Juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, a rămas fără gard. Primăria Slobozia a dărâmat săptămâna trecută porțiunea construită «ilegal» în anul 2014 pe spațiul public.
Mai bine mai târziu, decât niciodată La sfârșitul săptămânii precedente, Primăria Slobozia a dărâmat, în sfârșit, porțiunea de gard construită ilegal de către juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, pe vremea când acesta era consilier local al muncipiului Slobozia. Decizia survine la 4 ani după ce ziarul nostru a sesizat ilegalitatea. Iată ce scriam la momentul respectiv: «La începutul lunii decembrie 2014, dezvăluiam faptul că juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, după ce și-a ridicat vila cu sprijinul firmei FloriConstruct, a poftit să-și extindă și curtea. Concret, proaspătul oficial local s-a extins, ilegal, cu câțiva metri, în curtea viitoarei școli pe care autoritățile o vor construi în cartier. Din schițele de proiect reiese faptul că juristul Zamfir și-a mărit suprafața concesionată cu 3 metri lungime și alți 3 metri lățime din terenul aflat în vecinătatea curții sale, destinat pentru construcția unei unități de învățământ. Potrivit Legii 15/2003, în baza căreia Primăria Slobozia a oferit respectivele loturi, fiecare beneficiar al acestei prevederi legale avea dreptul la o suprafață concesionată de maxim 300 de metri pătrați. Întrebat cu privire la această extindere, juristul Zamfir a dat vina pe unul dintre muncitori: „Nu știu, că nu am fost acolo, băiatul a greșit când a măsurat... Nu cred că am depășit, o să verific, dar din câte știu eu grădinița și școala sunt ceva mai departe!“»...
[citește_tot_articolul]
30 Mai 2018, 11:10
(7049 vizualizări - 3 comentarii)
Groapa de deșeuri periculoase inflamenază spiritele
Slobozia a declarat război firmei Vivani Salubritate
Decizia firmei Vivani Salubritate de a extinde depozitul de deșeuri periculoase din cadrul Depozitului Zonal a generat o reacție fără precedent. Joi, 17 mai 2018, în cadrul unei dezbateri publice, autoritățile slobozene au respins categoric solicitarea reprezentanților Vivani. Poziția oficială a autorităților a fost dublată de opoziția deschisă a slobozenilor prezenți la dezbaterea publică. Problema va fi tranșată în două săptămâni de către Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, care urmează să transmită un punct de vedere oficial privitor la legalitatea cererii.
Fără un plan de dezvoltare economică bine pus la punct, județul Ialomița se află în situația de a-și declara oficial intrarea în faliment. Din cauza încasărilor tot mai scăzute la bugetul local al județului, Ialomița este obligată trimestrial să se împrumute la bugetul statului pentru a acoperi plățile pensiilor. Valoarea împrumutului efectuat la finalul primului trimestru al acestui an depășește suma de 80 milioane de lei! De asemenea, Ialomița este printre județele care primește fonduri imense de la stat pentru plata asistaților sociali. Vestea proastă este că redresarea economică a județului se lasă așteptată, la fel cum se lasă așteptați și investitorii pe care oamenii politici aflați la cârma...
[citește_tot_articolul]
29 Mai 2018, 10:50
(9571 vizualizări - 10 comentarii)
Caracterele slabe ajunse în funcții devin arogante. Știm, este un truism. Cum la fel de evident și banal este și faptul că Puterea te îmbată. Însă aroganța devine obositoare când se combină și cu nerozia. Undeva prin 2003, Adrian Năstase invita pe «cineva» să-i numere ouăle, aroganța sa fiind afișată chiar de la tribuna Parlamentului. A fost un moment de maxim al unei aroganțe ce, ulterior, avea să-l copleșească. Corect, alături de alte tare ale caracterului său, și aroganța lui Adrian Năstase a condus la prăbușirea acestuia... Revenind, în prezent, la jumătatea unei guvernări locale și centrale PSD constatăm reapariția aroganței tip Năstase. Acea aroganță a Puterii pe care, de altfel, o îmbrățișau...
[citește_tot_articolul]
28 Mai 2018, 14:50
(4376 vizualizări - 4 comentarii)
Adrian Mocioniu a amplasat ilegal statuia lui Mihai Viteazul
Monumentul ecvestru din Piața Unirii a fost amplasat ilegal. Acuzația a fost făcută de către senatorul Gabi Ionașcu și se bazează pe răspunsul primit de către acesta din partea Ministerului Culturii. «Ei, și?! Ce risc?! O amendă de 10 mii de lei...» a declarat în replică primarul Adrian Mocioniu. Potrivit art. 298, Codul Penal, primarul Adrian Mocioniu se face vinovat de «neglijență în serviciu»...
Poveste fără sfârșit Saga amplasării statuii ecvestre a domnitorului Mihai Viteazul în Piața Unirii din Slobozia pare fără sfârșit. Într-o conferință de presă desfășurată vineri, 18 mai ...
[citește_tot_articolul]
28 Mai 2018, 11:05
(9017 vizualizări - 8 comentarii)
DADP Slobozia reabilitează 1500 mp de locuri de joacă
Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia promite 1500 mp de parcuri pentru copii acoperite cu covoare cauciucate. Primele două locații au fost deja finalizate în zona MB. «Vom reabilita, pe rând, fiecare dintre cartierele orașului!» a declarat Valeriu Roșca, șeful DADP Slobozia.
Locuri de joacă sigure DADP Slobozia a demarat la începutul acestei luni o amplă acțiune de reabilitare a locurilor de joacă pentru copii din oraș. Astfel, 1500 mp de paviment cauciucat va fi instalat până la sfârșitul acestei veri în locurile de joacă pentru copii. Valoarea acestei investiții se...
[citește_tot_articolul]
26 Mai 2018, 13:15
(5076 vizualizări - 11 comentarii)
Latifundiarul Ștefan Poienaru a primit 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare
Latifundiarul Ștefan Poienaru și fiica acestuia Ecaterina Maria Traicu au fost condamnați recent într-un dosar penal deschis de Direcția Națională Anticorupție în anul 2015. Sentința a fost dată la Tribunalul Călărași, instanță ai cărei judecători au stabilit ca Poienaru să fie condamnat la 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare, în timp ce fiica sa a primit o pedeapsă 3 ani și 2 luni de închisoare cu suspendare, pentru un termen de încercare de 2 ani. Sentința nu este definitivă.
Prejudicii de aproximativ 4 milioane de lei Dosarul penal deschis de Direcția Națională Anticorupție...
[citește_tot_articolul]
25 Mai 2018, 16:25
(12037 vizualizări - 4 comentarii)
Sărbătorile Sloboziei au fost organizate prin «acord-cadru»
Primăria Slobozia a organizat ilegal cea de a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Pentru a ascunde această realitate, Primăria Slobozia a încheiat două contracte cu firma Forward Music Agency SRL, prin care a cedat ilegal terenul din imediata vecinătate a Bazinului de Înot Didactic. Ulterior, firma a subcontractat «realizarea evenimentului» firmei Palmyra Events din Târgoviște. Iar aceasta, pentru a evita rigorile legii, a închiriat «standuri de prezentare» la prețuri cuprinse între 5 și 20 mii de lei comercianților! Ca bonus, Primăria Slobozia a plătit peste 150 mii de lei (plus TVA) firmei Forward Music Agency pentru artiștii care au concertat în zilele de spectacol...
Polițiștii ialomițeni încearcă să identifice autorii a 50 de infracțiuni comise în zona Popasului Sinești
Scandalul jafului din zona Popasului Sinești povestit pe internet scoate la iveală indiferența cu care polițiștii ialomițeni au tratat faptele penale comise în această zonă. Într-un singur an, la Sinești au fost deschise 50 de anchete, fiind identificați doar trei autori. Restul dosarelor zac însă în sertarele polițiștilor și procurorilor care au în supraveghere această zonă.
Deficiențe pe bandă rulantă La finalul minivacanței de 1 Mai, un bărbat care se îndrepta spre București a oprit în zona Popasului Sinești și a fost atacat de o bandă de hoți care «operează» în această zonă. Omul...
[citește_tot_articolul]
22 Mai 2018, 14:40
(11525 vizualizări - 18 comentarii)
Panoul de măsurare a calității aerului din Slobozia s-a stricat
Panoul care măsoară calitatea aerului din Slobozia, montat cu 10 ani în urmă de Ministerul Mediului, s-a defectat. Reprezentanții Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița susțin că oficialii de la București cunosc situația și, deși le-a fost raportată, aceștia nu au alocat fonduri pentru reparații. Probleme în privința gestionării calității aerului întâmpină și reprezentanții Consiliului Județean Ialomița. Conform normelor europene, aceștia trebuie să întocmească un Plan Integrat de Gestionare a Calității Aerului, document pe care administrația județeană din Ialomița l-a greșit până acum de 5 ori. Fără acest Plan, eventualele măsuri privind reducerea noxelor nu pot fi aplicate.
Pericolul Rujeolei persistă la nivelul județului Ialomița
Ialomița încă nu a scăpat de pericolul Rujeolei. La momentul de față, la Fetești există încă un focar de boală activ, iar numărul copiilor nevaccinați depășește cifra 500. Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița atrag atenția cu privire la faptul că dozele de vaccin se împuținează de la o zi la alta. Mai mult, despre modul în care măsurile dispuse pentru eradicarea bolii la nivelul județului Ialomița au fost aplicate, oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență din cadrul Prefecturii Ialomița par să nu știe foarte multe amănunte.
La sfârșitul lunii aprilie 2018, a expirat perioada de contractare pentru serviciile de «televiziune» achiziționate de către Consiliul Județean Ialomița în ultimul an și jumătate. Noile oferte ale pseudo-televiziunilor locale îl vizează exclusiv pe Președintele Moraru! Acesta a declarat în cadrul unei conferințe de presă că va încheia contracte noi, «potrivit cutumei». Singura televiziune care are licență de emisie în Ialomița este Antena 1 Slobozia...
Trăim decenii de-mpliniri mărețe Timp de un an și jumătate, administrația Moraru a plătit ilegal, din fonduri publice pseudo-producții...
[citește_tot_articolul]
21 Mai 2018, 10:55
(4318 vizualizări - 8 comentarii)
Ciclic, în România apar vremuri ca astea pe care le trăim în prezent. Cele în care instituțiile cu rol de control sau ordine sunt de decor și așteaptă doar ziua de leafă pentru a se trezi din letargie. Astfel, infractorii de rând și de seamă sunt invitați la hoții mici sau mari. De la banalele furturi și tâlhării până la abuzuri financiare de sute de mii sau milioane de lei, toate se produc rapid, neîndrăznind nimeni să deranjeze liniștea infractorilor. Spre exemplu, polițiștii sunt ocupați până peste cap să-și rezolve propriile probleme interne, măcelărindu-se ritos în spațiul public. Și chiar dacă și-ar face ceva timp pentru hoți și hoții, angajările prin concurs de împrejurări din sursă externă...
[citește_tot_articolul]
20 Mai 2018, 11:05
(4612 vizualizări - 3 comentarii)
Istoria scandalurilor care au zguduit Poliția ialomițeană
O radiografie a ultimilor 15 ani arată că activitatea Poliției ialomițene a fost puternic afectată de scandaluri publice, care au luat rapid amploare națională. Sexul, corupția sau legăturile strânse cu interlopii locali au fost factorii declanșatori. Agenți, ofițeri, șefi de servicii și comandanți au devenit peste noapte eroii negativi ai unor întâmplări care au generat repulsie și neîncredere din partea opiniei publice față de Poliție, instituție creată cu rolul de a le apăra drepturile. Toate aceste scandaluri scot în evidență faptul că Poliția ialomițeană are nevoie de o mână de fier care să o redreseze...
Inaugurat în 2014, Parcul Industrial IMM Slobozia continuă să rămână pustiu. Conform declarațiilor autorităților, primele investiții reale urmau să demareze în această primăvară. La acest moment, 16 dintre loturile existente au fost concesionate, iar pentru două dintre firme au fost eliberate autorizații de construcție. Una dintr ele a decopertat săptămâna trecută unul dintre loturile concesionate și... s-a oprit!
Informațiile publice de până acum Parcul Industrial IMM Slobozia a costat 17,5 milioane de lei. În cei 4 ani trecuți de la finalizarea lucrărilor, administrația locală...
[citește_tot_articolul]
17 Mai 2018, 17:05
(4970 vizualizări - 4 comentarii)
Artiști de 30 mii de euro la Sărbătorile Sloboziei
În perioada 14-20 mai 2018, Slobozia organizează a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Artiștii care vor concerta în cele 3 seri de «sărbătoare» costă municipalitatea aproximativ 30 mii de euro. Capetele de afiș sunt BUG Mafia și Lidia Buble.
An nou, același bâlci administrativ După repetiția generală de acum două săptămâni, administrația locală pregătește din nou Slobozia de sărbătoare. Pentru a evita eșecul de anul trecut, când a plătit peste 40 mii de euro organizând «în regie proprie» Sărbătorile, autoritățile locale au decis să revină la contractul standard cu «o firmă de...
[citește_tot_articolul]
16 Mai 2018, 19:35
(9682 vizualizări - 11 comentarii)
Mobilizare generală pentru blocarea autorizării depozitului de deșeuri periculoase al Vivani Salubritate SA
Slobozenii se mobilizează pentru a participa la dezbaterea publică privitoare la autorizarea unui depozit de deșeuri menajere în cadrul depozitului zonal deținut de către Vivani Salubritate SA. Manifestarea este una fără precedent la nivel local și a generat, în premieră, reacția autorităților locale. Primarul Adrian Mocioniu a semnat un comunicat oficial privitor la întâlnirea anunțată de către Vivani Salubritate SA în presa locală. Ziarul nostru a semnalat în repetate rânduri pericolul reprezentat de acest depozit de deșeuri periculoase.
Scandal public la Școala de Arte și Meserii din Fierbinți
Reabilitarea SAM Fierbinți a costat 12,8 milioane de lei și a durat 3 ani. Pentru finalizarea investiției, Primăria Fierbinți s-a împrumutat 11,1 milioane de lei, îndatorând bugetul localității până în 2025! Recent, unitatea de învățământ a fost transformată în SRL de către directorul Maftei Gică, consilier județean PSD. Acesta a închiriat ilegal 70 mp de construcție uneia dintre fiicele sale, pentru deschiderea unei croitorii. Pentru legalizarea tranzacției, contractul a fost dublat de un acord de parteneriat prin care elevii din cadrul SAM pot face practică în cadrul croitoriei. Tot în cadrul liceului, cealaltă fiică a directorului Maftei ocupă un chioșc alimentar pentru care plătește o chirie...
[citește_tot_articolul]
15 Mai 2018, 13:15
(6770 vizualizări - 6 comentarii)
Gabriel Modrea, directorul DSP Ialomița, către o angajată: «Nu fi obraznică! Ești oricum proastă din naștere!»
Scandal la Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Gabriel Modrea, directorul instituției, apare într-o înregistrare audio în care îi adresează cuvinte jignitoare unei angajate. Acesta nu ezită să uzeze cuvinte precum «proastă», «incapabilă» sau «analfabetă». Subordonații lui Gabriel Modrea au reclamat în repetate rânduri atitudinea abuzivă a directorului însă, până acum, nicio instituție abilitată nu a luat măsuri în acest sens.
Comportament abuziv la DSP Ialomița Fost jurist al Direcției de Sănătate Publică Ialomița...
[citește_tot_articolul]
14 Mai 2018, 18:20
(22069 vizualizări - 28 comentarii)
Scandalurile în care este implicată administrația locală din Urziceni par să nu se mai termine. Cel mai nou război este iscat din cauza deciziei consilierilor locali PSD de a-l lăsa fără funcție pe Nicolae Cristea, administratorul public al orașului și om de încredere al edilului Constantin Sava. Deși a fost emisă o decizie în acest sens, acesta a atacat-o în instanță și așteaptă zilele acestea să primească un răspuns la cererea sa din partea Tribunalului Ialomița.
Decapitat în ședință publică Numirea lui Nicolae Cristea în funcția de administrator public al Primăriei Urziceni s-a făcut...
[citește_tot_articolul]
14 Mai 2018, 14:35
(4367 vizualizări - 2 comentarii)
Urziceni: Acțiune a Poliției în zona școlilor. A fost depistat la volan un tînăr de 17 ani fără permis!
Efective din cadrul Poliției Urziceni au organizat și executat în cursul zilei de marți, 31 mai a.c., acțiuni în zona unităților de învățămînt și în zona adiacentă acestora. Zonele unităților de învățămînt
...[citește_toată_știrea]
1 Iunie 2011, 12:22
(5823 vizualizări -
0 comentarii)
Polițiștii feteșteni au depistat în cursul zilei de marți, 31 mai a.c., un bărbat, de 29 ani, din comuna Făcăeni, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei privative
...[citește_toată_știrea]
1 Iunie 2011, 12:20
(8789 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Acțiuni preventive în comunele Săveni și Sudiți
Polițiștii din Țăndărei au desfășurat acțiuni preventive pe raza localităților Sudiți și Săveni pentru creșterea gradului de siguranță rutieră, conștientizarea participanților la trafic cu privire la riscurile
...[citește_toată_știrea]
1 Iunie 2011, 12:10
(8609 vizualizări -
0 comentarii)
Taxare inversă pentru livrarea de cereale și plante tehnice
Guvernul a aprobat astăzi Ordonanța de Urgență privind modificarea și completarea Legii 571/2003 privind Codul Fiscal și a altor prevederi financiar-fiscale, act normativ prin care se va pune în aplicare
...[citește_toată_știrea]
31 Mai 2011, 20:31
(12642 vizualizări -
1 comentariu)
31 Mai 2011, 18:18
(4976 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: «Quilling»-arta de a răsuci hîrtia, la Muzeul Județean
Acțiune inedită la Slobozia. De Ziua Copilului, Muzeul Județean Ialomița în parteneriat cu Grădinița cu program normal nr. 2 Slobozia, va organiza o expoziție cu vînzare ce cuprinde 30 de lucrări de artă
...[citește_toată_știrea]
31 Mai 2011, 18:14
(13378 vizualizări -
0 comentarii)
În prima zi a săptămînii, luni, 30 mai, polițiștii rutieri au organizat la Slobozia o acțiune pentru respectarea normelor de circulație rutieră. Polițiștii au constatat 19 abateri de la normele rutiere
...[citește_toată_știrea]
31 Mai 2011, 18:13
(8658 vizualizări -
0 comentarii)
Braconajul piscicol a fost ținta principală a polițiștilor din Urziceni, organizați luni, 30 mai, într-o acțiune pentru prevenirea și combaterea pescuitului ilegal. Astfel, timp de 3 ore, polițiștii au
...[citește_toată_știrea]
31 Mai 2011, 18:12
(10213 vizualizări -
0 comentarii)
Un bărbat de 34 ani este cercetat de polițiști după ce s-a stabilit că este autorul unui furt de stupi de albine. Agenții postului de Poliției Gura Ialomiței au recepționat o plîngere a unui slobozean,
...[citește_toată_știrea]
30 Mai 2011, 17:51
(12567 vizualizări -
1 comentariu)
Gîrbovi: Hoți prinși în flagrant la furat de cablu electric. Au fost reținuți după ce polițiștii au uzat de armamentul din dotare!
Doi tineri de 24, respectiv 31 ani, din Alexeni, au fost reținuți de polițiști după ce au fost prinși în flagrant la furat. Cei doi au fost prinși sîmbătă, 28 mai, în timp ce furau cablu electric din rețeaua
...[citește_toată_știrea]
30 Mai 2011, 17:00
(6914 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Și-a bătut vecinul cu o scîndură pînă l-a umplut de sînge
Un bărbat a cerut ajutorul jandarmilor după ce a fost bătut crunt de un vecin. Victima a sunat la 112, iar jandarmii ajunși la fața locului au solicitat de urgență o ambulanță întrucît bărbatul zăcea într
...[citește_toată_știrea]
30 Mai 2011, 16:47
(9221 vizualizări -
0 comentarii)
Patru persoane s-au bătut zdravăn în fața Tribunalului Ialomița. Cei patru erau părți într-un dosar penal aflat pe rolul instanței. Un bărbat și o femeie s-au prezentat vineri, 27 mai, în fața completului
...[citește_toată_știrea]
30 Mai 2011, 16:43
(10326 vizualizări -
0 comentarii)
Țăndărei: Accident de la nerespectarea semnificației unui indicator
Întrucît nu a respectat semnificația unui indicator, un constănțean de 27 ani a produs vineri, 27 mai, un accident în localitatea Țăndărei. Pe scurt, constănțeanul se deplasa pe strada Aleea Teilor din
...[citește_toată_știrea]
30 Mai 2011, 15:48
(11173 vizualizări -
0 comentarii)
La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 27 mai, polițiștii au reușit să prindă autorii unui furt produs în luna februarie 2011. Hoții, un bărbat de 39 ani și doi tineri, de 18 și 19 ani, au intrat în
...[citește_toată_știrea]
30 Mai 2011, 15:47
(13091 vizualizări -
0 comentarii)
Poliția Rutieră Ialomița: 422 de amenzi aplicate și 26 de permise reținute la sfîrșit de săptămînă
În perioada 27-29 mai, peste 40 de polițiști ai Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere de circulație din județ, scopul principal al acțiunilor fiind respectarea normelor de trafic
...[citește_toată_știrea]
30 Mai 2011, 15:46
(14078 vizualizări -
1 comentariu)
La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 27 mai, polițiștii au depistat în comuna Armășești un tînăr, de 21 ani, din localitate care se afla la volanul unei mașini deși consumase alcool. Testat cu aparatul
...[citește_toată_știrea]
30 Mai 2011, 15:42
(9695 vizualizări -
0 comentarii)
Sîmbătă, 28 mai, polițiștii ialomițeni au organizat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor. În acest sens, polițiștii feteșteni și agenții posturilor de poliție arondate au
...[citește_toată_știrea]
30 Mai 2011, 15:40
(6065 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: A pierdut controlul volanului și a intrat cu mașina pe cîmp
Sîmbătă, 28 mai, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 25 ani, din Bărbulești, se deplasa cu mașina pe direcția Ploiești
...[citește_toată_știrea]
30 Mai 2011, 15:35
(7335 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Explozie la un bloc din cauza unei acumulări de gaze
În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 27/28 mai, o explozie de proporții s-a produs la un bloc din Slobozia. Deflagrația s-a auzit în întreg orașul, cauza producerii acesteia fiind o acumulare de gaze
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2011, 06:28
(8241 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Mașină furată din Italia, găsită de polițiști
Joi, 26 mai, polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat de 29 ani ce deținea un autoturism înmatriculat în Italia, dar care figura ca urmărit internațional. Mașina figura furată din Italia în luna martie
...[citește_toată_știrea]
27 Mai 2011, 19:04
(6838 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: A înapoiat un portofel plin cu bani găsit în Piață
Dinu Costică, un bărbat de 51 ani, din Perieți, a cerut sprijinul jandarmilor slobozeni după ce a găsit un portofel cu bani. Bărbatul a sunat la Detașamentul Mobil de Jandarmi Slobozia spunînd că a găsit
...[citește_toată_știrea]
27 Mai 2011, 19:03
(10346 vizualizări -
0 comentarii)
Un bătrîn de 79 ani din Făcăeni a cerut ajutorul polițiștilor din localitate după ce a constatat că din casă îi fusese furată suma de 400 lei. Bătrînul a povestit polițiștilor că a rămas fără bani în seara
...[citește_toată_știrea]
27 Mai 2011, 19:03
(7698 vizualizări -
0 comentarii)
Polițiștii feteșteni au fost alarmați luni, 23 mai, de către un bărbat din localitate asupra faptului că i-a fost spartă locuința. Bărbatul a povestit polițiștilor că a lipsit de la domiciliu între orele
...[citește_toată_știrea]
27 Mai 2011, 19:02
(7348 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Evaziune de 116 mii lei cu produse energetice
Un bărbat de 61 ani este actual cercetat de polițiștii ialomițeni pentru infracțiunea de evaziune fiscală. În sarcina acestuia, polițiștii de investigare a fraudelor au stabilit că este autorul unui prejudiciu
...[citește_toată_știrea]
27 Mai 2011, 19:01
(7959 vizualizări -
0 comentarii)
Manasia: Minor de 17 ani, acuzat de tîlhărie și furt
Un minor de 17 ani, din Manasia, a fost reținut de polițiștii ialomițeni sub acuzația de tîlhărie și furt calificat. Activitatea infracțională a adolescentului se rezumă la deposedarea prin violență, în
...[citește_toată_știrea]
27 Mai 2011, 19:01
(9742 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Băuturi alcoolice fără documente, confiscate
Polițiștii feteșteni au organizat joi, 26 mai, o acțiune de verificare în zonele principale de interes ale municipiului. Astfel, în cadrul activităților au fost legitimate peste 70 de persoane, 8 agenți
...[citește_toată_știrea]
27 Mai 2011, 19:00
(8586 vizualizări -
0 comentarii)
Polițiștii din Urziceni au depistat, în timpul unei acțiuni, doi tineri de 27 ani din localitățile Grindu, respectiv Sărățeni, pe numele acestora existînd mandate de arestare. Cel din Grindu avea de executat
...[citește_toată_știrea]
27 Mai 2011, 19:00
(9124 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Atenție! Bacterii periculoase în alimente!
În cadrul unei informări publice, reprezentanții Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor avertizează asupra pericolelor la care ne expunem ca urmare a existenței în alimente a unor
...[citește_toată_știrea]
27 Mai 2011, 18:55
(7557 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Volvo furat din Italia, returnat proprietarului
O mașină furată din Italia la sfîrșitul anului 2008 a fost restituită proprietarului. Polițiștii ialomițeni au identificat autovehicululu Volvo furat la începutul anului 2009 și, abia miercuri, 25 mai,
...[citește_toată_știrea]
26 Mai 2011, 13:51
(6565 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Evaziune fiscală cu motorină de 13,6 milioane lei!
Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 23 și 54 ani, sînt cercetați penal pentru evaziune fiscală. Cei șase au reușit să prejudicieze bugetul de stat cu nu mai puțin de 13,6 milioane lei. Ofițerii de
...[citește_toată_știrea]
26 Mai 2011, 13:39
(8152 vizualizări -
0 comentarii)