Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: 800 de tone de pietriș sunt scufundate în noroi

Peisaj lacustru în Cartierul Gării Noi

Slobozia: 800 de tone de pietriș sînt scufundate în noroi

Primăria Slobozia se specializează în privința lucrărilor făcute de mîntuială. Încercarea administrației locale de a transforma drumurile de pămînt din Cartierul Gării Noi în străzi, oarecum circulabile, s-a împotmolit în noroi. Din cauza ploilor din ultimele săptămîni, cele 800 de tone de pietriș, împrăștiate pe arterele publice, au fost înghițite de ape. Mai mult, locatarii reclamă la rîndul lor faptul că pietruirea s-a făcut în regim preferențial. În replică la toate aceste acuzații, viceprimarul Rudolf Gradea susține altceva: «Nu s-a făcut nimic preferențial, iar disconfortul va exista pentru că vom continua lucrările edilitare...».

Încercare eșuată... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2016, 10:20 (8132 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița reclamă abuzurile din instituțiile publice

Camera de Conturi Ialomița reclamă abuzurile din instituțiile publice

Curtea de Conturi a României a dat publicității un raport privind cazurile penale sesizate către Parchete, anul acesta, în urma controalelor efectuate de auditorii din subordine. Raportat la nivelul județului Ialomița, în 2016, Camera de Conturi Ialomița a învestit să facă cercetări Parchetul de pe lîngă Judecătoriile Slobozia și Fetești. În toate cazurile, prejudiciile se ridică la peste 2 milioane de lei!

Dosare în lucru la Parchete
Potrivit procedurilor legale, Curtea de Conturi a României are posibilitatea să învestească organele de urmărire penală atunci cînd, în urma controalelor... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2016, 10:05 (22239 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Haosul din blocurile ANL ale Sloboziei

Prețuri mici pentru condiții de coșmar

Haosul din blocurile ANL ale Sloboziei

După mai bine de 2 ani și jumătate de pauză, Primăria Slobozia a reluat procedura de scoatere la vînzare a apartamentelor și garsonierelor din blocurile ANL. Deși prețurile sînt atractive, doritorii sînt sfătuiți să se gîndească de două ori înainte de a semna contractele. Toate acestea din cauza condițiilor de coșmar pe care trebuie să le îndure dacă vor să devină proprietari în locuințele construite de stat. În urmă cu o săptămînă, cîțiva locatari le-au explicat reporterilor Independent cum este să locuiești în case pline de igrasie din cauza apei de la subsol sau încălzite cu porția.

Vești bune...... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2016, 11:15 (5068 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Concursuri «cu dedicație» pentru cultura ialomițeană

Consiliul Județean Ialomița a anunțat data organizării concursurilor pentru funcțiile de director ale instituțiilor de cultură din subordine. Astfel, începînd cu 13 decembrie 2016, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» vor avea șefi noi. Inițiativa ar putea fi considerată lăudabilă dacă, spun surse interne din cadrul Consiliului Județean, condițiile de concurs nu ar fi trase la indigo și nu ar încălca legislația specifică ocupării acestui tip de funcție.

Un scandal nu vine niciodată singur... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2016, 10:05 (5786 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viorel Duțu «Pralea» a fost prins de polițiști la Slobozia!

Căutat în toată Europa

Viorel Duțu «Pralea» a fost prins de polițiști la Slobozia!

Dat în urmărire generală de organele judiciare din Ialomița, inculpatul Viorel Duțu  «Pralea» a fost prins în cele din urmă de polițiști. El a fost identificat pe raza municipiului Slobozia miercuri, 16 noiembrie 2016, într-o locație din cartierul Slobozia Nouă. În mai 2015, «Pralea» s-a sustras executării unei pedepse de 6 ani închisoare. În prezent, el a fost transferat la Penitenciarul Slobozia.

Prins și încarcerat Ancheta în cazul lui Viorel Duțu «Pralea» a fost demarată de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Organele judiciare l-au acuzat de șantaj... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2016, 15:55 (17371 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevă de 11 ani, moartă în timpul orei de sport

Caz șocant la Școala Nr. 3 Fetești

Elevă de 11 ani, moartă în timpul orei de sport

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au demarat o anchetă in rem privind moartea în condiții suspecte a unei eleve de 11 ani, din Fetești. Fetița a decedat marți, 15 noiembrie 2016, la școală, în timpul orei de sport.

Anchetă în curs Din primele informații, se pare că fetița era afară alături de colegii ei, în timpul orei de Educație Fizică. Din motive necunoscute încă, elevei i s-a făcut rău și-a pierdut cunoștința și a căzut la pămînt. Imediat, profesorul său i-a acordat primul ajutor, efectuînd procedurile de resuscitare. La fața locului a fost solicitată... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2016, 15:10 (30115 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană vrea să concesioneze terenurile neproductive

Povestea merge mai departe

Administrația județeană vrea să concesioneze terenurile neproductive

Consiliul Județean Ialomița va supune aprobării plenului în cadrul ședinței de joi, 17 noiembrie 2016, un proiect de hotărîre care reglementează modul de concesionare a terenurilor neproductive din zona Giurgeni, Gura Ialomiței. Oficialii Consiliului Județean Ialomița s-au declarat nemulțumiți că suprafețele care vor putea fi concesionate se diminuează an de an. Reamintim că, de-a lungul ultimilor ani, instituția a fost zguduită de mai multe ori de scandaluri publice generate de concesionarea discutabilă a acestor terenuri.

Din greșeală în greșeală
În luna mai a anului 2016, anterior... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2016, 12:35 (6135 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația ialomițeană acceptă Master Plan-ul RAJA Constanța

Mintea de pe urmă

Administrația ialomițeană acceptă Master Plan-ul RAJA Constanța

Joi, 17 noiembrie, cei 31 de consilieri județeni ialomițeni vor lua o decizie finală cu privire la Master Plan-ul RAJA Constanța. Reamintim că aprobarea acestui document de importanță strategică pentru Ialomița a fost respinsă de 3 ori în ultimul an... Victor Moraru, Președintele Consiliului Județean susține că «varianta revizuită a Master Plan-ului» va răspunde așteptărilor administrației județene. Master Plan-ul RAJA Constanța reprezintă ultima șansă pentru administrațiile locale din Ialomița de accesare a unor fonduri europene necesare «pentru reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare».

Un document așteptat 8 ani... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2016, 10:40 (5233 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Dădacele» din grădinițe, abonate la banii părinților

Se întîmplă la Slobozia

«Dădacele» din grădinițe, abonate la banii părinților

În fiecare lună, părinții care își duc copiii la grădinițele din Slobozia trebuie să scoată bani din buzunare pentru plata ajutoarelor de educatoare. Angajate de cele mai multe ori fără forme legale sau pregătire pedagogică, aceste «dădace» reprezintă mai degrabă un moft al cadrelor didactice decît un sprijin real pentru preșcolari. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița reclamă această practică și susțin că vor demara ample controale pentru a descoperi dacă într-adevăr în grădinițe este sau nu nevoie de ajutoarele de educatoare.

Grădinițe de stat, subvenționate de părinți... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 18:40 (13274 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 15 milioane de lei pentru «cultura istorică»

Tichiile de margăritar ale lui Victor Moraru

Investiții de 15 milioane de lei pentru «cultura istorică»

După 6 luni de la preluarea funcției, Președintele Victor Moraru dă măsura «administrării europene» a județului. Astfel, singurele proiecte concrete anunțate vizează «restaurarea și conservarea bisericii de lemn Sfîntul Nicolae» și «reabilitarea și punerea în valoare a monumentului istoric Orașul de Floci». Valoarea celor 2 proiecte depășește 15 milioane de lei, iar utilitatea acestor investiții, după cum puteți descoperi singuri, este discutabilă...

Investiție de 2,7 milioane de lei
Anunțul privind intențiile Președintelui Moraru de a «restaura și conserva» biserica de lemn de... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 16:25 (6207 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Investiții noi la stația de epurare a apei

Slobozia: Investiții noi la stația de epurare a apei

În așteptatea apei potabile promise de Urban SA, administrația locală intenționează să aprobe investiții noi în retehnologizarea stației de epurare a orașului. Noua tehnologie, estimează specialiștii, va genera o reducere a cheltuielilor cu energia electrică de 60%. «Sîntem în faza de documentare a unei noi soluții tehnice. Ea se impune, însă nu ne grăbim cu investiția. Procedurile de licitație vor demara la începutul anului viitor...» a declarat directorul Valentin Cilibeanu.

O investiție de peste 28 milioane de lei
În valoare de 28,6 milioane de lei, investiția în modernizarea... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 15:40 (6133 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Întreținerea unui copil în centrele de plasament din Ialomița costă 800 de lei lunar

Întreținerea unui copil în centrele de plasament din Ialomița costă 800 de lei lunar

Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița au dat publicității o analiză a costurilor medii care le implică întreținerea copiilor din centrele de plasament. În medie, într-o lună, instituția plătește 800 de lei/copil din bugetul total pentru serviciile sociale acordate micuților lăsați în grija statului.

Fonduri pentru susținerea copiilor
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița este cel mai mare furnizor de servicii sociale de la nivelul întregului județ. Datele arată faptul că, în ultimele 12 luni... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 14:10 (4155 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Firmele de pază căpușează instituțiile publice

În Ialomița

Firmele de pază căpușează instituțiile publice

Moda înființării unor firme de pază pentru obținerea unor contracte cu instituțiile publice din Ialomița pare să nu se mai termine. Însă după scandalurile publice de anii trecuți, patronii acestor firme s-au specializat. În fiecare an apar firme noi, iar contractele încheiate au valori care nu depășesc 30 mii de euro, pentru a evita organizarea licitațiilor...

Ialomița are 27 de firme de pază În ultimii ani, piața «serviciilor de pază» a fost inundată de firme no-name, care obțin contracte la prețuri extrem de mici. Înființate, de regulă, de clientela politică din jurul instituțiilor... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 13:35 (6824 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moarte în condiții suspecte la Țăndărei

Un bărbat de 59 de ani, domiciliat la Fetești, și-a pierdut viața în timp ce lucra la construcția unei case cu etaj, la Țăndărei. Se pare că bărbatul ar fi fost angajat fără forme legale. În cauză s-a întocmit un dosar penal privind decesul în condiții suspecte al muncitorului.

A murit în brațele medicilor Victima accidentului petrecut la Țăndărei, un bărbat de 59 de ani, se afla pe o schelă, la 7 metri înălțime. Omul s-a dezechilibrat și a căzut în gol, suferind mai multe leziuni în zona capului. La fața locului au intervenit medicii Serviciului de Ambulanță al Județului Ialomița,... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 11:25 (5216 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul șef Viorel Ștefu, la comanda Direcției de Investigații Criminale din cadrul IGPR!

Comisarul șef Viorel Ștefu, la comanda Direcției de Investigații Criminale din cadrul IGPR!

La mai puțin de două luni după ce a fost avansat în cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, fostul comandant al IPJ Ialomița, comisarul șef Viorel Ștefu a trecut la comanda Direcției de Investigații Criminale. Astfel, «urmare a aprobării ministrului Afacerilor Interne, cu data de 11 noiembrie 2016, comisar-șef de poliție Viorel Ștefu a fost împuternicit să exercite, cu caracter temporar, funcția de director al Direcției de Investigații Criminale». Locul său la comanda Direcției Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase a fost preluat de comisar-șef de poliție Ivancea Tiberiu-Iulian, acesta fiind împuternicit să exercite, cu caracter temporar... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2016, 18:55 (8447 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

11 profesori, condamnați la închisoare cu executare!

Sentință definitivă în dosarul «Mită pentru BAC 2012»

11 profesori, condamnați la închisoare cu executare!

Otilia Dumitru, fosta șefă a Învățămîntului ialomițean, va sta după gratii 3 ani

Curtea de Apel București a dat vineri, 11 noiembrie 2016, sentința definitivă în dosarul «Mită pentru BAC 2012 ». Ancheta a debutat la Slobozia, în vara anului 2012, 17 profesori fiind acuzați că au cerut șpagă elevilor pentru a promova Bacalaureatul, în sesiunea iunie-iulie. Printre inculpați s-a numărat și Otilia Dumitru, fostul inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Aceasta a fost condamnată la 3 ani de închisoare cu executare, magistrații interzicîndu-i exercitarea profesiei pentru 2 ani. De asemenea, alți 10 dascăli au primit pedepse definitive cu executare. 

Condamnări definitive la București!... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2016, 21:25 (205955 vizualizări - 213 comentarii)

EVENIMENT

PSD și PNL, de mână la sfintele moaște electorale

PSD și PNL, de mînă la sfintele moaște electorale

Vineri, 4 noiembrie 2016, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, împreună cu toți preoții Eparhiei și peste 10000 de credincioși au întîmpinat, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului. La procesiune au participat și liderii PSD și PNL Ialomița. Alături de Preasfințitul Vincențiu s-a aflat președintele PSD, Marian Neacșu. În rîndul următor, braț la braț, au însoțit icoana și «moaștele care străjuiesc Mînăstirea din Slobozia» președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru și deputatul PNL Cristina Pocora. Mai leneș din fire, deputatul Gheorghe Tinel s-a alăturat procesiunii... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2016, 14:25 (9686 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia intră în procedura de reacreditare

Spitalul Județean de Urgență Slobozia intră în procedura de reacreditare

Noua conducere a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a demarat procedurile privind reacreditarea celei mai mari unități medicale din Ialomița. Acreditarea este necesară pentru ca Spitalul Slobozia să poată beneficia de fondurile acordate de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Medicină de calitate
Potrivit informațiilor oficiale, ultima dată Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost acreditat să funcționeze în luna mai a anului 2012. Potrivit legii, acreditarea pe care a obținut-o este valabilă 5 ani, după care ea trebuie reînnoită. Termenul la care valabilitatea... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2016, 12:35 (14171 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Infractori dovediți de un bon fiscal

File din dosare

Infractori dovediți de un bon fiscal

EXCLUSIV: Mandat de arestare și pentru doctorul Mirel Diaconu, președintele AVPS «Bendis»!

Cea mai recentă anchetă a procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia scoate la iveală detalii uluitoare despre modul în care organele judiciare au prins persoanele care, vara trecută, au incendiat două mașini, aflate într-o parcare din Slobozia. Suspecții au intrat în atenția anchetatorilor din cauza unui bon fiscal, pe care l-au folosit ca să dea foc automobilelor. Hîrtia nu a ars în totalitate, pe aceasta rămînînd inscripționate informații prețioase care i-au ajutat pe polițiști să dea de urmă autorilor distrugerii. În acest dosar, o persoană a fost arestată preventiv, iar alte trei au fost lăsate în libertate de judecători.

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2016, 19:05 (14110 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia angajează un nou jurist

Vasile Zamfir, tras pe linie moartă

Spitalul Județean de Urgență Slobozia angajează un nou jurist

De luna viitoare, controversatul jurist al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Vasile Zamfir, va împărți biroul cu încă un coleg. În perioada 23-29 noiembrie 2016, unitatea medicală organizează un concurs pentru ocuparea unui post de consilier juridic, vacant încă din 2014. De-a lungul timpului, modul în care Vasile Zamfir a asigurat asistența juridică a Spitalului Slobozia a ridicat foarte multe semne de întrebare. În ultimii 2 ani, cea mai mare unitate medicală din Ialomița a fost implicată în peste 100 de litigii, jumătate dintre acestea fiind pierdute din cauza serviciilor îndoielnice prestate din punct de vedere juridic de Vasile Zamfir. Mai mult decît atît, juristul Zamfir a implicat... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2016, 18:35 (18357 vizualizări - 17 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Accidentat în timp ce încerca să traverseze

Duminică, 5 februarie a.c., un bărbat de 55 ani, din comuna Bărcănești, aflat la volanul unui autoturism, a accidentat un pieton care s-a angajat în traversarea DJ201 prin loc nepermis și fără să se asigure ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2012, 13:42
(12618 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru contrabandă cu țigări

Polițiștii ialomițeni au reținut joi, 2 februarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore, un bărbat de 45 ani, din comuna Rovine, pentru săvîrșirea infracțiunii de deținere și ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2012, 07:38
(16935 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permis, la volan

Un tînăr de 24 ani a fost depistat de către polițiști pe strada Ion Creangă din Fetești în timp ce conducea un autoturism fără să dețină permis de conducere și avînd o îmbibație alcoolică peste limita legală ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2012, 07:37
(14037 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Slobozia și Glodeanu Siliștea, bucată de tablă desprinsă de pe un bloc din Urziceni

În dimineața zilei de joi, 2 februarie a.c, în urma supraîncălzirii unei sobe, locuința unui cetățean din localitatea Glodeanu Siliștea a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii Secției Urziceni au intervenit ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2012, 07:32
(16869 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: I-a furat banii după ce au băut împreună

Miercuri, 1 februarie, polițiștii din Urziceni a fost alertați de către un bărbat de 85 ani, din Axintele, despre faptul că un consătean i-a furat din locuință 700 lei. Ulterior, polițiștii au stabilit ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:08
(13134 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Axintele furt


Grindu: Au furat din curtea unui localnic

Doi tineri de 15, respectiv 19 ani, sînt cercetați pe polițiști pentru furt calificat. Pe scurt, la data de 22 ianuarie, cei doi tineri au intrat în curtea locuinței unui bărbat de 77 ani, din comuna Grindu ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:06
(13081 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Grindu furt


Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului

«Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi Auto au pus în executare, conform rezoluției procurorului de caz miercuri, 1 februarie, măsura de restituire ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:05
(13005 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fără permis, la volan

Un bărbat de 41 ani a fost prins, miercuri, 1 februarie, de polițiști, în timp ce conducea o mașină pe strada Călărași, din Fetești, fără a avea permis de conducere. Pentru imprudența sa, individului i ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:04
(10968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive la Fetești și Urziceni

Miercuri, 1 februarie, în intervalul orar 18,00-21,00, polițiștii din Fetești și posturile de poliție arondate au organizat și desfășurat o serie de acțiuni pentru a identifica autorii de fapte penale, ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:01
(14719 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Coșul de fum, cauza unui incendiu

Un coș de fum deteriorat și neizolat corespunzător a fost cauza izbucnirii unui incendiu la o locuință din localitatea Manasia. Incidentul s-a produs marți, 31 ianuarie a.c., în jurul orei 10,30, iar la ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2012, 15:45
(12367 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia incendiu


DGFP Ialomița: Peste 69 milioane lei, datorii la bugetul de stat

Marți, 31 ianuarie 2011, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a publicat pe site-ul ANAF 1907 agenți economici care figurau cu obligații restante la bugetul general consolidat la data de decembrie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2012, 15:39
(12329 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DGFP Ialomița


ITM Ialomița: Ceai pentru angajații care lucrează în aer liber

«Avînd în vedere prognozele pe care Institutul Național de Meteorologie și Hidrologie le estimează cu referire la perioadele cu temperaturi scăzute care vor fi prezente în perioada următoare, Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2012, 15:32
(14279 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 17:51
(5160 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A luat foc cabina unui TIR!

Slobozia: A luat foc cabina unui TIR!

Cabina unui autotractor ce aparținea unei societăți comerciale din Slobozia a luat foc în după-amiaza zilei de luni, 30 ianuarie. Potrivit pompierilor, incendiul s-a produs cel mai probabil în urma unui ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 17:34
(14450 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Frigul face primele victime

Luni, 30 ianuarie a.c., polițiștii din Țăndărei au încercat să salveze de la îngheț un bărbat de 57 ani, care locuia într-un adăpost improvizat din bucăți de tablă și cartoane. Imediat polițiștii au anunțat ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 17:32
(16395 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii ialomițeni au deszăpezit peste 200 de mașini

În perioada 25-27 ianuarie, cele trei zile critice de viscol și ninsori abundente, jandarmii din cadrul Detașamentelor Slobozia și Urziceni au desfășurat acțiuni de deszăpezire a autovehiculelor ramase ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 15:38
(8523 vizualizări - 0 comentarii)


Groaznic accident între Coșereni și Movilița: Trei morți și patru răniți. Printre morți, un bebeluș de doar o lună!

Trei persoane au murit, iar patru bărbați, între care trei polițiști de la IPJ Iași, au fost răniți, într-un accident petrecut între localitățile Coșereni și Movilița. Accidentul s-a produs după ce un autoturism ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 08:59
(10706 vizualizări - 4 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Dezbatere publică pe buget

Potrivit prevederilor legale, Consiliul Județean va iniția o serie de dezbateri publice asupra proiectului bugetului propriu al județului Ialomița pe anul 2012. Drept urmare, despre repartizările bugetare ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 19:28
(14965 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat din curtea casei

O femeie de 56 ani, din Fetești, a reclamat polițiștilor sîmbătă, 28 ianuarie a.c., că persoane necunoscute au intrat în curtea locuinței sale de unde au furat mai multe țevi metalice și plasă din sîrmă ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 14:32
(13090 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomița: Băuți, la volan

Vineri, 27 ianuarie, polițiștii din Urziceni au oprit pentru control, în trafic, un microbuz condus de un localnic, de 38 ani. Pentru că mirosea a alcool, șoferul a fost testat cu aparatul Drager, care ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 14:31
(12484 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 115 amenzi în traficul rutier

Peste 115 sancțiuni contravenționale, 2 certificate de înmatriculare retrase și două permise reținute este bilanțul, pe scurt, al acțiunii polițiștilor ialomițeni, în traficul rutier județean, la sfîrșitul ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 14:30
(12090 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de ger

Ialomița: Cod Portocaliu de ger

Atenționarea Cod Galben de ger emisă de Administrația Națională de Meteorologie a fost schimbată în atenționare Cod Portocaliu. Astfel, în intervalul 30 ianuarie-3 februarie 2012, în Moldova, Muntenia, ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 11:32
(12512 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ger

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, «în intervalul 28 ianuarie-3 februarie 2012, în Moldova, Muntenia, Oltenia, Dobrogea, Transilvania și Maramureș, vremea va fi geroasă, mai ales în cursul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2012, 12:06
(11267 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Traficul rutier revine la normal. Se circulă în condiții de iarnă!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că sîmbătă, 28 ianuarie 2012, orele 18,00, traficul este în continuare blocat pe Autostrada A2 intre km 136 si km 159 ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 19:32
(7446 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Evaziune de 3,5 milioane lei cu produse petroliere

Un bărbat de 44 ani, din Fundata, administrator al unei societăți comerciale este cercetat penal pentru o evaziune de peste 3,5 milioane lei. Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au reținut ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:49
(13464 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: Zăpadă, foc și urgențe medicale

Joi, 26 ianuarie, pompierii Secției Urziceni au acționat timp de mai bine de 8 ore pe DN2, în apropierea comunei Movilița pentru deszăpezire. În urma intervențiilor, 33 de autoturisme, un microbuz și un ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:47
(15708 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Informare privind normele de venit

«Pînă la 31 ianuarie 2012, persoanele fizice care obțin venituri a căror impunere au la bază normele anuale de venit au dreptul să opteze pentru determinarea venitului net în sistem real» informează Direcția ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:46
(13455 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Codul Portocaliu, transformat în Cod Galben

Administrația Națională de Meteorologie a revenit la Codul Galben pentru mai multe județe care primiseră atenționarea de Cod Portocaliu în urmă cu trei zile. Printre județele care au revenit la avertizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2012, 19:43
(11685 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au fost realimentate cu electricitate toate localitățile

Efortul echipelor Enel pentru restabilirea alimentării cu energie electrică a localităților afectate de ninsorile și vîntul extrem de puternic a dat roade. Potrivit unui comunicat al ENEL, «în județul ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2012, 19:29
(11502 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Administrația Națională de Meteorologie a schimbat Codul Galben emis marți, 24 ianuarie 2012, cu atenționare Cod Portocaliu (pînă la 26 ianuarie, orele 18,00). Printre județele afectate se numără și Ialomița ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2012, 11:08
(16895 vizualizări - 5 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...