Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Salarii diminuate la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Salarii diminuate la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Nu toți medicii și asistentele se bucură de majorările salariale din Sănătate anun­țate de Guvern. Cadrele medicale ale Unității de Primiri Urgențe Slobozia s-au trezit de o lună că iau mai puțini bani după ce conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia le-a diminuat semnificativ sporurile salariale. Anga­jații au deschis un proces... La care însă vor să renunțe, după ce au fost ame­nin­țați că vor fi la rândul lor acționați în instanță. Nimeni din cadrul conducerii Spitalului Slobozia nu a dorit să facă de­clarații publice pe tema acestui subiect.

Au scăzut sporurile la UPU Slobozia... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2019, 10:50 (18514 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

«ia uite ale dracu’ c.rve!»

La Spitalul Slobozia, ca la ușa cortului!

«ia uite ale dracu’ c.rve!»

O petiție înaintată de salariații Spitalului Județean de Urgență Slobozia către Ministerul Sănătății scoate la iveală comportamentul abuziv pe care Mariana Iancu, managerul celui mai mare spital din județ, îl are față de subordonații săi. Conform documentului oficial, aceasta este acuzată de folosirea unui limbaj licențios, dar și de cheltuieli nejustificate ale fondurilor destinate funcționării unității medicale. Deși petiția a ajuns pe masa de lucru a Ministerului Sănătății și Consiliului Județean Ialomița, niciuna dintre cele două instituții nu a luat vreo măsură...

«Eu fac ce vreau, dacă vreau!»... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2019, 22:10 (24971 vizualizări - 56 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru «spală» podul de la Dridu

Miercuri, 15 mai 2019, după 8 ani de așteptare, autoritățile județene inaugurează podul de la Dridu peste râul Prahova. Valoarea acestei investiții, reluată de 3 ori, se ridică la 10,3 milioane de lei. Vineri, 10 mai a.c., la orele prânzului, zona din imediata vecinătate a podului se afla în plin proces de... «ecologizare». Un autoexcavator toaleta drumul județean, iar o echipă de muncitori spăla asfaltul turnat recent pe pod. Potrivit declarațiilor locuitorilor din Dridu, motivul pregătirilor l-ar reprezenta vizita lui Liviu Dragnea. Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița nu au confirmat oficial această informație. Podul de la Dridu este finalizat încă de la jumătatea... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2019, 20:20 (4417 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

Absurd administrativ

Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

O parte dintre locuitorii Cartierului Slobozia Nouă sunt somați să se racordeze la rețeaua de canalizare a orașului printr-o adresă semnată de primarul Adrian Mocioniu. Paradoxal însă, în zona respectivă nu există rețea de canalizare. Adresa primarului Sloboziei invocă legea 241/206 potrivit căreia «utilizatorii(...) au obligația de a se racorda la sistemele publice de canalizare». Rețeaua de canalizare din Slobozia Nouă a fost recepționată parțial în anul 2010...

Ultimatum administrativ Primarul Adrian Mocioniu a anunțat printr-o adresă oficială locuitorii orașului Slobozia... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2019, 12:20 (12537 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile ignoră starea podurilor din Slobozia

Autoritățile ignoră starea podurilor din Slobozia

Podurile peste râul Ialomița din municipiul Slobozia sunt tratate cu indiferență de societățile care le administrează. Cele câteva trenuri care circulă pe podul feroviar, aflat în grija Companiei Naționale de Căi Ferate CFR SA, ar putea să deraieze în orice moment din cauza faptului că niturile care susțin șinele au «dispărut»... An­gajații Gării Slobozia Veche recunosc situația, dar spun că circulația feroviară nu este pusă în pericol. De o săptămână, aceștia promit că vor înlocui niturile lip­să, însă situația a rămas neschimbată. Un posibil accident s-ar putea petrece și pe podul rutier din zona Cartierului Bora. Administrat de Compania Națio­nală de Administrare a Infrastructurii Rutiere,... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2019, 12:55 (3198 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vivani, acuzată public de încălcarea legislației privind mediul

O dezbatere explozivă

Vivani, acuzată public de încălcarea legislației privind mediul

Luni, 6 mai 2019, de la orele 17,00, Vivani Salubritate a organizat dezbaterea publică obligatorie a raportului privind impactul asupra mediului pentru proiectul «Construire depozit deșeuri periculoase, Celula 2», propus a fi amplasat în Slobozia, în cadrul Depozitului Zonal. Întâlnirea s-a desfășurat la Centrul Cultural «Ionel Perlea» și a reunit aproximativ 50 de persoane interesate de acest subiect.

Curat murdar Vivani Salubritate intenționează să construiască un depozit de depozitare a deșeurilor periculoase care va avea o suprafață de peste 1 hectar, cu o adâncime de 3 metri și... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2019, 22:05 (5231 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Victor Moraru «presează» medicii pentru a o accepta pe Mariana Iancu Președintele Victor Moraru «presează» medicii pentru a o accepta pe Mariana Iancu

Un nou scandal la Spitalul Slobozia

Președintele Victor Moraru «presează» medicii pentru a o accepta pe Mariana Iancu

În timp ce relațiile dintre medici și managerul Spitalului Slobozia devin tot mai tensionate, președintele Victor Moraru «presează» cadrele medicale pentru a o accepta pe Mariana Iancu. Astfel, în cursul zilei de luni, 6 mai 2019, acesta a organizat o ședință în cadrul căreia le-a solicitat medicilor să-și exprime un punct de vedere cu privire la modul în care se colaborează cu șefa instituției. Mai mult, pe holurile unității medicale se vehiculează că juristul Vasile Zamfir ar putea să o înlocuiască pe Mariana Iancu... Între timp, tot mai mulți medici amenință cu demisia.

Un manager de «acceptat»... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2019, 21:10 (13112 vizualizări - 49 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Sănătății va aloca 1,4 milioane de lei pentru Spitalul Orășenesc Țăndărei

bonus: Campanie de vaccinare la Țăndărei

Aflată în județul Ialomița, Sorina Pintea, ministrul Sănătății, a făcut o vizită de lucru și la Spitalul Orășenesc din Țăndărei. La finalul verificărilor, aceasta s-a arătat mulțumită doar de condițiile de igienă, specificând faptul că unitatea medicală are nevoie de o reconfigurare a structurii.

Fonduri pentru Spitalul Orășenesc Țăndărei
Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, s-a aflat marți, 7 mai 2019, într-o vizită de lucru în județul Ialomița. Aceasta a sosit la Țăndărei, acolo unde a dat startul unei campanii de vaccinare împotriva rujeolei a copiilor provenind din mediile... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2019, 20:20 (4442 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bebeluș de 6 luni, obligat să crească în spital

Se întâmplă la Slobozia

Bebeluș de 6 luni, obligat să crească în spital

În timp ce mulți copii se bu­cură de dragostea părinților, pentru un băiețel de 6 luni «acasă» înseamnă Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Din cauza unei malformații congenitale pe care o are la inimă, copilul are nevoie permanentă de îngrijire medicală, așa că dragostea familiei a fost înlo­cuită de cea a asistentelor și medicilor. «Este un caz complicat și facem tot ce ne stă în putință pentru a-l ține în viață...» ne explică medicul Nina Precup Vâlcea, șeful secției Pediatrie a Spitalului Slobozia.

Din dragoste pentru Iosif
Iosif s-a născut în urmă... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2019, 11:05 (6644 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Fetești, locurile de parcare sunt atribuite abuziv

La Fetești, locurile de parcare sunt atribuite abuziv

Scandal pentru locurile de parcare din Fetești. Administrația locală este acuzată de faptul că închiriază parcările fără a respecta dispozițiile legale. Așa se face că unii cetățeni beneficiază ilegal de două sau mai multe locuri de parcare, încălcându-se prevederile unei Hotărâri a Consiliului Local Fetești care stabilește clar modul în care se pot da în folosința parcările. În replică la aceste acuzații, reprezentanții administrației susțin că procedura se respectă conform actelor administrative emise.

Filmul unui scandal Situația parcărilor din Fetești a fost sesizată redacției ... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2019, 15:55 (7300 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu a cheltuit 1 milion de lei pe studii de fezabilitate

În perioada 2016-2019

Administrația Mocioniu a cheltuit 1 milion de lei pe studii de fezabilitate

În 3 ani de mandat ai primarului Adrian Mocioniu, administrația locală a cheltuit peste 1 milion de lei pe studii de fezabilitate. Majoritatea acestor studii nu s-au concretizat încă în investiții reale, iar utilitatea acestor investiții este discutabilă. «Aceste studii de fezabilitate sunt absolut necesare pentru realizarea investițiilor! Nu am pierdut nicio zi... Nu este vina noastră dacă ele vor trebui actualizate!» a declarat primarul Adrian Mocioniu.

Un mandat fără investiții reale
Lucrările la intrarea în «Groapa lui Stoica» vor fi reluate în 2020, sursa de finanțare pentru... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2019, 11:05 (7128 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asfalt până la sfârșitul anului în Cartierul Gării Noi

Atenție, se lucrează la Slobozia!

Asfalt până la sfârșitul anului în Cartierul Gării Noi

Administrația locală din Slobozia are în plan să finalizeze asfaltarea străzilor din Cartierul Gării Noi. Lucrările ar trebui să se încheie la sfârșitul acestui an, însă cetățenii care locuiesc sunt neîncrezători în promisiunile edililor. Mai mult, oamenii se declară nemulțumiți de faptul că șantierul le împiedică accesul în locuințe.

În sfârșit, asfalt! După aproape 11 ani în care au promis că vor asfalta străzile din Cartierul Gării Noi, autoritățile locale din Slobozia au reușit să acceseze fonduri prin Programul Național de Dezvoltare Locală pentru a demara un astfel de proiect... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2019, 13:10 (5913 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistentă agresată de medic în fața bolnavilor

Se întâmplă la Spitalul Slobozia

Asistentă agresată de medic în fața bolnavilor

Este anchetă penală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, după ce o asistentă a reclamat la Poliție faptul că a fost agresată de un medic. Mariana Iancu, mana­gerul celui mai mare spital din Ialomița, a infirmat incidentul, însă surse judiciare au confirmat existența unei plângeri penale ce are ca obiect «purtarea abuzivă» a unui cadru me­dical angajat la Spitalul Slobozia. Sub protecția anonimatului, colegii asistentei agresate au explicat cum s-a pe­trecut incidentul. Mai mult, în acest caz a fost deschisă și o anchetă internă.

Filmul unui scandal
Un nou scandal public a... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2019, 10:50 (15763 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru finanțează «firme-fantomă»

La un an de la înființare a SC Infrastructură Dru­muri și Poduri SA

Președintele Moraru finanțează «firme-fantomă»

Firma-fantomă moșită în la­boratoarele administrației Moraru funcționează de un an de zile fără a produce nimic. Potrivit datelor oficiale, firma în­registrează «venituri financiare 0» și «venituri din exploatare 0». Președintele Victor Moraru speră ca «în decursul acestui an, firma să angajeze personal și să obțină contracte de lucrări de infrastructură...», conform sco­pului pentru care a fost înfiin­țată. Firma este condusă de către Remus Daniel Stoian, un cvasi-necunoscut fără experiență în domeniul lucrărilor de infrastructură edilitară.

Pohte prezidențiale În urmă cu... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2019, 12:15 (4481 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autocar aruncat pe câmp de o tornadă în apropiere de Brâncoveni-Călărași

Autocar aruncat pe câmp de o tornadă în apropiere de Brâncoveni-Călărași

UPDATE: Vântul puternic a smuls acoperișuri și a doborât copaci în mai multe localități din Ialomița

40 de ialomițeni, din zona Fetești, au văzut moartea cu ochii. Marți, 30 aprilie 2019, în jurul orelor 17,30, aceștia se aflau într-un autobuz care se întorcea de la un pelerinaj la Mânăstirea «Sfinții Voievozi» din Slobozia, iar în zona localității Brâncoveni, din județul Călărași, mașina a fost aruncată pe câmp de o tornadă. Autoritățile au declanșat Codul Roșu de intervenție.

Victime rănite ușor Din informațiile oferite de reprezentanții ISU Călărași, șapte persoane au suferit răni ușoare. La fața locului au intervenit și echipaje ale ISU Ialomița și Serviciului Rutier Ialomița.... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2019, 21:40 (6815 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Groapa de deșeuri periculoase reprezintă un pericol pentru mediu și cetățeni!»

Opiniile ialomițenilor

«Groapa de deșeuri periculoase reprezintă un pericol pentru mediu și cetățeni!»

Uneori, opiniile cititorilor sunt mai bine documentate decât cele ale ziarului nostru. Este cazul materialului de mai jos. Îl pu­bli­căm, în speranța că nu va fi singular... Invitația este una deschisă și se adre­sează tuturor ialomițenilor care au puncte de vedere pertinente în ceea ce privește multitudinea de probleme cu care se confruntă comunitățile din Ialomița.

De ce nu mi-aș dori ca această inves­tiție să se realizeze și de ce consider că este un pericol pentru mediu și cetățeni?
Pe site-ul Primăriei Slobozia a apărut un «Anunț privind dezbaterea publică» prin care SC Vivani Salubritate SA ne anunța că a depus raportul privind impactul... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2019, 11:05 (14152 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Elevii din Ialomița circulă cu microbuze uzate

Elevii din Ialomița circulă cu microbuze uzate

Pentru mii de elevi din Ialomița a merge la școală reprezintă un adevărat pericol. Este concluzia la care au ajuns oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița în urma unei analize a stării tehnice pe care o au micro­buzele școlare. Mai mult, ma­șinile sunt considerate și un factor poluator pentru mediul înconjurător. Deși reprezentanții instituției trag un semnal de alarmă și cer înlocuirea vehiculelor, poli­țiștii Servi­ciului Rutier Ialomița susțin că microbu­zele școlare pot circula fără probleme pe șosele.

Elevii, ignorați de autorități În fiecare zi, peste 5000 de elevi... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2019, 12:25 (4162 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Pastorală la Învierea Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorală la Învierea Domnului

Ucenicii din Emaus-pelerinii Învierii

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor


Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a Înviat!

Arătarea Mântuitorului Hristos înviat celor doi ucenici, care mergeau pe calea de la Ierusalim către satul Emaus, este una din paginile cele mai cunoscute ale Evangheliei după Luca. Este o pagină în care credința și emoția, rațiunea și sentimentul, întristarea și bucuria... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2019, 18:25 (5645 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Carmen Enache are nevoie de prieteni

Carmen Enache are nevoie de prieteni

Carmen are 22 de ani și toată viața înainte. E tânără, e frumoasă, e educată... Iar până anul trecut, singura ei grijă a fost să învețe. În februarie 2018 însă a primit un diagnostic greu de acceptat: Limfom Hodgkin. De-atunci, viața ei s-a schimbat definitiv...

Numai mamă să nu fii
Georgeta Enache este mama lui Carmen și, până acum, singurul ei sprijin în lupta cu boala. Muncește de-o viață ca să o crească și să-i fie bine copilului. Și copilului i-a fost bine până anul trecut, când a venit răcită acasă. «Așa a început, ca o răceală...» ne spune izbucnind în lacrimi. «Iar acum... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2019, 11:10 (17743 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat «Bugetul Sărăciei»

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat «Bugetul Sărăciei»

bonus: Groapa de gunoi a Vivani, pericol public

Consilierii locali ai municipiului reședință de județ s-au reunit joi, 25 aprilie 2019, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia. Pe lista proiectelor supuse pentru aprobare s-a aflat și cel al bugetului pentru anul în curs. Proiectul a fost aprobat la limită, cu doar 11 voturi «pentru»... Calculele arată că bugetul pe 2019 al Sloboziei este cel mai mic din ultimii 10 ani, cea mai mare parte din sumă urmând a fi cheltuită pentru salariile funcționarilor din primărie. 

Opoziția a reclamat lipsa investițiilor Proiectul de buget a reușit să strângă minimul de 11 voturi... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2019, 10:50 (4578 vizualizări - 3 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

800 de maidanezi, rezidenți la Slobozia

Numărul cîinilor fără stăpîn în Slobozia se apropie de 1000. Potrivit datelor furnizate de autoritățile locale, în ciuda eforturilor serviciului de specialitate al Primăriei, fenomenul înmulțirii cîinilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:16
(17407 vizualizări - 1 comentariu)


Controalele la subvențiile pentru bovine, finalizate

La începutul săptămînii, marți, 15 septembrie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat controlul administrativ pentru bovine, în vederea acordării Plăților Naționale Directe Complementare ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 10:39
(18661 vizualizări - 1 comentariu)


Elevă de la Colegiul «Mihai Viteazul», diagnosticată cu gripă porcină

Alertă în Ialomița. Primul caz de gripă porcină dintr-o unitate de învățămînt a fost confirmat astăzi la Slobozia. Probele prelevate unei eleve a Colegiului «Mihai Viteazul», suspectă de infectarea cu virusul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2009, 19:59
(16712 vizualizări - 0 comentarii)


Jaf armat cu pușca de vînătoare

Un scenariu desprins din filmele de acțiune s-a petrecut marți, 15 septembrie 2009, în comuna Bucu. Un individ necunoscut a pătruns într-un magazin din localitate amenințînd vînzătoarea cu o armă. Amenințarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:35
(17048 vizualizări - 1 comentariu)


Pichetare de «probă» la Prefectură

Federația Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița a pichetat marți, 15 septembrie 2009, Prefectura Ialomița într-o nouă încercare de a atrage atenția asupra problemelor cu care se confruntă școlile ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:31
(15995 vizualizări - 0 comentarii)


«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!», așa își începe deputatul PNL Cristina Pocora comunicatul de presă remis presei cu ocazia deschiderii noului an școlar. Deputatul liberal, contestatar declarat al introducerii taxei ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2009, 12:26
(18608 vizualizări - 1 comentariu)


S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

Joi, 10 spetembrie, în jurul orelor 15,30, polițiștii feteșteni au fost sesizați de o femeie în vîrstă de 33 de ani, din localitate, despre faptul că fiul său minor, Iordan Dănuț Dumitrel, de 14 ani, a ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:17
(19826 vizualizări - 7 comentarii)


Treversarea neregulamentară l-a costat viața

Joi seara, 10 septembrie, în comuna Ion Roată, un accident rutier s-a soldat cu decesul unei persoane. Victima, un bărbat de 52 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea străzii în fugă, prin loc ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:16
(17777 vizualizări - 1 comentariu)


Copilul dispărut de la Urziceni a fost găsit

Minorul Pîrvu Mihăiță Alin, dispărut de la domiciliu din data de 6 septembrie 2009, a fost găsit. Copilul a fost depistat în gara Ploiești, în după-amiaza zilei de 9 septembrie, de polițiștii prahoveni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:15
(19969 vizualizări - 1 comentariu)


A fugit de acasă

A fugit de acasă

Marți, 8 septembrie, la miezul nopții, un cetățean din Urziceni a anunțat dispariția fiului său minor, Mihăiță Alin Pîrvu, în vîrstă de 10 ani. Bărbatul a povestit polițiștilor că fiul său a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:47
(19513 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrînă înșelată

Marți, 8 septembrie 2009, în jurul orelor 13,30, o bătrînă în vîrstă de 81 ani, din Slobozia, a sesizat Poliția asupra faptului că un bărbat necunoscut, ce s-a recomandat ca fiind un prieten al ginerelui ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:42
(18956 vizualizări - 1 comentariu)


Firmele, răpuse de criză

Criza economică face ravagii printre agenții economici din Ialomița. Rezistă cine poate și radiază cine vrea să evite falimentul. Și, pentru ca tabloul să fie și mai dezolant, prea puține societăți comercială ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 13:35
(18260 vizualizări - 0 comentarii)


A fost prins după ce a furat dintr-un magazin

Luni, 7 septembrie 2009, la primele ore ale dimineții, un bărbat din Slobozia a fost depistat de jandarmi după ce furase mai multe șepci dintr-un magazin. «În jurul orelor 8,00, subofițerul jandarm ce se ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(17384 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului crește alarmant

Fenomenul șomajului pare de necontrolat în Ialomița. Numărul șomerilor crește de la o zi la alta, iar autoritățile privesc neputincioase la «înghețarea» pieței forței de muncă la nivelul județului. Ultimele ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(18406 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Nick Touring

În dimineața zilei de marți, 8 septembrie, în jurul orelor 07,00, pompierii și polițiștii ialomițeni au fost sesizați prin 112 cu privire la izbucnirea unui incendiu la sediul biroului unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:02
(17593 vizualizări - 1 comentariu)


Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Reabilitarea podului rutier de la Albești, una dintre prioritățile administrației Ciupercă, s-a scumpit brusc. Începute la sfîrșitul anului 2008, lucrările au fost estimate la suma de 3,9 miliane lei noi ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:01
(17643 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția pentru Tineret a organizat «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene» la Amara

În perioada 3-9 septembrie 2009, s-a desfășurat la Centrul de Agrement Amara- Pavilioane, «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene». Acțiunea a fost organizată de Direcția pentru Tineret Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:00
(46153 vizualizări - 0 comentarii)


Weekend de foc pentru pompierii ialomițeni

Locuința unui cetățean din comuna Jilavele a fost cuprinsă de flăcări în dimineața zilei de sîmbătă, 5 septembrie, după ce materialele combustibile depozitate în podul casei s-au aprins de la un scurtcircuit ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:59
(17352 vizualizări - 0 comentarii)


Treninguri și parfumuri contrafăcute, vîndute la colț de stradă în Slobozia

La finele săptămînii precedente, vineri, 4 septembrie, jandarmii slobozeni au surprins un bărbat din comuna Bărbulești în timp ce vindea, fără documente legale, costume de trening și parfumuri. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:58
(18720 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

La începutul acestei săptămîni Consiliul Județean Ialomița a anunțat în cadrul unei conferințe de presă organizate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia cofinanțarea unui proiect de promovare ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:58
(18453 vizualizări - 0 comentarii)


Eșecul unei întîlniri marca Stavăr

Săptămîna precedentă, în sala de ședințe a Inspectoratului Școlar Județean, s-a desfășurat sau cel puțin trebuia să se desfășoare la orele 10,00, ședința de constituire a Consiliului Consultativ al IȘJ ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:56
(19624 vizualizări - 0 comentarii)


100 de amenzi pentru prostituție

În ultima jumătate de an, numărul prostituatelor surprinse de autorități practicînd «cea mai veche meserie din lume» a crescut de peste 10 ori. Potrivit datelor oficiale, numărul de sancțiuni aplicate doar ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:53
(20038 vizualizări - 0 comentarii)


Programe alternative pentru copii și adolescenți

În cursul acestei săptămîni, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, în parteneriat cu Primăria Slobozia, organizează o serie de activități de vacanță destinate atragerii copiilor și adolescenților. «Inițiativa ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:51
(19557 vizualizări - 0 comentarii)


Decontarea cheltuielilor din Sănătate, în impas

Casa Județeană de Sănătate Ialomița a anunțat că în condițiile actuale, instituția nu mai poate asigura decontarea cheltuielilor din Sănătate. Potrivit declarațiilor directorului CJAS, Mihai Geantă, cheltuielile ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:49
(20316 vizualizări - 0 comentarii)


Deținuți în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea»

Săptămîna precedentă, vineri, 28 august, un grup de deținuți încarcerați în Penitenciarul cu Regim de Maximă Siguranță Slobozia a fost în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea» din comuna Ograda. Scopul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:48
(19946 vizualizări - 0 comentarii)


Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

«Pe tărîm știintific, unul din cei mai cunoscuți slobozeni, atît în țară cît și peste hotare, este domnul Mircea Constantin Popescu.
Născut la Slobozia, în data de 18 martie 1937, domnul Mircea Constantin ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:28
(20355 vizualizări - 0 comentarii)


Record de amenzi pentru polițistii comunitari

Vara aceasta, activitatea polițistilor comunitari din Slobozia a atins un nou vîrf de sarcină. Potrivit declarațiilor directorului acestui serviciu, Laurențiu Abaza, în luna august s-a înregistrat un număr ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:59
(19366 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă a câștigat alegerile de la Sfântu Gheorghe

Ciupercă a cîștigat alegerile de la Sfîntu Gheorghe

Duminică, 30 august 2009, s-a desfășurat turul doi al alegerilor pentru ocuparea funcției de primar al localității Sfîntu Gheorghe. Pentru că deja am tratat subiectul, explicînd în numărul trecut al ziarului ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:55
(19407 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...