Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DADP Slobozia va cheltui 6 milioane de lei pentru utilaje de deszăpezire

DADP Slobozia va cheltui 6 milioane de lei pentru utilaje de deszăpezire

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a solicitat Consiliului Local alocarea a 6 milioane de lei pentru achiziționarea de utilaje de deszăpezire! Proiectul de hotărâre a fost supus aprobării plenului în ședința ordinară de joi, 29 martie 2018. Aceasta este a doua tentativă a administrației locale de a utila DADP, prima licitație fiind anulată din «motive temeinice»...

Prima licitație a fost anulată Licența clasă II obținută de DADP pentru «activitatea de curățare și transportul zăpezii» obligă autoritățile locale să utileze această Direcție cu un minimum de utilaje de... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 14:40 (5262 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Tone de porumb și orz, dispărute de pe câmpurile Penitenciarului Slobozia

Tone de porumb și orz, dispărute de pe câmpurile Penitenciarului Slobozia

Este anchetă internă la Penitenciarul Slobozia după ce în urma unei verificări a documentelor privind activitatea agricolă desfășurată anul trecut au fost descoperite diferențe între producțiile medii la hectar raportate la nivelul județului și cele obținute efectiv de pe terenurile instituției, pentru anumite culturi. Prin cercetarea administrativă se încearcă să se descopere dacă este vorba despre o faptă comisă cu intenție sau doar de o eroare umană... Reprezentanții instituției nu exclud ca producțiile agricole să fi avut de suferit din cauza condițiilor meteorologice. Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița îi contrazice și explică faptul că 2017 a fost un an în care s-a înregistrat... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 11:10 (10063 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nuntașii administrației locale

«Presa» noastră cea de toate zilele

Nuntașii administrației locale

bonus: «Ialomița ta» conduce detașat

Administrația locală din Ialomița finanțează de 28 de ani presa. Și, pe măsură ce anii trec, modalitățile de plată se diversifică, suferă mutații... Ziarul nostru a decis să ofere astăzi câteva exemple de cheltuieli pe care edilii locali le fac prin intermediul presei și «posturilor de televiziune». De la pompe electrice la anunțuri de interes cetățenesc, totul a devenit de vânzare în numele libertății de exprimare. Nu vrem să apreciem noi dacă este rău sau bine... Dumneavoastră, cititorii, sunteți singurii în măsură să o faceți. Evident, dacă vă deranjează modul în care sunt cheltuiți banii publici!

De la facerea administrației încoace... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2018, 14:55 (3402 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Afaceri cu locuințe subânchiriate în blocurile ANL din Slobozia

Afaceri cu locuințe subînchiriate în blocurile ANL din Slobozia

Chiar dacă legea o interzice, subînchirierea locuințelor ANL este o practică des întâlnită și la Slobozia. Reprezentanții Primăriei Slobozia susțin însă că nu pot lua măsuri împotriva celor care apelează la această metodă întrucât nu au posibilitatea de a demonstra că unii chiriași au lăsat imobilele în grija altor persoane. Cu toate acestea, administrații locale precum cele din Focșani, Craiova sau Constanța au reușit să stopeze acest fenomen.

Chirii la prețul pieței în blocurile ANL
Motivele care-i determină pe beneficiarii locuințelor ANL din oraș să subînchirieze imobilele... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2018, 11:05 (10259 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru a comandat noua «revoluție urbanistică» a Ialomiței

Documentații inutile din fonduri publice

Președintele Moraru a comandat noua «revoluție urbanistică» a Ialomiței

La începutul lunii martie 2018, Consiliul Județean Ialomița a semnat contractul privind Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Județean, documentație care presupune «transpunerea spațială a programului de dezvoltare a județului Ialomița». Luni, 26 martie 2018, președintele Victor Moraru a prezentat proiectul public, în Sala «Europa», în fața edililor locali din Ialomița și a reprezentanților instituțiilor publice din județ.

Cărțile din cărți se scriu Prezentarea publică a proiectului privind Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Județean a fost anunțat printr... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2018, 18:40 (6950 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

«bolnavii de putere»

Acum ceva timp, un coleg de breaslă, răposatul Enciu Bobârniche, vorbea despre «bolnavii de putere», cu referire directă la președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Constatăm, la un interval de timp apreciabil, că «boala puterii» a rămas fiind, probabil, transmisă o dată cu funcția. Ne amintim, să fi fost prin 2008, când PDSR Ialomița încerca să selecteze dintre cadrele proprii o persoană care să ocupe «apolitic» funcția de prefect al județului. A fost momentul unei înfruntări între Victor Moraru, pe-atunci primar al localității Amara, și profesorul Alecsandru Știucă. A ieșit învingător cel din urmă după ce Moraru, în cadrul unei furtunoase ședințe de partid, a declarat răspicat... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2018, 12:20 (4856 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Luminița Barcari a reclamat Ministerul Educației la DNA

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița

Luminița Barcari a reclamat Ministerul Educației la DNA

Scandalul demiterii șefei Învățământului ialomițean se mută la Direcția Națională Anticorupție. Alături de alți 9 inspectori școlari generali din țară, Luminița Barcari este semnatara unei plângeri penale în care se reclamă fapte de «abuz în serviciu» și «fals intelectual», comise de reprezentanți ai Ministerului Educației. Sesizarea la DNA s-a făcut după ce Ministerul Educației a decis să-i demită pe șefii inspectoratelor școlare, care și-au recâștigat funcțiile de conducere în urma unor procese în instanță, oferindu-le calificative «nesatisfăcător» în urma evaluării activității din anul școlar precedent. La scurt timp, reprezentanții instituției au anunțat public faptul că întocmirea documentelor... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2018, 16:25 (14822 vizualizări - 47 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița concesionează proprietatea privată a Ialomiței

Afaceri de succes cu terenuri agricole

Consiliul Județean Ialomița concesionează proprietatea privată a Ialomiței

Consiliul Județean Ialomița extinde politica de concesionare a terenurilor agricole aflate în proprietatea privată a județului. Luni, 26 martie 2018, în cadrul unei ședințe ordinare, plenul a decis concesionarea a peste 500 ha de teren agricol. Prețul de pornire al licitației pentru terenurile agricole este de 1000 de lei pentru un hectar, iar în cazul terenurilor neproductive de numai 200 de lei pentru un hectar. Potrivit datelor oficiale, Consiliul Județean Ialomița deține la acest moment peste 6800 de hectare de teren în domeniul privat al județului. Conform declarațiilor oficiale, valoarea unui hectar de teren agricol concesionat a ajuns la 1690 de lei...

Consiliul și-a descoperit vocația... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2018, 11:40 (6907 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 8677 de persoane cu handicap

Ialomița are 8677 de persoane cu handicap

Situație alarmantă în Ialomița. Un raport al Direcției Generale de Asistență Socială Ialomița scoate în evidență faptul că numărul persoanelor cu handicap înregistrat la nivelul județului este într-o continuă creștere. Astfel, în 2017, în Ialomița erau sub monitorizare 8677 de persoane cu dizabilități.

Creștere alarmantă Conform statisticii prezentate de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, în ultimii 10 ani, numărul persoanelor cu handicap înregistrat la nivelul județului s-a aflat într-o continuă creștere. Astfel, în 2006, în baza de date a instituției... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2018, 15:40 (5801 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la Amara. S-a încuiat în casă cu copilul în semn de protest!

Scandal la Amara. S-a încuiat în casă cu copilul în semn de protest!

Protest casnic al unui bărbat din orașul Amara. Supărat că soția de care divorțase a părăsit domiciliul, bărbatul s-a încuiat în locuință împreună cu copilul său, în vârstă de 8 ani, refuzând să-i dea drumul femeii la ușă când aceasta a revenit acasă. Pentru a deschide ușa a fost nevoie de o adevărată intervenție în forță a pompierilor și polițiștilor.

Dosar penal în lucru Pentru că bărbatul refuza categoric să descuie ușa, fosta sa soție a sunat la 112 și a cerut ajutorul autorităților. La fața locului s-au deplasat polițiștii, dar și pompierii care, cu ajutorul unui echipament folosit... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2018, 13:50 (7542 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Contraperformanțe administrative la Spitalul Județean Slobozia

Fanteziile administrative ale Marianei Iancu (II)

Contraperformanțe administrative la Spitalul Județean Slobozia

bonus: Spălătoria spitalului a fost desființată

În urmă cu un an, directorul Spitalului Județean Slobozia declara că instituția pe care o conduce va fi un «spital model» în numai 3 ani de zile! La un an distanță, deciziile adoptate de Mariana Iancu generează contraperformanțe în lanț. Putem fi de acord, de dragul argumentării, că Mariana Iancu nu se face vinovată direct de calitatea serviciilor medicale prestate sau de lipsa medicilor. Dar există decizii administrative care îi aparțin în totalitate. Iată câteva exemple care demonstrează, o dată în plus, că drumul spre iad e pavat cu bune intenții.

O decizie administrativă eronată... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2018, 11:15 (7412 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

ce se întâmplă după?

«În primul rând, bună ziua!». Expresia aceasta era consemnată pe o coală A4 ca parte incipientă a unui discurs de către o persoană care, în urmă cu ceva timp, devenise candidat la o funcție de primar. Ulterior, aceeași persoană a fost desemnată să ocupe o funcție publică la o deconcentrată. Nu are relevanță numele persoanei în cazul de față. Doar am adus momentul în discuție prin prisma a ceea ce se petrece după ce, în general, un specimen ocupă o funcție publică de demnitate publică. Fini observatori ai fenomenului, am remarcat cum după momentul instalării în funcție, persoanelor nominalizate li se întâmplă ceva. Teoria este general valabilă... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2018, 18:15 (5173 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Mocioniu este campionul vizitelor externe

Slobozia se plimbă prin reprezentanții legali

Adrian Mocioniu este campionul vizitelor externe

Moda vizitelor externe a fost lansată de către primarul Gabi Ionașcu, primul edil local care a ajuns în China. L-a urmat Alexandru Stoica, care a călcat pe cărările bătătorite de predecesorul său. Adrian Mocioniu a reușit însă să-i depășească. În mai puțin de 2 ani, el a vizitat pe bani publici Europa, Asia și Japonia. Asta da performanță administrativă!

Mulți, dar ai noștri Pentru conformitate, vom recunoaște spășiți că moda vizitelor externe nu a fost inaugurată de primarul Adrian Mocioniu. Primul care a mirosit aerul chinezesc a fost Gabi Ionașcu, care a târât după el o liotă de... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2018, 11:05 (5991 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Indemnizații de ședință pentru AGA Urban

Premieră locală la Slobozia

Indemnizații de ședință pentru AGA Urban

Desfășurată într-un anonimat deplin, sedința AGA Urban din ultima decadă a lunii februarie 2018 a marcat o premieră administrativă. Consilierii locali ai Sloboziei, membrii în Adunarea Generală a Acționarilor Urban, și-au votat indemnizații de ședință de 200 de lei!

Unde merge mia, merg și 200 de lei Intrată într-un con de umbră după ultima majorare de tarif la apă, Urban SA a ajuns să facă acte de filantropie. La ședința din 20 februarie 2018, conducerea societății a propus plenului AGA, recte consilierii locali ai municipiului Slobozia, stabilirea unei indemnizații de ședință. Pentru... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2018, 18:20 (5640 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul discriminează peste 1000 de bugetari din Ialomița

Guvernul discriminează peste 1000 de bugetari din Ialomița

Sindicaliștii din Educație și Sănătate atrag atenția că măririle salariale anunțate de Guvern produc discriminări în rândul angajaților din aceste sectoare. Concret, în timp ce unii salariați se bucură de majorări, alții nu primesc nimic în plus. Este cazul personalului nedidactic și didactic auxiliar care lucrează în școli, precum și cel al infirmierelor, moașelor sau laboranților din spitale. La nivelul județului Ialomița, peste 1000 de oameni fac parte din aceste categorii profesionale defavorizate.

Se întâmplă în Educație
1 martie 2018 a adus majorări salariale doar pentru... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2018, 15:05 (4638 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Milionarii serviciilor medicale BFT decontate de CJAS Ialomița

Afaceri cu Sănătatea

Milionarii serviciilor medicale BFT decontate de CJAS Ialomița

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița gestionează un buget similar cu cel al județului. De la Programe Naționale de milioane de lei și până la banalele rețete compensate, totul trece prin malaxorul financiar al acestei instituții. Anual (sau de câte ori este cazul), președintele Mihai Geantă oferă, transparent, asigurări că «toate serviciile medicale sunt decontate la timp», iar situația este sub control. În spatele acestor declarații însă, bugetul CJAS ascunde zone «gri», despre care nimeni nu vorbește. Una dintre acestea este reprezentată de serviciile medicale BFT (balneofizioterapie) din Ialomița...

Datele statistice de la CJAS... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2018, 10:45 (5972 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

«Tehnicienii în gastronomie» de la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

«Tehnicienii în gastronomie» de la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

Sunt tinere, responsabile și știu ce vor. Au visuri, aspirații, încearcă să-și depășească condiția. Nu se plâng, nu spun că viața e nedreaptă, nu doresc privilegii... Doar luptă pentru a reuși într-o societate indiferentă la nevoile lor și incapabilă să le susțină! Sunt eleve ale Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, specializarea «turism și alimentație publică»...

Exemple pentru o generație Sunt 22 în clasă și toți vor lăsa în urmă liceul vara aceasta. Se tem de «Bac», dar nu se tem de viața de afară. Pentru că, și îți spun asta cu o mândrie nedisimulată, ei vor ieși din... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2018, 11:10 (5989 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Angajații DGASPC Ialomița cer o altă grilă de salarizare

Angajații DGASPC Ialomița cer o altă grilă de salarizare

Legea Salarizării Unice din sistemul bugetar creează haos în instituțiile publice. Printre angajații de la stat din Ialomița ocoliți de majorările salariale aduse de acest act normativ se numără și cei ai Direcției Generale de Asistență Socială Ialomița. Recent, aceștia au trimis o petiție prin care cer reprezentanților Consiliului Județean Ialomița, instituție care coordonează activitatea DGASPC, să fie introduși pe o altă grilă de salarizare astfel încât să beneficieze de venituri mai mari. Până acum, reprezentanții administrației județene nu au oferit însă niciun răspuns...

Vor salarii mărite... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2018, 12:10 (9875 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cod Portocaliu de viscol și ninsori în Ialomița!

Cod Portocaliu de viscol și ninsori în Ialomița!

UPDATE 4 mașini s-au înzăpezit între Movilița și Dridu

Codul Portocaliu de viscol și ninsori dă peste cap traficul rutier în județul Ialomița. Pe toate drumurile județene și naționale se circulă în condiții de iarnă. La Grindu, pe DJ203B, un microbuz în care se aflau 10 persoane a rămas blocat în nămeți. La momentul de față se intervine în zonă cu utilaje de deszăpezire.

Probleme în trafic
La momentul de față, pe toate drumurile naționale și județene din Ialomița se circulă în condiții de iarnă. Autoritățile locale din Grindu intervin pentru a scoate din nămeți un microbuz blocat în zăpadă. Mașina este ocupată de... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2018, 11:37 (9537 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fostul prim-procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia lucrează la DIICOT

Fostul prim-procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia lucrează la DIICOT

După aproape un an de activitate în cadrul Direcției Naționale Anticorupție, procurorul Andreea Culcearu, cea care s-a aflat la conducerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, a revenit la Slobozia. Ea este acum procuror în cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial din Ialomița.

A trimis după gratii «băieții răi» Procurorul Andreea Culcearu s-a angajat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia în anul 2010, iar până la părăsirea instituției a pus la punct interlopii care făceau legea la Slobozia. De notorietate... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2018, 10:10 (11173 vizualizări - 10 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mărculești: Polițiștii și pompierii, întîlnire cu localnicii pe tema «descoperirea unor elemente de muniție»

Avînd în vedere evenimentul produs în seara zilei de 8 august a.c., cînd un bărbat în vârstă de 39 ani și-a pierdut viața în urma deflagrației produsă de secționarea cu flexul a unui proiectil de artilerie ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 16:14
(9070 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Alarmant! Un minor de doar 13 ani este autorul principal în șase furturi de biciclete. Copilul cu domiciliul în Cosîmbești este bănuit de furtul a 6 biciclete de pe raza municipiului Fetești, în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:59
(9900 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Înșelată cu 800 lei prin telefon

După ce a trimis 800 lei unui necunoscut printr-o agenție de transfer on-line, o tînără de 34 ani, din Reviga, a reclamat polițiștilor că a fost înșelată. S-a întîmplat marți, 9 august a.c., cînd femeia ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:56
(7713 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Circula cu o mașină furată din Italia

Polițiștii ialomițeni, specializați în trafic și furturi auto, au desfășurat marți, 9 august a.c., o acțiune pentru depistarea mașinilor urmărite internațional. Astfel, în cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:55
(8409 vizualizări - 2 comentarii)


6,42%, rata șomajului în Ialomița

La sfîrșitul lunii iulie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7048 persoane, din care 1811 șomeri indemnizați, respectiv 5237 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:12
(7164 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Patron cercetat pentru «fals intelectual»

Administratorul unei firme din Urziceni este cercetat penal pentru «fals intelectual». Pe numele individului polițiștii au reținut neînregistrarea în contabilitatea societății a peste 96,6 mii lei, sumă ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:10
(6960 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recital Mirella Bunoaica

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», soprana Mirella Bunoaica va susține un recital extraordinar la Slobozia. Evenimentul va fi găzduit miercuri, ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:09
(6886 vizualizări - 0 comentarii)


BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

Luni, 8 august, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea traficului și furturilor de autovehicule. Astfel, în timpul verificărilor a fost găsită o mașină de lux ce ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:09
(8301 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferi băuți la volan

Marți, 9 august, polițiștii Serviciului Rutier au oprit, în afara localității Movilița, o mașină ce circula pe direcția Urziceni-București. Pentru că mirosea a alcool, conducătorul auto, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:08
(6121 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 16 august, termen limită pentru depunerea raportărilor contabile

16 august 2011 este data limită pentru depunerea raportărilor contabile pentru primul semestru ale agenților economici care au înregistrat o cifră de afaceri de peste 35000 euro în exercițiul financiar ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:07
(7605 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente cu răniți grav și viteză de 147 km la oră!

La începutul săptămînii, luni, 8 august, un tînăr de 26 ani din Tîrgu Secuiesc a provocat un accident rutier între Buzău și Slobozia. Cauza principală a accidentului a constituit-o oboseala tînărului conducător ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:06
(5647 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 4,8 milioane lei, rambursări de TVA

În august 2011, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița anunță rambursări de TVA în valoare totală de aproximativ 4,8 milioane lei. Banii vor fi rambursați pentru 49 de deconturi cu sume negative ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:05
(7471 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins de polițiști

Un bărbat de 40 ani din Amara este cercetat de polițiști pentru furt calificat. Pe numele bărbatului a fost deschisă o anchetă penală pentru un furt comis la o societate comercială din Slobozia. Individul ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:01
(8731 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt hoț


DGFP Ialomița: Depunerea electronică a declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomita reamintește că, începînd cu obligațiile declarative aferente lunii iulie cu termen de declarare 25 august 2011, Formularul 112 «Declarația privind ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 12:55
(7297 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A încercat să taie un obuz cu flexul. Proiectilul a explodat și i-a produs răni grave!

Luni, 8 august a.c., în jurul orei 20.10, Poliția a fost sesizată prin 112, despre faptul că pe raza localității s-a produs o explozie. În urma verificărilor efectuate de către echipa complexă din cadrul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 09:52
(6886 vizualizări - 2 comentarii)


Gheorghe Doja: La 16 ani, prins conducînd mașina prin comună

Polițiștii au depistat vineri, 5 august a.c., pe raza localității Gheorghe Doja, un autoturism condus de un minor în vîrstă de 16 ani, din comuna Gheorghe Lazăr. În urma verificărilor efectuate în bazele ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:20
(8354 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale și amenzi pentru prostituție

Efective din cadrul Biroului de Investigații Criminale și Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au acționat în perioada 1-5 august a.c. pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor de ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:04
(8686 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: A dat foc la miriște și a incendiat tarlaua vecinului

În seara zilei de vineri, 5 august a.c., în zona terenurilor agricole ale comunei Andrășești, un localnic de 44 ani a intenționat să curețe vegetația uscată de pe terenul proprietate, dînd foc tarlalei ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:02
(9113 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 80000 lei

La sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 334 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 8 certificate de înmatriculare. 142 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:45
(7860 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 5 august a.c., polițiștii au depistat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un tînăr feteștean, de 21 ani, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost testat alcoolscop, valoarea ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:33
(7217 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Fără viză de la asociațiile crescătorilor de animale la solicitarea primelor pe exploatație

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează cu privire la eliminarea obligativității vizării cererilor de solicitare a primei pe exploatație, specia bovine, pentru anul 2011 de ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 08:09
(10130 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Opt minori de 13 și 14 ani, prinși la furat din magazine

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a surprins pe o stradă din localitate mai multe persoane care alergau. S-a procedat la interceptarea grupului, fiind depistat un copil de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:52
(6786 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A acroșat o fetiță pe bicicletă

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN3A, în zona Halta Bărăganu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 ani, din ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:45
(7400 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Fetești: Copil de 12 ani, spărgător de locuințe

Polițiștii cercetează un minor de 12 ani pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 53 ani, din localitate, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:41
(6552 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt copil


Urziceni: Acțiune a Poliției

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale, depistarea persoanelor și bunurilor urmărite în temeiul legii precum și pentru combaterea comerțului ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:37
(7433 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Un conducător auto de 27 ani a fost oprit în trafic de polițiștii din Urziceni, pe raza localității. În urma verificărilor de rutină, polițiștii au constatat că mașina figura ca urmărită internațional, ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:38
(8780 vizualizări - 0 comentarii)


Miriște în flăcări la Giurgeni, furaje arse la Movila

Pompierii din Țăndărei s-au luptat noaptea de miercuri spre joi, 3/4 august, cu stingerea flăcărilor pe o miriște din apropierea localității Giurgeni. Focul mistuia peste 20 hectare de miriște de grîu ce ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:32
(7061 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Dosar penal pentru un tractorist fără permis

Polițiștii de la Stelnica au oprit, marți, 2 august, la Făcăeni, un tractor cu două remorci, pentru un control de rutină. Utilajul era condus de un localnic de 37 ani, care nu avea permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(8092 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: 10 tone de grîu confiscate

Polițiștii de investigare a fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au confiscat 10 tone de grîu. Grîul fără documente legale de proveniență era transportat cu un autotractor ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(7485 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Lemne vîndute ilegal

Un bărbat de 38 ani a fost prins în timp ce vindea ilegal lemne de foc pe raza localității Vlădeni. S-a întîmplat marți, 2 august cînd polițiștii au descoperit la domiciliul unui bărbat din Vlădeni o remorcă ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:29
(9377 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...