Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În lumea lui Florin

Special

În lumea lui Florin

Dacă ar putea vorbi, Florin ar spune neîncetat «Te iubesc, mami!». Daca s-ar putea mișca, ar alerga într-un suflet să-și îmbrățișeze bunica și s-ar juca alături de toți copiii de pe stradă... Din păcate însă, băiețelul de 6 ani este condamnat să trăiască blocat într-o lume a lui, din cauza unei boli necruțătoare, căreia medicilor le-a fost imposibil să-i găsească leac. Și pentru că un necaz nu vine niciodată singur, posibilitățile familiei de a-i alina suferința sînt limitate... Puținii bani agonisiți sînt împărțiți între lemne de foc, mîncarea de a doua zi și medicamentele copilului. Singura speranță care le-a mai rămas tuturor este puterea credinței în Dumnezeu...

Povara unui copil... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 19:40 (4482 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Nevoiașii de pe strada Cloșca...

Special

Nevoiașii de pe strada Cloșca...

Într-o cameră cît o cutie de chibrituri, cele șapte suflete ale familiei Baboi, din Slobozia, așteaptă înghesuite ca Moș Crăciun să le aducă speranțe și un trai mai bun. Așternute pe hîrtie, dorințele par să nu se mai termine. Cei mici visează la bradul împodobit, jucării și dulciuri. Adulții vor doar un spațiu mai mare, în care să-și așeze frumos bucuriile și necazurile din fiecare zi...

Viața ca o pradă Familia Baboi este chiriașă într-o cameră dintr-o casă, aflată pe strada Cloșca din Slobozia. Mama, tatăl și cei cinci copii stau înghesuiți într-un spațiu mic, de dimensiunile unei... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 15:50 (6181 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bunica Gabriela, eroină pentru patru nepoți abandonați de părinți

Special

Bunica Gabriela, eroină pentru patru nepoți abandonați de părinți

Într-un apartament cu 2 camere din Slobozia, patru copii s-au născut pentru a doua oară. Condamnați să trăiască în mizerie de părinți, micuții, niciunul mai mare de 12 ani, se află doar în grija bunicii. În fiecare zi, de un an încoace, Gabriela Staicu este mamă și tată pentru Andreea (12 ani), Ștefania (10 ani), Alin (5 ani) și Maria (3 ani). Femeia s-a luptat cu legile întortocheate, dar și cu ambiția unicului său fiu care a încercat din răsputeri să întoarcă decizia judecătorilor în privința încredințării minorilor. Mai mult, căzut în patima băuturii, bărbatul a amenințat-o pe femeie, aceasta fiind nevoită să obțină un ordin de protecție... Drama copiilor este cu atît mai mare cu cît, din cauza... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 11:45 (8133 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

4 ani de închisoare cu executare pentru Cătălin Hristescu, fostul șef al Parchetului Județean Ialomița

4 ani de închisoare cu executare pentru Cătălin Hristescu, fostul șef al Parchetului Județean Ialomița

Curtea de Apel București a dat o primă sentință în dosarul penal deschis de DNA pe numele lui Cătălin Hristescu, fostul șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Acesta a fost condamnat la 4 ani de închisoare cu executare și interzicerea practicării profesiei de magistrat.

Sentința nu este definitivă Ancheta în cazul lui Cătălin Hristescu a început în ianuarie 2014, acesta fiind acuzat de procurorii Direcției Naționale Anticorupție de faptul că influența anchetele celorlalți procurori din subordine. Alături de fostul șef al Parchetului Județean Ialomița a mai fost trimis și... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2016, 17:20 (47192 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mobilitate Urbană «second-hand» la Slobozia

Administrația Mocioniu lansează un nou concept administrativ

Mobilitate Urbană «second-hand» la Slobozia

Fidel promisiunilor din campanie, Adrian Mocioniu vrea să transforme Slobozia într-un oraș «modern și cochet». Primul pas în această direcție îl reprezintă rezilierea contractului de transport public cu firma Nick Touring și înființarea unui serviciu propriu de transport public. În felul acesta, susține edilul local, se creează cadrul legal pentru aplicarea Planului de Mobilitate Urbană Durabilă, care va permite accesarea a 6,2 milioane de euro pentru transportul public. Din păcate, după cum o confirmă și documentele oficiale, viziunea primarului Sloboziei este una «second-hand». Și măcar de-ar fi vorba doar despre atît...

Cu sacul la Planul lăudat... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2016, 11:15 (10997 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia va avea lifturi noi

Spitalul Slobozia va avea lifturi noi

Vechi de peste 40 de ani, lifturile din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia vor fi înlocuite. Consiliul Județean Ialomița va oferi 561 mii de lei pentru montarea unor noi ascensoare. Atribuirea lucrărilor a iscat însă o serie de controverse cu privire la firma declarată cîștigătoare la licitația publică organizată pentru realizarea obiectivului.

Lifturi de 561 mii de lei Uzate moral și fizic, lifturile Spitalului Județean de Urgență Slobozia trebuie schimbate cît mai repede. Astfel, unitatea medicală a convins Consiliul Județean Ialomița să investească în ascensoare noi.... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2016, 10:35 (8740 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garsoniera cu șapte suflete

Special

Garsoniera cu șapte suflete

Sleiți de puteri și fără niciun sprijin, cinci copii împart o garsonieră de cîțiva metri pătrați, situată în blocul G7 din Slobozia, împreună cu mama și străbunica lor. Micuții au fost condamnați la sărăcie de către tatăl lor, care a preferat să renunțe la viața de familie și să plece departe... Nimeni nu știe unde este sau dacă se va mai întoarce vreodată să-i vadă. Pentru copiii și femeile care-i au în grijă, fiecare zi este o permanentă luptă pentru supraviețuire. Nevoile sînt multe, iar posibilitățile limitate. Cu toate acestea, toți, împreună, speră că sprijinul semenilor îi vor ajuta să-și vadă visurile și dorințele îndeplinite.

«De ce ne-a părăsit tati?»... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2016, 09:25 (8136 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița umblă cu «papagalii vopsiți»

Concursuri «cu dedicație» pentru Cultura ialomițeană

Consiliul Județean Ialomița umblă cu «papagalii vopsiți»

Marți, 13 decembrie 2016, la Slobozia, se va desfășura concursul pentru ocuparea funcțiilor de directori ai instituțiilor de Cultură din subordinea Consiliului Județean Ialomița. Acuzat public de faptul că intenționează să numească în aceste posturi oameni din anturajul său, președintele Victor Moraru a decis să schimbe pentru a doua oară condițiile de participare. Astfel, printre cei care doresc să-și înscrie dosarele se numără și absolvenții de Științe Administrative sau Științe ale Comunicării. Pînă în prezent, s-au depus candidaturi pentru șefia Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» și Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu».

Concursurile «cu dedicație» din Cultură... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2016, 13:20 (17729 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinete medicale amplasate ilegal în Policlinica Urziceni

Cabinete medicale amplasate ilegal în Policlinica Urziceni

Scandal la Policlinica din Urziceni. 20 de cabinete medicale, aparținînd medicilor de familie sau specialiști, sînt amplasate ilegal în cadrul imobilului. Situația a fost generată de Primăria Urziceni, care o omis să respecte procedurile legale în momentul în care a închiriat și concesionat respectivele spații. Noua administrație locală a municipiului precizează că va face demersuri pentru ca situația să intre în legalitate.

5 ani de probleme
Situația sesizată la Policlinica Urziceni este cunoscută de mai bine de 5 ani. Vina o poartă fosta administrație locală a municipiului,... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2016, 10:20 (7930 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Hainele de plumb ale singurătății

Special

Hainele de plumb ale singurătății

În Slobozia sînt înregistrați peste 500 de bătrîni singuri... În Ialomița sînt, probabil, de 20 ori mai mulți, dar nimeni nu a făcut o astfel de statistică. Maria Slobozeanu este doar una dintre ei. Are 69 de ani și locuiește pe strada Crișan, la marginea Sloboziei, într-o bucătărioară... Atît i-a mai rămas de la copii. Atît și singurătatea. «Nu cer nimica de la nimeni... Doar că sînt singură cuc. N-am și eu cu cine împărți o vorbă...».

Șase pui și-o biată mamă
La marginea Sloboziei, pe strada Crișan, la numărul 17, locuiește Maria Slobozeanu. Aflăm adresa de la Crucea Roșie,... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2016, 09:25 (6192 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele-muzeu din Ialomița așteaptă vremuri mai bune

Lunga listă de monumente istorice a județului Ialomița cuprinde și 3 unități spitalicești. Este vorba despre Spitalul Armășești, Spitalul Orășenesc Țăndărei și Spitalul Fetești. Dintre toate acestea, doar într-un singur caz vorbim despre păstrarea în condiții bune a clădirii istorice, celelalte două avînd nevoie de lucrări de întreținere și reparații. Totul s-ar putea realiza dacă autoritățile locale și instituțiile abilitate din domeniul Culturii ar considera oportună valorificarea acestor obiective...

Soarta monumentelor istorice Spitalul Armășești, Spitalul Orășenesc Țăndărei și... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2016, 11:50 (5163 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița își caută un nou comandant

Legislația favorabilă trimite militarii la pensie

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița își caută un nou comandant

Pentru a doua oară în acest an, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a rămas fără comandă. Colonelul Dan Ciompec, desemnat să ocupe funcția de inspector șef după ieșirea la pensie a colonelului Adrian Popa, a decis, la rîndul, său să se pensioneze. Astfel, după 1 decembrie 2016 instituția va fi condusă de un alt interimar. Deocamdată numele viitorului comandat al ISU Ialomița nu a fost făcut public, însă el va fi numit în funcție pînă la organizarea de către Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a unui concurs pentru ocuparea postului. Pensionările celor doi foști inspectori șefi ai ISU Ialomița au la bază legislația favorabilă, care aduce... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2016, 11:20 (9328 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adolescenta nevăzătoare care îi scrie lui Moș Nicolae

Special

Adolescenta nevăzătoare care îi scrie lui Moș Nicolae

De 19 ani, viața Mihaelei Matei este o luptă. De 19 ani, Mihaela nu cere nimic nimănui. De 19 ani, Mihaela se roagă pentru copilul ei, acum adolescent... Alexandra este nevăzătoare și anul acesta i-a scris lui Moș Nicolae. Dacă ar înțelege lumea asemeni nouă, i-ar cere Moșului un dram de liniște pentru mama ei și sănătate pentru ea. Nu o are... Pentru că viața ei a fost scrisă altfel. Pentru că aripile ei au fost frînte! Alexandra nu poate însă să povestească asta. Poate doar să scrie, cu puțina lumină lăsată ochilor ei: «Dragă Moș Nicolae...».

Drama de a fi mamă... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2016, 10:10 (3770 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețea de hoți, destructurată de polițiști

Percheziții la Slobozia și Amara

Rețea de hoți, destructurată de polițiști

Procurorii și polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au efectuat marți, 6 decembrie a.c., 9 percheziții domiciliare în Cartierul Bora din Slobozia și în orașul Amara. Vizați de organele judiciare au fost 9 suspecți, bănuiți de comiterea mai multor furturi din depozite care comercializau produse pesticide.

Anchetă în curs la Poliție Din primele informații, cei 9 suspecți furau pesticide din depozitele care comercializau astfel de produse, iar apoi le vindeau pe piața neagră la jumătate de preț. Toți cei vizați de... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2016, 12:30 (14089 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii stagiari din Ialomița au trecut «examenul de capacitate»

Rezultatele concursurilor CSM

Procurorii stagiari din Ialomița au trecut «examenul de capacitate»

Consiliul Superior al Magistraturii a făcut publică lista procurorilor stagiari care au promovat «examenul de capacitate», susținut pentru definitivarea în funcții. Raportat la nivelul județului Ialomița, testarea a fost susținută de patru candidați, trei din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești, iar un altul de la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Toți cei patru procurori stagiari din Ialomița au obținut note de trecere.

Candidați de 8 și 9 Potrivit Regulamentului înființat de Consiliul Superior al Magistraturii, orice tînăr absolvent al Institutului Național... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2016, 22:55 (6298 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Albești: Arestați preventiv pentru că și-au sechestrat vecinul

Albești: Arestați preventiv pentru că și-au sechestrat vecinul

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală pe numele a doi localnici din comuna Albești, solicitînd instanței de judecată arestarea preventivă a acestora. Inculpații anchetați la Slobozia au luat la bătaie un vecin, după care l-au sechestrat în casă, ținîndu-l încuiat. Omul a fost eliberat abia după ce la fața locului au intervenit polițiștii.

Cercetările continuă Din datele oferite publicității de organele judiciare din Slobozia, cei doi inculpați, pe numele lor Aurel Vasile și Iulian Vasile, au intrat, în urmă cu o săptămînă, într-un... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2016, 19:25 (3835 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Conacul Bolomey va fi reabilitat cu 21,8 milioane de lei

Coșmarul «culturii istorice» continuă

Conacul Bolomey va fi reabilitat cu 21,8 milioane de lei

Într-o ședintă convocată «de urgență» pe 23 noiembrie 2016, administrația Moraru a supus aprobării plenului Consiliului Județean un proiect de hotărîre prin care propune cheltuirea a 21,8 milioane de lei pentru reabilitarea Conacului Bolomey de la Cosîmbești. Investiția ar urma să se facă prin «accesarea de fonduri europene nerambursabile», iar valoarea contribuției locale se ridică la 598 mii de lei. Acesta este al treilea proiect de «punere în valoare a culturii istorice» inițiat de administrația Moraru, după Biserica de lemn «Sfîntul Nicolae» din Slobozia și Orașul de Floci de la Giurgeni.

Proiecte scoase de la naftalină... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2016, 11:15 (16289 vizualizări - 37 comentarii)

EVENIMENT

Mădălina Baltă, noul director medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Mădălina Baltă, noul director medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

La începutul acestei săptămîni, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia și-au desemnat un nou director medical. Este vorba despre medicul pneumolog Mădălina Baltă, coordonatorul Programului Național de TBC la nivelul județului Ialomița. Numirea nu este definitivă, medicul Mădălina Baltă fiind aleasă în această funcție pentru o perioadă de 6 luni.

O funcție dificilă
Problemele prin care trece Spitalul Județean de Urgență Slobozia îi determină pe puținii medici să refuze categoric funcțiile de conducere care le sînt propuse de Consiliul Județean Ialomița. În urmă... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2016, 18:55 (10677 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

1 Decembrie 2016

A fost «Ziua Națională» și la Slobozia...

Ialomița a serbat 1 Decembrie în Piața Unirii, din Slobozia, lîngă statuia lui Mihai Viteazul aka Moș Crăciun. Spectacolul defilării a reunit peste 1000 de ialomițeni, majoritatea slobozeni, care s-au bucurat sincer de sărbătoare.

O zi ca oricare alta Dimineața de 1 Decembrie e la fel ca toate zilele... Vînzătoarea de la non-stopul de la colț e la fel de acră, la firmele de pe Matei Basarab se muncește, precupeții tremură de frig în fața tarabelor... Doar la Sfîntu Gheorghe, în fața Primăriei, ex-prefectul Teculescu, ajuns primar, serbează din convingere 1 Decembrie-«Ziua Națională... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2016, 15:10 (9949 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Casă mistuită de flăcări în Cartierul «Transmim»

Un coș de fum neprotejat corespunzător față de materialele combustibile din apropiere a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din Slobozia, în Cartierul «Transmim». Evenimentul s-a produs miercuri seara, 30 noiembrie 2016, în jurul orei 20,50, iar la momentul respectiv în casă nu se afla nimeni, incendiul fiind anunțat la 112 de un vecin, care a văzut flăcări în zona acoperișului, lîngă coșul de evacuare a fumului. Pompierii de la Garda de Intervenție Slobozia s-au deplasat la fața locului cu 4 autospeciale de intervenție și o autoscară mecanică. În momentul sosirii acestora, incendiul se manifesta la întregul acoperiș și la etajul locuinței construită din lemn... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2016, 14:45 (7506 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
240 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Un șofer beat a intrat cu mașina în stîlp la Urziceni, în timp ce un biciclist turmentat a fost acroșat la Fetești

Un bărbat de 52 ani, a aflat sub influența băuturilor alcoolice a provocat joi, 13 septembrie a.c., un accident rutier pe strada 1918 din Urziceni. În fapt, șoferul s-a urcat la volan avînd o îmbibație ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:45
(7311 vizualizări - 0 comentarii)


Scuter furat din București, găsit la Sinești

Joi, 13 septembrie, a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au organizat și executat o acțiune pe raza comunei Sinești pentru depistarea autovehiculelor ce figurează urmărite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:40
(7364 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrîn de 82 ani, înșelat la telefon

În cursul zilei de joi, 13 septembrie a.c., un bărbat de 82 ani, din Fetești, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost înșelat prin telefon de o persoană necunoscută, care s-a recomandat a fi reprezentantul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:24
(8148 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Mai puține încasări la bugetul de stat

În luna august 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 42,29 milioane lei, cu 13,54% mai puțin decît în aceeași lună a anului trecut. Menționăm că, în luna august 2012, de la bugetul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:21
(6715 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 28 septembrie 2012, ora 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Evenimentul se va desfășura la ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:10
(8049 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Andrășești și Ciulnița

Incendii la Andrășești și Ciulnița

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Andrășești a fost cuprinsă de flăcări. La fața locului s-au deplasat atît pompierii militari de la Garda ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:08
(9092 vizualizări - 0 comentarii)


Persoane trimise în judecată pentru «trafic și consum ilicit de droguri» pe raza județelor Ialomița, Ilfov și a municipiului București

Două persoane, cu vîrste de 24 respectiv 34 ani, au fost trimise în judecată,  pentru comiterea infracțiunilor de trafic și consum ilicit de droguri. Așadar, polițiștii Serviciului de Combatere a ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:05
(8055 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A găsit un telefon mobil, l-a păstrat și folosit, apoi l-a vîndut. Acum are dosar penal!

Este cazul unui tînăr de 21 ani, din Slobozia, care a găsit pe stradă un telefon mobil pe care, probabil, foarte fericit că norocul i-a surîs, l-a păstrat și l-a folosit, iar ulterior l-a vîndut unei alte ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:04
(11331 vizualizări - 0 comentarii)


Criminal internațional, prins la Slobozia

Descindere în forță a trupelor DIAS în seara zilei de miercuri, 12 septembrie a.c., într-o locuință din Slobozia. Forțele de ordine au reținut un tînăr de 25 ani, din localitate, căutat internațional pentru ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:32
(11850 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia criminal


ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

În urmă cu 164 de ani, pompierii români au luptat pe Dealu Spirii pentru a ține piept oștirilor otomane venite să abolească mișcarea de emancipare națională. Evenimentul a fost marcat și de către pompierii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:00
(8462 vizualizări - 2 comentarii)


Tenis de câmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Tenis de cîmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Începînd de marți, 11 septembrie a.c., la Timișoara s-a desfășurat un puternic turneu internațional de tenis pentru juniorii pîna în 14 ani, Ialomița fiind reprezentată de un singur sportiv, Sorin Iordache ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:05
(5598 vizualizări - 3 comentarii)


Făcăeni: Gălățean prins la braconat

Poliția Fetești a fost sesizată de paznicul unei asociații de vînătoare despre faptul că a depistat pe fondul de vînătoare o persoană neautorizată, care deține o armă cu alice. În temeiul sesizării o echipă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:03
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr suprins în timp ce încerca să «spargă» o mașină

Jandarmii grupei de intervenție Slobozia care executau o misiune de asigurare a ordinii publice pe raza municipiului, au surprins un tînăr care încerca să deschidă portiera unui autoturism parcat în zona ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:01
(7123 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat telefonul în curtea școlii

Poliția Fetești a fost sesizată de un minor, de 15 ani, din localitate, despre faptul că, în timp ce se afla în curtea unei școli generale din localitate, i-a fost sustras telefonul mobil. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 06:18
(6937 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

12 Septembrie 2012, 20:05


Anunț de angajare

SC Urban SA angajează
-instalatori pentru lucrări de instalații apă
-muncitori necalificați

pentru reabilitare rețele de apă
Încadrarea se face pe perioadă determinată
Cererile de angajare se depun la sediul societății din Slobozia, str. Vasile Alecsandri, nr. 14

12 Septembrie 2012, 19:50


Slobozia: Din nou înșelăciuni la telefon!

În cursul zilei de marți, 4 septembrie a.c., un bărbat de 63 ani, din Slobozia, s-a prezentat la sediul Poliției și a sesizat faptul că a fost prejudiciat cu suma de 132 euro de către persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:58
(7008 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Au furat banii din casă unor bătrîni

Polițiștii ialomițeni au înregistrat un furt din locuință, comis de autori necunoscuți, prin distragerea atenției părții vătămate... Victimele, un bărbat de 82 ani și soția acestuia, o femeie de 79 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:53
(11109 vizualizări - 0 comentarii)


Marian Neacșu, liderul Grupului PSD din Camera Deputaților

În data de 3 septembrie 2012, Grupul Parlamentar al Partidului Social-Democrat din Camera Deputaților și-a ales un nou lider, în persoana deputatului de Ialomița Marian Neacșu, acesta asigurînd interimatul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:50
(7772 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri din Borănești, «tîlhari» la drumul mare

Doi tineri cu vîrstele de 19, respectiv 30 ani, au fost reținuți pe bază de ordonanță de reținere, fiind cercetați pentru comiterea infracțiunii de «tîlhărie». Fapta, aflată în evidențele Poliției cu autori ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:49
(9045 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concursul Național de Muzică Bisericească «Lăudați pe Domnul!», ediția a V-a, 2012

Marți, 11 septembrie 2012, începînd cu ora 17,00, cu binecuvîntarea și în prezența Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi» din municipiul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:18
(10679 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În perioada 1-31 august 2012, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat 85 de inspecții, 7 la centre de prelucrare lapte independente, 27 inspecții în exploatații, 11 la ferme comerciale, 7 inspecții pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:44
(7872 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Bărbat găsit spînzurat în curte

Miercuri, 5 septembrie a.c., în jurul orei 14,25, un bărbat în vîrstă de 68 ani, din satul Condeești, a fost găsit spînzurat în curtea casei în care locuia. Un vecin care se afla în trecere a văzut trupul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:42
(8098 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Proiectil descoperit la culesul viei

Un proiectil perforant de artilerie de calibru 100 mm a fost descoperit în după-amiaza zilei de miercuri, 5 septembrie a.c, de doi cetățeni care se aflau la culesul viei, pe raza cartierului Buliga al municipiului ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:40
(9723 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificare legislativ-fiscală la achizițiile intracomunitare

Persoanele juridice și fizice care desfășoară activități economice în mod independent sau exercită profesii libere și au efectuat achiziții intracomunitare de bunuri în luna iulie 2012 sînt obligate să ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:37
(11273 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Bătrînă de 77 ani, izbită de o mașină

În județul Ialomița, traversarea pietonilor prin locuri nesemnalizate și nemarcate corespunzător a stat la baza producerii în luna august a.c. a 7 accidente rutiere, în urma cărora 3 persoane au decedat ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:34
(9215 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 4,52 milioane lei, TVA de rambursat

În luna septembrie2012, la nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice a județului Ialomița se va rambursa taxă pe valoarea adăugată în suma de 4,52 milioane lei, din care s-a propus pentru compensare ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:32
(7618 vizualizări - 0 comentarii)


PD-L Ialomița solicită demisia inspectorului școlar general, Otilia Dumitru

«PD-L Ialomița solicită demisia inspectorului școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, Otilia Dumitru, pentru cele întîmplate la Bacalaureat în acest an» se arată într-un comunicat de ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:31
(8534 vizualizări - 3 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

5 Septembrie 2012, 18:17


Slobozia: Sprijin pentru copiii cu dizabilități

Marți, 4 septembrie a.c., în cartierul Bora din Slobozia a fost inaugurat «Complexul de Servicii-Case de Tip Familial», destinat copiilor cu dizabilități din oraș. Capacitatea complexului este de 36 de ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2012, 17:24
(8381 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...