 

Rezultate mediocre la simularea Evaluării Naționale La simularea Evaluării Naționale au participat 1241 de elevi de clasa a VIII-a, din 55 de unități de învățământ din județ. Procentul mediilor peste 5 a fost însă de 52,46%, fiind considerat... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2026, 09:50 (4798 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile ialomițene primesc 43,7 milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale

Primăriile ialomițene primesc 43,7 milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale

Joi, 9 aprilie 2026, consilierii județeni se întrunesc în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Ialomița pentru a vota repartizarea sumelor către primă­riile ialomițene, provenite din cota de 6% ce se aplică impozitului pe venit. Fondurile sunt distribuite administrațiilor locale pentru echilibrarea bugetelor proprii.

 

Bani distribuiți către primării Conform calculelor realizate de aparatul de specialitate al Consiliului Județean Ialomița, primăriile ialomițene vor primi 43,7 milioane de lei. Această sumă reprezintă cota de 6% aplicată impozitului... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2026, 10:10 (4488 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

Anchete în lucru

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

De mai bine de o lună, pro­blema poluării olfactive din Slobozia, rezultată în urma deversării apelor industriale colectate de la operatorii economici din apro­pierea orașului în stația de epurare a municipiului, a revenit în atenția autorităților locale și județene după ce s-a descoperit că firma Clean Cyclo deversa la rându-i, în stația de epurare, substanțe toxice. Scandalul a ajuns, firesc, la Urban SA, care administrează stația de epurare a Sloboziei. Pe lângă demisiile directorilor Adrian Stoicescu și Dan Manea, compania a fost sancționată de Garda de Mediu Ialomița și este acum vizată de două dosare penale, aflate în lucru la Serviciul... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2026, 10:50 (3834 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Agresori trimiși în judecată în dosarul violului petrecut la Școala Politică AUR

După aproape 3 ani

Agresori trimiși în judecată în dosarul violului petrecut la Școala Politică AUR

Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București anunță tri­miterea în judecată, în stare de libertate, a trei inculpați pentru comiterea infracțiunii de «viol». Prezenți la Școala Politică organizată de partidul AUR în stațiunea Neptun-Olimp la jumătatea lunii septembrie 2023, aceștia ar fi violat o adolescentă. Procesul se judecă la Judecătoria Mangalia.

 

Dreptate pentru victimă, după aproape 3 ani Faptele au ieșit la iveală după ce adolescenta violată s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului din Slobozia, reclamând... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2026, 14:15 (5244 vizualizări - 10 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
311 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Constănțean surprins băut la volan pe străzile Sloboziei

Duminică seara, 10 octombrie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce efectuau acțiuni de control al traficului pe raza municipiului Slobozia, au observat, pe bulevarul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:25
(2824 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de izolare/carantinare

La sfârșit de săptămână au continuat acțiunile desfășurate de polițiștii ialomițeni în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. Peste 700 de persoane au fost verificate dacă respectă ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:20
(8838 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 221 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 11 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13728, fiind înregistrate 221 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:05
(7560 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movila

Accident la Movila

Sâmbătă, 9 octombrie a.c., două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna Movila. În eveniment ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 12:50
(2097 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


APIA efectuează plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură aferentă trimestrului II 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a demarat plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură, aferentă cantităților de motorină ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 12:25
(6479 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 139 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 10 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13507, fiind înregistrate 139 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2021, 17:05
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 148 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 9 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13368, fiind înregistrate 148 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2021, 16:40
(3912 vizualizări - 2 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Jandarmii ialomițeni s-au alăturat campaniei «Donează sânge, salvează o viață!», desfășurată la nivel național de către Jandarmeria Română. Astfel, vineri, 8 octombrie a.c., reprezentanții Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 19:45
(9000 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 152 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 8 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13220, fiind înregistrate 152 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:50
(7421 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Șoferi beți la volan

În noaptea de joi spre vineri, 7/8 octombrie 2021, în jurul orelor 22,00, polițiștii din cadrul Secției Nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată, în timp ce acționau pe raza comunei Sărățeni în vederea reducerii ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:25
(1720 vizualizări - 1 comentariu)


Razie de prevenire la Slobozia

Razie de prevenire la Slobozia

Întrucât în municipiul Slobozia rata de incidență se ridică la o valoare de peste 9 la mia de locuitori, forțe de ordine cu efective mărite au acționat joi, 7 octombrie a.c., pentru prevenirea răspândirii ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:10
(4198 vizualizări - 2 comentarii)


Incendii la Fetești și Bordușelu

Joi, 7 octombrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă gospodărească a unui feteștean. Două echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 12:55
(4178 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pisică salvată de pompieri

Joi, 7 octombrie a.c., pompierii din Fetești, cu mijloacele din dotare, au intervenit pentru salvarea unei pisici. Patrupedul căzuse într-o fosă septică, adâncă de aproximativ 2 metri. ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 12:45
(3582 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Concursuri din sursă externă la Inspectoratul pentru Situații de Urgență și Inspectoratul de Jandarmi Județean

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița și Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița organizează concursuri din sursă externă. În cadrul ISU Ialomița sunt disponibile 8 posturi ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 19:30
(19132 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 169 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 7 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13068, fiind înregistrate 169 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 16:30
(2854 vizualizări - 0 comentarii)


Maltezi: Sancționată pentru că a încălcat măsura izolării

Polițiștii ialomițeni au aplicat o sancțiune pe numele unei tinere din localitatea Maltezi, care a încălcat măsura izolării, stabilită de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. În ziua de miercuri, 6 octombrie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 15:30
(3797 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi aplicate de polițiști pentru încălcarea regulilor de circulație

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat acțiuni punctuale pentru creșterea gradului de disciplină rutieră, pentru prevenirea și combaterea încălcării normelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 15:15
(7859 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Recomandări privind folosirea tehnologiei ca mijloc de protecție împotriva COVID-19

Creșterea îngrijorătoare a ratei de infectare și evoluția constantă a valorii incidenței cazurilor confirmate cu COVID-19 ne determină să lansăm un apel către toți cei interesați, în sensul limitării activității ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 14:45
(9049 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsurile de protecție sanitară, verificate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au continuat, în sistem integrat, acțiunile de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, în scopul prevenirii răspândirii virusului COVI ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 19:05
(6852 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 159 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 6 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12899, fiind înregistrate 159 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 16:30
(1884 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Copil acroșat de un autoturism

Marți, 5 octombrie a.c., două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în satul Condeești, un autoturism ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 12:35
(3167 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea fără drept, cu permis susceptibil a fi fals

Luni, 4 octombrie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au depistat, în flagrant, un bărbat din Mangalia, în timp ce conducea un autoturism cu permis susceptibil a fi fals. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 19:45
(2274 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Tânăr căzut într-o fântână

Pompierii din Slobozia au intervenit marți, 5 octombrie a.c., pentru salvarea unui bărbat, în vârstă de aproximativ 33 de ani, căzut într-o fântână în localitatea Andrășești. La locul intervenției a venit ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 19:30
(2163 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reglementări normative privind circulația trotinetelor electrice

Marți, 5 octombrie a.c., în ședința de Guvern a fost adoptată Hotărârea de Guvern pentru modificarea și completarea Regulamentului de aplicare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 195/2002, privind ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 18:40
(4566 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, verificată de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat noi acțiuni de verificare a respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, în zone aglomerate, centre și societăți comerciale, piețe ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 18:20
(1669 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 131 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 5 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12740, fiind înregistrate 131 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 16:45
(2336 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: În misiune la «Ștafeta Veteranilor»

IJJ Ialomița: În misiune la «Ștafeta Veteranilor»

Jandarmii ialomițeni au participat luni, 4 octombrie a.c., la a 8-a ediție a «Ștafetei Veteranilor», acțiune organizată de Asociația Invictus România împreună cu MApN, care presupune purtarea în alergare ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 16:45
(1622 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna octombrie

Ministerul Finanțelor a emis, începând de luni, 04 octombrie 2021, noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,50%, 4,00% și 4,40%. Titlurile ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 14:00
(5817 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozean reținut pentru «tentativă de omor»

Sâmbătă, 3 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au reținut un bărbat din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «tentativă de omor». În urma cercetărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2021, 19:15
(2549 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

La sfârșit de săptămână, au continuat acțiunile desfășurate de polițiștii ialomițeni în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. Peste 400 de sancțiuni contravenționale au fost ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2021, 19:05
(2553 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...