Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ariana Gălbenuș, soprană la 17 ani

Ariana Gălbenuș, soprană la 17 ani

Elevă a Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia, Ariana Gălbenuș este cea mai tânără soprană a Sloboziei. La doar cei 17 ani, Ariana a participat deja la concursuri și festivaluri națio­nale și internaționale. Dorința acesteia este să urmeze Conservatorul. Recent, Ariana a participat la Festi­valul și Concursul Național «Ionel Perlea» Slobozia, unde a cântat în deschidere.

Mica soprană Joi, 23 mai 2019, Sala Europa a fost plină. Artiști lirici din toată țara au cântat în cadrul celei de-a XXVII-a ediții a Festivalului și Concursului Național «Ionel Perlea» Slobozia. Deschiderea acestuia... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2019, 14:05 (4297 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Focar de infecție la «groapa lui Stoica»

Se întâmplă la Slobozia

Focar de infecție la «groapa lui Stoica»

În fața Primăriei Slobozia, în groapa abandonată în care urmează să fie construită în 2021 intrarea în parcarea subterană, continuă să se acumuleze apă. Această stare de fapt a fost semnalată inițial în octombrie 2018, autoritățile constatând atunci că apa provine din rețeaua de canalizare. Acum, o posibilă explicație pentru balta apărută ar fi existența unor... izvoare subterane!

Mare e grădina administrației În octombrie 2018, în urma sesiză­rilor cititorilor, ziarul nostru consemna faptul că în groapa dintre sediul Primă­riei Slobozia și Prefectură a apărut «o baltă de urină și fecale... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2019, 11:05 (6643 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

174 de elevi ialomițeni au ajuns la «Naționale»

174 de elevi ialomițeni au ajuns la «Naționale»

Anul școlar 2018-2019 se apropie de sfârșit. Calendarul concursurilor și olimpiadelor școlare organizate cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița a fost plin. 174 de elevi ialomițeni au participat, obținând premii importante.

Elevii județului, elevii țării
În urma fazelor județene ale Olimpiadelor Școlare, 174 de elevi ialomițeni și-au câștigat șansa de a participa la «Naționale». Elevi de gimnaziu sau de liceu, aceștia s-au luptat, îndrumați de cadrele didactice, să obțină un loc fruntaș la fazele județene. Cei mai mulți dintre aceștia sunt elevi ai Colegiului Național... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2019, 17:45 (3433 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei sunt condiționate de aprobarea Consiliului Local

Primarul Mocioniu ține în șah consilierii PSD

Sărbătorile Sloboziei sunt condiționate de aprobarea Consiliului Local

Primarul Adrian Mocioniu a decis să paseze responsabi­litatea organizării Sărbă­to­rilor Sloboziei în sarcina Consi­liului Local Slobozia. El a cerut redactarea unui proiect de hotărâre care să reglementeze cadrul legal de des­fășurare a acestora. Reamintim că anul trecut administrația Mocioniu a fost acuzată de organizarea ilegală a acestor manifestări. Decizia finală va fi luată în cadrul ședinței Con­siliului Local Slobozia de joi, 30 mai 2019.

Decizie fără precedent Primarul Adrian Mocioniu a declarat pentru ziarul nostru că va lăsa la latitudinea Consiliului Local Slobozia decizia... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2019, 11:35 (7272 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

alegeri și alegători

Ialomița, contrar așteptărilor, a fost la coada clasamentului în ceea ce privește prezența la vot. S-a considerat, probabil, că astfel votul pentru Referendum nu va trece pragul de validare, în timp ce rezultatul votului favorabil PSD va rămâne la cotele prestabilite de alegerile precedente. Nu este clar dacă a fost o strategie de campanie la nivel național sau o decizie a Organizației locale... Revenind, în economia voturilor pentru Europarlamentare, Ialomița și ai săi votanți reprezintă cantități neglijabile, cei aproape 80000 de alegători prezenți la nivel de județ constituind prin raportarea la nivel național o marjă de eroare. Cu toate acestea, rezultatele scrutinului de duminică, 26 mai... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2019, 14:45 (5139 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Simona Tonț, noul inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Iar a fost schimbată Luminița Barcari!

EXCLUSIV: Simona Tonț, noul inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Învățământul ialomițean are o nouă conducere. Este vorba despre Simona Tonț, inspector de specialitate pentru coordonarea proiectelor cu finanțare europeană în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Aceasta a fost numită în fruntea instituției după ce Luminița Barcari a pierdut procesul prin care a fost repusă în funcție în baza unei Ordonanțe Președințiale, admisă de Curtea de Apel București. Prin decizia dată, Înalta Curte de Casație și Justiție a respins Ordonanța Președințială și a casat sentința anterioară. Decizia este definitivă.


Interimat asigurat până la 1 septembrie 2019... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 19:55 (17140 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a votat pentru blocarea investiției Vivani Salubritate

Primarul Adrian Mocioniu susține un proiect de hotărâre controversat

Consiliul Local Slobozia a votat pentru blocarea investiției Vivani Salubritate

În pofida războiului dintre primarul Adrian Mocioniu și consilierii PSD, acesta a convins plenul Consiliului Local să voteze un proiect de hotărâre considerat ilegal. Proiectul vizează «interzicerea sau extinderea construirii unei noi celule de deșeuri periculoase pe teritoriul Sloboziei» și se dorește a fi o reacție la demersurile Vivani Salubritate de a demara o astfel de investiție.

Vot masiv pentru un proiect controversat Inițiativa susținerii unui proiect de hotărâre prin care să se descurajeze orice încercare de construire a unei gropi de deșeuri periculoase în Slobozia... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 19:25 (3670 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Adrian Mocioniu este prost... consiliat!»

Replică usturătoare a prefectului Gigi Petre

«Adrian Mocioniu este prost... consiliat!»

La nici 48 de ore de la declarațiile primarului Adrian Mocioniu, prefectul Gigi Petre i-a răspuns public acestuia printr-un comunicat de presă. Dată fiind aciditatea afirmațiilor, am decis să publicăm integral acest text.

DREPT LA REPLICĂ
În legătură cu acuzațiile d-lui Primar Mocioniu Adrian, menționate în articolul «Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!», doresc să fac următoarele precizări:
La data de 19.05.2019 a fost înregistrată la Instituția Prefectului o adresă emisă de dl Barbu Emilian, Șef Serviciu Juridic... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 19:10 (4652 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei

Lobby episcopal pentru bani publici

Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 30 mai 2019, alocări bugetare de 1, 63 milioane de lei pentru bisericile din Ialomița. Lista bisericilor care au primit bani publici a fost stabilită de către Episcopia Sloboziei și Călărașilor. La vot a fost prezent și vicarul Episcopiei, Rafail Mâț...

Apetitul pentru moaște costă Recunoscut pentru evlavia cu care participă la procesiunile religioase din Ialomița, președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, a pledat joi, 30 mai 2019, pentru alocarea a 1,63 milioane de lei în vederea susținerii lucrărilor de reparații și dotări la mânăstirile... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 13:20 (3953 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sorina Iaru, cel mai tânăr profesor al Sloboziei

Sorina Iaru, cel mai tânăr profesor al Sloboziei

Este tânără, este locvace, îi place grafica și designul. Sorina Iaru are 22 ani și își dorește să schimbe Slobozia. Este profesor de Desen la Liceul de Arte, iar recent a câștigat concursul «Slobozia pe coordonate europene»: «Știu de unde vin, de unde am plecat și unde vreau să ajung în următorii 5 ani...».

De la elev la profesor Sorina Iaru are 22 ani și este cel mai tânăr profesor al municipiului Slobozia. A absolvit Liceul de Arte Vizuale «Ro­mulus Ladea» din Cluj, iar acum se pre­gătește să intre la master la București. Cu toate acestea, Sorina nu a uitat de unde a plecat, fiind... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2019, 18:35 (5916 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Povara PNDL2 sufocă administrațiile ialomițene

Ordonanța 114 are efect de bumerang

Povara PNDL2 sufocă administrațiile ialomițene

În urmă cu 2 ani, admi­nistrația Moraru declara că Ialomița va absorbi 813,75 milioane de lei prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 pentru 129 de proiecte de dezvoltare locală. În prag de vară 2019, din cele 129 de proiecte au fost finalizate 6, restul aflându-se în faza de derulare sau contractare. Ultima frână în realizarea acestor proiecte o reprezintă OUG 114. Edilii locali susțin că Ordonanța «frânează procedurile și sperie firmele care ar trebui să se prezinte la licitații!».

Iadul intențiilor bune La nivel de intenție, Ialomița ocupă locul 10 în topul național al alocărilor... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2019, 14:20 (2491 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru a identificat «sistemul mafiot mizerabil»

«Delirium tremens administrativ» la Consiliul Județean Ialomița

Președintele Moraru a identificat «sistemul mafiot mizerabil»

Victor Moraru, președinte al Consiliului Județean Ialomița, a susținut marți, 28 mai 2019, o conferință de presă. Un eveniment ce ar fi trecut neobservat, ca mai toate celelalte conferințe de presă organizate de președintele Moraru înaintea ședințelor ordinare ale Consiliului Județean. Doar că, probabil în contextul rezultatului «istoric» obținut de PSD, precum și a arestării liderului social-democrat Liviu Dragnea, evenimentul la care am făcut referire a fost transformat de președintele Moraru în cea mai deviantă conferință de presă pe care a susținut-o vreodată. Redăm în cele ce urmează pasaje din cele declarate de domnia sa, cu mențiunea că ne-am permis, pe alocuri, să facem inteligibile frazele... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 20:10 (6973 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Acuzații fără precedent ale primarului Sloboziei, Adrian Mocioniu

«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a lansat un atac fără precedent la adresa prefectului Gigi Petre. El l-a acuzat public pe acesta că gestionează din umbră activitatea ALDE Ialomița și că nu face nimic pentru respectarea legalității la nivelul județului și al municipiului Slobozia. 

Politica inflamează spiritele
Acuzațiile la adresa prefectului Gigi Petre au avut drept punct de plecare proiectul de hotărâre prin care consilierii PSD cer reducerea numărului de consilieri personali ai primarului de la 4 la 2 și demiterea administratorului public Gheorghe Puia. «Domnul prefect... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 19:10 (8792 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătirile pentru Examenele Naționale bat pasul pe loc

În Ialomița

Pregătirile pentru Examenele Naționale bat pasul pe loc

Centrele de examen din județul Ialomița au probleme logistice. Echipamentele tehnice care există în multe dintre școlile unde se vor susține Evaluarea Națională și Bacalaureatul trebuie înlocuite. Situația este prezentată în fiecare an, însă fondurile au întârziat să apară.

Se caută soluții Calculatoare și imprimante învechite, conexiuni slabe la internet sau un nu­măr insuficient de camere video pentru sălile de examen. Sunt câteva dintre cele mai importante problemele logistice pe care le întâmpină școlile și liceele din Ialomița care vor deveni centre de examen pentru Evaluarea ... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 14:40 (4615 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Maternități fără medici și dotări

Cum se naște în Ialomița

Maternități fără medici și dotări

Lipsite de apa­ratură me­dicală nouă și medici neonatologi, mater­ni­tățile din cele 4 spitale din Ialomița își desfășoară activitatea cu dificultate. Așa se face că, de cele mai multe ori, gravidele la termen își aduc pe lume copiii în spitalele mari din Capitală. Situația trenează de ani buni, fără ca vreo autoritate să găsească o soluție eficientă.

Notificări scrise la Spitalul Slobozia
Spitalul Județean de Urgență Slobozia este singura unitate medicală din Ialomița în care există o secție de Neonatologie. Activitatea este însă blocată din cauza lipsei de medici. Mamele care... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 10:55 (4057 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciune de infecție nosocomială la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Suspiciune de infecție nosocomială la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Caz revoltător la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. O femeie de 60 de ani internată cu «insuficiență respiratorie» a fost transferată la Institutul Național de Pneumologie «Marius Nasta» din București, doar la insistențele familiei. Mai grav este faptul că, în urma analizelor efectuate, medicii din București au concluzionat faptul că femeia ar fi luat din Spitalul Slobozia o bacterie foarte rezistentă la antibiotice...

Transferată de urgență la București
Femeia de 60 de ani locuiește în orașul Căzănești, iar în urmă cu aproximativ o săptămână a fost internată pe Secția Antestezie... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2019, 14:40 (8001 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Amendă de 10 mii de lei pentru Chemgas Holding

Control al ITM Ialomița

Amendă de 10 mii de lei pentru Chemgas Holding

Firma care adminis­trează Combinatul Chimic din Slobozia, Chemgas Holding Corporation SRL, a fost amendată de inspectorii Inspectoratului Te­ritorial de Muncă Ialomița pentru neplata salariilor către angajați. În prezent, societatea se află în insolvență cu o datorie de peste 80 milioane de euro.

Salarii restante de peste 1 an
După valurile de concedieri de anul trecut, Chemgas Holding Corporation SRL, firma care admi­nistrează Combinatul Chimic din Slobozia, mai are puțin peste 100 de angajați. În urma unui control pe care inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2019, 10:50 (4927 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Casă de cultură cu 200 de locuri, la Fetești

Casă de cultură cu 200 de locuri, la Fetești

Autoritățile locale din Fetești au demarat un proiect prin care vor să transforme fosta grădină de vară a orașului într-o casă de cultură modernă. Proiectul a fost depus pentru finanțare la Compania Națională de Investiții și așteaptă acum să fie aprobat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice.

Investiție în cultură
Acesta este cel mai important proiect în  domeniul Culturii pe care l-a inițiat admi­nistrația locală din municipiul Fetești. Viitoarea Casă de Cultură a Municipiului va fi construită în zona unde se află în prezent fosta grădină de vară... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2019, 11:05 (4176 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

obligația de a vota

La aproape 30 de ani de la Revoluția din Decembrie 1989, încă nu înțelegem importanța momentului votării. Încă suntem convinși că democrația își urmează cursul firesc și fără ca principalii actori ai acesteia, cetățenii, să își exercite decisiv rolul. Întrucât, da, esența democrației o constituie fix votul și exercitarea dreptului de a vota. Obligația de a vota este, fără îndoială, necesară funcționării oricărei democrații. Votantul își manifestă astfel decizia, impunând ceea ce rațiunea sau sufletul dictează. Votul permite o alegere legitimând persoana votată de a fi reprezentant a ceea ce ne dorim. Ridiculizarea momentului votării ori absenteismul mai mult sau mai puțin întemeiat descalifică... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2019, 17:35 (3104 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au de primit 13 milioane de lei pentru plata taxelor auto

Ialomițenii au de primit 13 milioane de lei pentru plata taxelor auto

O  analiză a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că ialomițenii care au plătit controversatele taxe auto pentru mediu mai au de primit peste 13 milioane de lei. Mai mult, potrivit reprezentanților, Administrația Fondului de Mediu nu a virat în conturile Fiscului niciun leu pentru restituirea banilor plă­tiți sub forma timbrelor de mediu. Estimativ, aproximativ 10 mii de persoane din Ialomița au achitat aceste taxe speciale.

Ialomițenii primesc banii înapoi
Taxele pe care acum Agenția Națională de Administrare Fiscală le înapoiază celor care le-au plătit... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2019, 13:15 (5279 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
240 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Cereri de rambursare de TVA de aproape 1,6 milioane lei

La nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice a județului Ialomița se va rambursa în luna iunie 2011, taxă pe valoarea adăugată în sumă de aproape 1,6 milioane lei aferentă unui număr de 30 deconturi ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:40
(10167 vizualizări - 0 comentarii)


Becali face concurs «Cum vezi tu România în Uniunea Europeană»

Deputatul european George Becali organizează un concurs destinat tinerilor între 14 și 25 de ani din toată țara. Participanții vor trebui să se exprime printr-un eseu, desen sau logo pe tema «Cum vezi tu ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:08
(7500 vizualizări - 0 comentarii)


Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, la dezbatere

Marți, 14 iunie 2011, Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița a participat la București la o dezbatere publică organizată de către Societatea Academică din România și Alianța pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 16:13
(11171 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală, modificată

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, începînd cu 1 iulie 2011, se modifică procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală pentru persoane juridice și fizice, precum ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 15:54
(16054 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Băcăuan fără carnet, surprins la volan

Marți, 14 iunie a.c., în jurul orei 10.30, un echipaj de poliție rutieră a oprit pentru control în trafic, pe raza orașului Țăndărei, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 42 ani, din Bacău. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:42
(7374 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 10 sesizări penale pentru evaziune fiscală

Peste 220 de verificări ale bazei de impozitare și peste 100 milioane lei venituri suplimentare stabilite la bugetul de stat sînt rezultatele sumare ale controalelor Direcției Generale a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:29
(7672 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Accident cu un scuter

Agenții Postului de Poliție Gheorghe Doja au fost sesizați prin 112 despre faptul că pe DJ51 un scuter a fost implicat într-un incident rutier. Din cercetări s-a stabilit faptul că în timp ce un tînăr localnic ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:25
(9256 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a finalizat campania de depunere a cererilor de subvenție pe suprafață

Potrivit unei informări, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 10 iunie 2011, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:23
(9218 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană: «Constantin Brîncuși, 135 ani de la naștere»

Biblioteca Județenă «Ștefan Bănulescu», în colaborare cu Liceul de Artă «Ionel Perlea» au organizat un eveniment cultural de aniversare a 135 ani de la nașterea sculptorului Constantin Brîncuși. Marți, ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:22
(7198 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai livrează flota de vehicule oficiale pentru Cupa Mondială de Fotbal Feminin Germania 2011

Hyundai livrează flota de vehicule oficiale pentru Cupa Mondială de Fotbal Feminin Germania 2011

Hyundai pune la dispoziția FIFA 289 de vehicule de pasageri și 11 autobuze, în calitate de partener auto oficial al Cupei Mondiale de Fotbal Feminin Germania 2011. Cu 20 de zile înainte de începerea Cupei ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:45
(7285 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Copiii de la Școala «Nana» și de la Liceul Teoretic «Mihai Eminescu» din Călărași sînt cîștigătorii concursului «Cu viața mea apăr viața». În urma etapei regionale a competiției desfășurată la Satul de ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:35
(11116 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 20:25
(5236 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Motociclist de 21 ani, mort după ce s-a izbit violent de un copac

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați de un tînăr cu privire la faptul că o persoană a căzut de pe o motocicletă. Deplasați la locul accidentului, polițiștii au concluzionat că, în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 19:03
(11301 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 400 amenzi în trafic

Traficul rutier ialomițean a fost supravegheat în perioada 10-13 iunie de polițiștii ialomițeni. Potrivit raportului final, în cele cîteva zile șoferii au încasat 402 sancțiuni contravenționale și au rămas ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:43
(7391 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Deținuții îl comemorează pe Eminescu

Miercuri, 15 iunie, Penitenciarul Slobozia va organiza evenimentul «Comemorarea a 122 ani de la trecerea în neființă a poetului național Mihai Eminescu». Activitatea este parte a programului «Biblioteca ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:38
(7971 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil găsit pe cîmp

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină duminică, 12 iunie, în jurul orei 11.30, în cazul unui proiectil exploziv de calibru 122 mm, extrem de periculos, descoperit de un cetățean ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:36
(8493 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți proiectil


Balaciu: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Balaciu a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei de duminică, 12 iunie a.c ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:34
(8672 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


«Rusaliile», păzite de polițiști

În perioada 10-13 iunie, la nivelul întregii țări, peste 11300 de polițiști au asigurat dispozitivul pentru menținerea ordinii și liniștii publice. «Pe parcursul celor patru zile, prin prezența activă în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:45
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Polonia, găsită în trafic la Urziceni

Mașină furată din Polonia, găsită în trafic la Urziceni

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic un autoturism cu plăcuțe de înmatriculare poloneze ce era condus de un bărbat, de 66 ani, din Ciocîrlia. O succintă verificare în bazele de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:41
(7252 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Patru minori, hoți de fier vechi

Un apel de urgență la 112 alerta polițiștii din Gîrbovi despre faptul că mai multe persoane furaseră o carcasă auto din fier pe care o transportau cu o căruță. Apelul fusese inițiat de un bărbat din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:38
(10767 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Adolescent de 16 ani, hoț din locuințe

Un bucureștean de 39 ani a reclamat polițiștilor din Maia, sîmbătă, 11 iunie, că în perioada 19 mai-11 iunie din locuința aflată pe raza comunei i-au dispărut o bicicletă și mai mulți colaci de cablu electric ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:36
(8116 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia furt


Ialomița: Forțe sporite de polițiști, în acțiune

Sîmbătă, 11 iunie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni pentru creșterea siguranței rutiere, în mai multe locații de pe raza județului.
În acest sens, sîmbătă, în intervalul orar 0 ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:35
(6488 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins cu bunurile furate în mașină

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 10 spre 11 iunie, polițiștii ialomițeni și agenții Postului de Poliție Amara au prins în trafic, pe raza localității, autorul unui furt de cablu electric. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:28
(9807 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt


Alexeni: I-a furat bunurile din locuința în construcție

Un tînăr de 20 ani din localitatea Alexeni a fost identificat ca fiind autorul unui furt din locuința unui cetățean. Furtul a fost reclamat polițiștilor din Alexeni de către un bărbat, de 42 ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 08:40
(9851 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Slobozia: Copil de 3 zile, preluat de elicopterul SMURD

Slobozia: Copil de 3 zile, preluat de elicopterul SMURD

Luni, 13 iunie, în jurul orei 11.00, un elicopter SMURD a aterizat pe Stadionul Municipal. Echipajul a fost solicitat de către medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia în încercarea disperată de ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 11:21
(8085 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Sediile secundare se înregistrează fiscal

Potrivit unor noi reglementări în materie administrativă s-a stabilit competența pentru înregistrarea fiscală a sediilor secundare ale contribuabililor mari și mijlocii. Astfel, competența pentru înregistrarea ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:54
(5989 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Potrivit ultimelor date statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, la nivelul județului rata șomajului este în scădere. Astfel, la finele lunii mai 2011, în evidențele instituției ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:44
(8843 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident în lanț

Joi, 9 iunie, în apropierea localității Movilița s-a produs un accident de circulație. O șoferiță de 39 ani se deplasa către Urziceni, nu a păstrat distanța corespunzătoare față de autoturismul ce circula ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:37
(7974 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii voluntari, întrecere în probe de aptitudini

Sîmbătă, 11 iunie, la Stadionul Municipal din Slobozia s-a desfășurat faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare înființate la nivelul localităților județului și serviciilor private ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:35
(8992 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Prins cu fier vechi fără documente

Polițiștii din Căzănești au oprit în trafic joi, 9 iunie, o mașină condusă de un bărbat, de 46 ani, din Manasia. Mașina era plină de materiale feroase pentru care șoferul nu avea documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:30
(6979 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...