Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică Ialomița controlează toate spitalele ialomițene

De teama infecțiilor nosocomiale

Direcția de Sănătate Publică Ialomița controlează toate spitalele ialomițene

După tragedia petrecută la sfârșitul lunii septembrie 2025 la Spitalul de Copii «Sfânta Maria» din Iași, unde șapte copii internați pe Secția ATI au murit din cauza infecțiilor nosocomiale, Direcția de Sănătate Publică Ialomița încearcă să prevină apariția unor astfel de tragedii și în spitalele ialomi­țene. Încă de săptămâna trecută, instituția a inițiat mai multe verificări pri­vind modul în care cele 4 unități medicale din Ialomița respectă legislația din punct de vedere al controlului infecțiilor asociate asistenței medicale. La finalul verificărilor, vor fi făcute publice și rezultatele acestor controale.

 

... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2025, 07:50 (3475 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Amenzi de peste 1,1 milioane de lei aplicate de inspectorii ITM

Amenzi de peste 1,1 milioane de lei aplicate de inspectorii ITM

Un bilanț al activității Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița arată că, în primul semestru al anului 2025, reprezentanții instituției au aplicat sancțiuni de 1,1 milioane de lei ca urmare a controalelor realizate. Verificările au vizat în special munca nedeclarată, fenomen încă prezent pe piața muncii din Ialomița.

 

Munca nedeclarată, problema nerezolvată a angajatorilor ialomițeni Potrivit Inspectoratului Teritorial Muncă Ialomița, în primul semestru al anului 2025, pe raza județului, au fost efectuate aproximativ 500 de controale, fiind sancționați... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2025, 10:20 (2131 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ISU Ialomița vrea subunitate de pompieri la Ciochina

ISU Ialomița vrea subunitate de pompieri la Ciochina

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al jude­țului Ialomița a inițiat o serie de proceduri legislative cu scopul preluării unui teren de 3000 mp, în localitatea Ciochina, cu scopul construirii unei substații de pompieri. Demersul este motivat de scăderea timpilor de răspuns în cazul intervențiilor.

 

Aprobare specială din partea Guvernului României Terenul respectiv trebuie trecut din patrimoniul public al comunei Ciochina în cel al Statului, respectiv al Ministerului Afacerilor Interne. Pentru acest demers a fost nevoie... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2025, 09:45 (14475 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Marii poluatori din Slobozia, verificați de Corpul de Control al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului

Marii poluatori din Slobozia, verificați de Corpul de Control al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului

Scandalul mirosurilor neplăcute emanate de stația de epurare a Sloboziei a ajuns până la Agenția Națională pentru Pro­tecția Mediului. În urmă cu o săptămână, Corpul de Control al instituției a făcut verificări la cei 4 agenți economici care deversează ape industriale în stația de epurare, administrată de operatorul Urban SA. Potrivit Ralucăi Dumitrescu, președinta ANPM, controlul s-a realizat ca urmare a declarațiilor publice făcute de prima­rul Sloboziei, Alexandru Potor, cu privire la faptul că societățile comerciale nu respectă le­gislația în ceea ce privește preepurarea apelor in­dustriale înainte de a fi vărsate în stația de epurare... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2025, 10:25 (9868 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect multianual de consolidare a digurilor pe malurile râului Ialomița

Proiect multianual de consolidare a digurilor pe malurile râului Ialomița

2025 este al treilea an în care Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița între­prinde ample lucrări de consolidare a digurilor de apărare împotriva inundațiilor de-a lungul râului Ialomița. În prezent, intervențiile vizează zona Cosâmbești-Mărculești. Toate aceste investiții se derulează însă cu încetinitorul din cauza bugetelor tot mai reduse.

 

Lucrări în funcție de buget Legea Siguranței Digurilor obligă instituțiile care le au în administrare să efectueze lucrări de întreținere a digurilor de protecție ... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2025, 12:15 (3645 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii pensionari renunță la contractele de muncă

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Medicii pensionari renunță la contractele de muncă

În sistemul medical, punerea în aplicare a Ordonanței de Urgență care interzice angajaților pensionari să-și continue activitatea a fost amânată pentru sfârșitul acestui an. Fără să mai aștepte luna decembrie 2025, cinci medici pensionari care își desfășurau activitatea la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au anunțat deja că renunță la raporturile de muncă pe care le aveau în cadrul unității medicale. Aceștia profesau în cadrul unor secții oricum deficitare din punct de vedere al medicilor specialiști, precum Neonatologia sau ATI. Spitalul din Slobozia s-a confruntat în ultima perioadă și cu o serie de demisii ale unor medici specialiști tineri... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2025, 07:55 (6189 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a comasat doar școlile din orașe

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a comasat doar școlile din orașe

Două acte normative, aprobate în august 2025, au adus schimbări semnificative la nivelul rețelei șco­lare. Pentru a reduce cheltuielile bugetare, Ministerul Educației a decis comasarea prin absorbție a școlilor cu mai puțin de 500 de elevi. În Ialomița, unele unități de învățământ au fost desființate, în timp ce altele și-au pierdut persona­litatea juridică fiind arondate unor instituții mai mari. Procesul de co­masare prin absorbție a eliminat 40 de posturi din sistemul de învăță­mânt, însă respectivii profesori au fost redistribuiți în unitățile care aveau nevoie de dascăli calificați.

 

Comasarea în școlile ialomițene... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2025, 12:10 (3716 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Abateri financiare de peste 600 mii de lei imputate furnizorilor de servicii medicale din Ialomița

Controale ale CJAS Ialomița

Abateri financiare de peste 600 mii de lei imputate furnizorilor de servicii medicale din Ialomița

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a prezentat într-un raport public situația abaterilor financiare ale furnizorilor de servicii medicale din județ, în perioada ianuarie 2024-iunie 2025. Astfel, au fost imputate sume de peste 600 mii de lei, fiind recuperate până în prezent debite în valoare de 145 mii de lei, conform datelor oficiale.

 

Verificări ale CJAS Ialomița În perioada ianuarie 2024-iunie 2025, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a efectuat peste 100 de acțiuni de control, tematice sau inopinate. Sco­pul... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2025, 07:55 (3940 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Numărul deceselor, aproape dublu față de cel al nașterilor

În Ialomița

Numărul deceselor, aproape dublu față de cel al nașterilor

Declinul demografic al ju­dețului Ialomița s-a men­ținut și anul trecut. Recen­tele date statistice oferite de Institutul Național de Statistică vin să confirme acest aspect. Potrivit INS, în 2024, numărul deceselor înregistrate în Ialomița a fost aproape dublu prin comparație cu cel al nașterilor. Cauza principală a fost reprezentată de bolile cronice de care suferă populația tot mai îmbătrânită a Ialomiței.

 

Ialomița, în declin demografic Dacă în 2024, în Ialomița, s-au născut puțin peste 2000 de copii vii, în... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 15:50 (5514 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspecția Judiciară a descoperit peste 6700 de dosare cu autori necunoscuți în birourile procurorilor ialomițeni

Inspecția Judiciară a descoperit peste 6700 de dosare cu autori necunoscuți în birourile procurorilor ialomițeni

bonus: Parchetele reclamă lipsa procurorilor

Inspecția Judiciară a analizat situația dosarelor penale cu autori necunoscuți rămase nesoluționate la mai bine de 5 ani de la înregistrarea în evidențele unităților de Parchet. În Ialomița, conform Inspecției Judiciare, există peste 6700 de astfel de cauze. Peste 90% dintre anchete se află pe rolul celor trei Parchete de pe lângă judecătorii, iar în majoritatea cazurilor faptele anchetate vizează infracțiuni contra patrimoniului, precum «furtul», «furtul calificat», «înșelăciunea» sau «delapidarea».

 

Un termen greu de respectat... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2025, 07:50 (62252 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Containere pentru colectarea separată a deșeurilor la Fetești

Containere pentru colectarea separată a deșeurilor la Fetești

Vineri, 3 octombrie a.c., municipalitatea din Fetești a recepționat containere pentru colectarea separată a deșeurilor, parte a unui proiect implementat de Consiliul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Municipiului Fetești și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009. «Municipiul Fetești a primit astăzi 100 de containere noi pentru colectarea separată a deșeurilor, care vor fi amplasate pe platformele dintre blocuri, înlocuindu-le pe cele vechi și deteriorate. Acțiunea face parte din programul „Extindere colectare separată a deșeurilor municipale-etapa a II-a”, derulat de Consiliul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Municipiului Fetești și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 16:10 (1547 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Halitoza (respirația urât mirositoare) și calitatea vieții sociale: de la stânjeneală la soluții reale

Halitoza (respirația urât mirositoare) și calitatea vieții sociale: de la stânjeneală la soluții reale

Halitoza nu e doar o problemă medicală; e un „filtru“ invizibil prin care trec întâlnirile, interviurile, discuțiile cu prietenii și inclusiv momentele de intimitate. Vestea bună: majoritatea cazurilor pot fi controlate cu pași simpli, iar efectul asupra vieții sociale poate fi schimbat radical.

Cum îți poate schimba halitoza viața de zi cu zi

1) Relațiile apropiate

În cuplu, respirația neplăcută poate reduce dorința de apropiere, aduce evitări subtile (întoarcerea capului, de exemplu) și tensiuni... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 15:30 (2067 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acostări la Pontonul Stelnica

Acostări la Pontonul Stelnica

Stelnica se transformă într-un mini-port turistic, administrația locală, cu o finanțare asigurată de Consiliul Județean Ialomița, achiziționând un pon­ton de acostare a navelor de croazieră pe Dunăre. Valoarea investiției a fost de 1,4 milioane de lei, pontonul fiind inaugurat anul precedent. «Ne dorim ca investiția să transforme zona într-o poartă tu­ristică pentru turiștii navelor de croazieră de pe Dunăre!» justifica investiția primarul comunei, Costel Brateș, la momentul inaugurării. Revenind la prezent, pontonul Stelnica a înregistrat deja 8 acostări, numărul fiind în creștere. «Pentru anul viitor sunt deja programate 32 de acostări, fiind evident că pontonul Stelnica devine tot mai im­portant pe harta turismului fluvial din România!»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 11:20 (4256 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Continuă modernizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei

Continuă modernizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei

Amplul program de investiții privind moder­nizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei este urmărit de administrația locală. «Am inspectat lu­crările de asfaltare pe Aleea Podului, un obiectiv de investiții care face parte din proiectul mai amplu de modernizare și asfaltare a străzilor din orașul nostru. De asemenea, au fost inspectate lucrările de asfaltare de pe străzile Nucilor, Trandafirilor și Crizantemelor, aflate în zona recent dezvoltată prin amenajarea centrului comercial!» precizează primarului orașului Țăndărei, Cristian Roman. «Prin aceste investiții, ne propunem nu doar să îmbună­tățim confortul și siguranța traficului rutier, ci și să susținem dezvoltarea economică și urbanistică a Țăndăreiului. Vom continua lucrările până când toate străzile orașului vor fi modernizate și aduse la standarde europene!»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 08:05 (1896 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea sediului Primăriei Sărățeni, finalizată 99%

Reabilitarea sediului Primăriei Sărățeni, finalizată 99%

«Creșterea eficienței energetice a clădirii Primăriei Sărățeni» a fost proiectul depus de administrația locală în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență. «Proiectul, în valoare de aproximativ 3 milioane de lei, este aproape finalizat... De fapt, 99% este gata! A presupus reabilitarea termică a sediului Primăriei Sărățeni, chiar și instalarea de panouri fotovoltaice, construcția beneficiind acum de „energie verde“!» declară primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu. De asemenea, după cum adaugă același edil, localitatea beneficiază de asfaltare integrală: «Am reușit finalizarea asfaltării pe toate străzile comunei, fiind realizată chiar și o variantă ocolitoare a localității...»... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2025, 13:40 (3110 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, printre județele cu cele mai multe divorțuri înregistrate anul trecut

Ialomița, printre județele cu cele mai multe divorțuri înregistrate anul trecut

Aproape 200 de cupluri au renunțat la căsătorie în județul Ialomița, în anul 2024, potrivit celor mai recente date ale Institutului Național de Statistică. Astfel, instituția plasează Ialomița pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește rata divorțurilor. Principala cauză, spun specialiștii, ar fi numărul mare de fapte de violență domestică sesizate. Nici nu-i de mirare având în vedere că fenomenul a luat amploare și pe raza județului Ialomița.

 

Divorțurile, în creștere În 2024, potrivit Institutului Național de Statistică... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2025, 12:20 (4114 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile ialomițene rămân fără fondurile alocate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Decizie a Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației

Primăriile ialomițene rămân fără fondurile alocate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Printr-o adresă oficială înaintată primăriilor ialomițene, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a anunțat stoparea finanțărilor pentru proiectele finanțate prin intermediul Programului Național «Anghel Saligny». Instituția susține faptul că principalul motiv care a generat această situație este legat de lipsa fondurilor necesare susținerii investițiilor inițiate de administrațiile locale din Ialomița. Majoritatea proiectelor care au beneficiat de banii MDLAP prin Programul Național «Anghel Saligny» au vizat moder­nizarea sau reabilitarea rețelelor de apă și canalizare sau reparații ale drumurilor publice.

 

MDLPA stopează finanțările... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2025, 07:50 (21264 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Interpretări radiologice prin telemedicină, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Interpretări radiologice prin telemedicină, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

În lipsa medicilor radiologi, Spitalul Județean de Urgență Slobozia plătește pentru interpretarea investigațiilor radiolo­gice. În baza unui contract încheiat cu o firmă care oferă astfel de servicii me­dicale, examenele radiologice, CT și RMN sunt in­terpretate, prin telemedicină, de medicii respectivei companii. Rezultatul este rapid și ajută medicii din spital care au nevoie de astfel de investigații într-un timp optim. Cel mai mare spital din Ialomița nu poate acoperi linia de gardă pentru Radiologie și a fost obligat să apeleze la această metodă de lucru aplicată, de altfel, și în alte spitale mari din București.

 

Un serviciu externalizat... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2025, 12:25 (5557 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ancheta «CAR Învățământ Slobozia», blocată de «obiecțiuni»

Ancheta «CAR Învățământ Slobozia», blocată de «obiecțiuni»

Mult așteptata expertiză contabilă în dosarul «CAR Învățământ Slobozia» a fost finalizată, după aproape 2 ani de așteptare. Întins pe aproape 600 de pagini, documentul prezintă în detaliu cele două decenii de activitate frauduloasă a entității financiar-nebancară, confirmând practic imensul prejudiciu de peste 49 mi­lioane de lei descoperit în fazele incipiente ale investigațiilor penale. Legea permite părților implicate în ancheta penală să emită «obiecțiuni» cu privire la acest raport de expertiză, iar singurele care s-au opus concluziilor descoperite de experți au fost cele trei suspecte ale cauzei. Demersul juridic... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2025, 07:55 (10582 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Inundații la Slobozia din cauza Codului Roșu de ploi abundente. 6 străzi sunt sub apă!

Inundații la Slobozia din cauza Codului Roșu de ploi abundente. 6 străzi sunt sub apă!

UPDATE Pompierii intervin la Slobozia și Fetești. Subsolul Palatului Copiilor, inundat!

Precipitațiile abundente înregistrate în ultimele ore au creat probleme semnificative la Slobozia, în special în zonele de case ale orașului. Potrivit unei informări a ISU Ialomița, 6 străzi sunt inundate în acest moment, iar autoritățile intervin pentru evacuarea apei. De asemenea, tot la Slobozia, a fost inundat și subsolul Administrației Județene a Finanțelor Publice.  

 

Intervenție în forță a pompierilor Codul Roșu de ploi abundente și-a intrat în drepturi în dimineața zilei de miercuri, 8 octombrie 2025. Precipitațiile... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2025, 11:00 (11848 vizualizări - 13 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Traficul rutier revine la normal. Se circulă în condiții de iarnă!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că sîmbătă, 28 ianuarie 2012, orele 18,00, traficul este în continuare blocat pe Autostrada A2 intre km 136 si km 159 ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 19:32
(7447 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Evaziune de 3,5 milioane lei cu produse petroliere

Un bărbat de 44 ani, din Fundata, administrator al unei societăți comerciale este cercetat penal pentru o evaziune de peste 3,5 milioane lei. Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au reținut ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:49
(13465 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: Zăpadă, foc și urgențe medicale

Joi, 26 ianuarie, pompierii Secției Urziceni au acționat timp de mai bine de 8 ore pe DN2, în apropierea comunei Movilița pentru deszăpezire. În urma intervențiilor, 33 de autoturisme, un microbuz și un ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:47
(15709 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Informare privind normele de venit

«Pînă la 31 ianuarie 2012, persoanele fizice care obțin venituri a căror impunere au la bază normele anuale de venit au dreptul să opteze pentru determinarea venitului net în sistem real» informează Direcția ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:46
(13455 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Codul Portocaliu, transformat în Cod Galben

Administrația Națională de Meteorologie a revenit la Codul Galben pentru mai multe județe care primiseră atenționarea de Cod Portocaliu în urmă cu trei zile. Printre județele care au revenit la avertizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2012, 19:43
(11686 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au fost realimentate cu electricitate toate localitățile

Efortul echipelor Enel pentru restabilirea alimentării cu energie electrică a localităților afectate de ninsorile și vîntul extrem de puternic a dat roade. Potrivit unui comunicat al ENEL, «în județul ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2012, 19:29
(11502 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Administrația Națională de Meteorologie a schimbat Codul Galben emis marți, 24 ianuarie 2012, cu atenționare Cod Portocaliu (pînă la 26 ianuarie, orele 18,00). Printre județele afectate se numără și Ialomița ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2012, 11:08
(16895 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:50
(6188 vizualizări - 0 comentarii)


Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

În prima zi a săptămînii, luni, 23 ianuarie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:37
(17085 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea declarațiilor, 25 ianuarie 2012

Miercuri, 25 ianuarie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii pot să depună la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița declarațiile privind diversele obligații la bugetul de stat ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:33
(8540 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Pentru intervalul 25 ianuarie 2012, orele 2,00-26 ianuarie 2012, orele 18,00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru mai multe județe. Printre județele ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:15
(12676 vizualizări - 1 comentariu)


Moldoveni: Trei copii de 14-16 ani au intrat în casa unui bătrîn încercînd să fure!

Trei adolescenți, cu vîrste cuprinse între 14 și 16 ani, din Moldoveni, sînt cercetați pentru furt calificat. Pe scurt, cei trei au intrat în perioada 1 decembrie-3 ianuarie 2011 în locuința unui consătean ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:12
(14496 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Prinși în flagrant după ce au furat o țeavă de irigat!

Polițiștii Secției Coșereni au prins pe raza comunei Drăgoești trei indivizi, cu vîrste cuprinse între 19 și 33 ani, toți dintr-o comună călărășeană, care se deplasau cu o căruță. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:10
(14914 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan

Un tînăr de 22 ani din Ciulnița este cercetat actual de polițiștii slobozeni pentru conducere a unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost prins luni, 23 ianuarie a.c., de către ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:01
(13104 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Prins cu doi iepuri în rucsac

Un bărbat de 39 ani, din Adîncata, este acuzat de braconaj. Pe numele individului, polițiștii au deschis o anchetă după ce a fost prins luni, 23 ianuarie, pe Fondul de vînătoare nr. 43, pe cîmpul din extravilanul ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:51
(14456 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Hoț de aluminiu prins de polițiști

Luni, 23 ianuarie, un bărbat de 37 ani, din Ion Roată, a fost prins de o patrulă de siguranță publică, în timp ce transporta cu o căruță 20 kg de aluminiu. În urma verificărilor ulterioare s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:42
(13869 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 24 Ianuarie-Unirea Principatelor Române, sărbătorită

Prefectura Ialomița, alături de Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia îi invită pe ialomițeni la manifestările prilejuite de împlinirea a 153 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:56
(12040 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 825 kg de lapte praf fără documente de proveniență, confiscate de polițiști

Vineri, 20 ianuarie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr în vârstă de 32 ani, din Constanța, în timp ce transporta cantitatea de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:19
(14768 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Grad de colectare a veniturilor bugetare de 110,55% în decembrie 2011

În luna decembrie 2011 au fost încasate la bugetul general consolidat peste 42,16 milioane lei. Astfel, programul alocat de colectare a veniturilor bugetare a înregistrat un grad de realizare de 110,55 ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:14
(11196 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, 5 persoane rănite doar într-o singură zi!

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a cinci persoane.
Primul eveniment rutier s-a produs din cauza neadaptării vitezei de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:44
(10475 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Surprinși în timp ce furau un capac de canalizare!

Un tînăr de 23 ani, din orașul Țăndărei, a sesizat Poliția cu privire la faptul că pe strada 1 Decembrie din localitate a observat două persoane care au sustras un capac de canalizare, după care au fugit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:41
(12016 vizualizări - 1 comentariu)


Enel Distribuție Dobrogea: 2 linii de medie tensiune și 2 posturi de transformare din Ialomița, afectate de condițiile meteo

Din cauza condițiilor meteo deosebite, a ninsorii abundente, a viscolului și a chiciurei depuse pe elemente de rețea , în noaptea de sîmbătă, 21/22 ianuarie, au fost afectate rețelele electrice din raza ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:40
(18054 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist băut, acroșat de un vehicul. Șoferul a refuzat testarea alcoolscop!

Vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Poliției Țăndărei au fost sesizați despre faptul că pe raza orașului s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate, polițiștii au stabilit că în ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:38
(10364 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Arestat pentru «vătămare corporală»

În cursul zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza orașului Amara, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:37
(19448 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara arestare


Căzănești: Slobozean depistat beat la volan

O patrulă de siguranță publică aflată în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza orașului Căzănești a depistat sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 21.00, un tînăr de 27 ani, din Slobozia, care ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:36
(15183 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton lovit pe trecerea de pietoni, femeie acroșată de un autoturism!

În dimineața zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 6.30, în municipiul Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton. În urma cercetărilor polițiștilor, s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:35
(11489 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Depistat pe autostradă cu peste 20 tone de fier vechi fără tiche de cîntar!

Un bărbat de 38 ani, din Constanța, a fost depistat pe autostrada A2, în timp ce conducea un ansamblul auto, cu care transporta cantitatea de peste 20 tone deșeuri din fier, pentru care nu a putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:12
(10451 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 7 permise reținute, amenzi de peste 65000 lei

La acest sfîrșit de săptămână, 21-22 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:08
(14166 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 55 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 23 ianuarie 2012, sînt disponibile 55 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:05
(15588 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Echipajul SMURD a intervenit la un accident pe autostradă

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 18,45, în dreptul kilometrului 140, pe autostrada A2, s-a produs un accident de circulație. Echipajul SMURD al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină, după ce ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:03
(13639 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...