Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pe șoselele din Ialomița se circulă cu mașini învechite

Pe șoselele din Ialomița se circulă cu mașini învechite

Programele «Rabla» și «Rabla Plus» nu prezintă foarte mult interes pentru ialomițeni. O statistică oficială a Administrației Fondului pentru Mediu arată că, în primele 5 luni ale acestui an, doar 168 de persoane fizice și juridice din județ au beneficiat de vou­chere pentru a-și achiziționa o mașină nouă. În aceeași perioadă de timp, numărul mașinilor second-hand achiziționate a fost de 10 ori mai mare, spun cifrele Direcției Regim Permise și Înmatriculări Vehicule.

Ialomițenii preferă mașinile vechi
Programele «Rabla» și «Rabla Plus» au fost create cu scopul de reînnoi parcul... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2019, 11:05 (4506 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Soldații americani au ajuns în centrul Sloboziei

Soldații americani găzduiți de Batalionul 113 Artilerie «Bărăganu» din Slobozia au prezentat marți, 18 iunie 2019, o parte din tehnica militară pe care o au în dotare. Militarii au ajuns la Slobozia pentru a participa la Exercițiul Militar Multinațional «Saber Guardian 2019». Cei mai încântați de echipamentele soldaților au fost copiii.

În misiune la Slobozia
Evenimentul s-a desfășurat în Piața Unirii din Slobozia. Însoțiți de părinți, zeci de copii au venit să vadă tehnica militară pe care o folosesc soldații americani în misiunile la care participă sub stindardul NATO. Printre... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2019, 00:05 (6429 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Peste 3500 de elevi ialomițeni vor susține Examenele Naționale

Peste 3500 de elevi ialomițeni vor susține Examenele Naționale

Anul școlar 2018-2019 s-a terminat. Încă un an cu note, proiecte, teme și simulări pentru elevii ialomițeni. Exa­menele Naționale sunt în plin proces de desfășurare. Astfel, peste 3500 de elevi ialomițeni sunt înscriși la Evaluarea Națională și Bacalaureat.

Pregătiri pe ultima sută de metri Elevii ialomițeni de clasa a VIII-a și a XII-a se pregătesc pentru două dintre cele mai importante examene din viață. Astfel, 1838 elevi de gimnaziu vor susține în această săptămână examenele la Evaluarea Națio­nală. Limba și Literatura Română și Matematică sunt cele două discipline la care elevii... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2019, 18:20 (2815 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3 milioane de lei pe lună pentru asistații social din Ialomița

3 milioane de lei pe lună pentru asistații social din Ialomița

Potrivit datelor statistice oferite de Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, numărul asistaților social din județ a scăzut. Comparativ cu anul trecut, dintre cei 3493 de asistați social înscriși pe listele AJPIS Ialomița, doar 3082 au rămas în anul 2019. Doar două localități din județ figurează pe listă cu câte un beneficiar.

Săracul bogat În județul Ialomița, în ceea ce privește Legea 416/2001, privind venitul minim garantat, numărul beneficiarilor s-a diminuat considerabil. Dacă în anul 2018 erau înregistrate 3493 de persoane înscrise, anul acesta doar 308... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2019, 14:35 (4162 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pedepse cu executare în ancheta reglărilor de conturi mafiote petrecute la Slobozia

Judecătoria Slobozia a decis

Pedepse cu executare în ancheta reglărilor de conturi mafiote petrecute la Slobozia

După 2 ani de procese, Judecătoria Slobozia s-a pronunțat recent în cazul medicului stomatolog Mirel Diaconu, acuzat că a organizat la Slobozia o reglare de conturi în stil mafiot. Acesta a fost condamnat la 3 ani și 3 luni de închisoare cu execu­tare. De asemenea, Sorin Alexe, cel care l-a ajutat pe dentist să pună la cale atacurile mafiote, a fost condamnat la 3 ani și 6 luni cu execu­tare. Sentința dată în cazul celor doi nu este însă definitivă. Mai mult, aceștia trebuie să plătească despăgubiri părților vătămate în valoare de peste 30 mii de lei. Cazul este o premieră pentru justiția ialomițeană, faptele inculpa­ților fiind dove­dite cu ajutorul unui banal bon fiscal.

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2019, 10:55 (10972 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are circuite turistice

28 milioane de lei pentru himere administrative

Ialomița nu are circuite turistice

Administrația Moraru a decis să acceseze peste 28 mili­oane de lei din fonduri europene pentru dezvoltarea turismului în Ialomița. Banii sunt utilizați pentru refacerea unor clădiri de patrimoniu, precum și pentru punerea în valoare a sitului arheologic de la Târgul de Floci de la Giurgeni. Din păcate, aceste investiții nu sunt dublate de niciun program turistic viabil, care să introducă județul Ialomița în circuitele turistice naționale. «Consiliul Județean Ialomița nu s-a ocupat de realizarea unor circuite turistice» este răspunsul sec al oficialilor administrației județene.

Un drum fără țință... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2019, 17:10 (4478 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Peste 300 de copii din Țăndărei nu merg la școală

Statistică îngrijorătoare

Peste 300 de copii din Țăndărei nu merg la școală

Sărăcia ține copiii din Ialomița departe de Educație. La Țăndărei, de exemplu, peste 300 de copii cu vârste cuprinse între 3 și 18 ani nu au fost niciodată la școală. Cei mai mulți dintre ei locuiesc în Cartierul Strachina din oraș, zona cu cel mai ridicat nivel de sărăcie. Autoritățile locale au în plan școlarizarea acestora prin transformarea unei foste școli într-un Centru Educațional.

Cartierul în care copiii nu merg la școală
Strachina se deșiră încă de la intrarea în orașul Țăndărei, dinspre Slobozia. Construite în stil «american», casele controversate ale romilor din Cartier... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2019, 10:55 (3105 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Doi minori din Slobozia au fost reținuți de polițiști, în cazul bătrânei agresate în centrul orașului

Doi minori din Slobozia au fost reținuți de polițiști, în cazul bătrânei agresate în centrul orașului

30 de zile de arest preventiv pentru agresori

Polițiștii și procurorii au reușit să-i identifice și să-i rețină pentru 24 de ore pe cei care, în urmă cu o săptămână, au agresat o bătrână de 84 de ani, într-un apartament din centrul Sloboziei. Este vorba despre doi minori, de 16 și 17 ani, cunoscuți în rândurile consumatorilor de substanțe interzise din oraș. Aceștia au fost prezentați duminică, 16 iunie 2019, judecătorilor cu propunere de arestare.

Ridicați de pe stradă
Surse judiciare susțin faptul că cei doi minori o cunoșteau foarte bine pe bătrână, însă aceștia ar fi refuzat să ofere detalii cu privire la motivele pentru... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2019, 16:30 (40220 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Daniela Necula, cea mai tânără polițistă a județului

Daniela Necula, cea mai tânără polițistă a județului

Ieșită de puțin timp de pe băncile școlii de la Câmpina, Daniela Necula se poate mândri cu noul ei statut. Este cea mai tânără polițistă a ju­dețului Ialomița! Este ajutor de șef de post la Gri­vița... În plus, în vreme ce ajută la prinderea hoților ori sanc­ți­­o­narea contravenienților, Daniela studiază Dreptul...

Polițista de la Grivița Deși abia a împlinit 20 de ani, tânăra are visuri mari... Daniela Necula este cel mai tânăr membru al Inspectora­tului de Poliție al Județului Ialomița! Este arondată la Postul de Poliție Reviga, fiind ajutor șef de post... În plus, studiază la Facultatea... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2019, 17:20 (14881 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ingrid și Maya vor să se bucure de copilărie

100 mii de dolari pentru o viață normală

Ingrid și Maya vor să se bucure de copilărie

Un diagnostic crunt primit la naștere le-a furat copilăria lui Ingrid și Maya, două fetițe din Slobozia în vârstă de 8 ani. Micuțele și-ar putea alina su­ferința cu ajutorul unei intervenții chirurgicale complexe, ce poate fi realizată doar în Statele Unite ale Americii. Pentru a ajunge la medicii din America, părinții copilelor au nevoie de 100 mii de dolari, bani de care nu dispun. Aceștia încearcă să le redea speranța la viață micuțelor, în urma unui apel umanitar pos­tat pe rețele de socializare.

Caută vindecarea cu ajutorul semenilor
O zi din viața Mayei și a lui Ingrid înseamnă... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2019, 12:10 (6871 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile din Fetești monitorizează nivelul apelor Dunării

Autoritățile din Fetești monitorizează nivelul apelor Dunării

Autoritățile din Fetești sunt în alertă după ce Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o avertizare Cod Portocaliu de inundații pentru sectorul Dunării. Digul de apărare al munici­piului este monitorizat zi și noapte de către reprezentanții Comitetului Local pentru Situații de Urgență Fetești, pentru a se evita riscul producerii unor calamități. «Toate forțele sunt pregătite pentru intervenții, să sperăm că vom trece cu bine și că nu vor fi probleme...» a declarat Laurențiu Șonchereche, viceprimarul din Fetești.

Dunărea, sub monitorizare Avertizarea hidrologilor... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2019, 18:25 (2723 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bătrână agresată în propriul apartament, autorii sunt încă neidentificați! Bătrâna a murit a doua zi...

S-a întâmplat în centrul Sloboziei

Bătrână agresată în propriul apartament, autorii sunt încă neidentificați! Bătrâna a murit a doua zi...

Tragedie într-un bloc din centrul Sloboziei. O bătrână a murit la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost agresată și batjocorită în propria casă. La aproape o săptămână de la producerea faptei, autorii sunt încă neidentificați de organele de cercetare penală...

Vecinii sunt în stare de șoc Tragedia s-a petrecut în noaptea de duminică spre luni, 9/10 iunie a.c., într-un apartament situat la etajul 1 al unui bloc din centrul Sloboziei. O bătrână de 84 de ani, bolnavă de Alzheimer, a fost batjocorită și agresată în propria locuință de persoane necunoscute. Femeia a fost descoperită... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2019, 14:20 (10482 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Tulburarea păcii sufletești», evaluată la 1,38 milioane de lei

Victor Moraru a acționat în instanță ziarul Independent

«Tulburarea păcii sufletești», evaluată la 1,38 milioane de lei

bonus: Despre libertatea presei de provincie

Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița a acționat în instanță ziarul Independent. El reclamă faptul că publicația și angajații acesteia i-au creat «(...) o stare de disconfort psihic, de tulburare a păcii sufletești (...)» pe care o evaluează la 1,38 milioane de lei. Președintele Consiliului Județean Ialomița se înscrie într-o listă lungă de oficiali ai administrației județene care au susținut, de-a lungul ultimilor 20 de ani, că materialele de presă furnizate publicului de către Independent le-au adus «prejudicii morale».

Soarele administrației ialomițene acuză... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2019, 10:50 (7847 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

100 de case inundate într-o oră

Dezastrul de la Săveni

100 de case inundate într-o oră

La Săveni, în noaptea de joi spre vineri, 30/31 mai 2019, o ploaie torențială a inundat peste 100 de case. Evenimentul a fost uitat aproape imediat, dar apa a rămas în curțile caselor. La o săptămână distanță, oamenii continuă să plângă, deznădăjduiți... Autoritățile sunt neputincioase în fața dezastrului provocat de ploaie. În casa lui nea Dobre apa a ajuns până sub ferestre.

Potopul de 130 litri/mp Noaptea de 30 spre 31 mai 2019 va rămâne întipărită în mintea locuitorilor din comuna Săveni. O ploaie torențială care a durat mai puțin de o oră a distrus 100 de gospodării. Grădini acoperite... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2019, 16:50 (4285 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP asfaltează 5 străzi cu manageri de «baruri și activități de servire a băuturilor»

Se petrece la Slobozia

DADP asfaltează 5 străzi cu manageri de «baruri și activități de servire a băuturilor»

Primarul Adrian Mocioniu a anunțat cu mândrie edilitară că anul acesta va asfalta primele 5 străzi din cariera lui de primar. Asfaltarea are ca beneficiar Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia și este executată de o firmă al cărei obiect de activitate principal este «servirea băuturilor».

Asfalt «lounge&drinks» din fonduri publice
Potrivit anunțului «în data de 17.05.2019 a fost semnat contractul de achiziție publică de lucrări (execuție) privind realizarea obiectivului de investiții „Modernizare străzi din Municipiul Slobozia“, între Direcția de Administrare... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2019, 14:50 (10511 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: «Țepe» la telefon date de un recidivist

Fetești: «Țepe» la telefon date de un recidivist

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești au trimis în judecată un bărbat din localitate, sub acuzația de «înșelăciune». Acesta apela victimele, în special persoane în vârstă, și le promitea cadouri-surpriză în urma achitării unei taxe. Bărbatul nu este la prima abatere de acest gen, el fiind elibe­rat condiționat din penitenciar pentru fapte similare.

Prejudiciul nu a fost recuperat
Din actele de urmărire penală ale procurorilor din Fetești, se pare că bărbatul avea o evidență clară a persoanelor pe care le contacta telefonic. Acesta apela în special persoanele în... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2019, 11:05 (3095 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de medici pentru expertizarea capacității de muncă

Ialomița are nevoie de medici pentru expertizarea capacității de muncă

De 5 ani, ialomițenii care au nevoie de expertize privind ca­pacitatea de muncă sunt plimbați pe drumuri pentru a obține documentele medicale. Cele două cabinete, din Slobozia și Urziceni, au rămas fără specia­liști, după ce medicii care le coordonau activitatea au fost cercetați penal pentru fapte de corupție. Posturile au fost scoase la concurs de mai multe ori, însă candidații au refuzat să susțină testările. «Avem promisiuni că măcar la Slobozia si­tuația s-ar putea remedia...» a ex­plicat Daniel Voicu, directorul interimar al Casei de Pensii Ialomița.

Eforturi zadarnice
... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2019, 15:15 (3047 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Mocioniu plătește 2 milioane de lei anual pentru transportul public

La Slobozia, de dragul fondurilor europene

Administrația Mocioniu plătește 2 milioane de lei anual pentru transportul public

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a declarat public că va plăti peste 2 milioane de lei anual pentru funcționarea firmei de transport public înființată anul trecut. Transportul se va face cu autobuze închiriate, iar firma va fi subordonată Consiliului Local Slobozia. Înființarea serviciului de transport public la nivelul municipalității este o condiție obligatorie pentru accesarea fondurilor europene destinate achiziționării de autobuze electrice. Valoarea proiectului se ridică la 7 milioane de euro, însă administrația locală nu poate oferi garanții privind punerea lui în practică.

Laptele și mierea mai binelui public... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2019, 11:10 (6650 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Încă o vară fără ștrand

La Slobozia

Încă o vară fără ștrand

Ștrandul Municipal Slobozia va fi închis și vara aceasta. Deși a revenit în grija Primăriei Slobozia de un an, primele demersuri pentru a-l face funcțional vor începe abia în această lună. Concret, reprezentanții administrației locale vor să propună un proiect de hotărâre pentru a-l oferi din nou în concesiune. Demersul necesită foarte mult timp, așa că firma care va fi declarată câștigătoare ar putea obține toate auto­rizațiile și avizele necesare redeschiderii ștrandului la sfârșitul sezonului estival...

Demersuri întârziate
Vreme de 10 ani, Ștrandul Municipal Slobozia a fost... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2019, 14:35 (4044 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița drogații nu mor niciodată

În Ialomița drogații nu mor niciodată

Chiar și într-un județ sărac așa cum este Ialomița, fenomenul consumului de droguri este amplu. În rapoartele oficiale ale autorităților se vorbește deseori despre tragerea la răspundere penală a celor care distribuie stupefiante. În schimb, despre decesele înregistrate în rândurile consumatorilor nu există statistici. Serviciul de Medicină Legală Ialomița confirmă faptul că niciodată nu a avut în evidență persoane care au murit din cauza consumului de droguri. Analiza eficientă a acestor cazuri ar putea răspunde multor întrebări legate de modul în care trebuie elaborate politici anti-drog din țara noastră.

Cazuri ignorate de autorități... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2019, 10:50 (6093 vizualizări - 7 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
307 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Sâmbătă, 30 iulie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 15:00
(7690 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Duminică, 31 iulie a.c., pe raza localităților Coșereni și Gura Ialomiței s-au produs două accidente rutiere, în urmă cărora au rezultat opt victime. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD însă ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 14:50
(11510 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28137, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 30 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2022, 16:50
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 41 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28129, fiind înregistrate 41 de cazuri noi față de ziua de vineri, 29 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2022, 16:40
(7121 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 59 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28088, fiind înregistrate 59 de cazuri noi față de ziua de joi, 28 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:40
(4712 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Nerespectarea legii 241/2005 are consecințe penale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, potrivit art. 6^1 alin. (1) din Legea nr. 241/2005, pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:30
(6679 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României» a fost sărbătorită vineri, 29 iulie a.c., la Muzeul Județean Ialomița, printr-o manifestare cu caracter educațional, adresată copiilor înscriși în programul muzeal « ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 16:10
(6483 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 49 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28029, fiind înregistrate 49 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 27 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 16:15
(7519 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A încercat să-și pună capăt zilelor

Joi, 28 iulie a.c., pompierii au intervenit în cazul unei tentative de suicid la Fetești Gară. Este vorba despre un tânăr de 26 de ani care s-a urcat pe un stâlp de electricitate, înalt de 30 de metri, ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 14:15
(12983 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Miercuri, 27 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în comuna ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 12:40
(9618 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În primul semestru al anului 2022, valoarea sumelor colectate a fost de 560,27 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în primele 6 luni ale anului 2022, încasări nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 560,27 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 19:00
(11786 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Câini ținuți în condiții necorespunzătoare de către stăpâni

Marți, 26 iulie a.c., o femeie din orașul Amara a sesizat IPJ Ialomița cu privire la faptul că într-o curte din apropierea locuinței sale s-ar afla 5 câini răniți și flămânzi. Polițiștii din cadrul Biroului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 17:40
(12300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 85 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 27 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27980, fiind înregistrate 85 de cazuri noi față de ziua de marți, 26 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 16:15
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Duminică, 31 iulie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea unuia dintre regimurile speciale prevăzute la art ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:40
(12067 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 96 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 26 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27895, fiind înregistrate 96 de cazuri noi față de ziua de luni, 25 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:15
(9597 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a produs luni, 25 iulie a.c., pe raza localității Movila. Două persoane și-au pierdut viața, iar alte două au fost grav rănite, în urma impactului dintre două autoturisme. La fața ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:40
(20276 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Luni, 25 iulie a.c., pe raza comunei Bărcănești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane și rănirea a altor cinci. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:10
(13612 vizualizări - 1 comentariu)


Spitalul Județean Slobozia, partener într-un proiect privind prevenirea cancerului de col uterin

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este principalul partener al Proiectului «Screening pentru Cancerul de Col Uterin și Tratament Precoce» (SCCUT), finanțat de Uniunea Europeană cu scopul de a preveni ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 17:00
(12093 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Luni, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27799, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de duminică, 24 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 16:00
(15643 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

În ultimele 3 zile, pompierii ialomițeni au acționat pentru localizarea și stingerea a 18 incendii înregistrate la nivel județean. Din totalul celor 18 incendii care au avut loc în perioada menționată, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:30
(20393 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii pe raza localităților Perieți și Grivița

Duminică, 24 iulie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, produs la anexa unei ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:15
(8956 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 94,4% dintre ialomițeni s-au recenzat

Conform statisticilor Direcției Județene de Statistică Ialomița, până la data de 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița s-au recenzat 232642 de persoane, reprezentând 94,4% din populația rezidentă ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:00
(15528 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Sâmbătă, 23 iulie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs pe DN2, în localitatea Ciocârlia, în eveniment fiind implicate două autoturisme. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 14:45
(11282 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursare de TVA de peste 6,33 milioane de lei în iunie 2022

Prin structurile sale fiscal-teritoriale, Administrația Județeana Finanțelor Publice Ialomița a rambursat, în luna iunie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 6,33 milioane de lei, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 14:35
(12723 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 36 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27789, fiind înregistrate 36 de cazuri noi față de ziua de vineri, 22 iulie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2022, 16:10
(2030 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Salvată de polițiști, după ce a leșinat în pădure

IPJ Ialomița: Salvată de polițiști, după ce a leșinat în pădure

O femeie în vârstă de 85 de ani a fost salvată în cursul zilei de sâmbătă, 23 iulie a.c., de polițiștii ialomițeni, după ce s-a rătăcit și a leșinat din cauza temperaturilor ridicate, în pădurea Sinești ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2022, 12:00
(12671 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27753, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de vineri, 22 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2022, 16:50
(9591 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectul educațional «Clubul de Vară», la a șasea ediție

Proiectul educațional «Clubul de Vară», la a șasea ediție

Joi, 21 iulie 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, s-a desfășurat prima activitate din cadrul celei de a șasea ediții a «Clubului de Vară», intitulată ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 17:30
(9603 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 51 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 22 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27720, fiind înregistrate 51 de cazuri noi față de ziua de joi, 21 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 16:05
(6130 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 88 de cadre didactice au susținut examenul de Definitivat 2022

Proba scrisă din cadrul Examenului Național pentru definitivare în învățământ-sesiunea 2022 s-a desfășurat miercuri, 20 iulie a.c., începând cu ora 9,00. În județul Ialomița, centrul de examen a fost stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 16:00
(11766 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...