Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dosare DNA: Primarii Ștefan Ionescu-Valea Ciorii și Tudor Grigore-Axintele își așteaptă sentințele

Dosare DNA: Primarii Ștefan Ionescu-Valea Ciorii și Tudor Grigore-Axintele își așteaptă sentințele

În anul 2020, Direcția Națională Anticorupție finaliza cercetările în două dosare penale ce vizau infracțiuni de corupție comise de doi primari ialomițeni. Este vorba despre Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii, și Grigore Tudor, primarul localității Axintele. Ambele cauze au fost trimise spre judecare la Tribunalul Ialomița. Potrivit informațiilor oficiale, după mai multe termene în care sentințele au fost amânate, instanța urmează să se pronunțe în aceste cauze în a doua jumătate a lunii ianuarie 2022.

Se așteaptă deciziile judecătorilor Potrivit actelor de urmărire penală... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2022, 10:05 (10186 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

DGASPC Ialomița: O expoziție despre... copilărie

DGASPC Ialomița: O expoziție despre... copilărie

În luna decembrie 2021, Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a fost gazda unei expoziții inedite. Aflată la a IV-a ediție, expoziția «Copilăria=bucurie, joc, nonviolență» a oferit vizitatorilor șansa de a se întâlni cu lucrările unor elevi aflați în centrele de plasament din județ. Expoziția a făcut parte din campania anuală de 19 zile dedicată prevenirii abuzurilor și violenței asupra copiilor și tinerilor, derulată de World Women Summit Fundation Geneva și Fundația Internațională a Comunităților Educative România (FICE). Această campanie s-a desfășurat în unități de învățământ preuniversitar, centre de plasament și cluburi ale copiilor. Exponatele au fost realizate de copiii din Casele... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2022, 11:50 (11406 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul ialomițean trebuie să returneze contribuabililor 1,3 milioane de lei

Fiscul ialomițean trebuie să returneze contribuabililor 1,3 milioane de lei

Peste 10 mii de persoane din județul Ialomița trebuie să primească bani de la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița. Sumele reprezintă diferențele stabilite «în minus» pentru contribuția CASS la persoanele care au desfășurat activități independente și care au cotizat în anul 2017. Valoarea totală a sumelor care urmează a fi returnate este de 1,3 milioane de lei.

Banii vor fi înapoiați în baza unei cereri Măsura fiscală vizează persoanele care, în anul 2017, au încasat venituri din activități independente, precum drepturile de autor și care au plătit CASS. În baza formulelor... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2022, 13:10 (4260 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Constantin Marin, noul prefect al județului Ialomița

Constantin Marin, noul prefect al județului Ialomița

Printr-o decizie a Guvernului României, în funcția de prefect al județului Ialomița a fost nominalizat Constantin Marin. Constantin Marin a fost primar al comunei Albești, deținând în trecut și funcția de subprefect al județului.

Guvernul României a decis După demiterea fostului prefect al județului Ialomița, Mihai Tănăsescu, funcția a rămas vacantă, iar atribuțiile i-au fost delegate subprefectului Tonița Manea. În cadrul ședinței Guvernului României, desfășurată miercuri, 5 ianuarie 2022, s-a decis ca funcția de prefect al județului Ialomița să-i revină lui Constantin Marin. Fost... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2022, 16:05 (16661 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Zeci de procese în instanță intentate de profesori

Ialomița: Zeci de procese în instanță intentate de profesori

Zeci de profesori din Ialomița își cer în instanță drepturile salariale. Deși Legea 153/2017 prevede majorarea sistematică a veniturilor din sistemul de Educație, profesorii ialomițeni au rămas la aceleași salarii din 2019. Acțiunile se judecă la Tribunalul Ialomița.

Procesele sunt pe rol Acțiunile sunt deschise de către Uniunea Sindicatelor Libere din Învățământ Ialomița și au în prezent ca părți cel puțin 90 de cadre didactice din 6 școli ialomițene. Nemulțumirile profesorilor ialomițeni sunt generate de faptul că deși potrivit Legii 153/2017 ar fi trebuit să beneficieze sistematic... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2022, 11:10 (7380 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița vrea două stații de încărcare electrică pentru autoturisme

Consiliul Județean Ialomița vrea două stații de încărcare electrică pentru autoturisme

Administrația județeană intenționează să construiască două stații de încărcare electrică pentru autoturisme. Cele două stații ar putea fi construite la Fierbinți și Cosâmbești, în imediata vecinătate a Conacului Bolomey. Valoarea estimată a acestei investiții este de 600 mii de lei.
Viitorul bate la ușă Consiliul Județean Ialomița a aprobat tema de proiectare și nota conceptuală aferente realizării a două stații de încărcare electrică pe teritoriul județului Ialomița. Valoarea acestei investiții se ridică la 600 mii de lei. Fondurile vor fi accesate în cadrul unui program național gestionat... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2022, 11:10 (4436 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stație de tratare mecanico-biologică a deșeurilor de 34 milioane de lei

Ialomița scapă de deșeuri

Stație de tratare mecanico-biologică a deșeurilor de 34 milioane de lei

Județul Ialomița face primii pași către legalitate. După 30 de ani de așteptare, autoritățile județene au demarat procedurile preliminare pentru construirea unei stații de tratare mecanico-biologică a deșeurilor. Valoarea estimată a acestei investiții este de 34 milioane de lei. Stația ar puma să fie amplasată în imediata vecinătate a depozitului zonal de deșeuri al Vivani Salubritate.

Încă un pas înainte Administrația județeană este cu un pas mai aproape de construirea primei stații de tratare mecanico-biologică (TMB) a deșeurilor menajere. Consilierii județeni au aprobat, la sfârșitul... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2022, 10:50 (8209 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Costul mediu de întreținere pentru un bătrân este de 4535 de lei/lună

Ialomița: Costul mediu de întreținere pentru un bătrân este de 4535 de lei/lună

Consilierii județeni au aprobat tarifele medii de întreținere pentru vârstnicii din căminele care aparțin administrației județene. Persoanele vârstnice care locuiesc aici au obligația de a plăti până la 60% din valoarea veniturilor personale lunare.

Din ce în ce mai mulți Administrația județeană a stabilit tarifele medii de întreținere pentru bătrânii din căminele care aparțin administrației județene. Aceste tarife au fost aprobate joi, 23 decembrie 2021, de către consilierii județeni în cadrul unei ședințe ordinare. Conform acestor tarife, costurile de întreținere pentru persoanele... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2022, 12:20 (6904 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Valori de referință pentru produsele agricole

Ialomița: Valori de referință pentru produsele agricole

Printr-o hotărâre, Consiliul Județean Ialomița a aprobat prețurile medii ale produselor agricole pentru anul 2022. Valoarea acestora a fost stabilită la 0,90 lei/kg pentru grâu, 0,84 lei/kg pentru orz și orzoaică, 2,36 lei/kg pentru rapiță, 2,22 lei/kg pentru floarea-soarelui și 0,94 lei/kg pentru porumb. Hotărârea emisă de Consiliul Județean Ialomița intră în vigoare începând cu 1 ianuarie 2022. ... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2021, 11:20 (10464 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița va cheltui 50 milioane de lei pentru investiții în 2022

Din credit

Consiliul Județean Ialomița va cheltui 50 milioane de lei pentru investiții în 2022

Jumătate din creditul de 100 milioane de lei contractat de către autoritățile județene prin BCR va fi utilizat în 2022. La sfârșitul anului 2021, în cadrul ședintei ordinare de joi, 23 decembrie a.c., consilierii județeni au aprobat modul de cheltuire a acestor fonduri. Prioritățile investiționale sunt Spitalul Județean de Urgențe Slobozia și infrasrucutura rutieră.

Începe balul Administrația județeană a decis să utilizeze în 2022 jumătate din creditul de 100 milioane de lei contractat pentru asigurarea finanțării proiectelor de investiții derulate cu fonduri europene în Ialomița. ... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2021, 10:10 (9216 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a primit 22,5 milioane de lei la ultima rectificare bugetară a anului 2021

Administrația are fonduri

Ialomița a primit 22,5 milioane de lei la ultima rectificare bugetară a anului 2021

Luni, 20 decembrie 2021, Monitorul Oficial a publicat valoarea fondurilor alocate de Guvernul României pentru județul Ialomița. Suma repartizată județului din Fondul de Rezervă la dispoziția Guvernului se ridică la 22,5 milioane de lei. Printre localitățile ialomițene care nu au primit niciun leu la această rectificare bugetară se numără orașul Amara...

Bani de Crăciun pentru administrațiile locale Administrațiile din Ialomița au primit bani din Fondul de Rezevă la dispoziția Guvernului. Cele mai mari sume au fost alocate Consiliului Județean Ialomița (4 milioane de lei), municipiului... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2021, 09:55 (5520 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Ne-a învrednicit Preabunul Dumnezeu și ne-a dat multă putere să parcurgem, prin mari încercări și necazuri, drumurile acestui an și să ajungem la prăznuirea minunii Nașterii Celui așteptat de milenii de întreaga creație, Mântuitorul Iisus Hristos, Cel Ce este „Calea, Adevărul și Viața” și „Lumină a lumii”, pe Care urmându-L, nu vom umbla întru întuneric.
Anul acesta, cu prilejul sărbătorii... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2021, 10:10 (13119 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetată penal pentru că și-a scos copiii la cerșit

Se întâmplă la Fetești

Anchetată penal pentru că și-a scos copiii la cerșit

Polițiștii din Fetești au deschis un dosar penal pe numele unei femei din localitate după ce aceasta a fost surprinsă obligându-și copiii să cerșească. Cazul a intrat și în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, care a dispus integrarea copiilor într-un program de protecție socială. «În prezent, copiii sunt în grija serviciilor noastre!» au precizat reprezentanții instituției.

Copiii pot ajunge pe lista de adopții Din primele informații, se pare că femeia se afla sub monitorizarea autorităților de mai bine de jumătate de an. Aceasta a fost suprinsă... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2021, 12:40 (6324 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara se revoltă: Miting în fața Consiliului Județean Ialomița!

Amara se revoltă: Miting în fața Consiliului Județean Ialomița!

Primarul orașului Amara, Alin-Sorin Sandu, a organizat joi, 23 decembrie 2021, un miting de protest în fața Consiliului Județean Ialomița. Edilul a citit în fata grupului de protestatari o scrisoare deschisă adresată Consiliului Județean Ialomița, Guvernului României și Avocatului Poporului. «Administrație fără strategii politice!» au susținut protestatarii stânși în Piața Revoluției din Slobozia.

Ultimul protest administrativ al anului Administrația din Amara a decis să organizeze un protest public în fața Consiliului Județean Ialomița. Protestul a fost organizat de către... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2021, 10:05 (4773 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, sub lupa Comisiei Europene

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, sub lupa Comisiei Europene

Doi reprezentanți ai Comisiei Europene, de la Bruxelles, au demarat săptămâna prece­dentă o misiune de audit în cadrul Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița. Scopul verificării a fost acela privitor la modul în care autoritățile sanitar-veterinare din județul nostru au gestionat epidemia de Pestă Porcină Africană. Concluziile oficiale se vor regăsi într-un raport ce va fi înmânat premierului Nicolae Ciucă. Reamintim că Ialomița se află pe primul loc la nivel național în ceea ce privește incidența cazurilor de Pestă Porcină Africană. Oficialii DSVSA Ialomița apreciază că cifrele sunt generate de faptul că la nivelul județului nostru raportarea cazurilor se face... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2021, 10:50 (12941 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unități mobile pentru pacienții COVID-19, în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Unități mobile pentru pacienții COVID-19, în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia implementează un proiect ce are ca scop creșterea gradului de intervenție în ceea ce privește boala infecțioasă COVID-19. Astfel, unitatea medicală va achiziționa 3 unități mobile în care pacienții infectați cu SARS-CoV-2 să beneficieze de consultații și tratament adecvat. Investiția va fi suportată din bugetul Uniunii Europene și are o valoare de 14 milioane de lei.

Sprijin pentru bolnavii de COVID-19 Proiectul Spitalului Județean de Urgență Slobozia este finanțat prin Programul Operațional Infrastructură Mare și se numește «Creșterea capacității... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2021, 10:05 (13013 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Marin Constantin așteaptă numirea ca prefect al Ialomiței

Marin Constantin așteaptă numirea ca prefect al Ialomiței

Miercuri, 22 decembrie 2021, pe ordinea de zi a ședinței de Guvern, la ultimul punct figurează un proiect de hotărâre «privind eliberări/numiri de prefecți și/sau subprefecți». Astfel, după consumarea negocierilor în cadrul coaliției de guvernare și așa cum am anunțat încă de la începutul lunii decembrie a.c., propunerea PSD Ialomița privind nominalizarea lui Marin Constantin drept prefect al județului Ialomița a fost acceptată. În acest sens, în cadrul ședinței de Guvern urmează să fie validată, printr-o hotărâre, această propunere, Marin Constantin urmând... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2021, 13:10 (7737 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Tâlhari la Țăndărei: Cu pistol și cagule, trei bărbați au pătruns în casa unui bărbat. I-au furat banii!

Tâlhari la Țăndărei: Cu pistol și cagule, trei bărbați au pătruns în casa unui bărbat. I-au furat banii!

În seara zilei de luni, 20 decembrie a.c., în jurul orelor 20,00, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată cu privire la faptul că trei persoane mascate au intrat în locuința unui bărbat și l-au deposedat de o sumă de bani. La fața locului s-a deplasat o echipă operativă formată din polițiști de Investigații Criminale, de Ordine Publică și criminaliști, care în urma cercetărilor au stabilit că trei persoane, cu fețele acoperite, au pătruns în locuința unui bărbat, în vârstă de 60 de ani, din Țăndărei, l-au amenințat cu un pistol și l-au deposedat de o sumă de bani, un card bancar și un telefon mobil, după care au plecat într-o direcție necunoscută. Polițiștii efectuează cercetări în vederea identificării... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2021, 12:35 (4990 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Amenajarea unui monument istoric, sistată din lipsa unui aviz

La Slobozia

Amenajarea unui monument istoric, sistată din lipsa unui aviz

Direcția Județeană pentru Cultură Ialomița a sistat lucrările de amenajare a unei case maramureșene, inițiate de Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia. Specialiștii instituției susțin că lucrarea nu putea începe fără un aviz din partea acestora. În replică, reprezentanții Muzeului Național al Agriculturii susțin că respectivul aviz nu era necesar atâta timp cât au pri­mit Certificatul de Urbanism din partea Primăriei Slobozia. «Din punctul nostru de vedere totul este legal!» susține Gheorghe Petre, directorul Muzeului.

Lucrări sitate, aviz lipsă În anul 2017, Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2021, 10:05 (12259 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Bolnavă de COVID-19, internată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia: «Medicii și asistentele sunt niște îngeri păzitori!»

Bolnavă de COVID-19, internată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia: «Medicii și asistentele sunt niște îngeri păzitori!»

În lupta cu pandemia de COVID-19, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a tratat cele mai grave cazuri de boală. Una dintre pacientele care a fost internată pe Secția ATI-COVID a celui mai mare spital din județul Ialomița le mulțumește public medicilor, asistentelor și infirmierelor care i-au acordat îngrijiri medicale. «Sunt niște îngeri păzitori!» a mărturisit pacienta.

Salvată de cadrele medicale ale Spitalului Slobozia Pacienta, pe numele său Carmen Dumitriu, a fost diagnosticată cu boala COVID-19 pe data de 12 noiembrie 2021. Femeia a fost transportată la Spitalul... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2021, 12:10 (6578 vizualizări - 4 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

2340 de pachete cu țigări în portbagajul unei mașini

Marți, 20 aprilie în jurul orei 20,50, polițiștii din Slobozia au blocat și oprit în trafic, pe Strada Nicolae Bălcescu, din localitate, un autoturism înmatriculat în județul Galați cu privire la care existau ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(14207 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins de un țăndărean

Marți, 20 aprilie, în jurul orei 23,30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată prin 112 de un localnic cu privire la faptul că a observat un individ care, după ce a spart geamul unui autoturism, a încercat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(16796 vizualizări - 1 comentariu)


În primele trei luni, 235 de intervenții ale pompierilor

Pompierii ialomițeni au dat publicității, miercuri, 21 aprilie, sinteza raportului de activitate al instituției pentru primul trimestru al anului în curs. Pe scurt, pompierii au fost chemați să sprijine ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:09
(22409 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, în atenția polițiștilor ialomițeni

La începutul săptămînii, marți 20 aprilie, în municipiile Fetești și Urziceni, au fost desfășurate acțiuni preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:07
(17497 vizualizări - 0 comentarii)


APIA atenționează

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură face apel către fermieri să respecte data la care au fost programați pentru depunerea cererii în cadrul Campaniei SAPS 2010, astfel încît să se evite ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 15:56
(33063 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:36
(15390 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15577 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15613 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10462 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23453 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(17936 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20859 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29871 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28655 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24131 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30141 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28525 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19312 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23685 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29803 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19812 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28478 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19630 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33937 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16225 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31537 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28711 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20753 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32111 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31367 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...