Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Începe reabilitarea energetică a 7 unități de învățământ din Slobozia

Programul «ELENA» în implementare

Începe reabilitarea energetică a 7 unități de învățământ din Slobozia

La Slobozia, Proiectul «ELENA» a ajuns, în sfârșit, în faza de execuție. Marți, 24 iunie 2025, reprezentanții admi­nistrației locale au semnat contractul de execuție în prezența oficialilor ADR Sud-Muntenia, organismul prin intermediul căruia au fost obținuți banii europeni necesari implementării pro­iectului. Lucrările se vor desfășura pe parcursul a 9 luni, iar primarul Alexandru Potor a dat asigurări că acti­vitatea didactică nu va fi perturbată.

 

7 unități de învățământ din 11, oficial în renovare În baza... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2025, 18:55 (3961 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Doctorul» Vasile Zamfir, somat să plătească sume primite necuvenit Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Situație reclamată în instanță

«Doctorul» Vasile Zamfir, somat să plătească sume primite necuvenit Spitalului Județean de Urgență Slobozia

În 2023, un control al Camerei de Conturi Ialomița la Spitalul Județean de Urgență Slobozia evidenția plata ilegală a unei indemnizații afe­rentă titlului de doctor către juristul Vasile Zamfir. Insti­tuția a făcut încă de atunci demersuri către unitatea medicală pentru a recupera cele peste 32 mii de lei net plătite. La 2 ani distanță, pentru că Zamfir a refuzat să achite acești bani, a fost acționat în instanță de către angajatorul său, respectiv Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

 

«Doctorul» Vasile Zamfir și sporul ilegal Legislația... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2025, 16:20 (16507 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Datoriile ADI «Lunca Dunării» i-au lăsat fără apă pe localnicii din Gura Ialomiței

Datoriile ADI «Lunca Dunării» i-au lăsat fără apă pe localnicii din Gura Ialomiței

Un imens scandal a izbucnit în comuna Gura Ialomiței după ce furnizorul de energie electrică a oprit alimentarea cu electricitate a stației de apă a localității. Motivul îl reprezintă datoriile acumulate de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Dunării» la plata facturilor. Asociația are drept de exploatare a acestei stații, fiind entitatea prin intermediul căreia s-a construit. Disperați, oamenii au sunat la 112 și au cerut ajutorul autorităților. Alexandru Florea, edilul comunei Gura Ialomiței, susține că a făcut demersuri pentru ca oamenii să primească apă. Se pare că și anul trecut comunitatea locală s-a confruntat cu aceleași probleme.

 

... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2025, 12:25 (3478 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Firme de apartament cu datorii imense la Stat, nederanjate de controlul Finanțelor

S-a întâmplat și la Slobozia

Firme de apartament cu datorii imense la Stat, nederanjate de controlul Finanțelor

bonus: Ce a omis Curtea de Conturi a României?

Curtea de Conturi a României a făcut publică o listă de peste 40 mii de firme din România, înregistrate la aceleași adrese, cu datorii imense la bugetul Statului. Județul Ialomița nu este însă străin de astfel de situații. La Slobozia, de exemplu, există aproximativ 100 de societăți comerciale ce figurează la două adrese din oraș. În ceea ce privește datoriile, toate aceste firme trebuie să plătească Statului taxe și impozite de aproximativ 21 milioane de lei. Curtea de Conturi a României arată că Fiscul ialomițean nu a făcut niciun demers pentru a recupera sumele. Mai mult, auditorii susțin faptul că funcționarii Administrației Județene a Finanțelor Publice... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2025, 07:55 (9605 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețea de gaze în Vestul județului Ialomița, prin Programul «Anghel Saligny»

Rețea de gaze în Vestul județului Ialomița, prin Programul «Anghel Saligny»

Printr-un comunicat publicat marți, 16 iunie 2025, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița Vest informează că a fost semnat contractul de proiectare și execuție lucrări pentru realizarea investiției «Înființare sistem inteligent de distribuție a gazelor naturale în cadrul ADI Ialomița Vest, județul Ialomița». Proiectul se regăsește în lista obiectivelor de investiții din cadrul Programului Național de Investiții «Anghel Saligny», având o valoare de 326,559 milioane de lei. Contractul de proiectare și execuție lucrări a fost parafat de toți reprezentanții primăriilor membre ale Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița Vest, respectiv... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2025, 14:45 (17603 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procent de promovare de 67,53% la Bacalaureat 2025

Ialomița: Procent de promovare de 67,53% la Bacalaureat 2025

Ministerul Educației a publicat vineri, 20 iunie 2025, rezultatele preliminarii ale examenului de Bacalaureat, sesiunea iunie 2025. Înainte de contestații, procentul de promovare a fost de 67,53%, cu mult mai mic decât cel înregistrat la nivel național. Județul nu a înregistrat nicio medie de 10, cea mai mare fiind de 9,91. Ea a fost obținută de un elev al Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia.

 

Fără medii de 10 la Bacalaureat 2025

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița arată că la examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie 2... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2025, 13:00 (9204 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 60 mii de lei cerute de medicul care ignoră pacienții Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Acțiune în instanță

Despăgubiri de 60 mii de lei cerute de medicul care ignoră pacienții Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Cunoscut opiniei publice pentru că a lăsat preț de 10 zile un pacient să aștepte o intervenție chirurgicală, iar pe un altul l-a adus în pragul disperării, acesta tăindu-și venele în fața cabinetului, medicul ortoped Ștefan Anghel a dat în judecată Spitalul Județean de Urgență Slobozia, nemulțumit că nu mai poate efectua gărzi. Decizia a fost motivată de faptul că medicul a refuzat să-și obțină permisul pentru utilizarea aparatelor de radiologie în timpul intervențiilor chirurgicale, eliberat de Comisia Națională pentru Controlul Activităților Nucleare. Acum cere unității medicale plata unor despăgubiri morale și materiale în valoare de 60 mii de lei. Între... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2025, 08:05 (8197 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița a început oficial judecata șpăgilor luate în cadrul Poliției Autostrăzi-Fetești

Tribunalul Ialomița a început oficial judecata șpăgilor luate în cadrul Poliției Autostrăzi-Fetești

În anul 2018, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a început urmărirea penală a 4 agenți ai Poliției Autostrăzi-Fe­tești, sub acuzația de «luare de mită». În iunie 2025, Tribu­nalul Ialomița a început oficial judecata acestora, după ce ancheta a fost refăcută integral. Surse ju­diciare au afirmat că doi dintre agenții acuzați de fapte de co­rupție și-ar mai desfășura activitatea în cadrul Poliției Române, fiind puși la dispoziție.

 

Dosar plimbat între Parchet și instanțe În anul 2018, Parchetul... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2025, 12:15 (7661 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CJAS Ialomița are de plătit 4,4 milioane de lei pentru servicii medicale acordate în străinătate

CJAS Ialomița are de plătit 4,4 milioane de lei pentru servicii medicale acordate în străinătate

În 2024, peste 500 de ialomițeni au beneficiat de servicii medicale în străinătate, atât în state din Uniunea Europeană, cât și în țări din afara spațiului comunitar. Valoarea totală a acestor servicii este de 7,2 milioane de lei, potrivit unui raport oficial al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. Doar o parte dintre aceste intervenții au fost plătite de CJAS Ialomița. La sfârșitul anului trecut, valoarea sumelor care trebuiau achitate a fost de 4,4 milioane de lei. Iar datoria încă există în baza de date a instituției, potrivit aceluiași document oficial.

 

Datorii către furnizorii din străinătate... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2025, 07:55 (1226 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia plătește cheltuielile neeligibile pentru reabilitarea unităților de învățământ

Ședință de îndată a Consiliului Local

Slobozia plătește cheltuielile neeligibile pentru reabilitarea unităților de învățământ

În urmă cu câteva zile, aleșii locali ai Sloboziei au parti­cipat la o ședință de îndată a Consiliului Local Slobozia. Ordinea de zi a cuprins 13 proiecte de hotărâri, toate inițiativele fiind aprobate de consilierii locali. Printre acestea s-au numărat și proiectele privind suportarea din bugetul local al orașului a cheltuielilor neeligibile ce vizează investițiile în reabili­tarea energetică a unităților de învățământ din Slobozia. Rea­mintim faptul că 7 unități de învățământ din oraș, grădinițe, școli gimnaziale și licee, au fost incluse în Progra­mul «ELENA». Alexandru Potor, primarul Sloboziei, a avertizat... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2025, 10:05 (8614 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apă cu «program» la Amara

Apă cu «program» la Amara

La Amara, de câteva zile, apa este furnizată cu «program». Primarul Valentin Moraru, în calitate de președinte al Comitetului Local pentru Situații de Urgență, a luat această decizie fiind emisă o hotărâre în acest sens.

 

«Program» de distribuție a apei Prin Hotărârea nr. 1 din data de 10.06.2025, președintele Comitetului Local pentru Situații de Urgență al orașului Amara, primarul localității Valentin Moraru a decis ca, pentru o perioadă de 30 de zile, apa să se furnizeze cu «program». Decizia a survenit «... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2025, 17:05 (4488 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are peste 1100 de persoane înscrise în Registrul Național al Agresorilor Sexuali

Ialomița are peste 1100 de persoane înscrise în Registrul Național al Agresorilor Sexuali

În cei 4 ani scurși de la înființarea Registrului Național al Agresorilor Sexuali, Ialomița a introdus în această bază de date electronică peste 1100 de persoane. Statistica a fost furnizată de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița ca urmare a investigațiilor desfășurate în toată această pe­rioadă în dosare ce vizează comiterea infracțiunilor de natură sexuală, a celor de exploatare a persoanelor sau de abu­zuri asupra minorilor. Din nefericire, un sfert dintre aceste anchete vizează fapte de exploatare sau de abuzuri sexuale asupra copiilor. În mod surprinzător, analizând situația dosarelor înregistrate pe rolul instanțelor din... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2025, 16:20 (2565 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acuzații de incompatibilitate la vârful CJRAE Ialomița prin derularea proiectului «TehniCOOL2»

Control al Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene

Acuzații de incompatibilitate la vârful CJRAE Ialomița prin derularea proiectului «TehniCOOL2»

bonus: A început «TehniCOOL3»

Un control al Ministerului Investițiilor și Fondurilor Europene cu privire la derularea unui proiect finanțat din bugetul Uniunii Europene și implementat la nivel local de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în perioada 2020-2022, a scos la iveală mai multe nereguli în ceea ce privește parte­nerii instituției în acest proiect. Unul dintre aceștia este Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița, repre­zentat de directorul executiv Camelia Bănescu. Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene susține că directorul CJRAE Ialomița s-ar fi aflat în incompatibilitate, având calitate dublă în acest proiect. Pe cale de consecință... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2025, 07:50 (7602 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A fost semnat contractul de execuție pentru extinderea rețelei de gaze la Fetești și Stelnica

A fost semnat contractul de execuție pentru extinderea rețelei de gaze la Fetești și Stelnica

În urmă cu o săptămână, administrațiile locale din Fetești și Stelnica au semnat contractul de execuție pentru extinderea și, implicit, înființarea rețelei de gaze care va deservi cele două localități. Lucrările, potrivit actului semnat, se vor încheia în decembrie 2028.

 

Gaze naturale la Fetești și Stelnica Pentru a putea accesa fondurile puse la dispoziție pentru derularea proiectelor privind amenajarea rețelelor de gaze naturale, municipiul Fetești și comuna Stelnica au încheiat un parteneriat de colaborare care oferă avantaje ambelor comunități... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2025, 10:40 (3166 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

750 mii de lei pentru iluminat public în comuna Platonești

750 mii de lei pentru iluminat public în comuna Platonești

Administrația locală din Platonești a inițiat un proiect de anvergură ce are ca obiectiv «creșterea eficienței energetice a iluminatului public» din localitate. Valoarea acestui proiect este de 750 mii de lei.

 

Fonduri oferite de Administrația Fondului pentru Mediu Administrația locală din comuna Platonești a inițiat acest proiect și a beneficiat de finanțare din partea Administrației Fondului pentru Mediu, în cadrul «Programului pri­vind sprijinirea eficienței energetice și a gestionării inteligente a energiei în infrastructura de iluminat public... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2025, 15:35 (2603 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Construcția Ambulatoriului Spitalului Orășenesc Țăndărei, aproape de final

Construcția Ambulatoriului Spitalului Orășenesc Țăndărei, aproape de final

Administrația locală din Țăndărei anunță că, în cel mai scurt timp, se va realiza recepția Ambulatoriului din curtea Spitalului Orășenesc Țăndărei. «Mă bucur să vă anunț că lucrările sunt realizate în proporție de aproximativ 95%, iar evoluția este una foarte bună!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

 

Investiție de 3 milioane de euro Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 3 milioane de euro, finan­țarea fiind asigurată cu fonduri europene, prin intermediul ADR Sud Muntenia. Es­timăm că lucrările vor fi finalizate complet... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2025, 10:10 (2248 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Ialomița Nord», parcul eolian RENOVATIO de aproape 250 MW

«Ialomița Nord», parcul eolian RENOVATIO de aproape 250 MW

În ședința din 5 iunie 2025, Comitetul de Reglementare din cadrul Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei a aprobat, printre altele, una dintre cele mai mari autorizații pentru înființarea unei capacități eoliene din România: 246,372 MW capacitate instalată. Investiția va cuprinde o linie de cel puțin 50 de turbine eoliene, desfă­șurată pe direcția Țăndărei-Valea Ciorii-Ograda-Bucu-Gheorghe Lazăr-Grivița. În fapt, proiectul aparține Grupului RENOVATIO și va beneficia de o finanțare exclusivă prin Banca Mondială, la nivel local fiind reprezentată de firma Țăndărei Solar.

 

Renovatio, parc eolian în Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2025, 12:10 (6937 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, la coada clasamentului după numărul de angajați raportat la numărul de locuitori

Ialomița, la coada clasamentului după numărul de angajați raportat la numărul de locuitori

Numărul de salariați raportat la populație plasează Ialomița pe unul dintre ultimele locuri în ceea ce privește acest clasament. Astfel, cu cei 49116 de salariați raportați la numărul total de puțin peste 250000 de locuitori, Ialomița înregistrează un procent de 19,7% după ponderea angajaților din totalul populației rezidente. La nivel național, cei 59042 de angajați plasează Vasluiul sub Ialomița în ceea ce privește procentul raportat la populația rezidentă, 16%. De asemenea, și Botoșaniul, cu cei 61261 de salariați înregistrați, ajunge la un procent de 15,7% raportat la locuitorii rezidenți, procentul situând Botoșaniul sub Ialomița. Tot sub județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2025, 07:50 (5171 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița poate elibera cărți de identitate electronice

Ialomița poate elibera cărți de identitate electronice

Direcția pentru Evidența Persoa­nelor Ialomița anunță faptul că județul Ialomița poate emite buletine electro­nice. Solicitările se depun on-line și vor fi procesate pentru moment la sediul instituției din Slobozia și la Serviciul Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor Slobozia.

 

Un sistem funcțional De luni, 2 iunie 2025, Direcția pentru Evidența Persoanelor Ialomița a operaționalizat sistemul prin intermediul căruia poate eli­bera buletine electronice. Persoa­nele interesate pot face o programare la ghișeul Direcției pentru Evidența Persoanei cu data... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2025, 12:20 (5740 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Se amână asfaltarea străzilor din Slobozia Nouă

Un an de promisiuni, niciun rezultat

Se amână asfaltarea străzilor din Slobozia Nouă

bonus: 1,9 milioane de lei pentru Șoseaua Brăilei

În mai 2024, Primăria Slobozia a semnat un contract de 21 milioane de lei pentru asfaltarea a 10 străzi din Cartierul Slobozia Nouă. Finanțarea ar fi trebuit asigurată din bugetul local al orașului, însă actualul edil al Sloboziei, Alexandru Potor, susține că investiția nu se poate realiza cu fonduri proprii. Pe cale de consecință, proiectul se amână până la identificarea unei surse de finanțare. O soluție ar fi Compania Națională de Investiții, instituție care ar fi inclus pe «lista de sinteză» investiția de la Slobozia.

 

Administrația Potor își dorește, dar nu are cu ce... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2025, 08:05 (13383 vizualizări - 18 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Copil de 15 ani, electrocutat în triajul CFR

În timp ce se afla în zona triajului CFR Țăndărei, un băiat de 15 ani s-a urcat pe un vagon și s-a electrocutat, suferind arsuri pe aproximativ 40% din suprafața corpului. Pompierii de la Garda Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:14
(12147 vizualizări - 2 comentarii)


Balaciu: I-a luat foc casa de la jarul sobei

Locuința unui cetățean din Balaciu a fost cuprinsă de flăcări după ce proprietarul, încercînd să alimenteze o sobă cu combustibil, nu a sesizat cînd jarul din interior a căzut pe materialele combustibile ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:13
(16264 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


Țăndărei: I-a furat telefonul în biserică

O femeie de 66 ani, din orașul Țăndărei, a alertat poliția duminică, 27 noiembrie a.c., cu privire la faptul că în timp ce se afla în incinta unei biserici i-a fost sustras telefonul mobil din geantă. ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:01
(16788 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: I-a furat aracii din curte ca să-i vîndă la fier vechi

Poliția Slobozia a fost sesizată sîmbătă, 26 noiembrie a.c., de către un bătrîn de 72 ani, domiciliat pe raza municipiului, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras din curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:58
(15145 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Patron cercetat penal

Poliția Fetești, urmare a unei sesizări a Direcției Generală de Finanțe Publice Ialomița, a demarat cercetările față de administratorul unei societăți comerciale din comuna Făcăeni, un bărbat de 60 ani ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:56
(19484 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Dosar penal pentru că a refuzat să fie testat alcoolscop

Un tînăr de 35 ani, din comuna Andrășești, a refuzat testarea cu aparatul etilotest Drager și recoltarea de probe biologice de sînge în vederea stabilirii alcoolemiei de către polițiștii care l-au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:50
(12136 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Bătrînul de 74 ani l-a lăsat la volan pe copilul de 12 ani!

Duminică, 27 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe DJ201-Bărcănești, un minor în vîrstă de 12 ani, din comuna Manasia, în timp ce conducea un autoturism, fiind însoțit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:47
(11378 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

La primele ore ale dimineții de 26 noiembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza municipiului Fetești un tînăr, de 29 ani, din Călărași, în timp ce conducea un autoturism aflîndu-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:44
(9785 vizualizări - 0 comentarii)


Păltiniș: A încercat să evite un pieton și s-a izbit frontal de un alt vehicul

În timp ce un tînăr, de 33 ani, din Slobozia, conducea vineri, 25 noiembrie a.c., o autoutilitară pe DN2A din direcția Urziceni către Slobozia, pe raza comunei Păltiniș, a evitat acroșarea unui pieton care ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:41
(11162 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Surprinși la volan fără permise

Vineri, 25 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a oprit pentru control în trafic pe raza municipiului Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, în vîrstă de 38 ani. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:39
(13846 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 294 de sancțiuni contravenționale, amenzi de peste 61000 lei

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:36
(19222 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

Efectivele Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au fost sesizate duminică, 27 noiembrie a.c., de către un agent de pază al unei societăți comerciale de pe raza comunei Movila despre faptul că mai multe persoane ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:35
(13670 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Pieton izbit consecutiv de trei autovehicule. Șoferii nu au oprit la locul accidentului!

Joi, 24 noiembrie a.c., în jurul orei 17.15, pe DN2, în afara localității Urziceni, în timp ce un bărbat s-a angajat în traversarea părții carosabile prin loc nepermis și fără să se asigure, a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:32
(8535 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Casieriile Enel din Ialomița, închise de 1 decembrie

Toate casieriile Enel Energie din județul Ialomița vor fi închise joi, 1 decembrie 2011, zi liberă legală cu ocazia Zilei Naționale a României. Activitatea va fi reluată conform programului obișnuit de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:06
(11605 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în școli, o prioritate a polițiștilor: 7 elevi chiulangii depistați

Efective din cadrul Poliției Fetești au acționat pe lina prevenirii și combaterii delincvenței juvenile și asigurării climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă a unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:02
(9617 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

Ultimele autospeciale așteptate anul acesta la Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au sosit la sediul unității. Autospecialele de lucru cu apă și spumă sînt de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:01
(12213 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Beat la volan

O patrulă de siguranță publică a identificat, pe raza comunei Balaciu, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 61 ani, din comuna Sfântu Gheorghe, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:00
(11928 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Eliberarea de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii măsurilor de dezvoltare rurală cuprinse în axa II din Programul Național de Dezvoltare Rurală 2007-2 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:58
(15425 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț identificat de polițiști la scurt timp după ce a furat un telefon mobil

Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că unei femei de 48 ani i-a fost sustras telefonul mobil din interiorul firmei unde este gestionară. Din verificările efectuate, s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:56
(11057 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița avertizează asupra gripei aviare din Ungaria

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță toți crescătorii de păsări din exploatațiile nonprofesionale că, în conformitate cu mesajul transmis de Comisia Europeană, a ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:54
(11951 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

Doi bărbați, unul din Slobozia, iar celălalt din Coșereni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost încarcerați în Penitenciarul Slobozia. Unul dintre cazuri ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:52
(12606 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției pe raza localităților Urziceni și Țăndărei

Efective sporite de polițiști au acționat pe raza localităților Urziceni și Țăndărei pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență și asigurarea climatului de siguranță și disciplină în traficul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:50
(18866 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan la primele ore ale dimineții

O patrulă din cadrul Biroului Rutier a identificat în dimineața zilei de joi, 24 noiembrie a.c., pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un localnic, de 33 ani, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 13:00
(10068 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Copil de 9 ani, acroșat de un autoturism

Miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, pe DN2A, în afara localității Ograda, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 41 ani, din ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:57
(9078 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Țăndărei: Doi tineri hoți furau din curțile localnicilor

Doi tineri de 21, respectiv 23 ani, ambii din Țăndărei au fost reținuți pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cei în cauză, în perioada ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:53
(11374 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


AJOFM Ialomița: 59 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 23 noiembrie 2011, sînt disponibile doar 59 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:47
(15179 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Surprinși în timp ce săpau șanțul pentru a scoate o conductă de irigații

Un feteștean de 45 ani a alertat Poliția cu privire la faptul că pe terenul său, situat în extravilanul Feteștiului, a surprins doi bărbați care sapă pe aliniamentul unei instalații de irigații cu scopul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:41
(7409 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recepție organizată de președintele Consiliului Județean Ialomița

Miercuri, 30 noiembrie a.c., președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă va organiza o recepție oficială. Evenimentul va marca sărbătorirea Zilei Naționale a României și va fi organizat ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:39
(12458 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Flăcările au mistuit o rulotă fast-food

Un incendiu a izbucnit în cursul nopții la o rulotă în care se produceau și se comercializau preparate de tip fast-food din Fetești. Flăcările au fost observate și anunțate prin 112, în jurul orei 3,00 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:07
(10885 vizualizări - 0 comentarii)


Explozie urmată de un incendiu la o stație de gaze din zona Urziceni

Explozie urmată de un incendiu la o stație de gaze din zona Urziceni

Evenimentul s-a produs miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 18.30, la o stație de preîncălzire a gazelor a Romgaz SA Mediaș, situată pe un teren viran de pe DN1D Urziceni-Bărbulești. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:02
(14372 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...