Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Protecția sanitară în școlile din Ialomița, un eșec pentru autorități

Protecția sanitară în școlile din Ialomița, un eșec pentru autorități

Deși mai importantă ca niciodată, siguranța sanitară a elevilor și profesorilor din Ialomița în școlile din județ este tratată și de această dată cu indiferență. În lipsa medicilor școlari și a asistentelor, unitățile de învățământ nu pot asigura un triaj epidemiologic corespunzător pentru copii. Printr-o decizie a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, administrațiile locale sunt obligate să încheie contracte remunerate cu medicii de familie din comunitate. Reprezentații autorităților locale susțin însă că nu dispun de fondurile necesare pentru a-i plăti pe medici. În schimb, oficialii Asociației Medicilor de Familie Ialomița precizează că decizia Comitetului Județean pentru... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2020, 17:20 (6657 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

După viceprimarul Gradea, primarul interimar Gabriel Mușat este infectat cu noul Coronavirus!

Pandemia de COVID-19 a lăsat Primăria Slobozia fără conducere

După viceprimarul Gradea, primarul interimar Gabriel Mușat este infectat cu noul Coronavirus!

Primăria Slobozia a rămas fără conducere după ce primarul interimar Gabriel Mușat a fost confirmat pozitiv la testul pentru noul Coronavirus și, în consecință, a intrat în perioada de izolare și tratament. Desemnat să ocupe această funcție în urma încetării mandatului lui Adrian Mocioniu, Gabriel Mușat este al doilea oficial confirmat pozitiv la infecția cu SARS-CoV-2, după viceprimarul Rudolf Gradea. Revenind, în urma unei ședințe de îndată a Consiliului Local Slobozia organizată vineri, 11 septembrie a.c., atribuțiile primarului interimar ar fi trebuit delegate unuia dintre consilierii locali. În consecință, grupul PSD din cadrul Consiliului Local a înaintat propunerea privind desemnarea... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2020, 19:25 (7370 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Legea mirosurilor» reglementează activitatea agenților economici

Ialomița mai are o șansă

«Legea mirosurilor» reglementează activitatea agenților economici

La jumătatea lunii iulie 2020 a intrat în vigoare «Legea mirosurilor». Lau­rențiu Ghiauru, directorul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, susține că noile reglementări vor permite cetățenilor din Ialomița să oblige autoritățile publice la reacții și măsuri rapide de intervenție: «Noile reglementări generează responsabili­tăți suplimentare pentru Direcția de Sănătate Publică și autoritățile locale. Practic, acum orice cetățean poate cere autorităților un studiu de impact în cazul în care reclamă apariția unui disconfort olfactiv!».

O lege așteptată 30 de ani În Monitorul... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2020, 14:50 (3335 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Alexeni, Albești și Munteni Buzău, cele mai afectate localități

Secetă pedologică extremă în Ialomița

Alexeni, Albești și Munteni Buzău, cele mai afectate localități

O  analiză a su­prafețelor calamitate din cauza lipsei apei din sol arată modul în care acest fenomen a distrus câmpurile în fiecare localitate din județul Ialomița. Con­form datelor, culturile agricole înființate pe câmpurile din Alexeni, Albești și Munteni Buzău au fost periclitate în proporție de peste 70%, conform datelor oficiale.

2020, un an greu pentru agricultori
Seceta pedologică extremă a produs pagube însemnate în județul Ialomița, atât pentru culturile înființate în toamna anului trecut, cât și pentru cele semănate în această primăvară. Ulti­mele estimări arată... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 15:05 (4654 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Petrache, trimis în judecată pentru «conflict de interese»

Candidat cu probleme penale, la Țăndărei

Gheorghe Petrache, trimis în judecată pentru «conflict de interese»

Lista candidaților la funcția de primar cu probleme penale din județul Ialomița este deschisă de Gheorghe Petrache, propu­nerea PRO România pentru Primăria Țăndărei. Acesta a fost trimis în judecată în urmă cu 4 luni, fiind acuzat de faptul că a aprobat plata din bani publici a unor facturi privind achiziția de medicamente pentru cabinetele medicale școlare, produse ce au fost distribuite de firma fratelui său. Facturile au fost semnate în perioada septembrie 2014-martie 2015, în care Gheorghe Petrache a deținut atât funcția de primar, cât și pe cea de viceprimar al orașului Țăndărei.

Inculpatul neagă acuzațiile... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 11:10 (5800 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comandantul Poliției Țăndărei, infectat cu COVID-19

Comandantul Poliției Țăndărei, infectat cu COVID-19

UPDATE Două cazuri de infecție cu noul Coronavirus la Primăria Slobozia

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a demarat luni, 7 septembrie a.c., o anchetă epidemiologică la Poliția Orașului Țăndărei. Decizia a fost adoptată după ce în cadrul instituției au fost confirmate două cazuri de COVID-19. Este vorba despre comandantul Poliției Țăndărei și un subordonat al acestuia, care își desfășura activitatea în cadrul Biroului de Investigații Criminale.

Măsuri dispuse de autorități Atât comandantul Poliției Orașului Țăndărei, cât și subordonatul acestuia, care își desfășura activitatea în cadrul Biroului de Investigații Criminale, au simptome ușoare de boală... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2020, 18:15 (4645 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cartierul Gării Noi rămâne neasfaltat

Slobozia electorală

Cartierul Gării Noi rămâne neasfaltat

În mai 2019, administrația Mocioniu anunța că până la sfârșitul anului Cartierul Gării Noi va fi asfaltat. În august 2020, primarul Adrian Mocioniu publica on-line fotografii electorale în care defila triumfător pe primii metri de asfalt turnați în cartier. La sfârșitul lunii august 2020, am fotografiat străzile asfaltate de către «primarul care a confirmat». Dezastrul edilitar din Cartierul Gării Noi nu are nevoie de comentarii. Vom consemna strict ce am văzut cu ochii noștri!

Asfalt electoral Vineri, 28 august 2020, înainte de prânz, în Cartierul Gării Noi nu e nici țipenie... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2020, 15:20 (4256 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Dan Anton a falimentat SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA (I)

Oamenii ex-președintelui Moraru jefuiesc bugetul județului

Dan Anton a falimentat SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA (I)

Începând cu 31 iulie 2020, Dan Anton, unul dintre «oamenii de casă» ai ex-președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a fost reconfirmat în funcția de director general al SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Decizia vine după ce Victor Moraru, constrâns de scandalurile publice generate de administrarea defectuoasă a activității firmei, a susținut public că va organiza un concurs pentru numirea în funcție a unui director «competent». În cei 2 ani de când conduce societatea, Dan Anton a reușit performanța de a o aduce în pragul falimentului. Foștii angajați ai societății susțin că «au lucrat pe moșia lui Anton ca slugile» și că au fost concediați atunci... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2020, 10:55 (7305 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Transferurile medicale, misiune imposibilă pentru Spitalul Municipal Urziceni

Transferurile medicale, misiune imposibilă pentru Spitalul Municipal Urziceni

Pandemia de COVID-19 blochează transferurile interspitalicești. Reprezentanții Spitalului Municipal Urzicnei susțin faptul că durează mai bine de 3 ore ca pacienții să fie transferați către o unitate medicală din Capitală. De o lună și jumătate, unitatea medicală tratează doar cazurile de COVID-19, medicii fiind obligați să transfere pacienții non-COVID-19 către alte spitale. «Și înainte era greu, dar acum este aproape imposibil!» susține Daniela Ianuș, ma­nagerul Spitalului Municipal Urziceni.

Bolnavii, obligați să aștepte Foarte aglomerate din cauza faptului că cele mai mari spitale... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2020, 12:20 (7163 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

CJAS Ialomița refuză plata concediilor medicale pentru bolnavii de COVID-19

CJAS Ialomița refuză plata concediilor medicale pentru bolnavii de COVID-19

O  ștampilă face diferența între viață și moarte în cazul pacienților infectați cu SARS-CoV-2. În județul Ialomița, 60 de pacienți diagnosticați cu COVID-19, dar fără simptome, încearcă de aproximativ o lună să convingă Casa Județeană de Asigurări de Sănătate să le deconteze concediul medical aferent celor 14 zile în care au fost sub monitorizare medicală la domiciliu. Oficialii CJAS susțin faptul că oamenii au nevoie de un document parafat de un medic infecționist, pentru a demonstra faptul că, într-adevăr, au suferit de COVID-19. Situația este cu adevărat revoltătoare în condițiile în care pacienții dețin documentele eliberate de centrele medicale unde și-au făcut testele pentru depistarea... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2020, 18:15 (5661 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ajutoare financiare de peste 112 milioane de lei în Ialomița!

Fermierii au la dispoziție 10 zile pentru a solicita despăgubirile la culturile de toamnă calamitate

Ajutoare financiare de peste 112 milioane de lei în Ialomița!

Fermierii ialomițeni au la dispoziție 10 zile, începând de joi, 3 septembrie a.c., pentru a face demersuri în vederea obținerii despăgubirilor financiare acordate de Guvernul României pentru culturile calamitate de seceta pedologică extremă înființate în toamna anului trecut. Cererile privind solicitarea ajutorului financiar se depun la Centrele locale ale Agenției Județene de Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița sau la sediul din Slobozia al instituției.

117 mii de hectare, afectate de secetă
Acordarea ajutoarelor financiare pentru agricultorii ale căror culturi înființate... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2020, 18:25 (4441 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

URBAN SA execută silit 662 de datornici din Slobozia

URBAN SA execută silit 662 de datornici din Slobozia

Nu toți locuitorii din Slobozia dau dovadă de responsabi­litate în ceea ce privește plata utilităților. O analiză a URBAN SA, firma care furnizează apă la nivelul orașului, arată faptul că societatea a deschis 662 de acțiuni de executare silită pe numele rău-platnicilor. Valoarea sumelor care trebuie recuperate prin aceste procese este de 3 milioane de lei. Cea mai veche datorie pe care un cetățean o are către firmă datează din anul 2011.

Facturile la apă, greu de plătit Plata facturilor la apă pare a fi o misiune imposibilă pentru locuitorii din Slobozia. URBAN SA, firma care furnizează... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2020, 16:10 (6881 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciune de viol asupra unei fetițe de 11 ani, în satul Marsilieni

Suspiciune de viol asupra unei fetițe de 11 ani, în satul Marsilieni

O anchetă a fost deschisă în satul Marsilieni după ce o minoră de 11 ani ar fi fost batjocorită de un vecin, în vârstă de 57 de ani. Cazul a ieșit la iveală după ce polițiștii au intervenit pentru a stinge un conflict apărut între presupusul agresor și tatăl copilei. Deși bărbatul susține că nu este adevărat, minora a fost descoperită în locuința sa, întinsă pe pat. Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a dispus institu­ționalizarea în regim de urgență a fetiței și a celor doi frați pe care îi are. «Verificările sunt în curs, fetița și frații săi sunt sub monitorizare!» susține Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al instituției.

Verificările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2020, 20:20 (6666 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Seceta pedologică extremă a distrus culturile de porumb și floarea-soarelui

În Ialomița

Seceta pedologică extremă a distrus culturile de porumb și floarea-soarelui

Lipsa precipitațiilor din această vară a afectat într-o proporție ridicată culturile de porumb și floarea-soarelui. Estimările de până acum ale Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița arată faptul că peste 80% din suprafețele pe care aceste plante au fost însămân­țate au fost calamitate din cauza secetei. În timp ce oficialii Direcției pentru Agricultură Județeană fac bilanțul acestor pagube, agricultorii încă așteaptă să primească despăgubirile promise de Guvernul României pentru culturile de toamnă calamitate...

Culturi distruse de secetă Conform datelor furnizate de Direcția... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2020, 11:40 (5841 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Sloboziei a abandonat Ștrandul Municipal

Administrația Sloboziei a abandonat Ștrandul Municipal

Tratat cu indiferență de administrația locală, Ștrandul Municipal al Sloboziei se află într-un stadiu avansat de degradare. Responsabilitatea cade pe umerii Servi­ciului Patrimoniu al Primăriei Slobozia, ai cărui funcționari nu au reușit să facă nici până acum un caiet de sarcini corespunzător astfel încât concesionarea obiectivului să fie scoasă la licitație publică. Acest demers trenează pe masa de lucru a funcționarilor din cadrul Serviciului Patrimoniu de 1 an... «Legea ne obligă să facem carte funciară dacă vrem să concesionăm. La asta lucrăm acum!» susține Eduard Plăiașu, șeful Serviciului Patrimoniu al Primăriei Slobozia.

Primăria în care nu se întâmplă nimic... [citește_tot_articolul]

31 August 2020, 15:10 (4019 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tehnologia transformă copiii din Ialomița în victime ale «pornografiei infantile»

Tehnologia transformă copiii din Ialomița în victime ale «pornografiei infantile»

Statistică îngrijorătoare a organelor judiciare locale din Ialomița. În ultimul an și jumătate, se constată o creștere a cazurilor de «por­nografie infantilă» anchetate și judecate. Potrivit datelor, din cele 27 de dosare trimise în judecată de procurorii DIICOT Slobozia, 17 au avut ca obiect fapte de «pornografie infantilă». Mai grav este faptul că, în cele mai multe cazuri, imaginile în care sunt surprinși copii în ipostaze compromițătoare au fost filmate în incinta unităților de învățământ. «Am avut în monitorizare și cazuri de copii de vârstă mică...» susțin reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița.

Copiii, în pericol... [citește_tot_articolul]

31 August 2020, 10:55 (4898 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Țăndărei pregătește unitățile de învățământ pentru noul an școlar

Primăria Țăndărei pregătește unitățile de învățământ pentru noul an școlar

Momentul de debut al anului școlar este așteptat cu sufletul la gură atât de elevi, cât și de cadrele didactice. Pentru că anul acesta pandemia de COVID-19 impune reguli stricte în ceea ce privește activitatea școlară pentru a limita răspândirea SARS-CoV-2, autoritățile locale adoptă măsuri în acest sens. Primăria orașului Țăndărei alocă resurse financiare suficiente astfel încât toate școlile din oraș să-și poată începe activitatea, din 14 septembrie 2020, în cele mai bune condiții.

«Suntem alături de elevii și profesorii orașului nostru!» În baza unor solicitări transmise de unitățile... [citește_tot_articolul]

27 August 2020, 17:10 (7017 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Fetești distribuie măștile de protecție pentru persoanele defavorizate

Primăria Fetești distribuie măștile de protecție pentru persoanele defavorizate

În perioada 31 august-2 septembrie 2020, Primăria Fetești derulează campania de distribuție a măștilor de protecție oferite persoanelor defavorizate. Acestea au fost alocate de Ministerul Sănătății, prin Direcția de Sănătate Publică, fiind puse la dispoziția persoanelor în dificultate cu scopul de a limita răspândirea noului Coronavirus.

Sprijin pentru persoanele defavorizate Din datele autorităților locale, 2207 persoane defavorizate vor beneficia de măștile de protecție distribuite de Primăria Fetești și oferite de Ministerul Sănătății. Astfel, fiecare persoană fără posibilități va... [citește_tot_articolul]

27 August 2020, 14:15 (5616 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Țăndărei: Mașină de Poliție, vandalizată de un necunoscut

Țăndărei: Mașină de Poliție, vandalizată de un necunoscut

Este anchetă la Poliția Orașului Țăndărei, după ce una dintre mașinile din dotare ale oa­menilor legii a fost vandalizată. Evenimentul s-a petrecut la sfârșitul săptămânii precedente, însă autorul nu a fost descoperit nici până în prezent.

Cercetările sunt în curs Pe rețelele de socializare au apărut imagini cu respectivul automobil pe care polițiștii din Țăndărei îl folosesc pentru a participa la misiuni avariat. Mașina este lovită în partea din dreapta și are cauciucurile tăiate. O anchetă a fost deschisă de Poliția Orașului Țăndărei, însă autorul nu a fost încă identificat. «La momentul de față, se fac cercetări pentru a se stabili identitatea autorului!»... [citește_tot_articolul]

27 August 2020, 11:50 (4091 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Curtea de Conturi a stabilit cheltuielile înregistrate în Starea de Urgență

În Ialomița

Curtea de Conturi a stabilit cheltuielile înregistrate în Starea de Urgență

Curtea de Conturi a României a dat publicității un raport complet privind modul în care s-au cheltuit fondurile publice în perioada Stării de Urgență. Potrivit documentului oficial, în Ialomița s-au cheltuit 4,2 milioane de lei pentru combaterea pandemiei de COVID-19. Singura neregulă descoperită de auditori a vizat plata a aproximativ 100 mii de lei a unor sporuri salariale pentru personalul TESA din cadrul Direcției de Sănătate Publică.

Controale la primării și spitale Auditorii Curții de Conturi a României au elaborat un program special de verificare în ceea ce privește modul în... [citește_tot_articolul]

26 August 2020, 12:50 (7611 vizualizări - 5 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ordin de protecție provizoriu, emis de polițiști la Fetești

Vineri, 26 mai a.c., polițiștii din Fetești au fost sesizați cu privire la faptul că o femeie de 44 de ani, din Fetești, ar fi fost agresată de concubinul său, un bărbat de 39 de ani. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2023, 18:35
(11290 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și cu permise suspendate, la volan

Polițiștii ialomițeni au depistat, în trafic, trei bărbați, cu vârstele cuprinse între 25 și 58 de ani, în timp ce conduceau autoturisme având dreptul de a conduce suspendat. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2023, 18:20
(8949 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Sudiți și Drăgoești

Incendii la Sudiți și Drăgoești

În seara zilei de sâmbătă, 27 mai a.c., în jurul orelor 20,30, pompierii din Țăndărei au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru lichidarea unui incendiu ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2023, 16:50
(9989 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Cinci accidente, șase persoane rănite

Două echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs pe DN2A, între localitățile Slobozia și Bucu, în care au fost implicate două autoturisme. În urma evenimentului rutier a ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2023, 16:35
(6505 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat de artilerie, la Bărcănești

Vineri, 26 mai 2023, echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a intervenit pentru asanarea unui proiectil exploziv de artilerie calibru 100 mm, ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2023, 16:25
(12626 vizualizări - 0 comentarii)


DECES

Cu durere în suflet și nemăsurată tristețe anunțăm dispariția prematură a celui care a fost Dumitru Petre.
Slujba de înmormântare va fi oficiată în orașul Pantelimon, sicriul cu trupul ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2023, 14:30
(5239 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de 1 Iunie și de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștință abonaților din întreaga arie de operare că joi, 1 iunie 2023, și luni, 5 iunie 2023, casieriile și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2023, 14:15
(10293 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe str. Ciocârliei din Țăndărei

Duminică, 28 mai 2023, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea avariei survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe str. Ciocârliei din Țăndărei. Ca urmare, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2023, 13:20
(9608 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 76 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2023, 17:30
(3166 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 30 mai 2023, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că marți, 30 mai 2023, este termenul-limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și achizițiile ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2023, 15:40
(8584 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de copii în Săptămâna «Prevenirii Criminalității»

În perioada 22–25 mai a.c., polițiștii au desfășurat activități informativ-preventive, în cadrul Săptămânii «Prevenirii Criminalității», zile dedicate siguranței copiilor, siguranței on-line precum și prevenirii ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2023, 19:15
(6027 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar de 16,666 milioane de pentru crescătorii de animale

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2023, 14:15
(18236 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursuri privind pregătirea elevilor în domeniul situațiilor de urgență

În perioada 25-26 mai 2023, la Slobozia, în cadrul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» și Stadionului «1 Mai», se desfășoară fazele județene ale celor două concursuri organizate de Inspectoratul pentru ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2023, 12:10
(3719 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa la Fierbinți-Târg și Dridu!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul sursei care asigură alimentarea cu apă din Fierbinți-Târg, echipele RAJA Constanța sunt nevoite să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2023, 01:20
(5534 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 383,50 milioane de lei la bugetul general consolidat, în perioada ianuarie-aprilie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-aprilie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 383,50 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2023, 16:20
(10277 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

Miercuri, 24 mai 2023, în intervalul orar 08,00-16,00, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile în localitatea Dridu, pentru executarea lucrărilor periodice de întreținere a rezervorului ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2023, 12:05
(6145 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au aplicat amenzi de peste 97 mii de lei

Vineri, 19 mai a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune preventivă, cu efective mărite, pe raza județului Ialomița, atât în mediul rural cât și urban, pentru verificarea legalității transporturilor ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2023, 15:30
(3407 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Țăndărei

Efective mărite din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat joi, 18 mai a.c., sprijiniți de luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale, jandarmi ialomițeni și efective din ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2023, 18:00
(14904 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


AJFP Ialomița: Joi, 25 mai 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 25 mai 2023, este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată: Formularul 100 ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2023, 15:40
(12586 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,33%, rata șomajului la sfârșitul lunii martie 2023

La sfârșitul lunii martie 2023, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4155 de șomeri (din care 2126 sunt femei), rata șomajului fiind de 5,33%, cu 1 ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2023, 18:10
(9824 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 22 mai 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 22 mai 2023, este termenul de depunere al următoarelor declarații fiscale: Formularul 010, Formularul 016 ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2023, 16:00
(11939 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Avion aterizat forțat într-un lan de grâu

Sinești: Avion aterizat forțat într-un lan de grâu

Un avion ultra ușor «Citius Sport» a aterizat forțat joi, 18 mai a.c., într-un lan de grâu de pe raza localității Sinești. Se pare că pilotul a fost nevoit să execute această manevră upă ce a rămas fără ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2023, 15:30
(4419 vizualizări - 2 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 15,63 milioane de lei, în aprilie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna aprilie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 15,63 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2023, 18:10
(10642 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 573,95 mii de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor fiscale efectuate în aprilie 2023

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna aprilie 2023, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost înregistrate 20 de inspecții fiscale ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2023, 15:50
(12741 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 97,36 milioane de lei la bugetul general consolidat, în aprilie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna aprilie a anului 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 97,36 milioane de lei. Astfel ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2023, 19:10
(8940 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Pachetul «Cont Client»

RAJA Constanța: Pachetul «Cont Client»

Pachetul «Cont Client» RAJA Constanța este accesibil non-stop și este sigur și ușor de utilizat prin platforma on-line «Contul meu RAJA» (accesibil de pe orice desktop ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2023, 16:20
(3706 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Dridu și Coșereni

Accidente la Dridu și Coșereni

Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier pe raza localității Dridu, în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2023, 14:25
(8285 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii-persoane fizice că începând de luni, 15 mai a.c., românii pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2023, 16:30
(5836 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă-122 de persoane selectate

Vineri, 12 mai a.c., la sediul Agenției Locale din Slobozia din cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a organizat Bursa Generală a Locurilor de Muncă. Angajatorii selectați ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2023, 14:40
(4795 vizualizări - 0 comentarii)


Moaștele Sfântului Efrem cel Nou, la hramul Catedralei Urziceni

În perioada 18-21 mai 2023, la Urziceni va poposi racla cu o părticică din moaștele Sfântului Efrem cel Nou. Originar din Grecia, descoperit recent (1950), sfântul este grabnic ajutător și tămăduitor, găsindu ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2023, 19:25
(11396 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...