Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița reciclează anual doar 6% din plasticul pe care îl produce

Ialomița reciclează anual doar 6% din plasticul pe care îl produce

Problemele de mediu sunt o realitate în județul Ialomița, iar reciclarea este o problemă care lipsește de pe agenda de lucru a instituțiilor publice. Asociația «Mai Mult Verde», ONG care militează pentru sustenabilitatea și protecția mediului înconjurător, alături de Federația Asociațiilor de Dezvoltare Intercomunitară atrag atenția cu privire la faptul că Ialomița reciclează prea puțin plastic, considerat unul dintre deșeurile cu impact negativ asupra me­diului înconjurător pe termen lung. Potrivit esti­mărilor oficiale, doar 6% din cantitatea de plastic colectată pe raza județului nostru ajunge, în cele din urmă, să fie reciclată corespunzător.

Reciclarea înseamnă mai mult verde... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2022, 09:55 (12414 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Încep lucrările de modernizare la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Încep lucrările de modernizare la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a semnat joi, 10 martie 2022, contractul privind execuția lucrărilor de reabilitare a clădirii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Proiectul are o valoare de 8,3 milioane de lei, este finanțat de Uniunea Europeană și are ca termen de execuție 19 luni.

Spitalul Slobozia și proiectele cu finanțare europeană
Reabilitarea clădirii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia este al patrulea proiect care vizează investiții la nivelul spitalului din municipiul reședință de județ. Reamintim că, la... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 16:55 (9977 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autostrada Programului «ELENA» în Ialomița

Fonduri europene estimate la 16 milioane de euro

Autostrada Programului «ELENA» în Ialomița

Administrația județeană reia Programul «ELENA» destinat investițiilor în dome­niul eficienței energetice și al ener­giilor din surse regenerabile. Valoarea investițiilor care urmează a fi reali­zate la nivelul celor 23 de administra­ții locale implicate în acest Program se ridică la 16 milioane de euro. Con­tribuția locală în cadrul proiectului este de aproximativ 35000 de euro.

ELENA «reloaded» În vara anului 2021, Consiliul Județean Ialomița demara un proiect ambițios de investiții în domeniul eficienței energetice și al energiilor din surse regenerabile. După o primă etapă de identificare... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 10:20 (5385 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet

Diabetul, boala care afectează cei mai mulți ialomițeni

Dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet

În perioada 15 martie-15 aprilie 2022, dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet din Slobozia și Ialomița. Cabinetul medical Diacare Center a fost deschis la începutul lunii martie în Slobozia și asigură consultații și scheme de tratament pentru bolnavii de diabet înregistrați în baza de date a Casei de Sănătate Ialomița. «În Ialomița sunt aproximativ 10000 de oameni care suferă de diferite afecțiuni diabetice. Serviciile noastre medicale vin în întâmpinarea nevoilor acestor oameni!» declară medicul Anca Telehuz.

După 10 ani de stagiu la Urgențe Dr Anca Telehuz... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2022, 14:10 (30870 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început bătălia pentru parcurile fotovoltaice din Ialomița

A început bătălia pentru parcurile fotovoltaice din Ialomița

bonus: Parcul Fotovoltaic de la Giurgeni a fost concesionat

Administrația județeană concesionează 638 hectare de teren arabil neproductiv în zona Vlădeni, în vederea realizării de parcuri fotovoltaice de mare capacitate. Procesul de concesionare a acestor terenuri este blocat de o serie de contestații inițiate de către concesionarii interesați de modificarea acestor investiții. Miza acestor investiții o reprezintă schemele de sprijin financiar care urmează a fi accesate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Conform angajamentelor europene, România are obligația de a-și majora puterea instalată în centrale de producție de energie regenerabilă eoliană și fotovoltaică cu 3000 MW până la jumătatea anului 2026.

Profeții despre trecutul județului... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2022, 09:55 (5721 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Park Plaza» Slobozia, în pragul inaugurării

«Park Plaza» Slobozia, în pragul inaugurării

Oyl Company Holding AG este cu un pas mai aproape de inaugurarea complexului comercial din Cartierul «Pepinieră». Complxeul se va numi «Park Plaza», iar primele firme interesate de închirierea spațiilor comerciale deja au început amenajările. Printre numele celor care vor deschide spații comerciale în zonă se numără Smart Cash&Carry, Penny Market XXL și Supeco.

După 14 ani La 14 ani de la concesionarea terenului pentru construirea unui Supermarket Cora, Slobozia se apropie de finalizarea investiției într-un nou complex comercial. Proiectul a fost deblocat în urmă cu un an, când firma... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2022, 12:45 (28634 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Modernul poligon de tragere al Poliției Locale Slobozia

Modernul poligon de tragere al Poliției Locale Slobozia

Poliția Locală Slobozia administrează cel mai modern poligon de tragere din județul Ialomița. Clădirea se află la intrarea în oraș, în zona Pădurii Peri și, până la începutul acestui an, permitea accesul doar polițiștilor sau jandarmilor. Din ianuarie 2022, poligonul și-a deschis porțile și pentru civili po­sesori de arme de foc. O dată pe lună, aceștia pot veni aici să tragă cu armele pe care le dețin...

Acces pentru posesorii de arme Ideea de a permite accesul persoanelor care dețin arme de foc acasă a venit și datorită unei obligativități legale. Astfel, potrivit normelor în vigoare... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2022, 12:20 (10930 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Lipsa infrastructurii blochează racordarea la internet a școlilor ialomițene

Lipsa infrastructurii blochează racordarea la internet a școlilor ialomițene

După 2 ani în care elevii ialomițeni au fost obligați să învețe cu ajutorul dispozitivelor electronice conectate la internet, școlile din Ialomița continuă să aibă pro­bleme în ceea ce privește asi­gurarea acestui serviciu. O analiză privind starea județului Ialomița, realizată de Avocatul Poporului, arată că un sfert din cele 92 de școli cu personalitate juridică din Ialomița nu dispun de infrastructura necesară pentru a fi conectate la internet. Situația este generată de faptul că firmele care furnizează astfel de servicii nu au făcut demersuri pentru a-și dezvolta infrastructura și în localitățile unde există aceste unități de învățământ.

Școlile ialomițene, departe de modernizare... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2022, 14:10 (3641 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene, pe ultimul loc din țară la numărul de paturi la mia de locuitori

Spitalele ialomițene, pe ultimul loc din țară la numărul de paturi la mia de locuitori

Ialomița are nevoie de mai multe paturi pentru spitale. Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) scoate în evidență gradul scăzut în ceea ce privește accesul la servicii medicale al ialomițenilor din această perspectivă. Într-o cercetare realizată de specialiștii din cadrul instituției, denumită «Disparități teritoriale în România», se evidențiază faptul că județul nostru se află pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește numărul de paturi din spitale la mia de locuitori. Raportarea oficială a MDLPA este completată de Curtea de Conturi a României care prezintă situația în ceea ce privește numărul de medici existent la nivelul județului nostru. Pe lângă paturi... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2022, 09:50 (18238 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul are de recuperat 369,5 milioane de lei de la cei mai mari datornici ai județului

În Ialomița

Fiscul are de recuperat 369,5 milioane de lei de la cei mai mari datornici ai județului

Aflate în insolvență sau faliment, 25 de societăți comerciale din Ialomița figurează pe lista celor mai mari datornici către bugetul consolidat al județului. Conform unei analize realizată de către Agenția Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, toți acești de­bitori trebuie să înapoieze suma de 369,5 mili­oane de lei. Fiscul a demarat deja o serie de proceduri privind recuperarea sumelor însă acțiunile sunt îngreu­nate din cauza dispo­zițiilor legale greu de pus în practică.

Un demers greu de ralizat Pe lista celor 25 de mari datornici ai ju­dețului Ialomița se numără societăți aflate... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2022, 13:55 (18592 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pentru plata pensiilor, Ialomița se împrumută lunar de la Stat

Pentru plata pensiilor, Ialomița se împrumută lunar de la Stat

În fiecare lună, Ialomița plătește 161,6 milioane de lei pentru a oferi pensiile celor peste 58 de mii de beneficiari. Sumele ar trebui acoperite din contribuțiile angajaților din județul nostru la bugetul asi­gurărilor sociale. Pentru că banii nu sunt niciodată suficienți, Casa Județeană de Pensii Ialomița este nevoită să se împrumute lunar la bugetul statului. Valoarea acestui împrumut este de 67,3 milioane de lei.

Pensii plătite din împrumuturi Pentru a putea plăti la timp toate in­demnizațiile celor peste 58 de mii de pensionari din județ, Casa Județeană de Pensii Ialomița este... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2022, 10:10 (6936 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte de 2 milioane de euro pentru finanțarea Sectorului de Pescuit și Acvacultură din Ialomița

Proiecte de 2 milioane de euro pentru finanțarea Sectorului de Pescuit și Acvacultură din Ialomița

Marți, 1 martie 2022, oficialii Consiliului Județean Ialomița au participat la o întâlnire cu re­prezentanții unităților adminis­trativ-teritoriale limitrofe Dunării în vederea constituirii unui Grup de Acțiune Locală pentru Pescuit. Structura ar putea accesa fonduri de 2 milioane de euro pentru investiții care să permită relansarea economică a zonei. Conform estimărilor inițiale, numărul de pescari care ar putea beneficia de aceste investiții depășește 250. «Este un proiect care ar putea fi implementat începând cu anul 2023!» susține Alexandru Potor, administratorul public al județului Ialomița.

O nouă oportunitate investițională... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2022, 14:25 (15333 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are fonduri suficiente pentru prevenirea bolilor transmisibile

Ialomița nu are fonduri suficiente pentru prevenirea bolilor transmisibile

Ministerul Sănătății pune foarte puțin accentul pe prevenirea unor boli transmisibile precum infecția cu virusul HIV sau tuberculoza. Potrivit rapoartelor oficiale ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița, programele de prevenire pe care instituția are obligația legală să le des­fășoare au primit fonduri in­suficiente din partea Ministe­rului Sănătății. Astfel, între 2019-2021, pentru preve­nirea infecției HIV județului Ialomița i-au fost alocați doar 5000 de lei anual. În același interval de timp, DSP Ialomița a primit pentru prevenirea tuberculozei aproximativ 10 mii de lei/an.

Indiferența omoară prevenția... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2022, 10:05 (10120 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AJPIS Ialomița a plătit mai puțini bani beneficiarilor Legii Venitului Minim Garantat

AJPIS Ialomița a plătit mai puțini bani beneficiarilor Legii Venitului Minim Garantat

O analiză a Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița (AJPIS) evidențiază valoarea sumelor pe care instituția le-a plătit anul trecut, sub formă de ajutoare sociale, pentru beneficiarii protejați de Legea Venitului Minim Garantat (Legea 416/2001). Estimările instituției arată faptul că, la nivelul județului nostru, pentru această categorie de asistați social, au fost efectuate plăți în valoare de 7,8 milioane de lei. Datele aratră că valoarea ajutorului a scăzut cu 1 mi­lion de lei față de sumele acordate în 2020.

Sprijin financiar pentru 2500 de ialomițeni Agenția Județeană... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 15:55 (14259 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Telekom Mobile devine rețeaua 100% nelimitată pentru utilizatorii de cartele prepaid și dă șansa clienților să câștige unul dintre cele șase Samsung Galaxy S22

Telekom Mobile devine rețeaua 100% nelimitată pentru utilizatorii de cartele prepaid și dă șansa clienților să câștige unul dintre cele șase Samsung Galaxy S22

Urmându-și promisiunea „Mobil așa cum vrei. Simplu și corect", făcută clienților în luna noiembrie anul trecut, Telekom Romania Mobile are o surpriză pentru utilizatorii de cartele preplătite care își doresc să fie conectați nelimitat cu cei pe care îi iubesc.

Până la 31 martie, rețeaua Telekom Mobile este 100% nelimitată pentru toți clienții prepaid, cât timp au activă orice opțiune cu beneficii, fie că sunt deja utilizatori ai serviciilor preplătite, fie că aleg acum cartela Telekom. Aceștia vor primi automat bonus beneficii nelimitate -internet, minute și SMS-uri naționale- fără nicio obligație și fără niciun cost suplimentar, ca să își poată exprima nelimitat emoțiile și sentimentele. Mai mult, clienții care își reîncarcă minim 5 euro pe cartela Telekom Mobile, în perioada 22 februarie-4 aprilie, vor fi înscriși automat pentru tragerile la sorți prin care pot câștiga, săptămânal, un smartphone Samsung Galaxy S22. Regulamentul concursului poate fi regăsit aici.... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 13:10 (13170 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 13,9 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Investiție de 13,9 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Miercuri, 2 martie 2022, Liviu Gabriel Mușat, di­rectorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia, alături de Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, au semnat contractul de finanțare pentru proiectul «Creșterea eficienței energetice a clădirii Centrului Cultural „Ionel Perlea“». Investiția este finanțată din Programul Operațional Regional (POR) 2014-2020, Axa prioritară 3-«Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon».

Avem investiții Consiliul Județean Ialomița, în calitate de beneficiar, își propune ca prin intermediul... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 12:10 (5508 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

DADP Slobozia: Salubrizare, iluminat public și întreținerea străzilor

DADP Slobozia: Salubrizare, iluminat public și întreținerea străzilor

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia va prelua serviciul de salubritate stradală și cel de iluminat pu­blic. «Retehnologizarea firmei permite extinderea volumului de activități pe care le desfășurăm... Mai avem nevoie de oameni, însă aceștia vor fi angajați atunci când volumul de muncă va cere acest lucru. Nu este prima dată când ne ocupăm de salubrizarea stradală și iluminat public. Acum însă, investițiile realizate ne permit să fim eficienți!» declară Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

Salubrizare, iluminat public și întreținere DADP Slobozia intră într-o nouă... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2022, 16:20 (19344 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița și-a dat în judecată toți angajații

Pentru recupararea unui prejudiciu

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița și-a dat în judecată toți angajații

Toți cei 60 de angajați ai Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița au fost dați în judecată și trebuie să plătească peste 500 mii de lei instituției. Suma reprezintă prejudiciul constatat de către Curtea de Conturi a României în urma unei misiuni de audit desfășurată în cadrul Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară. Auditorii de la București au consi­derat faptul că modul în care au fost calculate salariile angajaților din cadrul OCPI Ialomița, în baza Legii 153/2017, privind salarizarea în sistemul bugetar, a fost eronat. Toate cele 60 de acțiuni au fost înregistrate pe rolul Tribunalului Ialomița.

Salarii acordate ilegal... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2022, 09:50 (17555 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Valoarea subvenției pentru plata schemei unice pe suprafață a depășit 73,7 milioane de euro

În 2021

Valoarea subvenției pentru plata schemei unice pe suprafață a depășit 73,7 milioane de euro

Schema Unică de Plată pe Suprafață (SAPS) reprezintă principalul ajutor financiar pe care Uniunea Europeană îl acordă pentru agricultură. Datele Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița arată că valoarea sumelor acordate fermierilor ialomițeni, beneficiari ai acestui sprijin financiar, a depășit 73,7 milioane de euro.

Bani europeni pentru fermieri Datele Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița arată că în cursul anului 2021 la nivelul instituției au fost înregistrate 9093 de cereri privind acordarea plății unice pe suprafață. Astfel, potrivit... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2022, 15:50 (11056 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slava Isaccea! Slava Ukraini!

Slava Isaccea! Slava Ukraini!

Sâmbătă, 5 martie 2022, la inițiativa medicului Alexandru Vasilescu din Fetești, un grup de 15 voluntari din Ialomița și București s-au adăugat eforturilor colective de întrajutorare a refugiaților ucraineni care sosesc în țară prin Vama Isaccea. Scopul demersului a fost acela de a conștientiza autoritățile județene asupra situației dramatice cu care urmează să se confrunte administrațiile județene din Tulcea, Brăila, Galați și Ialomița în perioada imediat următoare. «Credem că în perioada următoare numărul refugiaților va fi atât de mare încât po­sibilitățile financiare și logistice ale voluntarilor de la punctele de frontieră cu Ucraina vor fi depășite. Tre­buie ca autoritățile județene să devină... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2022, 12:10 (4981 vizualizări - 7 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ITM Ialomița: Controale la firmele care plasează forță de muncă în străinătate

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița desfășoară în această perioadă, sub coordonarea Inspecției Muncii, o acțiune de informare și control cu privire la respectarea dispozițiilor legale de către agenții ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 18:40
(3021 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Miercuri, 17 martie a.c., 82 de polițiști și 22 de polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și  pentru prevenirea și limitarea ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 16:25
(2142 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a polițiștilor la Sinești

Acțiune preventivă a polițiștilor la Sinești

În cursul zilei de miercuri, 17 martie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Siguranță Școlară și Biroului de Analiză și Prevenirea Criminalității au organizat și desfășurat o acțiune pentru prevenirea și ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 16:20
(2835 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 63 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 18 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8839, cu 63 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 15:50
(3428 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la samsarii de mașini

Miercuri, 17 martie 2021, polițiști din cadrul Direcției de Investigare a Criminalității Economice-IGPR, sub supravegherea procurorilor de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 16:05
(3841 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 17 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8776, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 15:40
(4720 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Ghidul contribuabililor care optează pentru redirecționarea unei sume reprezentând până la 3,5% din impozitul pe venit/câștigul net anual impozabil

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că Agenția Națională de Administrare fiscală a elaborat Ghidul contribuabililor care optează pentru redirecționarea unei sume reprezentând ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 12:10
(5911 vizualizări - 0 comentarii)


Focar COVID-19: Carantină zonală la Ciochina

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a dispus carantinarea zonală a comunei Ciochina. Decizia va intra în vigoare de la miezul nopții de marți, 16 martie 2021, și va fi ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 20:05
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 16 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8716, cu 40 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 15:40
(4349 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Verificările desfășurate de polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților de prevenire și limitare a infectării cu virusul SARS-CoV-2, au dus la identificarea și sancționarea a 54 de cetățeni care nu au ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 13:20
(2200 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Gheorghe Doja și Gimbășani

Incendii la Gheorghe Doja și Gimbășani

Marți, 16 martie a.c., în jurul orei 2,00, 3 echipaje de pompieri din cadrul Gărzii de pompieri Slobozia cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă precum și o ambulanță SMURD, au fost alertați pe ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 11:50
(3259 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a publicat «Ghidul privind impozitul pe veniturile microîntreprinderilor»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele juridice care au obligația de plată a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor că pe site-ul ANAF a fost publicat «Ghidul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 15:55
(10873 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 15 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8676, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 15:45
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Prelungirea Stării de Alertă a adus și modificarea intervalului de limitare a deplasărilor doar din motive justificate în intervalul orar 22,00-05,00, aseară fiind organizată o acțiune la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 13:50
(1593 vizualizări - 1 comentariu)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a încheiat convenții pentru finanțarea capitalului de lucru cu instituții bancare și nebancare și, începând de luni, 15.03.2021, eliberează ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 12:35
(4685 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Declarația 112 a fost modificată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice și juridice care au calitatea de angajatori sau sunt asimilate acestora, instituțiile prevăzute la art. 136 lit. d) - f ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 11:10
(5303 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 14 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8634, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2021, 16:10
(4903 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 13 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8592, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2021, 15:35
(3368 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 37 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 12 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8576, cu 37 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 15:25
(4015 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Servicii fiscale electronice puse la dispoziția contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că înrolarea în «Spațiul Privat Virtual» (SPV) oferă, atât persoanelor fizice cât și persoanelor juridice, toate facilitățile ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 14:10
(5761 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Obligație pentru pescari de a se obține autorizație de capturare/recoltare

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează asupra obligativității obținerii, de către pescarii comerciali, anual, a autorizației de capturare/recoltare conform Ordinului nr. 410 din 11 aprilie ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 13:35
(8384 vizualizări - 0 comentarii)


DN2: Patru răniți în urma unui accident rutier

DN2: Patru răniți în urma unui accident rutier

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că în cursul zilei de joi, 11 martie a.c., pe DN2, între localitațile Misleanu și Andrășești, s-a produs un accident rutier. În urma impactului ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 18:50
(3896 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


APM Ialomița: Campania Națională «Vinerea Verde»-«STOP! Azi mașina stă pe loc!»

De la ce pornim? De la o realitate care schimbă viața Planetei: amprenta de carbon din traficul rutier. Deplasarea la birou, acasă sau în vacanță face parte din viața fiecăruia dintre noi ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 16:45
(3304 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,04%, rata șomajului în ianuarie 2021

La sfârșitul lunii ianuarie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4732  șomeri (din care 2111 femei), rata șomajului fiind de 5,04%, cu 0 ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 15:35
(3036 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 39 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 11 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8539, cu 39 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 15:25
(4223 vizualizări - 0 comentarii)


Bazinul de Înot Didactic din Slobozia, închis din cauza COVID-19

Bazinul de Înot Didactic din Slobozia, închis din cauza COVID-19

Reprezentanții Clubului Sportiv Municipal Slobozia au decis să suspende activitatea Bazinului de Înot Didactic din oraș din cauza unui caz de COVID-19. O asistentă medicală care își desfășura activitatea ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 12:25
(4420 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

În cursul zilei de miercuri, 10 martie a.c., 65 de efective de Ordine Publică, Poliție Rutieră și Investigații Criminale, luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale Ialomița precum și jandarmi ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 12:20
(3261 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Incendiu la o casă din Maia

Incendiu la o casă din Maia

Miercuri, 10 martie, a.c., în jurul orelor 21,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină în comuna Maia, pentru localizarea și lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 11:15
(2946 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia incendiu


Slobozia: Mașină a Poliției, implicată într-un accident

Slobozia: Mașină a Poliției, implicată într-un accident

O mașină a Poliției a fost implicată într-un accident la Slobozia. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de miercuri, 10 martie a.c., în intersecția semaforizată din apropierea sediului BRD. În accident ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2021, 17:20
(4902 vizualizări - 1 comentariu)


Cegani: Incendiu din cauza unui scurtcircuit

Miercuri, 10 martie a.c., în jurul orei 9,15, pompierii militari din cadrul Stației de Pompieri Fetești au fost solicitați să intervină în satul Cegani/comuna Bordușani, pentru localizarea și lichidarea ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2021, 17:10
(2853 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cegani incendiu


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...