Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Luminița Barcari zice că depolitizează școlile ialomițene

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Luminița Barcari zice că depolitizează școlile ialomițene

De aproximativ o lună și jumătate, profesorul Luminița Barcari este din nou șef al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. O instituție care ani de-a rîndul a făcut casă bună cu politica. Cu o altă atitudine decît în primul mandat și cu dorința de a schimba din temelii sistemul educațional la nivelul județului, șefa învățămîntului ialomițean susține că sub conducerea ei, politica va dispărea din școli!

Vremuri noi pentru școala ialomițeană
Într-o zi extrem de aglomerată, profesorul Luminița Barcari își face timp și pentru interviul rubricii Independent... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 18:15 (23584 vizualizări - 24 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Cornel Ianuș, un comisar fără epoleți

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Cornel Ianuș, un comisar fără epoleți

De formație inginer electronist, Cornel Ianuș este, de la sfîrșitul lunii august 2012, comisarul șef al Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița. El a reușit să obțină această funcție pe criterii politice și nu se ferește s-o recunoască. «Da, am fost susținut politic, din partea Partidului Național Liberal... Nu sînt un caz unic! S-a întîmplat și se întîmplă cu toți șefii din fruntea instituțiilor deconcentrate!» ne declară Cornel Ianuș. Pentru funcția pe care o deține cîștigă un salariu brut de 3700 de lei, însă efectiv în portofel îi mai rămîn 2700 de lei, restul de bani intrînd în vistieria statului sub formă de impozite. Deși aparent fără miză și priză la public, instituția... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 16:15 (15509 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Ionuț Tătaru, directorul istoriei ialomițene

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Ionuț Tătaru, directorul istoriei ialomițene

Ionuț Cristian Tătaru, pe numele său complet, este șef împuternicit la Direcția Județeană a Arhivelor Naționale Ialomița, o instituție cu doar 9 angajați. Chiar dacă opinia publică este prea puțin interesată cu privire la activitatea acestei unități, trebuie să știți că aici se păstrează 7 kilometri din istoria întregului județ, din cele mai vechi timpuri și pînă astăzi. Și oricine o poate studia dacă obține permis pentru Sala de Lectură!

Viața printre documente Clădirea Direcției Județene a Arhivelor Naționale Ialomița este ascunsă pe strada Alexandru Odobescu din Slobozia. Este masivă... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2015, 15:40 (14473 vizualizări - 10 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Nicolae Parepa, el Comandante

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Nicolae Parepa, el Comandante

Periplul nostru prin instituțiile statului continuă. Azi, Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița și comandantul acestuia, Nicolae Parepa, prezență nelipsită la toate manifestările publice de pe întreg teritoriul județului.

Militar de carieră Șeful Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița, Nicolae Parepa, conduce Inspectoratul din vara anului 2009. Însă cariera sa militară a început în 1979, cînd visele de copil au devenit realitate. A învățat carte și a ajuns să-și vadă visul cu ochii. «Bunicii mei au fost pe front, tata a făcut serviciul militar 3 ani și jumătate... Eu mi... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 19:20 (15447 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Sorin Checiu, un pădurar de modă veche

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Sorin Checiu, un pădurar de modă veche

Rubrica noastră săptămînală a ajuns la Direcția Silvică. De la plecarea lui Ioan Tătoi, cel mai longeviv șef al acestei instituții, la Direcție e liniște ca-n codru. Dar asta nu înseamnă că nu există un șef. Numele lui e Sorin Checiu și a fost numit la începutul acestei luni, după 3 ani de așteptare, director cu acte în regulă...

O instituție condusă discret Sorin Checiu este un director atipic. Modest, reținut în declarații, aproape anonim, el conduce «cu delegație» Direcția Silvică Ialomița din anul 2012. Iar începînd cu această lună este director cu acte în regulă. Nu este înregimentat... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 17:30 (21827 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Adrian Popa, un colonel din Dealul Spirii

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Adrian Popa, un colonel din Dealul Spirii

După pensionarea discretă a lui Constantin Nae, la Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» a fost liniște și pace. Acum, e un șef nou. Jovial, tonic, flexibil, colonelul Adrian Popa este unul dintre puținii oficiali din Ialomița care ar merita clonați. Părerea noastră!

Un militar care urăște motivele de divorț
Militar de carieră, colonelul Adrian Popa a fost detașat la ISU Ialomița și, din 17 februarie 2015, ca inspector șef. Vine din poziția de prim adjunct al ISU «Dealul Spirii» București, îi plac sporturile, în special tenisul de cîmp și rugby-ul, dar urăște... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 19:25 (18582 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Ionela Stan, un director care face profit din semințe

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Ionela Stan, un director care face profit din semințe

Rubrica noastră, tot mai pașnică în ultima vreme, a bătut săptămîna aceasta la ușa Inspectoratului Teritorial pentru Calitatea Semințelor Ialomița. Da, instituția există, undeva lîngă sediul Poliției Municipale Slobozia și, așa cum îi șade bine oricărei instituții, are și ea un director.

10 mii de hectare de semințe
Ionela Stan este director al Inspectoratului Teritorial pentru Calitatea Semințelor Ialomița de prin anul 2013. Instituția, una discretă și eficientă, funcționează ca instituție cu personalitate juridică, finanțată din venituri proprii și de la bugetul de stat, în... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 18:10 (15561 vizualizări - 1 comentariu)

CEA MAI/CEL MAI...

Mihaela Racovițeanu, omul care aduce cartea

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mihaela Racovițeanu, omul care aduce cartea

Mihaela Racovițeanu, directorul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu», gestionează unul dintre cele mai valoroase fonduri din județul Ialomița: fondul de carte. În vremuri în care Facebook-ul și internetul bat orice bibliotecă, instituția pe care o conduce se încăpățînează să funcționeze cu bani puțini și cărți frumoase, încercînd să atragă fiecare cititor care le dă o șansă. Bani pentru cultură nu sînt de cînd lumea, însă cele 56 de biblioteci publice ialomițene mizează pe cartea cititorului...

Bibliotecarul șef Mihaela Racovițeanu conduce Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 20:25 (28885 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Florea Stoian, un director care a împărțit subvenția în procent de 99%

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Florea Stoian, un director care a împărțit subvenția în procent de 99%

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură nu este tocmai o instituție descentralizată. Dar merită atenția noastră întocmai ca una de acest gen. Iar directorul acestei structuri teritoriale, subordonată Ministerului Agriculturii, subscrie opiniei noastre. «Sîntem pe primul loc în țară la plata subvențiilor pe suprafață, cu un procent de 99 la sută!» ne-a declarat acesta.

APIA județeană, un corn al abundenței Florea Stoian este director al  Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița de mai bine de-un an... Nu este înregimentat politic, dar nici nu se leapădă... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 10:20 (18208 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Discretă și eficientă, Doina Roșca conduce de ani buni Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. Instituiția este, cel puțin în ochii unor avizați, ultimul bastion al culturii locale. Iar rezultatele echipei pe care o conduce  sînt cea mai bună carte de vizită.

Un cavaler al Culturii Doina Roșca conduce Centrul Cultural Unesco «Ionel Perlea» de un deceniu. Cu bani puțini și entuziasm inepuizabil, dna Roșca a reușit totuși să poziționeze Ialomița pe harta culturală a țării. «Multe dintre proiectele noastre sînt recunoscute pe plan național. Mă refer, în primul rînd, la „Festivalul... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 10:05 (17560 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Gheorghe Petrică, șef la cel mai vechi Inspectorat din țară

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Gheorghe Petrică, șef la cel mai vechi Inspectorat din țară

Cum șefi de instituții descentralizate care să nu fi ajuns la rubrica de față nu prea mai sînt, vă anunțăm pe această cale că am început vînătoarea de adjuncți. Ca orice vînători însă, deocamdată doar ne lăudăm cu viitoarele trofeee. În așteptare, vă oferim un șef de instituție cuminte, dintr-una dintre cele mai vechi structuri instituționale înființate în România modernă.

Un pesedist de la facerea lumii Gheorghe Petrică este inspector șef peste ce a mai rămas din Inspectoratul de Stat în Construcții după ce instituția a fost decapitată și mutată la Regionala Ploiești. Adică 5 oameni... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2015, 06:20 (16978 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Nicolae Drogeanu, directorul care gestionează milioanele europene în Ialomița

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Nicolae Drogeanu, directorul care gestionează milioanele europene în Ialomița

La cererea cititorilor reluăm cu forțe proaspete (și in extenso) rubrica de față. In extenso pentru că, așa cum v-am anunțat deja, am decis să extindem eforturile noastre de mediatizare a șefilor de instituții și dincolo de instituțiile descentralizate ale statului. Astăzi, cu voia dumneavoastră și a domniei sale, directorul Oficiului Județean pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, Nicolae Drogeanu.

Funcția care doboară gradul Nicolae Drogeanu este șef la OJFIR de 2 ani. A ajuns aici pe filieră PNL, după ce, în 2010, s-a înscris la partid. Are la bază studii tehnice, dar a activat... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2015, 14:20 (17453 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Marian Cruțu, omul care face politica sportului

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Marian Cruțu, omul care face politica sportului

Rubrica noastră săptămînală continuă să inventarieze șefii instituțiilor descentralizate ale județului. Astăzi vom mediatiza șeful uneia dintre cele mai sărace dintre acestea, respectiv Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița. «Politica mea e sportul!» declară Marian Cruțu, directorul acestei instituții pe care nimeni nu o mai bagă în seamă și, prin urmare, nimeni nu o vrea.

Director peste o instituție săracă Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița își face veacul în incinta Stadionului «1 Mai» din Slobozia. De ani buni, dincolo de ușa mereu deschisă a sediului... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2015, 15:05 (15401 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Elena Pacală, un pesedist cu vocație culturală

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Elena Pacală, un pesedist cu vocație culturală

O nouă săptămînă, un nou director de instituție descentralizată. Astăzi, Elena Pacală, șeful Direcției Județene pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Ialomița. Doamna Pacală conduce acestă Direcție din 1996, «de pe vremea cînd politicul nu făcea presiuni asupra directorilor!», după cum ea însăși declară.

Vocația nu ține de foame Direcția Județeană pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Ialomița, pentru cei care se întreabă, este un serviciu deconcentrat al Ministerului Culturii și Cultelor cu atribuții de protejare și punere în valoare a patrimoniului... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 15:20 (32202 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

TARTORUL descentralizaților

Descentralizații noștri cei de toate zilele

TARTORUL descentralizaților

Rubrica de față are din ce în ce mai mulți adepți. În aceste condiții, patronatul publicației a decis extinderea rubricii la nivelul tuturor instituțiilor publice din județ. De asemenea, vom avea în vedere și mediatizarea eșaloanelor secunde ale acestor instituții, respectiv directorii adjuncți, acolo unde aceștia există. Pentru moment însă, vă propunem să facem o haltă în biroul prefectului Gigi Petre, cel în coordonarea căruia se află, teoretic, toate descentralizatele județului.

Sînt prefect, dar mă tratez
Pe prefectul Gigi Petre opinia publică locală îl știe de 20 de ani.... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 17:35 (19592 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Laurențiu Ghiauru, omul care autorizează mediul... politic!

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Laurențiu Ghiauru, omul care autorizează mediul... politic!

Pe măsură ce trece timpul, rubrica de față capătă un plus de popularitate. Pentru că pe adresa redacției am primit nenumărate reproșuri legate de modul în care ne tratăm subiecții, vom face publică, în premieră, rețeta. Atunci cînd subiectul își ignoră statutul de persoană publică, îi aducem aminte că fotoliul pe care îl ocupă nu e moștenire de familie. Atunci cînd colaborează, îi respectăm dreptul la libera exprimare. Și sperăm că, și într-un caz și în celălalt, dacă greșim, cititorii vor judeca singuri. Și pe noi, și pe descentralizații din dotarea județului!

Agenția, Mediul și politica celor 11 metri... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 18:40 (26825 vizualizări - 19 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Silviu Vlădăreanu, Mecena săracilor

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Silviu Vlădăreanu, Mecena săracilor

Silviu Vlădăreanu este de doi ani și jumătate șeful Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, acea instituție care împarte pomenile pe care statul le oferă votanților social-democrați din județ, sub formă de ajutoare sociale. Deși nu face politică, el este simpatizant al Partidului Reformator Liberal, la fel ca alți vecini descentralizați din clădirea unde-și are sediul instituția pe care o conduce.

Cîrjă pentru nevoiașii județului Înainte de a deveni șef de descentralizată, Silviu Vlădăreanu a lucrat în mediul privat. Timp de 14 ani a fost mai întîi brocker de asigurări... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2014, 12:40 (13403 vizualizări - 1 comentariu)

CEA MAI/CEL MAI...

Mihai Puia, directorul fără partid

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mihai Puia, directorul fără partid

Mihai Puia este unul dintre puținii directori de instituții descentralizate care nu a fost înregimentat politic. Prin 2009, pentru acest păcat, a plătit un an și jumătate cu funcția. După 27 de ani de muncă la Direcția Sanitară Veterinară Ialomița spune că nu-l mai miră nimic. Și că, oricîte ar ști, în fiecare zi rămîne loc pentru învățat ceva nou.

Omul care nu și-a găsit partidul
Mihai Puia este șef al Direcției Sanitară Veterinare de aproape 15 ani. Cu o pauză, prin anii 2009-2010, de care nu mai vrea să-și amintească... Nu insistăm, că avem întrebări prestabilite. «Cea mai... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 11:40 (13495 vizualizări - 9 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Ion Dumitru, «nemuritorul» de la Pensii

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Ion Dumitru, «nemuritorul» de la Pensii

Alegerile vin și trec, descentralizații rămîn. Iar cînd vorbim despre Ion Dumitru, directorul Pensiilor ialomițene, afirmația capătă caracter de lege. Deși a trecut prin nenumărate scandaluri publice, Ion Dumitru pare dăltuit în piatră pe scaunul pe care moțăie de vreo 5 ani și mai bine.

Un director «nemuritor»
Casa Județeană de Pensii Ialomița are angajați competenți și responsabili. Nu o spunem noi, o spun zecile de mii de pensionari care trec anual pragul acestei instituții. Ceea ce spunem noi e că, din păcate, acești angajați îl au ca director pe Ion Dumitru, un penelist tras... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2014, 15:05 (14026 vizualizări - 5 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Mocănescu, «filopeleristul» de la AJOFM

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mocănescu, «filopeleristul» de la AJOFM

Georgian Mocănescu este director al Agenției de Ocupare a Forței de Muncă Ialomița. O slujbă călduță, liniștită, moștenită pe filieră PNL, partid în care domnul Mocănescu a făcut figurație ani buni. Numai că partidele, ca și imperiile, au și ele momente de declin. Iar domnul Mocănescu, trăitor sub vremi, își securizează și el poziția cum se pricepe mai bine.

Un prefect fără vocație
Înainte de a ajunge prefect sub Tăriceanu, Georgian Mocănescu era, în ciuda carierei sale, un ilustru necunoscut. Nu-i vorbă, că și după ce a ajuns prefect a rămas la fel (n.red.: la fel de... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 17:30 (27786 vizualizări - 22 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Protopopiatul Slobozia: Spectacol aniversar «Din inimă pentru Mama»

Vineri, 8 martie a.c., în Sala «Europa» a Consiliului Județean s-a desfășurat cea de a VIII-a ediție a spectacolului aniversar «Din inimă pentru Mama», eveniment organizat de Protopopiatul Slobozia. Doamnele ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2019, 11:05
(4752 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă japoneză la Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița

Vineri, 8 martie 2019, în intervalul orar 8,00-12,00, angajații Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița, cât și persoanele care participă la testarea psiho-somatică au fost în grevă ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 18:15
(6998 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 11-15 martie 2019, între orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor de electricitate. ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 18:05
(6498 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
cu sediul în Cosâmbești-Ialomița
angajează
ȘOFER AUTOCAMION-2 posturi
Cerințe
-studii medii
-permis de conducere categoria B, C+E
-experiență în conducerea
autocamioanelor >3,5 to minim 1 an
-fără cazier judiciar
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate
și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern
Responsabilități
-participă la operațiunile de încărcare
și descărcare a autovehiculului
Beneficii
-pachet salarial atractiv
(salariu fix+diurne) 
-card analize medicale
-telefon
 CV-urile se pot depune atât
la sediul din Cosâmbești,
cât și la adresa
de e-mail: [email protected] 
Relații se pot obține
la telefon 0749/082.231

8 Martie 2019, 17:50


Protopopiatul Urziceni: «Prețuire Femeii!»

Joi, 7 martie 2019, la sala de activități a Protopopiatului Urziceni, s-a desfășurat a XV-a ediție a evenimentului «Prețuire Femeii!». În deschiderea evenimentului dedicat doamnelor, Preacucernicul Părinte ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 17:10
(4170 vizualizări - 0 comentarii)


Schimbare de conducere la Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița

Miercuri, 6 martie 2019, Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița a organizat Adunarea Generală anuală, destinată alegerii conducerii Asociației în urma expirării mandatului statutar ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2019, 19:10
(7412 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Șezătoarea populară «Tradiții și obiceiuri de Mucenici»

Miercuri, 6 martie a.c., la Căminul Cultural din Slobozia Nouă s-a desfășurat a V-a ediție a proiectului cu tema «Tradiții și obiceiuri de Mucenici». Evenimentul a fost realizat de Protopopiatul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2019, 18:50
(5727 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tineri de 19 ani, surprinși în flagrant în timp ce au spart o mașină

Doi tineri de 19 ani, din Slobozia, au fost surprinși de către polițiști în timp ce încercau să sustragă bunuri dintr-un autovehicul aflat parcat pe raza localității de domiciliu. Astfel, marți, 5 martie ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:50
(5904 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Incendiu provocat de o sobă

Marți, 5 martie a.c., un incendiu a izbucnit aproape de miezul nopții la o locuință din comuna Bucu. Proprietarul casei, în vârstă de 46 de ani, a suferit arsuri de gradul I și II la nivelul feței, precum ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:45
(5752 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu incendiu


Tânăr din Alexeni, reținut pentru furt din locuință

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată au luat măsura reținerii față de un tânăr, de 22 de ani, din Alexeni. Acesta ar fi sustras mai multe bunuri și bijuterii dintr-o locuință de pe raza comunei de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:40
(5108 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil de artilerie descoperit la Mărculești

Proiectil de artilerie descoperit la Mărculești

Marți, 5 martie a.c., un cetățean din comuna Mărculești a descoperit în ograda sa, în jurul orelor 11,00, un element de muniție provenit din timpul războaielor. Bărbatul a anunțat postul local de Poliție ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:35
(4459 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: La furat de morcovi

Doi tineri, de 24 și 28 de ani, din Bordușani, au fost surprinși în flagrant de către polițiști după ce ar fi sustras 400 de kg de morcovi de pe un teren agricol aparținând unei firme din aceeași comună ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:30
(4808 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Marți, 5 martie a.c., în jurul orei 9,30, pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:25
(4451 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Pompieri solicitați pentru un jgheab desprins

Marți, 5 martie a.c., în jurul orelor 16,00, un jgheab pentru scurgerea apelor pluviale desprins de pe acoperișul unui bloc din Slobozia a fost observat de cetățeni, care au cerut sprijinul pompierilor ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:20
(4239 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Produse contrafăcute, confiscate de către polițiști

Marți, 5 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Platonești au efectuat controale la agenți economici de pe raza de competență, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților din ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii în Ialomița

Marți, 5 martie a.c., în jurul orelor 11,45, o rezervă de furaje a unui cetățean din satul Iazu s-a aprins din cauza focului deschis executat în aer liber. Scânteile au fost purtate de vânt spre depozitul ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:05
(4713 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană, apariția de noi focare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 18:20
(5214 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Miercuri, 13 martie 2019, la sediul din Slobozia al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița va avea loc o întâlnire cu contribuabilii din județ. În cadrul întâlnirii oficiale se va dezbate ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 18:15
(5077 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Luni, 4 martie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un bărbat, de 40 ani, din Mihail Kogălniceanu, în timp ce conducea, pe raza comunei Vlădeni, un tractor agricol ce tracta o remorcă neînmatriculată ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 18:10
(3858 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Platonești, arestat pentru «lovire și alte violențe»

Luni, 4 martie a.c., polițiștii Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 17:55
(4270 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Numele debitorilor persoane fizice nu vor mai fi publicate

Agenția Națională de Administrare Fiscală anunță faptul că începând din această lună, numele debitorilor persoane fizice nu vor mai fi publicate pe site-ul ANAF. Potrivit noilor modificări aduse Codului ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 17:50
(6194 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii, microrecital la Centrul Cultural

Miercuri, 6 martie 2019, începând cu orele 14,00, Muzeul Național al Agriculturii vă invită la inaugurarea expoziției «Femeia în chip și fel». De asemenea, Grupul vocal «Sunetul muzicii», îndrumați de educatori ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 17:45
(3866 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Campania de emitere a titlurilor de stat continuă și luna martie

Ministerul Finanțelor Publice informează că emiterea titlurilor de stat continuă și în luna martie 2019. Astfel, cei interesați trebuie să aibă peste 18 ani și pot subscrie pentru 4 noi emisiuni de titluri ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 11:20
(6117 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri de 25 ani, beți și fără permis la volan

În perioada 1-3 martie a.c., un tânăr de 25 ani, din Vlădeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Făcăeni, deși anterior consumase  băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 10:25
(4640 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 145 sesizări, 800 sancțiuni, 42 permise reținute

În perioada 1-3 martie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit pe raza județului la 160 evenimente, dintre care 145 sesizate prin 112. În urma activităților, au fost constatate 37 infracțiuni, 6 persoane ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 10:15
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Flori și mărțișoare la Catedrala Urziceni

În perioada 1-3 martie a.c., Parohia «Sfinții Împărați Constantin și Elena» Urziceni, împreună cu grupul de Cateheză «Vlăstare Ortodoxe» au realizat acțiuni cu prilejul Mărțișorului. Vineri, 1 martie a ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 10:05
(3759 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 4-8 martie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor de electricitate. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 16:10
(6899 vizualizări - 0 comentarii)


Mărțișoare din partea polițiștilor ialomițeni

Mărțișoare din partea polițiștilor ialomițeni

A devenit deja o tradiție ca Poliția Rutieră să marcheze Ziua Mărțișorului, prin oferirea unor simboluri ale primăverii, doamnelor și domnișoarelor aflate în trafic. Sărbătoarea Mărțișorului este și o ocazie ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 14:15
(3996 vizualizări - 1 comentariu)


angajăm personal

pentru Cafenea și Loc de joacă
Depuneri CV la
[email protected]
Telefon 0728/908.831

1 Martie 2019, 12:50


Controale ale ITM Ialomița

În perioada 1-15.02.2019, inspectorii de muncă din domeniul Controlului Securitate și Sănătate în Muncă au efectuat 42 controale având ca obiectiv respectarea prevederilor referitoare la autorizarea funcționării ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 10:25
(3777 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...