Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În lumea lui Florin

Special

În lumea lui Florin

Dacă ar putea vorbi, Florin ar spune neîncetat «Te iubesc, mami!». Daca s-ar putea mișca, ar alerga într-un suflet să-și îmbrățișeze bunica și s-ar juca alături de toți copiii de pe stradă... Din păcate însă, băiețelul de 6 ani este condamnat să trăiască blocat într-o lume a lui, din cauza unei boli necruțătoare, căreia medicilor le-a fost imposibil să-i găsească leac. Și pentru că un necaz nu vine niciodată singur, posibilitățile familiei de a-i alina suferința sînt limitate... Puținii bani agonisiți sînt împărțiți între lemne de foc, mîncarea de a doua zi și medicamentele copilului. Singura speranță care le-a mai rămas tuturor este puterea credinței în Dumnezeu...

Povara unui copil... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 19:40 (4482 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Nevoiașii de pe strada Cloșca...

Special

Nevoiașii de pe strada Cloșca...

Într-o cameră cît o cutie de chibrituri, cele șapte suflete ale familiei Baboi, din Slobozia, așteaptă înghesuite ca Moș Crăciun să le aducă speranțe și un trai mai bun. Așternute pe hîrtie, dorințele par să nu se mai termine. Cei mici visează la bradul împodobit, jucării și dulciuri. Adulții vor doar un spațiu mai mare, în care să-și așeze frumos bucuriile și necazurile din fiecare zi...

Viața ca o pradă Familia Baboi este chiriașă într-o cameră dintr-o casă, aflată pe strada Cloșca din Slobozia. Mama, tatăl și cei cinci copii stau înghesuiți într-un spațiu mic, de dimensiunile unei... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 15:50 (6181 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bunica Gabriela, eroină pentru patru nepoți abandonați de părinți

Special

Bunica Gabriela, eroină pentru patru nepoți abandonați de părinți

Într-un apartament cu 2 camere din Slobozia, patru copii s-au născut pentru a doua oară. Condamnați să trăiască în mizerie de părinți, micuții, niciunul mai mare de 12 ani, se află doar în grija bunicii. În fiecare zi, de un an încoace, Gabriela Staicu este mamă și tată pentru Andreea (12 ani), Ștefania (10 ani), Alin (5 ani) și Maria (3 ani). Femeia s-a luptat cu legile întortocheate, dar și cu ambiția unicului său fiu care a încercat din răsputeri să întoarcă decizia judecătorilor în privința încredințării minorilor. Mai mult, căzut în patima băuturii, bărbatul a amenințat-o pe femeie, aceasta fiind nevoită să obțină un ordin de protecție... Drama copiilor este cu atît mai mare cu cît, din cauza... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 11:45 (8133 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

4 ani de închisoare cu executare pentru Cătălin Hristescu, fostul șef al Parchetului Județean Ialomița

4 ani de închisoare cu executare pentru Cătălin Hristescu, fostul șef al Parchetului Județean Ialomița

Curtea de Apel București a dat o primă sentință în dosarul penal deschis de DNA pe numele lui Cătălin Hristescu, fostul șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Acesta a fost condamnat la 4 ani de închisoare cu executare și interzicerea practicării profesiei de magistrat.

Sentința nu este definitivă Ancheta în cazul lui Cătălin Hristescu a început în ianuarie 2014, acesta fiind acuzat de procurorii Direcției Naționale Anticorupție de faptul că influența anchetele celorlalți procurori din subordine. Alături de fostul șef al Parchetului Județean Ialomița a mai fost trimis și... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2016, 17:20 (47193 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mobilitate Urbană «second-hand» la Slobozia

Administrația Mocioniu lansează un nou concept administrativ

Mobilitate Urbană «second-hand» la Slobozia

Fidel promisiunilor din campanie, Adrian Mocioniu vrea să transforme Slobozia într-un oraș «modern și cochet». Primul pas în această direcție îl reprezintă rezilierea contractului de transport public cu firma Nick Touring și înființarea unui serviciu propriu de transport public. În felul acesta, susține edilul local, se creează cadrul legal pentru aplicarea Planului de Mobilitate Urbană Durabilă, care va permite accesarea a 6,2 milioane de euro pentru transportul public. Din păcate, după cum o confirmă și documentele oficiale, viziunea primarului Sloboziei este una «second-hand». Și măcar de-ar fi vorba doar despre atît...

Cu sacul la Planul lăudat... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2016, 11:15 (10997 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia va avea lifturi noi

Spitalul Slobozia va avea lifturi noi

Vechi de peste 40 de ani, lifturile din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia vor fi înlocuite. Consiliul Județean Ialomița va oferi 561 mii de lei pentru montarea unor noi ascensoare. Atribuirea lucrărilor a iscat însă o serie de controverse cu privire la firma declarată cîștigătoare la licitația publică organizată pentru realizarea obiectivului.

Lifturi de 561 mii de lei Uzate moral și fizic, lifturile Spitalului Județean de Urgență Slobozia trebuie schimbate cît mai repede. Astfel, unitatea medicală a convins Consiliul Județean Ialomița să investească în ascensoare noi.... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2016, 10:35 (8740 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garsoniera cu șapte suflete

Special

Garsoniera cu șapte suflete

Sleiți de puteri și fără niciun sprijin, cinci copii împart o garsonieră de cîțiva metri pătrați, situată în blocul G7 din Slobozia, împreună cu mama și străbunica lor. Micuții au fost condamnați la sărăcie de către tatăl lor, care a preferat să renunțe la viața de familie și să plece departe... Nimeni nu știe unde este sau dacă se va mai întoarce vreodată să-i vadă. Pentru copiii și femeile care-i au în grijă, fiecare zi este o permanentă luptă pentru supraviețuire. Nevoile sînt multe, iar posibilitățile limitate. Cu toate acestea, toți, împreună, speră că sprijinul semenilor îi vor ajuta să-și vadă visurile și dorințele îndeplinite.

«De ce ne-a părăsit tati?»... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2016, 09:25 (8136 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița umblă cu «papagalii vopsiți»

Concursuri «cu dedicație» pentru Cultura ialomițeană

Consiliul Județean Ialomița umblă cu «papagalii vopsiți»

Marți, 13 decembrie 2016, la Slobozia, se va desfășura concursul pentru ocuparea funcțiilor de directori ai instituțiilor de Cultură din subordinea Consiliului Județean Ialomița. Acuzat public de faptul că intenționează să numească în aceste posturi oameni din anturajul său, președintele Victor Moraru a decis să schimbe pentru a doua oară condițiile de participare. Astfel, printre cei care doresc să-și înscrie dosarele se numără și absolvenții de Științe Administrative sau Științe ale Comunicării. Pînă în prezent, s-au depus candidaturi pentru șefia Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» și Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu».

Concursurile «cu dedicație» din Cultură... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2016, 13:20 (17729 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinete medicale amplasate ilegal în Policlinica Urziceni

Cabinete medicale amplasate ilegal în Policlinica Urziceni

Scandal la Policlinica din Urziceni. 20 de cabinete medicale, aparținînd medicilor de familie sau specialiști, sînt amplasate ilegal în cadrul imobilului. Situația a fost generată de Primăria Urziceni, care o omis să respecte procedurile legale în momentul în care a închiriat și concesionat respectivele spații. Noua administrație locală a municipiului precizează că va face demersuri pentru ca situația să intre în legalitate.

5 ani de probleme
Situația sesizată la Policlinica Urziceni este cunoscută de mai bine de 5 ani. Vina o poartă fosta administrație locală a municipiului,... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2016, 10:20 (7930 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Hainele de plumb ale singurătății

Special

Hainele de plumb ale singurătății

În Slobozia sînt înregistrați peste 500 de bătrîni singuri... În Ialomița sînt, probabil, de 20 ori mai mulți, dar nimeni nu a făcut o astfel de statistică. Maria Slobozeanu este doar una dintre ei. Are 69 de ani și locuiește pe strada Crișan, la marginea Sloboziei, într-o bucătărioară... Atît i-a mai rămas de la copii. Atît și singurătatea. «Nu cer nimica de la nimeni... Doar că sînt singură cuc. N-am și eu cu cine împărți o vorbă...».

Șase pui și-o biată mamă
La marginea Sloboziei, pe strada Crișan, la numărul 17, locuiește Maria Slobozeanu. Aflăm adresa de la Crucea Roșie,... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2016, 09:25 (6192 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele-muzeu din Ialomița așteaptă vremuri mai bune

Lunga listă de monumente istorice a județului Ialomița cuprinde și 3 unități spitalicești. Este vorba despre Spitalul Armășești, Spitalul Orășenesc Țăndărei și Spitalul Fetești. Dintre toate acestea, doar într-un singur caz vorbim despre păstrarea în condiții bune a clădirii istorice, celelalte două avînd nevoie de lucrări de întreținere și reparații. Totul s-ar putea realiza dacă autoritățile locale și instituțiile abilitate din domeniul Culturii ar considera oportună valorificarea acestor obiective...

Soarta monumentelor istorice Spitalul Armășești, Spitalul Orășenesc Țăndărei și... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2016, 11:50 (5163 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița își caută un nou comandant

Legislația favorabilă trimite militarii la pensie

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița își caută un nou comandant

Pentru a doua oară în acest an, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a rămas fără comandă. Colonelul Dan Ciompec, desemnat să ocupe funcția de inspector șef după ieșirea la pensie a colonelului Adrian Popa, a decis, la rîndul, său să se pensioneze. Astfel, după 1 decembrie 2016 instituția va fi condusă de un alt interimar. Deocamdată numele viitorului comandat al ISU Ialomița nu a fost făcut public, însă el va fi numit în funcție pînă la organizarea de către Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a unui concurs pentru ocuparea postului. Pensionările celor doi foști inspectori șefi ai ISU Ialomița au la bază legislația favorabilă, care aduce... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2016, 11:20 (9328 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adolescenta nevăzătoare care îi scrie lui Moș Nicolae

Special

Adolescenta nevăzătoare care îi scrie lui Moș Nicolae

De 19 ani, viața Mihaelei Matei este o luptă. De 19 ani, Mihaela nu cere nimic nimănui. De 19 ani, Mihaela se roagă pentru copilul ei, acum adolescent... Alexandra este nevăzătoare și anul acesta i-a scris lui Moș Nicolae. Dacă ar înțelege lumea asemeni nouă, i-ar cere Moșului un dram de liniște pentru mama ei și sănătate pentru ea. Nu o are... Pentru că viața ei a fost scrisă altfel. Pentru că aripile ei au fost frînte! Alexandra nu poate însă să povestească asta. Poate doar să scrie, cu puțina lumină lăsată ochilor ei: «Dragă Moș Nicolae...».

Drama de a fi mamă... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2016, 10:10 (3770 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețea de hoți, destructurată de polițiști

Percheziții la Slobozia și Amara

Rețea de hoți, destructurată de polițiști

Procurorii și polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au efectuat marți, 6 decembrie a.c., 9 percheziții domiciliare în Cartierul Bora din Slobozia și în orașul Amara. Vizați de organele judiciare au fost 9 suspecți, bănuiți de comiterea mai multor furturi din depozite care comercializau produse pesticide.

Anchetă în curs la Poliție Din primele informații, cei 9 suspecți furau pesticide din depozitele care comercializau astfel de produse, iar apoi le vindeau pe piața neagră la jumătate de preț. Toți cei vizați de... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2016, 12:30 (14089 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii stagiari din Ialomița au trecut «examenul de capacitate»

Rezultatele concursurilor CSM

Procurorii stagiari din Ialomița au trecut «examenul de capacitate»

Consiliul Superior al Magistraturii a făcut publică lista procurorilor stagiari care au promovat «examenul de capacitate», susținut pentru definitivarea în funcții. Raportat la nivelul județului Ialomița, testarea a fost susținută de patru candidați, trei din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești, iar un altul de la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Toți cei patru procurori stagiari din Ialomița au obținut note de trecere.

Candidați de 8 și 9 Potrivit Regulamentului înființat de Consiliul Superior al Magistraturii, orice tînăr absolvent al Institutului Național... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2016, 22:55 (6298 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Albești: Arestați preventiv pentru că și-au sechestrat vecinul

Albești: Arestați preventiv pentru că și-au sechestrat vecinul

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală pe numele a doi localnici din comuna Albești, solicitînd instanței de judecată arestarea preventivă a acestora. Inculpații anchetați la Slobozia au luat la bătaie un vecin, după care l-au sechestrat în casă, ținîndu-l încuiat. Omul a fost eliberat abia după ce la fața locului au intervenit polițiștii.

Cercetările continuă Din datele oferite publicității de organele judiciare din Slobozia, cei doi inculpați, pe numele lor Aurel Vasile și Iulian Vasile, au intrat, în urmă cu o săptămînă, într-un... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2016, 19:25 (3835 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Conacul Bolomey va fi reabilitat cu 21,8 milioane de lei

Coșmarul «culturii istorice» continuă

Conacul Bolomey va fi reabilitat cu 21,8 milioane de lei

Într-o ședintă convocată «de urgență» pe 23 noiembrie 2016, administrația Moraru a supus aprobării plenului Consiliului Județean un proiect de hotărîre prin care propune cheltuirea a 21,8 milioane de lei pentru reabilitarea Conacului Bolomey de la Cosîmbești. Investiția ar urma să se facă prin «accesarea de fonduri europene nerambursabile», iar valoarea contribuției locale se ridică la 598 mii de lei. Acesta este al treilea proiect de «punere în valoare a culturii istorice» inițiat de administrația Moraru, după Biserica de lemn «Sfîntul Nicolae» din Slobozia și Orașul de Floci de la Giurgeni.

Proiecte scoase de la naftalină... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2016, 11:15 (16289 vizualizări - 37 comentarii)

EVENIMENT

Mădălina Baltă, noul director medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Mădălina Baltă, noul director medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

La începutul acestei săptămîni, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia și-au desemnat un nou director medical. Este vorba despre medicul pneumolog Mădălina Baltă, coordonatorul Programului Național de TBC la nivelul județului Ialomița. Numirea nu este definitivă, medicul Mădălina Baltă fiind aleasă în această funcție pentru o perioadă de 6 luni.

O funcție dificilă
Problemele prin care trece Spitalul Județean de Urgență Slobozia îi determină pe puținii medici să refuze categoric funcțiile de conducere care le sînt propuse de Consiliul Județean Ialomița. În urmă... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2016, 18:55 (10677 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

1 Decembrie 2016

A fost «Ziua Națională» și la Slobozia...

Ialomița a serbat 1 Decembrie în Piața Unirii, din Slobozia, lîngă statuia lui Mihai Viteazul aka Moș Crăciun. Spectacolul defilării a reunit peste 1000 de ialomițeni, majoritatea slobozeni, care s-au bucurat sincer de sărbătoare.

O zi ca oricare alta Dimineața de 1 Decembrie e la fel ca toate zilele... Vînzătoarea de la non-stopul de la colț e la fel de acră, la firmele de pe Matei Basarab se muncește, precupeții tremură de frig în fața tarabelor... Doar la Sfîntu Gheorghe, în fața Primăriei, ex-prefectul Teculescu, ajuns primar, serbează din convingere 1 Decembrie-«Ziua Națională... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2016, 15:10 (9949 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Casă mistuită de flăcări în Cartierul «Transmim»

Un coș de fum neprotejat corespunzător față de materialele combustibile din apropiere a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din Slobozia, în Cartierul «Transmim». Evenimentul s-a produs miercuri seara, 30 noiembrie 2016, în jurul orei 20,50, iar la momentul respectiv în casă nu se afla nimeni, incendiul fiind anunțat la 112 de un vecin, care a văzut flăcări în zona acoperișului, lîngă coșul de evacuare a fumului. Pompierii de la Garda de Intervenție Slobozia s-au deplasat la fața locului cu 4 autospeciale de intervenție și o autoscară mecanică. În momentul sosirii acestora, incendiul se manifesta la întregul acoperiș și la etajul locuinței construită din lemn... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2016, 14:45 (7506 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendiu la o casă din Fetești

Luni, 18 ianuarie 2021, în jurul orelor 23,20, la o casă din Fetești a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Stației de Pompieri Fetești, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 12:30
(2624 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Pe parcursul acestui sfârșit de săptămână, polițiștii de la Rutieră au acționat, pe raza întregului județ, pentru combaterea și sancționarea nerespectării normelor privind circulația pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:45
(1499 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 28000 de lei

La sfârșit de săptămână, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2, precum și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:40
(3010 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 18 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7354, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 15:30
(2120 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 13 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 17 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7343, cu 13 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 16:05
(2191 vizualizări - 0 comentarii)


Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 16 ianuarie a.c., pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din Stejaru. La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta la bunurile din două camere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 12:00
(3259 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7330, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:40
(1318 vizualizări - 0 comentarii)


Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit în ziua de sâmbătă, 16 ianuarie a.c., în localitatea Cosâmbești, pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier, produs în urma impactului dintre două ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:15
(3053 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: 26 de persoane au fost amendate pentru că au participat la un priveghi, fără a respecta măsurile de protecție sanitară

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele s-au sesizat din oficiu, cu privire la apariția în spațiul public a unor imagini de la un priveghi ce a avut loc în seara de 13 ianuarie a ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 14:48
(3849 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Întreruperi programate ale furnizării energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea informează faptul că, în perioada 18-22 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița vor avea loc întreruperi programate ale furnizării energiei electrice. Întreruperea curentului electric ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 17:40
(5726 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

În ziua de vineri, 15 ianuarie a.c., pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație, în eveniment fiind implicate 3 autoturisme. În urma impactului dintre cele 3 mașini a rezultat rănirea ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:15
(2079 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


ISU Ialomița: Recomandări privind utilizarea surselor de încălzire în zilele geroase

Potrivit unei informări a Administrației Naționale de Meteorologie, și în județul Ialomița se vor înregistra temperaturi foarte scăzute. Astfel, în intervalul 16-20 ianuarie 20201, pe parcursul nopților ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:10
(5281 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 44 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 15 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7314, cu 44 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:50
(2462 vizualizări - 0 comentarii)


Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Poetul național Mihai Eminescu spunea: «Biserica lui Mateiu Basarab și Varlaam, Maica spirituală a neamului românesc, care a născut unitatea limbei și unitatea etnică a poporului, ea care domnește puternică dincolo de granițele noastre și e azilul de mântuire națională în țări unde românul nu are stat, ce va deveni ea în mâna tagmei patriotice? Peste tot credințele vechi mor, un materialism brutal le ia locul, cultura secolului, mână în mână cu sărăcia claselor lucrătoare, amenință toată clădirea măreață a civilizației creștine» ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:05
(3745 vizualizări - 0 comentarii)


ENGIE Romania, o nouă ofertă de energie electrică

ENGIE România lansează o nouă ofertă de energie electrică, care se poate contracta simplu, on-line-ENGIE Star. În contextul eliminării, de la 1 ianuarie 2021, a prețurilor reglementate la energie ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 13:50
(4326 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul de bază minim brut-2300 de lei

Conform HG nr. 4 din 13 ianuarie 2021, publicată în Monitorul Oficial nr. 40/13.01.2021 începând cu data de 13 ianuarie 2021, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 21:25
(4260 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, surprins de radar cu 153 km/h. Nu avea permis de conducere!

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2021, în jurul orelor 17,00,  polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat pe DN2A-E60, un șofer ce se deplasa din direcția Slobozia către Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:40
(4226 vizualizări - 1 comentariu)


Căzănești: Petrecere de logodnă, întreruptă de polițiști

82 de efective de poliție și poliție locală au fost la datorie în ultimele 24 de ore, împreună cu jandarmi și reprezentanți ai altor instituții cu atribuții de control, pentru verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:25
(2076 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 28 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 14 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7270, cu 28 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 16:10
(2820 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noua Declarație unică 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili interesați că Declarația unică (D112) a fost modificată prin Ordinul președintelui ANAF nr. 14 din 7 ianuarie 2021 pentru aprobarea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 14:35
(2003 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GREENFIBER INTERNATIONAL SA
PL URZICENI angajează personal
Vrei stabilitate? Seriozitate?
Atunci APLICĂ la compania noastră!
Suntem unul dintre cei mai mari
angajatori din Urziceni și angajăm următoarele categorii de personal:
• Electrician
• Stivuitorist
• Controlor calitate
• Mecanic întreținere
și reparații utilaje
• Operator chimist
• Muncitor necalificat

Oferim:
Contract individual de muncă,
salariu fix, tichete de masă, transport.

Ne puteți contacta
la telefon 0751/151.156
sau puteți depune CV-ul personal la
poarta societății din localitatea Urziceni,
DN2, Km 57,5
(fosta fabrică de ferite din Urziceni)

14 Ianuarie 2021, 14:10


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 33000 de lei

Acțiunile preventive ale polițiștilor ialomițeni pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, desfășurate în ultimele 24 de ore, au condus la aplicarea a peste 130 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 17:05
(3289 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în Campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) continuă autorizarea plății regulare pentru Campania 2020, până la acest moment fiind autorizați la plată un număr de 760465 fermieri, reprezentând ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 16:05
(2403 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 13 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7242, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 15:55
(2386 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 ianuarie 2021, termen limită pentru depunerea a 12 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 25 ianuarie 2021, este termenul limită de depunere a următoarelor declarații fiscale: Formularul 100 «Declarație ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 14:10
(3074 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi de peste 113000 de lei

În intervalul 03.12.2020-07.01.2021, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a efectuat acțivități specifice pentru prevenirea apariției toxiinfecțiilor alimentare. Prin personalul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 13:55
(1817 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Două autoturisme, implicate într-un accident

Slobozia: Două autoturisme, implicate într-un accident

Echipaje de la Detașamentul de Pompieri Slobozia, cu o autospecială pentru descarcerare și un echipaj SMURD, au intervenit marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,30, în municipiul Slobozia la un accident ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 11:20
(1579 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Incendiu la o casă din Gheorghe Doja

Incendiu la o casă din Gheorghe Doja

Un incendiu s-a produs marți, 12 ianuarie 2021, în jurul orelor 16,10, la o casă din Gheorghe Doja. Pentru localizarea și lichidarea incendiului izbucnit, militarii Detașamentului de Pompieri Slobozia au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 11:15
(1831 vizualizări - 0 comentarii)


La Slobozia, incidența cazurilor de COVID-19 a crescut la 3,60/1000 de locuitori

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează cu privire la faptul că rata incidenței cazurilor de COVID-19 a crescut la nivelul municipiului Slobozia la valoarea de 3,60/1000 de locuitori. ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 19:20
(2298 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au verificat respectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni prin care au verificat modul în care, la nivelul județului, sunt respectate măsurile de protecție sanitară, privind răspândirea noului ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 19:00
(2118 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...