Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Campionatul Județean de Oină, câștigat de elevii Școlii Gimnaziale din Sudiți

Campionatul Județean de Oină, câștigat de elevii Școlii Gimnaziale din Sudiți

Elevii Școlii Gimnaziale «Apostol D. Culea» din Sudiți au câștigat Campionatul județean de oină. Aceștia vor reprezenta județul la Campionatul regional, competiție care se va desfășura la sfârșitul acestei săptămâni la Oltenița, în județul Călărași.

 

Tradiția merge mai departe Oina, sportul tradițional al Româ­niei, este practicat acum de către elevii mai multor școli din județul Ialomița. Recent, s-a desfășurat Campio­natul Județean de Oină, competiție la care au participat și elevii Școlii Gimna­ziale «Apostol D. Culea... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2024, 09:20 (6284 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Servicii de catering pentru elevii Școlii Gimnaziale Perieți

Servicii de catering pentru elevii Școlii Gimnaziale Perieți

Școala Gimnazială din Perieți este una dintre unitățile de învățământ din Ialomița inclusă în programul «Masa Caldă». Pentru că unitatea de învățământ nu deține infrastructura necesară preparării hranei, administrația locală a luat decizia de a apela la serviciile unei firme de catering prin care alimentele să fie distribuite elevilor. Valoarea fondurilor disponibile este de peste 500 mii de lei.

 

Produse alimentare pentru elevi La nivelul județului Ialomița, potrivit In­spectoratului Școlar Județean Ialomița, 24 de școli au fost incluse... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2024, 13:20 (10646 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Centru comercial în orașul Țăndărei

Centru comercial în orașul Țăndărei

Două mari supermarketuri și mai multe magazine, dar și un fast-food se vor des­chide în cadrul unui centru comercial ce va fi construit în orașul Țăndărei. Astfel, cele două supermarketuri vor funcționa sub brandurile Penny și Lidl. Reprezentanții autorităților locale au explicat faptul că, în maximum 3 luni, magazinele îi pot primi pe cumpărători.

 

Execuția este în curs Centrul comercial al orașului Țăndărei va fi deschis pe Aleea Orhideelor din oraș, la ieșire către Constanța. Primele branduri care și-au anunțat prezența în incinta centrului... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2024, 08:55 (18615 vizualizări - 12 comentarii)

REPORTAJ

Vechea Matcă, strada pe care s-a mutat un bloc

Se întâmplă la Slobozia

Vechea Matcă, strada pe care s-a mutat un bloc

Slobozia se extinde, se schimbă, se transformă, se modernizează... Și constru­iește cu frenezie. Fie că vrem, fie că nu, fenomenul e implacabil. Pe strada Vechea Matcă însă, e liniște... Sau, mai bine spus, a fost liniște până prin 2021 când o firmă din Cosâmbești a cumpărat un teren de 1161 de mp și a anunțat că face un bloc cu 3 niveluri și mansardă. De-atunci vecinii luptă în toate felurile pentru a bloca acest proiect imobiliar. Și lupta e de-abia la început...

 

Vechea Matcă și blocul de 3 etaje Vechea Matcă începe la Biserica... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2024, 11:55 (18608 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Furt de carduri petrecut în stațiunea Amara, trimis în judecată după 4 ani

La un pas de prescriere

Furt de carduri petrecut în stațiunea Amara, trimis în judecată după 4 ani

Acuzații grave aduse unui bărbat angajat să lucreze la reabilitarea Hotelului «Lebăda» din stațiunea Amara. Acesta ar fi sustras banii de pe cardurile a două persoane care făceau parte din personalul unității de cazare. Faptele s-au petrecut în urmă cu 4 ani și sunt pe cale să se prescrie în instanță. Sumele sustrase se apropie de 20 mii de lei.

 

La un pas de prescriere În anul 2020, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au fost învestiți, printr-o plângere penală, cu privire la faptul că angajatul unei firme de... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2024, 08:05 (17656 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primele dotări pentru școlile partenere ale Consiliului Județean Ialomița

Proiect în implementare

Primele dotări pentru școlile partenere ale Consiliului Județean Ialomița

28 de cabinete de asistență psihopedagogică din tot atâtea unități de învățământ au primit la începutul acestei săptămâni piesele de mobilier necesare desfășurării activității în cele mai bune condiții. Bunurile au fost achizițio­nate în cadrul proiectului derulat de Consiliul Județean Ialomița, denumit «Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar», încheiat cu 65 de școli și licee din județul nostru.

 

Investiție în Educație La î... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2024, 14:55 (12699 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

18950 de euro pentru o viață de mamă

Mihaela Pârvan luptă cu cancerul

18950 de euro pentru o viață de mamă

O  cheamă Mihaela Pârvan și are o fetiță de 4 ani. Și ne spune povestea pe care i-a spus-o lui Becali, la poarta acestuia, când a fost chemată din mulțime, ea singură între toți necăjiții: «Vreau să mă vindec și să o văd pe Maysa crescând!». Iar ca să o vadă crescând, Mihaela Pârvan a hotărât să lupte cu cancerul pe care îl are... În po­fida șanselor și împotriva sistemului medical românesc. Iar în spatele ei, numărul «înge­rilor» care o sprijină crește. Iar cei 18950 de euro de care familia Pârvan are nevoie pentru tratamentul Mihaelei nu vor însemna doar... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2024, 09:50 (8125 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Poligonul Poliției Locale Slobozia va deveni «civil»

Poligonul Poliției Locale Slobozia va deveni «civil»

Singurul poligon de tragere amenajat pe care județul Ialomița îl are este cel al Poliției Locale Slobozia. Oficialii instituției au precizat că fac demersuri pentru a-l transforma într-unul «civil», așa cum sunt în marile orașe precum București sau Constanța. O dată schimbat acest statut, pot participa la sesiuni de tragere și persoanele care sunt pasionate de tir sportiv.

 

Demersuri în lucru În momentul de față, poligonul de tragere admi­nistrat de Poliția Locală Slobozia este utilizat de către reprezentanții instituțiilor cu rol... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2024, 08:05 (8718 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poiana: Peste 4 milioane de lei pentru distrugerea insulei formată în albia râului Ialomița

Poiana: Peste 4 milioane de lei pentru distrugerea insulei formată în albia râului Ialomița

În urmă cu un an, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița expunea pu­blic problema insulei formată în albia râului Ialomița, în zona localității Poiana. Petecul de pământ afectează cursul apei și pune în pericol locuințele ridicate pe mal. Deși problema este cunoscută la nivelul autorităților locale și județene, birocrația și lipsa banilor au blocat orice în­cercare de a o rezolva. Costurile estimative ale lucrărilor se ri­dică la peste 4 milioane de lei.

 

Se caută sursa de finanțare După prezentarea publică... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2024, 12:05 (16976 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

53 milioane de euro pentru asfaltarea tuturor drumurilor județene de pământ

Administrația Pavel promite din nou

53 milioane de euro pentru asfaltarea tuturor drumurilor județene de pământ

Administrația Pavel a promis la începutul actualului mandat că va asfalta integral cei aproximativ 100 kilometri de drumuri județene de pământ din Ialomița. După 4 ani, jumătate din aceste drumuri sunt asfaltate. Pentru restul drumurilor, Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 28 martie 2024, un proiect de hotărâre care va permite asfaltarea integrală a acestor drumuri. Valoarea estimată a investiției este de 53 milioane de euro.

 

Mai bine mai târziu decât niciodată

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 28 martie a.c., în cadrul... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2024, 07:55 (17718 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Deficit de personal în cadrul Jandarmeriei ialomițene

Deficit de personal în cadrul Jandarmeriei ialomițene

O analiză statistică a Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița arată că instituția se confruntă cu un însemnat deficit de personal. Reprezentanții Jandarmeriei ialomițene susțin faptul că numărul posturilor vacante este de 30%. Tocmai de aceea, în perioada următoare, instituția va organiza o campanie de informare în rândul tinerilor de liceu în ceea ce privește înscrierea la școlile militare.

 

Este nevoie de mai multe cadre Valul de pensionări care a afectat Poliția ialomițeană și-a pus amprenta și asupra activității Inspectoratului de... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2024, 11:55 (8250 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia continuă investițiile edilitare în infrastructură

Consiliul Local a legiferat

Slobozia continuă investițiile edilitare în infrastructură

Consiliul Local Slobozia s-a reunit joi, 28 martie 2024, în cadrul unei ședințe ordinare care a avut pe ordinea de zi 28 de proiecte de hotărâri. Multe dintre proiectele aprobate au vizat alocări de fonduri pentru continuarea investițiilor în derulare și deschiderea altora noi. Printre acestea se numără Centura de Nord a orașului Slobozia, extinderea și reabili­tarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială din Slobozia Nouă și Bora, modernizarea stației de epurare a orașului sau Centrul Multifuncțional pentru Tineret... De asemenea, consilierii locali au aprobat criteriile de stabilire a ordinii de prioritate în soluționarea cererilor de locuințe și î... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2024, 08:05 (18315 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 170 de beneficiari la Cantina Socială Slobozia

Peste 170 de beneficiari la Cantina Socială Slobozia

Slobozia este singura localitate din județul Ialomița în care există o Cantină Socială. Aceasta se află în administrarea Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia și oferă zilnic mâncare unui număr de peste 170 de beneficiari. Valoarea mâncării este 22 de lei/zi/beneficiar.

 

Sprijin pentru persoanele nevoiașe Beneficiarii Cantinei Sociale Slobozia sunt persoanele care primesc ajutor social în baza Legii Venitului Minim de Incluziune și cele aflate într-un regim de protecție socială dezvoltat la nivelul Direcției de Asistență Socială... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2024, 12:05 (13587 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene, netransparente cu privire la fenomenul consumului de droguri

Școlile ialomițene, netransparente cu privire la fenomenul consumului de droguri

În urmă cu o săptămână, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a organizat o serie de dezbateri, la care au participat profesori, dar și reprezentanți ai autorităților competente, ce au avut ca scop prevenirea consumului de droguri și dar și a faptelor de violență în rândul elevilor. Deși, teoretic, cei implicați știu ce au de făcut, în realitate, lipsa de transparență face ca toate eforturile să fie zadarnice. Oficialii Agenției Naționale Antidrog susțin faptul că unitățile de învățământ ar trebui să dea dovadă de mai multă transparență pentru a putea ține aceste probleme sub control.

 

Grupuri de lucru la nivelul școlilor... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2024, 07:50 (7032 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Aderarea parțială la Spațiul Schengen, o primă victorie care ne motivează!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Aderarea parțială la Spațiul Schengen, o primă victorie care ne motivează!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu și-a exprimat public bucuria privind intrarea parțială a României în Spațiul Schengen. Acesta subliniază că, alături de colegii săi social de­mocrați, europarlamentari și parlamentari, lupta continuă. «Avem o strategie amplă, etapi­zată și care s-a dovedit foarte eficientă pentru convingerea deciden­ților de la Bruxelles. La fel ca și până în prezent, și pentru viitor avem fixate etape clare de lobby politic!» a decla­rat Ștefan Mușoiu.

 

O victorie de etapă Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a salutat public... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2024, 12:05 (2067 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Teren de sport acoperit la Stelnica

Teren de sport acoperit la Stelnica

Comuna Stelnica va avea un teren de sport acoperit. In­vestiția are o valoare de 1 mi­lion de lei. Fondurile au fost asigurate în proporție de 30% de către ADI Ialomița. «În câteva luni, 150 de copii vor putea să se joace gratuit, în condiții similare cu cele din centrele sportive. Gratuit! Iar alături de ei și adulții interesați să facă sport...» declară primarul comunei, Costel Brateș.

 

Sport pentru toți copiii Administrația din Stelnica a demarat în luna martie un proiect edilitar nou. Investiția presupune construirea unui teren... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2024, 09:10 (3469 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Parc de 700 mii de lei la Buești

Parc de 700 mii de lei la Buești

Administrația locală din Buești construiește un parc de o jumătate de hectar. Valoarea investiției este de 700 mii de lei, iar inaugurarea se va face până la sfârșitul acestei primăveri.

 

O altfel de investiție Administrația din Buești susține proiecte investiționale menite să crească gradul de confort al locuitorilor comunei. Ultimul dintre aceste proiecte, în curs de derulare, vizează construirea unui parc de 2000 de mp, în apropierea stadionului din comună. Investiția este finanțată în proporție de 50% de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2024, 12:20 (2279 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Feteștiul, un oraș mai prietenos cu mediul

Feteștiul, un oraș mai prietenos cu mediul

În fiecare zi de vineri a lunii aprilie, administrația locală din Fetești, cu sprijinul operatorului regional de salubrizare ADI ECOO 2009, dă startul unei campanii gratuite pentru colectarea deșeurilor voluminoase.

 

Colectare cu programare De cele mai multe ori, deșeurile voluminoase erau aruncate la voia întâmplării în zonele de depozitare a gunoaielor amenajate de administrația locală. Pentru a preveni această situație, Primăria Fetești, alături de operatorul de salubrizare ADI ECOO 2009, desfășoară o campanie de colectare a deșeurilor voluminoase. ... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2024, 08:40 (4982 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

CJAS Ialomița a plătit jumătate de milion de lei pentru închirierea concentratoarelor de oxigen

În 2023

CJAS Ialomița a plătit jumătate de milion de lei pentru închirierea concentratoarelor de oxigen

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a plătit anul trecut jumătate de milion de lei pentru decontarea închirierii aparatelor utilizate în oxigenoterapie. De aceste echipamente au beneficiat aproape 400 de ialomițeni.

 

Respirație de închiriat Oxigenoterapia este recomandată în cazul unor boli pulmonare grave, precum boala pulmonară obstructivă cronică (BPOC), emfizem pulmonar, cancer pulmonar sau fibroza pulmonară. Această terapie presupune utilizarea unui echipament special, prin intermediul căruia bolnavilor li se administrează oxigen. Echi... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2024, 12:20 (13910 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, printre județele cu cei mai puțini profesori «calificați»

Ialomița, printre județele cu cei mai puțini profesori «calificați»

Într-o statistică oficială a Ministerului Educației, Ialomița se numără printre ju­dețele cu cei mai puțini profesori «calificați», adică să ocupe un loc de muncă în calitate de «titulari», pe perioadă nedeterminată. Datele Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița arată că, în 2023, la examenul de Titularizare doar 43% dintre candidați au obținut rezultate în baza cărora au devenit «calificați». La toate acestea se adaugă numărul mic de posturi «titularizabile», prin care un profesor ar putea deveni «calificat». Ialomița are discipline precum Matematică, Geografie, Fizică sau Chimie pentru care de mai... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2024, 08:05 (4559 vizualizări - 4 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
109 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de întreținere și reabilitare a rețelelor electrice, furnizarea energiei electrice va fi sistată în unele zone ale orașelor Amara, Slobozia și Urziceni, în perioada 19-23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:05
(6479 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «infracțiuni contra patrimoniului»

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru «infracțiuni contra patrimoniului», fapte comise în Belgia. Astfel, pe numele bărbatului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:15
(3989 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gheorghe Doja

Miercuri, 14 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Gheorghe Doja s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:10
(4702 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Arest preventiv pentru doi bărbați care operau prin metoda «Accidentul»

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, anchetatorii au reușit arestarea a doi indivizi acuzați de «înșelăciune» și «complicitate la înșelăciune» ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2018, 19:10
(6821 vizualizări - 4 comentarii)


Primarul general al Madridului, Manuela Carmena, vizită de lucru la Țăndărei

Consilierul de stat cu responsabilități în problematica minorităților, Dana Varga, a primit miercuri, 14 noiembrie a.c., o delegație spaniolă condusă de primarul general al Madridului, Manuela Carmena, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 19:30
(4142 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la evoluția pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de rumegătoare mici (ovine și caprine), atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 15:35
(3662 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului, sunt unele dintre prioritățile Poliției ialomițene. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 14:20
(3561 vizualizări - 0 comentarii)


Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște, la Slobozia

Marți, 4 decembrie 2018, cu începere de la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală Slobozia, Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște va pune în scenă piesa «O scrisoare pierdută», de I.L. Caragiale. Beneficiind ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 13:40
(2863 vizualizări - 0 comentarii)


2364 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În primele 9 luni ale anului 2018, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2364 persoane, dintre care 873 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 12:20
(3133 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2911 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3267 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2584 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5737 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5525 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3412 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3737 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3589 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3403 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3309 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4702 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3848 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4229 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5733 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4120 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5345 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4256 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4205 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4664 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4081 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6119 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...