Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Avicola deversează la greu ape neepurate

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Problema mirosurilor neplăcute provenite de la stația de epurare a Sloboziei, ad­ministrată de operatorul regional Urban SA, a intrat din nou în atenția autorită­ților județene. În timp ce Instituția Prefectului Județul Ialomița a convocat o nouă comisie pentru a găsi soluții la problema mirosurilor greu de suportat, operatorul Urban SA susține că sancțiunea recentă primită din partea Gărzii de Mediu Ialomița nu schimbă cu nimic situația de fapt. Mai mult, oficialii societății susțin că măsurile care le-au fost trasate nu pot fi puse în practică în timpul impus. Singura soluție o reprezintă mutarea stației de epurare a orașului, aspect care a fost luat î... [citește_tot_articolul]

28 August 2025, 09:50 (24128 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

800 mii de lei de la Ministerul Agriculturii pentru liceul fără elevi din comuna Armășești

800 mii de lei de la Ministerul Agriculturii pentru liceul fără elevi din comuna Armășești

Numărul tot mai scăzut de elevi pe care îl înregis­trează județul Ialomița creează multe probleme în ceea ce privește rețeaua școlară din județ. La Armășești, de exemplu, tradiționalul liceu din localitate își păstrează această titulatură deși, de mai bine de 3 ani, nu a mai înființat nicio clasă de liceu. Astfel, unitatea de învățământ ar trebui să devină școală profesio­nală. Modificarea statutului presupune însă multe demersuri birocratice pe care instituțiile implicate par neinteresate să și le asume. În tot acest timp, chiar dacă este liceu doar pe hârtie, Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» Armășești a beneficiat... [citește_tot_articolul]

27 August 2025, 10:25 (4902 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis suspendarea soluționării cauzelor care nu au caracter urgent

În semn de protest față de legea privind pensiile magistraților

Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis suspendarea soluționării cauzelor care nu au caracter urgent

Soluționarea cauzelor care nu au caracter urgent va fi suspendată la Tribunalul Ialomița în urma unei decizii a Adunării Generale a Judecătorilor Tribunalului Ialomița. Întrunit marți, 26 august 2025, forul magistraților Tribunalului Ialomița a decis să adopte această măsură ca urmare a modificărilor propuse de legea privind reforma pensiilor de serviciu ale magistraților.

 

Se cere retragerea proiectului de lege Într-un comunicat de presă, Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis să suspende soluționarea cauzelor care nu au caracter urgent... [citește_tot_articolul]

26 August 2025, 18:05 (25580 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Comisarii ialomițeni se instruiesc în pilotarea dronelor

Garda de Mediu Ialomița în era digitalizării

Comisarii ialomițeni se instruiesc în pilotarea dronelor

Garda Națională de Mediu a decis să aducă digitalizarea mai aproape de angajați, în special cei din structurile subordonate. Astfel, fiecare Comisariat Județean din țară va primi drone cu ajutorul cărora să poată fi efectuate controalele în teren. Pentru a folosi aparatele este necesar ca persoanele care le utilizează să dețină licențe de zbor. Gărzii de Mediu Ialomița i-au fost până acum repartizate două drone, iar patru dintre comisari participă în prezent la cursuri pentru obținerea licențelor de zbor.

 

Controale efectuate cu drona Pentru a crește gradul... [citește_tot_articolul]

26 August 2025, 17:20 (8154 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean împarte «auster» fonduri localităților ialomițene

Bani din TVA

Consiliul Județean împarte «auster» fonduri localităților ialomițene

La o ultimă ședință a Consiliului Județean Ialomița, cea de la sfârșitul lunii iulie 2025, în sistem on-line, printr-o hotărâre au fost alocate sume pentru unitățile administrativ-teritoriale din județ, în total 18,136 milioane de lei. Fondurile reprezintă sume defalcate din unele venituri ale Bugetului de Stat, în principal din taxa pe valoare adăugată. Alături de acest proiect de hotărâre deosebit de important pentru loca­litățile Ialomiței, vom aduce în discuție și alte proiecte aprobate de consilierii județeni.

 

S-a împărțit «sărăcia»... [citește_tot_articolul]

25 August 2025, 12:05 (9129 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hai la pedalat în Slobozia! Curse pentru amatori la Turul României: Provocarea King of the City și Cursa Copiilor

Hai la pedalat în Slobozia! Curse pentru amatori la Turul României: Provocarea King of the City și Cursa Copiilor

Turul României nu este doar despre profesioniștii care cuceresc locurile frumoase ale țării, ci și despre ciclistul amator sau micuțul pasionat de pedalat, care simte fiorul competiției, bucuria efortului și aplauzele publicului. Federația Română de Ciclism, alături de Agenția Națională pentru Sport și Auchan România, partener principal al evenimentului, aduc în Slobozia, în cadrul Turului României, două curse cu înscriere gratuită pentru adulți și copii.
Cursa de amatori King of the City (Regele orașului)-13 septembrie 2025, Slobozia
Pe 13 septembrie 2025, începând cu orele 09,00 Slobozia își schimbă... [citește_tot_articolul]

25 August 2025, 09:30 (9787 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Operatorul ADI ECOO 2009 majorează tarifele pentru gunoi

De la 1 ianuarie 2026, la nivelul Ialomiței

Operatorul ADI ECOO 2009 majorează tarifele pentru gunoi

Ceea ce prezentam anterior cu privire o posibilă majorare a tarifelor pentru gunoi începând cu anul viitor, se pare că s-a transformat într-o decizie oficială. Operatorul de salubritate ADI ECOO 2009 susține că, de la 1 ianuarie 2026, ialomițenii care locuiesc în localitățile deservite de această societate vor plăti mai mult pentru colectarea deșeurilor. În mediu urban tarifele cresc de la 15 la 30 lei/persoană, în timp ce în mediul rural majorarea va fi de la 13 la 26 lei/persoană.

 

Mai mulți bani pentru colectarea deșeurilor Discuțiile... [citește_tot_articolul]

25 August 2025, 07:55 (20775 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

30 milioane de lei pentru electrificarea liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia Veche-Țăndărei

30 milioane de lei pentru electrificarea liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia Veche-Țăndărei

Compania Națională de Căi Ferate-Sucursala Regio­nală Căi Ferate Constanța a scos la licitație realizarea Studiului de Fezabilitate afe­rent proiectului de electrificare a liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia-Țăndărei. Licitația este deschisă până pe 15 septembrie 2025, iar valoarea acestui contract este de 30 milioane de lei.

 

Bani publici pentru electrificarea unei linii mai puțin circulate Potrivit proiectului, electrificarea se va realiza în două etape. Una va viza sectorul de linie de cale ferată Slobozia Veche-Ciulnița, în lungime de 17 km, iar... [citește_tot_articolul]

24 August 2025, 09:50 (14955 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rămâne fără rețelele de apă și drumurile finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Ialomița rămâne fără rețelele de apă și drumurile finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Așteptate de peste 20 de ani în majoritatea localităților din Ialomița, investițiile în rețelele de apă și drumuri publice sunt trase din nou pe linie moartă. Finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny», aceste obiective rămân fără finanțare ca urmare a deciziei Guvernului României de a stopa bu­getarea proiectelor «Anghel Saligny» al căror stadiu de implementare este foarte scăzut. La Ciochina, Ciulnița, Ion Roată, Gheorghe Lazăr sau Jilavele, administrațiile locale au primit «undă verde» pentru deschi­derea șantierelor încă din 2022, dar stadiul implementării proiectelor nu depășește 10%.

 

... [citește_tot_articolul]

22 August 2025, 09:40 (19135 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul din Slobozia, fără fonduri pentru înființarea Centrului de Sănătate Mintală și pentru Prevenirea Adicțiilor

Spitalul din Slobozia, fără fonduri pentru înființarea Centrului de Sănătate Mintală și pentru Prevenirea Adicțiilor

Desființarea Agenției Naționale Antidrog și preluarea de către Ministerul Sănătății a noii structuri înființate creează haos la nivel local. În județul Ialomița, Centrul de Sănătate Mintală și pentru Prevenirea Adicțiilor, a cărui menire este de a asigura servicii medicale persoanelor dependente de droguri, a fost integrat în structura Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Reprezentanții unității medicale susțin că au nevoie de peste 1 mi­lion de euro pentru a realiza spațiul necesar funcționării acestui Centru, fonduri de care spitalul din Slobozia nu dispune. Mai mult, spitalul este obligat să crească numărul angajaților, cu peste 40 de posturi, fără a avea o soluție... [citește_tot_articolul]

21 August 2025, 12:25 (8044 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«fake news» administrativ cu primarul Sloboziei, Alexandru Potor

Mitomanul patologic și minciunile prin omisiune

«fake news» administrativ cu primarul Sloboziei, Alexandru Potor

Potrivit specialiștilor, «minciuna patologică, cunoscută și sub numele de mitomanie și pseudologia fantastică, este o tulburare mentală în care persoana se află în mod obișnuit sau compulsiv. Adică, sub un impuls greu de controlat, persoana respectivă inventează sau reinventează povești de viață trăite sau situații în care crede cu putere și le împărtășește și celorlalți». Pe de altă parte, «minciuna prin omisiune și mitomania patologică sunt două concepte distincte, deși ambele implică alterarea adevărului». Suplimentar, «minciuna prin omisiune se referă la reținerea deliberată a unor informații importante, creând o impresie falsă. Mitomania, pe de altă parte, este o tendință patologică de a minți, o nevoie compulsivă de a denatura sau inventa evenimente, adesea fără un scop utilitar evident»... [citește_tot_articolul]

21 August 2025, 07:55 (20050 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Poporului reclamă lipsa de instruire a polițiștilor din Ialomița

Avocatul Poporului reclamă lipsa de instruire a polițiștilor din Ialomița

În luna aprilie 2025, la intersecția Bulevardelor Chimiei și Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident rutier în care a fost implicată o mașină de poliție. Doi agenți escortau la Judecătoria Fetești un bărbat arestat preventiv într-un dosar penal, iar în respectiva intersecție s-au ciocnit violent cu un alt autovehicul. Incidentul a fost analizat și de către Avocatul Poporului, instituție care recla­mă o serie de nereguli în ceea ce privește instruirea profesională a polițiștilor ialomițeni. Concluzia Avocatului Poporului este că prin respectarea procedurilor accidentul nu s-ar fi petrecut.

 

O anchetă în curs... [citește_tot_articolul]

20 August 2025, 10:10 (12413 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război între părinți, profesori și Inspectoratul Școlar Județean din cauza reorganizării școlare

La Țăndărei

Război între părinți, profesori și Inspectoratul Școlar Județean din cauza reorganizării școlare

Oficializat în urmă cu o săptămână, procesul de comasare a școlilor cu mai puțin de 500 de elevi naște discuții aprinse între părinți, profesori și Inspectoratul Școlar Județean Ialomița. La nivelul județului Ialomița, planul de comasare vizează doar unități de învățământ din mediul urban și nu din mediul rural, acolo unde efecti­vele de elevi sunt foarte reduse. Deși vorbim doar de niște propuneri înaintate școlilor și primăriilor, Inspec­toratul Școlar Județean Ialomița este aspru criticat pentru modul în care gestionează situația. Cea mai vocală comunitate este cea din Țăndărei, re­prezentanții săi respingând categoric propunerea... [citește_tot_articolul]

19 August 2025, 16:50 (77449 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor vrea bălțile din Movilița

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor vrea bălțile din Movilița

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor cere Tribunalului Ialomița să anuleze contractele de concesiune a 5 bălți din jurul localității Movilița, încheiate între administrația locală și două persoane fizice. Oficialii instituției susțin faptul că Primăria Movilița nu avea drept de exploatare asupra bălților. Situația ar fi fost generată de o «eroare», prin nerespectarea unei decizii mai vechi a Curții de Apel Ploiești.

 

Revendicare după 25 de ani Datele arată că cele două contracte concesiune au fost în­cheiate la începutul anilor 2000... [citește_tot_articolul]

18 August 2025, 12:10 (17010 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nereguli sancționate de DSVSA Ialomița la Cantina Socială din Slobozia

Nereguli sancționate de DSVSA Ialomița la Cantina Socială din Slobozia

Activitatea Cantinei Sociale, aflată în administrarea Direcției de Asis­tență Socială a Primăriei Slobozia, a fost sancționată de către Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița. În urma unei verificări realizată săptămâna trecută, oficialii DSVSA Ialomița ar fi descoperit mai multe ingrediente expirate ce ar fi urmat să fie folosite pen­tru prepararea hranei distribuită per­soa­ne­lor nevoiașe din Slobozia. Oficialii Direc­ției de Asistență Socială nu au putut fi contactați pentru un punct de vedere, întrucât conducerea entității se afla în concediu.

 

Ingrediente expirate... [citește_tot_articolul]

18 August 2025, 07:50 (6738 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Petiție on-line pentru eliminarea «mirosurilor grele»

Slobozia: Petiție on-line pentru eliminarea «mirosurilor grele»

În fiecare vară, locuitorii zonei blocurilor MB din Slobozia trebuie să facă față «mirosurilor grele» care provin de la stația de epurare a orașului. Sătui să mai bată la porțile instituțiilor publice din oraș, oamenii au inițiat o campanie publică pe internet, susținută cu sprijinul «Declic», organizație care militează pentru formarea atitudinii civice și a spiritului civic. Prin această acțiune, locuitorii din zona blocurilor MB speră ca instituțiile să găsească o soluție pentru a stopa mirosul neplăcut.

 

Situația de fapt Sunt mai bine de 3 ani... [citește_tot_articolul]

15 August 2025, 12:15 (6191 vizualizări - 37 comentarii)

EVENIMENT

Detalii șocante despre crima comisă acum 20 de ani la Ograda

Detalii șocante despre crima comisă acum 20 de ani la Ograda

Procurorii și polițiștii ialomi­țeni au pus cap la cap toate detaliile în cazul crimei comise cu 20 de ani în urmă, la Ograda, și mărturisită chiar de autorul faptei printr-o scrisoare înaintată autorităților. După ce au găsit resturile femeii ucise îngropate în pământ, anchetatorii au aflat cum s-a produs, de fapt, fapta. Detaliile sunt de-a dreptul șocante. Reporterii ziarului nostru au intrat în posesia actelor de urmărire penală care relevă modul de acțiune al criminalului.

 

Crimă mărturisită printr-o scrisoare «Mă numesc Iulian Tănase (...) și ceea ce vreau să vă spun este că în luna august 2005, în ziua de 29-30, am fost anchetat de către Poliția Slobozia, împreună cu cei de la Poliția Ograda, acuzându-mă de dispariția unei fete pe nume Victorița. (...) Acum vă spun dumnea­voastră că pe acea fată, care era dispărută în acea vreme, am omorât-o și am îngropat-o în apropierea casei ei din Ograda. Această fată era amanta mea și din cauza unei gelozii a amândurora am ajuns la această nenorocire (...)»... [citește_tot_articolul]

15 August 2025, 07:55 (2767 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Scandal pentru banii CNI în șantierul creșei «nZEB» din Slobozia

Scandal pentru banii CNI în șantierul creșei «nZEB» din Slobozia

bonus: Amintirile ne răscolesc

În anul 2022, Compania Națio­nală de Investiții anunța derularea la Slobozia a unui proiect finanțat din fonduri europene ce viza construcția unei construcții priete­noase cu mediul înconjurător, denumită «creșă nZEB». Deși proiectul ar fi trebuit să se apropie de final, încheierea acestuia este întârziată din cauza unei situații litigioase iscată între antreprenorul general care a câștigat lucrarea, respectiv SMB Steel Project Partnership SRL, și subcontractorul AS Studio CO SRL. Cele două societăți se acuză reciproc de nerespec­tarea clauzelor contractuale și de efec­tuarea unor «lucrări de mântuială»... [citește_tot_articolul]

14 August 2025, 09:50 (6605 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Droguri și «obiecte periculoase» descoperite la Festivalul Romilor Ialomițeni

Droguri și «obiecte periculoase» descoperite la Festivalul Romilor Ialomițeni

În perioada 8-10 august 2025, Slobozia a fost gazda Festivalului Romilor Ialomițeni. Chiar dacă evenimentul și-a propus să fie o manifestare dedicată intercultu­ralității și pre­zentării tradițiilor rome, manifes­tarea nu a fost lipsită de incidente. Potrivit unui comunicat de presă remis publi­cității de Jandarmeria ialomițeană, asupra unora dintre participanți au fost descoperite droguri și «obiecte periculoase». De asemenea, au fost aplicate și sancțiuni pentru «tulburarea ordinii și liniștii publice».

 

Eveniment monitorizat de echipajele Poliției și Jandarmeriei... [citește_tot_articolul]

13 August 2025, 10:20 (10167 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Amara cere foștilor primari plata, în solidar, a sumei de 6,3 milioane de lei

Primăria Amara cere foștilor primari plata, în solidar, a sumei de 6,3 milioane de lei

bonus: Se cere falimentul Primăriei Amara

Foștii primari ai orașului Amara, Ion Măiță și Alin Sorin Sandu, sunt chemați în judecată de administrația locală și obligați la plata, în solidar, a sumei de 6,3 milioane de lei. Banii reprezintă valoarea penalităților de întârziere pe care Primăria Amara trebuie să le achite în prezent societății Intergroup Engeneering SRL și se regăsește în cele două dosare de executare silită pe care firma le-a deschis pe numele primăriei. Între timp, aceeași societate cere în instanță falimentul Primăriei Amara. Cei doi foști edili pare că au ajuns și în atenția Direcției Naționale Anticorupție după ce o plângere penală deschisă pe numele acestora... [citește_tot_articolul]

12 August 2025, 18:20 (11542 vizualizări - 13 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: «5 decenii de pictură»

Sâmbătă, 10 aprilie a.c., Galeriile de Artă «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia vor găzdui expoziția personală de pictură a artistului Virgiliu Parghel. Intitulat «5 decenii ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 17:20
(3046 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 8 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9964, cu 40 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 16:40
(2764 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Eveniment privat întrerupt de polițiști

În cursul zilei de marți, 6 aprilie a.c., aproape 100 de forțe de ordine au acționat pe raza județului Ialomița pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 17:45
(2473 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 6 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9924, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 16:25
(4698 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Iazu și Fierbinți-Târg

Accidente la Iazu și Fierbinți-Târg

Marți, 6 aprilie a.c., în jurul orelor 16,15, salvatorii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia-Garda de Intervenție Slobozia au fost solicitați să intervină la un accident rutier în care a fost implicat ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 12:45
(2050 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 12 aprilie 2021, termen limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 11:40
(4125 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Alexeni, reținut după ce a spart geamurile la 11 autovehicule în Urziceni

Un tânăr, de 23 de ani, din Alexeni, a fost reținut de polițiști în cursul zilei de luni, 5 aprilie a.c., pe raza municipiului Urziceni. Conform oamenilor legii, în cursul nopții de sâmbătă spre duminică ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 21:05
(2247 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Peste 100 de polițiști ialomițeni au participat luni, 5 aprilie a.c., la o acțiune preventivă ce a avut ca scop respectarea măsurilor de protecție sanitară. Cu ocazia acestei misiuni, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 18:55
(2508 vizualizări - 0 comentarii)


Horia: 48 de ore de luptă cu flăcările

Horia: 48 de ore de luptă cu flăcările

Au trecut 48 de ore de când pompierii din Ialomița și Călărași încearcă să stingă un incendiu care a cuprins o șiră de baloți de aproximativ 50 de metri lungime și 4 metri înălțime. Pompierii au reușit ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 18:40
(3818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Horia incendiu


Cotorca: Autocamion implicat în accident

În dimineața zilei de marți, 6 aprilie a.c., un accident rutier s-a petrecut în zona localității Cotorca. Din informațiile autorităților, în evenimentul rutier a fost implicat un autocamion. Șoferul autovehiculului ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 18:25
(3783 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Grupul de Comunicare Strategică: 39 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 6 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9864, cu 39 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 16:25
(2565 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fetești!

RAJA Constanța informează toți consumatorii din orașul Fetești cu privire la faptul că în noaptea de marți spre miercuri, 6/7 aprilie 2021, în intervalul orar 24,00-04,00, se va opri apa în tot orașul. ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 13:50
(2644 vizualizări - 0 comentarii)


Focar COVID-19: Carantină zonală la Gârbovi

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a dispus carantinarea zonală a comunei Gârbovi. Decizia va intra în vigoare de la miezul nopții de luni spre marți, 5/6 aprilie 2021, și va fi valabilă ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 20:05
(2662 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 600 de persoane aflate în carantină/izolare, verificate de polițiștii ialomițeni în ultimele 24 de ore

Duminică, 4 aprilie a.c., forțele de ordine au fost la datorie, acționând pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și  pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 18:45
(1553 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 69 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 5 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9825, cu 69 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 16:40
(3149 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Platformă on-line pentru adeverințele aferente sectorului zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de 5 aprilie 2021, pune la dispoziție o platformă on-line prin care pot fi transmise către Centrele județene ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 14:20
(4407 vizualizări - 0 comentarii)


Portalul www.anaf.ro oferă posibilitatea înregistrării electronice în sistemul One Stop Shop-OSS

Începând cu 1 aprilie 2021, portalul www.anaf.ro oferă posibilitatea înregistrării electronice în sistemul One Stop Shop-OSS (Regim special de TVA). În conformitate cu prevederile Directivei T ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 13:40
(6193 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru beneficiarii Măsurii 14-bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a demarat procesul de autorizare la plată pentru Măsura 14-Plăți privind bunăstarea animalelor-pachet a) Plăți în favoarea bunăstării ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 12:55
(3519 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Horia și Coșereni

Incendii la Horia și Coșereni

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de luni, 5 aprilie 2021, la o rezervă de furaje din satul Horia. Locația era în raionul de competență al ISU Călărași însă, din cauza arderii foarte mari, au fost ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 12:40
(4180 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 66 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 4 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9756, cu 66 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2021, 16:50
(3316 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 3 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9690, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2021, 16:40
(2813 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Evaluarea riscului la TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane juridice că în Monitorul Oficial nr. 286 din 22 martie 2021 a fost publicat Ordinul președintelui ANAF nr. 393 din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 16:55
(4027 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 63 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 2 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9642, cu 63 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 16:45
(2903 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație uscată la Slobozia și Movilița

Pe raza municipiului Slobozia, pompierii militari din cadrul Gărzii de pompieri Slobozia au fost solicitați joi, 1 aprilie a.c., în jurul orelor 11,35, să intervină pentru localizarea și lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:55
(2850 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Joi seara, 1 aprilie 2021, în jurul orelor 22,00, polițiștii rutieri din Fetești au depistat, în flagrant, un bărbat în vârstă de 38 de ani, din Stelnica, în timp ce conducea o autoutilitară pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:50
(2211 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Slobozia

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat în cursul zilei de joi, 1 aprilie 2021, pe raza municipiului Slobozia, pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și diminuarea ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:40
(3981 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Joi, 1 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile de verificare a modului în care sunt respectate prevederile Legii nr. 55/2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:30
(2936 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Joi, 1 aprilie a.c., în jurul orei 12,40, salvatorii de la Garda de intervenție Slobozia au fost solicitați să intervină la un accident rutier, în care au fost implicate două autoturisme și în urma căruia ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 12:20
(2006 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Țăndărei: Percheziții într-un dosar privind deținerea ilegală de arme

Țăndărei: Percheziții într-un dosar privind deținerea ilegală de arme

Polițiștii din Ialomița au descoperit la domiciliul a doi bărbați din Țăndărei 3 pistoale cu glonț și 42 de cartușe, în urma unor percheziții domiciliare pe linia deținerii ilegale de arme. Astfel, miercuri ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 19:20
(3126 vizualizări - 3 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru conectarea caselor de marcat electronice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că în Monitorul Oficial nr. 319 din 30 martie 2021 a fost publicat Ordinului președintelui ANAF nr. 435 din 25 ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 19:10
(4068 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...