Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Tâlhărită și sechestrată de concubin

Slobozia: Tâlhărită și sechestrată de concubin

În urmă cu o săptămână, o tânără din Slobozia a trecut prin clipe de coșmar din cauza concubinului său. Supărat că iubita sa vrea să-l părăsească, bărbatul și-a ieșit din fire, tâlhărind-o și sechestrând-o pe femeie. În prezent, acesta se află arestat pentru 30 de zile și este reținut în cadrul Centrului de Arest al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

O relație imposibilă
În urmă cu o săptămână, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au fost sesizați să facă cercetări într-un dosar de «tâlhărie» și «lipsire de libertate». Faptele reținute s-au întâmplat... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2017, 20:10 (3678 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Moraru împarte discreționar 11,7 milioane de lei

Administrația Moraru împarte discreționar 11,7 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița se reunește vineri, 10 martie 2017, pentru a aproba bugetul repartizat de instituție celor 66 de unități administrativ teritoriale din subordine. Valoarea estimată a acestor sume este de 11,742 milioane de lei. Potrivit informațiilor oficiale, suma este de 100 de ori mai mică decât necesarul estimat de către edilii locali din Ialomița.

Simulacru de dezbatere publică
Consiliul Județean Ialomița a fost convocat pentru data de 10 martie 2017, în cadrul unei ședințe ordinare în care se vor repartiza rezervele bugetare aflate la dispoziția Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2017, 13:20 (3570 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii sunt obligați să folosească toalete insalubre

În școlile din Ialomița

Elevii sunt obligați să folosească toalete insalubre

Peste 20 de școli din Ialomița au rămas fără autorizație sanitară de funcționare din cauza grupurilor sanitare insalubre. Mai grav este faptul că, în unele cazuri, administrațiile locale ale comunelor unde unitățile de învățământ se află au plătit bani grei pentru realizarea toaletelor. Așa cum era de așteptat, cele mai multe astfel de situații au fost constatate la școlile din mediul rural.

Situație revoltătoare
Autorizațiile sanitare de funcționare ale școlilor au fost ridicate pe tot parcursul semestrului I de către inspectorii Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Toate... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2017, 09:35 (3749 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Urziceni caută manager

Spitalul Urziceni caută manager

De la începutul lunii viitoare, Spitalul Municipal Urziceni va avea un nou manager. Toate acestea după ce actualul șef al unității medicale a decis să demisioneze din funcție. Surse autorizate din cadrul Spitalului Municipal Urziceni precizează faptul că Sabin Neidoni ar fi fost obligat să renunțe la funcție de primarul Constantin Sava, proaspăt revenit în fruntea Primăriei Urziceni.

Executat pentru insubordonare
După un an în care a fost tras pe linie moartă de dosarul penal deschis de Direcția Națională Anticorupție pe numele său, primarul Constantin Sava din Urziceni s-a reîntors... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2017, 17:20 (4954 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Britanicii de la Alison Hayes lasă fără locuri de muncă 350 de persoane

Fabrica de confecții din Urziceni se închide

Britanicii de la Alison Hayes lasă fără locuri de muncă 350 de persoane

După 20 de ani de activitate desfășurată la Urziceni, compania britanică Alison Hayes a decis să închidă unitatea de producție din județul Ialomița. Stoparea activității are ca efect principal concedierea a 350 de persoane. Decizia i-a luat prin surprindere pe reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, care au precizat faptul că nu cunosc amănunte despre valul de concedieri care urmează să aibă loc la Urziceni.

Afectați de creșterea salariului minim
Presa centrală... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2017, 13:15 (5150 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Campusurile școlare din Ialomița așteaptă vremuri mai bune

Investițiile–fantomă ale Ministerului Educației

Campusurile școlare din Ialomița așteaptă vremuri mai bune

La 10 ani distanță de la momentul demarării construcțiilor celor 4 campusuri școlare din Slobozia, Fetești și Fierbinți Târg, doar 2 sunt în prezent finalizate. Deși a promis că va sprijini investițiile, Ministerul Educației le-a abandonat în primii ani de la deschiderea șantierelor, lăsând finalizarea proiectelor în grija administrațiilor locale. În timp ce obiectivele din Slobozia au intrat în conservare, cel de la Fierbinți Târg ridică multe semne de întrebare. Cel puțin cu privire la maniera în care Primăria a cheltuit fondurile pentru realizarea acestuia... Singurul model de succes îl reprezintă campusul școlar al Liceului Teoretic Fetești care, în prezent, este funcțional.

... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2017, 13:50 (8223 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bursa deșertăciunilor

Bursa deșertăciunilor

Vineri, 24 februarie a.c., 14 deținuți din Penitenciarul Slobozia au participat la o Bursă a locurilor de muncă organizată de AJOFM Ialomița. Evenimentul, o premieră la nivel local, a fost declarat un succes în condițiile în care 11 din cei 14 deținuți care s-au prezentat au obținut posturile oferite de către agenții economici prezenți. Dincolo de acest rezultat punctual însă, prăpastia dintre societate și acești oameni se adâncește, iar statisticile oferă cifre care nu iartă și nu pot cosmetiza realitatea.

Formalitate sub supraveghere
Evenimentul are un titlu care să nu deranjeze... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2017, 13:05 (4158 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bebeluși intoxicați cu nitriți, transportați de urgență la București

Doi frați gemeni, în vârstă de o lună, din localitatea brăileană Chioibășești au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce au fost intoxicați cu nitriți. Copiii au fost transportați de urgență cu un elicopter SMURD, la un spital din București.

Mama avea probleme psihice
Din primele informații, mama copiilor avea probleme psihice și le-a pregătit permanent hrana micuților cu apă de la fântâna din curte. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că ambii copii au intrat în stop cardio-respirator, însă au reușit să-i stabilizeze. Din cauza complicațiilor... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2017, 18:54 (5959 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Numărul infecțiilor intraspitalicești s-a dublat

În spitalele ialomițene

Numărul infecțiilor intraspitalicești s-a dublat

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au înaintat Prefecturii Ialomița un raport privind evoluția cazurilor de infecții intraspitalicești, descoperite la nivelul unităților medicale din județul Ialomița. Indicatorii prezentați de inspectorii DSP arată faptul că în ultimii 3 ani, incidența infecțiilor din spitale s-a dublat. Clostridium difficile (CD) este cea mai răspândită bacterie din spitalele județului.

Situație îngrijorătoare
Raportul Direcției de Sănătate Publică referitor la infecțiile intraspitalicești descoperite în spitalele din Ialomița a fost prezentat... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2017, 12:10 (4684 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii au pichetat sediul instituției

Protest în fața Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Polițiștii au pichetat sediul instituției

Efective de polițiști din cadrul tuturor serviciilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au pichetat joi, 2 martie 2017, sediul instituției. Oamenii legii au fost nemulțumiți de condițiile de salarizare din sistem. Ialomița devine astfel primul județ din țară unde polițiștii au ieșit în stradă să protesteze.

Miting de protest la București
Protestul polițiștilor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a debutat la orele 16,00. În fața instituției au venit aproximativ 50 de angajați ai tuturor serviciilor din cadrul IPJ Ialomița, pentru a-și manifesta... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2017, 20:10 (10315 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

500 mii de absențe au rămas nemotivate în primul semestru școlar

Elevii ialomițeni, recordmani la chiul

500 mii de absențe au rămas nemotivate în primul semestru școlar

În urmă cu o săptămână, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au susținut o conferință de presă în cadrul căreia au făcut o scurtă prezentare a situației în care se află Învățământul ialomițean, la încheierea primului semestru școlar. Cel mai îngrijorător aspect rămâne absenteismul elevilor care, în primul semestru, s-a ridicat la cote alarmante. Datele statistice ale oficialilor din educația județeană arată faptul că 500 mii de absențe au rămas nemotivate, fiecare elev chiulangiu realizând, în medie, 19 absențe.

Elevii din Ialomița nu vor la școală
Absenteismul... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2017, 15:40 (11738 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița vrea aeroportul de la Alexeni!

Președintele Moraru, pasionat de antichități

Consiliul Județean Ialomița vrea aeroportul de la Alexeni!

Președintele Victor Moraru este colecționar de antichități de orice fel. Pe lista achizițiilor sale figurează lampa lui Aladin pe care a căutat-o recent la un târg de vechituri din Vitan și aeroportul de la Alexeni. Dacă în primul caz pasiunea Președintelui e de înțeles, în cel de-al doilea ea devine periculoasă pentru o administrație județeană deja slăbită de aventurile predecesorilor săi...

Colecționarul de vechituri Ca orice președinte de județ mic și sărac, Președintele Moraru are visuri și ambiții administrative mari. Când și când, domnia sa le dă glas în spațiul public, speriindu... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2017, 18:50 (9192 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia nu are soluții pentru problemele orașului

Administrația Mocioniu scârțâie

Consiliul Local Slobozia nu are soluții pentru problemele orașului

Joi, 23 februarie 2017, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Deși dețin o majoritate confortabilă (11 din cei 18 consilieri în exercițiu la acest moment), consilierii PSD se confruntă cu probleme administrative greu de gestionat. În pofida termenelor scadente și a presiunilor publice la care este supusă Primăria Slobozia, proiectele de hotărâre legiferate nu oferă soluții imediate, iar amânarea lor acutizează blocaje deja create. Este, bunăoară, cazul cimitirului uman, rămas fără locuri de veci sau a încercării ratate de a aproba un Plan Urbanistic Zonal pentru reamenajarea spațiului ocupat de florăriile de pe bulevardul Unirii...

PMP nu are doi consilieri locali... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2017, 14:50 (4363 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

(P) SANAGRO cucerește piața fitosanitară din Ialomița

1000 de posibilități, un singur loc-magazinele SANAGRO

(P) SANAGRO cucerește piața fitosanitară din Ialomița

3  magazine și peste 1000 de produse la dispoziția fermierilor interesați. Poate veți spune că e puțin, dar clienții firmei SANAGRO au ajuns să bată drumul din județele limitrofe ca să ajungă aici. La Movilița ajung cei dinspre București, exasperați de gândul traficului din Capitală. La Slobozia, în Piața Agroalimentară ajunge o jumătate de județ, plus Brăila și Călărași, iar la Urziceni cealaltă jumătate. «Până în toamna acestui an vom deschide încă un magazin SANAGRO la Țăndărei, Călărași și Lehliu. Este o piață în continuă dezvoltare, iar produsele noastre sunt extrem de căutate» declară... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2017, 11:25 (8399 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia Sanagro

Click aici

EVENIMENT

Regionalizarea fiscală aruncă Ialomița în sărăcie

Mai puțini bani la buget în 2016

Regionalizarea fiscală aruncă Ialomița în sărăcie

Din punct de vedere fiscal, 2016 a fost un an mai puțin profitabil pentru Ialomița. O serie de informații publice oferite de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că, anul trecut, județul s-a confruntat cu o scădere semnificativă a încasărilor la buget. Statistic vorbind, în vistieria județului au ajuns cu 65 milioane de lei mai puțin decât în 2015. Reprezentanții AJFP Ialomița explică faptul că valoarea scăzută a încasărilor înregistrate anul trecut a fost cauzată de desființarea Administrației pentru Contribuabilii Mijlocii și preluarea acestei entități de către Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Ploiești.

Politică întortocheată... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 20:40 (4012 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Buești: Primăria de la capătul bulevardului comunal

Buești: Primăria de la capătul bulevardului comunal

Buești are un bulevard comunal și doi păuni. Unul (vezi foto) este expus în holul primăriei, celălalt ocupă fotoliul primarului. Pe primar în cheamă Nicolae Mihăilă, e latifundiar și ocupă fotoliul de 3 mandate!

45 de minute în Primărie Sediul Primăriei Buești este la capătul unui bulevard comunal, singurul de acest gen din Ialomița. E mândria administrației locale și a căruțașilor și, când am vizitat noi comuna, era deszăpezit doar pe jumătate. Noroc că cine așterne zăpada, o și strânge... În holul Primăriei e frig de crapă pietrele, deși există calorifere. «Din cauză că se... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 18:15 (6196 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Dotări insuficiente pentru Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din Ialomița

Dotări insuficiente pentru Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din Ialomița

Membrii Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență din Ialomița desfășoară misiunile cu mâinile goale. Potrivit informațiilor publice oferite de  reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița, salvatorii din cadrul primăriilor ialomițene sunt lipsiți de dotări corespunzătoare. Statistic vorbind, doar 7 localități dispun de mașini de intervenție, cele mai multe automobile având peste 15 ani vechime. Toate acestea în condițiile în care, anual, administrațiile locale din Ialomița cheltuiesc 2,5 milioane de lei pentru activitățile desfășurate de aceste servicii.

Se întâmplă în Ialomița... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 16:10 (6615 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

16 mii de infractori sunt lăsați în libertate

Ialomița autorilor necunoscuți

16 mii de infractori sunt lăsați în libertate

Activitatea de urmărire penală a organelor judiciare din Ialomița lasă de dorit. Toate acestea din cauza numărului mare de dosare penale înregistrate la nivelul Parchetelor și Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița care figurează cu autori necunoscuți (AN). Statisticile oficiale arată că, în ultimii 16 ani, numărul anchetelor înregistrate cu AN a ajuns la 16 mii. Cele mai multe dintre aceste dosare au trecut demult în evidența pasivă a organelor judiciare, iar șansele ca ele să fie redeschise în vederea continuării cercetărilor sunt minime.

9 mii de cazuri neelucidate de polițiști... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 10:25 (3605 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Săracii din Ialomița, plătiți cu 13,9 milioane de lei

Săracii din Ialomița, plătiți cu 13,9 milioane de lei

În 2016, beneficiarii de ajutoare sociale în baza Legii 416 a venitului minim garantat au primit de la stat ajutoare financiare în valoare de 13,9 milioane de lei. Deloc surprinzător, suma este cu 2 milioane de lei mai mare decât cea acordată în cursul anului 2015!

Ialomița, județul săracilor Fără să mai surprindă pe nimeni, Ialomița este județul ai cărui locuitori trăiesc din ajutoarele sociale acordate de Guvernul României în baza Legii 416, a venitului minim garantat. Datele Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că, anul trecut, 4183 de persoane se încadrau... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 10:05 (6318 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Amendă pentru... vânturi!

Slobozia: Amendă pentru... vânturi!

În toamna anului trecut, un cetățean din comuna Săveni-Ialomița a fost sancționat de Poliția Locală a Muncipiului Slobozia pentru... vânturi! Fapta a fost menționată în «actul constatator» și amendată cu suma de 1000 de lei. Potrivit șefului Poliției Locale Slobozia, Laurențiu Abaza, amenda a fost aplicată în concordanță cu prevederile art. 2.1 din Legea 61/1991.

Vânare de... vânturi Pe 22 octombrie 2016, «polițistul Vlad Mihai din cadrul Poliției Locale Slobozia a intervenit pentru constatarea unei contravenții în domeniul rutier, în intersecția Matei Basarab cu Ștefan cel Mare, (... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2017, 10:45 (40017 vizualizări - 51 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Căzănești: Beat la volan

O patrulă de ordine publică a oprit pentru control în trafic, un autoturism, condus de un tînăr în vârstă de 31 de ani, din Căzănești. Întrucît șoferul emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 08:41
(5946 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 110000 lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 octombrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Încălcările normelor rutiere au fost sancționate ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 07:41
(5526 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 5000 de elevi, sancționați în anul școlar precedent

Un raport oficial al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița scoate în evidență hibele din sistemul educațional județean. Potrivit documentului, în anul școlar precedent au fost sancționați 5401 de elevi ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 16:26
(7664 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Festivalul Culinar «La Casa Tudorii», a III-a ediție

Festivalul-concurs culinar «La Casa Tudorii» a ajuns la a treia ediție. Evenimentul se va desfășura sîmbătă, 12 octombrie 2013, la situl arheologic «Orașul de Floci» de la Giurgeni. Concursul culinar de ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 15:24
(10123 vizualizări - 8 comentarii)


Miloșești: Bătrînă de 90 de ani, înșelată de escroci

O bătrînă de 90 de ani din satul ialomițean Miloșești a fost înșelată de doi necunoscuți cu suma de 400 de lei. În cauză a fost întocmit un dosar penal de către polițiști... Cei doi necunoscuți au mers ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 14:23
(8797 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Titluri și autori la «Salonul Anual de Carte»

Primul eveniment organizat în cadrul Salonului Anual de Carte, ediția a XXII-a, debutează vineri, 4 octombrie a.c., la orele 11,00, la Slobozia. În cadrul Galeriilor de Artă «Arcadia», iubitorii de lectură ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 11:13
(6959 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea delicvenței juvenile, o prioritate pentru polițiști

Cea de-a treia zi a campaniei «Săptămîna prevenirii criminalității» a fost dedicată exclusiv prevenirii delicvenței juvenile. Cu această ocazie, polițiștii ialomițeni au mers în școli și le-au explicat ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 10:21
(4919 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 201 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 3 octombrie 2013, sînt disponibile 196 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 09:12
(7041 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive pe șoselele județului

Polițiștii ialomițeni au continuat seria acțiunilor de prevenire a producerii evenimentelor rutiere grave pe arterele de circulație din județ. În plasa polițiștilor au căzut peste 85 de contravenienți. ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 08:17
(6087 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

Luni, 30 septembrie a.c., la nivel național s-a dat startul «Săptămînii prevenirii criminalității». Pentru a marca debutul acestei campanii, polițiștii ialomițeni au demarat mai multe acțiuni ce au vizat ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2013, 15:40
(7614 vizualizări - 1 comentariu)


Vremea rea a făcut ravagii în Ialomița

Atenționarea meteo cod Portocaliu de ploi a făcut ravagii și în județul Ialomița. Mai bine de 48 de ore în județ a plouat abundent, iar din cauza vremii nefavorabile s-au înregistrat o serie de evenimente ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2013, 07:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


NOU

Complexul Laguna Blue
organizează
CURSURI ÎNOT PENTRU COPII
în fiecare zi de luni, orele 18,00
Pentru mai multe detalii
sunați la tel. 0374/900.261

1 Octombrie 2013, 17:44


Incendii la Amara și Bărcănești

Un foc deschis lăsat nesupravegheat a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o magazie a unui cetățean din orașul Amara. Evenimentul a fost anunțat vineri, 27 septembrie 2013, în ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2013, 08:46
(8567 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Minoră dispărută fără urmă

Movilița: Minoră dispărută fără urmă

Familia unei adolescente de 12 ani din Movilița încearcă cu disperare să-i dea de urmă fetei. Aceasta a plecat de acasă în ziua de 26 septembrie 2013 și nu a mai revenit pînă în prezent. Pe fir au intrat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 18:38
(7453 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Cu «sabia» în portbagaj

Un tînăr de 24 de ani, din Bărbulești, s-a ales cu dosar penal, după ce polițiștii au descoperit în mașina sa o armă albă, pe care o deținea ilegal. În urma unui control de rutină, oamenii legii au descoperit ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 14:33
(5810 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Cu ochii-n patru» după șoferii contravenienți

În cursul zilei de joi, 26 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat pe toate arterele rutiere ale județului pentru a-i sancționa pe șoferii certați cu legea. În plasa oamenilor ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 12:32
(7884 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor

Municipiul Urziceni și comunele arondate acestuia au fost împînzite de polițiști în cursul zilei de 26 septembrie 2013. Oamenii legii au demarat o amplă acțiune de combatere a faptelor antisociale. Această ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 11:23
(7614 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Ialomița: 200 de kilograme de carne congelată, confiscată de polițiști

În perioada 25-26 septembrie a.c., efective din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor și Serviciului Rutier au acționat sub coordonarea Inspectoratului General al Poliției Române, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 10:22
(6303 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Deținuții sprijină campania «Let’s Do It Romania»

Cea mai mare campanie de ecologizare demarată în România, «Let’s Do It Romania», este sprijinită și de persoanele private de libertate. 20 de deținuți vor ieși din celule pentru a curăța Slobozia de gunoaie ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 09:21
(5910 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Doi șarlatani au înșelat o bătrînă de 84 de ani

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că o femeie, în vîrstă de 84 de ani, din comuna Bucu, a fost înșelată de două persoane necunoscute, cu suma de 200 de lei. Suspecții s-au prezentat la locuința ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2013, 11:27
(8180 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hramul Catedralei Episcopale

Marți, 1 octombrie 2013, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperămîntul Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2013, 08:25
(8031 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sinucidere în condiții misterioase...

Sinuciderea unui tînăr, de 24 de ani, în dimineața zilei de miercuri, 25 septembrie a.c., la Slobozia, ridică multe semne de întrebare. Vecinii, familia, dar și criminaliștii încearcă să determine motivul ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2013, 15:26
(8258 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia: Femeie accidentată cînd încerca să traverseze

Luni, 23 septembrie a.c., în jurul orei 14,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 19:16
(6862 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Cereri pentru subvențiile la bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează potențialii beneficiari că, în perioada 17 septembrie-28 octombrie 2013, primește cererile de solicitare a plăților ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 17:13
(9877 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 incendii în 3 zile

Ialomița: 3 incendii în 3 zile

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Perieți a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei de vineri ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 14:49
(6590 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Naparis», revistă de istorie și cultură ialomițeană

Miercuri, 25 septembrie 2013, începînd cu orele 12,00, va fi lansată Revista «Naparis», revistă de istorie și cultură ialomițeană. Evenimentul se desfășoară în cadrul Muzeului Județean de Istorie din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 10:48
(5975 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului pentru august 2013, în scădere

La sfîrșitul lunii august 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6644 șomeri, din care 1603 șomeri indemnizați, respectiv 5041 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2013, 15:06
(4577 vizualizări - 2 comentarii)


Giurgeni: «Zilele Europene ale Patrimoniului», sărbătorite la Orașul de Floci

Începînd cu anul 1992, și în România, Zilele Europene ale Patrimoniului oferă participanților ocazia să descopere atît monumente istorice protejate de valoare recunoscută, cît și situri arheologice sau ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2013, 13:00
(11224 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tîrgul Național de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial-Partener»

În organizarea Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, în perioada 26-29 septembrie 2013, la Slobozia se va desfășura Tîrgul Național de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial-Partener ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2013, 10:59
(6818 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Surprinși la furat de porumb, i-au luat la bătaie pe proprietari!

Judecătoria Urziceni a emis pe numele a trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 19 și 27 de ani, domiciliați pe raza comunelor Movilița și Bărcănești, mandate de arestare preventivă pentru o perioadă de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2013, 15:11
(9296 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Axintele furt porumb


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...