Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Fals» și «uz de fals» la Primăria Slobozia

Eroare, incompetență sau faptă premeditată?

«Fals» și «uz de fals» la Primăria Slobozia

La Primăria Slobozia notele de serviciu au propria lor viață. Potrivit documentelor pe care vi le prezentăm, în urmă cu un an două note de serviciu s-au emis singure și au primit același număr de înregistrare! «Este posibil să fie o eroare umană...» ne-a declarat primarul Mocioniu, semnatar al celor două note de serviciu. Dacă el vrea să creadă asta, cine suntem noi să îl contrazicem?!

Prea multe coincidențe Primăria Slobozia, ca mai toate instituțiile publice care se respectă, are un program informatic care permite urmărirea documentelor administrative. Teoretic, sistemul este infailibil... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2017, 11:10 (8111 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

600 de angajați vor fi lăsați fără serviciu

Un nou val de concedieri colective la fostul Combinat Chimic din Slobozia

600 de angajați vor fi lăsați fără serviciu

Reprezentanții fostului Combinat Chimic din Slobozia, controlat de omul de afaceri Ioan Niculae, au anunțat autoritățile județene cu privire la declanșarea unui nou val de concedieri colective. Procedura se va desfășura în perioada 21 iulie-21 august 2017 și va afecta 600 de angajați ai unității. Este pentru a treia oară în ultimul an când compania care deține fostul Combinat Chimic din Slobozia apelează la această măsură.

Situație delicată Reprezentanții fostului Combinat Chimic din Slobozia au demarat prima procedură de concedieri colective în luna februarie 2016. La data respectivă... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2017, 12:25 (6125 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Dezastrul din dispensarele rurale ialomițene

Dezastrul din dispensarele rurale ialomițene

Cele 60 de spații în care funcționează dispensarele din mediul rural așteaptă de ani buni să fie modernizate. Medicii de familie care își desfășoară activitatea susțin că locațiile nu sunt racordate la utilități publice și că au nevoie de aparatură medicală pentru a-și desfășura activitatea în condiții optime. Deși s-au făcut demersuri pe lângă reprezentanții administrațiilor locale care au în grijă aceste spații, nimic îmbucurător nu s-a realizat până în prezent.

Sănătate cu probleme
În Ialomița există 60 de dispensare umane, fiecare dintre ele cu problemele sale. Unele spații... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2017, 17:05 (5668 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Inspectorii ITM Ialomița au amendat constructorii «gropii lui Stoica»

Inspectorii ITM Ialomița au amendat constructorii «gropii lui Stoica»

Proiectul privind reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia a intrat din nou în atenția organelor de control. Concret, inspectorii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au efectuat un control tematic pe șantierul din centrul orașului. La final, aceștia au amendat cu 15 mii de lei societatea Unisat Energy București, firmă care a preluat lucrările în baza unui contract de subantrepriză de la beneficiarul de drept al proiectului inițiat de municipalitatea slobozeană, ACM 4 București, pentru nerespectarea programului de repaus al muncitorilor. În urma unei acțiuni similare întreprinsă de ITM Ialomița, pe același șantier a fost deschis un dosar penal, înregistrat pe rolul Parchetului... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2017, 13:20 (19130 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Proiectul de oraș al lui Adrian Mocioniu a împlinit un an

Minciunile electorale au picioare scurte

Slobozia: Proiectul de oraș al lui Adrian Mocioniu a împlinit un an

În urmă cu un an, după un concept furat de pe internet, Adrian Mocioniu citea sârguincios în fața unei table de școlar despre viitoarele sale realizări, în cazul în care va fi ales primar al orașului Slobozia. De la data lansării proiectului a trecut un an, iar în mai puțin de o săptămână și primarul Adrian  Mocioniu împlinește un an de mandat. Prin urmare, considerăm că este oportună o trecere în revistă a promisiunilor făcute atunci și, de ce nu, a realizărilor administrației locale din acest an.

Câte promisiuni, atâtea minciuni
«Trăiesc de o viață în Slobozia și vreau... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2017, 11:20 (8777 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Noroiului

«Vai de noi», ediția 2017

Sărbătorile Noroiului

Ajunse la ediția a XVII-a, «Sărbătorile Sloboziei» de anul acesta au stat sub semnul noroiului. În pofida acestui neajuns, la evenimentele organizate de autoritățile locale în cele 3 zile de sărbătoare au participat peste 10000 de slobozeni. Conform unei prime estimări, valoarea cheltuielilor generate de manifestări se ridică la 200 mii de lei. Cea mai mare sumă plătită de autorități a fost pentru onorariul Deliei, vedetă care a concertat sâmbătă, 27 mai 2017, circa o jumătate de oră.

O ediție cenușie După o lungă serie de bâlbe publice legate de organizarea manifestărilor, «Sărbătorile... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 19:55 (8521 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Zile Medicale Ialomițene», eveniment ajuns la a VI-a ediție

«Zile Medicale Ialomițene», eveniment ajuns la a VI-a ediție

În urmă cu o săptămână, în stațiunea Amara, s-a desfășurat a VI-a ediție a Conferinței Regionale «Zile Medicale Ialomițene». Evenimentul a fost organizat de reprezentanții Colegiilor Medicilor din județele Ialomița și Călărași și a constat într-o serie de prezentări științifice pe teme medicale, susținute de medicii specialiști ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia, ai Spitalului Județean de Urgență Călărași precum și ai Spitalului Municipal Urziceni. De asemenea, în cadrul manifestării s-au desfășurat și schimburi de experiență între medicii de familie și specialiștii care și-au prezentat studiile realizate.

Dezbateri pe teme medicale în stațiunea Amara... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 15:10 (3256 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: 165 de dosare pentru gradațiile de merit

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: 165 de dosare pentru gradațiile de merit

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița informează faptul că la nivelul județului 165 de profesori și-au depus dosarele pentru a beneficia de gradațiile de merit. În următoarea perioadă urmează evaluarea tuturor propunerilor, urmând ca în prima jumătate a lunii august 2017 să fie făcută publică lista finală a cadrelor didactice care vor beneficia de acest stimulent financiar acordat de Ministerul Educației.

Beneficii pentru profesori Gradațiile de merit reprezintă un spor salarial pe care Ministerul Educației îl acordă profesorilor care s-au remarcat pe parcursul unui an școlar. Acest... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 14:05 (24064 vizualizări - 71 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rurală trăiește din ajutorul de șomaj

Ialomița rurală trăiește din ajutorul de șomaj

O analiză a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată faptul că cei mai mulți dintre șomerii județului locuiesc la sate. Statistica arată că din cei 6500 de șomeri ialomițeni, 4825 își au domiciliul în mediul rural. Fruntașe la numărul de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă sunt comunele Traian, Valea Ciorii, Miloșești sau Borănești. Reprezentanții autorităților locale susțin faptul că situația este generată de gradul scăzut de calificare profesională a comunităților pe care le reprezintă și lipsa de interes afișată de investitori.

Șomerii din Ialomița trăiesc la țară... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 10:55 (4590 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un singur medic de Boli Infecțioase acordă consultații în Ialomița

De 30 de ani

Un singur medic de Boli Infecțioase acordă consultații în Ialomița

Criza de medici specialiști din Ialomița pare să se adâncească. De 30 de ani, în județ, există un singur medic de Boli Infecțioase care acordă consultații pacienților. Specialistul s-a pensionat de 4 ani, însă prestează activitate cu jumătate de normă la Ambulatoriul de Specialitate al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Până în 2013, în cadrul aceleiași unități medicale a funcționat și singura secție pentru tratarea bolilor infecțioase din Ialomița, însă ea a fost desființată. Deși autoritățile au promis că vor face eforturi în sensul redeschiderii, situația a rămas neschimbată.

O specialitate unică... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2017, 14:40 (5857 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

COMUNICAT DE PRESĂ

(P) Campania «Deșeurile reciclabile te inspiră!» s-a încheiat cu vizita elevilor la stația de sortare și reciclare din Constanța

Vineri, 26 mai a.c., campania «Deșeurile reciclabile te inspiră!», desfășurată de Polaris M Holding alături de elevii clasei a III-a de la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» din Slobozia, a continuat cu o vizită la stația de sortare și reciclare din Constanța.
Campania «Deșeurile reciclabile te inspiră» a fost inițiată în cadrul programului național «Școala Altfel» și a atins două componente: una teoretică și cealaltă practică. În cadrul primei etape, elevii au participat la un concurs de compuneri pe teme ecologice, unde și-au pus la lucru creativitatea și au demonstrat că au înțeles tematica concursului, și anume protejarea mediului înconjurător. În urma acestui concurs, toți elevii au fost... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2017, 13:20 (5044 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Furnizorii de telefonie mobilă, verificați de comisarii de la Protecția Consumatorilor

Ialomița: Furnizorii de telefonie mobilă, verificați de comisarii de la Protecția Consumatorilor

Deși promit servicii de calitate, ofertele companiilor de telefonie mobilă sau de televiziune prin cablu pot fi înșelătoare. În primele 4 luni ale anului în curs, comisarii din cadrul Comisariatului pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au primit 60 de sesizări din partea beneficiarilor cu privire la faptul că au fost păcăliți de furnizorii de servicii cu care au semnat contracte, nemulțumiți de produsele pentru care au plătit.

Au reclamat că au fost înșelați În primele 4 luni ale anului 2017, comisarii din cadrul Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2017, 17:35 (7923 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, a fost achitat de Tribunalul București

Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, a fost achitat de Tribunalul București

Tribunalul București s-a pronunțat vineri, 26 mai 2017, în dosarul fostului președinte al Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Magistrații din Capitală au decis să dea o sentință de achitare pentru Silvian Ciupercă. Surse judiciare apreciază faptul că doar 3 persoane din cele 14 pe care Direcția Națională Anticorupție le-a trimis în judecată în această anchetă au primit condamnări la închisoare, cu suspendare. Sentința nu este definitivă, putând să fie atacată cu apel.

Silvian Ciupercă, achitat de Tribunalul București
Ancheta în cazul lui Silvian Ciupercă, fostul președinte... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2017, 16:38 (26408 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanțele ialomițene au aprobat efectuarea a 1857 de interceptări

Instanțele ialomițene au aprobat efectuarea a 1857 de interceptări

Scandalul interceptărilor telefonice aprobate de magistrații din România a ajuns și în județul Ialomița. Potrivit controversatei statistici care a făcut înconjurul țării, în perioada 2010-2015, instanțele din Slobozia, Fetești și Urziceni au dat undă verde pentru efectuarea a 1857 de interceptări! Surse judiciare susțin că solicitările au venit din partea Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, Direcția Națională Anticorupție și Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia.

Ialomița, cu urechile ciulite
În ultimul an... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2017, 16:45 (5879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marius Ștef este noul șef de la Cadastru!

Tănase Mihalcea s-a suspendat din funcție

Marius Ștef este noul șef de la Cadastru!

Oficiul Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița are un nou șef. Numele acestuia este Marius Ștef și a fost numit interimar pentru o perioadă de 6 luni.

Nu aduce anul ce aduce PSD Joi, 18 mai 2017, după a doua «descălecare» de aproape un an a lui Tănase Mihalcea, șeful de la Oficiul Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița a fost înlocuit. În locul lui a fost numit pentru o perioadă de 6 luni un cadastrist de meserie, cu firmă în spate și susținere de Stânga. Adică cu sprijin de la PSD, că numirea în funcție a venit în plic de la Agenția Națională de Cadastru... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2017, 14:05 (10168 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doi elevi din Munteni Buzău au ajuns la spital după ce s-au îmbătat

Au plecat spre școală amețiți de alcool

Doi elevi din Munteni Buzău au ajuns la spital după ce s-au îmbătat

Distracția dinainte de cursuri a doi elevi din Munteni Buzău s-a terminat la spital. Băieții, în vârstă de 12 și 13 ani, au fost găsiți pe stradă în stare de ebrietate. Unul dintre ei avea o alcoolemie de 1,6 miligrame alcool în sânge, fiind transportat de urgență la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București. Vestea a picat ca un trăsnet în rândurile profesorilor, care declară faptul că băieții au rezultate bune la învățătură. Reprezentanții școlii din localitate susțin că-i vor include pe cei doi copii într-un program de consiliere. Între timp, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița a deschis o amplă anchetă în acest caz.

Și-au făcut curaj cu țuică pentru a merge la școală... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2017, 10:45 (6518 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Un consiliu județean, două administrații politice

Victor Moraru apropie anul

Un consiliu județean, două administrații politice

bonus: Larisa, a mai rămas puțin! Concurs cu dedicație pentru funcția de «county manager»

Joi, 18 mai 2017, s-a desfășurat ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița. În cadrul acesteia au fost aprobate o serie de proiecte de hotărâre de o reală importanță pentru administrația publică, dar și pentru contribuabilii ialomițeni. Printre acestea se numără hotărârea privind aprobarea «Strategiei în domeniul eficienței energetice» sau cea privind constituirea Asociației de dezvoltare Intercomunitară Ialomița. Dincolo de aceste decizii însă, ședința a fost scena unui nou episod al războiului politic dintre consilierii PSD-ALDE și cei ai PNL...

Un război fără învingători
... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2017, 16:05 (5091 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Polaris M Holding a premiat elevii participanți la concursul de compuneri pe teme ecologice

Miercuri, 24 mai 2017, la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» din Slobozia, Polaris M Holding a premiat elevii clasei a III-a, participanți ai concursului de compuneri pe teme ecologice. Concursul de compuneri și vizita pe care elevii au efectuat-o la stația de sortare și reciclare din municipiul Constanța s-a desfășurat în perioada 15-23 mai 2017 și fac parte din campania de educație ecologică desfășurată sub sloganul «Deșeurile reciclabile te inspiră».

Polaris M Holding, alături de elevii din Slobozia
Concursul s-a desfășurat în perioada 15-19 mai a.c., în cadrul programului național... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2017, 15:30 (7429 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Despăgubiri de 60 mii de euro pentru Inter Group

Ștrandul municipal din Slobozia rămâne cu lacătul pe poartă

Despăgubiri de 60 mii de euro pentru Inter Group

Reprezentanții Inter Group, firma care a concesionat ștrandul municipal din Slobozia cu 10 ani în urmă, anunță că spațiul de agrement va rămâne închis în sezonul estival 2017. Toate acestea din cauza unui litigiu în instanță pe care administratorii societății îl au cu municipalitatea. Oficialii Inter Group solicită anularea contractului de concesiune încheiat cu Primăria Slobozia, motivând că administrația locală i-a obligat la plata unei redevențe majorată în mod nejustificat, din cauza unei erori de calcul. Mai mult, aceștia solicită plata unor despăgubiri în valoare de 60 mii de euro pe care i-au cheltuit pentru modernizarea ștrandului.

Algoritm de calcul eronat... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2017, 18:25 (7017 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Acuzații de «abuz în serviciu» la Primăria Slobozia

Aviz de la Ministerul Finanțelor pentru o renovare de apartament

Acuzații de «abuz în serviciu» la Primăria Slobozia

Primăria Slobozia a cerut unui proprietar de apartament din Slobozia «un acord din partea Statului Român reprezentat prin Ministerul Finanțelor» pentru renovarea unui apartament! Florina Stancu Drăgoi a formulat împotriva semnatarilor Certificatului de Urbanism care prevede (și) această aberație o plângere penală. În fapt, susține petenta, autoritățile locale se fac vinovate de «abuz în serviciu»: «De 5 luni așteptăm o autorizație de construire pentru care am cheltuit până acum peste 5000 de lei! E un abuz care nu poate fi explicat și nici tolerat. Practic, tot noi suntem vinovați pentru că am vrut să construim legal...».

Istoria sordidă a unei autorizații... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2017, 13:20 (9797 vizualizări - 6 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
233 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Deputata USR Diana Buzoianu: «Guvernul PSD-PNL favorizează în continuare mafia pădurilor și refuză să calculeze impactul bugetar pentru DNA-ul pădurilor!»

«PSD și PNL acționează pe modelul premierului Ciolacu: multe vorbe, zero fapte. Ei spun că vor să salveze pădurile, dar în realitate ministerele din Guvern refuză să calculeze impactul bugetar pentru „ ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2023, 20:40
(5854 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 11 septembrie 2023, termen de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2023, 15:40
(10687 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga/Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 5 septembrie 2023, pentru înlocuirea unei părți componente la nivelul sistemului de alimentare cu apă din Cartierul Buliga al municipiului Fetești ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2023, 19:10
(5136 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Mormânt de sorginte scitică vechi de 2500 de ani, pe situl «Săveni-La Movile»

Muzeul Județean Ialomița: Mormânt de sorginte scitică vechi de 2500 de ani, pe situl «Săveni-La Movile»

În cadrul programului anual de cercetări arheologice pluridisciplinare pe șantierele din județul Ialomița, în vara acestui an au fost reluate lucrările pe situl «Săveni-La Movile». Lucrările specifice de ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2023, 14:25
(8664 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Gârbovi, proiectil descoperit la Sudiți

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit sâmbătă, 2 septembrie a.c., în jurul orelor 23,30, pentru lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2023, 14:10
(7019 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Ograda

Accidente la Ograda

Stația de Pompieri Țăndărei a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în localitatea Ograda, în eveniment fiind implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2023, 14:05
(4820 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga din Fetești!

Luni, 4 septembrie 2023, se vor executa lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din Cartierul Buliga al municipiului Fetești. Prin urmare, în intervalul orar ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2023, 19:35
(4500 vizualizări - 0 comentarii)


«Guvernul PSD-PNL face economii din pensiile orfanilor. USR solicită oprirea tăierii burselor pentru copiii orfani care au pierdut doar un părinte!»

În timp ce pensiile speciale și sinecurile sunt neatinse, Guvernul Ciolacu anunță că taie bursa socială pentru copiii orfani care au pierdut doar un părinte. Adică, în loc să oprească jaful din bani publici ...[citește_toată_știrea]

31 August 2023, 19:10
(5352 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Noaptea muzeelor la sate»

Muzeul Județean Ialomița se alătură demersului inițiat de Rețeaua Națională a Muzeelor din România de organizare la sfârșitul acestei săptămâni a evenimentului «Noaptea muzeelor la sate». Astfel, sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

31 August 2023, 18:10
(7113 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Instituțiile statului, în alertă la început de an școlar

Instituția Prefectului Ialomița: Instituțiile statului, în alertă la început de an școlar

Miercuri, 30 august 2023, Instituția Prefectului Ialomița a convocat o ședință a Colegiului Prefectural la care au participat reprezentanți ai instituțiilor aflate în coordonarea Instituției Prefectului ...[citește_toată_știrea]

30 August 2023, 16:20
(10935 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,76%, rata șomajului la sfârșitul lunii iulie 2023

La sfârșitul lunii iulie 2023, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3713 șomeri (din care 1859 femei), rata șomajului fiind de 4,76%, cu 1,1% peste ...[citește_toată_știrea]

30 August 2023, 15:20
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trimiși în judecată pentru «lovire și alte violențe» și «lipsire de libertate»

Patru persoane au fost trimise în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, în stare de arest preventiv, pentru comiterea infracțiunilor de «lovire și alte violențe» și «lipsire ...[citește_toată_știrea]

29 August 2023, 21:00
(5246 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: S-a întrunit Comisia de Dialog Social

Instituția Prefectului Ialomița: S-a întrunit Comisia de Dialog Social

Marți, 29 august 2023, s-a desfășurat ședința de lucru a Comisiei de Dialog Social Ialomița. Prezidată de prefectul județului Ialomița, ședința s-a concentrat pe cele două puncte din ordinea de zi, respectiv ...[citește_toată_știrea]

29 August 2023, 15:10
(6308 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 16,937 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor prestate în luna iunie și trimestrul ...[citește_toată_știrea]

29 August 2023, 13:50
(5965 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Traian

Incendiu la o casă din Traian

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit, vineri, 25 august a.c., în jurul orelor 21,15, pentru lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din ...[citește_toată_știrea]

28 August 2023, 17:30
(3859 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian incendiu


Accidente la Bițina Pământeni, Alexeni și Ion Roată

Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier produs în satul Bițina Pământeni/Movilița, în care a fost implicat un autoturism ce a părăsit ...[citește_toată_știrea]

28 August 2023, 17:20
(3210 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023: «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești»

Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023: «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești»

La Slobozia, în perioada 31 august-3 septembrie 2023, la «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» aveți ocazia în fiecare zi să vă bucurați ...[citește_toată_știrea]

28 August 2023, 16:40
(8705 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fetești!

La nivelul sistemului de distribuție apă potabilă din orașul Fetești se vor executa lucrări de racordare a noilor conducte la rețeaua existentă. Pentru realizarea acestor operațiuni, RAJA Constanța va întrerupe ...[citește_toată_știrea]

28 August 2023, 14:20
(4778 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii

Joi, 24 august a.c., peste 80 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe teritoriul întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ...[citește_toată_știrea]

25 August 2023, 15:40
(2543 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la buget de 737,76 milioane de lei, în perioada ianuarie-iulie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 31 iulie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 737,76 milioane ...[citește_toată_știrea]

25 August 2023, 13:50
(9083 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Au fost confiscate peste 1600 tone de cereale și derivate ale acestora

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița face un prim bilanț al activităților de control desfășurate în primul semestru al acestui an. Astfel, în urma verificărilor a fost confiscată ...[citește_toată_știrea]

25 August 2023, 13:20
(13482 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

La nivelul sistemului de distribuție apă potabilă din orașul Fetești se vor executa lucrări de racordare a noilor conducte la rețeaua existentă. Pentru realizarea acestor operațiuni, RAJA Constanța va întrerupe ...[citește_toată_știrea]

25 August 2023, 12:30
(3260 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 12,27 milioane de lei, în iulie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna iulie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 12,27 milioane de lei. Totodată ...[citește_toată_știrea]

24 August 2023, 18:55
(7824 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Peste 4 tone de șină de cale ferată, scoasă ilegal la vânzare

Fetești: Peste 4 tone de șină de cale ferată, scoasă ilegal la vânzare

Miercuri, 23 august a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Transporturi Ialomița au descoperit peste 4 tone de șină de cale ferată, provenită de la linia de reparații vagoane de marfă din triajul ...[citește_toată_știrea]

24 August 2023, 18:30
(7581 vizualizări - 1 comentariu)


APIA eliberează adeverințe pentru solicitanții schemei de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a demarat eliberarea de adeverințe pentru solicitanții schemei de ajutor de stat care intenționează să acceseze credite în vederea finanțării activităților ...[citește_toată_știrea]

24 August 2023, 14:30
(10909 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: «Șezătoarea Copiilor» la Așezământul de Artă și Cultură Religioasă «Barbu Catargiu»

Maia: «Șezătoarea Copiilor» la Așezământul de Artă și Cultură Religioasă «Barbu Catargiu»

Muzeul Județean Ialomița continuă și în această perioadă proiectul «Șezătoarea Copiilor», de data aceasta în parteneriat cu Școala Gimnazială «Barbu Catargiu» din comuna Maia. La mijlocul acestei săptămâni ...[citește_toată_știrea]

24 August 2023, 14:10
(8222 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu de intervenție la Trezoreria Slobozia

Exercițiu de intervenție la Trezoreria Slobozia

Joi, 24 august 2023, începând cu ora 7,30, va avea loc un exercițiu de intervenție la Trezoreria Slobozia, la care vor participa efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 18:20
(5956 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor la Slobozia

În cursul zilei de marți, 22 august 2023, polițiști de la structurile de Ordine Publică, Poliție Rutieră, Arme, exploziv și substanțe  periculoase, Investigații Criminale și Investigarea Criminalității ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 17:35
(2922 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

În cursul zilei de marți, 22 august 2023, polițiștii rutieri au depistat, în trafic, un bărbat de 43 de ani, din județul Constanța, în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Făcăeni aflându-se sub ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 17:25
(10575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni


Fetești: La volan fără permis

Polițiștii din Fetești au depistat, în trafic, un bărbat de 46 de ani, din Fetești, în timp ce conducea autoturismul fără a deține permis de conducere. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 17:20
(2261 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...