Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Criză de judecători în cadrul Tribunalului Ialomița

Criză de judecători în cadrul Tribunalului Ialomița

Condițiile favorabile de pensionare din sistemul de justiție, precum și modificarea condițiilor în ceea ce privește limita de vârstă necesară promovării în funcție, afectează activitatea Tribunalului Ialomița. Instituția funcționează în prezent cu 10 judecători, însă 4 dintre aceștia sunt în prag de pensio­nare. Magistrații din cadrul celor 3 judecătorii din județ nu pot promova către instanța superioară pentru că nu au o vechime de minim 7 ani în funcție, potrivit modificărilor aduse în 2017 Legii 303/2004, privind statutul judecătorilor și procurorilor. Astfel, cea mai mare instanță din județ se află în situația de a rămâne fără personal de specialitate. Datele statistice arată că anul trecut... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2022, 13:10 (12946 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Doar un singur Centru de Vaccinare anti-COVID-19 în Ialomița

Doar un singur Centru de Vaccinare anti-COVID-19 în Ialomița

De la jumătatea lunii mai 2022, România a dat startul pentru administrarea celei de a 4-a doze de vaccin anti-COVID-19. O dată cu această decizie, autoritățile au închis o mare parte din Centrele de Vaccinare. În Ialomița, din cele 8 deschise la începutul campaniei de vaccinare, a rămas deschis doar unul singur. Acesta este deschis, preț de două zile pe săptămână, în cadrul Spitalului Municipal Urziceni. Datele statistice arată că, până în prezent, 15 ialomițeni și-au administrat doza a 4-a de vaccin anti-COVID-19.

Program redus la 2 zile pe săptămână La începutul campaniei de vacci... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2022, 14:55 (9892 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Petre Ene Miloievici, primarul comunei Jilavele, a încetat din viață

Petre Ene Miloievici, primarul comunei Jilavele, a încetat din viață

După o lungă luptă cu o boală necruțătoare, în dimineața zilei de luni, 6 iunie 2022, Petre Ene Miloievici, primarul localității Jilavele, a încetat din viață. Acesta se afla internat la Spitalul Municipal Urziceni. Cu aproximativ o lună în urmă, edilul împlinise 61 de ani.

A murit pe patul de spital Din cauza bolii de care suferea, Petre Ene Miloievici a fost internat de către familie la Spitalul Municipal din Urziceni. În dimineața zilei de luni, 6 iunie a.c., din cauza sănătății tot mai șubrede, edilul și-a pierdut viața pe patul de spital. Petre Ene Miloievici se afla la al doilea... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2022, 13:20 (14450 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Războiul împotriva poluării trece prin stația de epurare de la Slobozia

Polii de putere administrativă ai județului Ialomița fac front comun

Războiul împotriva poluării trece prin stația de epurare de la Slobozia

bonus: Soare cere lege și ordine la nivelul orașului

Consiliul Local Slobozia s-a reunit joi, 26 mai 2022, în cadrul unei ședințe ordinare. Deciziile adoptate în plenul ședinței au vizat activitatea administrativă a municipiului Slobozia. La finalul ședinței, primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare și administratorul public al județului, Alexandru Potor, au prezentat public proble­mele administrative cu care se confruntă cele două instituții. Printre acestea se numără operaționalizarea stației de epurare a orașului Slobozia și stoparea poluării gene­rate de activitatea marilor agenți economici din Slobozia.

Lupta județului cu poluarea... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2022, 11:05 (7353 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A fost montată «capcana de deșeuri» pe râul Ialomița

După 3 luni de așteptare

A fost montată «capcana de deșeuri» pe râul Ialomița

La începutul săptămânii, pe râul Ialomița, în zona localității Coșereni, a fost montată «capcana de deșeuri», dispozitiv care asi­gură o mai bună colectare a deșeurilor din plastic aruncate în apă. Proiectul a fost inițiat de fundațiile CSR Nest România și Clear Rivers-Olanda, în parteneriat cu Administrația Națională Apele Române. Inițial, «capcana de deșeuri» trebuia montată la finalul lunii februarie a acestui an.

Demers pentru ape mai curate Montarea «capcanei de deșeuri» pe râul Ialomița, la Coșereni, face parte dintr-un proiect național inițiat de către fundațiile CSR Nest România... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2022, 13:20 (6441 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Premierul Nicolae Ciucă și ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, la Târgul Național «FarmConect România» desfășurat la Slobozia

Premierul Nicolae Ciucă și ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, la Târgul Național «FarmConect România» desfășurat la Slobozia

Asociația Producătorilor de Porumb din România (APPR) anunță prezența prim-ministrului Nicolae Ciucă și a ministrului Agriculturii, Adrian Chesnoiu, la Târgul Național «FarmConect România», ce se va desfășura, în perioada 9-11 iunie 2022, la Slobozia. Târgul este dedicat tuturor fermierilor, companiilor din industrie, producătorilor locali și consumatorilor și este organizat cu susținerea Primăriei Slobozia. Ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu va fi prezent la deschiderea oficială a Târgului Național «FarmConect România», respectiv joi, 9 iunie a.c., de la orele 10,00, în timp ce prim-ministrul Nicolae Ciucă va vizita Târgul a doua zi, vineri, 10 iunie 20... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2022, 17:50 (13453 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

DNA îl acuză pe ialomițeanul Geronimo Brănescu de «abuz în serviciu»!

DNA îl acuză pe ialomițeanul Geronimo Brănescu de «abuz în serviciu»!

Medicul veterinar Geronimo Brănescu, originar din Ialomița, fost președinte al Autorității Naționale Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVA) și director al Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Constanța (DSVSA), a fost trimis în judecată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție, sub acuzația de «abuz în serviciu». Procurorii DNA susțin faptul că acesta a creat un prejudiciu bugetului ANSVSA în valoare de aproximativ 398 mii de lei.

Cercetat în stare de libertate Medic veterinar la Bordușani, Călărași și Fetești, în anul 2012 Geronimo... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2022, 15:20 (3815 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița a înregistrat un spor natural negativ de -2800 de persoane

În 2021

Ialomița a înregistrat un spor natural negativ de -2800 de persoane

bonus: 300 de divorțuri pe parcursul unui an

Statistică îngrijorătoare în ceea ce privește evoluția populației la nivelul județului Ialomița. Anul trecut, județul nostru a înregistrat un spor natural negativ de -2856 de persoane, arată Direcția Județeană de Statistică Ialomița. Principalul factor care a generat această situație a fost reprezentat de pandemia COVID-19, din cauza căreia și-au pierdut viața cei mai mulți ialomi­țeni. Aproximativ 1800 de persoane au murit anul trecut, în timpul valului 4 al pandemiei provocată de virusul SARS-CoV-2...

Mai multe decese, mai puține nașteri Potrivit Direcției Județene de Statistică ... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2022, 10:55 (3312 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sorinel/Panama Papers, «înțepat» de Prodan/Daromi Construct

S-a redeschis sezonul înșelăciunilor în agricultură

Sorinel/Panama Papers, «înțepat» de Prodan/Daromi Construct

Două societăți comerciale, cu sedii în localitățile Ograda și Mărculești, sunt implicate într-un dosar în care sunt anchetate fapte de «înșelăciune», «evaziune fiscală», «uz de fals» și «fals în înscrisuri sub semnătură privată». Dosarul se află în lucru la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 din București, organele judiciare fiind sesizate de către una dintre societățile patronate de omul de afaceri Sorinel Villy Oprea, ialomi­țean prezent, alături de Elena Udrea, în celebrul dosar «Panama Papers».

Verificările sunt în curs Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2022, 15:15 (16310 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În timp ce numărul elevilor scade masiv, totalul dascălilor rămâne constant

Anomaliile Învățământului ialomițean

În timp ce numărul elevilor scade masiv, totalul dascălilor rămâne constant

În județul Ialo­mița, în timp ce numărul elevi­lor și al școlilor scade considerabil, cel al profesorilor rămâne constant. O arată o analiză a datelor pu­blicate de Inspectoratul Școlar Județean Ialo­mița, în raportul instituției denumit «Starea Învățămâtului Ialo­mi­țean». Astfel, în perioa­da 2018-2021, școlile din Ialomița au pierdut aproximativ 1000 de elevi în fie­care an, în timp ce nu­mărul ca­drelor didactice a rămas neschimbat.

Realitatea din spatele cifrelor Anual, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are obligația de a publica un raport denumit «Starea Învățământului Ialomițean... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2022, 11:10 (14841 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colectare selectivă în tot județul Ialomița până la sfârșitul anului 2023

Un obiectiv demn de o administrație județeană

Colectare selectivă în tot județul Ialomița până la sfârșitul anului 2023

Administrația ialomițeană speră să controleze activitatea de colectarea a deșeurilor selective până la sfârșitul anului 2023. La acest moment, firma ADI ECOO 2009 SRL, aflată în subordinea instituției, deservește 28 de localități la nivelul județului. Ca și în cazul Urban SA, intenția Consiliului Județean Ialomița este de a transforma această firmă într-un operator regional de colectare a deșeurilor menajere. «Până la sfârșitul anului 2023 Ialomița va controla procesul de colectare a deșeurilor menajere de la populație! Este o obligație care ar fi trebuit să se concretizeze de acum 10 ani. Am reușit într-un timp foarte scurt să facem ceea ce nu s-a făcut niciodată până acum...» a declarat Alexandru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2022, 13:50 (5187 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei caută soluții «legale» pentru autorizarea firmelor de taximetrie

Primăria Țăndărei caută soluții «legale» pentru autorizarea firmelor de taximetrie

Luni, 30 mai a.c., administrația pu­blică din Țăndărei s-a confruntat cu un protest al taximetriștilor locali. Aceștia au blocat parcarea din fața instituției solicitând «soluții» pentru prelungirea autorizațiilor de transport în regim de taxi. Viceprimarul Traian Mitrea susține că «deblocarea situației se poate face doar prin respectarea legii».

Țăndărei rămâne fără taxiuri La nivelul orașului Țăndărei funcționează aproximativ 35 de taximetre. Situația acestora este reglementată din anul 2015 prin Regulamentul de organizare, funcționare și autorizare a activității de transport în regim... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 20:20 (33855 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul șef al Serviciului pentru Situații de Urgență privat din Ciochina, arestat preventiv într-un dosar de corupție

Fostul șef al Serviciului pentru Situații de Urgență privat din Ciochina, arestat preventiv într-un dosar de corupție

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova au deschis un dosar penal pe numele lui Ionuț Gurău, fostul șef al singurului serviciu privat pentru Situații de Urgență din județul Ialomița, care a funcționat vreme de un an în localitatea Ciochina. Acesta a fost prins în flagrant de ofițerii Direcției Generale Anticorupție în timp ce primea mită pe raza orașului Otopeni. În prezent, Ionuț Gurău a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.

Prins în flagrant de ofițerii DGA Pe data de 26 mai 2022, Ionuț Gurău a fost prins în flagrant... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 15:20 (17555 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pedepse majorate în dosarul reglărilor de conturi organizate de medicul Mirel Diaconu

Condamnări definitive

Pedepse majorate în dosarul reglărilor de conturi organizate de medicul Mirel Diaconu

După 3 ani petrecuți în faza de apel, la Curtea de Apel București, magistrații au dat o sentință definitivă în dosarul penal al medicului stomatolog Mirel Diaconu. Judecătorii din Capitală au majorat pedepsele aplicate inițial de magistrații din Slobozia. Astfel, Mirel Diaconu va petrece după gratii 6 ani și 4 luni, iar Sorin Alexe, celălalt inculpat al cauzei, 5 ani și 8 luni. Inițial, aceștia au fost condamnați la 3 ani și 3 luni și, respectiv, 3 ani și 6 luni, închisoare cu executare. Cei doi au fost cercetați penal după ce au organizat la Slobozia o reglare de conturi în stil mafiot. Pentru justiția din Ialomița dosarul a fost o premieră, inculpații fiind dovediți cu ajutorul unu bon fiscal... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 13:40 (16265 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încă 19 localități din Ialomița deservite de Urban SA Slobozia

Se extinde aria de operare

Încă 19 localități din Ialomița deservite de Urban SA Slobozia

Operatorul regional Urban SA continuă procesul de extindere al ariei de ope­rare pentru serviciile de apă și apă uzată în Ialomița. La acest moment, numărul localităților deservite de către Urban SA a ajuns la 26 de localități. Scopul principal al acestei extinderi îl reprezintă dezvoltarea infrastructurii de apă și apă uzată la nivelul județului Ialomița.

Urban SA merge până la capăt În cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor din cadrul ADI Periurbană Slobozia, desfășurată luna trecută, încă 19 administrații locale s-au alăturat oficial acestei Asociații. Decizia a fost adoptată... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2022, 15:05 (8524 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a reclamat Penitenciarul Slobozia la Parchet

Camera de Conturi Ialomița a reclamat Penitenciarul Slobozia la Parchet

Pe lista sesizărilor penale făcute de Curtea de Conturi a României în urma misiuni­lor de audit efectuate în 2021 se numără și una din verifi­cările efectuate la Slobozia. Este vorba despre controlul realizat în vara anului trecut la Penitenciarul Slobozia. Notele de constatare s-au transformat într-o plângere penală ce a fost înaintată Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Acuzațiile pe care auditorii Camerei de Conturi Ialomița le aduc vizează comiterea infracțiunii de «gestiune frauduloasă». Contactați telefonic pentru un punct de vedere, reprezentanții Penitenciarului Slobozia au refuzat să facă precizări cu privire la acest caz.

Se așteaptă decizia procurorilor... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2022, 10:55 (14075 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Ziua Grâului» Bărăgan 2022, la a II-a ediție

«Ziua Grâului» Bărăgan 2022, la a II-a ediție

Ferma societății Telehuz Agriserv Mărculești a fost joi, 26 mai a.c., gazda celei de a II-a ediții a evenimentului «Ziua Grâului» Bărăgan 2022. Scopul evenimentului a fost acela de a le prezenta agricultorilor ultimele inovații tehnologice în ceea ce privește culturile de grâu și orz. Evenimentul a fost organizat cu sprijinul ACCPT Ialomița și APPR. Alături de fermieri a fost și Dragoș Costin Telehuz, secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii.

Târg Agricol în inima Bărăganului La evenimentul desfășurat în cadrul fermei Telehuz Agriserv au participat 12 companii producătoare... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2022, 18:10 (11511 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Au început lucrările la Autobaza de Transport Slobozia

Au început lucrările la Autobaza de Transport Slobozia

Administrația Soare a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru Autobaza de Transport Slobozia. Durata de execuție a lucrărilor este de 14 luni, însă autoritățile locale speră ca inves­tiția să fie finalizată înainte de termen. «Refuz să risipesc energia mea și a colegilor mei în scandaluri publice... Ne concentrăm atenția asupra finalizării investițiilor pe care le-am promis slobozenilor. Vreau să trăiesc într-un oraș modern, cu care să mă mândresc!» a declarat primarul Dragoș Soare.

Nu aduce mandatul ce aduce primăvara 2022 Administrația locală a semnat ordinul de începere... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2022, 11:05 (6299 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Judecătoria Slobozia împiedică executarea datornicilor Asociației de Proprietari Nr. 20

Judecătoria Slobozia împiedică executarea datornicilor Asociației de Proprietari Nr. 20

Procedura de executare silită a datornicilor Asociației de Proprietari Nr. 20 din Slobozia este împiedicată de reprezentanții Judecătoriei Slobozia. Deși Asociația a câștigat definitiv procesul îndreptat împotriva celor mai vechi datornici, instanța refuză, de 8 luni, să comunice oficial sentința. În lipsa actului, Asociația de Proprietari Nr. 20 nu poate sesiza executorul silit pentru a recupera su­mele restante. «Este vorba fie despre rea-voință, fie despre incompetență!» comentează situația Mihai Zaharia, președintele Asociației de Proprietari Nr. 20 din Slobozia.

Un demers greu de pus în practică... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2022, 15:15 (13995 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Educație în containere la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Educație în containere la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Cei aproximativ 150 de elevi ai comunei Valea Ciorii învață în containere. După mai multe încercări eșuate, școala din localitate a intrat, în sfârșit, în reabi­litare. Pentru a evita situația, elevii ar fi putut studia la Școala Scânteia, însă demersul nu s-a concretizat. Oficialii administrației locale dau vina pe refuzul cadrelor didactice din comuna vecină de a-i primi pe elevi în cadrul acestei unități de învățământ. Deși primarul Ștefan Ionescu este optimist în ceea ce privește finalizarea proiectului de reabilitare în vara acestui an, șansele ca, la toamnă, elevii să înceapă școala în aceleași containere sunt destul de mari...

Reabilitare după 3 ani... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2022, 13:40 (12572 vizualizări - 4 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
256 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Restricții de circulație de Ziua Națională a României

Sâmbătă, 1 decembrie 2018, începând cu orele 9,00, se vor impune restricții de circulație pe bulevardul Matei Basarab (de la intersecția cu strada Ardealului la intersecția cu bulevardul Cosminului) și ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2018, 20:10
(4098 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge în Protopopiatul Urziceni

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, joi, 29 noiembrie 2018, în intervalul orar 8,00-13,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2018, 17:45
(5524 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori și vânt puternic, valabil până vineri, 30 noiembrie 2018

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben, de ninsori și vânt puternic. Avertizarea intră în vigoare miercuri, 28 noiembrie 2018, la orele 2,0 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 18:10
(3624 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat marți, 27 noiembrie 2018, acțiunea «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor» la ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:50
(4340 vizualizări - 0 comentarii)


Delictele silvice, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 19-25 noiembrie a.c., polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:45
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Dridu

Luni, 26 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:30
(4773 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer căutat de polițiști, după ce a produs un accident rutier

Polițiștii din Ialomița sunt pe urmele unui șofer care a lovit cu mașina un copil de 12 ani din Țăndărei, pe trecerea de pietoni, iar apoi a fugit de la locul accidentului. Se pare că bărbatul a ajuns la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 21:48
(4684 vizualizări - 4 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la spălătoriile auto

În perioada 19-20 octombrie 2018, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului în care se respectă prevederile ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 21:05
(3236 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Națională a României, sărbătorită la Slobozia

Primăria Slobozia invită cetățenii municipiului sâmbătă, 1 Decembrie 2018, la un program festiv dedicat Zilei Naționale a României și Centenarului Marii Uniri. Evenimentul va debuta la orele 10,00 în Piața ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 19:20
(3160 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Contrabandă cu țigări

La data de 23 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au oprit pentru control, în trafic, un autoturism condus de un tânăr de 23 de ani, din București. În urma controlului ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 17:25
(2814 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 190000 de lei, 31 de permise reținute

În perioada 23-25 noiembrie a.c., polițiștii din Ialomița au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, au fost organizate 25 ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 16:20
(3448 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: O autobasculantă a luat foc pe Autostrada Soarelui

Incendiu pe Autostrada Soarelui, pe sectorul de drum cuprins între localitățile Feteși și Drajna. O autobasculantă care se afla pe banda de urgență a luat foc, iar din cauza fumului dens circulația se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 22:53
(3891 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic blocat între Slobozia și Drajna din cauza unui accidet rutier

La această oră circulația este blocată între Slobozia și Drajna din cauza unui accident rutier, produs în zona localității Brâncoveni. Se pare că un autovehicul s-a ciocnit de un tir, în urma impactului ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 19:44
(9254 vizualizări - 4 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 18:35
(5521 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,27%, rata șomajului în luna octombrie 2018

La sfârșitul lunii octombrie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4988 șomeri (din care 2183 femei), rata șomajului fiind de 5,27%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 18:10
(3531 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Săptămâna legumelor și a fructelor donate»

În perioada 19-23 noiembrie 2018, Protopopiatul Slobozia a desfășurat Campania «Săptămâna legumelor și a fructelor donate». Scopul acestei activități este de a sensibiliza elevii
și cadrele didactice ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 16:30
(3595 vizualizări - 0 comentarii)


AJFOM Ialomița: Sprijin pentru șomerii neindemnizați

Persoanele aflate în șomaj dar care nu beneficiază de indemnizație, pot primi suma de 1000 de lei, pentru  o perioadă de 3 luni, în urma încadrării în muncă pe o perioadă mai mare de 3 luni, cu normă ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:25
(4104 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoți din locuințe, reținuți de polițiști

Doi tineri, de 17 și 18 ani, au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore sub acuzațiile de «furt calificat» și «complicitate la furt calificat». Aceștia au pătruns prin efracție în incinta câtorva ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:20
(3411 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Urziceni

Serviciului Poliției Rutiere Ialomița informează faptul că, în ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu victime. Primul eveniment a fost înregistrat la ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:10
(6496 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 46 de ani a fost depistat în trafic conducând în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,67 miligrame alcool pur în aerul expirat. El s-a ales cu dosar penal și a fost transportat ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:05
(3347 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, traversată de transporturi agabaritice

În perioada 20-24 noiembrie a.c., Slobozia va fi traversată de 8 transporturi agabaritice. Vehiculele transportă echipament militar de la Galați către Punctul de Frontieră  Nădlac. Șoferii aflați în ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2018, 10:15
(3180 vizualizări - 0 comentarii)


Trei tinere ialomițence reprezintă România la olimpiada caselor solare, în Dubai

Marina Antonescu, Veronica Butnariu și Nicole Lefter, trei tinere din județul Ialomița, fac parte din echipa EFdeN, reprezentanta României la Solar Decathlon, cea mai importantă competiție internațională ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 16:45
(3494 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Dovada vechimii în muncă

În Monitorul Oficial nr. 963 din 14 noiembrie 2018, s-a publicat OUG nr. 96/2018, privind prorogarea unor termene, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative. Articolul IV din ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 16:25
(4308 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia

Expoziția «Copilăria-bucurie, joc, nonviolență», organizată la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, în perioada 8-12.11.2018, face parte din Campania «19 zile de prevenire a abuzurilor și violenței ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 15:55
(2936 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Beat la volan și fără a poseda permis de conducere, s-a răsturnat cu mașina

Vineri, 16 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Sudiți s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 13:55
(7281 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți accident


Bărbat din Ciochina, arestat pentru «infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice»

În perioada 16-18 noiembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 13:50
(7347 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina arestare


Amenzi de aproape 180000 de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au intervenit, la acest sfârșit de săptămână, la 89 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au fost constatate 37 de infracțiuni și au aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 13:45
(3459 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Premii în bani pentru elevii olimpici

Consiliul Județean Ialomița va acorda, în cadrul unei ceremonii, sume de bani pentru elevii care au obținut rezultate deosebite la concursurile și olimpiadele școlare la care au participat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:40
(4682 vizualizări - 1 comentariu)


Coșereni: Accident rutier cu două victime

Doi bărbați, de 66 și 67 de ani, au fost implicați într-un accident rutier petrecut vineri, 16 noiembrie 2018, pe raza localității Coșereni. Cel mai probabil accidentul s-a produs din cauza neadaptării ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:25
(4333 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Beat mangă, la volan

Un bărbat, de 48 de ani, din orașul Fierbinți Târg a fost depistat conducând pe drumurile publice în stare de ebrietate. Acesta avea o concentrație de 0,96 miligrame alcool pur în aerul expirat. El a fost ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:15
(6086 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...