Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» are 2000 de cititori anual

Cenușăreasa Culturii ialomițene

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» are 2000 de cititori anual

Intrată într-un con de umbră după mazilirea Mihaelei Racovițeanu, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» se luptă zilele astea cu a 26-a ediție a «Salonului Anual de Carte». Dincolo de imaginea publică atent prelucrată, cifrele ascund adevăruri dureroase. Cititorii abia de depășesc numărul de 2000 anual, cu tot cu cei ai Secției Copii, fondul de carte se subțiază pe zi ce trece, iar prin bibliotecile comunale din județ nu s-au mai făcut achiziții din cincinalul trecut.

Oficial, e bine rău
În Ialomița există o bibliotecă județeană, 2 municipale, 4 orășenești și 50 comunale, dintre... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2017, 13:20 (4472 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Noi magistrați angajați la Judecătoria Fetești

Noi magistrați angajați la Judecătoria Fetești

La un pas de a fi desființată din cauza lipsei de personal, Judecătoria Fetești a trecut cu bine de acest impas. De o lună, doi noi judecători își desfășoară activitatea în cadrul instituției. Cu toate acestea, din cauza problemelor generate de resursa umană puțină, termenele proceselor s-au decalat foarte mult. Există și situații în care acțiunile se află încă pe rol de aproape 10 ani!

La a un pas de desființare În primăvara acestui an, Judecătoria Fetești era singura instanță din județ care avea în schema de personal un singur judecător titular. Restul magistraților părăsiseră instanța... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2017, 15:20 (7384 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Moș Crăciun» a fost decapitat

Primăria Slobozia a dat jos de pe soclu statuia lui Mihai Viteazul

Vineri, 13 octombrie 2017, în Piața Unirii din Slobozia muncitorii din cadrul Direcției de Administrare a Domeniului Public au dat jos de pe soclu scandaloasa statuie care îl reprezenta pe Mihai Viteazul. Deși autoritățile locale nu au oferit un punct oficial de vedere cu privire la înlocuirea monumentului, se pare că în Piața Unirii va fi amplasată o altă statuie care îl întruchipează pe același domnitor.

Muncitorii și-au făcut selfie cu statuia
Pe 1 decembrie 2014, Primăria Slobozia s-a făcut de râs în momentul în care, în Piața Unirii din oraș, a fost dezvelită statuia lui... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2017, 12:24 (8212 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Cheltuielile publice ale Consiliului Județean Ialomița

Unde se duc banii publici, când se duc

Cheltuielile publice ale Consiliului Județean Ialomița

În virtutea statutului de ales al electoratului, fiecare oficial al administrației județene se simte vexat de insistența cu care i se cer explicații pentru modul în care sunt cheltuite fondurile publice. Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița, nu face excepție. Și, pentru că nu le oferă niciodată, vom încerca să îl suplinim noi oferindu-vă o imagine de ansamblu a situației «contractelor de lucrări și prestări servicii aflate în derulare la data de 1 octombrie 2017».

Presiuni publice pentru legalitate
Pentru început, vom preciza că situația Contractelor de lucrări... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2017, 10:50 (6178 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban execută silit 600 de slobozeni

Urban execută silit 600 de slobozeni

Calitatea îndoielnică a apei din Slobozia nu împiedică autoritățile să adopte măsuri în privința celor care nu achită la timp facturile pentru utilități. O situație la zi făcută publică de Urban SA Slobozia, societatea care distribuie în oraș apa «potabilă», arată că 600 de persoane din municipiu sunt executate silit pentru neplata facturilor. Suma pe care firma o are de recuperat de la rău-platnici este, potrivit estimărilor oficiale, de 1,9 milioane de lei. De menționat este faptul că unele debite sunt istorice.

Povestea apei din Slobozia
Chiar dacă apa de la robinetele slobozenilor... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2017, 16:50 (6977 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Examenul pentru admiterea în avocatură, «probă de foc» pentru candidații din Ialomița

Examenul pentru admiterea în avocatură, «probă de foc» pentru candidații din Ialomița

2017 este al doilea an consecutiv în care niciun candidat din Ialomița nu reușește să promoveze examenul de admitere în profesia de avocat! Reprezentanții Baroului Ialomița susțin că, din această cauză, activitatea în cadrul breslei ar putea fi dată peste cap, având în vedere că urmează o perioadă de pensionări...

Un examen complicat
Admiterea în profesia de avocat se face în baza Legii 51/1995, care reglementează modul în care avocații din România trebuie să-și desfășoare activitatea. Actul normativ prevede că exercitarea acestei profesii se realizează în urma susținerii unui... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2017, 12:35 (7939 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Luminița Barcari se poate întoarce în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița!

Potrivit Curții de Apel București

Luminița Barcari se poate întoarce în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița!

Curtea de Apel București a decis miercuri, 11 octombrie 2017, să-i dea câștig de cauză Luminiției Barcari în procesul pe care aceasta l-a intentat Ministerului Educației, ca urmare a Ordinului de revocare din funcție. Judecătorii din București au admis cererea șefei Învățământului ialomițean de a suspenda executarea actului semnat de ministrul Liviu Pop. Procesul însă continuă, fondul cauzei vizând anularea scandalosului Ordin.

«Învățământul nu trebuie politizat!»... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2017, 23:05 (31004 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Unirea Slobozia-ASA Târgu Mureș, în 16-imile Cupei României

Fotbal

Unirea Slobozia-ASA Târgu Mureș, în 16-imile Cupei României

Unirea Slobozia a fost norocoasă la tragerea la sorți a meciurilor din primul tur al Cupei României. Echipa pregătită de Enache Costea a evitat în această fază o echipă din primul eșalon și este îndreptățită să spere la o calificare în optimi. Divizionara secundă ASA Târgu Mureș va fi adversara Unirii. «Nu pot spune că ne doream în mod deosebit un anume adversar pentru meciul din Cupă. În opinia mea șansele de calificare sunt de 50% pentru ambele echipe, noi având totuși avantajul de a juca pe teren propriu...» ne-a declarat imediat după tragerea la sorți antrenorul Enache Costea. 16-imile Cupei României se vor juca în perioada 24-26 octombrie 2017.

Târgu Mureș, echipă în reconstrucție... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2017, 18:10 (3364 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Mocioniu a supărat directorii școlilor din Ialomița

Adrian Mocioniu a supărat directorii școlilor din Ialomița

În urmă cu o săptămână, în cadrul unei întâlniri oficiale a profesorilor din Ialomița, Adrian Mocioniu, primarul Sloboziei s-a dat în spectacol în fața cadrelor didactice. Acesta a criticat modul în care directorii de școli din județ și-au ocupat funcțiile, avansând ipoteza numirilor pe criterii politice. Prezentă la întâlnire, Manuela Zainea, actuala șefă a Învățământului ialomițean, a încercat să lase întâmplarea neobservată, fără să intervină. Ea le-a adresat însă invitaților o serie de mesaje pline de elucubrații semantice de genul «în general, nu generalizez...».

Întâlnire cu scandal... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2017, 17:40 (7598 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița pierd fonduri consistente

Spitalele din Ialomița pierd fonduri consistente

Spitalele din Ialomița fac față cu greu pierderilor financiare generate de faptul că nu reușesc să deconteze corespunzător serviciile medicale pacienților. Datele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată faptul că entitățile sanitare au rămas fără 900 mii de lei, fonduri pe care s-ar putea să nu le mai recupereze vreodată...

Spitalele pierd fonduri Permanent slab finanțat, sistemul de Sănătate din Ialomița își permite luxul de a pierde și puținii bani pe care-i primește. O raportare oficială a Casei Județene de Sănătate Ialomița arată faptul că entitățile sanitare din... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2017, 14:05 (6181 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cutremur la Servicii Publice Slobozia SRL

Cutremur la Servicii Publice Slobozia SRL

După un an de la preluarea mandatului de către Dorina Milea, Servicii Publice Slobozia SRL oferă, în sfârșit, imaginea dezastrului din cadrul instituției. Un raport de audit care vizează activitatea desfășurată în perioada 1 februarie 2014-31 decembrie 2016 confirmă indubitabil activitățile ilegale semnalate de-a lungul anilor în presa locală. Raportul de audit a fost făcut public joi, 5 octombrie 2017, în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor firmei, respectiv Consiliul Local Slobozia.

Hoții la drumul mare Auditul prezentat AGA, o ședință care a durat peste 5 ore fără să... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2017, 18:40 (7235 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia mimează eficiența managerială

Idila unui dezastru

Spitalul Județean Slobozia mimează eficiența managerială

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a solicitat Consiliului Județean Ialomița o suplimentare a bugetului cu suma de 3,1 milioane de lei. Consilierii Opoziției s-au declarat nemulțumiți de activitatea acestei instituții și s-au abținut de la vot. În replică, președintele Moraru a apreciat prestația managerului Mariana Iancu. Dincolo de declarații, cifrele oficiale reflectă o realitate alarmantă.

Superlative prezidențiale
La nici două săptămâni de la învestirea legală în funcție a managerului Mariana Iancu, aceasta a solicitat Consiliului Județean un sprijin pentru susținerea... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2017, 14:50 (5973 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 1000 de palate țigănești, construite ilegal

La Bărbulești

Peste 1000 de palate țigănești, construite ilegal

Potrivit datelor furnizate de Inspectoratul Județean de Stat în Construcții, la Bărbulești există peste 1000 de palate țigănești construite ilegal, fără autorizații. Cele mai multe dintre case se află în zona extravilană a localității. Deși autoritățile locale și cele județene cunosc situația în detaliu, până acum au fost aplicate doar 10 sancțiuni, justificarea pentru numărul mic de amenzi fiind că persoanele care și-au construit casele sunt de negăsit. Mulți dintre proprietarii de palate sunt plecați în străinătate.

Case fără autorizații
Intrați în atenția opiniei publice de... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2017, 11:20 (9709 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O groapă, trei gropari: Ionașcu, Stoica, Mocioniu

10 ani de așteptare

O groapă, trei gropari: Ionașcu, Stoica, Mocioniu

Proiectul de reabilitare a Pieței Revoluției împlinește 10 ani de la lansare și 3 ani și jumătate de la debutul lucrărilor. Între timp, s-au schimbat trei primari, iar termenele de finalizare au fost depășite de mai multe zeci de ori. Ultimul dintre ele a fost data de 30 septembrie 2017, dată la care autoritățile locale ar fi trebuit să facă recepția părții de Sud a Pieței. În aceste condiții, am decis să facem o trecere în revistă a principalelor probleme cu care s-a confruntat această investiție de-a lungul anilor și, mai ales, a problemelor insurmontabile pe care le va avea de rezolvat chiar și după finalizarea lucrărilor.

Muncitori neplătiți cu lunile... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2017, 10:55 (4791 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1 mort și 14 răniți într-un grav accident rutier!

Grav accident la Coșereni, Plan Roșu de Intervenție

1 mort și 14 răniți într-un grav accident rutier!

Alt accident: Mașina unei familii s-a lovit puternic de un parapet

Un teribil accident rutier s-a petrecut duminică, 8 octombrie 2017, la Coșereni, în județul Ialomița. 14 persoane au fost rănite, iar o alta a murit, după ce mai multe mașini s-au ciocnit, autoritățile declanșând Planul Roșu de Intervenție.

Traficul este blocat Din primele informații, se pare că în accidentul rutier au fost implicate 4 autoturisme, cel puțin 6 persoane având nevoie de a fi descarcerate. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD, pompierii din cadrul Detașamentului Urziceni, dar și medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Bilanțul victimelor se... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2017, 19:30 (15407 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Grav accident de circulație la Andrășești!

Două accidente rutiere s-au produs în cursul zilei de sâmbătă, 7 octombrie 2017, mai multe persoane fiind rănite grav. Astfel, unul dinte evenimente s-a produs în jurul orei 9,00, pe DN2A, între localitățile Slobozia și Bucu, cu implicarea a două autoturisme în care se aflau trei bărbați. Unul dintre aceștia, în vârstă de 37 de ani, a rămas blocat între fiarele contorsionate ale mașinii, fiind nevoie de intervenția echipajului pentru descarcerare de la Garda Slobozia pentru a putea fi extras. Acesta a fost transportat cu o autospecială a Serviciului Județean de Ambulanță la Spitalul Slobozia, fiind transferat mai apoi la Spitalul Floreasca din Capitală. Prim ajutor medical au primit și ceilalți... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2017, 16:30 (6317 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Campusul școlar din Fierbinți-Târg a fost abandonat

Campusul școlar din Fierbinți-Târg a fost abandonat

Campusul școlar de la Fierbinți-Târg este cea mai vie dovadă a incompetenței administrative. După ce au cheltuit sume enorme, împrumutate de la bancă, pentru a-l finaliza, obiectivul zace abandonat din cauza lipsei de elevi! Reprezentanții sindicatelor din Învățământul ialomițean susțin că de la an la an numărul elevilor care învață în orașul Fierbinți-Târg scade vertiginos.

O investiție inutilă
Cu mai bine de 10 ani în urmă, Ministerul Educației demara în Ialomița un proiect de investiții care viza construcția a 4 campusuri școlare, 2 la Slobozia, unul la Fetești, iar celălalt... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2017, 17:25 (4578 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Țeapă de 80000 de euro, dată de doi ialomițeni la Oslo

Anchetă a autorităților norvegiene

Țeapă de 80000 de euro, dată de doi ialomițeni la Oslo

Anchetă a autorităților judiciare din Norvegia în Ialomița. Procurorii și polițiștii din Oslo au colaborat cu omologii lor români din județul nostru pentru a identifica și trage la răspundere doi tineri din comuna Făcăeni, acuzați de «înșelăciune». În baza unor acte false, cei doi au beneficiat de un credit de 80000 de euro. Cu banii au cumpărat două autoturisme pe care le-au vândut în România. Ambii suspecți sunt încă în libertate. Potrivit protocoalelor internaționale în materie penală, pentru faptele lor, ei vor fi judecați după legile norvegiene.

Ancheta a debutat în Norvegia Din... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2017, 17:35 (11974 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița investește în «eficiența energetică» a județului

Președintele Moraru nu renunță la proiectele europene

Consiliul Județean Ialomița investește în «eficiența energetică» a județului

Președintele Victor Moraru nu renunță la intențiile sale de atragere a fondurilor europene pentru investiții în Ialomița. Ședința Consiliului Județean de săptămâna trecută a reconfirmat această obsesie, urmărită în detrimentul unor decizii administrative fezabile, care să urmărească obiective concrete, cu efecte cuantificabile pentru contribuabilii ialomițeni. Ultimul proiect de acest gen vizează «creșterea eficienței energetice a clădirii Centrului Cultural UNESCO „Ionel Perlea“», investiție a cărei valoare se ridică la 11,88 milioane de lei!

Președintele are viziuni
Apetitul... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2017, 11:10 (4531 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Vlădeni: Copil de 3 ani în comă, transportat la spital cu elicopterul SMURD

Vlădeni: Copil de 3 ani în comă, transportat la spital cu elicopterul SMURD

Un copil de 3 ani din comuna Vlădeni a fost transportat miercuri, 4 octombrie 2017, la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București, cu un elicopter SMURD. Micuțul a fost lovit de o mașină, în poarta grădiniței.

Anchetă la grădiniță
Primele informații arată că micuțul se juca alături de mama sa în curtea grădiniței din Vlădeni. Copilul a profitat de neatenția femeii și a ieșit pe poartă. El a fost lovit de o mașină, fiind grav rănit. A fost nevoie de intervenția unui elicopter SMURD pentru ca micuțul să fie transportat de urgență la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2017, 15:57 (6458 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: I-a furat banii din geantă

O femeie de 44 ani din Țăndărei a alertat polițiștii din localitate despre faptul că o persoană necunoscută i-a furat din geantă 100 lei. Ancheta ulterioară a polițiștilot a stabilit că suspectul era nimeni ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:46
(13371 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Țăndărei furt


Adîncata: Femeie cercetată penal pentru evaziune fiscală

O femeie de 31 ani din Adîncata, administrator al unei societăți comerciale din localitate este cercetată penal de polițiști pentru infracțiuni economice. În fapt, femeia este acuzată că din 2011 și pînă ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:46
(8965 vizualizări - 1 comentariu)


Făcăeni: Patron amendat pentru vînzarea de băuturi fără documente

Potrivit unei informări media, polițiștii Biroului de Investigarea a Fraudelor din Fetești au acționat pe raza comunei Făcăeni pentru prevenirea și combaterea ilegalităților ce se pot comite în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:43
(8357 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: O șoferiță vitezomană a intrat cu mașina într-un copac

Pentru că nu a adaptat viteza de deplasare , într-o curbă la dreapta, o șoferiță a produs un accident de circulație. S-a întîmplat pe ruta Miloșești-Reviga, în timp ce tînăra de 27 ani, din București, a ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:42
(6970 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 240 de amenzi în cuantum de peste 55000 lei

Peste 240 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii rutieri, la sfîrșitul săptămînii precedente, respectiv în perioada 15-17 iunie 2011. Sancțiunile au fost aplicate pentru neregulile ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:40
(11072 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Un bărbat de 34 ani din Perieți a fost victima unui accident de circulație în localitatea de domiciliu. De fapt, individul, băut fiind, s-a urcat pe mopedul proprietate personală și din cauza consumului ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:38
(13182 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Prins conducînd fără permis

Un bărbat de 48 ani, din Bărcănești, a fost oprit în trafic de către polițiștii Secției Rurale Coșereni. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constatat că bărbatul nu poseda permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:37
(7609 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

Societatea Comercială
Amara Turism SRL
,
cu sediul în orașul Amara,
angajează personal pentru posturile:
-zidar-faianțar, cu experiență
-recepționer, studii superioare, cunoscător a cel puțin o limbă străină (engleză), aspect fizic plăcut, vîrsta cuprinsă între 25-30 ani
Relatii la Recepția Hotelului Parc, str. Ana Ipătescu, nr. 1, tel. 0243/266.224

18 Iunie 2012, 11:13


Anunț angajare

Firmă construcții angajează:
-rigipsari
-zugravi
Relații la telefon 0737/208.367

16 Iunie 2012, 07:54


Coșereni: Biciclist spulberat de un autoturism. A murit pe loc!

În dimineața zilei de vineri, 15 iunie a.c., în jurul orei 9,00, pe DN2, în afara localității Coșereni s-a produs un grav accident de circulație soldat cu decesul unei persoane.
Din cercetări s-a ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 15:06
(12059 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

ISU Ialomița: Faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

Pompierii voluntari ai comunei Reviga și cei de la «Asset IX Moldova Sud OMV Petrom»-punct de lucru Grindu s-au calificat la faza interjudețeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 15:01
(11529 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Măsuri de executare silită

În luna mai 2012, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, a întreprins mai multe măsuri de executare silite. Astfel, au fost emise peste 3556 de somații ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 14:04
(10866 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Copil de 10 ani pe bicicletă, lovit de o mașină

În urmă cu două zile, mai exact pe data de 13 iunie, un minor de 10 ani din Săveni a fost lovit de o mașină. El a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Copilul se afla pe bicicletă și a ieșit ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 12:39
(9602 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Săveni accident


Jilavele: «Șofer» la 17 ani

Un adolescent de 17 ani domiciliat în Armășești și-a demonstrat pe 13 iunie ablititățile de șofer. După cîteva ture pe ulițele satului Malu Roșu a fost prins de polițiști. Distracția l-a costat pe tînăr ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 12:33
(10077 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Acțiune preventivă a Poliției

Efective de polițiști din cadrul Secției Rurale Slobozia au acționat pe data de 13 mai pe străzile din Perieți. Oamenii legii au fost cu ochii în patru după șoferii indisciplinați, precum și pe cetățenii ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 12:31
(9496 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: S-a rănit la școală

Pauza mare s-a transformat într-un coșmar pentru un copil de 11 ani, din Slobozia, elev la Liceul Pedagogic. Acesta s-a accidentat și a fost transferat de urgență la Spitalul «Bagdasar Arseni» din București ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 15:39
(10530 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Avem două «Școli Europene»

Școala Generală Nr. 3 Slobozia și Grupul Școlar de Industrie Alimentară Fetești au primit din partea Ministerului Educației titlul de «Școală Europeană». Este pentru prima dată cînd cele două unități de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:39
(9932 vizualizări - 1 comentariu)


Albești: Violator încarcerat

Un tînăr de 29 ani a fost arestat pentru 29 de zile, sub acuzația de viol. Potrivit anchetatorilor, în noaptea de 9/10 iunie acesta a batjocorit o tînără de 26 de ani, cunoscută cu probleme psihice. Tînăra ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:38
(8296 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: O calificare obținută, o șansă în plus la angajare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița le pune la dispoziție șomerilor cursuri de calificare profesională. Cursurile se adresează tuturor șomerilor și sînt gratuite.
Lista cursurilor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:36
(7798 vizualizări - 2 comentarii)


Focar de rabie în satul ialomițean Luciu

În urma unor verificări, medicii veterinari din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au depistat un focar de rabie în satul Luciu. Cea care a răspîndit virusul este ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:35
(10022 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rețeaua EURES pune la dispoziție noi locuri de muncă în străinătate

Prin intermediul rețelei EURES, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziție celor interesați peste 80 de locuri de muncă în țările din Uniunea Europeană.
Angajatorii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:29
(9623 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Sprijin pentru absolvenții promoția 2012

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștință absolvenților de liceu promoția 2012 că pot beneficia de indemnizația de șomaj. Tot ce trebuie aceștia să facă este să prezinte ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:28
(7989 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Voturile candidatului PNL la Primăria Movilița au costat 800 lei. Marian Drăghici, cercetat în stare de libertate!

Marian Drăghici, candidatul PNL la Primăria Movilița acuzat de «mită electorală», a făcut recurs în urma propunerii de arestare preventivă a instanțelor de la Urziceni. Miercuri, 13 iunie a.c., el a venit ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 15:02
(12901 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

13 Iunie 2012, 09:50


Sălcioara: A acroșat un biciclist și a fugit de la locul accidentului

În dimineața zilei de marți, 11 iunie a.c., pe strada Tineretului din comuna Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui biciclist. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:39
(10561 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins la scurt timp după ce a furat telefoanele mobile dintr-un birou

Marți, 11 iunie a.c., în jurul orei 17,00, Poliția orașului Țăndărei a fost sesizată de către o tânără de 24 ani despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras din incinta clădirii unde își desfășoară ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:34
(8238 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Grivița: Tînăr de 36 ani, găsit spînzurat în podul casei

Luni, 11 iunie a.c., în jurul orei 12,55, un bărbat de 36 ani, din localitatea Grivița, a fost găsit spînzurat în podul casei în care locuia. La fața locului s-au deplasat pompierii de la Garda Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:31
(10588 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Ordinea de stingere a datoriilor, modificată

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, începînd cu data de 7 iunie 2012, potrivit OUG nr. 24/2012 a fost modificată ordinea de stingere a datoriilor. Astfel ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:27
(10377 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi bărbați, de 37 și 52 ani, domiciliați în municipiile Slobozia și Urziceni, au fost depistați beți la volan. Întrucît emanau halenă alcoolică, au fost testați alcoolscop, rezultatele fiind de 0,68 mg ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:25
(9463 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Au furat din curtea unei bătrîne

În cadrul activităților de cercetare și investigare desfășurate de polițiștii ialomițeni cu privire la furtul mai multor obiecte metalice din curtea unei bătrîne, au fost identificați suspecții, în persoanele ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:22
(8188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...