Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Teren de sport amenajat ilegal de Primăria Slobozia

Teren de sport amenajat ilegal de Primăria Slobozia

Inspectoratul de Stat în Construcții Ialomița a primit zeci de sesizări din partea cetă­țenilor care locuiesc în zona Policlinicii cu Plată din Slobozia cu privire la existența unui teren de fotbal sintetic, amenajat de Primăria Slobozia, care a devenit factor de perturbare a liniștii pu­blice pentru cetățeni. Verificările ISC Ialomița au scos la iveală faptul că respectivul teren a fost amenajat ilegal, pentru că nu are autorizație de construire. Primăria Slobozia l-a dat în folosință cu aproape 10 ani în urmă...

 

Se caută soluții În ultima... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2025, 12:35 (16520 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Noi sancțiuni aplicate companiei Clean Tech Ciulnița de Garda de Mediu Ialomița

Noi sancțiuni aplicate companiei Clean Tech Ciulnița de Garda de Mediu Ialomița

Principalul poluator olfactiv din zona Sloboziei, fabrica deținută de compania Clean Tech în comuna Ciulnița, a fost din nou amendat pentru încălcarea legislației de mediu. Este vorba despre nerespectarea Planului de Gestionare a Mirosurilor și a autorizației integrate de mediu, potrivit cărora fabrica nu trebuie să mai provoace poluare olfactivă. Garda de Mediu Ialomița a constatat faptul că în lunile octombrie și noiembrie 2025, în urma activității industriale desfă­șurate, fabrica a poluat olfactiv zona Ciulnița-Slobozia, fiind amendată cu aproximativ 200 mii de lei.

 

Un apel la 112 și o sancțiune... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2025, 08:10 (8506 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ai grijă de tine și de cei dragi în sezonul rece: Ghidul siguranței în domeniul electric

Ai grijă de tine și de cei dragi în sezonul rece: Ghidul siguranței în domeniul electric

advertorial

Sezonul rece ne aduce mai mult timp petrecut acasă, alături de familie, dar și o responsabilitate în plus: aceea de a verifica dacă locuința noastră este sigură din punct de vedere electric. Pentru a preveni incidentele provocate de suprasolicitarea instalațiilor și pentru a crește gradul de conștientizare în rândul populației, Departamentul pentru Situații de Urgență, în parteneriat cu Rețele Electrice România, a lansat Ghidul siguranței în domeniul electric-o resursă practică, accesibilă tuturor, dedicată protecției oamenilor și locuințelor în sezonul de iarnă

Disponibil gratuit pe platforma www.fiipregatit.ro... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2025, 08:00 (9538 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Numiri controversate la conducerea firmelor Primăriei Slobozia

Numiri controversate la conducerea firmelor Primăriei Slobozia

Procesul de selecție a admi­nistratorilor firmelor Pri­mă­riei Slobozia aproape s-a încheiat. Demersul ridică însă nume­roase semne de întrebare cu privire la numele celor desemnați să ocupe aceste funcții. În cazul a două societăți, așa cum sunt Servicii Publice Slobozia SRL și Pază și Servicii Comunitare SRL, au fost aleși aceiași administratori. Mai mult, la Serviciul Public de Transport Local Slobozia SRL a fost numit administrator Ște­fan Ghibanu, fostul director al «mu­ribundei» Drumuri și Poduri SA, dar și Doinița Popa. O parte dintre consilierii locali ai Sloboziei au criticat numirile controversate. În replică, Alexandru... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2025, 14:05 (17445 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Derapaj administrativ al primarului Alexandru Potor

Scandal în ședința Consiliul Local Slobozia

Derapaj administrativ al primarului Alexandru Potor

Joi, 27 noiembrie 2025, Consiliul Local Slobozia s-a întrunit în cadrul ședinței ordinare. Ceea ce s-a dorit a fi o dezbatere cu privire la proiectele privind comunitatea locală s-a transformat rapid în haos, scandalul evidențiind indolența cu care edilul Alexandru Potor tratează Consiliul Local sau problemele urbei. Cu ordinea de zi suplimentată «pe repede-înainte», mai mulți consilieri locali nu au reușit să parcurgă toate inițiati­vele propuse. Supli­mentar, s-a dorit introducerea pe ordinii de zi a unor proiecte de hotărâri fără ca respectivele documente să fie dezbătute în Comisiile de specialitate ale Consiliului Local ... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2025, 09:20 (12647 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal și bătaie la meciul dintre CS Amara și FC Movila

Asociația Județeană de Fotbal Ialomița, depășită de evenimente

Scandal și bătaie la meciul dintre CS Amara și FC Movila

A fost bătaie în toată regula și terenul de fotbal s-a transformat în ring de MMA la un meci din Liga 5 desfășurat pe stadionul din Miloșești. Reprezentanții Asociației Județene de Fotbal Ialomița încearcă să minimizeze incidentele petrecute la Miloșești, stadionul din localitatea amintită fiind gazda meciului din etapa 13 dintre CS Amara și FC Movila.

 

Scandal și bătaie Partida dintre CS Amara și FC Movila a contat pentru etapa 13 a Ligii 5 Ialomița, meciul disputându-se pe stadionul din Miloșești sâmbătă, 29 noiembrie 2025, de la orele 14,00. Terenul... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2025, 18:20 (12492 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița și Judecătoria Slobozia așteaptă fonduri pentru construcția unui nou sediu

De 10 ani

Tribunalul Ialomița și Judecătoria Slobozia așteaptă fonduri pentru construcția unui nou sediu

Tribunalul Ialomița și Judecătoria Slobozia sunt menționate în mai multe acte oficiale privind construcția unui sediu nou, ce poartă semnătura atât a Con­siliului Superior al Magistra­turii, cât și a Ministerului Justiției. Cele două instituții și-au manifestat intenția încă din 2016 de a iniția un astfel de proiect, dar în afară de a-l menționa în respectivele do­cumente nu s-a realizat nimic. Cu 2 ani în urmă se pare că un studiu de fezabilitate în acest sens ar fi fost realizat, dar planul respectiv nu a fost niciodată pus în practică. În trecut, Tribunalul Ialomița a primit drept de folosință gratuit asupra unui teren... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2025, 16:10 (20373 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Noi amenzi acordate Primăriei Slobozia de Poliția Rutieră Ialomița

Noi amenzi acordate Primăriei Slobozia de Poliția Rutieră Ialomița

Drumurile pe care le are în administrare Primăria Slobozia au adus și anul acesta sancțiuni din partea Poliției Rutiere Ialomița. Oamenii legii au constatat faptul că porțiunile de drumuri naționale lăsate de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin Direcția Regională de Drumuri și Poduri Constanța, în grija administrației locale din reședința județului nu sunt întreținute corespunzător. Pe cale de consecință, administrația locală a fost amendată. Datele arată că amenzile au făcut ca problemele constatate de oamenii legii să fie remediate.

 

O obligație legală... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2025, 12:20 (9800 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înalta Curte de Casație și Justiție decide dacă localitățile ialomițene asociate Ecoaqua Călărași vor rămâne fără proiectele de apă-canal

Cu termen de judecată devansat în ianuarie 2026

Înalta Curte de Casație și Justiție decide dacă localitățile ialomițene asociate Ecoaqua Călărași vor rămâne fără proiectele de apă-canal

Undeva prin luna septembrie 2025, ziarul nostru aducea în discuție situația Ecoaqua Călărași, titrând «Localitățile din Ialomița vor rămâne fără rețelele de apă promise de operatorul Ecoaqua Călărași». În fapt și pe scurt, articolul făcea referire la problemele întâmpinate de proiectul de investiții al operatorului regional Ecoaqua Călărași, acesta impactând și cele 7 comunități locale din Ialomița asociate în cadrul proiectului investițional de anvergură. Așadar, 7 localități din Ialomița, respectiv Urziceni, Alexeni, Coșereni, Gârbovi, Grindu, Manasia, Reviga, s-au asociat cu alte 31 din Călărași pentru a beneficia... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2025, 07:55 (13967 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi aplicate de Garda de Mediu Ialomița agenților economici care colectează deșeuri

Amenzi aplicate de Garda de Mediu Ialomița agenților economici care colectează deșeuri

Într-o informare publică, Garda de Mediu Ialomița arată faptul că a aplicat o sancțiune de 50 mii de lei unui agent economic din Ialomița, ce des­fășoară ac­tivitate în domeniul colectării deșeurilor. Repre­zentanții instituției susțin faptul că res­pectivul agent economic a refuzat să pre­zinte documen­tele solicitate de Garda de Mediu Ialomița în urma con­trolului efectuat.

 

Firmele care colectează deșeuri, în atenția Gărzii de Mediu Ialomița Pe tot parcursul acestui an, Garda de Mediu Ialomița a efectuat controale ce au vizat... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2025, 14:40 (8009 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul de Probațiune Ialomița are în supraveghere peste 600 de inculpați

Serviciul de Probațiune Ialomița are în supraveghere peste 600 de inculpați

Direcția Națională de Probațiune prezintă o situație statistică privind numărul inculpaților aflați în supravegherea Serviciilor Județene de Probațiune. Datele arată că, pentru județul Ialomița, există în suprave­ghere peste 600 de persoane.

 

Supravegherea persoanelor sancționate penal Potrivit legii, Serviciul de Probațiune Ialomița asigură supravegherea «persoanelor sancționate penal adulți pentru care judecătorul a amânat aplicarea pedepsei, a suspendat executarea pedepsei sub supraveghere sau a înlocuit amenda penală cu munca neremunerată... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2025, 10:20 (9074 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministrul Florin Manole caută soluții pentru sprijinul meșteșugarilor tradiționali

Aflat în vizită la Slobozia

Ministrul Florin Manole caută soluții pentru sprijinul meșteșugarilor tradiționali

La finalul săptămânii precedente, Slobozia a găzduit prima dezbatere publică a Pro­iectului Național al Ministerului Muncii, Familiei și Tineretului dedicat micilor meșteșugari. Instituția vrea să ofere un cadru legal mai elaborat și să găsească soluții legislative pentru a dezvolta creativitatea și priceperea acestora. În momentul de față, legi care pot oferi drepturi mește­rilor populari sunt aproape inexistente în România... Întâl­nirea s-a desfășurat la sediul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, în prezența lui Florin Manole, ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale.

 

... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2025, 09:55 (13496 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Secretariatul General al Guvernului confirmă lipsa de transparență a primăriilor ialomițene

Secretariatul General al Guvernului confirmă lipsa de transparență a primăriilor ialomițene

bonus: Studiu de caz. Primăria Slobozia și Legea Transparenței Decizionale

Anual, Secretariatul General al Guvernului monitorizează respectarea Legii Transparenței Decizionale, dar și modul în care administrațiile publice oferă acces la informații de interes public cetățenilor. Și într-un caz, și în celălalt, primăriile din Ialomița nu depun foarte multe eforturi pentru a respecta procedurile legale. SGG consideră că este nevoie de mai multă transparență și comunicare, dar primăriile ialomițene par că nu înțeleg preve­derile legilor care le obligă să fie mult mai deschise în ceea ce privește relația pe care o au cu cetățenii.

 

Ce a descoperit SGG în județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2025, 08:10 (12065 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subprefectul Babagianu eliberat, subprefectul Mihai Tănăsescu instalat Subprefectul Babagianu eliberat, subprefectul Mihai Tănăsescu instalat

Schimbări la Instituția Prefectului Județul Ialomița

Subprefectul Babagianu eliberat, subprefectul Mihai Tănăsescu instalat

Guvernul a decis joi, 27 noiembrie 2025, să îl numească pe Mihai Tănăsescu, consilier local USR în Consiliul Local Slobozia, în funcția de subprefect al județului Ialomița. Decizia a fost adoptată ca urmare a pensionării fostului subprefect PNL Gheorghe Babagianu, precum și a solicitării USR de posturi la nivelul Prefecturilor.

 

Tănăsescu, din nou la Prefectură În perioada martie-septembrie 2021, Mihai Tănăsescu a fost prefectul USR al județului Ialomița, fiind demis și înlocuit cu Tonița Manea (PNL). În urma Alegerilor Locale din... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2025, 15:10 (20993 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, acreditat de ANMCS

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, acreditat de ANMCS

Autoritatea Națională de Management al Calității în domeniul Sănătății a acordat acreditarea pentru Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. În urma obținerii acre­ditării, spitalul din Fetești redevine unitate medicală de categoria a II-a, cu recomandări.

 

Proces de acreditare, la final Procedura de reacreditare a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești a început în urmă cu mai bine de jumătate de an și s-a finalizat în urmă cu aproximativ două săptămâni. Comisia Autorității Naționale de Management... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2025, 12:20 (9624 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătirea suplimentară a elevilor pentru Examenele Naționale aduce beneficii profesorilor

În Ialomița

Pregătirea suplimentară a elevilor pentru Examenele Naționale aduce beneficii profesorilor

bonus: Venituri ale profesorilor de 1,3 milioane de lei, din meditații particulare

În ultimii 3 ani școlari, rezultatele la Evaluarea Națională și Bacalaureat au plasat județul Ialomița pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește procentul de promovare. Cu scopul de a crește cifrele, școlile au luat decizia de a organiza cursuri de pregătire suplimentară. Deși aceste cursuri nu sunt legiferate prin Ordin al Ministerului Educației, profesorii susțin astfel de cursuri. Miza nu sunt însă notele elevilor la Examenele Naționale, ci avantajele pe care dascălii le primesc. Se pare că susținerea acestor cursuri de pregătire profesională se transformă în puncte de care Inspectoratul Școlar Județean Ialomița ține cont în momentul în... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2025, 08:05 (8966 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«rectificări bugetare», «organigrame» și Cultură în Registru

Ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița

«rectificări bugetare», «organigrame» și Cultură în Registru

Ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița de miercuri, 26 noiembrie 2025, a cuprins nu mai puțin de 14 proiecte de hotărâri, suplimentarea acesteia cu încă un proiect fiind în nota obișnuită. În cele ce urmează, vom încerca să rezumăm ceea ce consilierii județeni aprobă, dintr-o inerție a procesului de vot, proiectele de hotărâri cu impact urmând să le expunem opiniei publice ialomițene.

 

Despre «rectificări bugetare» și «organigrame» Din start, consilierilor județeni prezenți le-a fost adus... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2025, 15:20 (3853 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Concurs de «director general adjunct» la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița

Concurs de «director general adjunct» la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița

Așa cum vă anunțam, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului DGASPC Ialomița se pre­gătește să-și schimbe conducerea. Sub atenta coordonare și îndrumare a Consiliului Județean Ialomița, for tutelar, DGASPC Ialomița a publicat vineri, 21 noiembrie 2025, anunțul concursului pentru ocuparea funcției de «director general adjunct».

 

Consilierul Potinche vrea director Detașat în urmă cu ceva timp de la Cabinetul Președintelui Consiliului Județean Ialomița la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului DGASPC Ialomița... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2025, 08:05 (26074 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Mirosurile neplăcute, problema nerezolvată a instituțiilor publice din Ialomița

Mirosurile neplăcute, problema nerezolvată a instituțiilor publice din Ialomița

De mai bine de 10 ani, instituțiile cu rol în protecția mediului din Slobozia primesc sute de sesizări privind problemele cauzate de mirosurile pestilențiale rezultate din activitatea industrială a firmelor din jurul ora­șului. În ultimele 5 luni, problema mirosurilor a devenit și a stației de epurare din Slobozia care, din cauza instalațiilor vechi, nu mai poate face față prelucrării apelor industriale pe care aceiași agenți economici le de­versează aici, fără respectarea pre­vederilor legale. Problema mirosu­rilor pestilențiale nu este doar a Slo­boziei, ci a întregului județ. Direcția de Sănătate Publică Ialomița susține că, anual, primește sute de reclamații... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2025, 16:20 (8102 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Parchetul Județean Ialomița a rămas fără conducere

Parchetul Județean Ialomița a rămas fără conducere

Pensionările masive din Justiție afectează activitatea Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița. Cea mai mare unitate de Parchet din Ialomița a rămas fără conducere după pensionarea prim-procurorului și prim-procurorului adjunct din cadrul instituției. Plecarea acestora a lăsat Parchetul Județean Ialomița și fără procurori, în prezent aici desfășurându-și activitatea doar doi magistrați. Unul dintre aceștia este pensionar și a primit delegare pe funcție din partea Con­siliului Superior al Magistraturii doar pentru un an. Rolul Parchetului Județean Ialomița în comunitate este important, având în vedere că investighează infracțiuni grave, printre care... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2025, 12:20 (15287 vizualizări - 10 comentarii)

28 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Minori, infractori de ocazie

Polițiștii orașului Țăndărei au identificat pe șoseaua București, din localitate, doi minori, de 11, respectiv 14 ani, care se deplasau cu un atelaj hipo. După oprirea și verificarea atelajului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 06:22
(20610 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:29
(17474 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:18
(14789 vizualizări - 0 comentarii)


170 de locuri pentru arma «pompieri»

Ministerul Administrației și Internelor lansează programele de promovare, recrutare și selecționare a candidaților pentru admiterea în instituțiile militare de învățămînt. Începînd cu data de 15 martie ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 13:18
(15187 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Sărulești-Călărași

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, ale posturilor de poliție limitrofe, precum și cele ale Serviciului Intervenție Rapidă Ialomița și Inspectoratului de Poliție al Județului Călărași au ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 11:16
(15753 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal, confiscate

Polițiștii au acționat în cursul zilei de luni, 15 martie a.c., în vederea depistării celor care dețin ilegal arme. Astfel, au fost depistați doi bărbați, în vîrstă de 34, respectiv 24 de ani, ambii din ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:42
(15405 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr cu șase infracțiuni la activ, reținut de polițiști

În cursul zilei de luni, 15 martie a.c., polițiștii ialomițeni au dispus reținerea pe bază de ordonanță pentru 24 de ore a unui bărbat în vîrstă de 30 de ani, din comuna Sudiți, acuzat de comiterea a șase ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:18
(13393 vizualizări - 0 comentarii)


Prins în flagrant la furat

Sâmbătă seara, 13 martie a.c., în jurul orei 19.00, o echipă de siguranță publică mixtă, formată dintr-un polițist și un jandarm, a surprins, în flagrant, un bărbat în vîrstă de 31 de ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:16
(17565 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Bordușani, identificați

Trei tineri în vîrstă de 17, 19 și 20 de ani, toți din comuna Bordușani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați de comiterea a două furturi din curțile locuințelor a doi consăteni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 09:23
(16327 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă la Urziceni

Polițiști din Urziceni au participat sîmbătă, 13 martie a.c., la o acțiune preventivă desfășurată pe raza municipiului. Acțiunea s-a desfășurat în intervalul orar 8.00-12.00, polițiștii controlînd 23 autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:42
(15830 vizualizări - 0 comentarii)


15 tone deșeuri feroase, confiscate la Fetești

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 8.00, o echipă de siguranță publică aflată într-un filtru rutier instituit pe Strada Călărași din Fetești a oprit, pentru control, un autotractor cu remorcă în care ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:12
(14322 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente de la băutură

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 19.45, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată prin 112, despre un accident rutier petrecut pe raza comunei Făcăeni. Polițiștii deplasați la fața locului au efectuat ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 07:12
(17970 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste un miliard de la Poliția Rutieră

Avînd în vedere numărul mare al accidentelor rutiere produse în ultima perioadă, Poliția Rutieră a derulat în acest week-end acțiuni ce au avut drept scop determinarea participanților la trafic de a conștientiza ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 06:48
(14639 vizualizări - 0 comentarii)


Săbii ninja, bâte și cuțite, depistate în două mașini la Slobozia

Săbii ninja, bîte și cuțite, depistate în două mașini la Slobozia

În după-amiaza zilei de luni, 15 martie a.c., efective ale Serviciului de Investigații Criminale, Serviciului Rutier, Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia și Serviciului de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 18:11
(14701 vizualizări - 0 comentarii)


Urgențe medicale la Bărbulești și Manasia

Echipajul SMURD din Detașamentul Urziceni a fost solicitat la două urgențe medicale din zona de competență. Astfel, duminică, 14 martie a.c., în jurul orelor 22.20, echipajul de prim-ajutor s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:48
(15277 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă de 83 de ani, salvată de SMURD Fetești

Echipajul de descarcerare dar și cel de acordare a primului-ajutor de la Garda Fetești au fost solicitate sîmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 18.30, la apartamentul unei bătrîne din localitate, care ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:45
(17328 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu laBorănești

Flăcările au izbucnit sîmbătă, 13 martie a.c., la miezul nopții, la locuința unui cetățean din localitate. Incendiul a avut ca sursă probabilă de aprindere efectul termic al unui coș de evacuare a fumului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:42
(18076 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, la raport

În săptămîna precedentă, Prefectura Ialomița a înregistrat 6 Ordine ale prefectului, 166 documente la Registratură, 11 scrisori, 2 apostile și au fost ținute 7 audiențe.
În cadrul Compartimentului Controlul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:19
(15289 vizualizări - 0 comentarii)


Deținut evadat, dat în urmărire națională

Deținut evadat, dat în urmărire națională

În dimineața zilei de joi, 12 martie a.c., de la Penitenciarului Tulcea a evadat Ichim Gheorghiță, de 21 de ani, din comuna Băltătești, județul Neamț.
Bărbatul a fost condamnat pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:52
(15242 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit cu pantofi

Un bărbat, de 32 de ani, din Capitală, șofer al unui autovehicul, a fost depistat în trafic transportînd peste 400 de perechi de pantofi, în valoare de peste 20000 de lei. Șoferul a fost sancționat contravențional ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:43
(16698 vizualizări - 0 comentarii)


Jocuri electronice, fără licențe de exploatare

La o societate comercială din localitatea Gîrbovi, polițiștii au identificat cinci aparate de jocuri electronice, ce funcționau fără licențe de exploatare. Pe numele administratorului societății a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:38
(15901 vizualizări - 0 comentarii)


500 litri de băuturi alcoolice, confiscate la Slobozia

Pe raza municipiului Slobozia a fost depistat un bărbat de 34 ani, din municipiul Brăila, ce transporta cu un autoturism cantitatea de 500 litri de alcool fără a deține documente de proveniență. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:37
(15655 vizualizări - 0 comentarii)


În Fetești, beat la volan

Vineri, 12 martie a.c., în jurul orelor 22.00, pe raza municipiului Fetești a fost depistat în trafic un bărbat de 49 de ani, din localitate. După testarea cu etilotestul, s-a constatat că șoferul conducea ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:36
(18645 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor din județul Ialomița, efective din cadrul structurilor teritoriale ale Ministerului Administrației și Internelor au fost angrenate în cursul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:30
(18298 vizualizări - 0 comentarii)


Accident din cauza neacordării de prioritate

Pe DN 2, în afara localității Urziceni, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Un șofer, de 50 de ani, din județul Călărași, pe fondul neatenției, a pătruns ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:24
(15284 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt comis în județul Brăila, prinși de polițiștii ialomițeni

În cursul dimineții de vineri, 12 martie a.c., în jurul orei 06.00, agenții Postului de Poliție Ciocîrlia, cu ocazia efectuării serviciului de patrulare în vederea prevenirii și combaterii furturilor din ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:20
(14125 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora și investițiile în școli și diguri

Pocora și investițiile în școli și diguri

Ultima preocupare a deputatului PNL de Ialomița, Cristina Pocora vizează investițiile din învățămînt. Astfel, parlamentarul a remis ministrului Educației un set de întrebări privitoare la situația școlilor ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 18:31
(19142 vizualizări - 0 comentarii)


Minor, suspect de comiterea a 12 furturi

Polițiștii din Țăndărei au reușit identificarea și probarea activității infracționale a unui minor, suspect a 12 furturi, care figurau în evidențele Poliției cu autori necunoscuți. Suspectul este un minor ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 09:36
(15997 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o moară din Făcăeni

Miercuri, 10 martie a.c., polițiștii din Făcăeni au fost sesizați de un bărbat, de 60 de ani, din Constanța, administrator la o societate comercială din localitate, asupra unui furt. Astfel, în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 08:16
(24040 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

• Miercuri, 10 martie a.c., timp de trei ore, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, Inspectoratului Județean de Jandarmi și Serviciului Public al Poliției Comunitare au organizat o acțiune ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 06:21
(20966 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...