Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandalagiii din Vlașca-Fetești sunt încă în libertate!

Poliția se face că lucrează

Scandalagiii din Vlașca-Fetești sunt încă în libertate!

18 indivizi din Fetești, considerați principalii autori ai scandalului petrecut în Cartierul Vlașca în după amiaza zilei de marți, 19 noiembrie 2019, sunt încă în libertate. Nici polițiștii și nici procurorii locali nu au reușit încă să stabilească cine este vinovat de revolta provocată pe stradă. Informațiile cu privire la acest incident au apărut în spațiul public abia după ce pe rețelele de socializare a fost postat un filmuleț din timpul scandalului. Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au refuzat să dezvăluie informația cu privire la bătaia dintre cele două familii de romi, confirmând-o în urma apariției pe internet a respectivelor imagini...

Cercetările continuă... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2019, 19:10 (5060 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița investește 2,1 milioane de lei în viitorii șomeri cu diplomă

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița investește 2,1 milioane de lei în viitorii șomeri cu diplomă

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița cheltuie 2,1 milioane de lei, din bugetul Uniunii Europene, cu scopul de a le facilita elevilor din liceele tehnologice accesul către piața muncii. În realitate, prin acest proiect sunt plătiți experți care să le asigure elevilor mai multe ore de practică, fără a fi învățați ce trebuie să facă pentru a obține un loc de muncă.

Fonduri pentru plata experților
Proiectul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița se nu­mește «TehniCOOL-Îmbunătă­țirea accesului la activități de învățare în mediul de muncă real pentru elevii învățământului profesional... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2019, 12:15 (6888 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moraru-omul și opera (IV)

Moraru-omul și opera (IV)

Așa cum vă promiteam acum două săptămâni, rememorăm astăzi traseul administrativ al președintelui Moraru din perspectiva administratorului public Larisa Mihai, o femeie care, prin sacrificiul ei pu­blic, a adus liniște sufletească președintelui și prosperitate potențială fiecăruia dintre ialomițeni. Îndrăznim chiar să apreciem că fără aportul admi­nistrativ, viața publică și privată a județului ar fi fost mai săracă, iar președintele Victor Moraru nu s-ar fi putut concentra deplin asupra problemelor europene ale județului. Prin urmare, să nu mai pierdem timpul și să dăm Cezarei ce e al ei...

Unul este președintele, una este Larisa... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2019, 16:40 (6415 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Localnici terorizați de maidanezii ținuți într-un adăpost fără autorizație

La Sinești

Localnici terorizați de maidanezii ținuți într-un adăpost fără autorizație

Gestul unui cetățean italian de a oferi adăpost și sprijin câinilor fără stăpân s-a transformat într-un coșmar pentru localnicii din Sinești. Oamenii au reclamat în repetate rândul mirosul greu provenit de la animale, dar și zgomotul produs de patrupede. Autoritățile locale susțin că au rămas fără soluții, deși l-au sancționat pe cetățeanul italian de mai multe ori. Edilii dau vina pe faptul că legislația este ambiguă și în afară de sancțiunile contravenționale nu pot face alte demersuri în astfel de situații. Mai mult, aceleași autorități susțin faptul că respectivul bărbat ar trafica animalele în străinătate, găsind persoanele interesate pe internet...

Amendat în repetate rânduri... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2019, 12:50 (6700 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e în moarte clinică

De-ale Consiliului Județean Ialomița

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e în moarte clinică

Consiliul Județean Ialomița continuă să întrețină artificial activitatea economică a Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Nivelul cheltuielilor susținute de la buget a atins «pragul maxim de finanțare». Veniturile firmei după primele 9 luni ale anului în curs au atins un nivel de 28,59% din valoarea estimată pentru anul 2019.

O piatră de moară SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA supra­viețuiește exclusiv din finanțările asigurate de către Consiliul Județean Ialomița. În pofida declarațiilor oficialilor județeni, situația economică a firmei este dezastruoasă. Un raport public... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2019, 09:55 (5967 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia gestionează o afacere de 260 mii de lei

Slobozenii reclamă Comisia de atribuire a locurilor de parcare

Primăria Slobozia gestionează o afacere de 260 mii de lei

În urmă cu 8 ani, Slobozia s-a aliniat trendului național oferind slobozenilor locuri de parcare cu plată. De-a lungul anilor, licitațiile pentru obținerea acestor locuri de parcare au fost reclamate în repetate rânduri, slobozenii acuzând comisiile de atribuire că blochează liberul acces la aceste licitații. În Slobozia sunt amenajate 3000 de locuri de parcare cu plată, iar numărul autoturismelor a depășit 20000.

O afacere «moșită» de ex-primarul Stoica
Decizia privind înființarea locurilor de parcare cu plată la Slobozia a apărut în 2011, iar «nașul» acestei afaceri administrative... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 13:40 (5775 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taxele și impozitele locale neachitate «valorează» peste 185,5 milioane de lei

La nivelul Ialomiței

Taxele și impozitele locale neachitate «valorează» peste 185,5 milioane de lei

Colectarea taxelor și impozitelor locale reprezintă marea provocare pentru cei mai mulți primari ialomițeni. O situație privind sumele pe care aceștia au reușit să le încaseze în perioada ianuarie-septembrie 2019 evidențiază faptul că toate bugetele locale se confruntă cu o scădere a sumelor colectate. Potrivit Direcției de Trezorerie și Datorie Publică Ialomița, cele 66 de primării din județ mai au de încasat peste 185,5 mili­oane de lei. În timp ce unii edili caută soluții pentru a crește gradul încasărilor, alții ridică din umeri resemnați și așteaptă ca cetățenii să devină mult mai responsabili în ceea ce privește plata taxelor și impozitelor locale. Și unii și ceilalți susțin însă că din... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 10:05 (4309 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia are un Plan de Reducere a Zgomotului

Ce-i trebuie chelului?

Slobozia are un Plan de Reducere a Zgomotului

Orașul Slobozia va fi inclus într-un proiect investițional gestionat de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR SA). Conform informațiilor publice fur­nizate de către instituție, administrația locală propune reabilitarea a 4 kilometri de drum afectați de polua­rea fonică. Soluția avansată constă în instalarea unui covor asfaltic fonoabsorbant pentru diminuarea zgomotului produs de traficul rutier.

Consultare publică pe site Primăria Slobozia a postat un anunț privind organizarea în perioada 23 octombrie-6 noiembrie 2019 a unei consultări publice în vederea... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2019, 12:40 (3339 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campusurile școlare din Slobozia nu pot fi autorizate

Campusurile școlare din Slobozia nu pot fi autorizate

Elevii și profesorii din Slobozia așteaptă de 11 ani construcția celor două campusuri școlare promise de Ministerul Educației. Investițiile rămân în conservare pe termen nelimitat, din cauza unor erori de proiectare care fac imposibilă obținerea autorizațiilor emise de mai multe instituții publice. Respectivele do­cumente sunt necesare pentru redeschiderea șantierelor. Estimativ, Guvernul României a cheltuit pentru stadiul actual al campusurilor școlare din Slobozia 2,7 milioane de lei.

Planuri încurcate În 2005, Ministerul Educației a inițiat o strategie prin care a încercat să alinieze... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2019, 09:50 (7938 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou Centru pentru persoanele cu dizabilități

La Slobozia

Un nou Centru pentru persoanele cu dizabilități

Începând cu 30 octombrie 2019, în Cartierul Bora din Slobozia funcționează Centrul de abilitare și reabilitare pentru persoanele adulte cu di­zabilități «Kalina și Maria». Scopul Centrului este de a oferi persoanelor cu di­zabilități servicii de protecție și asistență socială. Costul mediu lunar pentru fiecare beneficiar este de peste 2000 de lei.

Căsuțe de tip familial la Bora Direcția Generală de Asistență și Protecția Copilului Ialomița are în administrare un nou Centru. Începând cu 30 octombrie 2019, în Cartierul Bora din Slobozia funcționează Centrul de abi­litare și reabilitare... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2019, 15:50 (6002 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pâine scoasă la vânzare în condiții improprii

Control al DSVSA Ialomița

Pâine scoasă la vânzare în condiții improprii

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au încheiat recent un amplu control ce a vizat unitățile comerciale unde se produce și se vinde pâine sau alte produse de panificație. Valoarea sancțiunilor aplicate depășește 10 mii de lei. Cele mai multe nereguli au vizat depozitarea și comercializarea pâinii, în condiții precare de igienă.

Verificările vor continua Controalele au vizat aspecte privind calitatea spațiilor în care produsele alimentare de panificație sunt manipulate sau prelucrate. De asemenea, au fost supuse controalelor și spațiile... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2019, 12:10 (3983 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Terenuri multifuncționale de peste 700 mii de lei

Se întâmplă la Fierbinți-Târg

Terenuri multifuncționale de peste 700 mii de lei

Autoritățile locale din Fierbinți-Târg se pregătesc de inaugurarea unui nou proiect în oraș. Cu o finanțare de peste 300 mii de lei din partea ADI Ialomița, edilii localității urmează să le ofere atât copiilor, cât și pasionaților de fotbal, un teren multifuncțional de sport. Însă asta nu e tot... Cel de-al doilea teren multi­funcțional împreună cu un loc de joacă se construiește deja în Fierbinții de Sus.

Terenuri multifuncționale pentru pasionații de sport La sfârșitul acestui săptă­mâni, un nou proiect urmează a fi fina­lizat în orașul Fierbinți-Târg. Pro­iectul «teren multifuncțional... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2019, 15:10 (2695 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

între fals absolut și prostie întruchipată

Teoria răului cel mai mic e depășită. Poate a fost valabilă atunci când poporul a avut de ales între un comunist cu mâinile pătate de sângele nostru și un nebun care voia să ne mitralieze pe stadioane. Și apoi iar, între un comunist care deplângea blestemul căzut asupra poporului și alt co­mu­nist care avea să se împuște în prime-time. Acum însă nu mai putem vorbi de răul cel mic pentru că el nu există. Vom alege între un fals absolut care a clamat timp de 5 ani normalitatea fără să miște un deget și prostia întruchipată care ne înspăimântă visceral. Sigur, e vina noastră că am ajuns aici. Am fi putut alege schimbarea, am fi putut alege progresul, un om, un intelectual, un impostor. Acum e însă... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2019, 10:50 (2547 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Creatorul de teste educaționale

Creatorul de teste educaționale

Are 39 de ani si crede în educația individuală. În 2011 a realizat primul său site, invatasingur.ro De-atunci au mai apărut alte 3! Toate destinate elevilor și tine­rilor. Îl cheamă Nicolae Popa și susține că nu se va opri aici: «Viitorul este al celor care învață singuri... Eu pentru ei construiesc aceste site-uri. Și pentru copiii mei, sper!».

invatasingur.ro Nicolae Popa este IT-ist de meserie. O meserie pe care a învățat-o băbește, pe vremea când calculatoarele arătau precum râșnițele de cafea. Adică în anul 1997: «Eu învățam la Pedagogic, dar eram pasionat... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2019, 19:05 (5336 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Senatorul lui Dumnezeu și-a adjudecat funcția de subprefect!

Se schimbă mobila administrativă la Prefectura Ialomița

Senatorul lui Dumnezeu și-a adjudecat funcția de subprefect!

Protocolul dintre PNL și PMP generează primele schimbări administrative. Potrivit acestuia, PMP și-a adjudecat 2 funcții de prefect și 20 de funcții de subprefect la nivelul țării. În Ialomița, senatorul PMP Gabi Ionașcu a propus pentru funcția repartizată, cea de subprefect, pe juristul Sorin Drima. Acesta este proaspăt avocat, jurist cu normă întreagă la primăria Urziceni.

Senatorul lui Dumnezeu a propus Senatorul PMP Gabi Ionașcu a reușit performanța de a o schimba din funcție pe Silica Vali Tudor, subprefectul care trăiește pe post de mobilier de fundal de aproape 2 ani la Prefectura... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2019, 19:10 (19859 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița trebuie să modernizeze spitalul pe care îl administrează!

Până în 2022

Consiliul Județean Ialomița trebuie să modernizeze spitalul pe care îl administrează!

Modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia pare un demers greu de realizat. Cele 6 proiecte concepute de Consiliul Județean Ialomița se află în momentul de față într-o fază incipientă deși, potrivit propriilor declarații ale administrației județene, era necesar ca investițiile să fie deja începute, având în vedere că trebuie finalizate până cel târziu în 2022. Execuția proiectelor este foarte importantă deoarece a stat la baza acreditării unității medicale, fiind garantată atât de autoritățile județene, cât și de oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Valoarea totală a investițiilor se ridică la 160,6 milioane de lei.

Proiecte în impas... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2019, 13:20 (6932 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Luminița Barcari a revenit în fruntea Învățământului ialomițean

Decizie a Ministerului Educației

Luminița Barcari a revenit în fruntea Învățământului ialomițean

Încep schimbările în instituțiile publice din județul Ialomița. Luni, 11 noiembrie 2019, la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a fost numit un nou inspector ge­neral. Este vorba despre Luminița Barcari, susținută de PNL Ialomița pentru a ocupa această funcție. Numirea Luminiței Barcari s-a făcut prin Ordin semnat de actualul mi­nistru al Educației, Monica Anisie, pentru o perioadă de 6 luni.

Schimbări în fruntea IȘJ Ialomița
Noul ministru al Educației, Monica Anisie, a decis să facă schimbări în ceea ce privește conducerea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Astfel,... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 15:40 (14356 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Administrația din Ciulnița amenință cu evacuarea o familie cu trei copii

Administrația din Ciulnița amenință cu evacuarea o familie cu trei copii

O familie cu 3 copii din satul Ivănești al comunei Ciulnița este amenințată de oficialii Primăriei cu evacuarea. Familia trăiește într-o casă în satul Ivănești, ocupată cu permisiunea autorităților locale în urmă cu 6 ani... Vice­primarul comunei, Ionuț Belu, susține că Vasilică Buturugă, tatăl celor 3 copii, nu se integrează în comunitate...

Povestea lui Vasilică
În data de 17 octombrie 2019, Vasilică Buturugă din satul Ivănești al comunei Ciulnița a fost înștiințat de către autori­tățile locale ca «în termen de 30 de zile de la primirea prezentei să evacuați clădirea în care... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 13:50 (6710 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Șpăgile luate de agenții Poliției Autostrăzi-Fetești trebuie probate din nou

Curtea de Apel a decis

Șpăgile luate de agenții Poliției Autostrăzi-Fetești trebuie probate din nou

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au fost obligați să probeze încă o dată faptele de corupție ale agenților Poliției Autostrăzi-Fetești, cercetați penal în cursul anului 2018. Decizia aparține Curții de Apel București și a fost fondată pe un amănunt controversat. Judecătorii din Capitală au explicat faptul că anchetatorii nu au identificat toate persoanele de la care polițiștii au luat mită, iar din această cauză probatoriul anexat dosarului este insuficient. Specialiștii în drept explică faptul că argumentul invocat de magistrații bucureșteni este o excepție fără temei în doctrina Dreptului Penal românesc...

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 10:10 (6779 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

De la Armand la Milano/London și Florin Salam Gheorghe

Evoluția numelor copiilor rromi din Ialomița

De la Armand la Milano/London și Florin Salam Gheorghe

În ultimii ani, o dată cu migrația în statele europene, moda numelor adoptate de conaționalii noștri s-a mo­dificat. Dacă în anii 2000 nume precum Termopan și Armand erau în trend, acum acestea au fost înlocuite cu nu­mele celor mai cunoscuți maneliști și numele capitalelor prin care rromii ialomițeni tranzitează. Evoluția acestora de-a lungul anilor ar putea fi cap­tivantă, dacă nu ar fi atât de ridicolă.

Istoria lui «Armand» În urmă cu 15 ani, nume precum Armand, Bruzli, Eduardo ori Pamela erau des auzite pe străzile localităților unde familiile de rromi din Ialomița trăiau aș­teptând... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2019, 16:35 (3096 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
257 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Giurgeni: A căzut într-un cămin de pompare a apei pentru irigații

Joi, 15 septembrie, în jurul orei 13.00, la stația de irigații de pe raza comunei Giurgeni, un bărbat de 50 ani, a intrat în căminul de pompare pentru a executa lucrări de întreținere la o vană. Munictorul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2011, 08:37
(10994 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Tinerii absolvenți pot beneficia de șomaj

«Avînd în vedere susținerea celor două sesiuni de bacalaureat, reamintim absolvenților promoției 2011 faptul că pentru a putea beneficia de indemnizație de șomaj, aceștia au obligația ca în termen de 6 ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2011, 08:35
(14172 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr de 20 ani, accidentat cînd cobora din mașină

Un tînăr de 20 ani a fost victima unui accident rutier petrecut în cursul nopții de 14 spre 15 septembrie la Țăndărei. În fap, tînărul a dorit să coboare din propria-i mașină parcată regulamentar în zona ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2011, 08:33
(11697 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Băut, la volan

Un bărbat de 33 ani din comuna Dridu a fost prins miercuri, 14 septembrie, de polițiștii Secției de Poliție Rurală Jilavele, în timp ce conducea sub influența băuturilor alcoolice. Pentru că mirosea a alcool ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2011, 08:32
(12926 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Școlile, în atenția polițiștilor

Miercuri, 14 septembrie, polițiștii slobozeni au desfășurat o acțiune ce a avut drept scop menținerea climatului de ordine și siguranță publică în zona unităților de învățămînt. Astfel, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2011, 08:32
(14249 vizualizări - 1 comentariu)


ITM Ialomița: Munca «la negru», sancționată

În perioada 1-31 august 2011, inspectorii ITM Ialomița, în colaborare cu polițiști și jandarmi, au efectuat 57 de controale privind munca, securitatea și sănătatea în muncă, dar și identificarea cazurilor ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2011, 08:32
(59530 vizualizări - 23 comentarii)


Slobozia: Acțiune în Bazarul municipal

Comercianții din Bazarul Municipal au fost miercuri, 14 septembrie, în intervalul orar 11,00-13,00, ținta polițiștilor slobozeni. Acțiunea desfășurată a vizat prevenirea și combaterea activităților de comerț ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2011, 08:31
(13576 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Inconștiență! Tînără de 17 ani, surprinsă la volanul unui autoturism deși nu poseda permis de conducere!

În cursul nopții trecute, 13/14 septembrie a.c., în jurul orei 00.15, patrula de siguranță publică din cadrul Poliției Urziceni a oprit pe strada Șoseaua Buzăului din municipiu, un autoturism la volanul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2011, 11:44
(10536 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Prinși la furat de porumb

În dimineața zilei de marți, 13 septembrie a.c., în jurul orei 6.15, Poliția Fetești a fost sesizată de un tînăr de 22 ani cu privire la faptul că a surprins două persoane care furau porumb din cîmp. În ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2011, 11:43
(12274 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești porumb furt


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:34
(4954 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șofer de taxi, beat la volan

În noaptea de luni spre marți respectiv 12 spre 13 septembrie, polițiștii slobozeni au prins pe raza localității doi bărbați care conduceau deși consumaseră băuturi alcoolice.
Primul dintre aceștia, ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:24
(12134 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Femeie accidentată după ce a traversat neregulamentar

Luni, 12 septembrie, la Țăndărei, o femeie de 34 ani, din localitate, a fost lovită de o mașină în timp ce încerca să traverseze prin loc nepermis și fără să se asigure. Femeia a fost lovită de un vehicul ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:22
(9884 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Atitudini Contemporane»

Pasionații de artă își pot delecta privirile începînd de vineri, 16 septembrie, cu «Atitudini Contemporane». Este vorba de vernisajul etapei a IX-a a Salonului Național de Artă Plastică «Atitudini Contemporane ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:20
(10500 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un bărbat băut și fără permis a intrat cu mașina pe care tocmai o furase într-un parapet!

Un bărbat, de 38 ani, din Urziceni a fost implicat luni, 12 septembrie, într-un accident rutier. De fapt, individul, băut fiind și fără experiență în conducere, a pierdut controlul volanului și s-a lovit ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:10
(11151 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Femeie lovită de o mașină

A plecat de acasă spre locul de muncă și a ajuns la spital. Este vorba de o femeie, de 33 ani, din Urziceni, lovită de o mașină în timp ce aștepta un mijloc de transport pentru a merge la serviciu. Femeia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:07
(13522 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Campania «Împarte Drumul» a ajuns în Ialomița

Potrivit unei informări media, «începînd cu data de 22 august, Direcția Rutieră din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, în parteneriat cu Suzuki România, a demarat Campania „Împarte Drumul ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:06
(13764 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 2 milioane lei, venituri suplimentare

Potrivit unui comunicat de presă, «organele de control din cadrul DGFP Ialomița au efectuat, în luna august 2011, un număr de 179 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:05
(10673 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Braconaj cu plase monofilament

Luni, 12 septembrie, administratorul unei firme de pe raza municipiului Urziceni a sezisat polițiștii din localitate cu privire la faptul că pe balta sa se aflau două persoane care pescuiau cu plase. Ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:02
(9734 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni braconaj


Sinești: A pătruns pe contrasens și s-a izbit de un vehicul. 4 victime!

Luni dimineață, 12 septembrie a.c., în jurul orei 6,30, pe DN2, în localitatea Sinești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a 4 persoane. Potrivit cercetărilor polițiștilor, în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 16:14
(7781 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Valea Ciorii: Trei copii, de 12-15 ani, cercetați pentru furt

Poliția efectuează cercetări față de trei minori, suspectați că în perioada august-septembrie a.c. au sustras mai multe bunuri din incinta unei firme cu sediul în comuna Valea Ciorii. În urma investigațiilor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 16:10
(9038 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Valea Ciorii furt


Țăndărei: A lovit o bătrînă de 83 ani cu un ATV furat din Anglia

Sîmbătă, 10 septembrie a.c., în jurul orei 11.30, Poliția a fost sesizată despre producerea unui accident de circulație pe strada Narciselor, din Țăndărei, accident soldat cu rănirea unei persoane. Din ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 16:07
(11403 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute și amenzi de peste 68000 lei

La sfîrșit de săptămînă, peste 60 de polițiști din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat acțiuni pe arterele județului. Actele de indisciplină au fost sancționate de polițiștii rutieri: 2 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:59
(11800 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Beat la volan, s-a răsturnat cu mașina pe cîmp. Trei femei au fost rănite!

Un accident s-a produs sîmbătă, 10 septembrie, în jurul orei 16.45, pe DN2, în afara localității Coșereni și s-a soldat cu rănirea a trei persoane. În urma cercetărilor s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:52
(7690 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii reiau misiunile în zona unităților de învățămînt

În scopul prevenirii și a contracarării unor fapte antisociale, precum și pentru creșterea gradului de siguranță al elevilor, începînd cu data de 12 septembrie a.c., efective din cadrul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:48
(9478 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: A intrat în căruța care nu a acordat prioritate

Sîmbătă, 10 septembrie a.c., în jurul orei 8,30, pe strada Unirii din localitatea Mihail Kogălniceanu, un accident rutier a dus la rănirea a două persoane. Astfel, în timp ce o femeie, de 58 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:45
(9463 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Frați prinși la furat de floarea-soarelui

Secția de Poliție Rurală Stelnica a fost sesizată vineri, 9 septembrie a.c., de către un tînăr, de 25 ani, din comuna Vlădeni, despre faptul că două persoane au sustras floarea-soarelui dintr-o cultură ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:42
(17339 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan deși avea permisul reținut

Vineri, 9 septembrie a.c., în jurul orei 18,00, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Urziceni a identificat pe strada Calea București o autoutilitară condusă de un bărbat, de 61 ani, din ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:40
(7812 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A lovit pe trecerea de pietoni o mamă și o fetiță de 2 ani în cărucior!

O mămică de 34 ani și fetița sa, de 2 anișori, aflată într-un cărucior, au fost rănite pe trecerea de pietoni. Femeia încerca să traverseze strada în mod regulamentar cînd a fost lovită de o mașină condusă ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:23
(15463 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii pentru declarațiile on-line

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, prin Biroul Asistență Contribuabili din cadrul AFP Slobozia, informează persoanele interesate că va organiza intîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:20
(11114 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 13 septembrie-Ziua Pompierilor

«Ca în fiecare an, pompierii din toată țara își sărbătoresc existența, comemorînd faptele eroice ale înaintașilor de la 1848 ce au luptat cu eroism împotriva trupelor venite să înfrîngă mișcarea revoluționară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:18
(13329 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...