Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Noul bloc ANL din Slobozia a intrat la apă

Noul bloc ANL din Slobozia a intrat la apă

Administrația din Slobozia anunță de mai bine de 2 ani construirea unor noi blocuri ANL. Potrivit estimărilor inițiale, numărul apartamentelor nou-construite ar fi trebuit să fie mai mare de 100. În realitate, ele vor fi doar 12, cele destinate medicilor specialiști din Slobozia... Paradoxal, nimeni nu știe când, dar mai ales cum vor fi finalizate!

Trâmbițe administrative
Blocurile ANL s-au dovedit a fi, dincolo de scandalurile publice în care sunt implicate autoritățile și chiriașii, o soluție pertinentă pentru tinerii din Slobozia. Din păcate, la acest moment procedura este... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2018, 14:25 (5322 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Moraru promovează «turismul de nișă»

60000 de lei pentru un stand

Administrația Moraru promovează «turismul de nișă»

În urmă cu două luni, Consiliul Județean Ialomița a participat la Târgul Național de Turism al României. Pentru cele 3 zile de participare, instituția a relocat la Târg 8 angajați și a cheltuit puțin peste 60000 de lei. Participarea la acest Târg a fost mediatizată în oficiosul Consiliului Județean, «Ialomița ta». Potrivit acestei publicații care reflectă punctul de vedere al instituției, una dintre principalele direcții de dezvoltare ale județului în acest domeniu o reprezintă «turismul de nișă»...

Un eveniment... de familie Consiliul Județean Ialomița a participat... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2018, 10:55 (6294 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

4400 de infracțiuni comise în Ialomița în ultimele 12 luni

4400 de infracțiuni comise în Ialomița în ultimele 12 luni

Ialomițenii sunt campioni la fapte penale. O arată Institutul Național de Statistică într-o serie de indicatori cu privire la infracțiunile înregistrate la nivel național și consemnate în bazele de date ale Poliției și Parchetelor locale din Ialomița. Potrivit estimărilor specialiștilor INS, la nivelul județului, în ultimele 12 luni, s-au comis 4400 de infracțiuni.

Un semnal de alarmă
Specialiștii Institutului Național de Statistică au făcut o analiză a fenomenului infracțional din Ialomița, prezentând în cifre și date concrete modul în care acesta a evoluat. Astfel, dacă în ... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2018, 15:15 (4792 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Directorul Gabriel Modrea vânează sporuri ilegale

Scandal la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Directorul Gabriel Modrea vânează sporuri ilegale

Săptămâna trecută, angajații Direcției de Sănătate Publică Ialomița au organizat un protest spontan acuzând, printre altele, abuzurile administrative și comportamentul dictatorial al directorului Gabriel Modrea. Acesta este acuzat că, timp de mai mulți ani, și-a însușit sporuri salariale ilegale. Situația este confirmată încă de acum 2 ani de un raport al Curții de Conturi Ialomița.

«Un director abuziv și penal» Gabriel Modrea a devenit director interimar al Direcției de Sănătate Publică Ialomița în urmă cu aproape un an, când ex-directorul Dan Noel a devenit persona non grata pentru... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2018, 11:20 (6766 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Servicii Publice SRL a sistat procesele împotriva comercianților din Bazar

Decizie fără precedent la Slobozia

Servicii Publice SRL a sistat procesele împotriva comercianților din Bazar

În urmă cu o săptămână, miercuri, 18 aprilie 2018, Adunarea Generală a Acționarilor din cadrul Servicii Publice SRL a decis sistarea proceselor împotriva comercianților din Bazarul Municipal. Decizia a fost adoptată după ce firma, aflată în subordinea Primăriei Slobozia, a pierdut în instanță o serie de 10 procese intentate pentru recuperarea unor debite istorice. La ședință a fost prezent și primarul Adrian Mocioniu. «Am informat consilierii prezenți cu privire la situația existentă și i-am rugat să ia în calcul o nouă strategie. Nu mai puteam continua în acest fel!» a declarat primarul municipiului reședință de județ.

De-a alba-neagra cu Mocioniu... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2018, 16:20 (5384 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Salarii de lux pentru «oamenii de carton» ai președintelui Victor Moraru

Salarii de lux pentru «oamenii de carton» ai președintelui Victor Moraru

Directorii instituțiilor aflate în subordinea sau administrarea Consiliului Județean Ialomița se numără printre categoriile de bugetari cu salarii de invidiat. O serie de documente făcute publice de administrația județeană evidențiază faptul că, de la caz la caz, veniturile șefilor numiți în fruntea acestor instituții publice au fost mărite și de 5 ori în ultimul an! Cel mai elocvent exemplu este cazul Marianei Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia care a obținut șefia celui mai mare spital din Ialomița în baza unui proiect de management plagiat. Acesteia i-a fost mărit salariul de 5 ori în 12 luni! De asemenea, Larisa Mihai, administratorul public al Consiliului Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2018, 10:50 (14942 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legea lui Pârvu

Conflict deschis la Perieți

Legea lui Pârvu

Nicolae Pârvu, șeful PNL Perieți, este reclamat de către primarul Adrian Merlea (ALDE) că a închis un drum comunal. Drumul este blocat de mai mulți ani și nu poate fi pietruit. În replică, Nicolae Pârvu îi amintește primarului Adrian Merlea că «l-a sprijinit să ocupe funcția»...

Conflict deschis pentru strada Livezi
Autoritățile locale din Perieți încearcă de mai multe luni să deblocheze strada Livezi din satul Misleanu. Potrivit declarațiilor primarului Adrian Merlea, strada a fost blocată abuziv, de mai mulți ani, de către șeful PNL Perieți, Nicolae Pârvu. «A blocat strada cu... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2018, 18:35 (5801 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

proiecte mărețe

De fiecare dată când aleșii noștri visează, suntem cuprinși de teamă. Căci, de regulă, imaginația lor abundă în aberații, care mai de care mai fantasmagorice. Vă amintiți când, pe la începutul anilor 2000, Ialomița urma să se pricopsească realizându-se cel mai mare centru pentru reproducerea sturionilor în zona Vlădeni-Giurgeni? Era ceva fabulos, cu investiții de cel puțin 50 milioane de euro... Apoi, tot în aceeași zonă, urma să se construiască cel mai mare parc fotovoltaic/eolian din Sud-Estul Europei. O investiție de cel puțin 50 milioane de euro... Aplicat, la nivelul Sloboziei aleșii au visat apă din puțuri forate. Cel puțin 30 milioane de euro! De această dată, au realizat investiția. Cu... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2018, 11:05 (4765 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Manuela Zainea s-a întors la șefia Învățământului ialomițean

Manuela Zainea s-a întors la șefia Învățământului ialomițean

Începând de vineri, 27 aprilie 2018, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are o altă conducere. În fruntea instituției a fost numită din nou Manuela Zainea, printr-un ordin semnat de actualul ministru al Educației, Valentin Popa.

Luminița Barcari, demisă pentru a doua oară După ce a câștigat procesul împotriva Ministerului Educației și a fost repusă în funcție în baza unei sentințe judecătorești, Luminița Barcari a fost demisă din nou de la șefia Învățământului ialomițean. Decizia survine calificativului slab pe care l-a primit în urma unui control privind activitatea din cadrul instituției... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2018, 12:20 (17634 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu majorează tariful pentru deșeurile menajere

Decizie dictată de Vivani

Administrația Mocioniu majorează tariful pentru deșeurile menajere

Marți, 24 aprilie 2018, primarul Sloboziei a organizat o întâlnire informală la care au participat consilierii locali ai municipiului Slobozia. În cadrul întâlnirii, Adrian Mocioniu a prezentat solicitarea Polaris M Holding SRL Constanța de majorare a tarifului pentru deșeurile menajere cu 36%. Întâlnirea nu a fost publică, dar surse administrative susțin că primarul ar fi declarat că «majorarea tarifului va fi supusă votului în plen până când va fi aprobată».

O majorare «obligatorie»
Joi, 26 aprilie 2018, administrația Mocioniu va cere consilierilor locali să aprobe un proiect... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2018, 18:42 (7814 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CFR Călători încearcă, fără succes, să închirieze linia Slobozia Veche-Țăndărei

De 5 ani

CFR Călători încearcă, fără succes, să închirieze linia Slobozia Veche-Țăndărei

O problemă veche de 5 ani, dar rămasă nerezolvată, revine în atenția opiniei publice. Este vorba despre reintroducerea trenurilor de călători pe ruta Slobozia Veche-Țăndărei. Mai mulți ialomițeni din localitățile în gările cărora acest tren oprea au semnat o petiție on-line, prin care solicită redeschiderea circulației feroviare. Garniturile au fost trase pe dreapta  printr-o decizie din 2013 a CFR Călători, ruta fiind considerată ineficientă din punct de vedere economic de către specialiștii companiei.

Trenurile, înapoi pe șine! În anul 2013, Compania Națională de Căi Ferate ... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2018, 16:40 (5177 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal public la Primăria Țăndărei (II)

Scandal public la Primăria Țăndărei (II)

Instituția Prefectului Ialomița a tranșat litigiul politico-administrativ de la Țăndărei. Consiliul Local este obligat să reia votul pentru aprobarea bugetului orașului în anul 2018. Decizia a fost luată ca urmare a unei sesizări făcute de către consilierul PNL Traian Mitrea. Acesta a reclamat faptul că edilul local a făcut «erori de procedură grave» care invalidează aprobarea bugetului orașului.

Prefectul Gigi Petre dixit În urmă cu o lună, consilierul PNL din Țăndărei, Traian Mitrea, a reclamat printr-un memoriu adresat prefectului Gigi Petre faptul că bugetul orașului Țăndărei a... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 18:55 (5882 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are un șef provizoriu

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are un șef provizoriu

bonus: Dascăl condamnat penal, recompensat cu gradație de merit

Situație incertă în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. La momentul de față, instituția este condusă de Gabriela Borodea, șeful Casei Corpului Didactic Ialomița, în timp ce, pentru a nu fi decapitate de reprezentanții Ministerului Educației, Luminița Barcari și Steluța Mitrea, șefele Învățământului ialomițean, au intrat în concediu medical. Între timp, acestea au deschis o nouă acțiune în instanță împotriva Ministerului de Resort.

Se așteaptă decizia instanței De aproximativ o săptămână, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița este condus provizoriu de Gabriela Borodea... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 16:20 (11833 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Groapa de gunoi din «zona umedă Draga»

Administrație criminală la Urziceni

Groapa de gunoi din «zona umedă Draga»

Balta Draga este un areal acvi-faunistic situat la marginea orașului Urziceni, pe teritoriul administrativ al comunei Manasia. Zona a fost transformată în ultimul an într-o groapă de deșeuri de către angajații firmei ROSAL, cu acordul tacit al autorităților din Urziceni. Situația riscă să devină explozivă în condițiile în care intervenția Gărzii de Mediu Ialomița nu a limpezit «apele»...

Dezastru ecologic în formă continuată În iarna anului trecut, în mediul on-line, au apărut primele semnale privind deversări necontrolate de gunoi menajer în balta Draga. Conform martorilor oculari... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 14:05 (5050 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru plătește 107 mii de lei pentru cursuri «în slujba cetățeanului» la Viena

La Bran-Moeciu, birjar! Via Europa!

Președintele Moraru plătește 107 mii de lei pentru cursuri «în slujba cetățeanului» la Viena

Consiliul Județean Ialomița va oferi angajaților cursuri de perfecționare nou-nouțe. Cursurile vizează 50 de angajați din cadrul instituției și se vor derula în cursul acestui an și la începutul anului viitor. Noutatea absolută o reprezintă faptul că o parte dintre aceste cursuri se vor desfășura în străinătate, la Viena. Pentru cei care vor urma cursurile în țară, președintele a decis că zona Bran-Moeciu reprezintă cea mai bună locație.

Perfecționare administrativă marca Moraru
Adeptul principiului «suntem prea săraci ca să cumpărăm ieftin», președintele Moraru a decis că angajații... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 10:50 (3778 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Controale anunțate în spitalele din Ialomița

Controale anunțate în spitalele din Ialomița

Recent, cele 4 spitale din Ialomița au fost verificate amănunțit de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică a județului Teleorman. Chiar dacă nu au descoperit nereguli, problema controlului efectuat constă în faptul că a fost anunțat înainte cu o lună de a începe printr-un fax remis unităților spitalicești de către reprezentanții Ministerul Sănătății.

Spitale fără probleme În Ialomița funcționează 4 spitale. Este vorba despre Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Spitalele Municipale din Fetești și Urziceni și Spitalul Orășenesc din Țăndărei. Toate aceste unități medicale au fost... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 18:40 (4905 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Procurorii din Ialomița au clasat 800 de dosare cu autori necunoscuți

În 2017

Procurorii din Ialomița au clasat 800 de dosare cu autori necunoscuți

Dosarele penale cu autori necunoscuți sunt o adevărată piatră de moară pentru procurorii din Ialomița. Pentru a nu-și mai bate capul cu anchetele deschise în cauzele în care autorii nu pot fi identificați, procurorii și polițiștii preferă să le claseze. Estimativ, la nivelul județului, în 2017, cele 4 Parchete au clasat aproximativ 800 de dosare penale cu autori necunoscuți!

Infractori rămași în libertate Potrivit rapoartelor de activitate ale Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, pe rolul instituției și a celorlalte 3 Parchete din subordine, în anul 2016 erau înregistrate 7... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 13:55 (4995 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

Trăim decenii de neîmpliniri mărețe

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

În urmă cu o lună, Consiliul Județean Ialomița a semnat un contract care vizează Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Județean. Prezentat drept un document care va genera «o nouă revoluție urbanistică», PATJ reia sub o altă formă Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița în perioada 2009-2020, document deja existent. Dincolo de considerentele financiare, ceea ce este scandalos e faptul că doar câteva duzini dintre sutele de investiții prognozate s-au concretizat în cei aproape 10 ani care au trecut de la elaborarea Strategiei...

Strategii de 2 milioane de lei Strategia... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 11:05 (4476 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

200 de șacali în pădurile din Ialomița

200 de șacali în pădurile din Ialomița

În pădurile din Ialomița și-au făcut apariția în ultimii ani prădători periculoși, precum șacalii. Estimările reprezentanților Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița arată că anul trecut au fost identificate peste 200 de exemplare de șacali, cele mai multe în zona Bălții Ialomiței. Din fericire, animalele sălbatice nu au pus în pericol oamenii și nu au produs pagube...

Din India, în pădurile Ialomiței Schimbările climatice din ultimii ani au făcut ca specii de animale periculoase, precum șacalul, să migreze către alte zone de pe glob. Așa se face că această specie de... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2018, 13:25 (13304 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

procurori de provincie

Condamnăm public greșelile altora. Furtul! Corupția! Plagiatul! Condamnăm în devălmășie, irațional... Tot ce nu poate fi încadrat în sistemul nostru de valori, tot ce nu înțelegem, tot ce ne deranjează. Iar dacă prejudiciul ne este adus nouă, devenim brusc legitimi... Suntem instanța, autoritatea... Și ne manifestăm ca atare. Să luăm, bunăoară, un exemplu, pentru că și Kant, cât era el de filosof, tot mai dadea câte un exemplu... Iar noi, neridicându-ne nici la genunchiul broaștei din grădina lui Kant, avem nevoie măcar de un exemplu. «Zilele trecute a făcut ceva vâlvă pe FB un articol în care o tânără din Slobozia și-a descris trăirile sumbre ale copilăriei și adolescenței din orașul natal. Opinia ei, viața ei, viitorul ei! Dar când din toate activitățile de anul trecut ale CentruluiCultural își amintește doar o expoziție de goblenuri și un festival de lieduri care între timp a devenit și de dirijat, să avem pardon de profesionalismul distinsei doamne!»... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2018, 20:20 (5017 vizualizări - 4 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3577 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4396 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5456 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5407 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

Un bărbat, de 27 ani, din Făcăeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni marți, 7 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:35
(3957 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, arestat pentru «furt calificat»

Marți, 7 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 46 ani, din Movilița, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:30
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta Constanța-Iernut

În perioada 8-12 mai a.c., Slobozia va fi traversată de un transport agabaritic. Vehiculul transportă piese metalice de la Constanța Poarta 7 la Iernut-Maramureș. Șoferii aflați în trafic la momentul respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pește confiscat

Marți, 7 mai 2019, polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 51 ani, pe raza municipiului Fetești, în timp ce transportau ilegal 35 kg pește. Primul bărbat, un călărășean de 24 ani, transporta ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:20
(3298 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,30%, șomajul în luna martie 2019

La sfârșitul lunii martie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5013 șomeri (din care 2135 femei), rata șomajului fiind de 5,30%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2019, 20:10
(2865 vizualizări - 1 comentariu)


Cod Roșu de vijelie în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Roșu de vreme rea pentru 3 localități din județul Ialomița. Este vorba despre Ciulnița, Albești și Buești. Fenomenele meteo vizate sunt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 20:44
(2629 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 27 permise reținute

În perioada 3-5 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 99 evenimente ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:45
(3559 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Consiliul Județean Ialomița, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» au plăcerea să vă invite la vernisajul expoziției organizate în cadrul Olimpiadei Județene ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:40
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Sâmbătă, 4 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Buești în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare,  lemn de foc. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:35
(4102 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Bucureștean cercetat pentru «braconaj piscicol»

Duminică, 5 mai a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au depistat un bucureștean, de 63 de ani, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism pește din speciile scrumbie, somn ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:30
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

În perioada 26.04-01.05.2019, la nivel județean au fost înregistrate 153 intervenții, salvatorii fiind solicitați pentru stingerea a 9 incendii, 127 cazuri SMURD (123 pentru acordarea primului ajutor medical ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 20:10
(4158 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia-România, Primăria orașului Silistra, Galeria de Artă Silistra, Bulgaria, TRUICART Events Brand și Dan Tudor Truică-curator independent ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 13:25
(3549 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

Sâmbătă și duminică, 27-28 aprilie a.c., au fost organizate în medie 59 de patrule pentru a menține ordinea și liniștea publică. Pe parcursul celor două zile, polițiștii au intervenit la 71 de evenimente ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2019, 11:10
(3685 vizualizări - 0 comentarii)


Independent

vă urează Paște Fericit și Sărbători minunate alături de cei dragi!

28 Aprilie 2019, 10:15


Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au contribuit joi, 25 aprilie a.c., la ajutorarea copiilor din centrele de plasament de pe raza municipiului Slobozia. Scopul acțiunii a fost acela de ajutorare a copiilor ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 21:10
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Măsuri pentru evitarea ambuteiajelor pe A2

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere adoptă măsuri pentru evitarea alomerării traficului pe Autostrada Soarelui, în perioada Paștelui și de 1 mai. Astfel, dacă vor exista ambuteiaje ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 13:15
(3749 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni, amenzi de peste 45000 de lei

Marți, 23 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au organizat și desfășurat acțiuni de verificare unităților economice de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 17:50
(3057 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În perioada 5-23 aprilie 2019, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat 85 de acțiuni de control în unitățile de producere, procesare, depozitare și ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 14:55
(3975 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Maia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Luni, 22 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:25
(3983 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Luni, 22 aprilie a.c., doi bărbați de 30 și 32 de ani, din județul Constanța, respectiv comuna Bordușani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:20
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Paști la Catedrala «Înălțarea Domnului»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează a cincea ediție a Concertului de Paști intitulat «Veniți să luați lumină!». Duminică, 5 mai 2019, începând cu orele 17,00, cu binecuvântarea și în prezența ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:20
(3522 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoarea hramulului Mânăstirii «Sfinții Voievozi» Slobozia

În perioada 30 aprilie-6 mai 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:05
(3792 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiul a izbucnit la locuința unui cetățean din Cartierul Fetești-Sat, în seara zilei de luni, 22 aprilie a.c., în jurul orelor 22,00. Flăcările au pornit dintr-o anexă din lemn în care se afla centrala ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 14:20
(3507 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


DSVSA Ialomița: Stingere 12 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în perioada ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:40
(3123 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...