Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

obligația de a vota

La aproape 30 de ani de la Revoluția din Decembrie 1989, încă nu înțelegem importanța momentului votării. Încă suntem convinși că democrația își urmează cursul firesc și fără ca principalii actori ai acesteia, cetățenii, să își exercite decisiv rolul. Întrucât, da, esența democrației o constituie fix votul și exercitarea dreptului de a vota. Obligația de a vota este, fără îndoială, necesară funcționării oricărei democrații. Votantul își manifestă astfel decizia, impunând ceea ce rațiunea sau sufletul dictează. Votul permite o alegere legitimând persoana votată de a fi reprezentant a ceea ce ne dorim. Ridiculizarea momentului votării ori absenteismul mai mult sau mai puțin întemeiat descalifică... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2019, 17:35 (3106 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au de primit 13 milioane de lei pentru plata taxelor auto

Ialomițenii au de primit 13 milioane de lei pentru plata taxelor auto

O  analiză a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că ialomițenii care au plătit controversatele taxe auto pentru mediu mai au de primit peste 13 milioane de lei. Mai mult, potrivit reprezentanților, Administrația Fondului de Mediu nu a virat în conturile Fiscului niciun leu pentru restituirea banilor plă­tiți sub forma timbrelor de mediu. Estimativ, aproximativ 10 mii de persoane din Ialomița au achitat aceste taxe speciale.

Ialomițenii primesc banii înapoi
Taxele pe care acum Agenția Națională de Administrare Fiscală le înapoiază celor care le-au plătit... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2019, 13:15 (5281 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3500 tone de asfalt

Se întâmplă la Slobozia

3500 tone de asfalt

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a încheiat vineri, 17 mai 2019, un contract pentru asfaltarea unor străzi. Puțin peste 1,99 milioane de lei reprezintă valoarea cheltuielii asfaltării, 5 străzi urmând să intre în reparații...

La an nou, gropi noi Slobozia așteaptă de luni bune asfaltarea străzilor... Drumurile denivelate, gropile din asfalt precum și gropile de canal din ce în ce mai adânci produc pagube serioase mași­nilor, slo­bozenii declarându-se din ce în ce mai nemul­țumiți de starea actuală a șoselelor. Ștefan are 25 ani, iar zilele trecute se întorcea de... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2019, 18:10 (3483 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica» așteaptă o nouă expertiză tehnică

«Groapa lui Stoica» așteaptă o nouă expertiză tehnică

Finalizarea obiectivului «Groapa lui Stoica» se amână pentru un termen greu de estimat. La mo­mentul de față, reprezentanții Primăriei Slobozia trebuie să reia întreaga procedură privind deschiderea șantierului. Cel mai optimist scenariu indică faptul că execuția ar putea fi reluată abia în vara anului următor...

Saga expertizelor
Începută cu bani europeni și continuată cu fonduri împrumutate de la Trezoreria Statului, «Groapa lui Stoica» nu este gata nici până în prezent. Administrația locală din Slobozia a ratat și cel de-al doilea termen de finalizare al investiției, care a... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2019, 20:10 (5981 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Alexeni emite de 3 ani hotărâri ilegale

Consiliul Local Alexeni emite de 3 ani hotărâri ilegale

Timp de 3 ani, Consiliul Local Alexeni a aprobat proiecte de hotărâre lovite de «nulitate parțială». Principalul vinovat de situație este considerat primarul Ion Cărbune, care a refuzat includerea consilierilor PNL în comisiile de specialitate ale consiliului local. Situația a revenit la legalitate în aprilie 2019, după intervenția prefectului Gigi Petre. Primarul Ion Cărbune refuză să explice public situația.

Un scandal cu iz electoral
În martie 2019, Instituția Prefectului Ialomița a fost no­tificată cu privire la o situație hilară. Potrivit sesi­zării, primarul comunei Alexeni... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2019, 10:55 (3678 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul primar din Fierbinți Târg a eliberat un certificat fiscal fals

Garantat Iuksel

Fostul primar din Fierbinți Târg a eliberat un certificat fiscal fals

Un dosar penal care-l vizează pe fostul primar al orașului Fierbinți Târg, Iusein Iuksel, trenează de 4 ani în sertarele Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Fostul edil este acuzat de faptul că a eliberat în fals un certificat fiscal pentru a vinde la bucată fosta fa­brică de alcool. La momentul încheierii tranzacției, firma care administra unitatea de producție figura cu datorii la buetul local de peste 70 mii de lei. Suma nu a fost achitată nici în prezent. Mai mult, fostul edil avea cali­tatea de asociat unic al respectivei societăți.

O anchetă abandonată
Potrivit... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2019, 11:05 (11132 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Risipă de fonduri la Spitalul Județean Slobozia

Risipă de fonduri la Spitalul Județean Slobozia

Un raport al Camerei de Conturi Ialomița scoate în evidență maniera deficitară în care Mariana Iancu asigură managementul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit auditorilor ialomițeni, aceasta a beneficiat ilegal de majorări salariale și a plătit o valoare mai mare a despăgubirilor în dosarul «Raisa» decât s-a dispus prin sentințe judecătorești. Termenul de remediere a deficiențelor a expirat cu 6 luni în urmă, fără a fi luate măsuri în acest sens.

Bani cheltuiți nejustificat Verificarea realizată de auditorii Camerei de Conturi Ialomița la Spitalul Județean de Urgență Slobozia... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2019, 15:25 (5688 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Indemnizații de creștere a copilului pentru 238 de bărbați

În Ialomița

Indemnizații de creștere a copilului pentru 238 de bărbați

În anul 2019, numărul persoanelor care beneficiază de indemnizație pentru creștere a copilului este în creștere. Astfel, în 2018 erau înregistrate 1476 de persoane, în 2019 contabilizându-se 1508 de persoane beneficiare...

7,4 milioane de lei pentru copii Potrivit legislației în vigoare, concediul de creștere al copilului în vârstă de până la 2 ani poate fi acordat oricăruia dintre părinți. Astfel, la nivelul jude­țu­lui Ialomița, numărul persoane­lor care beneficiază de indemnizația de creștere pentru copii a crescut de la an la an. Conform datelor statistice oferite de Agenția Județeană... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2019, 18:10 (4051 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul profesional dispare treptat

Se întâmplă în Ialomița

Învățământul profesional dispare treptat

Lipsa persoanelor cali­fi­cate într-o me­serie a devenit o realitate și în Ialomița. An de an, la nivelul județului, în cele 15 unități de învăță­mânt profesional și tehnic, numărul elevilor scade treptat. Inspectoratul Școlar Județean caută măsuri de a men­ține și promova școlile profesio­nale. Anul acesta, 1073 elevi ur­mează acest tip de învăță­mânt. Însă nu toți vor promova, iar numărul celor care se angajează este infim.

Lupta pentru «meseriași» Învățământul profesional și tehnic ialomițean nu mai reprezintă o alegere pentru elevi. Lipsa motivației de a munci și interesul scăzut... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2019, 14:35 (2970 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Autorizație de construire ilegală pentru statuia lui Mihai Viteazul

La Slobozia

Autorizație de construire ilegală pentru statuia lui Mihai Viteazul

Povestea statuii ecvestre a domnitorului Mihai Viteazul din Slobozia pare fără sfârșit. Amplasată ilegal, fără a avea avizul Ministerului Culturii, statuia tronează de un an și jumătate în centrul orașului. Din păcate însă, aceasta nu e singura problemă de ordin legal. Autorizația de construire eliberată de către Primăria Slobozia este și ea... ilegală! Situația dovedește încă o dată că încălcarea legii este o practică curentă la nivelul factorilor de decizie din cadrul instituției.

Tenebrele trecutului
Statuia lui Mihai Viteazul a fost amplasată în Piața Unirii pe 1 Decembrie... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2019, 11:05 (8633 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Gara Slobozia Veche funcționează fără autorizație la incendiu

De 4 ani

Gara Slobozia Veche funcționează fără autorizație la incendiu

O investiție de 6 milioane de euro așteaptă de 4 ani să intre în legalitate. Este vorba despre Gara Slobozia Veche, obiectiv reabilitat cu fonduri europene, dar care funcțio­nează fără autorizație de securitate la incendiu. Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au precizat faptul că reprezentanții Companiei Naționale de Căi Ferate CFR SA au făcut doar un singur demers în sensul autorizării, însă a fost respins.

CFR nu se grăbește Lucrările de reabilitare a Gării Slobozia Veche s-au încheiat în 2015, însă obiectivul a fost deschis publicului abia un an mai târziu... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2019, 13:25 (7743 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Olimpic la 3 discipline și-a bătut colegul de clasă

Scandal la Liceul de Arte Slobozia

Olimpic la 3 discipline și-a bătut colegul de clasă

În urmă cu o săptă­mână, un filmuleț în care doi elevi se bat într-o sală de clasă a devenit viral pe rețelele de sociali­za­re. Inciden­tul s-a petrecut la Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, în timpul unei pauze. Se pare că totul a pornit de la un corn, pe care elevul agresat l-ar fi aruncat în fața celui care l-a luat la bătaie. Uluitor este faptul că elevul agresor este olimpic la 3 discipline...

Ambii elevi au fost sancționați Imaginile cu elevul care își lovea colegul au fost făcute publice de rudele băiatului agresat. Alături de filmuleț a fost făcut public și un document... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2019, 17:45 (7623 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

manipulați, dar nu mințiți

Încă mai e loc. Putem fi manipulați emoțional de morgana unei pensii mai mari, de salariul de la stat, de amenințarea asasinilor politici... Mai putem fi păcăliți să votăm un chip, un discurs sau o Românie înainte de toate. Dar nu mai putem fi mințiți! Încă știu cum să ne facă să credem în schimbare, în politica oamenilor noi, în viață decentă pentru noi și copiii noștri. Mai putem să fim învățați să ne condamnăm bunicii pentru că ne decid viitorul la urne. Ne pot determina să urâm sau să mințim, să ne scuipăm unii pe alții în piețele publice. Dar nu mai putem fi mințiți! Ne pot face să aruncăm plastice de un leu săracilor ca să le dovedim nimicnicia. Și ne ajută să umplem rețelele de socializare... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2019, 13:05 (1838 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stadionul-fantomă din satul Bordușelu

Stadionul-fantomă din satul Bordușelu

Bonus: Bâlci administrativ (și) la Buești

Satul Bordușelu, din comuna ialomițeană Ciochina, ar fi trebuit să aibă unul dintre cele mai moderne stadioane din județ. Investiția s-a transformat într-un maidan plin de buruieni, pe care bat mingea copiii din localitate. Cu toate acestea, autoritățile au cheltuit până la ultimul leu cei 500 mii de lei oferiți de Guvernul României, prin Ordonanța 7, pentru realizarea acestui proiect. Aleșii locali ridică acum din umeri neputincioși, dar promit că stadionul va arăta în viitor așa cum prevede proiectul. Mai mult, în localitate nu mai există echipă de fotbal...

O investiție ratată
... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2019, 21:05 (5138 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Fals» și «uz de fals» în acte publice la Primăria Slobozia

Incompetență și abuz

«Fals» și «uz de fals» în acte publice la Primăria Slobozia

Grigore Corneliu din Slobozia a înaintat prefectului Gigi Petre un memoriu în care acuză funcționarii Primăriei Slobozia de «fals» și «uz de fals». «Solicit ca prin autoritatea pe care o aveți să determinați Primăria Slobozia să intre în legalitate (...)» cere petentul în memoriul său. Situația reclamată își așteaptă rezolvarea de aproape un an, timp în care funcționarii instituției i-au promis că «se rezolvă dacă povestea nu ajunge la presă...».

Abuz administrativ și fals
Grigore Corneliu are un teren de 120 mp pe strada Dorobanți din Slobozia. În anul 2018, pe 6 iunie, a decis... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2019, 18:15 (7829 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Dobrică s-a reîntors la Penitenciarul Slobozia

Rămas fără sprijinul fostului ministru al Justiției, Tudorel Toader

Marian Dobrică s-a reîntors la Penitenciarul Slobozia

Rămas fără susținerea fostului ministru al Justiției, Tudorel Toader, Marian Dobrică a fost înlo­cuit de la conducerea Administrației Naționale a Penitenciarelor. Astfel, el a revenit la vechiul său loc de muncă, din cadrul Penitenciarului Slobozia. Numele lui Marian Dobrică a fost implicat în numeroase scandaluri publice, fiind acuzat că și-a ajutat soția să ocupe o funcție mai înaltă în sistemul penitenciar.

Un șef controversat
Venit de la Penitenciarul Brăila, Marian Dobrică a preluat conducerea Penitenciarului Slobozia în anul 2013 după expirarea interimatului lui Valentin... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2019, 21:10 (8085 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Salarii diminuate la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Salarii diminuate la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Nu toți medicii și asistentele se bucură de majorările salariale din Sănătate anun­țate de Guvern. Cadrele medicale ale Unității de Primiri Urgențe Slobozia s-au trezit de o lună că iau mai puțini bani după ce conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia le-a diminuat semnificativ sporurile salariale. Anga­jații au deschis un proces... La care însă vor să renunțe, după ce au fost ame­nin­țați că vor fi la rândul lor acționați în instanță. Nimeni din cadrul conducerii Spitalului Slobozia nu a dorit să facă de­clarații publice pe tema acestui subiect.

Au scăzut sporurile la UPU Slobozia... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2019, 10:50 (18492 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

«ia uite ale dracu’ c.rve!»

La Spitalul Slobozia, ca la ușa cortului!

«ia uite ale dracu’ c.rve!»

O petiție înaintată de salariații Spitalului Județean de Urgență Slobozia către Ministerul Sănătății scoate la iveală comportamentul abuziv pe care Mariana Iancu, managerul celui mai mare spital din județ, îl are față de subordonații săi. Conform documentului oficial, aceasta este acuzată de folosirea unui limbaj licențios, dar și de cheltuieli nejustificate ale fondurilor destinate funcționării unității medicale. Deși petiția a ajuns pe masa de lucru a Ministerului Sănătății și Consiliului Județean Ialomița, niciuna dintre cele două instituții nu a luat vreo măsură...

«Eu fac ce vreau, dacă vreau!»... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2019, 22:10 (24965 vizualizări - 56 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Moraru «spală» podul de la Dridu

Miercuri, 15 mai 2019, după 8 ani de așteptare, autoritățile județene inaugurează podul de la Dridu peste râul Prahova. Valoarea acestei investiții, reluată de 3 ori, se ridică la 10,3 milioane de lei. Vineri, 10 mai a.c., la orele prânzului, zona din imediata vecinătate a podului se afla în plin proces de... «ecologizare». Un autoexcavator toaleta drumul județean, iar o echipă de muncitori spăla asfaltul turnat recent pe pod. Potrivit declarațiilor locuitorilor din Dridu, motivul pregătirilor l-ar reprezenta vizita lui Liviu Dragnea. Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița nu au confirmat oficial această informație. Podul de la Dridu este finalizat încă de la jumătatea... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2019, 20:20 (4415 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

Absurd administrativ

Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

O parte dintre locuitorii Cartierului Slobozia Nouă sunt somați să se racordeze la rețeaua de canalizare a orașului printr-o adresă semnată de primarul Adrian Mocioniu. Paradoxal însă, în zona respectivă nu există rețea de canalizare. Adresa primarului Sloboziei invocă legea 241/206 potrivit căreia «utilizatorii(...) au obligația de a se racorda la sistemele publice de canalizare». Rețeaua de canalizare din Slobozia Nouă a fost recepționată parțial în anul 2010...

Ultimatum administrativ Primarul Adrian Mocioniu a anunțat printr-o adresă oficială locuitorii orașului Slobozia... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2019, 12:20 (12532 vizualizări - 8 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

anunț public

Primăria Municipiului Slobozia
dorește să sprijine
activitatea de funcționare
a Asociațiilor de Proprietari
și organizează, în acest sens,
în ziua de miercuri,
13 mai 2015, orele 16,00,

la Casa Municipală de Cultură
(fostul cinematograf Galax),
o Adunare cu toți administratorii
și președinții Asociațiilor de proprietari

8 Mai 2015, 12:05


Ialomița: Un tractor și un autoturism, cuprinse de flăcări

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină, în ultimele 24 de ore, pentru lichidarea a două incendii, izbucnite la un tractor și la un autoturism. Primul apel telefonic a fost înregistrat miercuri ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 20:30
(4685 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii aprilie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7569 șomeri, din care 1849 șomeri indemnizați, respectiv 5720 șomeri ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 18:25
(5270 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: În atenția operatorilor care achiziționează lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează operatorii care achiziționează lapte de la producători că, în conformitate cu art. 151 din Regulamentul (UE) nr. 1308/2013, pînă la data de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 17:40
(4192 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Depistat în trafic în stare de ebrietate

Un tînăr, de 27 de ani, din București, este urmărit penal după ce a fost identificat în trafic, la Fetești, sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 0,43 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 16:45
(4002 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri, răniți într-un accident rutier

Doi tineri, de 32 și 28 de ani, au fost implicați într-un accident rutier, în zona municipiului Urziceni. Din primele verificări, vina ar purta-o tînărul de 28 de ani care, într-o curbă periculoasă, nu ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 15:30
(4809 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

În această perioadă, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița demarează ample acțiuni de prevenire și combatere a braconajului piscicol. Demersurile oamenilor legii au în vedere ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 13:15
(5367 vizualizări - 0 comentarii)


Festivitate de premiere pentru concursul de proiecte «Slobozia Viitorului»

Joi, 7 mai 2015, de la orele 12,00, la Casa de Municipală de Cultură Slobozia se va desfășura festivitatea de premiere a  tinerilor care au cîștigat la concursul de proiecte «Slobozia Viitorului». ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2015, 19:25
(4275 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Analiza Activității de Inspecție Fiscală din cadrul ANAF-DGRFP Ploiești în trimestrul I 2015

Principalul obiectiv al inspecției fiscale în trimestrul I 2015 l-a reprezentat intensificarea măsurilor de prevenire și combatere a evaziunii fiscale, activitatea fiind orientată cu precădere către contribuabili ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2015, 18:10
(10595 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Detalii despre cota de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează operatorii care achiziționează lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe că, pînă la data de 14 mai ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2015, 15:25
(4875 vizualizări - 0 comentarii)


50 de elevi din Slobozia, în vizită de studiu la instituțiile publice din oraș

Proiectul «Inițiativă pentru comunitate mea!» continuă în Ialomița cu vizitele de studiu la instituțiile publice din oraș. Astfel, marți și miercuri, 6-7 mai 2015, 50 de elevi participanți la programul ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2015, 17:35
(5773 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri disponibile în instituțiile de învățămînt ale Administrației Naționale a Penitenciarelor

Începînd de marți, 5 mai 2015, Administrația Națională a Penitenciarelor a făcut publică lista locurilor disponibile din cadrul unităților de învățămînt ale instituției. Peroanele care doresc să obțină ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2015, 16:15
(8999 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prins la volan fără să dețină permis

În cursul nopții de luni spre marți, 4/5 mai 2015, polițiștii au oprit pe raza municipiului Slobozia un autoturism condus de un tînăr, de 21 de ani, domiciliat în localitate. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2015, 15:10
(4773 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Furt din locuință

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată cercetează un tînăr, în vîrstă de 31 de ani, din comuna Gîrbovi, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Cel în cauză este bănuit că în perioada ianuarie ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2015, 14:05
(5023 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Un tînăr, în vîrstă de 22 de ani, din comuna Făcăeni, a fost depistat în noaptea de sîmbătă spre duminică, 2/3 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși anterior ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2015, 12:45
(3380 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 8 mai 2015, orele 16,00, la Căminul Cultural Săveni, faza finală a celei de-a XXIII-a ediții a Festivalului ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2015, 15:45
(6676 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Manasia

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la locuința unui cetățean din localitatea Manasia. Evenimentul a fost anunțat în după-amiaza ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2015, 13:10
(3903 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia incendiu


Slobozia: Interlopul Vivi Dinescu, trimis în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în dosarul penal deschis pe numele interlopului Victor «Vivi» Dinescu. Acesta a fost trimis în judecată în urmă cu o săptămînă ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2015, 11:35
(8024 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Copil de 1 an și 3 luni, intoxicat cu sodă caustică

Întîmplare nefericită în localitatea ialomițeană Traian. Un copil de 1 an și 3 luni a ajuns în stare gravă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, după ce a băut sodă caustică. El a fost stabilizat de ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2015, 22:50
(7332 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

SC POLARIS M HOLDING SRL
punct de lucru Slobozia-Ialomița
aduce la cunoștința cetățenilor
care au ca zi de ridicare
a deșeurilor menajere
ziua de vineri, faptul că
ridicarea acestora se va efectua
sîmbătă, 02.05.2015,
întrucît ziua de 01.05.2015
este declarată zi
nelucrătoare

29 Aprilie 2015, 13:15


Ialomița: Arestat pentru evaziune fiscală din produse farmaceutice-citostatice

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul GRIGORIU ALEXANDRU, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2015, 20:20
(8690 vizualizări - 0 comentarii)


ECOlimpiada elevilor

Elevii de clasa a III-a din Slobozia și Urziceni participă cu peste 20 de lucrări pline de imaginație în etapa națională a programului educațional ECOlimpiada Elevilor și întră în competiție cu peste 3 ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2015, 16:40
(5130 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Condiții de eligibilitate plăți directe pentru 2015

Conform prevederilor Ordonanței de Urgenta a Guvernului nr. 3 din 18 martie 2015 pentru aprobarea schemelor de plăți care se aplică în agricultură în perioada 2015-2020 și pentru modificarea art. 2 din ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2015, 15:10
(4279 vizualizări - 0 comentarii)


Elemente de muniție, descoperite la Ciocîrlia

În urma unui apel telefonic primit sîmbătă, 25 aprilie a.c., în jurul orei 12,00, echipajul pirotehnic din cadrul ISU Ialomița a fost solicitat să intervină în cazul unui proiectil descoperit de un cetățean ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2015, 13:25
(4038 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bilanț la Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Vineri, 24 aprilie 2015, la nivel național, s-a desfașurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2015, 12:35
(5635 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții ale Poliției Române în 8 județe. Ialomița, călcată de anchetatori!

În dimineața zilei de marți, 28 aprilie 2015, polițiștii din București efectuează 75 de percheziții, în municipiul București și 8 județe, printre care și Ialomița, la persoane bănuite de ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2015, 11:50
(7518 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Reținuți pentru tentativă la omor

Potrivit unui comunicat de presă, «procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații ARDELEANU CONSTANTIN DANIEL ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2015, 16:10
(8168 vizualizări - 0 comentarii)


29 aprilie-«Ziua Veteranilor de Război», marcată la Slobozia

Miercuri, 29 aprilie 2015, în organizarea Instituției Prefectului-Județul Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia precum și a Primăriei municipiului Slobozia, va fi marcată «Ziua ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2015, 14:40
(4939 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Săptămîna bibliotecilor»

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează vineri, 24 aprilie 2015, cu începere de la ora 11,00, o manifestare dedicată Zilei Bibliotecarului și Zilei Mondiale a Cărții și a Dreptului ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2015, 13:20
(3224 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr accidentat pe trecerea de pietoni

Luni, 20 aprilie 2015, în jurul orei 10,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe bulevardul Unirii, în zona Colegiului Național Mihai Viteazul din Slobozia, s-a produs un accident de circulație ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2015, 12:10
(3675 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...