Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Furtună de proporții la Slobozia. Mașini distruse, copaci doborâți de vânt și străzi inundate!

Furtună de proporții la Slobozia. Mașini distruse, copaci doborâți de vânt și străzi inundate!

O ploaie torențială cu grindină, însoțită de rafale de vânt foarte puternice au făcut prăpăd la Slobozia joi, 17 iulie a.c., în jurul orelor 19,00. Zeci de mașini au fost distruse de copacii doborâți de vânt. De asemenea, unele străzi din oraș au fost inundate din cauza cantității mari de precipitații. Autoritățile au transmis un mesaj Ro-Alert înainte de începerea furtunii.


Natură dezlănțuită Întreg orașul a fost afectat de vântul puternic și de ploaia torențială cu grindină. Zeci de mașini au fost avariate din cauza copacilor... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2025, 10:05 (28224 vizualizări - 20 comentarii)

Taguri: Slobozia furtună

Click aici

EVENIMENT

Apă cu program de conformare în 21 de localități din Ialomița

Apă cu program de conformare în 21 de localități din Ialomița

Calitatea apei furnizată populației rămâne una din pro­ble­mele nerezolvate ale administrațiilor locale din Ialomița. Direcția de Sănătate Publică Ialomița arată că 21 de sisteme de apă din tot atâtea localități din județ funcționează în baza unor programe de conformare ce au ca scop îmbună­tățirea calității apei. În special în mediul rural, marea pro­blemă o reprezintă mijloacele tehnice necesare tratării apei.

 

Calitatea apei lasă de dorit De nenumărate ori, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a atras atenția cu privire la... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2025, 07:55 (16866 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fără locuri pentru persoanele cu dizabilități în centrele DGASPC Ialomița

Fără locuri pentru persoanele cu dizabilități în centrele DGASPC Ialomița

Un raport al Avocatului Poporului arată că Ialomița se numără printre județele în care internarea persoanelor cu diza­bilități în centrele administrate de Direcțiile Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului este aproape imposibil din cauza lipsei locurilor. În județul Ialomița situația este generată atât de locurile limitate ala centrelor DGASPC, cât și de procesul de dezinstituționalizare solicitat de reprezentanții organismelor europene în domeniu.

 

O situație dificilă Situația lipsei de locuri pentru persoanele cu dizabilități... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2025, 12:15 (7545 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Restanțe de 16,6 milioane de lei la plata concediilor medicale

În Ialomița

Restanțe de 16,6 milioane de lei la plata concediilor medicale

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița susține că are res­tanțe în ceea ce privește plata conce­diilor medicale. Valoarea acestora se ridică la 16,6 milioane de lei. Princi­pala cauză o reprezintă «alocarea insuficientă a fondurilor la capitolul „Asistență Socială“», potrivit instituției.

 

Plăți întârziate Datele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că anul trecut au fost eliberate 22734 certificate de concediu medical, cu aproximativ 1400 mai puține decât în 2023. Valoarea sumelor decontate... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2025, 08:10 (5138 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții oprește finanțarea pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Compania Națională de Investiții oprește finanțarea pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Administrația locală din Slobozia a fost notificată de către Compania Națională de Investiții cu privire la faptul că investiția privitoare la Sala Polivalentă din Slobozia nu va mai conti­nua. CNI a luat decizia de a nu mai acorda fonduri pentru acest obiectiv. Pe cale de consecință, reprezentanții Primăriei Slobozia au fost obligați să introducă în conservare șantierul. Valoarea investiției se ridică la peste 70 milioane de lei.

 

Proiectul intră în conservare În martie 2025, Compania Națională de Investiții a pus pe lista de investiții și Sala Polivalentă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2025, 10:20 (31290 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile Slobozia și Fetești, somate să preia în administrare porțiuni de drumuri naționale

Primăriile Slobozia și Fetești, somate să preia în administrare porțiuni de drumuri naționale

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin Direcția Regională de Drumuri și Poduri Constanța, cere primăriilor din Slobozia și Fetești să ia în administrare porțiuni ale drumurilor naționale care tranzitează cele două orașe. În timp ce la Slobozia discuțiile se află într-o fază incipientă, la Fetești au generat deja un litigiu în instanță, din cauza refuzului administrației locale de a da curs solicitării.

 

Podul rutier din zona Cartierului Bora ar putea fi administrat de Primăria Slobozia În momentul de față, Primăria... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2025, 10:20 (32784 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Dezvoltării solicită Primăriei Slobozia asumarea finalizării proiectelor PNRR în 12 luni

Ministerul Dezvoltării solicită Primăriei Slobozia asumarea finalizării proiectelor PNRR în 12 luni

Printr-o adresă oficială, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a solicitat Primăriei Slobozia să-și asume care vor fi proiectele finanțate de Comisia Europeană, prin PNRR, pe care le poate încheia până în luna august a anului 2026. Nerespectarea termenului atrage după sine pierderea finanțărilor și continuarea lucrărilor pe cheltuiala bugetului local, după cum atrage atenția Alexandru Potor, primarul Sloboziei. Având în vedere termenul scurt de implementare, administrația locală și-ar fi exprimat intenția de a renunța definitiv la aceste investiții. În joc sunt sume de peste 30 mi­lioane de lei...

 

Solicitare a MDLPA... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2025, 08:10 (17101 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit donații de 11 milioane de lei

Timp de 5 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit donații de 11 milioane de lei

O bună parte din activitatea Spita­lului Județean de Urgență Slobozia se bazează pe sprijinul oferit de organizațiile nonguvernamentale și firmelor locale. Sub formă de donații, aceste entități au contribuit la dezvoltarea unității medicale cu aparatură medicală, echipamente sanitare sau medicamente care însumează 11 milioane de lei. Toate aceste donații au fost oferite în perioada 2020-2025. «Mulțumim tuturor celor care cred în activitatea pe care o desfășurăm și care au fost și au promis că vor fi în conti­nuare alături de noi!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Sprijin pentru sănătatea ialomițenilor... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2025, 13:40 (3137 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 SA continuă inițiativa «Cărți cu o a doua șansă»: un nou suflu pentru lectură și reciclare

ADI ECOO 2009 SA continuă inițiativa «Cărți cu o a doua șansă»: un nou suflu pentru lectură și reciclare

Proiectul «Cărți cu o a doua șansă», inițiat de ADI ECOO 2009 SA, demonstrează încă o dată angajamentul față de sustenabilitate și promovarea lecturii în comunitate. Această inițiativă, deja cunoscută publicului, continuă să aducă un suflu nou cărților vechi și să le ofere o viață prelungită, încurajând în același timp un comportament responsabil față de mediu.
ADI ECOO 2009 SA a recuperat recent încă 400 de volume, fie direct din fluxul de deșeuri, fie prin generozitatea unor donatori. Această nouă serie de cărți completează colecția existentă și subliniază succesul constant al programului... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2025, 09:05 (10106 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Controale DSVSA Ialomița în supermarketurile din Slobozia

Controale DSVSA Ialomița în supermarketurile din Slobozia

În ultimele două săptămâni, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat ample controale privind respectarea normelor de igienă. Verificările au vizat, în special, supermarketurile din Slobozia. 3 mari magazine au avut activitatea suspen­dată din cauza problemelor consta­tate. De asemenea, au fost aplicate și amenzi în cuantum de 100 mii de lei.

 

3 mari magazine închise de DSVSA Ialomița Agenția Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a inițiat o acțiune de control la nivel național... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2025, 12:20 (15156 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile și liceele ialomițene cu un singur candidat la Bacalaureat și Evaluarea Națională

Deficiențele sistemului de Educație

Școlile și liceele ialomițene cu un singur candidat la Bacalaureat și Evaluarea Națională

bonus: Notă la Bacalaureat mărită cu peste 2,5 puncte după contestații

Publicarea rezultatelor la Bacalaureat și Evaluarea Națională evidențiază o situație mai puțin obișnuită, despre care în spațiul public se vorbește prea puțin. Ne referim la cazurile unităților de învățământ care au fost reprezentate la aceste examene naționale de un număr foarte mic de candidați. La nivelul județului Ialomița există o școală gimnazială și un liceu care au avut câte un singur candidat înscris la cele două exa­mene. Fără să mai surprindă pe nimeni, cei doi candidați nu s-au remarcat nici în ceea ce privește rezultatele pe care le-au obținut. Aceste cazuri, aparent izolate, scot în evidență necesitatea reorganizării rețelei școlare... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2025, 07:55 (14289 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Abuz în serviciu», reclamat la Casa de Pensii Ialomița

Poliția ialomițeană face verificări

«Abuz în serviciu», reclamat la Casa de Pensii Ialomița

Interpretul ialomițean de muzică populară Adrian Măcianu, în prezent pensionar, acuză Casa de Pensii Ialomița de «abuz în serviciu». Bărbatul reclamă faptul că pensia sa i-a fost poprită de instituție printr-o serie de documente care s-au «încurcat». Oficialii Casei de Pensii Ialomița au recunoscut «eroarea», dar se apără precizând că au făcut demersuri pentru a o îndrepta. După ce a pierdut lupta și în instanță, Adrian Măcianu așteaptă acum concluziile organelor judiciare care au început o anchetă penală sub acuzația de... «abuz în serviciu»!

 

A pierdut procesul în instanță... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2025, 08:05 (17339 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciune de «antrax cutanat» la o familie din Colelia

Suspiciune de «antrax cutanat» la o familie din Colelia

Ministerul Sănătății a transmis miercuri, 9 iulie 2025, o informare cu privire la o posibilă suspiciune de «antrax cutanat», raportată de Institutul Național de Boli Infecțioase «Matei Balș». Suspiciunea a apărut într-o gospodărie din comuna ialomițeană Colelia. În prezent, un bărbat și copilul acestuia sunt internați la București, fiind suspecți de «antrax cutanat». 

 

Anchetă în desfășurare Potrivit informării dată publicității de Ministerul Sănătății, «cele două persoane au semnalat că au manipulat și consumat carne de oaie provenind din gospodăria proprie». În prezent, probele de laborator necesare pentru confirmarea diagnosticului sunt în lucru la Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară «Cantacuzino». Analizele efectuate vor stabili cu exactitate dacă este vorba despre un caz confirmat de «antrax». Pe lângă analizele de laborator, o anchetă a fost deschisă și în județul Ialomița de către Direcția de Sănătate Publică și Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor. Cele două instituții încearcă să afle care este sursa reală a contaminării, având în vedere că animalele din respectivă gospodărie ar fi fost vaccinate împotriva acestei boli.... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2025, 17:55 (7340 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană finanțează sportul ialomițean cu 6,8 milioane de lei

Administrația județeană finanțează sportul ialomițean cu 6,8 milioane de lei

În urmă cu o săptămână, consilierii județeni s-au reunit în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița. Pe ordinea de zi au fost supuse aprobării 28 proiecte de hotărâri. Cele mai importante dintre acestea au vizat finanțarea activităților sportive în sezonul 2025-2026. Estimativ, va­loarea fondurilor dirijate din bugetul județului către entitățile care desfă­șoară activități sportive este de 6,8 milioane de lei. Totodată, consilierii județeni au aprobat și acordarea de stimulente financiare pentru elevii ialomițeni cu rezultate deosebite la olimpiadele naționale școlare, dar și profesorilor care i-au pregătit. Toate cele 28 de proiecte de... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2025, 10:20 (7681 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început oficial procesul șoferiței cu Range Rover care a omorât trei oameni!

După mai bine de 3 ani

A început oficial procesul șoferiței cu Range Rover care a omorât trei oameni!

În februarie 2022, o întreagă familie a fost ucisă într-un grav accident rutier, produs pe DN2A, între localitățile Munteni Buzău și Căzănești. Tragedia a fost provocată de o femeie care conducea un automobil Range Rover. Datele au arătat că șoferița s-ar fi aflat sub influența substanțelor interzise. Pe tot parcursul urmăririi penale, aceasta s-a aflat în stare de libertate, iar organele judiciare i-au permis să-și exercite dreptul de a conduce vehicule. În urmă cu o săptămână, la Judecătoria Slobozia, a început oficial judecata conducătoarei auto, după încheierea procedurii de Cameră Preliminară, începută anul trecut în decembrie... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2025, 14:20 (13896 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Culturile agricole din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Culturile agricole din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Ultimul buletin agrometeorologic emis de Administrația Națională de Meteorologie nu vine cu vești bune pentru fermierii ialomițeni. Potrivit calculelor făcute de specialiști, culturile agricole înființate în primăvara anului 2025 sunt deja afectate de seceta pedolo­gică. Specialiștii ANM susțin că în multe zone din Câmpia Bără­ga­nului acest fenomen s-a instalat deja.

 

Scade nivelul apei din sol Acest fenomen este caracterizat prin scăderea nivelului apei din sol, fiind astfel afectată creșterea și dezvoltarea plan­telor. Cel mai afectate... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2025, 12:10 (14249 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Zeci de arme de foc și mii de elemente de muniție deținute ilegal, descoperite de polițiștii ialomițeni

Zeci de arme de foc și mii de elemente de muniție deținute ilegal, descoperite de polițiștii ialomițeni

Într-un județ banal și sărac așa cum este Ialomița, infracțiunile la regimul armelor și muni­țiilor ar trebui să fie o raritate. Analiza Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată cu totul altceva. În perioada ianuarie-mai 2025, la nivelul județului au fost efectuate peste 60 de percheziții domiciliare și deschise peste 40 de dosare penale ce vizează infracțiuni la regimul armelor și munițiilor. Au fost descoperite zeci de arme de foc deținute ilegal și mii de elemente de muniție. Zonele fierbinți din acest punct de vedere sunt Urzi­ceni/Băr­bulești și Țăndărei. De altfel, în urmă cu o săptămână, tot pe linia respectării regimului armelor și munițiilor... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2025, 07:55 (9414 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Podul de la Buești, inaugurat

Podul de la Buești, inaugurat

Miercuri, 25 iunie 2025, podul de la Buești sau «podul lui Mihăilă» a fost inaugurat. Realizat integral cu fonduri locale, edificiul a costat aproximativ 12,5 milioane de lei. Proiectul podului, cu o lungime de 82,20 m și o lățime de 7,80 m, a fost demarat la începutul anului 2023, la 10 ianuarie 2024 semnându-se Contractul de executare a lucră­rilor. «După 18 ani de așteptare, comuna Buești a reușit performanța de a avea un pod peste râul Ialomița... Lucrările au început anul trecut și, ca printr-o minune, constructorul a terminat obiectivul anul acesta, așa cum și-a asumat prin contractul pe care l-a semnat cu autoritățile locale. Este un vis... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2025, 17:10 (12147 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Conacul Bolomey, deschis oficial pentru vizitatori

Conacul Bolomey, deschis oficial pentru vizitatori

Restaurat cu banii europeni accesați de Consiliul Județean Ialomița, Conacul Bolomey a fost oficial deschis pentru public. Vizitatorii care îi trec pragul pot descoperi istoria de peste un secol a acestei bijuterii arhitectonice. Intrarea este liberă, iar conacul poate fi vizitat de marți până duminică între orele 09,00-16,00.

 

Reabilitare de peste 40 milioane de lei Construit în 1898 de meșteri italieni, conacul a fost reședința familiei Bolomey, una dintre cele mai influente ale vremii, cu un rol important în dezvoltarea econo­mică și socială... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2025, 10:20 (15968 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» se pregătesc pentru inserția pe piața muncii

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» se pregătesc pentru inserția pe piața muncii

Stagiile de practică derulate la sfârșitul anului școlar la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» au reprezentat încă o dată cer­tificarea că absolvenții acestei școli sunt pregătiți pentru a se integra pe piața muncii, dovada certă a acestei realități fiind ofertele de muncă primite de elevi la finalizarea sta­giilor de practică. Stagiile de practică s-au desfășurat în cadrul pro­iectului «Tehnicool 3-stagii de practică pentru elevi în județul Ialomița», ID 313294, derulat de IȘJ Ialomița în parteneriat cu mai multe unități de învățământ, proiect cofinanțat de Uniunea Europeană prin Programul Educație și ... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2025, 14:20 (10228 vizualizări - 3 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
248 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

E-Distribuție Dobrogea anunță faptul că, în perioada 10-14 septembrie 2018, pe raza județului Ialomița, în localitățile Slobozia, Urziceni, Amara, Movilița și Dridu se va opri furnizarea energiei electrice ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 19:25
(6249 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru copiii din Urziceni

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni au oferit unui număr de 70 de copii din comunitate rechizite, pentru ca aceștia să poată începe școala în cele mai bune condiții. Inițiativa se înscrie în cadrul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 19:10
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi

Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, și prin grija Părintelui Protopop Ionuț Butu, Protopopiatul Slobozia a organizat, în perioada 30
august-5 septembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 13:55
(4803 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Marți, 4 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două evenimente rutiere, soldate cu rănirea a trei persoane. Primul accident s-a produs în jurul orelor 18,00, pe DJ203B, în afara comunei ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 11:20
(3726 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița avertizează asupra muncii în străinătate

Inspecția Muncii, în conformitate cu atribuțiile stabilite prin legea de înființare și organizare, verifică respectarea prevederilor legale referitoare la protecția cetățenilor români care lucrează în străinătate ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 11:05
(5325 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbulești: A intrat într-un magazin cu un cuțit

Angajatele unui magazin din localitatea Bărbulești au trecut prin clipe de panică după ce un tânăr, de 21 de ai, a intrat în incinta societății având asupra sa un cuțit. Femeile au sunat la 112 și au chemat ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 19:05
(4112 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Bătrână accidentată din cauza neatenției

O bătrână de 69 de ani, din Cosâmbești, a fost victima unui accident de circulație. Acesta a traversat strada printr-un loc nepermis și fără să se asigure. Ea a fost lovită de mașina condusă de o femeie ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 18:40
(3447 vizualizări - 0 comentarii)


Preoții din Ialomița au donat sânge la Slobozia

Preoții se află sub coordonarea Protopiatului Urziceni au desfășurat o acțiune în cadrul campaniei inițiată de Patriarhia Română «Donează sânge, salvează o viață!». Astfel, duhovnicii au mers la Centrul ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 18:15
(3468 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Patru bărbați, cu vârste cuprinse între 37 și 50 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducând sub influența băuturilor alcoolice. Mai mult, unul dintre șoferii prinși ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 17:40
(2639 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 100 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din Ialomița au efectuat o serie de activități de prevenire pe raza județului. În urma acțiunilor, au fost aplicate peste 400 de sancțiuni contavenționale, valoarea amenzilor depășind 100 mii ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 17:20
(3484 vizualizări - 0 comentarii)


Concert în aer liber la Slobozia

Muzica de altă dată prinde viață la Slobozia. Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia organizează joi, 30 august 2018, a doua ediție a spectacolului «Serenadă de toamnă». Evenimentul se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 20:25
(3963 vizualizări - 0 comentarii)


Abateri sancționate de inspectorii ITM Ialomița

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat în perioada verii mai multe controale pentru a observa modul în care angajatorii respectă legislația în ceea ce privește Legea zilierilor ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 18:35
(4663 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri de prevenire împotriva pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cetățenii cu privire la riscul apariției cazurilor de pestă la rumegătoarele mici, oi și capre. Decizia a fost luată după ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 18:20
(4540 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier

Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier

Tragedie pe DN2A, între Andrășeși și Orboiești. Cinci persoane au fost rănite, iar un băiat de 10 ani a murit, după ce două mașini au fost implicate într-un accident rutier. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

27 August 2018, 02:16
(10032 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți Târg: Incendiu de proporții la o fabrică de mase plastice

Pompierii din Urziceni intervin de mai bine de 6 ore pentru a stinge un incendiu izbucnit în incinta unei fabrici de reciclare și prelucrare a maselor plastice, de pe raza orașului Fierbinți Târg. La fața ...[citește_toată_știrea]

24 August 2018, 10:09
(10122 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2018 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

23 August 2018, 20:10
(7128 vizualizări - 1 comentariu)


anunț

Se caută îngrijitoare
pentru o bătrână din Slobozia.
Se poate deplasa, este lucidă,
dar are nevoie de cineva
care să o îngrijească și să o ajute.
Se preferă o femeie,
cazarea fiind asigurată.
Remunerația este negociabilă.
Mai multe relații
la telefon 0720/070.861

21 August 2018, 19:10


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Preasfințitul Vincențiu va sfinți Antimise pentru întreaga Eparhie

Joi, 23 august 2018, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește Odovania Praznicului Adormirii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Vincențiu va oficia la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din ...[citește_toată_știrea]

21 August 2018, 11:20
(7450 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1000 de sancțiuni aplicate de polițiștii ialomițeni!

Polițiștii au intervenit, în perioada 14-19 august a.c., la peste 300 de evenimente, iar pentru neregulile constatate au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale și au reținut 65 de permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

20 August 2018, 19:15
(4160 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 118 misiuni îndeplinite de pompieri

Pompierii ialomițeni au executat 118 de misiuni de protecție a populației în minivacanța ce tocmai s-a încheiat. Astfel, începând cu data de 15 august a.c., salvatorii ialomițeni au fost solicitați să intervină ...[citește_toată_știrea]

20 August 2018, 16:50
(4945 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 188000 de lei, 39 de permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 10-12 august a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 130 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au constatat 50 de infracțiuni și au aplicat 620 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

13 August 2018, 17:50
(5347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate ale energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

10 August 2018, 17:30
(5525 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimă: Scrimerii ialomițeni, în Arena Internațională

Desfășurată în cadrul Programului «Scrimeri în Arena Internațională» și cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Ialomița, competiția internațională de scrimă sabie «Sarvar Horotan Coup» a reprezentat ...[citește_toată_știrea]

10 August 2018, 13:20
(3923 vizualizări - 0 comentarii)


Surprinși în flagrant în timp ce încercau să fure de la un hotel din Amara

Doi bărbați de 30 și 31 de ani, ambii din județul Călărași , au fost surprinși de către polițiști în timp ce încercau să sustragă mai multe bunuri dintr-o unitate hotelieră din localitatea Amara. Astfel ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 19:10
(8512 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara flagrant hoți


Primăria Slobozia organizează «Ziua Câinelui»

Primăria Municipiului Slobozia anunță organizarea concursului de frumusețe canină «Câinele, cel mai bun prieten», ediția a III-a. Competiția va fi desfășurată în data de 27 august 2018, la Stadionul Municipal ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 12:20
(4506 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3 accidente rutiere într-o singură zi

Zi neagră pe șoselele din Ialomița, luni, 6 august 2018. Potrivit polițiștilor, pe raza județului s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei. Persoana decedată ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 14:40
(4045 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu»

Pe data de 9 și 10 august 2018, Grădina de Vară din stațiunea Amara va găzdui cea de a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Prețul unui bilet este de 10 lei, tichetele putând ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 13:10
(6263 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Peste 100 de kg de carne de porc au fost confiscate

În urma unui control tematic ce a vizat modul în care se respectă normele de comercializare a cărnii de porc și de pasăre de către supermarketuri, inspectorii DSVSA Ialomița au descoperit mai multe nereguli ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 12:25
(8230 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: S-a prelungit termenul de valabilitate pentru cardurile de sănătate

Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează faptul că perioada de valabilitate a cardurilor de sănătate emise până la 31 iulie 2018 s-a prelungit de la 5 la 7 ani. Decizia ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 11:40
(8833 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Un bărbat în vârstă de 69 de ani, din comuna Glodeanu Siliștea-județul Buzău, a căzut miercuri, 1 august a.c., în jurul orelor 20,30, într-o fântână adâncă de 7 metri de pe raza comunei. Pentru salvarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 13:15
(6419 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...