Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii au cheltuit 5,4 milioane de lei pentru tratamente în străinătate

În 2017

Ialomițenii au cheltuit 5,4 milioane de lei pentru tratamente în străinătate

Încrederea tot mai scăzută în sistemul medical românesc și neregulile care domnesc în spitale de ani buni îi fac pe oameni să-și rezolve problemele de sănătate în străinătate. Anul trecut, în Ialomița, peste 1000 de pacienți au primit îngrijiri medicale peste hotare. Potrivit legii, costurile, extrem de mari, sunt suportate exclusiv din bugetul național. Peste 5,4 milioane de lei susțin reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița că au plătit în 2017 pentru tratamentele de care ialomițenii au beneficiat în Occident. Reprezentanții instituției susțin, de asemenea, că în ultimii 3 ani tot mai mulți locuitori ai județului își caută rezolvarea problemelor medicale în spitalele... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2018, 10:55 (3667 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Țăndărei: Agenți de poliție agresați de romi

Țăndărei: Agenți de poliție agresați de romi

Doi agenți ai Serviciului Poliției Rutiere Ialomița au fost implicați într-o altercație iscată de mai mulți cetățeni de etnie romă din Țăndărei. Oamenii legii se aflau la datorie, moment în care au observat o mașină care circula pe DN2A, dinspre Slobozia către Țăndărei, cu viteză neregulamentară. Deși au făcut toate demersurile în încercarea de a-l opri pe șoferul vitezoman, polițiștii au urmărit respectivul automobil. Persoanele care se aflau în automobil au încercat să se ascundă de polițiști, parcând vehiculul în zona cartierului Strachina din Țăndărei. Oamenii legii au mers către ei și le-au cerut socoteală. În acel moment, între etnicii romi și polițiști s-a iscat un adevărat scandal. Unul... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2018, 12:15 (32038 vizualizări - 75 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

miting pentru ce?

Inițial, Liviu Dragnea, împreună cu sfătuitorul de taină Marian Neacșu, printre altele și președinte al PSD Ialomița, au decis emanarea unei proclamații de înfierare a statului paralel. A fost momentul când, pentru prima oară, s-a discutat despre posibilitatea organizării unui miting de amploare al social-democraților împotriva statului paralel. Sau deep state, cum îi place deputatului Pop să spună... Întrucât suna fantasmagoric, acest apel la luptă împotriva statului paralel s-a transformat ulterior într-o chemare la luptă pentru apărarea valorilor familiei tradiționale, o altă găselniță promovată... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2018, 11:10 (9515 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Liviu Cazan a demisionat din funcția de președinte al PSD Urziceni, dar și din alte funcții publice

Liviu Cazan a demisionat din funcția de președinte al PSD Urziceni, dar și din alte funcții publice

Scandalul penal în care a fost implicat l-a determinat pe Liviu Cazan, viceprimarul municipiului Urziceni, să-și dea demisia din funcțiile publice pe care le deținea în cadrul administrației locale. De asemenea, el a renunțat și la calitatea sa de președinte al organizației PSD Urziceni.

Primăria își caută alt viceprimar Reprezentanții administrației locale din Urziceni au confirmat faptul că Liviu Cazan a demisionat din  funcția de viceprimar și cea de consilier local al municipiului. Ca urmare a acestui fapt, edilul Constantin Sava a declarat: «Nu comentez situația domnului ... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2018, 23:20 (10822 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A scăzut dramatic numărul copiilor din Ialomița înscriși la școală!

A scăzut dramatic numărul copiilor din Ialomița înscriși la școală!

O serie de date statistice oferite de Institutul Național de Statistică arată că numărul elevilor înscriși la școală în județul Ialomița a scăzut semnificativ în ultimii 17 ani. Astfel, dacă în 2000 la nivelul județului se aflau în evidențele școlilor peste 50 mii de elevi, anul trecut numărul elevilor s-a redus la 39 de mii! Factorii care determină această scădere îngrijorătoare sunt diverși, însă soluții pentru remedierea situației sunt greu de găsit.

Statistici îngrijorătoare Măcinată de lupte interne și de politici educaționale ineficiente, școala ialomițeană nu poate face față... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2018, 17:25 (8421 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Amara (nu) a reabilitat Plaja Zorilor

Primăria Amara (nu) a reabilitat Plaja Zorilor

Plaja Zorilor (UGSR), cea mai frecventată plajă din stațiunea Amara, își întâmpină turiștii în condiții deplorabile. Nisipul a dispărut, serviciile de alimentație publică sunt minimale, iar administrația declară că «anul acesta vor fi executate doar lucrări de întreținere, fără alte investiții majore...».

Plaja autorităților, plaja nimănui Oficial, Plaja Zorilor (UGSR) este pregătită pentru sezonul estival. Conform declarațiilor autorităților, la sfârșitul săptămânii precedente «au fost executate o serie întreagă de lucrări care au ca scop desfășurarea în bune condiții a activităților... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2018, 14:05 (6533 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița pierd bani din cauza laboratoarelor dotate insuficient

Spitalele din Ialomița pierd bani din cauza laboratoarelor dotate insuficient

Spitalele din Ialomița pierd sume importante din bugetul acordat Sănătății din cauza lipsei de personal specializat și a aparaturii. Oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate fac publică această situație folosind ca exemplu medicina de laborator. Dacă centrele private din județ reușesc să încaseze aproape spre maxim sumele acordate pentru decontarea analizelor medicale, în ceea ce privește spitalele, situația este complet opusă. Fără specialiști sau echipamente acreditate, unitățile medicale își reduc la jumătate decontările pentru investigațiile medicale pe care le realizează.

La stat, calitatea lasă de dorit... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2018, 10:55 (5595 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Cei mai mari fermieri din Ialomița au primit subvenții de 73,4 milioane de lei

În 2017

Cei mai mari fermieri din Ialomița au primit subvenții de 73,4 milioane de lei

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița a prezentat o situație a celor mai mari subvenții pe care fermierii din județ le-au primit anul trecut. Estimativ, valoarea ajutoarelor financiare se ridică la 73,4 milioane de lei. Pe lista beneficiarilor de subvenții record apar însă și nume controversate, precum cele ale latifundiarilor Ștefan Poienaru sau Viorel Nica, acuzați în repetate rânduri de practici ilegale în accesarea acestor subvenții.

Sume record pentru fermieri
Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița au realizat un... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2018, 16:10 (11043 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătirile pentru examenele naționale bat pasul pe loc

În Ialomița

Pregătirile pentru examenele naționale bat pasul pe loc

Examenele naționale, Evaluarea Națională și Bacalaureatul, încep în aproximativ două săptămâni, iar centrele de examen din județ nu sunt pregătite corespunzător pentru desfășurarea testărilor. Mai bine de jumătate dintre școlile unde elevii de clasa a VIII-a și cei de a XII-a vor susține probele scrise ale acestor examene au probleme de logistică. Concret, nu dispun de suficiente sisteme video de supraveghere, calculatoare, imprimante sau conexiuni la internet. Mai mult, acolo unde există toate aceste componente tehnice trebuie înlocuite pentru că s-au învechit. Pe de altă parte, profesorii refuză să intre în săli la supraveghere sau să corecteze lucrările. În ciuda acestor deficiențe, oficialii... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2018, 13:35 (4687 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tichete în valoare de 1,245 milioane lei pentru vacanțe bugetare

Lege pentru 854 de angajați

Tichete în valoare de 1,245 milioane lei pentru vacanțe bugetare

Consilierii județeni aprobă miercuri, 30 mai 2018, alocarea a 1,245 milioane lei pentru tichetele de vacanță ale funcționarilor publici din cadrul Consiliului Județean Ialomița și instituțiilor subordonate. Președintele Victor Moraru a declarat că acordarea acestor tichete este obligatorie și se face «conform legii». În luna aprilie a.c., Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotârâre prin care stabilea regulamentul intern de acordare a acestor tichete de vacanță pentru angajații Primăriei.

Despotism luminat
Președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2018, 11:10 (5575 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimarul Urziceniului, Liviu Cazan a fost reținut pentru 24 de ore!

Din nou în atenția anchetatorilor

Viceprimarul Urziceniului, Liviu Cazan a fost reținut pentru 24 de ore!

UPDATE Liviu Cazan, sub control judiciar pentru 60 de zile

Surse judiciare au confirmat în exclusivitate pentru Independent faptul că procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au pus în mișcare acțiunea penală pe numele lui Liviu Cazan, viceprimarul municipiului Urziceni. Acesta a fost reținut pentru 24 de ore într-un dosar penal deschis la Slobozia și în care procurorii au reținut infracțiuni de natură economică, dar și fapte de abuz în serviciu, fals în înscrisuri sub semnătură privată sau delapidare.

Ancheta este în curs Din primele informații, se... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2018, 20:25 (37596 vizualizări - 57 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia refuză funcția de «director medical»

Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia refuză funcția de «director medical»

Spitalul Județean de Urgență Slobozia nu-și poate desfășura activitatea corespunzător în lipsa unui director medical. Funcția a rămas vacantă în luna martie, după ce medicul Mădălina Baltă a refuzat prelungirea interimatului său, acuzând relația deficitară pe care a avut-o cu managerul Mariana Iancu. Se pare că atitudinea nepotrivită pe care o are față de cadrele medicale i-a făcut și pe ceilalți medici specialiști să refuze numirea pe această poziție. Reprezentanții unității medicale neagă această evidență și spun că au scos postul la concurs.

Se caută soluții Potrivit... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2018, 16:25 (5395 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Antena 1 Slobozia a primit ordin de evacuare

O dată vede nașul televiziunea finului

Antena 1 Slobozia a primit ordin de evacuare

Televiziunea de la butoniera Președintelui Moraru a primit ordin de evacuare. Conducerea firmei Antena 1 Media SRL mai are două săptămâni la dispoziție pentru a identifica un nou sediu. Conform unor surse credibile, administratorul Mariana Jantea face eforturi pentru a rezolva amiabil problema. «Vom face o conferință de presă!» a răspuns aceasta la întrebarea «Quo vadis?» zâmbindu-ne galeș. O scutim de efort, fiindcă am găsit pe Facebook fotografia alăturată...

Mai jos nu se poate
La începutul anului în curs, finul Președintelui Moraru, Vasile Bratu, prelua de la matusalemicul... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2018, 14:05 (12193 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A cedat sistemul frigorific pentru depozitarea vaccinurilor

Se întâmplă la DSP Ialomița

A cedat sistemul frigorific pentru depozitarea vaccinurilor

Din cauza unei probleme la alimentarea cu energie electrică, sistemul frigorific în care Direcția de Sănătate Publică păstrează vaccinurile distribuite în Ialomița de Ministerul Sănătății s-a defectat. Instituția urmează să primească 5500 de doze de ser antirujeolic și antihepatitic B pe care nu mai are acum unde să le depoziteze.

Se caută soluții
Din primele informații, se pare că sistemul frigorific a cedat din cauza unor probleme electrice. O siguranță care alimentează frigiderele s-a blocat și nu mai poate distribui curent în instalații. În respectivele frigidere trebuie depozitate... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2018, 13:00 (5745 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Șeful DSP Ialomița, verificat de Corpul de Control al Ministerului Sănătății

Șeful DSP Ialomița, verificat de Corpul de Control al Ministerului Sănătății

Comportamentul abuziv pe care îl are la serviciu directorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița, Gabriel Modrea, a intrat în atenția Ministerului Sănătății. În urmă cu o săptămână, Corpul de Control al instituției a realizat o investigație amănunțită la sediul DSP Ialomița, vizată fiind activitatea lui Gabriel Modrea din ultimul timp. La rândul lor, reprezentanții Prefecturii Ialomița au făcut publice o serie de deficiențe pe care le-au descoperit cu privire la maniera deficitară cu care Modrea conduce Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Într-o ediție anterioară, ziarul nostru a făcut publică o înregistrare audio în care Gabriel Modrea jignește o angajată, pe care o numește «incapabilă»... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2018, 10:50 (5850 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

#rezistăm

Am rezistat când răposatul deputat țărănist Gheorghe Cristea făcea instrucție cu șefii Poliției ialomițene, fostul comandant Dinu fiind muștruluit în fața sediului Inspectoratului de un parlamentar al Puterii încălțat în șlapi și îmbrăcat cu bermude colorate. Am înghițit și vremurile sub Adrian Năstase, când în sediul Prefecturii se rostea în șoaptă numele premierului de atunci în timp ce același prim-ministru permitea descălecătorilor Luigi Bergheș&Enciu Fernando să exploateze fără niciun document terenurile din Balta Ialomiței. Am rezistat și când fostul vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița, «doamna de fier» Maria Petre încuia ușile dintre Prefectura Ialomița și Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2018, 13:10 (5919 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Bărbat din Slobozia, căutat de autorități

A dispărut de mai bine de două luni

Bărbat din Slobozia, căutat de autorități

Un angajat al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița este căutat de mai bine de două luni de familie și prietenii apropiați. Rudele sale spun că bărbatul, care anul acesta în septembrie împlinește 38 de ani, a declarat că iese până în fața blocului, după care nu a mai revenit acasă. Oamenii spun că au făcut numeroase demersuri pe lângă autorități pentru a afla ce s-a întâmplat cu Sergiu Burghi, însă de fiecare dată ușile le-au fost trântite în nas.

Căutări zadarnice Mama bărbatului dispărut încă din data de 21 martie 2018, pe numele său Sergiu Burghi... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2018, 12:20 (10585 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Luați cu salvarea de la școală din cauza drogurilor pe care le-ar fi consumat

Se întâmplă la Slobozia

Luați cu salvarea de la școală din cauza drogurilor pe care le-ar fi consumat

O adolescentă de 16 ani și un adolescent de 17 ani, elevi ai Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia, au ajuns la spital după ce li s-a făcut rău la școală. În urma analizelor s-a constatat că cei doi ar fi consumat substanțe interzise, de genul etnobotanicelor. În  acest caz a fost deschisă o anchetă penală.

Transferați de urgență la București
Din primele informații se pare că cei doi adolescenți ar fi participat la o activitate de prevenire dedicată «Zilei Internaționale de Luptă Împotriva Fumatului» și li s-ar fi făcut rău în timpul acestei manifestări. Prima... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2018, 13:05 (83190 vizualizări - 140 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Mocioniu cheltuie 12,2 milioane de lei pentru aparatul propriu

Viață de bugetar!

Primarul Mocioniu cheltuie 12,2 milioane de lei pentru aparatul propriu

La jumătatea mandatului, primarul Adrian Mocioniu se remarcă printr-o singură realizare concretă. El a reușit să majoreze de 3 ori în 2 ani salariile celor 142 de angajați aflați în subordinea sa directă! Valoarea acestor salarii se ridică la 12,2 milioane de lei anual. Administrația locală cheltuie alte 26,8 milioane de lei pentru plata celor 550 de angajați din instituțiile subordonate Primăriei Slobozia...

Permutări, combinații, aranjamente... În ultimii 15 ani, numărul de angajați din aparatul propriu al primarului Sloboziei a crescut de aproximativ 4 ori. Numai în mandatul lui... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2018, 17:05 (6309 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Gardul lui Zamfir a fost dărâmat

Premieră la Slobozia

Gardul lui Zamfir a fost dărâmat

Juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, a rămas fără gard. Primăria Slobozia a dărâmat săptămâna trecută porțiunea construită «ilegal» în anul 2014 pe spațiul public.

Mai bine mai târziu, decât niciodată La sfârșitul săptămânii precedente, Primăria Slobozia a dărâmat, în sfârșit, porțiunea de gard construită ilegal de către juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, pe vremea când acesta era consilier local al muncipiului Slobozia. Decizia survine la 4 ani după ce ziarul nostru a sesizat ilegalitatea. Iată ce scriam la momentul respectiv: «La începutul lunii decembrie 2014, dezvăluiam faptul că juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, după ce și-a ridicat vila cu sprijinul firmei FloriConstruct, a poftit să-și extindă și curtea. Concret, proaspătul oficial local s-a extins, ilegal, cu câțiva metri, în curtea viitoarei școli pe care autoritățile o vor construi în cartier. Din schițele de proiect reiese faptul că juristul Zamfir și-a mărit suprafața concesionată cu 3 metri lungime și alți 3 metri lățime din terenul aflat în vecinătatea curții sale, destinat pentru construcția unei unități de învățământ. Potrivit Legii 15/2003, în baza căreia Primăria Slobozia a oferit respectivele loturi, fiecare beneficiar al acestei prevederi legale avea dreptul la o suprafață concesionată de maxim 300 de metri pătrați. Întrebat cu privire la această extindere, juristul Zamfir a dat vina pe unul dintre muncitori: „Nu știu, că nu am fost acolo, băiatul a greșit când a măsurat... Nu cred că am depășit, o să verific, dar din câte știu eu grădinița și școala sunt ceva mai departe!“»... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2018, 11:10 (7049 vizualizări - 3 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Drive test Hyundai la Europa FM

Drive test Hyundai la Europa FM

Importatorul mărcii Hyundai în România și Europa FM au demarat o colaborare menită să aducă modelele auto marca Hyundai mai aproape de ascultătorii postului național de radio. Astfel, pe durata a șase săptămîni ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:40
(14744 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhar reținut de polițiști

Vineri, 5 noiembrie a.c., polițiștii urziceneni au identificat, pe raza localității Sinești, un tînăr de 19 ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Sectorului nr. 4 București a emis mandat de ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:30
(13638 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Evaziune cu morcovi

În cursul zilei de sîmbătă, 6 noiembrie a.c., polițiști din Fetești au organizat și desfășurat pe raza municipiului o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor ce efectuează activități de comerț ilicit ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:25
(12349 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr acuzat de proxenetism în Spania, prins de polițiști

Încă un bărbat din Țăndărei a fost arestat de polițiști. Tînărul de 20 de ani a fost prins de polițiști miercuri, 4 noiembrie, pe numele său fiind emis un mandat de arestare european de către autoritățile ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:20
(15322 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Braconier cercetat penal

Un tînăr de 22 de ani din Movilița este cercetat penal de polițiști după ce a fost prins pescuind într-o baltă privată. Bărbatul a fost descoperit joi, 4 noiembrie, cînd cu ajutorul unei plase monofilament ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:19
(13680 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilegal cu legume-fructe

Joi, 4 noiembrie, polițiștii feteșteni au organizat o acțiune al cărei scop principal l-a constituit surprinderea și sancționarea faptelor de comerț ilegal. Astfel, în timpul verificărilor, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:17
(16573 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jandarmii vor asigura ordinea cu ocazia pelerinajului la moaștele Sf. Ioan Gură de Aur

Jandarmii vor asigura, în perioada 5-9 noiembrie 2010, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul laic de mare importanță pentru creștinii ialomițeni și anume, aducerea la Mînăstirea «Sfinții Voievozi ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:23
(10136 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu pentru gestionarea situațiilor de urgență la Fabrica de ulei-Expur

Luni, 8 noiembrie a.c., începînd cu ora 10.00, la sediul Fabricii de ulei Expur din Slobozia se va desfășura un exercițiu pentru gestionarea unor situații de urgență potențial produse la operatorul economic ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:15
(21837 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Ivănești, Amara și Slobozia

Flăcările au cuprins joi, 4 noiembrie, în jurul orei 8.00, o baracă metalică pe care o femeie din Ivănești o folosea ca bucătărie și în care gătea la momentul izbucnirii incendiului. Din nefericire, aceasta ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:06
(15140 vizualizări - 0 comentarii)


1000 de pachete de țigări din Moldova, depistate în mașina unui slobozean

La primele ore ale dimineții de miercuri, 3 noiembrie, un slobozean a fost prins de polițiști cu 1000 de pachete de țigări de contrabandă. Bărbatul, de 46 de ani, a fost prins în trafic, în cartierul Bora ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:41
(19371 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Armă deținută ilegal

Un feteștean de 34 de ani a fost prins de polițiști deținînd o armă ilegal. Bărbatul a fost depistat miercuri, 3 noiembrie, în cadrul unei acțiuni specifice a polițiștilor din cadrul Serviciului Arme, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:40
(15818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești armă


Țăndărei: Cu pește la vînzare

Un comerciant «ambulant» de pește a fost prins de polițiștii din Țăndărei în timp ce încerca să vîndă «marfa» localnicilor. Bărbatul ce se deplasa la volanul unei mașini înmatriculate în Călărași avea ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:39
(16427 vizualizări - 0 comentarii)


Lemne «fără documente» la Perieți și Adîncata, confiscate

Comerț cu lemne la drumul mare. Asta au constatat polițiștii ialomițeni miercuri, 3 noiembrie, în localitățile Perieți și Adîncata. Lemnele erau vîndute de doi bărbați, de 29 respectiv 36 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:37
(13562 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaște sfinte pentru sărbătorirea hramului Mînăstirii «Sfinții Voievozi»

«În perioada 5-8 noiembrie 2010, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului Mînăstirii ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:46
(15534 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pecheziții în cartierul Bora

Locuințele a nouă persoane din cartierul slobozean Bora au fost percheziționate, miercuri, 3 noiembrie. 9 bărbați și 7 femei erau suspecții principali în mai multe dosare de furt aflate în evidențele Poliției ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:35
(15487 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au furat gardul cimitirului din Urziceni și au fost prinși... după doi ani!

60 de panouri de gard furate de la cimitirul municipal din Urziceni au fost găsite de polițiști. Gardul a fost descoperit la locuința unui bărbat, de 38 de ani, din Grindu. Bunurile fuseseră furate de alți ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:33
(8419 vizualizări - 0 comentarii)


TIR în flăcări pe autostradă

O țigare aprinsă aruncată la întîmplare a fost sursa aprindere a unei rezerve de furaje în localitatea Gimbășani. Flăcările s-au aprins marți, 2 noiembrie și amenințau casa unui cetățean din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:32
(13307 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Copil de 4 ani, victima unui accident rutier

Un copil de doar 4 ani, din localitatea Luciu, a fost marți, 2 noiembrie, victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs din cauza faptului că minorul, lăsat nesupravegheat, a încercat să traverseze ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:30
(13094 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu accident


Slobozia: Tînăr prins la volan cu permisul suspendat

Deși avea permisul de conducere suspendat, asta nu l-a împiedicat să conducă mașina. Este vorba de un tînăr slobozean, de 24 de ani, prins de polițiști conducînd fără permis, în noaptea de 2 spre 3 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:28
(13090 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Lemn vîndut ilegal

Temperaturile scăzute scot la iveală tot mai multe infracțiuni la regimul silvic. Ultima dintre acestea s-a produs marți, 2 noiembrie, în comuna Gheorghe Lazăr, unde polițiștii din localitate au prins în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:24
(14291 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:20
(9571 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:04
(8214 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Armă din primul război mondial, deținută de un localnic

Descoperire inedită la Făcăeni: o armă folosită în primul război mondial a fost găsită de polițiști la un localnic. Arma a fost găsită în posesia unui bărbat, de 45 de ani, din localitate, care a povestit ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(16448 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni armă


Gheorghe Doja: Băut și fără permis, la volan

Din ce în ce mai des, pe șoselele ialomițene sînt înregistrate cazuri de consum de alcool la volan sau conducere fără permis. De această dată, la Gheorghe Doja, noaptea trecută, polițiștii au depistat în ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(14489 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A încercat să-și întoarcă mașina în șosea și a lovit un scuter

A vrut să-și întoarcă mașina în mijlocul străzii și a sfîrșit provocînd un accident rutier. Victima, un tînăr de 22 de ani, a fost dusă de urgență la Spital fiind rănită... Marți, 1 noiembrie, o șoferiță ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(13654 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Tineri reținuți pentru furt

După ce au furat 500 de lei dintr-o societate comercială, doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore de către polițiști. Capetele de acuzare pe numele celor doi indivizi ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(16779 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Miloșești furt


Gârbovi: Condamnat la închisoare, încarcerat

Un bărbat de 38 de ani, condamnat de magistrații ialomițeni la închisoare, a fost prins de polițiștii din Urziceni. Bărbatul se sustrăgea executării pedepsei dar a fost prins luni, 1 octombrie, aflîndu ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:45
(17202 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


Bordușani: Dosare penale pentru furt de cereale

Cinci bărbați și două femei din Bordușani sînt acuzați de furt de cereale. Asta după ce în cadrul unei acțiuni intercomunale polițiștii din Bordușani și Făcăeni i-au prins în flagrant la furat de cereale ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:43
(15585 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Căruță lovită de o mașină

La sfîrșitul săptămînii trecute, vineri, 29 octombrie, la Bordușani, o căruță a fost lovită din spate de o mașină. Atelajul hipo, condus de o femeie de 56 de ani nu era semnalizat, motiv pentru care nu ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:09
(14159 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șofer» fără permis, la plimbare

Inconștiența și teribilismul tinerilor produc multiple evenimente în traficul ialomițean. Iar acestea nu sînt deloc rare. Ultimul dintre acestea vizează un tînăr de 28 de ani, din Țăndărei, ce a avut ghinionul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:08
(16285 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...