Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

obligația de a vota

La aproape 30 de ani de la Revoluția din Decembrie 1989, încă nu înțelegem importanța momentului votării. Încă suntem convinși că democrația își urmează cursul firesc și fără ca principalii actori ai acesteia, cetățenii, să își exercite decisiv rolul. Întrucât, da, esența democrației o constituie fix votul și exercitarea dreptului de a vota. Obligația de a vota este, fără îndoială, necesară funcționării oricărei democrații. Votantul își manifestă astfel decizia, impunând ceea ce rațiunea sau sufletul dictează. Votul permite o alegere legitimând persoana votată de a fi reprezentant a ceea ce ne dorim. Ridiculizarea momentului votării ori absenteismul mai mult sau mai puțin întemeiat descalifică... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2019, 17:35 (3106 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au de primit 13 milioane de lei pentru plata taxelor auto

Ialomițenii au de primit 13 milioane de lei pentru plata taxelor auto

O  analiză a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că ialomițenii care au plătit controversatele taxe auto pentru mediu mai au de primit peste 13 milioane de lei. Mai mult, potrivit reprezentanților, Administrația Fondului de Mediu nu a virat în conturile Fiscului niciun leu pentru restituirea banilor plă­tiți sub forma timbrelor de mediu. Estimativ, aproximativ 10 mii de persoane din Ialomița au achitat aceste taxe speciale.

Ialomițenii primesc banii înapoi
Taxele pe care acum Agenția Națională de Administrare Fiscală le înapoiază celor care le-au plătit... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2019, 13:15 (5281 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3500 tone de asfalt

Se întâmplă la Slobozia

3500 tone de asfalt

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a încheiat vineri, 17 mai 2019, un contract pentru asfaltarea unor străzi. Puțin peste 1,99 milioane de lei reprezintă valoarea cheltuielii asfaltării, 5 străzi urmând să intre în reparații...

La an nou, gropi noi Slobozia așteaptă de luni bune asfaltarea străzilor... Drumurile denivelate, gropile din asfalt precum și gropile de canal din ce în ce mai adânci produc pagube serioase mași­nilor, slo­bozenii declarându-se din ce în ce mai nemul­țumiți de starea actuală a șoselelor. Ștefan are 25 ani, iar zilele trecute se întorcea de... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2019, 18:10 (3483 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica» așteaptă o nouă expertiză tehnică

«Groapa lui Stoica» așteaptă o nouă expertiză tehnică

Finalizarea obiectivului «Groapa lui Stoica» se amână pentru un termen greu de estimat. La mo­mentul de față, reprezentanții Primăriei Slobozia trebuie să reia întreaga procedură privind deschiderea șantierului. Cel mai optimist scenariu indică faptul că execuția ar putea fi reluată abia în vara anului următor...

Saga expertizelor
Începută cu bani europeni și continuată cu fonduri împrumutate de la Trezoreria Statului, «Groapa lui Stoica» nu este gata nici până în prezent. Administrația locală din Slobozia a ratat și cel de-al doilea termen de finalizare al investiției, care a... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2019, 20:10 (5980 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Alexeni emite de 3 ani hotărâri ilegale

Consiliul Local Alexeni emite de 3 ani hotărâri ilegale

Timp de 3 ani, Consiliul Local Alexeni a aprobat proiecte de hotărâre lovite de «nulitate parțială». Principalul vinovat de situație este considerat primarul Ion Cărbune, care a refuzat includerea consilierilor PNL în comisiile de specialitate ale consiliului local. Situația a revenit la legalitate în aprilie 2019, după intervenția prefectului Gigi Petre. Primarul Ion Cărbune refuză să explice public situația.

Un scandal cu iz electoral
În martie 2019, Instituția Prefectului Ialomița a fost no­tificată cu privire la o situație hilară. Potrivit sesi­zării, primarul comunei Alexeni... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2019, 10:55 (3677 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul primar din Fierbinți Târg a eliberat un certificat fiscal fals

Garantat Iuksel

Fostul primar din Fierbinți Târg a eliberat un certificat fiscal fals

Un dosar penal care-l vizează pe fostul primar al orașului Fierbinți Târg, Iusein Iuksel, trenează de 4 ani în sertarele Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Fostul edil este acuzat de faptul că a eliberat în fals un certificat fiscal pentru a vinde la bucată fosta fa­brică de alcool. La momentul încheierii tranzacției, firma care administra unitatea de producție figura cu datorii la buetul local de peste 70 mii de lei. Suma nu a fost achitată nici în prezent. Mai mult, fostul edil avea cali­tatea de asociat unic al respectivei societăți.

O anchetă abandonată
Potrivit... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2019, 11:05 (11131 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Risipă de fonduri la Spitalul Județean Slobozia

Risipă de fonduri la Spitalul Județean Slobozia

Un raport al Camerei de Conturi Ialomița scoate în evidență maniera deficitară în care Mariana Iancu asigură managementul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit auditorilor ialomițeni, aceasta a beneficiat ilegal de majorări salariale și a plătit o valoare mai mare a despăgubirilor în dosarul «Raisa» decât s-a dispus prin sentințe judecătorești. Termenul de remediere a deficiențelor a expirat cu 6 luni în urmă, fără a fi luate măsuri în acest sens.

Bani cheltuiți nejustificat Verificarea realizată de auditorii Camerei de Conturi Ialomița la Spitalul Județean de Urgență Slobozia... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2019, 15:25 (5688 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Indemnizații de creștere a copilului pentru 238 de bărbați

În Ialomița

Indemnizații de creștere a copilului pentru 238 de bărbați

În anul 2019, numărul persoanelor care beneficiază de indemnizație pentru creștere a copilului este în creștere. Astfel, în 2018 erau înregistrate 1476 de persoane, în 2019 contabilizându-se 1508 de persoane beneficiare...

7,4 milioane de lei pentru copii Potrivit legislației în vigoare, concediul de creștere al copilului în vârstă de până la 2 ani poate fi acordat oricăruia dintre părinți. Astfel, la nivelul jude­țu­lui Ialomița, numărul persoane­lor care beneficiază de indemnizația de creștere pentru copii a crescut de la an la an. Conform datelor statistice oferite de Agenția Județeană... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2019, 18:10 (4050 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul profesional dispare treptat

Se întâmplă în Ialomița

Învățământul profesional dispare treptat

Lipsa persoanelor cali­fi­cate într-o me­serie a devenit o realitate și în Ialomița. An de an, la nivelul județului, în cele 15 unități de învăță­mânt profesional și tehnic, numărul elevilor scade treptat. Inspectoratul Școlar Județean caută măsuri de a men­ține și promova școlile profesio­nale. Anul acesta, 1073 elevi ur­mează acest tip de învăță­mânt. Însă nu toți vor promova, iar numărul celor care se angajează este infim.

Lupta pentru «meseriași» Învățământul profesional și tehnic ialomițean nu mai reprezintă o alegere pentru elevi. Lipsa motivației de a munci și interesul scăzut... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2019, 14:35 (2970 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Autorizație de construire ilegală pentru statuia lui Mihai Viteazul

La Slobozia

Autorizație de construire ilegală pentru statuia lui Mihai Viteazul

Povestea statuii ecvestre a domnitorului Mihai Viteazul din Slobozia pare fără sfârșit. Amplasată ilegal, fără a avea avizul Ministerului Culturii, statuia tronează de un an și jumătate în centrul orașului. Din păcate însă, aceasta nu e singura problemă de ordin legal. Autorizația de construire eliberată de către Primăria Slobozia este și ea... ilegală! Situația dovedește încă o dată că încălcarea legii este o practică curentă la nivelul factorilor de decizie din cadrul instituției.

Tenebrele trecutului
Statuia lui Mihai Viteazul a fost amplasată în Piața Unirii pe 1 Decembrie... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2019, 11:05 (8629 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Gara Slobozia Veche funcționează fără autorizație la incendiu

De 4 ani

Gara Slobozia Veche funcționează fără autorizație la incendiu

O investiție de 6 milioane de euro așteaptă de 4 ani să intre în legalitate. Este vorba despre Gara Slobozia Veche, obiectiv reabilitat cu fonduri europene, dar care funcțio­nează fără autorizație de securitate la incendiu. Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au precizat faptul că reprezentanții Companiei Naționale de Căi Ferate CFR SA au făcut doar un singur demers în sensul autorizării, însă a fost respins.

CFR nu se grăbește Lucrările de reabilitare a Gării Slobozia Veche s-au încheiat în 2015, însă obiectivul a fost deschis publicului abia un an mai târziu... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2019, 13:25 (7742 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Olimpic la 3 discipline și-a bătut colegul de clasă

Scandal la Liceul de Arte Slobozia

Olimpic la 3 discipline și-a bătut colegul de clasă

În urmă cu o săptă­mână, un filmuleț în care doi elevi se bat într-o sală de clasă a devenit viral pe rețelele de sociali­za­re. Inciden­tul s-a petrecut la Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, în timpul unei pauze. Se pare că totul a pornit de la un corn, pe care elevul agresat l-ar fi aruncat în fața celui care l-a luat la bătaie. Uluitor este faptul că elevul agresor este olimpic la 3 discipline...

Ambii elevi au fost sancționați Imaginile cu elevul care își lovea colegul au fost făcute publice de rudele băiatului agresat. Alături de filmuleț a fost făcut public și un document... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2019, 17:45 (7623 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

manipulați, dar nu mințiți

Încă mai e loc. Putem fi manipulați emoțional de morgana unei pensii mai mari, de salariul de la stat, de amenințarea asasinilor politici... Mai putem fi păcăliți să votăm un chip, un discurs sau o Românie înainte de toate. Dar nu mai putem fi mințiți! Încă știu cum să ne facă să credem în schimbare, în politica oamenilor noi, în viață decentă pentru noi și copiii noștri. Mai putem să fim învățați să ne condamnăm bunicii pentru că ne decid viitorul la urne. Ne pot determina să urâm sau să mințim, să ne scuipăm unii pe alții în piețele publice. Dar nu mai putem fi mințiți! Ne pot face să aruncăm plastice de un leu săracilor ca să le dovedim nimicnicia. Și ne ajută să umplem rețelele de socializare... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2019, 13:05 (1838 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stadionul-fantomă din satul Bordușelu

Stadionul-fantomă din satul Bordușelu

Bonus: Bâlci administrativ (și) la Buești

Satul Bordușelu, din comuna ialomițeană Ciochina, ar fi trebuit să aibă unul dintre cele mai moderne stadioane din județ. Investiția s-a transformat într-un maidan plin de buruieni, pe care bat mingea copiii din localitate. Cu toate acestea, autoritățile au cheltuit până la ultimul leu cei 500 mii de lei oferiți de Guvernul României, prin Ordonanța 7, pentru realizarea acestui proiect. Aleșii locali ridică acum din umeri neputincioși, dar promit că stadionul va arăta în viitor așa cum prevede proiectul. Mai mult, în localitate nu mai există echipă de fotbal...

O investiție ratată
... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2019, 21:05 (5138 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Fals» și «uz de fals» în acte publice la Primăria Slobozia

Incompetență și abuz

«Fals» și «uz de fals» în acte publice la Primăria Slobozia

Grigore Corneliu din Slobozia a înaintat prefectului Gigi Petre un memoriu în care acuză funcționarii Primăriei Slobozia de «fals» și «uz de fals». «Solicit ca prin autoritatea pe care o aveți să determinați Primăria Slobozia să intre în legalitate (...)» cere petentul în memoriul său. Situația reclamată își așteaptă rezolvarea de aproape un an, timp în care funcționarii instituției i-au promis că «se rezolvă dacă povestea nu ajunge la presă...».

Abuz administrativ și fals
Grigore Corneliu are un teren de 120 mp pe strada Dorobanți din Slobozia. În anul 2018, pe 6 iunie, a decis... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2019, 18:15 (7827 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Dobrică s-a reîntors la Penitenciarul Slobozia

Rămas fără sprijinul fostului ministru al Justiției, Tudorel Toader

Marian Dobrică s-a reîntors la Penitenciarul Slobozia

Rămas fără susținerea fostului ministru al Justiției, Tudorel Toader, Marian Dobrică a fost înlo­cuit de la conducerea Administrației Naționale a Penitenciarelor. Astfel, el a revenit la vechiul său loc de muncă, din cadrul Penitenciarului Slobozia. Numele lui Marian Dobrică a fost implicat în numeroase scandaluri publice, fiind acuzat că și-a ajutat soția să ocupe o funcție mai înaltă în sistemul penitenciar.

Un șef controversat
Venit de la Penitenciarul Brăila, Marian Dobrică a preluat conducerea Penitenciarului Slobozia în anul 2013 după expirarea interimatului lui Valentin... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2019, 21:10 (8084 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Salarii diminuate la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Salarii diminuate la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Nu toți medicii și asistentele se bucură de majorările salariale din Sănătate anun­țate de Guvern. Cadrele medicale ale Unității de Primiri Urgențe Slobozia s-au trezit de o lună că iau mai puțini bani după ce conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia le-a diminuat semnificativ sporurile salariale. Anga­jații au deschis un proces... La care însă vor să renunțe, după ce au fost ame­nin­țați că vor fi la rândul lor acționați în instanță. Nimeni din cadrul conducerii Spitalului Slobozia nu a dorit să facă de­clarații publice pe tema acestui subiect.

Au scăzut sporurile la UPU Slobozia... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2019, 10:50 (18488 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

«ia uite ale dracu’ c.rve!»

La Spitalul Slobozia, ca la ușa cortului!

«ia uite ale dracu’ c.rve!»

O petiție înaintată de salariații Spitalului Județean de Urgență Slobozia către Ministerul Sănătății scoate la iveală comportamentul abuziv pe care Mariana Iancu, managerul celui mai mare spital din județ, îl are față de subordonații săi. Conform documentului oficial, aceasta este acuzată de folosirea unui limbaj licențios, dar și de cheltuieli nejustificate ale fondurilor destinate funcționării unității medicale. Deși petiția a ajuns pe masa de lucru a Ministerului Sănătății și Consiliului Județean Ialomița, niciuna dintre cele două instituții nu a luat vreo măsură...

«Eu fac ce vreau, dacă vreau!»... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2019, 22:10 (24961 vizualizări - 56 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Moraru «spală» podul de la Dridu

Miercuri, 15 mai 2019, după 8 ani de așteptare, autoritățile județene inaugurează podul de la Dridu peste râul Prahova. Valoarea acestei investiții, reluată de 3 ori, se ridică la 10,3 milioane de lei. Vineri, 10 mai a.c., la orele prânzului, zona din imediata vecinătate a podului se afla în plin proces de... «ecologizare». Un autoexcavator toaleta drumul județean, iar o echipă de muncitori spăla asfaltul turnat recent pe pod. Potrivit declarațiilor locuitorilor din Dridu, motivul pregătirilor l-ar reprezenta vizita lui Liviu Dragnea. Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița nu au confirmat oficial această informație. Podul de la Dridu este finalizat încă de la jumătatea... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2019, 20:20 (4414 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

Absurd administrativ

Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

O parte dintre locuitorii Cartierului Slobozia Nouă sunt somați să se racordeze la rețeaua de canalizare a orașului printr-o adresă semnată de primarul Adrian Mocioniu. Paradoxal însă, în zona respectivă nu există rețea de canalizare. Adresa primarului Sloboziei invocă legea 241/206 potrivit căreia «utilizatorii(...) au obligația de a se racorda la sistemele publice de canalizare». Rețeaua de canalizare din Slobozia Nouă a fost recepționată parțial în anul 2010...

Ultimatum administrativ Primarul Adrian Mocioniu a anunțat printr-o adresă oficială locuitorii orașului Slobozia... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2019, 12:20 (12532 vizualizări - 8 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
339 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: Exercițiu de nivel tactic la un operator economic din Slobozia

Joi, 22 iunie 2023, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va desfășura un exercițiu de nivel tactic tip JOINT, în vederea antrenării forțelor și perfecționării ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2023, 16:40
(19459 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă în lunile iunie și iulie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice că începând de miercuri, 21 iunie 2023, românii pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2023, 15:40
(31759 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au fost solicitați să intervină la 76 evenimente, dintre care 72 au fost sesizate la 112. Au fost sesizate 10 infracțiuni, dintre care 3 contra persoanei, 5 ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 18:50
(6426 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Apelați responsabil Numărul Unic de Urgență 112!

În perioada 19 iunie-31 august 2023, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița-Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității vor desfășura activități informativ-preventive în cadrul  campaniei de ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 18:45
(15792 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă japoneză la Tribunalul Ialomița

Miercuri, 21 iunie a.c., magistrații Tribunalului Ialomița declanșează greva japoneză, nemulțumiți de faptul că proiectul de lege privind modificarea pensiilor de serviciu ale personalului din justiție ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 17:30
(3554 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Angajatori sancționați «muncă la negru» în construcții

ITM Ialomița: Angajatori sancționați «muncă la negru» în construcții

În perioada 8-15 iunie 2023, s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul construcțiilor. Inspectorii ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 14:00
(9451 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Depistat în flagrant în timp ce încerca să spargă un magazin

Polițiștii de Investigații Criminale au depistat în flagrant un bărbat, de 31 de ani, bănuit de comiterea infracțiuni de «tentativă la furt calificat». Cel în cauză a fost reținut pentru 24 de ore și introdus ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 20:55
(11352 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Ordin de protecție emis după ce tatăl și-a agresat fiul

Polițiștii din Amara au fost sesizați sâmbătă, 17 iunie a.c., cu privire la faptul că un bărbat, de 48 de ani, din Amara, l-ar fi agresat fizic pe fiul său, un tânăr de 16 de ani. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 20:50
(16982 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factură electronică pentru clienți

RAJA Constanța: Factură electronică pentru clienți

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică fiind o opțiune rapidă, sigură și eficientă. Factura electronică este legală, are valoare fiscală și reprezintă o alternativă ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 20:45
(12046 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni la Țăndărei

Polițiștii din Țăndărei, împreună cu reprezentanți ai Registrului Auto Român și Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat activități de prevenire și combatere ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 20:40
(4779 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 20 iunie 2023, termen de depunere a mai multor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că marți, 20 iunie 2023, este termenul-limită de depunere al mai multor declarații, în scopul notificării organului fiscal ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 14:40
(12329 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa la Fetești. Lucrare programată!

În noaptea de 20 spre 21 iunie 2023, în intervalul orar 23,00-8,00, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile, în vederea cuplării noilor conducte de alimentare cu apă la Stația de Tratare și ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 13:25
(11137 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Incendiu la o casă din cauza unei țigări

Două echipaje operative din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din localitatea Bordușani. La fața locului au fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 13:10
(13187 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Fetești

Duminică, 18 iunie a.c., Stația de Pompieri Fetești a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier produs pe raza municipiul Fetești, în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 13:05
(11183 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Amara: Și-a pierdut viața în urma unui incendiu

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 17 iunie a.c., pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din orașul Amara. Flăcările au fost stinse după 3 ore și au distrus o parte din ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2023, 16:20
(13867 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


DN2A: Accident între localitățile Ograda și Bucu

DN2A: Accident între localitățile Ograda și Bucu

Joi, 15 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. Cu ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2023, 19:15
(14243 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


AJFP Ialomița: 5,28 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor fiscale efectuate în mai 2023

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna mai 2023, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost 29 de inspecții fiscale finalizate ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2023, 19:05
(18706 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de prevenire a «violenței domestice»

Vineri, 16 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o amplă acțiune de prevenire a «violenței domestice». Activitățile au vizat în special persoanele din mediul rural, cărora le-au fost oferite informații ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2023, 19:00
(8795 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2023

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților promoției 2023 că pot beneficia de prevederile Legii nr. 76/2002, privind sistemul asigurarilor pentru șomaj si stimularea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2023, 18:20
(9032 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de 49 mii de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 104 evenimente, dintre care 98 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Au fost sesizate 15 infracțiuni, dintre ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2023, 18:00
(12074 vizualizări - 0 comentarii)


Protest în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Protest în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Peste 100 de cadre medicale, membre ale Sindicatului «Solidaritatea Sanitară», au protestat joi, 15 iunie a.c., în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Protestatarii s-au alăturat unei ample ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2023, 15:40
(11144 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Movilița. Reținut pentru «cămătărie» și «șantaj»!

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au identificat un bărbat, de 61 de ani, bănuit de comiterea infracțiunilor de «camătă» și «șantaj». Concret, în perioada februarie-iunie 2023 ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2023, 20:05
(7293 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Pește confiscat

Politiștii din Stelnica au depistat sâmbătă, 10 iunie 2023, pe raza comunei Bordușani, un bărbat de 47 de ani, din Fetești, în timp ce transporta în portbagajul autoturismului pește din specia crap, somn ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2023, 19:40
(14171 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 7,43 milioane de lei, în mai 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna mai 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 7,43 milioane de lei. Totodată ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2023, 13:40
(11171 vizualizări - 0 comentarii)


Lotul ISU Ialomița, calificat la Etapa Națională a Competiției naționale de descarcerare și de acordare a primului ajutor calificat

Lotul ISU Ialomița, calificat la Etapa Națională a Competiției naționale de descarcerare și de acordare a primului ajutor calificat

Lotul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița s-a calificat la Etapa Națională a Competiției naționale de descarcerare și de acordare a primului ajutor calificat ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2023, 12:30
(12040 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți-13, «Ziua Informării Preventive»

Începând cu anul 2011, la nivelul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență și structurilor din teritoriu, ziua de marți-13, este «Ziua Informării Preventive». Cu această ocazie, reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2023, 13:45
(9988 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,10%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2023

La sfârșitul lunii aprilie 2023, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3975 de șomeri (din care 2039 femei), rata șomajului fiind de 5,10%, cu 1,21% ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2023, 13:30
(11389 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție emis pe numele unui tânăr din Slobozia care și-a amenințat mama

Polițiștii din Slobozia au fost sesizați sâmbără, 10 iunie a.c., cu privire la faptul că o femeie, de 47 de ani, din Slobozia, ar fi fost amenințată de către fiul său, un tânăr de 28 de ani. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2023, 20:35
(14118 vizualizări - 0 comentarii)


0241/924-Call Center RAJA Constanța

0241/924-Call Center RAJA Constanța

Serviciul de Call Center al RAJA Constanța vine în întâmpinarea tuturor nevoilor particulare ale clienților. Serviciul funcționează sub forma unui robot telefonic ce răspunde la numărul unic 0241/924, fiind ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2023, 20:25
(8644 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 109,72 milioane de lei la bugetul general consolidat, în mai 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 109,72 milioane de lei, cu 12, ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2023, 20:20
(9633 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...