Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Social-democrații au votat 97,7% pentru retragerea sprijinului politic premierului Ilie Bolojan

Social-democrații au votat 97,7% pentru retragerea sprijinului politic premierului Ilie Bolojan

Aproximativ 5000 de social-democrați au decis luni, 20 aprilie 2026, prin vot electronic, dacă să continue guvernarea alături de premierul liberal Ilie Bolojan sau dacă îi retrag acestuia sprijinul politic. În fapt, membrii PSD au răspuns la întrebarea «având în vedere prăbușirea economico-socială din ultimele 10 luni -cu recesiune, inflație, afaceri care se închid, șomaj, scăderea investițiilor publice și a nivelului de trai, în special pentru tineri, pentru pensionari și categoriile vulnerabile-plus lipsa dialogului real în Coaliție și cu partenerii sociali: Considerați că PSD trebuie să îi retragă sprijinul politic prim-ministrului Ilie Bolojan? (Răspuns: DA/NU)»... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2026, 08:05 (4721 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Comasare de localități» sau înființare de «primării de sector»

Reformă administrativă în Ialomița

«Comasare de localități» sau înființare de «primării de sector»

Ialomița anului 2026, cu cele 66 de localități, respectiv 59 de comune, 4 orașe (Țăndărei, Amara, Căzănești, Fierbinți-Târg, 2 municipii (Fetești, Urziceni) și un municipiu reședință de județ (Slobozia) se află la o răscruce administrativă. În prezent, cel puțin jumătate dintre localitățile județului depind aproape exclusiv de subvențiile guvernamentale, presiunea pentru comasarea unor așezări devenind deja o prioritate. În cele ce urmează, vom încerca să analizăm potențiale direcții de reformă administrativă a Ialomiței, cu mențiunea că scenariile de lucru reprezintă la acest moment variante care pot suferi mo­dificări importante.

 

Premierul Bolojan vrea «primării de sector» la granița municipiilor reședință de județ... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2026, 09:40 (12722 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia organizează primul târg dedicat adopției animalelor abandonate

Slobozia organizează primul târg dedicat adopției animalelor abandonate

În perioada 15-16 mai 2026, la Slobozia se va organiza primul târg de adopții pentru animalele abandonate. Evenimentul se desfășoară cu sprijinul celei mai mari organizații pentru drepturile animalelor din municipiul reședință de județ și este inițiat de aceiași voluntari care au făcut demersuri către autoritățile locale de a renunța la artificiile de Revelion pentru siguranța animalelor de companie. Acest eveniment vine în contextul în care reprezentanții adăpostului pentru câini maidanezi din Slobozia a fost la un pas de a eutanasia mai multe animale din cauza supraaglomerării. Din fericire, patrupedele au fost salvate cu ajutorul organizațiilor care militează... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2026, 10:20 (3895 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a început modernizarea Laboratorului de Microbiologie

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a început modernizarea Laboratorului de Microbiologie

Parte a proiectelor de dezvoltare, cu fonduri europene, a Spitalului Județean de Urgență din Slobozia este și modernizarea Laboratorului de Microbiologie din cadrul unității medicale. Proiectul prevede înlocuirea tuturor echipamentelor vechi cu aparate moderne ce permit efectuarea precisă și rapidă de analize microbiologice.

 

O investiție necesară Îmbunătățirea activității Laboratorului de Microbiologie este esențială pentru prevenția și controlul infecțiilor intraspitalicești. «Pare ceva ieșit din comun, dar avem nevoie de un astfel de laborator pentru a descoperi... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2026, 10:15 (1705 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița au fost înregistrate aproape 800 de apeluri la Telefonul Copilului

În 2025

În Ialomița au fost înregistrate aproape 800 de apeluri la Telefonul Copilului

«119» este numărul de urgență la care pot fi reclamate situațiile de risc ce îi vizează pe copii. La nivel local, acesta este gestionat de Di­recția Generală de Asistență So­cială și Protecția Copilului Ialo­mița. În 2025, la numărul «119» au fost reclamate aproximativ 800 de situații de risc ce îi vizau pe copii. Mai bine de jumătate dintre acestea au fost, din păcate, confirmate.

 

Abuzurile asupra copiilor, o realitate tot mai prezentă Legislația privind protecția copii­lor asupra situațiilor de risc a fost implementată... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2026, 10:10 (4160 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sălcioara: Femeie stropită cu acid de baterie și bătută de soț

Sălcioara: Femeie stropită cu acid de baterie și bătută de soț

«Violența domestică» este tot mai prezentă în ju­dețul Ialomița. În ultimii 3 ani, în atenția autorităților au intrat sute de cazuri de agresiuni petrecute în familii. În foarte puține cazuri agresorii au ajuns în fața instanțelor de judecată. Datele arată că cei mai mulți dintre aceștia au fost «iertați» de magistrați prin aplicarea unor amenzi penale sau prin încetarea proceselor penale. Ultimul caz de «violență domestică» adus în atenția autorităților s-a petrecut la Sălcioara, în urmă cu o săptămână. Din probelele reținute de procurori în acest caz reiese o violență greu de imaginat... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2026, 10:05 (4969 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare pe tema înzestrării Armatei Române

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare pe tema înzestrării Armatei Române

În urmă cu câteva zile, deputatul PSD Ștefan Țintă a adresat o interpelare ministrului Apărării Naționale, Radu Miruță, parlamentarul social-democrat fiind interesat asupra respectării «calendarului» de realizare a contractelor pentru echipamente militare. «Alocarea, începând cu 2017, a cel puțin 2% din PIB pentru apărare a stârnit foarte multe controverse în rândul opiniei publice, încă din anul 2015, când s-a decis acest prag financiar în vederea alinierii țării noastre la cerințele NATO. În baza acordului politic semnat în 2015, România s-a numărat printre primele state membre NATO care au alocat constant peste 2% din PIB pentru Apărare. Iar anul acesta, bugetul Ministerului Apărării Naționale a fost majorat semnificativ, cu 16,62% față de anul anterior, ajungând la 49,4 miliarde lei (aproximativ 2,5% din PIB)!»... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2026, 08:10 (3408 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

DN2, cel mai periculos drum național care traversează Ialomița

DN2, cel mai periculos drum național care traversează Ialomița

Ialomița este tranzitată de 6 drumuri naționale. Cel mai periculos dintre acestea rămâne DN2. În perioada 2020-2025, datele oficiale ale Poliției Rutiere din cadrul Inspec­toratului General al Poliției Române arată că pe porțiunea DN2 care traversează județul Ialomița s-au produs cele mai multe accidente rutiere, cu zeci de victime. Mai mult, Avocatul Poporului a atras la rându-i atenția cu privire la situația acestei șosele.

 

Șoseaua pe care se produc cele mai multe accidente Drumul Național 2-E85 face legătura dintre București și localitatea Siret... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2026, 09:40 (4709 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bugetul Consiliului Județean Ialomița, estimat la 200 milioane de euro

În 2026

Bugetul Consiliului Județean Ialomița, estimat la 200 milioane de euro

Consiliul Județean Ialomița a făcut publică o sinteză a bugetului estimat pentru anul 2026. Potrivit eva­luărilor oficiale, valoarea totală se apropie de suma de 200 milioane de euro. Cea mai mare parte a fondurilor publice vor fi utilizate pentru dezvoltare, susțin reprezentanții instituției. «Prioritare sunt investițiile europene pe care Consiliul Județean și le-a asumat!» susțin oficialii admi­nistrației județene.

 

Proiectul de buget al administrației județene Conform oficialilor Consiliului Județean Ialomița, valoarea estimată a bugetului afe­rent anului... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2026, 09:45 (2832 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

Episcopul Sloboziei și Călărașilor intervine în problema poluării olfactive a municipiului reședință de județ

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

La finalul alocuțiunii specifice din Noaptea de Înviere de duminică, 12 aprilie 2026, episcopul Sloboziei și Călărașilor, PS Vincențiu, a ținut să uimească asistența cu o declarație în ceea ce privește poluarea olfactivă a municipiului reședință de județ. Cele peste 1500 de persoane prezente la Catedrala Episcopală pentru a primi Lumina și a întâmpina cum se cuvine Sărbătoarea Paștelui, au ascultat cu atenție discursul Prea Sfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. La finalul cuvântării, înalta față bisericească a ținut să-și încheie alocuțiunea destul de dur, concluzionând că «maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 11:50 (6486 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Săpunurile naturale ale doamnei Carmen

Săpunurile naturale ale doamnei Carmen

Natura este o permanentă sursă de inspirație. Nu doar în lucrările artiștilor putem descoperi elemente care au legătură cu ea, ci și în meșteșuguri precum fabricarea săpunurilor. În comuna Sărățeni, Carmen Radu folosește plante și uleiuri esențiale naturale pentru a crea săpunuri originale. Are 12 rețete proprii, certificate de organismele europene. Ideea de a transforma pasiunea pentru natură într-un meșteșug i-a venit o dată cu plantarea primelor tufe de lavandă în propria gospodărie.

 

Natura, o sursă de inspirație Pe lângă familie, î... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 11:05 (2760 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

De la extaz la agonie

Fotbal, SuperLiga/play-out, Unirea Slobozia-Petrolul Ploiești 1-2

De la extaz la agonie

Pe scurt, cam așa s-ar rezuma pentru Unirea partida rundei cu numărul 4 din play-out-ul SuperLigii sezonului 2025-2026. Meciul din ziua de Paști de duminică, 12 aprilie 2026, contra Petrolului din Ploiești a fost pentru Unirea și suporterii slobozeni prezenți aproape o repriză în «extaz» și s-a finalizat în «agonie»...

 

Slobozia și stilul defensiv Tehnicianul Sloboziei, Claudiu Niculescu a început meciul cu găzarii betonând apărarea, un «5-2-3» spre «5-4-1», în componența Popa-Ibrian, ... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 09:20 (4128 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la limită pentru dojeni

Fotbal, Liga 3/Seria 3-play-out/grupă retrogradare, CS Agigea-Recolta Gheorghe Doja 0-1

Victorie la limită pentru dojeni

Recolta Gheorghe Doja a trecut peste umilința din prima etapă a play-out-ului/grupa retrogradare a Ligii 3/Seria 3, când au încasat 7 goluri acasă din partea celor de la Axiopolis Cernavodă. Cea de a doua etapă play-out-ului/grupa retrogradare a Ligii 3/Seria 3 a programat pentru dojeni deplasarea la CS Agigea. Astfel, vineri, 10 aprilie 2026, Recolta Gheorghe Doja a disputat partida contra celor de la CS Agigea, meciul încheindu-se cu victoria la limită a dojenilor. Meciul a fost intens, Recolta Gheorghe Doja acuzând neacordarea a două penaltiuri. Mai mult, în cea de-a doua repriză, în minutul 64, dojenii au rămas în inferioritate... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 08:50 (1834 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitare energetică pentru Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Reabilitare energetică pentru Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea energetică a clădirii Lice­ului Teoretic «Paul Georgescu». Finanțarea este asigurată printr-un proiect european coordonat de ADR Sud-Muntenia. Valoarea fondurilor se ridică la 10 milioane de lei.

 

A fost semnat contractul de finanțare În urmă cu o săptămână, administrația locală din Țăndărei a semnat contractul de finanțare pentru acest proiect. Este pri­mul proiect de reabilitare energetică a unităților de învățământ din oraș. «Liceul Teoretic... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2026, 16:10 (1824 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† VINCENȚIU 
Prin harul lui Dumnezeu 
Episcopul Sloboziei și Călărașilor 

Iubitului meu cler și popor, 
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, 
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări! 

 

Iubiți frați și surori în Domnul, 
Hristos a înviat! 

În societatea iudaică din vremea Mântuitorului, femeile aveau un statut inferior și nu se bucurau de aceleași drepturi cu bărbații și, mai ales, nu li se permitea să vorbească în public. Potrivit istoricului evreu al vremii, Josephus Flavius, pretenția superiorității... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2026, 08:05 (1753 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Blocuri renovate cu fonduri alocate prin PNRR

Fetești: Blocuri renovate cu fonduri alocate prin PNRR

Primăria Fetești a recepționat recent lucrările de reabilitare energetică a 5 din cele 12 blocuri incluse în programul de mo­dernizare a fondului locativ, finanțat prin Programul Național de Redre­sare și Reziliență. Este vorba despre blocurile U1, 7, 8, 16PP și Ansamblul 44. Intervențiile au vizat și schimba­rea completă a fațadelor imobilelor.

 

Bani europeni pentru blocuri moderne Proiectul face parte dintr-un program amplu derulat la nivel local, care vizează creșterea eficienței energetice și îmbună­tățirea condițiilor de trai pentru locuitori.... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2026, 10:40 (1592 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Lista școlilor ialomițene cu cele mai slabe rezultate la simularea Evaluării Naționale

Lista școlilor ialomițene cu cele mai slabe rezultate la simularea Evaluării Naționale

În urmă cu o săptămână, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității rezultatele simulării Evaluării Naționale. Procentul mediilor peste 5 a fost de 52,46%, însă au fost și unități de învățământ în care cel mult doi elevi au reușit să obțină note de trecere la această testare.

 

Rezultate mediocre la simularea Evaluării Naționale La simularea Evaluării Naționale au participat 1241 de elevi de clasa a VIII-a, din 55 de unități de învățământ din județ. Procentul mediilor peste 5 a fost însă de 52,46%, fiind considerat... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2026, 09:50 (4795 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile ialomițene primesc 43,7 milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale

Primăriile ialomițene primesc 43,7 milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale

Joi, 9 aprilie 2026, consilierii județeni se întrunesc în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Ialomița pentru a vota repartizarea sumelor către primă­riile ialomițene, provenite din cota de 6% ce se aplică impozitului pe venit. Fondurile sunt distribuite administrațiilor locale pentru echilibrarea bugetelor proprii.

 

Bani distribuiți către primării Conform calculelor realizate de aparatul de specialitate al Consiliului Județean Ialomița, primăriile ialomițene vor primi 43,7 milioane de lei. Această sumă reprezintă cota de 6% aplicată impozitului... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2026, 10:10 (4485 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

Anchete în lucru

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

De mai bine de o lună, pro­blema poluării olfactive din Slobozia, rezultată în urma deversării apelor industriale colectate de la operatorii economici din apro­pierea orașului în stația de epurare a municipiului, a revenit în atenția autorităților locale și județene după ce s-a descoperit că firma Clean Cyclo deversa la rându-i, în stația de epurare, substanțe toxice. Scandalul a ajuns, firesc, la Urban SA, care administrează stația de epurare a Sloboziei. Pe lângă demisiile directorilor Adrian Stoicescu și Dan Manea, compania a fost sancționată de Garda de Mediu Ialomița și este acum vizată de două dosare penale, aflate în lucru la Serviciul... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2026, 10:50 (3834 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Agresori trimiși în judecată în dosarul violului petrecut la Școala Politică AUR

După aproape 3 ani

Agresori trimiși în judecată în dosarul violului petrecut la Școala Politică AUR

Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București anunță tri­miterea în judecată, în stare de libertate, a trei inculpați pentru comiterea infracțiunii de «viol». Prezenți la Școala Politică organizată de partidul AUR în stațiunea Neptun-Olimp la jumătatea lunii septembrie 2023, aceștia ar fi violat o adolescentă. Procesul se judecă la Judecătoria Mangalia.

 

Dreptate pentru victimă, după aproape 3 ani Faptele au ieșit la iveală după ce adolescenta violată s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului din Slobozia, reclamând... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2026, 14:15 (5242 vizualizări - 10 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: Bărbat de 61 de ani, dispărut

Fetești: Bărbat de 61 de ani, dispărut

Un bărbat, de 61 de ani, a dispărut din municipiul Fetești. Astfel, vineri, 4 martie 2016, polițiștii din Ialomița au fost sesizați despre faptul că ADAM  NECULAI, de 61 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 17:10
(4558 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Țăndărei

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în dimineața zilei de miercuri, 9 martie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 16:25
(5107 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Balaciu: S-a răsturnat cu mașina

Poliția a fost sesizată marți, 8 martie 2016, cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Balaciu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 15:35
(5293 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Fierbinți-Tîrg: Braconaj pe rîul Ialomița

Un bărbat de 49 de ani, din localitatea Firbinți-Tîrg, este cercetat de polițiști pentru deținerea neautorizată de unelte de pescuit comercial. În fapt, acesta a fost depistat în timp ce pescuia în apele ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 15:05
(7994 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Prins la scurt timp după ce a furat

Polițiștii din Stelnica au depistat marți, 8 martie a.c., pe raza localității Făcăeni, un tînăr, de 26 ani, care avea asupra sa un casetofon și unele obiecte metalice. Din verificările efectuate de către ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 14:35
(5379 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Săveni: Beat la volan

Un bărbat, de 40 de ani, din localitatea Săveni, a fost depistat de către polițiști în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Cel în cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 14:10
(4723 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»: «Și eu comunic corect!»

În cadrul proiectului educațional «Și eu comunic corect!», încheiat între Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița, vineri, 11 martie ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 13:25
(6400 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Din inimă pentru MAMA»

La început de primăvară, păstrînd tradiția, în data de 8 martie 2016, Protopopiatul Slobozia a organizat, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, spectacolul ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 12:10
(5974 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Migranți ucrainieni, surprinși ilegal pe raza județului

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Imigrări Ialomița au surprins pe raza județului o tînără, de 27 de ani, și doi copii minori, din Ucraina, care stăteau ilegal pe raza județului. Aceștia au intrat în ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 20:15
(3850 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: A sfîrșit sub roțile mașinii

Tragedie în comuna Axintele. Un bărbat, de 37 de ani, și-a pierdut viața, joi, 3 martie 2016. Acesta mergea pe bicicletă și a fost lovit de mașina condusă de un tînăr, de 32 de ani. În urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 18:25
(6732 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele accident


Slobozia: Proxeneți, trimiși după gratii

Polițiștii ialomițeni au identificat doi tineri, din Slobozia, de 26 și 28 de ani, care se sustrăgeau executării unor pedepse cu închisoarea. Cei în cauză au fost condamnați la 2 și 4 ani închisoare cu ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 17:25
(8654 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Răniți într-un accident rutier

Un bărbat și o femeie au fost victime ale unui accident rutier petrecut în zona localității Malu, joi, 3 martie 2016. Bărbatul, în vîrstă de 57 de ani, s-a angajat în depășirea unui autocamion, moment în ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 17:10
(4606 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu accident


Cocora: S-a urcat la volan după ce a băut

0,43 miligrame alcool pur în aerul expirat a fost valoarea alcoolemiei cu care a fost depistat, în trafic, un șofer de 40 de ani din comuna Cocora. Acesta a fost oprit de polițiști pentru un control de ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 16:10
(7079 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 8 ani, victimă a unui accident rutier

Un copil de 8 ani, din Slobozia, a ajuns la spital după ce a fost rănit într-un accident rutier. Micuțul a traversat strada printr-un loc nepermis și a fost lovit de mașina condusă de un tînăr, de 22 de ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 15:30
(3276 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Tineri cercetați pentru furt din locuințe

Patru tineri, cu vîrste cuprinse între 17 și 28 de ani, din localitățile Drăgoiești, Grindu, Țăndărei și Coșereni, sînt principalii suspecți într-o serie de anchete ale polițiștilor privind fapte de furt ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 14:20
(4587 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Israelul caută muncitori în construcții

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă despre faptul că angajatorii din Israel au nevoie de meseriași români, pentru domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 13:35
(4813 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: A intrat cu mașina în curtea unui vecin

Plimbare cu ghinion pentru un bărbat, de 47 de ani, din Adîncata. Omul a intrat cu mașina în curtea unui localnic. În urma verificărilor, polițiștii chemați la locul accidentului au constatat faptul că ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 12:15
(4954 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dispărută de la domiciliu, descoperită de polițiști

La sfîrșitul lunii februarie 2016, Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița informa opinia publică cu privire la dispariția de la domiciliu a Ioanei Vasilica Popescu, o tînără ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 11:15
(5619 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodărie cuprinsă de flăcări, la Urziceni

Intervenție a pompierilor din cadrul Gărzii Urziceni la sfîrșitul săptămînii precedente. Militarii au intervenit pentru stingerea incendiului produs la o anexă gospodărească, din zona municipiului. Cel ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2016, 17:50
(6820 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Gîrbovi: A descoperit pe cîmp un proiectil de artilerie

În timp ce efectua muncile agricole, un bărbat din comuna Gîrbovi a descoperit pe cîmp un proiectil de artilerie, extrem de periculos. Elementul de muniție avea un calibru de 85 milimetri. Omul a sunat ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2016, 15:40
(5853 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Giurgeni

Polițiștii ialomițeni au efectuat, la sfîrșitul săptămînii trecute, două percheziții domiciliare pe raza comunei Giurgeni. Oamenii legii au descins în casele a doi localnici, în vîrstă de 33 și 38 de ani ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2016, 13:45
(5719 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, în stare de ebrietate și fără permis

Plecat la plimbare după ce a băut cîteva pahare cu alcool, un bărbat de 37 de ani, din județul Ialomița, s-a trezit cu dosar penal. Aflați în misiune pentru supravegherea traficului rutier, polițiștii l ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2016, 12:35
(4528 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prinsă în flagrant de un jandarm în timp ce fura un portofel

Miercuri, 24 februarie 2016, în jurul orei 10,00, un subofițer jandarm din cadrul Detașamentului Urziceni, aflat în timpul liber, în zona Pieței Agroalimentare Urziceni, a observat cum o femeie sustrage ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2016, 19:25
(5279 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Ograda

În cursul zilei de marți, 23 februarie 2016, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2016, 17:20
(7806 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în străinătate prin rețeaua EURES

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința persoanelor interesate că, la această dată, sînt disponibile prin rețeaua EURES 442 locuri de muncă în străinătăte. Astfel ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2016, 12:10
(8253 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3 accidente, trei victime

În perioada 19-22 februarie 2016, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 evenimente rutiere, soldate cu vătămarea corporală a trei persoane. Primul eveniment rutier s-a produs sîmbătă, 20 februarie a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:50
(4684 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 98000 de lei

În perioada 19-22 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:35
(4791 vizualizări - 1 comentariu)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 22 februarie 2016, polițiștii Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol și comercializării ilegale a peștelui. Pe parcursul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:20
(6785 vizualizări - 1 comentariu)


28 februarie-«Ziua Protecției Civile»

În fiecare an, în data de 28 februarie, în România se aniversează «Ziua Protecției Civile». Protecția civilă este o componentă a sistemului securității naționale și reprezintă un ansamblu integrat de activități ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:10
(4700 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru viol

Miercuri, 17.02.2016, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Slobozia a admis propunerea Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și a dispus arestarea preventivă a inculpatului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2016, 12:15
(4704 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...