Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Social-democrații au votat 97,7% pentru retragerea sprijinului politic premierului Ilie Bolojan

Social-democrații au votat 97,7% pentru retragerea sprijinului politic premierului Ilie Bolojan

Aproximativ 5000 de social-democrați au decis luni, 20 aprilie 2026, prin vot electronic, dacă să continue guvernarea alături de premierul liberal Ilie Bolojan sau dacă îi retrag acestuia sprijinul politic. În fapt, membrii PSD au răspuns la întrebarea «având în vedere prăbușirea economico-socială din ultimele 10 luni -cu recesiune, inflație, afaceri care se închid, șomaj, scăderea investițiilor publice și a nivelului de trai, în special pentru tineri, pentru pensionari și categoriile vulnerabile-plus lipsa dialogului real în Coaliție și cu partenerii sociali: Considerați că PSD trebuie să îi retragă sprijinul politic prim-ministrului Ilie Bolojan? (Răspuns: DA/NU)»... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2026, 08:05 (4733 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Comasare de localități» sau înființare de «primării de sector»

Reformă administrativă în Ialomița

«Comasare de localități» sau înființare de «primării de sector»

Ialomița anului 2026, cu cele 66 de localități, respectiv 59 de comune, 4 orașe (Țăndărei, Amara, Căzănești, Fierbinți-Târg, 2 municipii (Fetești, Urziceni) și un municipiu reședință de județ (Slobozia) se află la o răscruce administrativă. În prezent, cel puțin jumătate dintre localitățile județului depind aproape exclusiv de subvențiile guvernamentale, presiunea pentru comasarea unor așezări devenind deja o prioritate. În cele ce urmează, vom încerca să analizăm potențiale direcții de reformă administrativă a Ialomiței, cu mențiunea că scenariile de lucru reprezintă la acest moment variante care pot suferi mo­dificări importante.

 

Premierul Bolojan vrea «primării de sector» la granița municipiilor reședință de județ... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2026, 09:40 (12732 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia organizează primul târg dedicat adopției animalelor abandonate

Slobozia organizează primul târg dedicat adopției animalelor abandonate

În perioada 15-16 mai 2026, la Slobozia se va organiza primul târg de adopții pentru animalele abandonate. Evenimentul se desfășoară cu sprijinul celei mai mari organizații pentru drepturile animalelor din municipiul reședință de județ și este inițiat de aceiași voluntari care au făcut demersuri către autoritățile locale de a renunța la artificiile de Revelion pentru siguranța animalelor de companie. Acest eveniment vine în contextul în care reprezentanții adăpostului pentru câini maidanezi din Slobozia a fost la un pas de a eutanasia mai multe animale din cauza supraaglomerării. Din fericire, patrupedele au fost salvate cu ajutorul organizațiilor care militează... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2026, 10:20 (3905 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a început modernizarea Laboratorului de Microbiologie

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a început modernizarea Laboratorului de Microbiologie

Parte a proiectelor de dezvoltare, cu fonduri europene, a Spitalului Județean de Urgență din Slobozia este și modernizarea Laboratorului de Microbiologie din cadrul unității medicale. Proiectul prevede înlocuirea tuturor echipamentelor vechi cu aparate moderne ce permit efectuarea precisă și rapidă de analize microbiologice.

 

O investiție necesară Îmbunătățirea activității Laboratorului de Microbiologie este esențială pentru prevenția și controlul infecțiilor intraspitalicești. «Pare ceva ieșit din comun, dar avem nevoie de un astfel de laborator pentru a descoperi... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2026, 10:15 (1707 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița au fost înregistrate aproape 800 de apeluri la Telefonul Copilului

În 2025

În Ialomița au fost înregistrate aproape 800 de apeluri la Telefonul Copilului

«119» este numărul de urgență la care pot fi reclamate situațiile de risc ce îi vizează pe copii. La nivel local, acesta este gestionat de Di­recția Generală de Asistență So­cială și Protecția Copilului Ialo­mița. În 2025, la numărul «119» au fost reclamate aproximativ 800 de situații de risc ce îi vizau pe copii. Mai bine de jumătate dintre acestea au fost, din păcate, confirmate.

 

Abuzurile asupra copiilor, o realitate tot mai prezentă Legislația privind protecția copii­lor asupra situațiilor de risc a fost implementată... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2026, 10:10 (4171 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sălcioara: Femeie stropită cu acid de baterie și bătută de soț

Sălcioara: Femeie stropită cu acid de baterie și bătută de soț

«Violența domestică» este tot mai prezentă în ju­dețul Ialomița. În ultimii 3 ani, în atenția autorităților au intrat sute de cazuri de agresiuni petrecute în familii. În foarte puține cazuri agresorii au ajuns în fața instanțelor de judecată. Datele arată că cei mai mulți dintre aceștia au fost «iertați» de magistrați prin aplicarea unor amenzi penale sau prin încetarea proceselor penale. Ultimul caz de «violență domestică» adus în atenția autorităților s-a petrecut la Sălcioara, în urmă cu o săptămână. Din probelele reținute de procurori în acest caz reiese o violență greu de imaginat... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2026, 10:05 (4975 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare pe tema înzestrării Armatei Române

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare pe tema înzestrării Armatei Române

În urmă cu câteva zile, deputatul PSD Ștefan Țintă a adresat o interpelare ministrului Apărării Naționale, Radu Miruță, parlamentarul social-democrat fiind interesat asupra respectării «calendarului» de realizare a contractelor pentru echipamente militare. «Alocarea, începând cu 2017, a cel puțin 2% din PIB pentru apărare a stârnit foarte multe controverse în rândul opiniei publice, încă din anul 2015, când s-a decis acest prag financiar în vederea alinierii țării noastre la cerințele NATO. În baza acordului politic semnat în 2015, România s-a numărat printre primele state membre NATO care au alocat constant peste 2% din PIB pentru Apărare. Iar anul acesta, bugetul Ministerului Apărării Naționale a fost majorat semnificativ, cu 16,62% față de anul anterior, ajungând la 49,4 miliarde lei (aproximativ 2,5% din PIB)!»... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2026, 08:10 (3418 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

DN2, cel mai periculos drum național care traversează Ialomița

DN2, cel mai periculos drum național care traversează Ialomița

Ialomița este tranzitată de 6 drumuri naționale. Cel mai periculos dintre acestea rămâne DN2. În perioada 2020-2025, datele oficiale ale Poliției Rutiere din cadrul Inspec­toratului General al Poliției Române arată că pe porțiunea DN2 care traversează județul Ialomița s-au produs cele mai multe accidente rutiere, cu zeci de victime. Mai mult, Avocatul Poporului a atras la rându-i atenția cu privire la situația acestei șosele.

 

Șoseaua pe care se produc cele mai multe accidente Drumul Național 2-E85 face legătura dintre București și localitatea Siret... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2026, 09:40 (4714 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bugetul Consiliului Județean Ialomița, estimat la 200 milioane de euro

În 2026

Bugetul Consiliului Județean Ialomița, estimat la 200 milioane de euro

Consiliul Județean Ialomița a făcut publică o sinteză a bugetului estimat pentru anul 2026. Potrivit eva­luărilor oficiale, valoarea totală se apropie de suma de 200 milioane de euro. Cea mai mare parte a fondurilor publice vor fi utilizate pentru dezvoltare, susțin reprezentanții instituției. «Prioritare sunt investițiile europene pe care Consiliul Județean și le-a asumat!» susțin oficialii admi­nistrației județene.

 

Proiectul de buget al administrației județene Conform oficialilor Consiliului Județean Ialomița, valoarea estimată a bugetului afe­rent anului... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2026, 09:45 (2835 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

Episcopul Sloboziei și Călărașilor intervine în problema poluării olfactive a municipiului reședință de județ

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

La finalul alocuțiunii specifice din Noaptea de Înviere de duminică, 12 aprilie 2026, episcopul Sloboziei și Călărașilor, PS Vincențiu, a ținut să uimească asistența cu o declarație în ceea ce privește poluarea olfactivă a municipiului reședință de județ. Cele peste 1500 de persoane prezente la Catedrala Episcopală pentru a primi Lumina și a întâmpina cum se cuvine Sărbătoarea Paștelui, au ascultat cu atenție discursul Prea Sfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. La finalul cuvântării, înalta față bisericească a ținut să-și încheie alocuțiunea destul de dur, concluzionând că «maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 11:50 (6489 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Săpunurile naturale ale doamnei Carmen

Săpunurile naturale ale doamnei Carmen

Natura este o permanentă sursă de inspirație. Nu doar în lucrările artiștilor putem descoperi elemente care au legătură cu ea, ci și în meșteșuguri precum fabricarea săpunurilor. În comuna Sărățeni, Carmen Radu folosește plante și uleiuri esențiale naturale pentru a crea săpunuri originale. Are 12 rețete proprii, certificate de organismele europene. Ideea de a transforma pasiunea pentru natură într-un meșteșug i-a venit o dată cu plantarea primelor tufe de lavandă în propria gospodărie.

 

Natura, o sursă de inspirație Pe lângă familie, î... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 11:05 (2760 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

De la extaz la agonie

Fotbal, SuperLiga/play-out, Unirea Slobozia-Petrolul Ploiești 1-2

De la extaz la agonie

Pe scurt, cam așa s-ar rezuma pentru Unirea partida rundei cu numărul 4 din play-out-ul SuperLigii sezonului 2025-2026. Meciul din ziua de Paști de duminică, 12 aprilie 2026, contra Petrolului din Ploiești a fost pentru Unirea și suporterii slobozeni prezenți aproape o repriză în «extaz» și s-a finalizat în «agonie»...

 

Slobozia și stilul defensiv Tehnicianul Sloboziei, Claudiu Niculescu a început meciul cu găzarii betonând apărarea, un «5-2-3» spre «5-4-1», în componența Popa-Ibrian, ... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 09:20 (4130 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la limită pentru dojeni

Fotbal, Liga 3/Seria 3-play-out/grupă retrogradare, CS Agigea-Recolta Gheorghe Doja 0-1

Victorie la limită pentru dojeni

Recolta Gheorghe Doja a trecut peste umilința din prima etapă a play-out-ului/grupa retrogradare a Ligii 3/Seria 3, când au încasat 7 goluri acasă din partea celor de la Axiopolis Cernavodă. Cea de a doua etapă play-out-ului/grupa retrogradare a Ligii 3/Seria 3 a programat pentru dojeni deplasarea la CS Agigea. Astfel, vineri, 10 aprilie 2026, Recolta Gheorghe Doja a disputat partida contra celor de la CS Agigea, meciul încheindu-se cu victoria la limită a dojenilor. Meciul a fost intens, Recolta Gheorghe Doja acuzând neacordarea a două penaltiuri. Mai mult, în cea de-a doua repriză, în minutul 64, dojenii au rămas în inferioritate... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 08:50 (1834 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitare energetică pentru Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Reabilitare energetică pentru Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea energetică a clădirii Lice­ului Teoretic «Paul Georgescu». Finanțarea este asigurată printr-un proiect european coordonat de ADR Sud-Muntenia. Valoarea fondurilor se ridică la 10 milioane de lei.

 

A fost semnat contractul de finanțare În urmă cu o săptămână, administrația locală din Țăndărei a semnat contractul de finanțare pentru acest proiect. Este pri­mul proiect de reabilitare energetică a unităților de învățământ din oraș. «Liceul Teoretic... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2026, 16:10 (1825 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† VINCENȚIU 
Prin harul lui Dumnezeu 
Episcopul Sloboziei și Călărașilor 

Iubitului meu cler și popor, 
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, 
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări! 

 

Iubiți frați și surori în Domnul, 
Hristos a înviat! 

În societatea iudaică din vremea Mântuitorului, femeile aveau un statut inferior și nu se bucurau de aceleași drepturi cu bărbații și, mai ales, nu li se permitea să vorbească în public. Potrivit istoricului evreu al vremii, Josephus Flavius, pretenția superiorității... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2026, 08:05 (1754 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Blocuri renovate cu fonduri alocate prin PNRR

Fetești: Blocuri renovate cu fonduri alocate prin PNRR

Primăria Fetești a recepționat recent lucrările de reabilitare energetică a 5 din cele 12 blocuri incluse în programul de mo­dernizare a fondului locativ, finanțat prin Programul Național de Redre­sare și Reziliență. Este vorba despre blocurile U1, 7, 8, 16PP și Ansamblul 44. Intervențiile au vizat și schimba­rea completă a fațadelor imobilelor.

 

Bani europeni pentru blocuri moderne Proiectul face parte dintr-un program amplu derulat la nivel local, care vizează creșterea eficienței energetice și îmbună­tățirea condițiilor de trai pentru locuitori.... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2026, 10:40 (1593 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Lista școlilor ialomițene cu cele mai slabe rezultate la simularea Evaluării Naționale

Lista școlilor ialomițene cu cele mai slabe rezultate la simularea Evaluării Naționale

În urmă cu o săptămână, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității rezultatele simulării Evaluării Naționale. Procentul mediilor peste 5 a fost de 52,46%, însă au fost și unități de învățământ în care cel mult doi elevi au reușit să obțină note de trecere la această testare.

 

Rezultate mediocre la simularea Evaluării Naționale La simularea Evaluării Naționale au participat 1241 de elevi de clasa a VIII-a, din 55 de unități de învățământ din județ. Procentul mediilor peste 5 a fost însă de 52,46%, fiind considerat... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2026, 09:50 (4798 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile ialomițene primesc 43,7 milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale

Primăriile ialomițene primesc 43,7 milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale

Joi, 9 aprilie 2026, consilierii județeni se întrunesc în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Ialomița pentru a vota repartizarea sumelor către primă­riile ialomițene, provenite din cota de 6% ce se aplică impozitului pe venit. Fondurile sunt distribuite administrațiilor locale pentru echilibrarea bugetelor proprii.

 

Bani distribuiți către primării Conform calculelor realizate de aparatul de specialitate al Consiliului Județean Ialomița, primăriile ialomițene vor primi 43,7 milioane de lei. Această sumă reprezintă cota de 6% aplicată impozitului... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2026, 10:10 (4492 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

Anchete în lucru

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

De mai bine de o lună, pro­blema poluării olfactive din Slobozia, rezultată în urma deversării apelor industriale colectate de la operatorii economici din apro­pierea orașului în stația de epurare a municipiului, a revenit în atenția autorităților locale și județene după ce s-a descoperit că firma Clean Cyclo deversa la rându-i, în stația de epurare, substanțe toxice. Scandalul a ajuns, firesc, la Urban SA, care administrează stația de epurare a Sloboziei. Pe lângă demisiile directorilor Adrian Stoicescu și Dan Manea, compania a fost sancționată de Garda de Mediu Ialomița și este acum vizată de două dosare penale, aflate în lucru la Serviciul... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2026, 10:50 (3834 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Agresori trimiși în judecată în dosarul violului petrecut la Școala Politică AUR

După aproape 3 ani

Agresori trimiși în judecată în dosarul violului petrecut la Școala Politică AUR

Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București anunță tri­miterea în judecată, în stare de libertate, a trei inculpați pentru comiterea infracțiunii de «viol». Prezenți la Școala Politică organizată de partidul AUR în stațiunea Neptun-Olimp la jumătatea lunii septembrie 2023, aceștia ar fi violat o adolescentă. Procesul se judecă la Judecătoria Mangalia.

 

Dreptate pentru victimă, după aproape 3 ani Faptele au ieșit la iveală după ce adolescenta violată s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului din Slobozia, reclamând... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2026, 14:15 (5249 vizualizări - 10 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
305 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Armă cu aer comprimat deținută ilegal, confiscată

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat un bărbat, în vîrstă de 59 de ani, din orașul Amara, care deținea fără drept o armă neletală din categoria celor supuse autorizării ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 07:56
(13164 vizualizări - 0 comentarii)


Soț și soție șantajau o tînără cu publicarea unor poze compromițătoare

Vineri, 19 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza municipiului Medgidia, ocazie cu care au identificat și prins în flagrant două persoane, soț și soție, în vîrstă de 30, respectiv 24 de ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 07:53
(24327 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea SIGURANȚA continuă

În baza Planului de acțiune SIGURANȚA, polițiștii ialomițeni au desfășurat în ultimele 24 de ore 8 acțiuni, în cinci zone, acțiuni la care au participat 45 de polițiști, 9 jandarmi și 8 alte forțe. În cadrul ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 07:49
(28301 vizualizări - 0 comentarii)


Flagrant DGA: Prins în flagrant după ce a încercat să mituiască un polițist

Flagrantul a fost realizat urmare a unui denunț formulat de un polițist din cadrul Postului de Poliție Ciulnița, marți, 18 martie a.c., cetățeanul, în timp ce încerca să-l mituiască pe agentul de poliție ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 12:48
(30428 vizualizări - 0 comentarii)


Artă populară și tradiție folclorică  la Miloșești

Artă populară și tradiție folclorică la Miloșești

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria Miloșești și Căminul cultural Miloșești organizează joi, 25 martie 2010, ora 15.00 manifestarea ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 10:54
(34949 vizualizări - 0 comentarii)


157 de ialomițeni s-au înscris pentru locurile de muncă din Danemarca

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a organizat în data de 10 martie 2010, la Ploiești, o selecție de persoane pentru munca în agricultură în Danemarca, selecție în cadrul căreia au fost oferite ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 10:49
(26182 vizualizări - 0 comentarii)


Ponta l-a bătut pe Ciupercă în cuie: «Alegerile de la Ialomița au fost statutare!»

După vizita fulger în localitatea Traian, Victor Ponta, președintele PSD a organizat o întrunire, la fel de fulger, cu membrii partidului la sediul din Slobozia. Însoțit de secretarul general al partidului ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 19:24
(18657 vizualizări - 0 comentarii)


Băut la volan

Miercuri, 17 martie a.c., polițiștii rutieri au depistat în trafic, pe raza localității Jilavele, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 45 de ani, din comuna Balaciu. Polițiștii au procedat ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:30
(32168 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni pentru prevenirea accidentelor rutiere

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 24 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate a celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent.
Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:28
(15464 vizualizări - 0 comentarii)


Pistol cu aer comprimat, deținut ilegal

Miercuri, 17 martie a.c., cadrele Serviciului Arme, Explozibili și Substanțe Periculoase, în timpul desfășurării unei acțiuni pentru depistarea persoanelor care dețin arme fără a avea acest drept, au identificat ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:26
(27787 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Poliției Române, sărbătorită de polițiștii ialomițeni în mijlocul cetățenilor

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:16
(16142 vizualizări - 0 comentarii)


Un singur ialomițean selectat pentru muncă în agricultură în Marea Britanie

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a organizat în data de 18 februarie 2010, la Bistrița, o selecție de persoane pentru muncă în agricultură în Marea Britanie, selecție în cadrul căreia au ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:10
(18851 vizualizări - 0 comentarii)


Persoană imobilizată într-un scaun cu rotile, transportată de pompieri

În cursul zilei de miercuri, 17 martie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia s-au deplasat, la solicitarea Serviciului de Ambulanță, pe strada M. Eminescu din localitate pentru a transporta ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:05
(19801 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o firmă din Slobozia

Miercuri, 17 martie 2010, în jurul orei 15.10, la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțată izbucnirea unui incendiu la sediul unei firme din Slobozia. Pompierii militari s ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:05
(16178 vizualizări - 0 comentarii)


L-a tîlhărit în scara blocului

Un tînăr în vîrstă de 26 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului în cursul zilei de marți, 16 martie a.c., după ce instanța a emis pe numele său un mandat de arestare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 17:12
(18282 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Pocora: «Dormiți liniștiți, Guvernul Boc veghează la banii dumneavoastră!»

Cristina Pocora: «Dormiți liniștiți, Guvernul Boc veghează la banii dumneavoastră!»

«Guvernul Boc s-a transformat într-un FNI. Toți băgăm bani în el, cîștigă, însă, doar cine trebuie!» își începe pledoaria de opozant deputatul PNL Cristina Pocora. «Guvernul Boc, însă, ca un adevărat F ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 14:18
(16460 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism furat din Ungaria, identificat de polițiștii ialomițeni

Autoturism furat din Ungaria, identificat de polițiștii ialomițeni

Marți, 16 martie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de rutină pe raza municipiului Slobozia, ocazie cu care a fost depistat în trafic un autoturism ce figura furat din Ungaria. Mașina, condusă ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:31
(28003 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Ograda, încarcerat

Marți, 16 marti, polițiștii din Ograda au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea. Infractorul, un tînăr de 25 de ani, din localitatea Ograda, are de executat o pedeapsă cu privare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:27
(18336 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu căruța peste un copil

Marți, 16 martie a.c., Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată despre faptul că pe drumul comunal din Bordușani s-a produs un accident rutier, soldat cu vătămarea corporală a unui minor de 7 ani. ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:27
(18478 vizualizări - 0 comentarii)


Tînărul acuzat de comiterea a șase infracțiuni, arestat

Bărbatul de 30 de ani, reținut de polițiști luni, 15 martie a.c., pentru comiterea a șase infracțiuni, a fost prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești cu propunere de arestare preventivă. ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:26
(17399 vizualizări - 0 comentarii)


Radieri, dizolvări și suspendări de firme pe bandă rulantă

Criza economică continuă într-un ritm alarmant să elimine societățile comerciale din viața economică a județului. Unul dintre principalele efecte ale acestui fenomen incontrolabil este o rată a șomajului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 11:28
(25226 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîrșit de săptămînă încărcat de evenimente culturale

Palatul Copiilor din Slobozia găzduiește, la finalul săptămînii, respectiv în perioada 20-21 martie a.c., un inedit eveniment cultural. «Francofolies 2010»-concurs județean de teatru francofon, concurs ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 10:18
(22623 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat de fier vechi

La începutul săptămînii, luni, 15 martie 2010, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată, prin 112, de un bărbat, paznic la o firmă din localitate, despre faptul că în zona unei foste societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 09:12
(19736 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis, la volan

Luni, 15 martie a.c., polițiștii feteșteni au depistat un tînăr, de 18 ani, din Călărași, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, deși nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 07:28
(22450 vizualizări - 0 comentarii)


Minori, infractori de ocazie

Polițiștii orașului Țăndărei au identificat pe șoseaua București, din localitate, doi minori, de 11, respectiv 14 ani, care se deplasau cu un atelaj hipo. După oprirea și verificarea atelajului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 06:22
(20608 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:29
(17471 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:18
(14779 vizualizări - 0 comentarii)


170 de locuri pentru arma «pompieri»

Ministerul Administrației și Internelor lansează programele de promovare, recrutare și selecționare a candidaților pentru admiterea în instituțiile militare de învățămînt. Începînd cu data de 15 martie ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 13:18
(15176 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Sărulești-Călărași

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, ale posturilor de poliție limitrofe, precum și cele ale Serviciului Intervenție Rapidă Ialomița și Inspectoratului de Poliție al Județului Călărași au ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 11:16
(15736 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal, confiscate

Polițiștii au acționat în cursul zilei de luni, 15 martie a.c., în vederea depistării celor care dețin ilegal arme. Astfel, au fost depistați doi bărbați, în vîrstă de 34, respectiv 24 de ani, ambii din ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:42
(15402 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...