Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Social-democrații au votat 97,7% pentru retragerea sprijinului politic premierului Ilie Bolojan

Social-democrații au votat 97,7% pentru retragerea sprijinului politic premierului Ilie Bolojan

Aproximativ 5000 de social-democrați au decis luni, 20 aprilie 2026, prin vot electronic, dacă să continue guvernarea alături de premierul liberal Ilie Bolojan sau dacă îi retrag acestuia sprijinul politic. În fapt, membrii PSD au răspuns la întrebarea «având în vedere prăbușirea economico-socială din ultimele 10 luni -cu recesiune, inflație, afaceri care se închid, șomaj, scăderea investițiilor publice și a nivelului de trai, în special pentru tineri, pentru pensionari și categoriile vulnerabile-plus lipsa dialogului real în Coaliție și cu partenerii sociali: Considerați că PSD trebuie să îi retragă sprijinul politic prim-ministrului Ilie Bolojan? (Răspuns: DA/NU)»... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2026, 08:05 (4705 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Comasare de localități» sau înființare de «primării de sector»

Reformă administrativă în Ialomița

«Comasare de localități» sau înființare de «primării de sector»

Ialomița anului 2026, cu cele 66 de localități, respectiv 59 de comune, 4 orașe (Țăndărei, Amara, Căzănești, Fierbinți-Târg, 2 municipii (Fetești, Urziceni) și un municipiu reședință de județ (Slobozia) se află la o răscruce administrativă. În prezent, cel puțin jumătate dintre localitățile județului depind aproape exclusiv de subvențiile guvernamentale, presiunea pentru comasarea unor așezări devenind deja o prioritate. În cele ce urmează, vom încerca să analizăm potențiale direcții de reformă administrativă a Ialomiței, cu mențiunea că scenariile de lucru reprezintă la acest moment variante care pot suferi mo­dificări importante.

 

Premierul Bolojan vrea «primării de sector» la granița municipiilor reședință de județ... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2026, 09:40 (12707 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia organizează primul târg dedicat adopției animalelor abandonate

Slobozia organizează primul târg dedicat adopției animalelor abandonate

În perioada 15-16 mai 2026, la Slobozia se va organiza primul târg de adopții pentru animalele abandonate. Evenimentul se desfășoară cu sprijinul celei mai mari organizații pentru drepturile animalelor din municipiul reședință de județ și este inițiat de aceiași voluntari care au făcut demersuri către autoritățile locale de a renunța la artificiile de Revelion pentru siguranța animalelor de companie. Acest eveniment vine în contextul în care reprezentanții adăpostului pentru câini maidanezi din Slobozia a fost la un pas de a eutanasia mai multe animale din cauza supraaglomerării. Din fericire, patrupedele au fost salvate cu ajutorul organizațiilor care militează... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2026, 10:20 (3872 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a început modernizarea Laboratorului de Microbiologie

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a început modernizarea Laboratorului de Microbiologie

Parte a proiectelor de dezvoltare, cu fonduri europene, a Spitalului Județean de Urgență din Slobozia este și modernizarea Laboratorului de Microbiologie din cadrul unității medicale. Proiectul prevede înlocuirea tuturor echipamentelor vechi cu aparate moderne ce permit efectuarea precisă și rapidă de analize microbiologice.

 

O investiție necesară Îmbunătățirea activității Laboratorului de Microbiologie este esențială pentru prevenția și controlul infecțiilor intraspitalicești. «Pare ceva ieșit din comun, dar avem nevoie de un astfel de laborator pentru a descoperi... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2026, 10:15 (1703 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița au fost înregistrate aproape 800 de apeluri la Telefonul Copilului

În 2025

În Ialomița au fost înregistrate aproape 800 de apeluri la Telefonul Copilului

«119» este numărul de urgență la care pot fi reclamate situațiile de risc ce îi vizează pe copii. La nivel local, acesta este gestionat de Di­recția Generală de Asistență So­cială și Protecția Copilului Ialo­mița. În 2025, la numărul «119» au fost reclamate aproximativ 800 de situații de risc ce îi vizau pe copii. Mai bine de jumătate dintre acestea au fost, din păcate, confirmate.

 

Abuzurile asupra copiilor, o realitate tot mai prezentă Legislația privind protecția copii­lor asupra situațiilor de risc a fost implementată... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2026, 10:10 (4151 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sălcioara: Femeie stropită cu acid de baterie și bătută de soț

Sălcioara: Femeie stropită cu acid de baterie și bătută de soț

«Violența domestică» este tot mai prezentă în ju­dețul Ialomița. În ultimii 3 ani, în atenția autorităților au intrat sute de cazuri de agresiuni petrecute în familii. În foarte puține cazuri agresorii au ajuns în fața instanțelor de judecată. Datele arată că cei mai mulți dintre aceștia au fost «iertați» de magistrați prin aplicarea unor amenzi penale sau prin încetarea proceselor penale. Ultimul caz de «violență domestică» adus în atenția autorităților s-a petrecut la Sălcioara, în urmă cu o săptămână. Din probelele reținute de procurori în acest caz reiese o violență greu de imaginat... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2026, 10:05 (4934 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare pe tema înzestrării Armatei Române

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare pe tema înzestrării Armatei Române

În urmă cu câteva zile, deputatul PSD Ștefan Țintă a adresat o interpelare ministrului Apărării Naționale, Radu Miruță, parlamentarul social-democrat fiind interesat asupra respectării «calendarului» de realizare a contractelor pentru echipamente militare. «Alocarea, începând cu 2017, a cel puțin 2% din PIB pentru apărare a stârnit foarte multe controverse în rândul opiniei publice, încă din anul 2015, când s-a decis acest prag financiar în vederea alinierii țării noastre la cerințele NATO. În baza acordului politic semnat în 2015, România s-a numărat printre primele state membre NATO care au alocat constant peste 2% din PIB pentru Apărare. Iar anul acesta, bugetul Ministerului Apărării Naționale a fost majorat semnificativ, cu 16,62% față de anul anterior, ajungând la 49,4 miliarde lei (aproximativ 2,5% din PIB)!»... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2026, 08:10 (3399 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

DN2, cel mai periculos drum național care traversează Ialomița

DN2, cel mai periculos drum național care traversează Ialomița

Ialomița este tranzitată de 6 drumuri naționale. Cel mai periculos dintre acestea rămâne DN2. În perioada 2020-2025, datele oficiale ale Poliției Rutiere din cadrul Inspec­toratului General al Poliției Române arată că pe porțiunea DN2 care traversează județul Ialomița s-au produs cele mai multe accidente rutiere, cu zeci de victime. Mai mult, Avocatul Poporului a atras la rându-i atenția cu privire la situația acestei șosele.

 

Șoseaua pe care se produc cele mai multe accidente Drumul Național 2-E85 face legătura dintre București și localitatea Siret... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2026, 09:40 (4693 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bugetul Consiliului Județean Ialomița, estimat la 200 milioane de euro

În 2026

Bugetul Consiliului Județean Ialomița, estimat la 200 milioane de euro

Consiliul Județean Ialomița a făcut publică o sinteză a bugetului estimat pentru anul 2026. Potrivit eva­luărilor oficiale, valoarea totală se apropie de suma de 200 milioane de euro. Cea mai mare parte a fondurilor publice vor fi utilizate pentru dezvoltare, susțin reprezentanții instituției. «Prioritare sunt investițiile europene pe care Consiliul Județean și le-a asumat!» susțin oficialii admi­nistrației județene.

 

Proiectul de buget al administrației județene Conform oficialilor Consiliului Județean Ialomița, valoarea estimată a bugetului afe­rent anului... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2026, 09:45 (2831 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

Episcopul Sloboziei și Călărașilor intervine în problema poluării olfactive a municipiului reședință de județ

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

La finalul alocuțiunii specifice din Noaptea de Înviere de duminică, 12 aprilie 2026, episcopul Sloboziei și Călărașilor, PS Vincențiu, a ținut să uimească asistența cu o declarație în ceea ce privește poluarea olfactivă a municipiului reședință de județ. Cele peste 1500 de persoane prezente la Catedrala Episcopală pentru a primi Lumina și a întâmpina cum se cuvine Sărbătoarea Paștelui, au ascultat cu atenție discursul Prea Sfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. La finalul cuvântării, înalta față bisericească a ținut să-și încheie alocuțiunea destul de dur, concluzionând că «maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 11:50 (6472 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Săpunurile naturale ale doamnei Carmen

Săpunurile naturale ale doamnei Carmen

Natura este o permanentă sursă de inspirație. Nu doar în lucrările artiștilor putem descoperi elemente care au legătură cu ea, ci și în meșteșuguri precum fabricarea săpunurilor. În comuna Sărățeni, Carmen Radu folosește plante și uleiuri esențiale naturale pentru a crea săpunuri originale. Are 12 rețete proprii, certificate de organismele europene. Ideea de a transforma pasiunea pentru natură într-un meșteșug i-a venit o dată cu plantarea primelor tufe de lavandă în propria gospodărie.

 

Natura, o sursă de inspirație Pe lângă familie, î... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 11:05 (2755 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

De la extaz la agonie

Fotbal, SuperLiga/play-out, Unirea Slobozia-Petrolul Ploiești 1-2

De la extaz la agonie

Pe scurt, cam așa s-ar rezuma pentru Unirea partida rundei cu numărul 4 din play-out-ul SuperLigii sezonului 2025-2026. Meciul din ziua de Paști de duminică, 12 aprilie 2026, contra Petrolului din Ploiești a fost pentru Unirea și suporterii slobozeni prezenți aproape o repriză în «extaz» și s-a finalizat în «agonie»...

 

Slobozia și stilul defensiv Tehnicianul Sloboziei, Claudiu Niculescu a început meciul cu găzarii betonând apărarea, un «5-2-3» spre «5-4-1», în componența Popa-Ibrian, ... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 09:20 (4117 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la limită pentru dojeni

Fotbal, Liga 3/Seria 3-play-out/grupă retrogradare, CS Agigea-Recolta Gheorghe Doja 0-1

Victorie la limită pentru dojeni

Recolta Gheorghe Doja a trecut peste umilința din prima etapă a play-out-ului/grupa retrogradare a Ligii 3/Seria 3, când au încasat 7 goluri acasă din partea celor de la Axiopolis Cernavodă. Cea de a doua etapă play-out-ului/grupa retrogradare a Ligii 3/Seria 3 a programat pentru dojeni deplasarea la CS Agigea. Astfel, vineri, 10 aprilie 2026, Recolta Gheorghe Doja a disputat partida contra celor de la CS Agigea, meciul încheindu-se cu victoria la limită a dojenilor. Meciul a fost intens, Recolta Gheorghe Doja acuzând neacordarea a două penaltiuri. Mai mult, în cea de-a doua repriză, în minutul 64, dojenii au rămas în inferioritate... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 08:50 (1833 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitare energetică pentru Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Reabilitare energetică pentru Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea energetică a clădirii Lice­ului Teoretic «Paul Georgescu». Finanțarea este asigurată printr-un proiect european coordonat de ADR Sud-Muntenia. Valoarea fondurilor se ridică la 10 milioane de lei.

 

A fost semnat contractul de finanțare În urmă cu o săptămână, administrația locală din Țăndărei a semnat contractul de finanțare pentru acest proiect. Este pri­mul proiect de reabilitare energetică a unităților de învățământ din oraș. «Liceul Teoretic... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2026, 16:10 (1823 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† VINCENȚIU 
Prin harul lui Dumnezeu 
Episcopul Sloboziei și Călărașilor 

Iubitului meu cler și popor, 
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, 
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări! 

 

Iubiți frați și surori în Domnul, 
Hristos a înviat! 

În societatea iudaică din vremea Mântuitorului, femeile aveau un statut inferior și nu se bucurau de aceleași drepturi cu bărbații și, mai ales, nu li se permitea să vorbească în public. Potrivit istoricului evreu al vremii, Josephus Flavius, pretenția superiorității... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2026, 08:05 (1752 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Blocuri renovate cu fonduri alocate prin PNRR

Fetești: Blocuri renovate cu fonduri alocate prin PNRR

Primăria Fetești a recepționat recent lucrările de reabilitare energetică a 5 din cele 12 blocuri incluse în programul de mo­dernizare a fondului locativ, finanțat prin Programul Național de Redre­sare și Reziliență. Este vorba despre blocurile U1, 7, 8, 16PP și Ansamblul 44. Intervențiile au vizat și schimba­rea completă a fațadelor imobilelor.

 

Bani europeni pentru blocuri moderne Proiectul face parte dintr-un program amplu derulat la nivel local, care vizează creșterea eficienței energetice și îmbună­tățirea condițiilor de trai pentru locuitori.... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2026, 10:40 (1589 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Lista școlilor ialomițene cu cele mai slabe rezultate la simularea Evaluării Naționale

Lista școlilor ialomițene cu cele mai slabe rezultate la simularea Evaluării Naționale

În urmă cu o săptămână, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității rezultatele simulării Evaluării Naționale. Procentul mediilor peste 5 a fost de 52,46%, însă au fost și unități de învățământ în care cel mult doi elevi au reușit să obțină note de trecere la această testare.

 

Rezultate mediocre la simularea Evaluării Naționale La simularea Evaluării Naționale au participat 1241 de elevi de clasa a VIII-a, din 55 de unități de învățământ din județ. Procentul mediilor peste 5 a fost însă de 52,46%, fiind considerat... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2026, 09:50 (4786 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile ialomițene primesc 43,7 milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale

Primăriile ialomițene primesc 43,7 milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale

Joi, 9 aprilie 2026, consilierii județeni se întrunesc în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Ialomița pentru a vota repartizarea sumelor către primă­riile ialomițene, provenite din cota de 6% ce se aplică impozitului pe venit. Fondurile sunt distribuite administrațiilor locale pentru echilibrarea bugetelor proprii.

 

Bani distribuiți către primării Conform calculelor realizate de aparatul de specialitate al Consiliului Județean Ialomița, primăriile ialomițene vor primi 43,7 milioane de lei. Această sumă reprezintă cota de 6% aplicată impozitului... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2026, 10:10 (4476 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

Anchete în lucru

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

De mai bine de o lună, pro­blema poluării olfactive din Slobozia, rezultată în urma deversării apelor industriale colectate de la operatorii economici din apro­pierea orașului în stația de epurare a municipiului, a revenit în atenția autorităților locale și județene după ce s-a descoperit că firma Clean Cyclo deversa la rându-i, în stația de epurare, substanțe toxice. Scandalul a ajuns, firesc, la Urban SA, care administrează stația de epurare a Sloboziei. Pe lângă demisiile directorilor Adrian Stoicescu și Dan Manea, compania a fost sancționată de Garda de Mediu Ialomița și este acum vizată de două dosare penale, aflate în lucru la Serviciul... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2026, 10:50 (3831 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Agresori trimiși în judecată în dosarul violului petrecut la Școala Politică AUR

După aproape 3 ani

Agresori trimiși în judecată în dosarul violului petrecut la Școala Politică AUR

Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București anunță tri­miterea în judecată, în stare de libertate, a trei inculpați pentru comiterea infracțiunii de «viol». Prezenți la Școala Politică organizată de partidul AUR în stațiunea Neptun-Olimp la jumătatea lunii septembrie 2023, aceștia ar fi violat o adolescentă. Procesul se judecă la Judecătoria Mangalia.

 

Dreptate pentru victimă, după aproape 3 ani Faptele au ieșit la iveală după ce adolescenta violată s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului din Slobozia, reclamând... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2026, 14:15 (5232 vizualizări - 10 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AFIR: Sesiuni active de primire a proiectelor prin PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) primește în cadrul sesiunilor deschise în 2016 și continuate în 2017, solicitări prin Programul Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR 2020) ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2017, 11:25
(6157 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Aripi Frânte»

În perioada ianuarie-decembrie 2017, Poliția Română, prin intermediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Asociația «Necuvinte» vor desfășura pe raza județului Campania de prevenire a violenței ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2017, 18:10
(4334 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița informează

Având în vedere prevederile Legii nr. 1/2017, privind eliminarea unor taxe și tarife, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative, începând cu data de 1 februarie 2017 se elimină următoarele ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2017, 17:50
(5444 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Depunerea Formularului 205

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabililor interesați că, pentru veniturile realizate începând cu 1 ianuarie 2016, Formularul 205 «Declarația informativă privind impozitul ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2017, 15:50
(2993 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria protejează dreptul la libera exprimare și la libertatea de întrunire

În contextul desfășurării pe raza municipiului Slobozia a unor adunări publice și pentru clarificarea unor aspecte referitoare la activitatea instituției, Jandarmeria Ialomița face următoarele precizări ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2017, 14:40
(6475 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 38 de ani, din Țăndărei, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autovehicul pe drumurile publice deși consumase anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2017, 11:15
(3677 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Informare pentru deținătorii de bovine

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de bovine că, în perioada februarie-martie 2017, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2017, 10:05
(5407 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificări la Codul Fiscal începând cu 1 februarie 2017

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița aduce în atenția contribuabililor interesați principalele modificări aduse Codului Fiscal precum și Codului de Procedură Fiscală, modificări ce se aplica ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2017, 14:30
(5470 vizualizări - 0 comentarii)


Dat în urmărire națională, arestat la Amara

Luni, 30 ianuarie 2017, polițiștii din Amara au organizat o acțiune pentru localizarea și reținerea persoanelor urmărite în temeiul legii. Au fost intensificate activitățile investigative, reușindu-se localizarea ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2017, 12:50
(5897 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A furat din magazin

Polițiștii slobozeni au fost sesizați luni, 30 ianuarie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2017, 11:35
(4153 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive

Luni, 30 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2017, 10:10
(3700 vizualizări - 0 comentarii)


Protest la instanțele din Ialomița. Grefierii au intrat în grevă de avertisment

Personalul auxiliar din cadrul celor 4 instanțe din Ialomița s-a alăturat luni, 30 ianuarie 2017, protestelor inițiate la judecătoriile din Capitală și Curtea de Apel București, de la sfârșitul săptămânii ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2017, 13:58
(6882 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 11000 de lei, 4 permise suspendate

Miercuri, 25 ianuarie 2017, polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2017, 10:45
(5104 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier în județul Constanța. Comandantul Bazei Aeriene 86 Fetești, rănit!

Comandantul Bazei Aeriene 86 Fetești «Gheorghe Mociorniță», generalul de flotilă aeriană Cătălin Băhneanu, a fost rănit într-un accident produs miercuri, 25 ianuarie 2017, în jurul orei 12,30, pe DN22C ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2017, 16:10
(7994 vizualizări - 1 comentariu)


  Iazu: Tânără de 29 de ani, rănită într-un accident rutier

Iazu: Tânără de 29 de ani, rănită într-un accident rutier

O mașină în care se aflau trei persoane a fost implicată marți, 24 ianuarie 2017, într-un accident rutier, în zona localității Iazu. În urma impactului, o tânără de 29 de ani a fost rănită. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2017, 14:00
(6718 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Iazu accident


Oamenii prinși sub nămeți, salvați de militarii Bazei Aeriene 86 Fetești

Nu doar drumarii s-au luptat cu viscolul din ultimele două săptămâni, ci și militarii Bazei Aeriene 86 Fetești. Aceștia au desfășurat mai multe acțiuni de deszăpezire, în zona de Est a județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2017, 10:20
(5496 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Printr-un comunicat de presă, ENEL Distribuție Dobrogea anunță că luni, 23 ianuarie 2017, în intervalul orar 8,00-16,00, localitatea Gârbovi va fi afectată parțial de întreruperi ale energiei electrice ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2017, 19:15
(5678 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Efective suplimentare de polițiști în stradă

În perioada 20-24 ianuarie 2017, peste 100 de polițiști vor acționa zilnic, suplimentar față de cei care se află în dispozitivul curent de ordine și siguranță publică, pentru prevenirea și descurajarea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2017, 18:10
(3415 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Noii agenți de poliție au depus jurământul

IPJ Ialomița: Noii agenți de poliție au depus jurământul

În cursul zilei de joi, 19 ianuarie 2017, la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a avut loc ceremonialul depunerii jurământului de credință de către cei 56 de agenți de poliție angajați din sursă ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2017, 18:05
(5455 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Bătrân, mort într-un incendiu

Giurgeni: Bătrân, mort într-un incendiu

Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Țăndărei au interveni în seara zilei de miercuri, 18 ianuarie 2017, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins o locuință din comuna Giurgeni. La scurt timp ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2017, 23:00
(5312 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni incendiu


Atenție! Drumuri Naționale închise în Ialomița!

Miercuri dimineața, 18 ianuarie 2017, Centrul INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române anunță că autostrada A2 București-Constanța rămâne închisă, din cauza ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2017, 09:05
(4733 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Reviga, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Grivița au identificat principalul bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt dintr-o locuință din localitatea Reviga, în persoana unui tânăr, de 19 ani. ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 16:15
(4561 vizualizări - 0 comentarii)


Furturi din magazine, la Urziceni și Fetești

Polițiștii din Urziceni au fost sesizați luni, 16 ianuarie 2017, de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 16:10
(4176 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: NU se mai plătește taxa de cazier judiciar

Începând cu 1 februarie 2017, se elimină taxa de 10 lei pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar. Prevederea este valabilă atât pentru persoanele fizice, cât și pentru persoanele juridice. Prin ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 16:05
(6032 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Confirmare a unui caz de influență aviară

DSVSA Ialomița a notificat confirmarea unui caz de Influența Aviară (Gripa Aviară), tulpina H5N8 (înalt patogenă) la o lebădă de iarnă, care a fost găsită pe malul lacului Mostiștea în imediată apropiere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 15:10
(5366 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Slobozia, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Asociația «Sculptor marinar Laurențiu Macarie», TRUICART Events și Dan Tudor Truică-curator, au ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 10:40
(3915 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Accident mortal la Cotorca

ISU Ialomița: Accident mortal la Cotorca

Pompierii din cadrul Detașamentului Urziceni și paramedicii SMURD au intervenit sâmbătă, 14 ianuarie 2017, pentru a acorda primul ajutor victimelor unui accident rutier, petrecut în zona localității Cotorca ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2017, 18:30
(11871 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2016, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7514 șomeri, din care 1721 șomeri indemnizați, respectiv 5793 șomeri ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2017, 13:10
(3765 vizualizări - 1 comentariu)


anunț

FIRMĂ DE PAZĂ
angajează
AGENȚI DE SECURITATE
pentru gardare transport feroviar,
cu sau fără atestat
Relații la tel. 0766/095.031,
de luni până vineri,
intervalul orar 9,00-17,00

13 Ianuarie 2017, 10:20


Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută

Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 44 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea femeii sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2017, 19:40
(4208 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...