Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Luminița Barcari zice că depolitizează școlile ialomițene

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Luminița Barcari zice că depolitizează școlile ialomițene

De aproximativ o lună și jumătate, profesorul Luminița Barcari este din nou șef al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. O instituție care ani de-a rîndul a făcut casă bună cu politica. Cu o altă atitudine decît în primul mandat și cu dorința de a schimba din temelii sistemul educațional la nivelul județului, șefa învățămîntului ialomițean susține că sub conducerea ei, politica va dispărea din școli!

Vremuri noi pentru școala ialomițeană
Într-o zi extrem de aglomerată, profesorul Luminița Barcari își face timp și pentru interviul rubricii Independent... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 18:15 (23582 vizualizări - 24 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Cornel Ianuș, un comisar fără epoleți

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Cornel Ianuș, un comisar fără epoleți

De formație inginer electronist, Cornel Ianuș este, de la sfîrșitul lunii august 2012, comisarul șef al Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița. El a reușit să obțină această funcție pe criterii politice și nu se ferește s-o recunoască. «Da, am fost susținut politic, din partea Partidului Național Liberal... Nu sînt un caz unic! S-a întîmplat și se întîmplă cu toți șefii din fruntea instituțiilor deconcentrate!» ne declară Cornel Ianuș. Pentru funcția pe care o deține cîștigă un salariu brut de 3700 de lei, însă efectiv în portofel îi mai rămîn 2700 de lei, restul de bani intrînd în vistieria statului sub formă de impozite. Deși aparent fără miză și priză la public, instituția... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 16:15 (15509 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Ionuț Tătaru, directorul istoriei ialomițene

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Ionuț Tătaru, directorul istoriei ialomițene

Ionuț Cristian Tătaru, pe numele său complet, este șef împuternicit la Direcția Județeană a Arhivelor Naționale Ialomița, o instituție cu doar 9 angajați. Chiar dacă opinia publică este prea puțin interesată cu privire la activitatea acestei unități, trebuie să știți că aici se păstrează 7 kilometri din istoria întregului județ, din cele mai vechi timpuri și pînă astăzi. Și oricine o poate studia dacă obține permis pentru Sala de Lectură!

Viața printre documente Clădirea Direcției Județene a Arhivelor Naționale Ialomița este ascunsă pe strada Alexandru Odobescu din Slobozia. Este masivă... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2015, 15:40 (14473 vizualizări - 10 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Nicolae Parepa, el Comandante

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Nicolae Parepa, el Comandante

Periplul nostru prin instituțiile statului continuă. Azi, Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița și comandantul acestuia, Nicolae Parepa, prezență nelipsită la toate manifestările publice de pe întreg teritoriul județului.

Militar de carieră Șeful Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița, Nicolae Parepa, conduce Inspectoratul din vara anului 2009. Însă cariera sa militară a început în 1979, cînd visele de copil au devenit realitate. A învățat carte și a ajuns să-și vadă visul cu ochii. «Bunicii mei au fost pe front, tata a făcut serviciul militar 3 ani și jumătate... Eu mi... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 19:20 (15447 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Sorin Checiu, un pădurar de modă veche

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Sorin Checiu, un pădurar de modă veche

Rubrica noastră săptămînală a ajuns la Direcția Silvică. De la plecarea lui Ioan Tătoi, cel mai longeviv șef al acestei instituții, la Direcție e liniște ca-n codru. Dar asta nu înseamnă că nu există un șef. Numele lui e Sorin Checiu și a fost numit la începutul acestei luni, după 3 ani de așteptare, director cu acte în regulă...

O instituție condusă discret Sorin Checiu este un director atipic. Modest, reținut în declarații, aproape anonim, el conduce «cu delegație» Direcția Silvică Ialomița din anul 2012. Iar începînd cu această lună este director cu acte în regulă. Nu este înregimentat... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 17:30 (21825 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Adrian Popa, un colonel din Dealul Spirii

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Adrian Popa, un colonel din Dealul Spirii

După pensionarea discretă a lui Constantin Nae, la Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» a fost liniște și pace. Acum, e un șef nou. Jovial, tonic, flexibil, colonelul Adrian Popa este unul dintre puținii oficiali din Ialomița care ar merita clonați. Părerea noastră!

Un militar care urăște motivele de divorț
Militar de carieră, colonelul Adrian Popa a fost detașat la ISU Ialomița și, din 17 februarie 2015, ca inspector șef. Vine din poziția de prim adjunct al ISU «Dealul Spirii» București, îi plac sporturile, în special tenisul de cîmp și rugby-ul, dar urăște... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 19:25 (18582 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Ionela Stan, un director care face profit din semințe

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Ionela Stan, un director care face profit din semințe

Rubrica noastră, tot mai pașnică în ultima vreme, a bătut săptămîna aceasta la ușa Inspectoratului Teritorial pentru Calitatea Semințelor Ialomița. Da, instituția există, undeva lîngă sediul Poliției Municipale Slobozia și, așa cum îi șade bine oricărei instituții, are și ea un director.

10 mii de hectare de semințe
Ionela Stan este director al Inspectoratului Teritorial pentru Calitatea Semințelor Ialomița de prin anul 2013. Instituția, una discretă și eficientă, funcționează ca instituție cu personalitate juridică, finanțată din venituri proprii și de la bugetul de stat, în... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 18:10 (15560 vizualizări - 1 comentariu)

CEA MAI/CEL MAI...

Mihaela Racovițeanu, omul care aduce cartea

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mihaela Racovițeanu, omul care aduce cartea

Mihaela Racovițeanu, directorul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu», gestionează unul dintre cele mai valoroase fonduri din județul Ialomița: fondul de carte. În vremuri în care Facebook-ul și internetul bat orice bibliotecă, instituția pe care o conduce se încăpățînează să funcționeze cu bani puțini și cărți frumoase, încercînd să atragă fiecare cititor care le dă o șansă. Bani pentru cultură nu sînt de cînd lumea, însă cele 56 de biblioteci publice ialomițene mizează pe cartea cititorului...

Bibliotecarul șef Mihaela Racovițeanu conduce Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 20:25 (28885 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Florea Stoian, un director care a împărțit subvenția în procent de 99%

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Florea Stoian, un director care a împărțit subvenția în procent de 99%

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură nu este tocmai o instituție descentralizată. Dar merită atenția noastră întocmai ca una de acest gen. Iar directorul acestei structuri teritoriale, subordonată Ministerului Agriculturii, subscrie opiniei noastre. «Sîntem pe primul loc în țară la plata subvențiilor pe suprafață, cu un procent de 99 la sută!» ne-a declarat acesta.

APIA județeană, un corn al abundenței Florea Stoian este director al  Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița de mai bine de-un an... Nu este înregimentat politic, dar nici nu se leapădă... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 10:20 (18208 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Discretă și eficientă, Doina Roșca conduce de ani buni Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. Instituiția este, cel puțin în ochii unor avizați, ultimul bastion al culturii locale. Iar rezultatele echipei pe care o conduce  sînt cea mai bună carte de vizită.

Un cavaler al Culturii Doina Roșca conduce Centrul Cultural Unesco «Ionel Perlea» de un deceniu. Cu bani puțini și entuziasm inepuizabil, dna Roșca a reușit totuși să poziționeze Ialomița pe harta culturală a țării. «Multe dintre proiectele noastre sînt recunoscute pe plan național. Mă refer, în primul rînd, la „Festivalul... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 10:05 (17560 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Gheorghe Petrică, șef la cel mai vechi Inspectorat din țară

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Gheorghe Petrică, șef la cel mai vechi Inspectorat din țară

Cum șefi de instituții descentralizate care să nu fi ajuns la rubrica de față nu prea mai sînt, vă anunțăm pe această cale că am început vînătoarea de adjuncți. Ca orice vînători însă, deocamdată doar ne lăudăm cu viitoarele trofeee. În așteptare, vă oferim un șef de instituție cuminte, dintr-una dintre cele mai vechi structuri instituționale înființate în România modernă.

Un pesedist de la facerea lumii Gheorghe Petrică este inspector șef peste ce a mai rămas din Inspectoratul de Stat în Construcții după ce instituția a fost decapitată și mutată la Regionala Ploiești. Adică 5 oameni... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2015, 06:20 (16978 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Nicolae Drogeanu, directorul care gestionează milioanele europene în Ialomița

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Nicolae Drogeanu, directorul care gestionează milioanele europene în Ialomița

La cererea cititorilor reluăm cu forțe proaspete (și in extenso) rubrica de față. In extenso pentru că, așa cum v-am anunțat deja, am decis să extindem eforturile noastre de mediatizare a șefilor de instituții și dincolo de instituțiile descentralizate ale statului. Astăzi, cu voia dumneavoastră și a domniei sale, directorul Oficiului Județean pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, Nicolae Drogeanu.

Funcția care doboară gradul Nicolae Drogeanu este șef la OJFIR de 2 ani. A ajuns aici pe filieră PNL, după ce, în 2010, s-a înscris la partid. Are la bază studii tehnice, dar a activat... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2015, 14:20 (17451 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Marian Cruțu, omul care face politica sportului

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Marian Cruțu, omul care face politica sportului

Rubrica noastră săptămînală continuă să inventarieze șefii instituțiilor descentralizate ale județului. Astăzi vom mediatiza șeful uneia dintre cele mai sărace dintre acestea, respectiv Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița. «Politica mea e sportul!» declară Marian Cruțu, directorul acestei instituții pe care nimeni nu o mai bagă în seamă și, prin urmare, nimeni nu o vrea.

Director peste o instituție săracă Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița își face veacul în incinta Stadionului «1 Mai» din Slobozia. De ani buni, dincolo de ușa mereu deschisă a sediului... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2015, 15:05 (15400 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Elena Pacală, un pesedist cu vocație culturală

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Elena Pacală, un pesedist cu vocație culturală

O nouă săptămînă, un nou director de instituție descentralizată. Astăzi, Elena Pacală, șeful Direcției Județene pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Ialomița. Doamna Pacală conduce acestă Direcție din 1996, «de pe vremea cînd politicul nu făcea presiuni asupra directorilor!», după cum ea însăși declară.

Vocația nu ține de foame Direcția Județeană pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Ialomița, pentru cei care se întreabă, este un serviciu deconcentrat al Ministerului Culturii și Cultelor cu atribuții de protejare și punere în valoare a patrimoniului... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 15:20 (32201 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

TARTORUL descentralizaților

Descentralizații noștri cei de toate zilele

TARTORUL descentralizaților

Rubrica de față are din ce în ce mai mulți adepți. În aceste condiții, patronatul publicației a decis extinderea rubricii la nivelul tuturor instituțiilor publice din județ. De asemenea, vom avea în vedere și mediatizarea eșaloanelor secunde ale acestor instituții, respectiv directorii adjuncți, acolo unde aceștia există. Pentru moment însă, vă propunem să facem o haltă în biroul prefectului Gigi Petre, cel în coordonarea căruia se află, teoretic, toate descentralizatele județului.

Sînt prefect, dar mă tratez
Pe prefectul Gigi Petre opinia publică locală îl știe de 20 de ani.... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 17:35 (19592 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Laurențiu Ghiauru, omul care autorizează mediul... politic!

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Laurențiu Ghiauru, omul care autorizează mediul... politic!

Pe măsură ce trece timpul, rubrica de față capătă un plus de popularitate. Pentru că pe adresa redacției am primit nenumărate reproșuri legate de modul în care ne tratăm subiecții, vom face publică, în premieră, rețeta. Atunci cînd subiectul își ignoră statutul de persoană publică, îi aducem aminte că fotoliul pe care îl ocupă nu e moștenire de familie. Atunci cînd colaborează, îi respectăm dreptul la libera exprimare. Și sperăm că, și într-un caz și în celălalt, dacă greșim, cititorii vor judeca singuri. Și pe noi, și pe descentralizații din dotarea județului!

Agenția, Mediul și politica celor 11 metri... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 18:40 (26824 vizualizări - 19 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Silviu Vlădăreanu, Mecena săracilor

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Silviu Vlădăreanu, Mecena săracilor

Silviu Vlădăreanu este de doi ani și jumătate șeful Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, acea instituție care împarte pomenile pe care statul le oferă votanților social-democrați din județ, sub formă de ajutoare sociale. Deși nu face politică, el este simpatizant al Partidului Reformator Liberal, la fel ca alți vecini descentralizați din clădirea unde-și are sediul instituția pe care o conduce.

Cîrjă pentru nevoiașii județului Înainte de a deveni șef de descentralizată, Silviu Vlădăreanu a lucrat în mediul privat. Timp de 14 ani a fost mai întîi brocker de asigurări... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2014, 12:40 (13402 vizualizări - 1 comentariu)

CEA MAI/CEL MAI...

Mihai Puia, directorul fără partid

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mihai Puia, directorul fără partid

Mihai Puia este unul dintre puținii directori de instituții descentralizate care nu a fost înregimentat politic. Prin 2009, pentru acest păcat, a plătit un an și jumătate cu funcția. După 27 de ani de muncă la Direcția Sanitară Veterinară Ialomița spune că nu-l mai miră nimic. Și că, oricîte ar ști, în fiecare zi rămîne loc pentru învățat ceva nou.

Omul care nu și-a găsit partidul
Mihai Puia este șef al Direcției Sanitară Veterinare de aproape 15 ani. Cu o pauză, prin anii 2009-2010, de care nu mai vrea să-și amintească... Nu insistăm, că avem întrebări prestabilite. «Cea mai... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 11:40 (13495 vizualizări - 9 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Ion Dumitru, «nemuritorul» de la Pensii

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Ion Dumitru, «nemuritorul» de la Pensii

Alegerile vin și trec, descentralizații rămîn. Iar cînd vorbim despre Ion Dumitru, directorul Pensiilor ialomițene, afirmația capătă caracter de lege. Deși a trecut prin nenumărate scandaluri publice, Ion Dumitru pare dăltuit în piatră pe scaunul pe care moțăie de vreo 5 ani și mai bine.

Un director «nemuritor»
Casa Județeană de Pensii Ialomița are angajați competenți și responsabili. Nu o spunem noi, o spun zecile de mii de pensionari care trec anual pragul acestei instituții. Ceea ce spunem noi e că, din păcate, acești angajați îl au ca director pe Ion Dumitru, un penelist tras... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2014, 15:05 (14026 vizualizări - 5 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Mocănescu, «filopeleristul» de la AJOFM

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mocănescu, «filopeleristul» de la AJOFM

Georgian Mocănescu este director al Agenției de Ocupare a Forței de Muncă Ialomița. O slujbă călduță, liniștită, moștenită pe filieră PNL, partid în care domnul Mocănescu a făcut figurație ani buni. Numai că partidele, ca și imperiile, au și ele momente de declin. Iar domnul Mocănescu, trăitor sub vremi, își securizează și el poziția cum se pricepe mai bine.

Un prefect fără vocație
Înainte de a ajunge prefect sub Tăriceanu, Georgian Mocănescu era, în ciuda carierei sale, un ilustru necunoscut. Nu-i vorbă, că și după ce a ajuns prefect a rămas la fel (n.red.: la fel de... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 17:30 (27786 vizualizări - 22 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiuni de combatere a braconajului piscicol și a delictelor silvice

Miercuri, 27 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului, pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, dar și a delictelor silvice, a colectării, transportului ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 10:15
(4814 vizualizări - 0 comentarii)


angajez (part-time)

Pentru că oferim calitate, ne mărim echipa!
Alătură-te echipei noastre!
Căutăm fete pentru interpretarea rolului
de URSITOARE BUNĂ în scenetele
pentru botez și nuntă.
Căutăm fete frumoase, responsabile,
dicție bună, minim talent actoricesc,
prezență scenică, domiciliul în Slobozia
și să aibă disponibilitate maximă
în week-end.

Dacă dorești să faci parte
din echipă, mă poți contacta
la telefon 0762/608.918

1 Martie 2019, 10:05


28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România. «Porți Deschise» la ISU Ialomița!

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 86 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 18:20
(3937 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: S-a răsturnat cu mașina

Marți, 26 februarie a.c., în jurul orelor 19,30, în apropiere de orașul Căzănești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:30
(4345 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Marți, 26 februarie a.c., o tânără de 18 ani, din Grindu, a fost depistată de către polițiști în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu fără a poseda permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:25
(3272 vizualizări - 0 comentarii)


Ilegalități cu lemne la o firmă din Dridu

Polițiști ialomițeni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, în urma verificărilor efectuate pe raza comunei Dridu, la o ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:20
(4639 vizualizări - 1 comentariu)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 25 februarie a.c., polițiștii din Grivița au depistat un bărbat, de 37 de ani, din județul Constanța, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism 141,7 kg de pește din speciile crap, caras și ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 16:10
(4810 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Protopopiatului Slobozia

Vineri, 22 februarie a.c., în parteneriat cu elevii de la Școala Gimnazială nr. 5 Slobozia Nouă și Școala Gimnazială «Sfântul Andrei», Protopopiatul Slobozia a desfășurat activitatea de autocunoaștere cu ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 13:15
(3500 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale inspectorilor ITM Ialomița

În perioada 1-22.02.2019, inspectorii de muncă din domeniul Relațiilor de Muncă au efectuat un număr de 52 controale având ca obiectiv verificarea modului în care angajatorii respectă prevederile legislației ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 12:10
(3227 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană, apariția de noi focare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 11:05
(4400 vizualizări - 3 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 29 permise reținute

În perioada 22-24 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 106 evenimente ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 10:10
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest împotriva OUG 7/2019 la Tribunalul Ialomița

În urma ședinței Adunării Generale a Tribunalului Ialomița, desfășurată luni, 25 februarie 2019, oficialii instituției au ales să protesteze împotriva OUG 7/2019, privind modificările aduse Legilor Justiției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2019, 17:56
(6454 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Adâncata și Platonești

Joi, 21 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, s-a produs un accident rutier în apropiere de localitatea Adâncata, soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 28 de ani, din Armășești, conducea ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2019, 17:20
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Doi bărbați de 29, respectiv 43 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autovehicule pe drumuri publice fără a posede permis de conducere. Totodată, un alt conducător auto ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2019, 17:10
(3748 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au reușit identificarea a trei bărbați urmăriți internațional, pe numele cărora autoritățile au emis mandate europene. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:20
(5715 vizualizări - 0 comentarii)


Opt hoți din Făcăeni, cercetați după ce au furat din curtea unui consătean

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii feteșteni au identificat opt tineri, cu vârste între 14 și 20 ani, din Făcăeni, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, la data zilei de ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:15
(8173 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr de 17 ani din Ion Roată, arestat după ce a furat un telefon

Un tânăr de 17, din Ion Roată, este bănuit de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată», fapta fiind comisă pe teritoriul municipiului Urziceni. În fapt, la data de 20 februarie a.c., în timp ce ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:10
(5938 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Armă cu aer comprimat, deținută ilegal

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au efectuat o percheziție pe raza comunei Bărcănești, la locuința unui bărbat, de 26 ani. În urma verificărilor, polițiștii au ridicat în vederea confiscării ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:05
(5359 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Cetățean bulgar, mort într-un accident rutier

Cotorca: Cetățean bulgar, mort într-un accident rutier

Un bărbat a murit în dimineața zilei de marți, 19 februarie 2019, după ce tirul pe care îl conducea s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea Drumului Național 2, în zona satului Cotorca. Șoferul a rămas ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2019, 11:20
(6540 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 18:25
(7483 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Urziceni, două persoane rănite

Un accident rutier s-a produs joi, 14 februarie a.c., pe DN2A, în apropiere de muncipiul Uziceni, soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce o tânără, de 21 ani, din Cosâmbești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:35
(6926 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Șoferi beți și fără permis, la volan

Joi, 14 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat un bărbat, de 32 ani, din Urziceni în timp ce conducea un  autoturism pe raza localității Moldoveni, deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:30
(6921 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Ion Roată, hoți din locuințe. Percheziții la Slobozia și Amara!

Joi, 14 februarie a.c., polițiștii Secției de Poliție Rurală Ion Roată au identificat trei tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 21 de ani, din Ion Roată, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:25
(8063 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cleric al Mânăstirii «Sfinții Voievozi», implicat într-un accident rutier

Slobozia: Cleric al Mânăstirii «Sfinții Voievozi», implicat într-un accident rutier

Accident rutier produs joi, 14 februarie 2019, pe șoseaua de centură a Sloboziei, în zona Mânăstirii «Sfinții Voievozi». Se pare evenimentul rutier ar fi fost provocat de un călugăr care slujește în cadrul ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2019, 19:10
(8204 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de amploare a polițiștilor pe raza localității Movilița

Miercuri, 13 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale au efectuate pe raza comunei Movilița percheziții la persoane fizice bănuite de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt din locuință ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2019, 18:40
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Stelnica, bănuit a fi spărgător de case

Marți, 12 februarie a.c., polițiștii feteșteni au identificat un tânăr, de 20 de ani, din Stelnica, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». La sfârșitul anului 2018, tânărul ar fi intrat ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:15
(4055 vizualizări - 0 comentarii)


Trei tineri din Ciochina, arestați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii slobozeni au identificat trei tineri, de 18, 21 și 30 de ani, din comuna Ciochina, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată», faptă comisă asupra unui alt tânăr, de 19 ani, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:10
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Scânteia, la volan fără permis

Marți, 12 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat un bărbat, în vârstă de 48 ani, din Scânteia, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu fără a poseda permis de conducere. De ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:05
(4988 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia Nouă: Accident cu doi morți pe DN21

Slobozia Nouă: Accident cu doi morți pe DN21

Miercuri, 13 februarie a.c., în jurul orelor 5,00, pe DN21, s-a produs un accident rutier soldat cu decesul a două persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 51 de ani, din județul Galați, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 10:40
(8582 vizualizări - 2 comentarii)


Munca «la negru», în atenția ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în luna ianuarie  2019, acțiuni de control în domeniul relațiilor de muncă, în urma cărora s-au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 17:55
(5803 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...