Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăriile rurale din Ialomița pariază pe becurile ecologice

Ca să facă economii

Primăriile rurale din Ialomița pariază pe becurile ecologice

Strâmtorați din cauza bugetelor infime, primarii ialomițeni aleși în vara lui 2016 s-au apucat să facă economii. Fiecare după posibilități, încearcă să strângă cureaua cât poate de mult. La Andrășești, de exemplu, administrația locală a folosit banii publici pentru a monta pe stâlpii de pe stradă becuri ecologice. Primarul localității susține că prețul facturii la energia electrică s-a înjumătățit de când luminează străzile cu lămpi ecologice.

Primării cu bugete strâmtorate
Administrațiile locale din Ialomița se confruntă de ani buni cu probleme legate de lipsa banilor publici... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2017, 11:15 (4660 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Mihai Gore, consilier județean PSD, a demisionat din partid!

Ordonanțele scandaloase lasă PSD Ialomița fără membri

Mihai Gore, consilier județean PSD, a demisionat din partid!

Adoptarea de către Guvern a Ordonanțelor de Urgență privind modificarea legii penale a avut reacții și în Ialomița. Mihai Gore, membru PSD și consilier județean în cadrul Consiliului Județean Ialomița, a demisionat din organizația județeană a PSD. Anunțul a fost făcut în cursul serii de miercuri, 1 februarie 2016, pe un site de socializare.

«Nu pot accepta oroarea care a avut loc!» În mesajul pe care l-a postat pe un site de socializare, fostul membru PSD Ialomița Mihai Gore a scris: «Mă numesc Mihai Gore, consilier județean al județului Ialomița. Am intrat în acest partid și am acceptat propunerea de a fi consilier județean doar din dorința de a ajuta românii. Am avut speranțe mari însă eu sunt un om corect și nu pot accepta oroarea care a avut loc! Pentru aceasta, eu nu pot face parte din această organizație condusă de corupți. În momentul de față sunt în SUA, în interes de serviciu, și mă doare foarte tare că nu pot ieși în stradă alături de voi. Sper să dau un exemplu pentru toate persoanele corecte care fac parte din această Organizație și fiecare dintre voi să ia atitudine!»... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2017, 13:05 (16011 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

110 comercianți vor fi acționați în instanță

Războiul din Bazarul Municipal continuă

110 comercianți vor fi acționați în instanță

Servicii Publice SRL, firma privată a Primăriei Slobozia, continuă demersurile juridice în vederea recuperării debitelor înregistrate de comercianții din Bazarul Municipal. Situația creanțelor a fost scoasă la iveală în urma unui audit al Camerei de Conturi Ialomița, realizat în februarie 2016. Reprezentanții societății administrată de municipalitate susțin faptul că singura măsură pe care o are la dispoziție este de a acționa în instanță vânzătorii din Bazar. Firma Primăriei Slobozia trebuie să recupereze suma de 527 mii de lei. Între timp, Dorina Milea, administratorul numit toamna trecută la Servicii Publice Slobozia și-a anunțat demisia!

Un administrator ineficient... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2017, 11:20 (8531 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Stomatologie de înaltă ținută în mediul rural

Magicienii de la Dridih Dent

Este o Clinică Stomatologică înființată la Dridu, în anul 2014. În nici 3 ani de la debutul activității, renumele celor 9 specialiști care activează în cadrul Clinicii a depășit granițele județului și chiar ale țării. Cristina Petreuș, medicul stomatolog care și-a pariat toți banii în această investiție, crede că succesul de care se bucură Clinica are o explicație simplă: «Muncim pentru ca toți pacienții noștri să plece acasă zâmbind!».

Clinica din care ieși zâmbind
Programarea e pentru orele 17,00. O familie cu un copilaș... Mic și răsfățat, ca toți copiii singuri la... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2017, 10:15 (15919 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Victor Moraru l-a cunoscut pe ambasadorul Satelor Unite

Politica ialomițeană a dezinformării publice

Victor Moraru l-a cunoscut pe ambasadorul Satelor Unite

Potrivit unui anunț postat pe Facebook, Președintele tuturor ialomițenilor s-a întâlnit cu ambasadorul Satelor Unite ale Americii în România. Am fi trecut cu vederea acest amănunt, vă jurăm, dacă Victor Moraru s-ar fi limitat la a marca evenimentul și atât. Cum însă nu a făcut-o...

Narcisism administrativ
Sătul de serviciile profesioniste ale presei locale specializate în periat dosul administrației, Președintele european al tuturor ialomițenilor a decis să se autosatisfacă. Și, luni, 30 ianuarie 2017, la ora siestei, a postat mândru pe Facebook faptul... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2017, 19:45 (7348 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a cheltuit de Sărbători 200 mii de lei

«Pâine și circ» marca Adrian Mocioniu

Primăria Slobozia a cheltuit de Sărbători 200 mii de lei

Adrian Mocioniu nu a dezmințit tradiția administrațiilor anterioare și a asigurat și anul acesta «pâinea și circul» aferent Sărbătorilor din luna decembrie. Potrivit informațiilor oficiale furnizate de către instituție, valoarea acestor cheltuieli se ridică la 200 mii de lei. Banii au fost cheltuiți pentru «pachete de Crăciun», plata vedetelor care au performat pe scena din Piața Unirii și artificiile din noaptea de Anul Nou.

Săraci, dar sărbătoriți
Adrian Mocioniu nu a ratat șansa de a-și ferici concetățenii organizând pe parcursul lunii decembrie o serie întreagă de manifestări... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2017, 18:20 (5898 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

5 școli din Ialomița își păstrează foștii directori

5 școli din Ialomița își păstrează foștii directori

Ministerul Educației a dat publicității lista tuturor unităților școlare care au fost nevoite să-i repună în funcții pe directorii care fie nu au promovat concursul din toamnă, fie nu s-au prezentat la testare. La nivelul județului Ialomița această situație se regăsește în cazul a 7 unități de învățământ. Printre acestea se numără și prestigiosul Liceu de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia.

Decizii controversate Pe data de 6 ianuarie 2017, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița anunța faptul că a finalizat procesul de înlocuire a directorilor de școli care fie au ratat înscrierea la concursul... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2017, 17:05 (10666 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Dar din dar se face rar

Hotelul Marriott s-a mutat la Săveni

Un protocol încheiat între Protopopiatul Fetești, Protopopiatul Slobozia și autoritățile locale din comuna Săveni a permis acordarea de donații constând în mobilier pentru 21 de familii tinere din localitate. Mobilierul a fost donat de către Hotelul Marriott din București, care a renovat recent două dintre etaje.

Puțin înseamnă mai mult decât nimic
Marți, 31 ianuarie 2017, strada din fața Căminului Cultural din comuna Săveni era plină de căruțe. Înăuntru n-aveai loc să arunci un ac. Comode, paturi, scaune, saltele, dulapuri și dulăpioare, fotolii, oameni numărându-le, alții încărcând... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2017, 16:20 (12009 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Statistica e prea grea pentru Marius Pirpiliu

Ialomița: Statistica e prea grea pentru Marius Pirpiliu

Direcția Județeană de Statistică Ialomița are un nou director. Este vorba despre Elena Marin, fostă angajată în mediul privat care, în urma unui concurs, a reușit să obțină postul ocupat de Marius Pirpiliu. Predarea de ștafetă survine după ce Pirpiliu a ratat de 4 ori obținerea unei note de trecere la testarea organizată pentru funcția de șef al Statisticii ialomițene!

«Subiectele au fost grele!» În urmă cu o săptămână, la Direcția Județeană de Statistică Ialomița a fost numită în funcția de director al instituției Elena Marin. Aceasta va asigura conducerea instituției interimar, pentru... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2017, 14:05 (8729 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație fără primari în Ialomița

Administrație fără primari în Ialomița

Cazul primarilor cu dosare penale care au câștigat alegerile locale din iunie 2016 creează haos în administrația locală din Ialomița. Este vorba despre Constantin Sava (Urziceni), Iusein Iuksel (Fierbinți Târg) și Cristian Roman (Țăndărei). Potrivit actelor instanțelor de judecată, niciunul dintre aceștia nu-și poate exercita funcția din cauza anchetelor penale în care au fost implicați...

Primar ales, fără funcție
Anchetat inițial de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, edilul Constantin Sava a intrat, în februarie 2016, în atenția Direcției Naționale Anticorupție... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2017, 10:10 (6030 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cristian Obrejan a învins Consiliul Județean Ialomița

Drepturi salariale câștigate în instanță

Cristian Obrejan a învins Consiliul Județean Ialomița

Tribunalul Ialomița i-a dat câștig de cauză fostului actual director al Centrului pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în procesul pe care acesta l-a intentat Consiliului Județean Ialomița. În octombrie 2016, Cristian Obrejan a dat în judecată administrația județeană, pentru plata unor sporuri salariale neachitate și a concediilor de odihnă neefectuate, în perioada 2013-2016.

Consiliul Județean Ialomița, bun de plată
În urma scandalului public iscat ca urmare a deciziei Consiliului Județean Ialomița de a-l schimba din funcție pe Cristian Obrejan, fost... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2017, 09:25 (9939 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparate de oxigenoterapie, închiriate pe numele morților

Scandalul VitalAire în Ialomița

Aparate de oxigenoterapie, închiriate pe numele morților

Scandalul național generat de frauda produsă în bugetul Sănătății de firma franceză VitalAire se mută și în Ialomița. De mai bine de o lună, reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița verifică maniera în care au fost decontate de către instituție aparatele de oxigenoterapie, produse de concernul francez. Până în prezent, datele controlului au scos la iveală faptul că societatea VitalAire a beneficiat de fonduri din partea CJAS, după ce a închiriat echipamentele medicale pe numele unor persoane decedate. Cercetările continuă pentru a se stabili valoarea întregului prejudiciu.

Acțiune în plină desfășurare... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2017, 15:30 (6730 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ca pe vremea comuniștilor

Primarul Sloboziei deszăpezește orașul pentru ambasadorul Americii

Luni, 30 ianuarie 2017, la orele 14,00, ambasadorul Americii în România, Excelența Sa Hans Klemm va vizita Slobozia. În onoarea domniei sale, primarul Adrian Mocioniu s-a decis să deszăpezească platforma din fața Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea». Îi mulțumim pe această cale Excelenței Sale.

Cine a pus-o, să o ia! De la alerta de Cod Roșu, peste Slobozia au trecut 2 săptămîni. Potrivit informațiilor oficiale, «în municipiul Slobozia acționează în vederea deszăpezirii 29 de utilaje și mijloace de transport». Lor li se alătură armata de 200 de angajați ai DADP și beneficiarii ajutoarelor... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2017, 14:25 (8434 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Taxele lui Mocioniu

Legea 227 din 2015, reinterpretată

Slobozia: Taxele lui Mocioniu

La sfârșitul anului precedent, pe 19 decembrie, Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotărâre privind taxele și impozitele locale aferente anului 2017. Proiectul inițiat de către primarul Adrian Mocioniu conține o serie de inadvertențe și/sau interpretări eronate ale legislației în vigoare, care reflectă diletantismul administrației Mocioniu și al funcționarilor din subordinea acestuia. Printre «aberațiile» identificate de noi se numără și «taxa pentru publicitatea sonoră» sau «taxa pe comis-voiajor».

Drumul spre iadul bugetar...
Administrația Mocioniu se confruntă... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2017, 10:15 (6159 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Foștii directori ai școlilor din județ protestează pe internet

Scandal în Învățământul ialomițean

Foștii directori ai școlilor din județ protestează pe internet

Decizia luată de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița de a schimba toți directorii de școli care fie au picat concursul organizat pentru ocuparea funcției, fie au refuzat să se înscrie la testare, creează haos în Învățământul ialomițean. Deși măsura este una cât se poate de legală, fiind stabilită printr-o metodologie a Ministerului Educației, ea este contestată de unii dintre foștii directori. Reprezentanții Școlii Gimnaziale Săveni, de exemplu, protestează pe internet. Pe un site dedicat mitingurilor virtuale, a apărut o petiție de susținere a Luminiței Trifan, fosta șefă a unității școlare. Contactată telefonic pentru un punct de vedere, aceasta a refuzat să facă declarații pe această temă... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2017, 12:55 (15121 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fraudă în sistemul de Sănătate: Percheziții la Țăndărei și Mihail Kogălniceanu. Șase persoane reținute!

Fraudă în sistemul de Sănătate: Percheziții la Țăndărei și Mihail Kogălniceanu. Șase persoane reținute!

37000 de lei, înscrisuri și calculatoare ridicate, șapte persoane conduse la audieri, în urma a șapte percheziții efectuate de polițiștii din Ialomița, la persoane bănuite de înșelăciune, spălare a banilor, fals în înscrisuri sub semnătură privată, fraudă informatică, fals și complicitate la fals intelectual, uz de fals și complicitate la înșelăciune. Acțiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale a Poliției Române. Miercuri, 25 ianuarie 2017, polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, cu sprijinul Direcției Operațiuni Speciale a Poliției Române, au efectuat 7 percheziții, la domiciliile unor persoane bănuite de înșelăciune, spălare a banilor... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2017, 11:20 (14208 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană are un buget de 42,7 milioane de lei

În primul trimestru al anului 2017

Sănătatea ialomițeană are un buget de 42,7 milioane de lei

Conducerea Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut publică valoarea bugetului de care vor beneficia furnizorii județeni de servicii medicale în primele 3 luni din 2017. Potrivit calculelor, spitalele, farmaciile sau laboratoarele de analize medicale din județ vor beneficia de un buget de 42,7 milioane de lei.

Sistemul actelor adiționale
Până în primăvară, când se va concepe un nou contract-cadru privitor la finanțarea sistemului de Sănătate, furnizorii de servicii medicale din Ialomița își vor desfășura activitatea în baza unor acte adiționale. Casa Județeană... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2017, 11:05 (3988 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Parcul Industrial nu respectă indicatorii de performanță

La Slobozia

Parcul Industrial nu respectă indicatorii de performanță

Administrația locală a cheltuit fonduri europene în valoare de 17,5 milioane de lei pentru construirea unui Parc Industrial la marginea Sloboziei. La aproape 3 ani de la inaugurare, platforma este aproape pustie, iar indicatorii de performanță ai proiectului nu au fost atinși. Consecința acestui eșec, confirmă surse oficiale, o reprezintă rambursarea finanțării. Administrația Mocioniu ascunde acest adevăr și dezinformează cu privire la deznodământul acestui eșec administrativ uriaș.

Un eșec «la cheie»
Finalizat în vara anului 2014, cu o întârziere de aproape 2 ani, Parcul Industrial... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2017, 13:40 (6064 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

10% dintre polițiștii ialomițeni au ales să se pensioneze

În 2016

10% dintre polițiștii ialomițeni au ales să se pensioneze

Anul trecut, 10% dintre polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au ales să iasă la pensie. Deciziile au survenit ca urmare a beneficiilor aduse de Legea 223/2015, a pensiilor militare. Reprezentanții instituției explică faptul că ieșirile din sistem nu afectează activitatea Poliției ialomițene...

Statistica pensionărilor din Poliție
În 2016, la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița își desfășurau activitatea aproximativ 600 de polițiști. Potrivit informațiilor oficiale, 10% dintre aceștia au ales să iasă la pensie, mai devreme de termen.... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2017, 10:25 (5946 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Începe procesul diplomelor false

Elevii care și-au șpăguit profesorii, chemați în instanță

Ialomița: Începe procesul diplomelor false

Ancheta din dosarul «Mită pentru BAC 2012» continuă la Slobozia. Tribunalul Ialomița a fost învestit de Curtea de Apel București să judece latura civilă a procesului penal. Magistrații trebuie să decidă dacă diplomele pe care elevii le-au obținut, după ce și-au plătit probele la examenul de Bacalaureat din vara anului 2012, sunt false sau nu! Astfel, 154 de elevi vor fi chemați la audieri în sala de judecată a Tribunalului Ialomița pentru a demonstra autenticitatea diplomelor pe care le-au primit. Reamintim că, în noiembrie 2016, Curtea de Apel București a condamnat definitiv la închisoare cu executare 11 profesori ialomițeni, pentru fapte de «corupție», «fals intelectual» și «constituirea unui... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2017, 18:10 (12232 vizualizări - 33 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
252 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

În primele trei luni, 235 de intervenții ale pompierilor

Pompierii ialomițeni au dat publicității, miercuri, 21 aprilie, sinteza raportului de activitate al instituției pentru primul trimestru al anului în curs. Pe scurt, pompierii au fost chemați să sprijine ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:09
(22404 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, în atenția polițiștilor ialomițeni

La începutul săptămînii, marți 20 aprilie, în municipiile Fetești și Urziceni, au fost desfășurate acțiuni preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:07
(17494 vizualizări - 0 comentarii)


APIA atenționează

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură face apel către fermieri să respecte data la care au fost programați pentru depunerea cererii în cadrul Campaniei SAPS 2010, astfel încît să se evite ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 15:56
(32878 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:36
(15389 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15575 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15605 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10457 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23449 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(17922 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20854 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29857 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28634 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24118 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30138 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28514 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19306 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23680 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29776 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19803 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28471 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19623 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33934 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16206 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31514 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28681 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20740 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32097 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31364 vizualizări - 0 comentarii)


Angajații «bolnavi», urmăriți de Ministerul Sănătății și Poliție

Guvernul a modificat legislația în privința acordării de concedii medicale, prin introducerea unor reglementări care vor da posibilitatea unei verificări mai eficiente a modului de acordare a acestora, ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 10:18
(27896 vizualizări - 0 comentarii)


Gropile din șosele fac victime: Accident la ieșire din Slobozia Nouă

Unul după altul, craterele fac drumurile județene aproape impracticabile, iar traseele de parcurs adevărate coșmaruri pentru șoferi. Iar asta nu este tot. Gropile din carosabilul ialomițean fac și victime ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:36
(18863 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...