Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ample proiecte de reabilitare a străzilor la Țăndărei și Fetești

Ample proiecte de reabilitare a străzilor la Țăndărei și Fetești

Administrațiile locale din Țăndărei și Fetești continuă în această perioadă proiectele multianuale de reabilitare a străzilor din cele două orașe ale județului Ialomița. «Sunt străzi care aveau nevoie de reabilitare. Lucrăm într-un ritm susținut!» susține Cristian Roman, primarul din Țăndărei.

 

Nicio stradă fără asfalt la Țăndărei Proiectele de asfaltare a străzilor din Țăndărei au fost inițiate cu aproximativ 3 ani în urmă. Fie cu fonduri locale, fie cu fonduri europene, majoritatea străzilor din oraș au intrat în reabilitare. Administrația... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2025, 09:55 (6686 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Furtună de proporții la Slobozia. Mașini distruse, copaci doborâți de vânt și străzi inundate!

Furtună de proporții la Slobozia. Mașini distruse, copaci doborâți de vânt și străzi inundate!

O ploaie torențială cu grindină, însoțită de rafale de vânt foarte puternice au făcut prăpăd la Slobozia joi, 17 iulie a.c., în jurul orelor 19,00. Zeci de mașini au fost distruse de copacii doborâți de vânt. De asemenea, unele străzi din oraș au fost inundate din cauza cantității mari de precipitații. Autoritățile au transmis un mesaj Ro-Alert înainte de începerea furtunii.


Natură dezlănțuită Întreg orașul a fost afectat de vântul puternic și de ploaia torențială cu grindină. Zeci de mașini au fost avariate din cauza copacilor... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2025, 10:05 (28232 vizualizări - 20 comentarii)

Taguri: Slobozia furtună

EVENIMENT

Apă cu program de conformare în 21 de localități din Ialomița

Apă cu program de conformare în 21 de localități din Ialomița

Calitatea apei furnizată populației rămâne una din pro­ble­mele nerezolvate ale administrațiilor locale din Ialomița. Direcția de Sănătate Publică Ialomița arată că 21 de sisteme de apă din tot atâtea localități din județ funcționează în baza unor programe de conformare ce au ca scop îmbună­tățirea calității apei. În special în mediul rural, marea pro­blemă o reprezintă mijloacele tehnice necesare tratării apei.

 

Calitatea apei lasă de dorit De nenumărate ori, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a atras atenția cu privire la... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2025, 07:55 (16867 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fără locuri pentru persoanele cu dizabilități în centrele DGASPC Ialomița

Fără locuri pentru persoanele cu dizabilități în centrele DGASPC Ialomița

Un raport al Avocatului Poporului arată că Ialomița se numără printre județele în care internarea persoanelor cu diza­bilități în centrele administrate de Direcțiile Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului este aproape imposibil din cauza lipsei locurilor. În județul Ialomița situația este generată atât de locurile limitate ala centrelor DGASPC, cât și de procesul de dezinstituționalizare solicitat de reprezentanții organismelor europene în domeniu.

 

O situație dificilă Situația lipsei de locuri pentru persoanele cu dizabilități... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2025, 12:15 (7546 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Restanțe de 16,6 milioane de lei la plata concediilor medicale

În Ialomița

Restanțe de 16,6 milioane de lei la plata concediilor medicale

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița susține că are res­tanțe în ceea ce privește plata conce­diilor medicale. Valoarea acestora se ridică la 16,6 milioane de lei. Princi­pala cauză o reprezintă «alocarea insuficientă a fondurilor la capitolul „Asistență Socială“», potrivit instituției.

 

Plăți întârziate Datele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că anul trecut au fost eliberate 22734 certificate de concediu medical, cu aproximativ 1400 mai puține decât în 2023. Valoarea sumelor decontate... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2025, 08:10 (5138 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții oprește finanțarea pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Compania Națională de Investiții oprește finanțarea pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Administrația locală din Slobozia a fost notificată de către Compania Națională de Investiții cu privire la faptul că investiția privitoare la Sala Polivalentă din Slobozia nu va mai conti­nua. CNI a luat decizia de a nu mai acorda fonduri pentru acest obiectiv. Pe cale de consecință, reprezentanții Primăriei Slobozia au fost obligați să introducă în conservare șantierul. Valoarea investiției se ridică la peste 70 milioane de lei.

 

Proiectul intră în conservare În martie 2025, Compania Națională de Investiții a pus pe lista de investiții și Sala Polivalentă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2025, 10:20 (31292 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile Slobozia și Fetești, somate să preia în administrare porțiuni de drumuri naționale

Primăriile Slobozia și Fetești, somate să preia în administrare porțiuni de drumuri naționale

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin Direcția Regională de Drumuri și Poduri Constanța, cere primăriilor din Slobozia și Fetești să ia în administrare porțiuni ale drumurilor naționale care tranzitează cele două orașe. În timp ce la Slobozia discuțiile se află într-o fază incipientă, la Fetești au generat deja un litigiu în instanță, din cauza refuzului administrației locale de a da curs solicitării.

 

Podul rutier din zona Cartierului Bora ar putea fi administrat de Primăria Slobozia În momentul de față, Primăria... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2025, 10:20 (32786 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Dezvoltării solicită Primăriei Slobozia asumarea finalizării proiectelor PNRR în 12 luni

Ministerul Dezvoltării solicită Primăriei Slobozia asumarea finalizării proiectelor PNRR în 12 luni

Printr-o adresă oficială, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a solicitat Primăriei Slobozia să-și asume care vor fi proiectele finanțate de Comisia Europeană, prin PNRR, pe care le poate încheia până în luna august a anului 2026. Nerespectarea termenului atrage după sine pierderea finanțărilor și continuarea lucrărilor pe cheltuiala bugetului local, după cum atrage atenția Alexandru Potor, primarul Sloboziei. Având în vedere termenul scurt de implementare, administrația locală și-ar fi exprimat intenția de a renunța definitiv la aceste investiții. În joc sunt sume de peste 30 mi­lioane de lei...

 

Solicitare a MDLPA... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2025, 08:10 (17101 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit donații de 11 milioane de lei

Timp de 5 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit donații de 11 milioane de lei

O bună parte din activitatea Spita­lului Județean de Urgență Slobozia se bazează pe sprijinul oferit de organizațiile nonguvernamentale și firmelor locale. Sub formă de donații, aceste entități au contribuit la dezvoltarea unității medicale cu aparatură medicală, echipamente sanitare sau medicamente care însumează 11 milioane de lei. Toate aceste donații au fost oferite în perioada 2020-2025. «Mulțumim tuturor celor care cred în activitatea pe care o desfășurăm și care au fost și au promis că vor fi în conti­nuare alături de noi!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Sprijin pentru sănătatea ialomițenilor... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2025, 13:40 (3137 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 SA continuă inițiativa «Cărți cu o a doua șansă»: un nou suflu pentru lectură și reciclare

ADI ECOO 2009 SA continuă inițiativa «Cărți cu o a doua șansă»: un nou suflu pentru lectură și reciclare

Proiectul «Cărți cu o a doua șansă», inițiat de ADI ECOO 2009 SA, demonstrează încă o dată angajamentul față de sustenabilitate și promovarea lecturii în comunitate. Această inițiativă, deja cunoscută publicului, continuă să aducă un suflu nou cărților vechi și să le ofere o viață prelungită, încurajând în același timp un comportament responsabil față de mediu.
ADI ECOO 2009 SA a recuperat recent încă 400 de volume, fie direct din fluxul de deșeuri, fie prin generozitatea unor donatori. Această nouă serie de cărți completează colecția existentă și subliniază succesul constant al programului... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2025, 09:05 (10108 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Controale DSVSA Ialomița în supermarketurile din Slobozia

Controale DSVSA Ialomița în supermarketurile din Slobozia

În ultimele două săptămâni, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat ample controale privind respectarea normelor de igienă. Verificările au vizat, în special, supermarketurile din Slobozia. 3 mari magazine au avut activitatea suspen­dată din cauza problemelor consta­tate. De asemenea, au fost aplicate și amenzi în cuantum de 100 mii de lei.

 

3 mari magazine închise de DSVSA Ialomița Agenția Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a inițiat o acțiune de control la nivel național... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2025, 12:20 (15156 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile și liceele ialomițene cu un singur candidat la Bacalaureat și Evaluarea Națională

Deficiențele sistemului de Educație

Școlile și liceele ialomițene cu un singur candidat la Bacalaureat și Evaluarea Națională

bonus: Notă la Bacalaureat mărită cu peste 2,5 puncte după contestații

Publicarea rezultatelor la Bacalaureat și Evaluarea Națională evidențiază o situație mai puțin obișnuită, despre care în spațiul public se vorbește prea puțin. Ne referim la cazurile unităților de învățământ care au fost reprezentate la aceste examene naționale de un număr foarte mic de candidați. La nivelul județului Ialomița există o școală gimnazială și un liceu care au avut câte un singur candidat înscris la cele două exa­mene. Fără să mai surprindă pe nimeni, cei doi candidați nu s-au remarcat nici în ceea ce privește rezultatele pe care le-au obținut. Aceste cazuri, aparent izolate, scot în evidență necesitatea reorganizării rețelei școlare... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2025, 07:55 (14291 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Abuz în serviciu», reclamat la Casa de Pensii Ialomița

Poliția ialomițeană face verificări

«Abuz în serviciu», reclamat la Casa de Pensii Ialomița

Interpretul ialomițean de muzică populară Adrian Măcianu, în prezent pensionar, acuză Casa de Pensii Ialomița de «abuz în serviciu». Bărbatul reclamă faptul că pensia sa i-a fost poprită de instituție printr-o serie de documente care s-au «încurcat». Oficialii Casei de Pensii Ialomița au recunoscut «eroarea», dar se apără precizând că au făcut demersuri pentru a o îndrepta. După ce a pierdut lupta și în instanță, Adrian Măcianu așteaptă acum concluziile organelor judiciare care au început o anchetă penală sub acuzația de... «abuz în serviciu»!

 

A pierdut procesul în instanță... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2025, 08:05 (17342 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciune de «antrax cutanat» la o familie din Colelia

Suspiciune de «antrax cutanat» la o familie din Colelia

Ministerul Sănătății a transmis miercuri, 9 iulie 2025, o informare cu privire la o posibilă suspiciune de «antrax cutanat», raportată de Institutul Național de Boli Infecțioase «Matei Balș». Suspiciunea a apărut într-o gospodărie din comuna ialomițeană Colelia. În prezent, un bărbat și copilul acestuia sunt internați la București, fiind suspecți de «antrax cutanat». 

 

Anchetă în desfășurare Potrivit informării dată publicității de Ministerul Sănătății, «cele două persoane au semnalat că au manipulat și consumat carne de oaie provenind din gospodăria proprie». În prezent, probele de laborator necesare pentru confirmarea diagnosticului sunt în lucru la Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară «Cantacuzino». Analizele efectuate vor stabili cu exactitate dacă este vorba despre un caz confirmat de «antrax». Pe lângă analizele de laborator, o anchetă a fost deschisă și în județul Ialomița de către Direcția de Sănătate Publică și Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor. Cele două instituții încearcă să afle care este sursa reală a contaminării, având în vedere că animalele din respectivă gospodărie ar fi fost vaccinate împotriva acestei boli.... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2025, 17:55 (7340 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană finanțează sportul ialomițean cu 6,8 milioane de lei

Administrația județeană finanțează sportul ialomițean cu 6,8 milioane de lei

În urmă cu o săptămână, consilierii județeni s-au reunit în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița. Pe ordinea de zi au fost supuse aprobării 28 proiecte de hotărâri. Cele mai importante dintre acestea au vizat finanțarea activităților sportive în sezonul 2025-2026. Estimativ, va­loarea fondurilor dirijate din bugetul județului către entitățile care desfă­șoară activități sportive este de 6,8 milioane de lei. Totodată, consilierii județeni au aprobat și acordarea de stimulente financiare pentru elevii ialomițeni cu rezultate deosebite la olimpiadele naționale școlare, dar și profesorilor care i-au pregătit. Toate cele 28 de proiecte de... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2025, 10:20 (7682 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început oficial procesul șoferiței cu Range Rover care a omorât trei oameni!

După mai bine de 3 ani

A început oficial procesul șoferiței cu Range Rover care a omorât trei oameni!

În februarie 2022, o întreagă familie a fost ucisă într-un grav accident rutier, produs pe DN2A, între localitățile Munteni Buzău și Căzănești. Tragedia a fost provocată de o femeie care conducea un automobil Range Rover. Datele au arătat că șoferița s-ar fi aflat sub influența substanțelor interzise. Pe tot parcursul urmăririi penale, aceasta s-a aflat în stare de libertate, iar organele judiciare i-au permis să-și exercite dreptul de a conduce vehicule. În urmă cu o săptămână, la Judecătoria Slobozia, a început oficial judecata conducătoarei auto, după încheierea procedurii de Cameră Preliminară, începută anul trecut în decembrie... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2025, 14:20 (13900 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Culturile agricole din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Culturile agricole din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Ultimul buletin agrometeorologic emis de Administrația Națională de Meteorologie nu vine cu vești bune pentru fermierii ialomițeni. Potrivit calculelor făcute de specialiști, culturile agricole înființate în primăvara anului 2025 sunt deja afectate de seceta pedolo­gică. Specialiștii ANM susțin că în multe zone din Câmpia Bără­ga­nului acest fenomen s-a instalat deja.

 

Scade nivelul apei din sol Acest fenomen este caracterizat prin scăderea nivelului apei din sol, fiind astfel afectată creșterea și dezvoltarea plan­telor. Cel mai afectate... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2025, 12:10 (14249 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Zeci de arme de foc și mii de elemente de muniție deținute ilegal, descoperite de polițiștii ialomițeni

Zeci de arme de foc și mii de elemente de muniție deținute ilegal, descoperite de polițiștii ialomițeni

Într-un județ banal și sărac așa cum este Ialomița, infracțiunile la regimul armelor și muni­țiilor ar trebui să fie o raritate. Analiza Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată cu totul altceva. În perioada ianuarie-mai 2025, la nivelul județului au fost efectuate peste 60 de percheziții domiciliare și deschise peste 40 de dosare penale ce vizează infracțiuni la regimul armelor și munițiilor. Au fost descoperite zeci de arme de foc deținute ilegal și mii de elemente de muniție. Zonele fierbinți din acest punct de vedere sunt Urzi­ceni/Băr­bulești și Țăndărei. De altfel, în urmă cu o săptămână, tot pe linia respectării regimului armelor și munițiilor... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2025, 07:55 (9415 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Podul de la Buești, inaugurat

Podul de la Buești, inaugurat

Miercuri, 25 iunie 2025, podul de la Buești sau «podul lui Mihăilă» a fost inaugurat. Realizat integral cu fonduri locale, edificiul a costat aproximativ 12,5 milioane de lei. Proiectul podului, cu o lungime de 82,20 m și o lățime de 7,80 m, a fost demarat la începutul anului 2023, la 10 ianuarie 2024 semnându-se Contractul de executare a lucră­rilor. «După 18 ani de așteptare, comuna Buești a reușit performanța de a avea un pod peste râul Ialomița... Lucrările au început anul trecut și, ca printr-o minune, constructorul a terminat obiectivul anul acesta, așa cum și-a asumat prin contractul pe care l-a semnat cu autoritățile locale. Este un vis... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2025, 17:10 (12147 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Conacul Bolomey, deschis oficial pentru vizitatori

Conacul Bolomey, deschis oficial pentru vizitatori

Restaurat cu banii europeni accesați de Consiliul Județean Ialomița, Conacul Bolomey a fost oficial deschis pentru public. Vizitatorii care îi trec pragul pot descoperi istoria de peste un secol a acestei bijuterii arhitectonice. Intrarea este liberă, iar conacul poate fi vizitat de marți până duminică între orele 09,00-16,00.

 

Reabilitare de peste 40 milioane de lei Construit în 1898 de meșteri italieni, conacul a fost reședința familiei Bolomey, una dintre cele mai influente ale vremii, cu un rol important în dezvoltarea econo­mică și socială... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2025, 10:20 (15972 vizualizări - 12 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Coșereni: Și-a pierdut viața pe șosea

Un tînăr, de 22 ani, a murit în dimineața zilei de 9 octombrie a.c. după ce a fost implicat într-un accident de circulație. Pentru scoaterea cadavrului dintre fiarele contorsionate a fost nevoie de intervenția ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 10:03
(7123 vizualizări - 1 comentariu)


Movila: A dat foc la casa gazdei

Neatenția a fost principala cauză a producerii unui incendiu în Movila. O persoană care locuia cu chirie într-un apartament din localitate a uitat pe foc o tigaie, iar flăcările s-au extins. Din fericire ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 09:24
(7130 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


Ialomița: Trofeul «Ion Albeșteanu» a ajuns în Timiș

Festivalul Național de Folclor «Ion Albeșteanu» și-a desemnat cîștigătorii. Trofelul ediției din acest an i-a revenit tînărului Cristian Ioan Pop, de 22 ani, din județul Timiș. Printre laureați se numără ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 09:12
(8235 vizualizări - 0 comentarii)


Copii dispăruți, găsiți pe străzile din Fetești

Doi minori, de 13 și 15 ani, dați în urmărire națională după ce au dispărut, au fost găsiți de polițiștii din Fetești. Cei doi copii pribegeau pe străzile municipiului în căutare de mîncare și adăpost. ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 08:58
(8804 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: În aceeași zi în care și-a luat permisul, a intrat cu mașina în stîlp

Începător într-ale șofatului, un tînăr de 19 ani a avut parte de ghinion. În aceeași zi în care și-a luat permisul de conducere, a intrat cu mașina într-un stîlp de pe marginea drumului. Fericit că este ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 08:52
(9901 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Un elev de 13 ani a furat din curtea școlii unde învăța

La ore este elev, iar în pauze hoț. A demonstrat-o tuturor un copil de 13 ani, din Urziceni. Acesta a a furat mai multe grilaje metalice ale unei clădiri dezafectate, aflate în curtea școlii în care acesta ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 08:49
(10182 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt copil


Slobozia: Înjunghiată de concubin?

Slobozia: Înjunghiată de concubin?

Casiera în vîrstă de 45 ani a unei benzinării din Slobozia a trecut în noaptea de luni spre marți, 8/9 octombrie a.c., prin clipe de coșmar. Femeia a fost înjunghiată în spate de două ori de către un bărbat ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2012, 10:25
(9757 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Asociația Internațională a Polițiștilor», pe terenul de fotbal

Amara: «Asociația Internațională a Polițiștilor», pe terenul de fotbal

Întrecere sportivă inedită sîmbătă, 6 octombrie a.c., pe terenurile sintetice de fotbal din stațiunea Amara. Polițiștii ialomițemi, membri ai «Asociației Internaționale a Polițiștilor», au renunțat la uniforme ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 21:30
(9398 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tîlhar prins de polițiști

Efective de polițiști din cadrul Poliției Urziceni au deschins în locuința unui tînăr de 27 ani, din Borănești. Acesta era acuzat de comiterea a două tîlhării, victimele suspectului fiind două minore, de ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 20:36
(11818 vizualizări - 7 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion național la karate

Jandarm ialomițean, campion național la karate

În vîrstă de 31 ani, plutonierul Florin Mihalcea, din cadrul Detașamentului Mobil de Jandarmi Slobozia, a reușit să obțină titlul de campion național la Campionatul Național de Arte Marțiale, desfășurat ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 19:58
(10667 vizualizări - 3 comentarii)


Protest «Cartel Alfa» și la Slobozia

Protest «Cartel Alfa» și la Slobozia

Membrii Sindicatului «Cartel Alfa», precum și ai celorlate sindicate afiliate confederației, au protestat miercuri, 3 octombrie a.c., și la Slobozia. Aproximativ 150 de oameni au pichetat sediul Prefecturii ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:14
(8717 vizualizări - 2 comentarii)


Luciu: I-au furat 13 curcani din curte

«Captura» vieții lor, 13 curcani, furați din gospodăria unei bătrîne din Luciu, a devenit pentru 3 hoți din orașul constănțean Hîrșova o corvoadă. Au fost prinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:11
(7061 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu furt curcani


Slobozia: 75 de cartele SIM ascunse în cusătura unei pături, introduse în Penitenciar

Din vizitator al unui deținut, un tînăr de 23 de ani, din Dragalina, s-a transformat în infractor, încercînd să introducă 75 de cartele SIM Vodafone și Cosmote în Penitenciarul Slobozia. Planurile i-au ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:10
(10788 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat căruciorul de la supermarket

Și-au făcut cumpărăturile la supermarket și în loc să-și care bunurile în sacoșe s-au gîndit să fure căruciorul. S-a întîmplat vineri, 28 septembrie a.c., la Fetești, iar autorii furtului sînt doi tineri ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:08
(10333 vizualizări - 3 comentarii)


Sărățeni: Copii-infractori, prinși de polițiști

4 copii, cu vîrste cuprinse între 7 și 10 ani, din Sărățeni, sînt cercetați de polițiști sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au furat fier vechi și o bicicletă din locuința unei localnice. Duminică ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:08
(10265 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

2 Octombrie 2012, 18:15


Slobozia: «Salonul Anual de Carte», la a XXI-a ediție

Slobozia: «Salonul Anual de Carte», la a XXI-a ediție

Eveniment cultural de marcă la Slobozia. Luni, 1 octombrie 2012, «Salonul Anual de Carte» și-a redeschis porțile. Scriitori, editori, dar și iubitori ai cărții au participat la deschiderea oficială...
...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2012, 23:34
(9162 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Tînăr beat și fără permis, la volanul unui autoturism furat

Joi, 27 septembrie a.c., polițiști din cadrul Poliției Amara au depistat pe raza localității un autoturism cu numere de înmatriculare străine, iar lîngă acesta se afla un tînăr de 24 ani, din comuna Cumpăna ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 17:36
(9094 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Festivalul național de folclor «Ion Albeșteanu», la a IX-a ediție

În perioada 4-5 octombrie 2012, se va desfășura la Slobozia cea de-a IX-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Organizatorii acestui eveniment artistic sînt Consiliul Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 17:29
(12971 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Dezvoltarea durabilă a județului Ialomița

Confederația Sindicală Națională «Meridian», împreună cu Federația Agricultorilor «Fermierul», parteneri în cadrul Proiectului «Împreună pentru dezvoltarea dialogului social în România», cofinanțat de ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 16:52
(6183 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Un copil de 7 ani a murit înecat într-un bazin al unei fabrici dezafectate

Nenorocire în sînul unei familii din Fetești. În seara zilei de joi, 27 septembrie a.c., un băiețel de 7 ani a sfîrșit înecat într-un bazin adînc, plin cu apă, din curtea unei fabrici dezafectate. Copilul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2012, 21:38
(9541 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoare la Catedrala Episcopală din Slobozia

Sărbătoare la Catedrala Episcopală din Slobozia

Mii de credincioși sînt așteptați luni, 1 octombrie a.c., să participe la cinstirea celui de-al doilea hram al Catedralei Episcopale din Slobozia. Evenimenul religios se va bucura de prezența celor mai ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2012, 18:32
(9442 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: Groaznic accident rutier cu 4 morți și 12 răniți

Circulația rutieră pe DN2 Buzău-Urziceni este restricționată în zona localității ialomițene Cotorca, după un accident teribil. Astfel, la primele ore ale dimineții de joi, 27 septembrie a.c., un microbuz ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2012, 07:47
(15843 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

26 Septembrie 2012, 17:36


Accidente la Luciu și Lilieci

Marți, 25 septembrie, în jurul orei 10,30, Poliția a fost sesizată că pe raza localității Luciu s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:24
(11305 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul Neacșu sună goarna în Parlament: Mobilizare generală pentru o nouă sesiune parlamentară!

Deputatul ialomițean Marian Neacșu a declarat că «este absolut necesară o mobilizare generală pentru actuala sesiune parlamentară», care «deși este cea mai scurtă, este sesiunea pe umerii căreia fosta conducere ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:19
(8122 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Romi la expoziție

Muzeul Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația pentru Dezvoltare și Incluziune Socială și cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița organizează vineri, 28 septembrie a.c., începînd cu orele 11,0 ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:14
(25688 vizualizări - 43 comentarii)


Pocora nu minte, e parlamentar cuminte: «Am reparat încă o nedreptate făcută românilor în guvernarea PD-L!»

Printr-un comunicat de presă, parlamentarul ialomițean Cristina Ancuța Pocora anunță că, în sfîrșit, activitatea ei de parlamentar a dat roade. După 4 ani, deputatul de Fetești-Țăndărei anunță electoratul ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:08
(9256 vizualizări - 1 comentariu)


Săptămînă plină pentru pompierii ialomițeni

În urma ploilor căzute în data de 21 septembrie a.c, gospodăria unui cetățean din cartierul Bora al municipiului Slobozia a fost inundată. Un echipaj de pompieri s-a deplasat la fața locului cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:06
(7288 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată pentru că a furat un telefon mobil

O tînără de 27 ani, din Urziceni, a fost arestată preventiv pentru 29 de zile pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Fapta a fost sesizată Poliției sîmbătă, 22 septembrie a.c., de către un bărbat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:05
(8021 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...