Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Centrul Multifuncțional pentru Tineret «Anghel Saligny» din Fetești, finalizat până la sfârșitul anului 2026

Centrul Multifuncțional pentru Tineret «Anghel Saligny» din Fetești, finalizat până la sfârșitul anului 2026

Pe strada Jandarmeriei din Fetești, la viitorul Centru Multi­funcțional pentru Tineret «Anghel Saligny» lucrările au fost reluate. După ce primul constructor a executat doar 30% din lucrări și a abandonat șantierul, Primăria Fetești a decis contractarea unui credit bancar și s-a parafat un nou contract de execuție. «S-au salvat astfel fondurile europene pe care municipiul Fetești risca să le returneze dacă nu s-ar fi finalizat proiectul...» declară primarul Feteștiului, Laurențiu Șonchereche. «Acest obiectiv face parte dintr-un proiect european de 4,7 milioane de euro, inițiat la începutul anului 2022 prin contractul semnat între Primăria Fetești... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2026, 09:55 (1421 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de aproximativ 400 mii de lei aplicate de Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița

În perioada ianuarie-aprilie 2026

Amenzi de aproximativ 400 mii de lei aplicate de Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița

Un raport oficial al Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița arată că, în urma controalelor pe care instituția le-a realizat în perioada ianuarie-aprilie 2026, instituția a aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale, valoarea acestora fiind de aproximativ 400 mii de lei.

 

CJPC Ialomița, în control Verificările s-au desfășurat pe raza întregului județ și au vizat unități comerciale din mediul urban și mediul rural. În urma controalelor efectuate, reprezentanții Comisa­riatului Județean pentru Protecția Consumatorului... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2026, 13:25 (1405 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Stații de reîncărcare a mașinilor electrice, pe drumurile județene din Ialomița

Stații de reîncărcare a mașinilor electrice, pe drumurile județene din Ialomița

Miercuri, 27 mai 2026, Consiliul Județean Ialomița s-a întrunit în cadrul ședinței ordinare. Pe ordinea de zi au fost incluse 15 proiecte de hotărâri, două dintre acestea vizând «dezvoltarea infrastructurii rutiere regionale». Aceste proiecte au rolul de a asigura implementarea unui proiect cu finanțare europeană ce permite instalarea de stații de reîncărcare pentru mașinile electrice pe 6 drumuri județene din Ialomița.

 

Bani europeni pentru mobilitate Finanțarea proiectului ce vizează înființarea stațiilor de reîncărcare destinate... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2026, 08:10 (1447 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul în care există doar 4 mediatori sanitari

Ialomița, județul în care există doar 4 mediatori sanitari

Relația dintre comunitățile vulnerabile și autoritățile sanitare este creată și menținută cu ajutorul mediatorilor sanitari. Profilul județului Ialomița se pretează pentru activitatea acestor specialiști, însă numărul acestora este extrem de redus prin comparație cu cel al oamenilor de sănătatea cărora trebuie să aibă grijă. Direcția de Sănătate Publică Ialomița susține că în județ există doar 4 mediatori sanitari. Peste 30 mii de oameni care depind de serviciile lor.

 

Mediatori sanitari pentru populația vulnerabilă Ialomița este un județ preponderent agrar, iar mai... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2026, 12:40 (2027 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Comisiile de Control ale Prefecturii Ialomița, rezultate «neconcludente» privind poluarea

Comisiile de Control ale Prefecturii Ialomița, rezultate «neconcludente» privind poluarea

bonus: Acord de recunoaștere a vinovăției în ancheta deschisă la Parchet/Procese în instanță și depășiri ale concentrațiilor admise

Prefectura Ialomița și instituțiile de mediu, aflate sub coordonarea reprezentantei Guvernului României în teritoriu, duc o luptă fără sfârșit împotriva marilor poluatori din județ. Deși situația este cunoscută de ani buni și evidența este clară, instituțiile publice nu reușesc să îi identifice. Numai puțin de 4 comisii au fost înființate în ultimii 2 ani pentru identificarea și tragerea la răspundere a poluatorilor, dar demersurile instituți­onale s-au dovedit irelevante, fără a exista o explicație în acest caz. Actualul prefect al județului Ialomița, Mihai Tănăsescu, a anunțat, printr-un mesaj postat pe rețelele de sociali­zare, faptul... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2026, 07:50 (2404 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Potor vrea un nou front de captare pentru alimentarea cu apă a Sloboziei

Administrația Potor vrea un nou front de captare pentru alimentarea cu apă a Sloboziei

Joi, 28 mai 2026, s-a desfășurat ședința ordinară a Consiliului Local Slobozia. Ordinea de zi inițială, care a cuprins 11 proiecte, a fost suplimentată, în nota obișnuită, cu alte 13 inițiative. Printre acestea s-a numărat și proiectul care prevede organizare ediției din acest an a Festivalului «FreeLand». Punctul culminat al întâlnirii aleșilor locali l-au reprezentat însă declarațiile primarului Alexandru Potor cu privire la situația rețelei de apă a municipiului Slobozia. Edilul susține că este necesară identificarea unei alte surse de alimentare cu apă. Motivul invocat este faptul că o parte din terenul pe care se află forajele utilizate în prezent... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2026, 10:20 (3340 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Podurile peste râul Ialomița din Bucu și Țăndărei se închid pentru reparații

Podurile peste râul Ialomița din Bucu și Țăndărei se închid pentru reparații

UPDATE Trecerea pietonilor și a mașinilor de intervenție, la Țăndărei, permisă printr-o cale de acces folosită pentru șantier

Prin implementarea unui proiect cu finanțare europeană ce vizează moderni­zarea Drumurilor Județene 212 și 213A, podurile peste râul Ialomița din Țăndărei și Bucu vor fi închise pentru reabilitare. Durata lucrărilor diferă de la un obiectiv la altul. Astfel, podul de la Țăndărei va fi redat circulației după 15 luni, în timp ce intervențiile la podul de la Bucu se vor încheia în 5 luni. Administrația județeană a propus o variantă oco­litoare pentru deplasarea în siguranță către zonele Platonești-Movila-Fetești și Săveni-Sudiți, pe care ambele poduri le deservesc.

 

Pod vechi de peste 50 de ani, la Țăndărei... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2026, 16:50 (14580 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune»

Război declarativ «instituțional» pe tema poluării olfactive

Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune»

La o zi după sărbătorirea hramului Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» de joi, 21 mai 2026, Episcopia Sloboziei și Călărașilor remite o adresă Gărzii de Mediu Ialomița prin care solicită «măsuri cu adevărat eficiente» în ceea ce privește poluarea olfactivă de la nivelul municipiului reședință de județ. În același timp, Episcopia acuză Garda de Mediu Ialomița de «toleranță ta­cită» a situației, amenințând chiar că «își rezervă dreptul de a sesiza organele abilitate» dacă inacțiunea instituției de mediu continuă.

 

Intervenții ale Episcopiei Sloboziei și Călărașilor... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2026, 14:15 (4215 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clinicile Dr. Ardeleanu, alături de copiii din Slobozia la Cupa Delfinului

Clinicile Dr. Ardeleanu, alături de copiii din Slobozia la Cupa Delfinului

Clinicile Dr. Ardeleanu au fost alături de copii la Cupa Delfinului, un eveniment dedicat sportului, performanței și bucuriei de a susține micii înotători din comunitatea locală.

Competiția a fost organizată de Clubul Sportiv Municipal UNIREA Slobozia, la Bazinul de Înot Didactic din Slobozia, aflat în administrarea Primăriei Municipiului Slobozia. Evenimentul a reunit copii pasionați de înot, părinți, antrenori și susținători ai sportului local, într-o atmosferă plină de energie, emoție și voie bună.

Micii participanți au avut ocazia să își demonstreze ambiția, curajul și spiritul competitiv, iar fiecare probă a fost întâmpinată cu... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2026, 13:35 (1739 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă groapă pe bulevardul Unirii din Slobozia

O nouă groapă pe bulevardul Unirii din Slobozia

La o lună distanță după imensul crater care s-a format pe bulevardul Unirii din Slo­bozia, circulația rutieră este din nou afectată din cauza unei noi gropi apărută în carosabil. Autoritățile locale dau vina pe sistemul de cana­lizare al orașului, care se con­fruntă cu o serie de deficiențe.

 

Bulevardul Unirii, o nouă groapă Pe 25 aprilie 2026, circulația pe bulevardul Unirii din Slobozia, în zona Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru», a fost întreruptă din cauza unei gropi imense apărută în carosabil. Întâmplarea... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2026, 09:20 (3879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Depistarea precoce a cancerului pulmonar, în zonele vulnerabile din Ialomița

Depistarea precoce a cancerului pulmonar, în zonele vulnerabile din Ialomița

Institutul Național de Pneu­mo­ftiziologie «Marius Nasta» din București a lansat, la Slobozia, un program de screening pentru depis­tarea cancerului pulmonar, în zonele slab dezvoltate din județul Ialomița.

 

27 de localități incluse în Program Ialomița este primul județ din țară care a fost inclus în această inițiativă. Beneficiarul Programului de screening pentru cancerul pulmonar este Institutul Național de Pneumoftiziologie «Marius Nasta» din București, iar partenerii uni­tății medicale sunt Consiliul Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2026, 12:15 (1383 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colectare de materiale textile la Miloșești

Colectare de materiale textile la Miloșești

Primăria Miloșești își anunță locuitorii că implementează un nou sistem de colectare a deșeurilor textile, punând la dispo­ziție o locație fixă în acest sens. Astfel, locuitorii din Miloșești și satele arondate pot preda gratuit textilele uzate în containerele dedicate, tipurile de deșeuri ce pot fi colectate fiind îm­brăcăminte, încălțăminte, lenjerii de pat, prosoape, perdele, accesorii textile, saltele, perne sau resturi de materiale textile. «Prin această acțiune, locuitorii din Miloșești contribuie la un mediu mai curat și la reducerea cantității de de­șeuri depozitate necores­punzător!» declară prima­rul comunei Miloșești... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2026, 08:55 (1449 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Turism fluvial la Stelnica

Turism fluvial la Stelnica

Realizat prin parteneriatul dintre Consiliul Județean Ialomița și Pri­măria Stelnica, Punctul de Acostare «Regina Maria» Stelnica reprezintă și în 2026 un obiectiv important pentru turismul fluvial. «Realizarea acestei investiții a fost pentru promovarea județului Ialomița și pentru valorificarea potențialului turistic al Dunării, Stelnica reconfirmându-și rolul de „poartă de intrare“ în Ialomița...» precizează primarul co­munei Stelnica, Costel Brateș. După primele nave care au acostat anul trecut, Punctul de Acostare «Regina Maria» Stelnica a marcat începutul sezonului turistic în 2026 prin apa... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2026, 10:10 (1923 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Instituțiile de mediu refuză autorizarea unei investiții în energie verde de 400 milioane de euro

La Giurgeni

Instituțiile de mediu refuză autorizarea unei investiții în energie verde de 400 milioane de euro

Deși România a legiferat prioritizarea investițiilor în energie regenerabilă, un proiect hibrid care prevede construcția unui parc eolian și a unui parc fotovoltaic, cu capacitate de stocare, în zona Giurgeni/Ialomița, este blocat în acest moment de Direcția Județeană de Mediu Ialomița și instituția ierarhic superioară, Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate. Cele două instituții invocă faptul că proiectul are un impact direct asupra mediului, suprapunându-se peste siturile Natura 2000 din zonă, dar și cu traseul de zbor al gâștei cu gâtul roșu, specie de păsări protejată la nivel comunitar. În replică, investitorul, societatea ICEW... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2026, 09:25 (8932 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stațiile de încărcare electrică din Urziceni, vandalizate la scurt timp de la inaugurare

Stațiile de încărcare electrică din Urziceni, vandalizate la scurt timp de la inaugurare

Primăria Urziceni atrage atenția cu privire la faptul că două dintre stațiile de reîncărcare a autovehiculelor electrice din oraș au fost vandalizate de persoane necunoscute. În momentul de față se fac demersuri pentru identificarea persoanelor care au provocat pagubele.

 

Investiție distrusă Stațiile pentru încărcarea autovehiculelor electrice din Urziceni, 5 la număr, au fost achiziționate de municipalitate în baza unui proiect de finanțare depus la Agenția Fondului pentru Mediu. Valoarea investiției a fost de aproximativ 1 milion de lei. Stațiile au fost... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2026, 12:35 (8770 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cheltuieli «neeligibile» de 7,3 milioane de lei pentru construcția Autobazei municipiului Slobozia

Cheltuieli «neeligibile» de 7,3 milioane de lei pentru construcția Autobazei municipiului Slobozia

Aflată în conservare timp de aproape 2 ani, construcția Autobazei din municipiul Slobozia a fost reluată de adminis­trația locală. Demersurile inițierii proiectului au fost dezbătute încă de anul trecut, fiind aprobate de Consiliul Local Slobozia. Investiția este finanțată din fonduri europene, însă din cauza problemelor întâm­pinate în implementarea proiectului, Primăria Slobozia a fost obligată să își asume o parte din cheltuielile «neeligibile», care au o valoare de 7,3 milioane de lei.

 

Proiect cu termen-limită sfârșitul anului 2026... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2026, 08:10 (5448 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean anunță asfaltarea ultimului drum de pământ din Ialomița

Consiliul Județean anunță asfaltarea ultimului drum de pământ din Ialomița

Consiliul Județean Ialomița anunță demararea lucrărilor de asfaltare pe Drumul Județean 213A, din zona central-estică a județului Ialomița. «Ultimul drum județean de pământ din județul Ialomița devine istorie! Pe DJ213A au început lucrările de asfaltare ale unuia dintre cele mai importante drumuri județene din zona central-estică a județului Ialomița. Traseul leagă Scânteia, Gheorghe Lazăr, Bucu și Mărculești până la limita cu județul Călărași, realizând o conexiune rutieră esențială între județele Ialomița și Călărași!» declară public președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel. «Drumul străbate o axă importantă de la Sud către Nord-Est, situată la Est de municipiul Slobozia, și se intersectează cu două dintre cele mai importante drumuri naționale din regiune, DN21, în zona Scânteia, și DN2A, în localitatea Bucu. Aceste conexiuni oferă un acces mult mai rapid către principalele rute de tranzit și dezvoltare economică ale județului!»... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2026, 12:50 (3830 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Superior al Magistraturii cere Ministerului Justiției desființarea Judecătoriei Urziceni

Cu peste 13 mii de dosare pe rol

Consiliul Superior al Magistraturii cere Ministerului Justiției desființarea Judecătoriei Urziceni

bonus: Parchetul Fetești, propus pentru desființare

În urmă cu o săptămână, Consiliul Superior al Magistraturii a luat decizia de a sesiza Ministerul Justiției în vederea desființării Judecătoriei Urziceni. Această solicitare a fost înaintată ca urmare a lipsei de magistrați, proble­mă care trenează în cadrul acestei instanțe de la începutul acestui an.

 

Scenariile propuse de CSM «Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a analizat situația gravă în care se află Judecătoria Urziceni (...), în vederea luării măsurilor care se impun pentru desființarea acesteia. Această... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2026, 07:55 (2849 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

DSP Ialomița, acționată în instanță de propriii salariați

DSP Ialomița, acționată în instanță de propriii salariați

Sindicatul SANITAS-Filiala Ialomița susține o acțiune comună a salariaților Direcției de Sănătate Publică îndreptată împotriva instituției. Primele date arată că angajații doresc obținerea unei majorări a veniturilor salariale.

 

Salarii majorate la DSP Ialomița În repetate rânduri salariații Direcției de Sănătate Publică Ialomița au reclamat faptul că veniturile salariale pe care le încasează sunt mai mici decât cele ale colegilor care își desfășoară activitatea în cadrul altor Direcții de Sănătate Publică Județene. Pe cale de consecință... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2026, 15:10 (2304 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Importanța sănătății orale, predată în școlile ialomițene

Importanța sănătății orale, predată în școlile ialomițene

Colegiul Medicilor Stomatologi din România a lansat un proiect de screening privind sănătatea orală a elevilor. Printre județele în cadrul cărora se implemen­tează se numără și Ialomița. De altfel, instituția arată că elevii din județul Ialomița au numeroase probleme dentare, mai ales cei care locuiesc în mediul rural.

 

Sănătate orală și în școlile ialomițene Inițiativa Colegiului Medicilor Stomatologi din România vine ca urmare a realizării Studiului Național privind Starea de Sănătate Orală a Românilor. Potrivit cercetării, peste 60% dintre... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2026, 09:20 (2407 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Controale în mini-vacanța de 1 iunie

Inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat mai multe controale în perioada mini-vacanței de 1 iunie, la mai multe firme de pe raza județului de tipul fast-food, cofetărie, patiserie sau hipermarket. Controalele ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 17:35
(5331 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților Promoția 2018

Având în vedere ca anul școlar 2017-2018 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților Promoției 2018 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 12:25
(4090 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Miere împrăștiată pe șosea

800 de litri de miere s-au împrăștiat pe DN2A, lângă Urziceni, după ce duba în care erau transportați a fost implicată într-un accident rutier. Autoutilitara a fost lovită de un autoturism în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2018, 17:02
(6825 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Cioban omorât de tren

Valea Ciorii: Cioban omorât de tren

Un cioban de 59 de ani a fost călcat de tren în dimineața zilei de luni, 4 iunie 2018. Bărbatul a încercat să traverseze linia de cale ferată din zona localității Valea Ciorii, moment în care a fost lovit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2018, 15:57
(6163 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Copiii-bucuria sufletului»

Protopopiatul Slobozia: «Copiii-bucuria sufletului»

Joi, 31 mai 2018, Protopopiatul Slobozia a oferit unui număr de 65 copii, beneficiari ai Biroului de Asistență Socială, dar și de la școlile partenere (Școala Gimnazială «Sfântul Nicolae» Bucu, Școala ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 20:20
(5364 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Restaurant închis din cauza neregulilor

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat ample controale în timpul minivacanței de Rusalii. În urma verificărilor, din cauza neregulilor privind respectarea ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 19:20
(4674 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 4-8 iunie 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 18:55
(7043 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Activități dedicate zilei de 1 Iunie

În apropierea Zilei Internaționale a Copilului, reprezentanții Protopopiatului Slobozia, în parteneriat cu grădinițele «Pinocchio» și «Lumea Copiilor» din oraș au organizat o manifestare dedicată acestui ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 18:40
(5026 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A fost găsit trupul copilului înecat în râul Ialomița

Pompierii ialomițeni au reușit să descopere cadavrul copilului de 10 ani, din localitatea Broșteni, care s-a înecat miercuri, 23 mai 2018, în apele râului Ialomița. Trupul neînsuflețit al băiatului a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 22:42
(6340 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă împotriva «violenței în familie»

În cadrul activităților dedicate «Săptămânii prevenirii criminalității», polițiștii ialomițeni au desfășurat o campanie de informare și prevenire a violenței domestice. Aceștia au purtat mai multe discuții ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 20:10
(4983 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 29-31 mai 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:35
(7039 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița, alături de copii

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat o campanie de informare cu scopul de a reduce numărul accidentelor de circulație în care sunt victime copiii. Oamenii legii au stat de vorbă cu preșcolarii ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:25
(5416 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale privind pesticidele din legume

Direcția Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a efectuat în primul trimestru al acestui an verificări privind cantitățile de pesticide din fructele și legumele aduse din import și ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:10
(4547 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru «trafic de droguri»

Un tânăr din Fetești a ajuns principalul suspect într-o amplă anchetă privind traficul și distribuția de droguri, instrumentată de procurorii DIICOT din Slobozia. Acesta a fost arestat în urmă cu o săptămână ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 11:05
(5337 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-a lovit cumnata cu o toporișcă

O femeie a fost la un pas de moarte după ce cumnatul său, băut bine, a lovit-o de mai multe ori în cap cu o toporișcă. Bărbatul este recidivist  și  a fost arestat preventiv pentru 30 de zile ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 14:30
(3872 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Copil de 10 ani, înecat în apele râului Ialomița

Reprezentanții ISU din cadrul Detașamentului Urziceni au intervenit pentru scoaterea la mal a unui copil de 10 ani, din Broșteni, înecat în râul Ialomița. Acesta plecase la scăldat împreună cu un prieten ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 12:25
(5777 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Sanitarii Pricepuți», la start

Reprezentanții Crucea Roșie Ialomița organizează o nouă ediție a concursului de prim ajutor dedicat elevilor, «Sanitarii pricepuți». Evenimentul adună la start elevi de gimnaziu și liceu din tot județul ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 12:20
(4214 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Încep înscrierile în instituțiile de învățământ ale MAI

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează o campanie de înscriere a candidaților interesați să ocupe un loc în cadrul școlilor de agenți și ofițeri pe care MAI le are la nivel național ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 12:05
(5405 vizualizări - 0 comentarii)


Căutat de autoritățile germane, prins la Ograda

Polițiștii ialomițeni au identificat un tânăr, de 28 de ani, din comuna Ograda, pe numele căruia autoritățile judiciare din Germania au emis un mandat european de arestare, acesta fiind acuzat de comiterea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 20:25
(4504 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de artă plastică a artiștilor ialomițeni la Călărași

Uniunea Artiștilor Plastici filiala Ialomița organizează vineri, 25 mai 2018, o expoziție dedicată Centenarului «Marii Uniri», în incinta Muzeului Municipal Urziceni. ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 20:15
(4452 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
angajează ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani
în transport mărfuri
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern și EXTERN
CV pot fi trimise la adresa
de e-mail
[email protected]
sau la sediul societății din Cosâmbești,
șos. Slobozia-Țăndărei, nr.154

Relații suplimentare se pot obține
și la tel. 0749/162.458

22 Mai 2018, 20:05


Finala concursului «Zărzărică, Zărzărea», desfășurată la Slobozia

Vineri, 25 mai 2018, Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va găzdui finala celei de a 26-a ediții a concursului de folclor «Zărzărică, Zărzărea». În competiție vor intra cele mai bune ansambluri ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 19:55
(4258 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița la «Zilele Sloboziei»

Verificări amănunțite în rândurile comercianților de produse alimentare care au participat la manifestările dedicate «Zilelor Sloboziei». Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 19:40
(3904 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Servicii Publice Slobozia SRL
cu sediul în str. Lujerului, nr. 3,
loc. Slobozia, jud. Ialomița

angajează paznic
cu atestat de pază, cu normă întreagă,
pentru punctul de lucru
Cimitirul Uman Bora
Relații la telefon 0735/309.947

22 Mai 2018, 11:05


Slobozia: Și-a petrecut noaptea în canalul în care a căzut

Slobozia: Și-a petrecut noaptea în canalul în care a căzut

Un bărbat de 65 de ani, din Slobozia, și-a petrecut noaptea trecută în canalul pluvial în care a căzut, neputând să iasă de acolo. Canalul se află situat la marginea Sloboziei, într-o zonă foarte puțin ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2018, 14:59
(7434 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, E-Distribuție Dobrogea SA anunță faptul că, în perioada 21-26 mai 2018, în localitățile Munteni Buzău, Gârbovi, Nicolești ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 18:50
(5787 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Măsuri pentru ecocondiționalitate

Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură informează cu privire la faptul că pe site-ul instituției, ce poate fi accesat la adresa www.apia.org.ro a fost lansat «Ghidul fermierului ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 18:05
(6020 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Doi bărbați, în vârstă de 47 și 48 de ani, cu domiciliile în Fetești și Giurgeni, au fost sancționați de polițiști, fiind prinși pescuind ilegal în apele Brațului Borcea al Dunării. Aceștia foloseau unelte ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 17:40
(3899 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au ridicat  de la groapa de gunoi a comunei Săveni 3 elemente de muniție rămase neexplodate, de calibrul 152 mm. Alte două proiectile ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 15:52
(4758 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Olanda

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES, oferă 75 de locuri de muncă sezoniere în agricultură, de «muncitori în grădinărit-25 posturi», «procesori bulbi ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 12:40
(3871 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...