Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița au cheltuit peste 300 mii de lei pentru a fi acreditate

În ultimii 5 ani

Spitalele din Ialomița au cheltuit peste 300 mii de lei pentru a fi acreditate

În spatele aparentei uitilități a procedurii de acreditare a spitalelor se ascunde, de fapt, o afacere cu multe zerouri. Reprezentanții Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate (ANMCS) recunosc deschis faptul că orice unitate sanitară trebuie să cotizeze cu fonduri publice la obținerea categoriei de acreditare. Sumele colectate nu ajung însă în bugetul statului, ci în buzunarele unor «evaluatori externi independenți» agreați de instituție. În ultimii 5 ani, cele 4 spitale din județul Ialomița, au plătit din bugetele proprii peste 300 mii de lei pentru obținerea acreditărilor.

Un procedeu stufos... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2020, 10:05 (6053 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Traficant de droguri bucureștean, judecat la Slobozia

Traficant de droguri bucureștean, judecat la Slobozia

Tribunalul Ialomița a fost învestit să judece acordul de recunoaș­tere a vino­văției în cazul unui tânăr, de 30 de ani, din București. În toamna anului trecut, acesta a fost identificat în trafic, pe șoseaua de centură a Sloboziei, având în portbagajul mașinii 10 kilograme de heroină. Cazul a fost anchetat de procurorii DIICOT-Structura Centrală.

Droguri aduse din Portul Constanța
Ancheta tânărului din București a debutat cu aproximativ 1 an și jumătate în urmă. Procurorii DIICOT din București aveau informații că acesta transporta drogurile de mare risc din Constanța, pentru a... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2020, 14:05 (4241 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rampele de acces din Slobozia, în atenția Avocatului Poporului

Rampele de acces din Slobozia, în atenția Avocatului Poporului

În decembrie 2019, ziarul nostru publica sub titlul «Slobozia: 3 ani de așteptare pentru o rampă de acces destinată persoanelor cu handicap» un articol în care explica modul reprobabil în care tratează autoritățile locale problemele cetățenilor. Articolul a atras atenția instituției Avocatului Poporului, care a solicitat Primărei Slobozia explicații cu privire la situațiile relatate. Primarul Adrian Mocioniu sus­ține că răspunsul oferit Avocatului Poporului va fi unul «profesionist» și că ajutorul solicitat de slobozeni nu poate fi oferit fără a încălca legea.

Rămâne cum am stabilit... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2020, 10:05 (4130 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Locatari acționați în instanță pentru recuperarea datoriilor

Se întâmplă la Slobozia

Locatari acționați în instanță pentru recuperarea datoriilor

Reprezentanții Asociației de Locatari U20 din Slobozia au găsit o soluție pentru a-i determina pe proprietarii blocurilor pe care le are în administrare să fie mai responsabili în ceea ce privește plata taxei de întreținere a imobilelor. În ultimii 2 ani, entitatea i-a acționat în instanță pe rău-platnici, reușind să recupereze peste jumătate din datoriile acumulate. În același timp, în alte blocuri din oraș, recuperarea de­bitelor se dovedește a fi o misiune imposibilă.

Au rezolvat problema rău-platnicilor
Asociația de Locatari U20 are în administrare câteva blo­curi situate... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2020, 12:40 (5607 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

Dinu Păturică&comp.

Ialomița rurală este condusă de primarii care al căror unic scop în viață îl reprezintă supraviețuirea în funcție. Fie că au 4-5 mandate la activ, fie că sunt pifani în ad­ministrație, după primii doi ani de activitate devin dependenți de funcție. Fie că au făcut liceul la seral, fie că au plătit cu bani grei di­plomele de facultate din CV, toți au aceeași obsesie: încă un mandat. Sigur, sunt și excepții. Unele chiar notabile! Dar în majoritatea ca­zurilor vorbim de o mentalitate de tip Dinu Păturică, care contaminează implacabil orice primar în funcție. Legitimat de votul conjunctural al electoratului și convins că își merită locul în comunitate, Primarul uită «de unde a plecat» și,... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2020, 11:20 (4185 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vivani are autorizație de construire pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase

Se întâmplă la Slobozia

Vivani are autorizație de construire pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase

După 2 ani de așteptare, Vivani Salubritate primește aprobarea Primăriei Slobozia pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase. Capacitatea noii celule ar urma să fie de 241500 tone și se va întinde pe o suprafața de 1 hectar. Reamintim că primarul Sloboziei s-a opus vehement acestei extinderi în urmă cu un an. «Ne exprimăm poziția fermă împotriva acestui demers și nu putem susține o eventuală decizie a APM pentru emiterea acordului de mediu în vederea realizării obiectivului!» declara în urmă cu un an Adrian Mocioniu.

Ce vrea Vivani? Vivani Salubritate deține de mai bine... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2020, 19:10 (23627 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Executare silită de aproximativ 10 milioane de lei pe numele lui Gheorghe Babagianu

Proaspăt angajat la Prefectura Ialomița

Executare silită de aproximativ 10 milioane de lei pe numele lui Gheorghe Babagianu

bonus: drept la replică

Șeful de Cabinet al Prefecturii Ialomița, afa­ceristul Gheorghe Babagianu, trebuie să returneze aproximativ 10 milioane de lei Fondului de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici și Mijlocii. Cu 7 ani în urmă, instituția de creditare a inițiat o acțiune de executare silită pe numele lui Gheorghe Babagianu după ce acesta, împreună cu soția sa, au accesat două linii de credit pe care nu le-au achitat la timp. În ultimii ani, Gheorghe Babagianu a făcut numeroase acțiuni în instanță pentru a scăpa de această datorie, însă demersurile au eșuat, fiind bun de plată.

Filmul unei datorii... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2020, 11:20 (12216 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Amenințate de gripă, școlile din Ialomița rămân deschise

Amenințate de gripă, școlile din Ialomița rămân deschise

Gripa sezonieră își face simțită prezența și în județul Ialomița, cele mai multe cazuri de îmbolnăvire fiind înre­gistrate în rândul elevilor. Conform unei situații statistice oferită de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, la nivelul tuturor unităților de învățământ din județ, în ultimele săptămâni, s-au înregistrat 64 de infecții cu virusuri gripale. Autoritățile sanitare au explicat faptul că suspendarea cursurilor din cauza gripei nu se impune în momentul de față. Între timp, Spitalul Județean de Urgență Slobozia trebuie să facă față valului de solicitări venit din partea părinților cu privire la efectuarea testelor rapide de gripă pentru copii. Unitatea medicală a realizat câteva recomandări... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2020, 19:05 (3699 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dan Noel a revenit la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Dan Noel a revenit la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Schimbările din fruntea instituțiilor publice ialomițene continuă. Luni, 27 ianuarie 2020, Ministerul Sănătății a decis să numească un nou șef în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Astfel, prin Ordin al ministrului Sănătății, Dan Noel a revenit la conducerea instituției.

La vremuri noi, același șef Prin numirea făcută, Ministerul Sănătății a înlocuit-o din funcție pe Cristina Iorga, funcționar public în cadrul Departamentului de Inspecție Sanitară al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Iorga a fost numită la conducerea DSP Ialomița în urma numeroaselor sesizări făcute... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 18:20 (22792 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

OCPI Ialomița a pierdut 1,2 milioane de euro

Incompetența directorului Tănase Mihalcea

OCPI Ialomița a pierdut 1,2 milioane de euro

bonus: Meciul declarațiilor

Scandal la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. Instituția a ratat accesarea a 1,2 milioane de euro, reprezentând fondurile ne­cesare continuării lucrărilor de cadastrare în cadrul Progra­mului Național de Cadastru și Carte Funciară. Vizat de acuzații este actualul director al OCPI Ialomița, Tănase Mihalcea, care nu a făcut demersuri către administrațiile locale pentru a semna documentația necesară accesării ba­nilor. Cele 1,2 milioane de euro ar fi asigurat cadastrarea integrală a suprafețelor extra­vilane din cadrul a 40 de localități ialomițene.

Un demes ratat... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 17:50 (15799 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toaletele din curțile școlilor rămân la locul lor

În Ialomița

Toaletele din curțile școlilor rămân la locul lor

Investiții ratate în județul Ialomița. Este vorba despre proiectele finanțate de Guvernul României, prin Ministerul Educației, privind amenajarea de grupuri sani­tare în incinta unităților de învățământ. Din cele 6 școli și grădinițe care au fost incluse în acest program, doar una singură a reușit să finalizeze investiția. Județului Ialomița i-a fost repartizată suma de 400 mii de lei pentru amenajarea toaletelor în interiorul școlilor.

S-au încurcat în legi În vara anului trecut, cu puțin timp înainte de debutul anului școlar în curs, Guvernul României, condus la vremea respectivă... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 13:40 (4138 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia încearcă să obțină autorizația sanitară de funcționare definitivă

De 5 ani

Spitalul Slobozia încearcă să obțină autorizația sanitară de funcționare definitivă

Obținerea unei autorizații sanitare de funcționare definitivă este piatra de moară a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În ultimii 5 ani, unitatea medicală a beneficiat de un asfel de document doar în baza unui plan de conformare. Pentru 2020, Spitalul Slobozia promite că-și va rezolva toate deficiențele cu fondurile pe care Guvernul României i le va aloca pentru proiectele finanțate prin Programul Național de Dezvoltare Locală II. Deși ar fi trebuit să se afle într-un stadiu avansat în ceea ce privește execuția respectivelor proiecte, implementarea obiectivelor de investiții bate pasul pe loc.

Realitatea din documente... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 10:10 (7732 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmele care fac cei mai mulți bani în județul Ialomița

Stâlpii prosperității

Firmele care fac cei mai mulți bani în județul Ialomița

O analiză a celor mai profitabile societăți din Ialomița, întocmită de site-ul cu profil economic topfirme.com, scoate în evidență care sunt cele mai prospere 20 firme din județul nostru. Potrivit ultimelor bilanțuri depuse de către respectivele entități, valoarea profitului net al acestora este de 136,6 milioane de euro, adică 600,9 milioane de lei. În cadrul acestor societăți sunt angajați peste 23 mii de ialomițeni.

Campionii profiturilor Chiar dacă puține ca număr, firmele din Ialomița reușesc să aibă parte de profituri... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2020, 15:05 (9929 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

arta ipocriziei

Uitându-te în jur ai impresia că fățărnicia s-a inventat în Bărăgan tocmai pentru a fi ridicată la rang de artă. De-o parte și de alta a eși­chierului politic, falsitatea demonstrată cuprinde fiece specimen îndrăgostit de Putere. Ipocrizia banal reprezentată la umilul edil de cătun este aprofundată ierarhic, liderii politici locali simulând virtutea pe nerăsuflate. De la micile plăceri nevinovate de a ocoli adevăruri resim­țite în realitate până la propagarea unor idei europene ce dezvoltă domenii diverse, fățărnicia este afișată gratuit și ostentativ. Căci ipo­crizia nu cunoaște limite și cei care o rostogolesc în spațiul public nu cunosc rușinea. Doar ascultând ceea ce se debitează deduci că... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2020, 12:20 (5399 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Mica Unire» de la Slobozia

Vineri, 24 ianuarie 2020, oficialii locali și județeni au marcat «Ziua Unirii Mici» la Slobozia, în fața statuii lui Mihai Viteazul. Au fost prezenți liderii administrației județene, directorii serviciilor descentralizate ale statului și liderii politici locali. Cel mai numeros grup a fost cel al PSD, mobilizat ca după manual de către consilierul local Vasile Caragioiu. O absență notabilă de la manifestări este cea a primarului Adrian Mocioniu. Totodată, se cuvine a fi remarcat că este primul eveniment în care prefectul Tonița Manea își exercită public atribuțiile oficiale.

«Unirea Mică» nu-i ca «Unirea Mare»...... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2020, 16:50 (6901 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița lasă liceele fără elevi și profesori

Din toamna anului 2020

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița lasă liceele fără elevi și profesori

Aprobarea planului de școlarizare pentru anul școlar 2020-2021 aruncă Inspecto­ratul Școlar Județean Ialomița într-un scandal public. Totul din cauza deciziei instituției de a reduce 13 clase de liceu din cele propuse de unitățile de învățământ. Reprezentanții liceelor susțin faptul că mă­sura a fost aplicată prefe­rențial, fără a se ține cont de performanțele școlilor. O reacție au avut și oficialii locali ai Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ Ialomița, care au transmis Ministerului Educației un memoriu prin care solicită aplicarea unui act normativ potrivit căruia numărul mediu al elevilor dintr-o clasă ar trebui redus de la 28 la 25. «Considerăm că astfel nu vor mai exista problemele... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2020, 17:05 (7544 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are buget pentru 2020

Ialomița are buget pentru 2020

Consiliul Județean Ialomița a organizat miercuri, 22 ianuarie a.c., o acțiune de consultare a edililor locali din Ialomița cu privire la proiecția bugetară pentru anul 2020. Potrivit datelor oficiale, administrațiile locale și Consiliul Județean Ialomița vor avea la dispoziție 433,36 milioane de lei. Spre deosebire de anul trecut, Consiliul Județean Ialomița are un buget mai mic cu 60 de milioane de lei. În schimb, administrațiile locale vor primi anul acesta aproximativ 200 milioane de lei în plus.

Un buget care nu mulțumește pe nimeni
Deși similar ca valoare cu cel de anul trecut... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2020, 19:10 (10867 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de pensionare

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de pensionare

Veștile apărute în spațiul public cu privire la faptul că Guvernul actual ar putea schimba condițiile de pensionare pentru polițiști, a creat panică printre angajații Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. În prima săptă­mână de lucru din anul 2020, 8 agenți și ofițeri cu ștate vechi au făcut demersuri pentru a se pensiona. În funcție de modul în care Guvernul va decide cu privire la pensionarea timpurie a cadrelor MAI, numărul solicitărilor de pensionare venite din partea polițiștilor ialomițeni ar putea să crească. Oficialii instituției au dat însă asigurări că iminentul val de pensionări nu va afecta activitatea la nivelul IPJ Ialomița.

Polițiștii ialomițeni vor la pensie... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2020, 10:20 (17237 vizualizări - 45 comentarii)

EVENIMENT

Gropile de gunoi neconforme au fost înlocuite cu «depozitări necontrolate»

În Ialomița rămâne cum s-a stabilit

Gropile de gunoi neconforme au fost înlocuite cu «depozitări necontrolate»

În anul 2009, autoritățile din Ialomița au anunțat cu mândrie închiderea gropilor neconforme de gunoi din toate localitățile județului. La 10 ani distanță, locul acestora a fost ocupat de «depozitări necontrolate». Simona Dogaru, șeful Gărzii de Mediu Ialomița susține că în ultimul an Ialomița a făcut progrese în respectarea normelor de mediu. «În Ialomița nu există probleme majore. Situația este sub control...» declară ea.

Vești proaste de la UE
Conform agențiilor de presă naționale, «Comisia Europeană va declanșa în anul 2020 o procedură de infringement din cauza dezastrului... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 13:40 (7062 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Agricultura din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Agricultura din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Lipsa precipitațiilor din ultimele săptămâni accentuează fenomenul de secetă pedologică în județul Ialomița. Specialiștii în agrometeorologie atrag atenția că la acest moment cantitatea de apă din sol a scăzut la jumătate față de necesar. Aceștia le recomandă fermierilor administrarea de minerale pe bază de fosfor și potasiu, pentru culturile înființate în toamnă. Din păcate, și săptămânile care urmează vor fi fără precipitații însemnate din punct de vedere cantitativ.

Solul are nevoie de apă Potrivit informațiilor oferite de specialiștii în agrometeorologie din cadrul Administrației... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 10:05 (5013 vizualizări - 6 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Accidente la Tovărășia și Urziceni

Accidente la Tovărășia și Urziceni

Pompierii ialomițeni au intervenit vineri, 23 iulie a.c., în cazul a două accidente rutiere petrecute pe raza localităților Tovărășia și Urziceni. În urma evenimentelor au rezultat cinci persoane rănite ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 19:30
(4563 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița: 7 focare de Pestă Porcină Africană, identificate pe raza județului

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că, la data de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:10
(4054 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10801, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:00
(2855 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 decembrie 2021, data limită de plată a impozitului specific aferent semestrului I

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili că, potrivit normelor în vigoare, declararea și plata impozitului specific unor activități, aferent semestrului I 2021, se ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:30
(7809 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 26 iulie 2021, termen limită pentru depunerea a 9 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că 26 iulie 2021 este termenul de depunere a următoarelor declarații: Formularele 100, 112, 208, 224, 300, 301, 307, 311, 390 ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:20
(4258 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni

Joi, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie de amploare pe raza municipiului Urziceni. Astfel, forțele de ordine au controlat în trafic 295 de autovehicule și legitimat peste 390 de persoane ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:30
(4466 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 35 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta a fost oprit pentru un control de rutină în seara zilei de joi, 22 iulie ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:20
(2445 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Vineri, 23 iulie 2021, salvatorii de la Detașamentul de pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier, în care au fost implicate un ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:45
(2865 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


«Ziua Imnului», marcată la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va organiza joi, 29 iulie a.c., o festivitate prin care va marca «Ziua Imnului». Festivitatea se va desfășura pe platoul din Piața Revoluției din Slobozia. Evenimentul va ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:40
(2639 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Muzeul Național al Agriculturii

Absolvenții Universității Naționale de Arte a României vor organiza marți, 27 iulie 2021, o expoziție de pictură la Slobozia. Vernisajul va fi găzduit de către Muzeul Național al Agriculturii. Expoziția ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 13:20
(2827 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Reținut pentru 24 de ore după ce a furat din buzunare

Polițiștii din Urziceni au reținut miercuri, 21 iulie a.c., pentru 24 de ore, un bărbat de 42 de ani, suspect într-un dosar de «furt». Din datele oamenilor legii, în ziua de 8 iulie a.c., în timp ce se ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:25
(3885 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni furt


Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 22 iulie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu, produs la o locuință din satul Glodeanu Sărat-Buzău. 3 echipaje de salvatori cu două autospeciale de stingere cu ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:10
(3471 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Conflict între adolescenți, aplanat de un jandarm

Aflat în timpul liber, un ofițer din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a intervenit marți, 20 iulie a.c., pentru aplanarea unui conflict, produs între mai mulți adolescenți la intrarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:35
(2396 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au intervenit miercuri, 21 iulie a.c., pentru a salva o lebădă. Oamenii legii au fost sesizați cu privire la faptul că o lebădă, care nu mai poate ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:20
(2699 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 22 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10798, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 16:50
(3752 vizualizări - 0 comentarii)


Respectarea Codului Muncii, verificată de inspectorii ITM Ialomița

În prima jumătate a lunii iulie 2021, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat ample controale privind prevederilor legale privind munca la domiciliu, telemunca, decalarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 13:10
(4545 vizualizări - 0 comentarii)


Un tren de marfă a deraiat în zona Gării Fetești

Miercuri, 21 iulie a.c., în zona Gării Fetești, 5 vagoane ale unui tren de marfă au deraiat. Din cauza evenimentului, Magistrala 800 București-Constanța este complet blocată pe ambele sensuri. Astfel, trenurile ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 20:05
(4133 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Aproape 500 milioane de lei, încasate la bugetul de stat în semestrul I-2021

La nivelul județului Ialomița, în primul semestru al anului 2021, s-a colectat la bugetul general consolidat al statului suma de 493,47 milioane de lei. Suma colectată este cu 56,33 milioane de lei mai ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:20
(4828 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 21 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:15
(2675 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întampinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2021 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 15:25
(7063 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Marți, 20 iulie a.c., specialiștii pirotehniști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit cu o autospecială pirotehnică și au ridicat un proiectil exploziv de calibru 100 milimetri ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:35
(3352 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

În dimineața zilei de miercuri, 21 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la două accidente rutiere. Primul dintre acestea s-a produs în comuna Scânteia, fiind implicate un autoturism și un tractor ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:20
(2861 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Semnarea documentelor emise prin serviciul Spațiul Privat Virtual

AJFP Ialomița readuce în atenția contribuabililor faptul că documentele comunicate de Ministerul Finanțelor/organul fiscal central prin serviciul «Spațiul Privat Virtual» se semnează de către Ministerul ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:50
(3319 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, fără permis de conducere

În ziua de luni, 19 iulie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești au oprit în trafic, pe raza municipiului Fetești, o autoutilitară condusă de un bărbat, în vârstă de 30 de ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:45
(5241 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de prevenire a riscului de înec

Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița aduc în atenție cetățenilor o serie de reguli și măsuri ce trebuie respectate în scopul prevenirii cazurilor de înec. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:35
(2739 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 20 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 16:50
(2185 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 17 ani din Brașov, reținut de polițiști după ce ar fi violat o bătrână de 86 de ani din Adâncata

Un tânăr de 17 ani, din județul Brașov, a fost reținut luni seara, 19 iulie a.c., pentru 24 de ore, fiind bănuit că ar fi pătruns fără drept în locuința unei femei de 86 de ani, din Adâncata, și ar fi întreținut ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 13:50
(5366 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întrerupere apă la Dridu

Marți, 20 iulie 2021, echipele RAJA Constanța intervin pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Orhideei din ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 12:40
(4780 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 19 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 16:40
(2545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 17 iulie a.c., polițiștii rutieri din Fetești au oprit, în trafic, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 43 de ani, din Fetești. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică i s-a solicitat ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 15:20
(2763 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...