Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Angajații Primăriei Slobozia vor fi evaluați administrativ

Atenție, după 25 de ani se lucrează!

Angajații Primăriei Slobozia vor fi evaluați administrativ

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a promis alegătorilor «o administrație performantă, orientată către nevoile cetățenilor». Prima măsură a noului edil este aceea de a transparentiza activitatea instituției pe care o conduce. Potrivit primelor concluzii ale noii administrații, schema de personal actuală este insuficientă pentru nevoile contribuabililor. «Evaluarea angajaților va fi făcută la sfîrșitul anului...» a declarat Adrian Mocioniu.

Mocioniu limpezește Primăria
Devenit, la nici 40 de ani, primarul unui oraș falimentar, Adrian Mocioniu încearcă să-și respecte promisiunile... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2016, 19:50 (28003 vizualizări - 41 comentarii)

EVENIMENT

Val de litigii în instanță pentru recuperarea creditelor restante

Băncile luptă cu rău-platnicii

Val de litigii în instanță pentru recuperarea creditelor restante

Băncile din Ialomița sînt cu ochii în patru după creditorii care nu-și onorează ratele la timp. În cazul în care există întîrzieri, unitățile bancare apelează la instanțe pentru a-și recupera sumele. Așa se face că, în prezent, judecătoriile din Ialomița sînt asaltate de procesele intentate de bănci clienților rău-platnici. La Judecătoria Slobozia, de exemplu, de la începutul anului și pînă în prezent au fost înregistrate peste 1000 de dosare privind încuviințările de executare silită a datornicilor.

Executări silite pe bandă rulantă
Cînd vine vorba despre acordarea unui credit... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2016, 19:15 (4642 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mediul de afaceri din Ialomița, în pragul radierii

Ialomița demonstrează încă o dată incapacitatea de a-și reveni din colapsul financiar în care a intrat în ultimii ani. Statistica Oficiului Național al Registrului Comerțului arată faptul că numărul firmelor radiate la nivelul județului a crescut simțitor în primele 5 luni ale anului în curs, comparativ cu cel precedent. Probleme întîmpină și societățile înființate de studenți sau proaspăt absolvenți de facultate.

Firmele din Ialomița mor încet, dar sigur...
Rapoartele Oficiului Național al Registrului Comerțului referitoare la activitatea mediului de afaceri din Ialomița în anul... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2016, 18:40 (4200 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

LAPAR cere public diminuarea prețurilor de referință pentru cereale

LAPAR cere public diminuarea prețurilor de referință pentru cereale

De ani buni Ialomița are cele mai mari prețuri de referință la cereale din întreaga regiune. Anul acesta, Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România (LAPAR) cere public administrației județene diminuarea acestor prețuri la nivelul stabilit în județele limitrofe. Reamintim că pentru grîu, de exemplu, a fost de 0,71 lei/kg în anul 2015. Prim comparație, valoarea stabilită de autoritățile județene din Brăila a fost de 0,58 lei/kg...

Fermierii sînt nemulțumiți Fermierii ialomițeni cer de ani buni diminuarea prețului de referință la pentru cereale. Situația afectează, în primul... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2016, 17:45 (3931 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Viitorii polițiști din Ialomița au depus jurământul de credință

Viitorii polițiști din Ialomița au depus jurămîntul de credință

Ceremonie la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Luni, 11 iulie 2016, cei 43 de candidați care au absolvit examenul de încadrare în funcții din sursă externă au depus jurămîntul de credință. Viitorii polițiști vor fi încadrați la secțiile de Poliție din mediul rural.

Uniforme noi la IPJ Potrivit informațiilor, la data de 1 aprilie 2016 Inspectoratul General al Poliției Române a dat startul recrutărilor din sursă externă. La nivelul județului Ialomița au fost scoase la concurs 62 de posturi, la Posturile de Poliție din mediul rural. La testările care s-au desfășurat în luna... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2016, 17:10 (5410 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Acțiunea Unionistă 2012» face legea în Ialomița

Ospitalitate administrativă pe bani publici

«Acțiunea Unionistă 2012» face legea în Ialomița

Vineri, 8 iulie 2016, în Sala Amfiteatru din cadrul Centrului Cultural Ionel Perlea s-a derulat a III-a etapă a proiectului  «Cunoaște-ți țara», inițiat de Asociația «Acțiunea Unionistă 2012» în parteneriat cu Consiliul Județean Ialomița. În cadrul acestui parteneriat, 200 de tineri din Republica Moldova vor vizita Ialomița. Parteneriatul nu prevede însă ca tinerii ialomițeni să viziteze, la rîndu-le, Republica Moldova. Oficialii ialomițeni care au semnat parteneriatul susțin că nu s-au gîndit pînă acum la acest aspect...

Protocol unilateral
Vineri, 8 iulie 2016, Consiliul... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2016, 16:50 (2523 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procent de promovabilitate de 64,27% în județul Ialomița

Rezultate Bacalaureat 2016

Procent de promovabilitate de 64,27% în județul Ialomița

Ministerul Educației a făcut publice rezultatele preliminarii la Bacalaureat 2016, sesiunea iunie-iulie. Procentul de promovabilitate înregistrat la nivelul județului Ialomița a fost de 64,27%. Cele mai multe medii, în număr de 285, au fost cuprinse între 8,00 și 8,99.

«Sîntem mulțumiți de rezultate»
Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, procentul de promovabilitate la nivelul județului a fost de 64,27%. Cu toate acestea, promoția curentă de absolvenți a reușit să obțină un procent de promovabilitate de 72,33 %. Pe unități de învățămînt, cel mai bun... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2016, 14:45 (7047 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii personali ai președintelui Victor Moraru

La vremuri noi, consilieri noi

Consilierii personali ai președintelui Victor Moraru

Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița a decis să schimbe garnitura de consilieri personali la care are dreptul, potrivit legii. Astfel, din cei 3 consilieri personali ai președintelui Ciupercă, singurul care se regăsește pe noua listă rămîne Eduard Plăiașu. Noile achiziții ale președintelui sînt Cristina Petrescu și Valentina Dumitru. «Consilierii personali se află 24 de ore din 24 la dispoziția președintelui!» spune Victor Moraru...

Fă-mă, mamă, consilier
«În vederea eficientizării activității desfășurate de autoritățile locale și în acord cu dezideratele... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2016, 14:10 (33591 vizualizări - 63 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița așteaptă Legea Cadastrului General

Ialomița așteaptă Legea Cadastrului General

Preocupările guvernamentale pentru o nouă Lege a Cadastrului General prind contur. Săptămîna trecută, Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița a anunțat că a intrat în vigoare o nouă reglementare legislativă favorabilă administrațiilor locale. «Este un sprijin direct pentru primarii localităților ialomițene...» a declarat Tănase Mihalcea, noul șef al OCPI Ialomița.

Planuri mari, posibilități reduse
La sfîrșitul anului precedent, Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) anunța demararea Programului Național de Cadastru și Carte Funciară 201... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2016, 12:40 (8824 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colonelul Adrian Popa s-a pensionat

ISU Ialomița își caută un nou șef

Colonelul Adrian Popa s-a pensionat

La doar un an și jumătate după ce a preluat frîiele Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița, colonelul Adrian Popa predă ștafeta de conducător colonelului Dan Ciompec. Invocînd motive familiale, col. Popa s-a pensionat în urmă cu o săptămînă. Noua conducere a instituției va asigura funcția de comandă interimar, timp de 6 luni.

Militar timp de 26 de ani
Colonelul Adrian Popa a fost detașat să conducă ISU Ialomița din 17 decembrie 2015. Înainte de a ajunge în județul nostru, el a deținut funcția de prim adjunct al ISU «Dealu Spirii» din... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2016, 11:15 (12886 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alexandru Stoica, fostul primar al Sloboziei, a scăpat de închisoare

Sentință definitivă în dosarul «Art Oil»

Alexandru Stoica, fostul primar al Sloboziei, a scăpat de închisoare

Curtea de Apel București s-a pronunțat marți, 5 iulie 2016, definitiv în dosarul «Art Oil», care i-a avut ca inculpați pe Alexandru Stoica, fostul edil al Sloboziei, Agripina Costea și Marian George Corneliu, doi dintre subordonații acestuia. Condamnat inițial la 3 ani de închisoare cu executare, Alexandru Stoica a fost «iertat» de magistrați, fiind obligat să ispășească un an de închisoare, sub supraveghere, cu un termen de încercare de 3 ani. O situație similară se regăsește și în cazul celorlalți doi inculpați ai cauzei.

Sentința este definitivă
Dosarul «Art... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2016, 01:10 (38839 vizualizări - 60 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aerodrom NATO la Fetești

Investiție militară de 32 milioane de euro

Aerodrom NATO la Fetești

De 3 ani, aerodromul Bazei Aeriene 86 din Fetești a intrat într-un amplu program de reabilitare și modernizare. Lucrările sînt demarate cu fonduri ale Programului NATO de Investiții în Securitate (NSIP). Prin aceste lucrări se asigură o bază la standarde NATO pentru avioanele F-16 care urmează să intre în dotarea Armatei Române.

Se lucrează intens
Lucrările de reabilitare și modernizare a infrastructurii aerodromului Bazei Aeriene 86 de la Fetești au fost începute în luna noiembrie a anului 2013, cu finanțare prin Programul NATO de Investiții în Securitate (NSIP). «Toate aceste... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 22:15 (8675 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acuzații de fraudă la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Acuzații de fraudă la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Organizarea unui concurs pentru funcția de medic specialist în Chirurgie Pediatrică la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești agită spiritele în cadrul unității medicale. Într-un mesaj scris transmis reporterilor Independent se preciza faptul că testarea ar fi fost fraudată de reprezentații Comisiei de Evaluare. Nicolae Dugală, managerul spitalului, infirmă aceste aspecte și precizează că totul este un război între medici. Situația devine și mai interesantă în contextul în care concursul s-a anulat pe ultima sută de metri...

S-a întîmplat la Fetești... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 20:20 (26477 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Terenurile agricole din Ialomița, «controlate» de străini

Firmele «străine» cu afaceri în domeniul agricol au pus stăpînire și pe terenurile din Ialomița. Un raport al Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură arată faptul că dintr-un total de 358 mii de hectare pentru care se plătesc anual subvenții, peste 45 mii sînt deținute sau administrate de reprezentanții unor societăți cu capital străin. Majoritatea întreprinzătorilor provin din state europene precum Franța, Danemarca, Spania, Portugalia sau Grecia, dar și din țări ale Asiei, precum Libanul.

Latifundiari occidentali în Bărăgan
Potrivit ultimelor date statistice, Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 18:15 (15309 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Uzina» Polaris a ajuns la Slobozia

«Uzina» Polaris a ajuns la Slobozia

Polaris M Holding a anunțat că în următoarele două săptămîni va igieniza toate pubelele din oraș. Firma răspunde astfel cererii municipalității de a asigura spații curate de depozitare a deșeurilor menajere. «Uzina» pe roți este una dintre cele două existente la acest moment România și are o valoare de aproximativ 180000 de euro.

Polaris face ce nouă nu ne place
Pentru a preveni răspîndirea mirosurilor neplăcute în zona platformelor de gunoi din oraș, conducerea Polaris M Holding Slobozia a adus în oraș o autoutilitară unică în țară, care poate fi văzută deja pe străzile din municipiu... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 17:50 (4371 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia, obligată să plătească despăgubiri materiale

Proces în instanță pentru o palmă de pămînt

Primăria Slobozia, obligată să plătească despăgubiri materiale

În urmă cu o săptămînă, Tribunalul Ialomița a obligat Primăria Slobozia la plata unor daune materiale în valoare de aproximativ 250 mii de lei. Procesul a fost intentat de un cetățean din oraș, după ce administrația locală a trecut în domeniul public terenul pe care acesta îl moștenise în baza Legii 10/2001, fără să-i plătească despăgubirile. Soluția dată de instanță nu este definitivă și poate fi atacată cu recurs.

Proprietar, vreau pămînt După ce a făcut demersuri în vederea împroprietăririi, numitul Halarambie C. din Slobozia a beneficiat în prima jumătate a anilor 2000 de 400 metri... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 15:20 (4220 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Elev sclipitor, pedepsit de directorul Liceului «Carol I» Fetești

Corigent pentru «delict de opinie»

Elev sclipitor, pedepsit de directorul Liceului «Carol I» Fetești

Olimpic la Informatică și Limba Engleză, un elev de clasa a XI-a al Liceului «Carol I» din Fetești a ajuns corigent la Fizică și în prag de exmatriculare. Conducerea școlii pune întreaga situație pe seama absențelor pe care adolescentul le-a acumulat în timpul anului școlar, el fiind înscris și la un program de pregătire extrașcolară în Informatică, desfășurat la Cluj. De cealaltă parte, elevul consideră că problemele de la școală au apărut după ce într-un interviu televizat a vorbit deschis despre realitățile cu care se confruntă sistemul românesc de învățămînt.

Întîmplare revoltătoare... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 12:45 (12270 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Holdingul A&S Internațional, investiții de 11 milioane de euro

Joi, 30 iunie 2016, holdingul A&S Internațional a inaugurat o nouă bază de depozitare pentru cereale, de aproximativ 30000 de tone, investiție totalizînd aproximativ 3 milioane de euro. Investiția face parte dintr-un proiect mai amplu, demarat în 2011, în cadrul căruia grupul de firme A&S Internațional a reușit să construiască o bază de depozitare de aproximativ 40000 de tone, totalizînd 4,5 milioane de euro, și o bază FNC (fabrică de nutrețuri combinate), în valoare de 4 milioane de euro. Platforma de depozitare/încărcare/descărcare transformă  A&S Internațional într-unul dintre cei mai mari competitori de pe piața regională, capacitatea de stocare a a cerealelor ridicîndu-se... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 11:05 (8363 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

 Limba Română, proba de foc pentru absolvenții de liceu

Bacalaureat 2016 Ialomița

Limba Română, proba de foc pentru absolvenții de liceu

Luni, 4 iulie 2016, a început oficial desfășurarea probelor scrise la Bacalaureat 2016, cu Limba și Literatura Română. În funcție de profil, elevii au avut de rezolvat subiecte diferite. Astfel, cei de la Uman au fost nevoiți să redacteze un eseu despre un roman psihologic studiat, iar cei de la Real să prezinte tema principală a unui roman interbelic. Deși gradul de dificultate al subiectelor a fost scăzut, notele la care se așteaptă elevii sînt destul de mici. «Cred că am făcut de 7...» ne-a declarat un absolvent de liceu din Slobozia, imediat ce a ieșit din sala de examen.

Subiecte distincte... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2016, 15:00 (5822 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Rezultate parțiale la Evaluarea Națională 2016

4 elevi din Ialomița cu medii de 10

Ministerul Educației a făcut publică lista rezultatelor parțiale la Evaluarea Națională 2016. Raportat la nivelul județului Ialomița, datele arată că 4 elevi au obținut medii de 10, în timp ce peste 200 au primit note cuprinse între 5,00 și 5,92. Rezultatele finale vor fi făcute publice pe 5 iulie 2016, după rezolvarea contestațiilor.

Elevii, salvați de telefoanele inteligente
Oficialii din cadrul Ministerului Educației au anunțat public faptul că rezultatele parțiale la Evaluarea Națională 2016 vor fi făcute publice vineri, 1 iulie 2016, la orele 16,00. La Slobozia, în curtea... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2016, 19:35 (19596 vizualizări - 21 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

În perioada aprilie-iunie 2019, IPJ Ialomița organizează campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Astfel, miercuri, 22 mai a.c., polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 19:10
(4847 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Fetești

Joi, 23 mai a.c., începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este simulată producerea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 23:53
(3931 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Percheziții la hoți din magazine

Polițiștii din Urziceni au reținut trei bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 46 de ani, din Căzănești, pentru sustragerea mai multor bunuri din incinta unei societăți comerciale. În fapt, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 20:10
(5110 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursuri cu și pentru elevi

Marți, 21 mai a.c., începând cu orele 9,30, Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia a găzduit concursul «Cu viața mea apăr viața». 15 echipaje de ciclu gimnazial și liceal s-au întrecut în concursul ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:35
(5653 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis pe străzile Sloboziei

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un tânăr, de 21 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu, deși acesta nu deținea permis pentru nicio ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:20
(3485 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Sudiți și Gura Ialomiței. Șoferii erau beți la volan!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 18/19 mai a.c., la Sudiți s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tânăr, de 23 de ani, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, acesta a ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:10
(6485 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a acroșat un autoturism

Joi, 16 mai a.c., în jurul orelor 23,00, un bărbat de 33 de ani, din Fetești, a provocat un accident rutier, acroșând autoturismul unei tinere, de 21 de ani, din aceeași localitate. Șoferii auto au fost ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:35
(4110 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoț din magazine, arestat preventiv

Joi, 16 mai a.c., un bărbat, de 51 de ani, din Ilfov, a fost surprins în flagrant, pe timpul nopții, de polițiștii Secției de Poliție Rurală Slobozia după ce ar fi sustras bunuri din două societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(4668 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul electric!

În intervalul 20-24 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(6867 vizualizări - 0 comentarii)


«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:25
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 11:05
(3695 vizualizări - 0 comentarii)


Raja Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenită la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2019, 18:04
(3850 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat la Movilița

Marți, în jurul orelor 10,30, pe raza localității Movilița a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un ilfovean, de 41 de ani, conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:20
(3856 vizualizări - 0 comentarii)


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Administrația Națională a Penitenciarelor și unitățile subordonate vor demara începând cu miercuri, 15 mai 2019, campania de recrutare pentru anul școlar și universitar 2019-2020. Tinerii interesați de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:15
(8169 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Un tânăr, de 26 de ani, din Ograda, a fost depistat de polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ograda marți, 14 mai a.c.,  în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:10
(3197 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe Brațul Borcea

Marți, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 68 ani, ambii din Fetești, în timp ce pescuiau pe Brațul Borcea cu ajutorul a două unelte de pescuit tip halău, fără a respecta ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:05
(3134 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pescuit ilegal


«Școala Altfel»-lecție deschisă a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 15 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia s-au alăturat programului «Școala Altfel», susținând o lecție deschisă despre semnificația indicatoarelor rutiere și regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 18:55
(3103 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Școala Altfel


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescători de ovine

Anul acesta, prin Direcția pentru Agricultură Ialomița s-au înscris 300 de posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea progranului de sustenanță a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:45
(4176 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Bărbat căzut în fântână

Luni, 13 mai a.c., în jurul orelor 20,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni s-au deplasat în satul Crăsanii de Jos din comuna Balaciu. Un echipaj format din 6 subofițeri ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:40
(3387 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Primele livrări de porci din rasa Mangalița și Bazna

În cadrul programului «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și/sau Mangalița în vederea producerii cărnii de porc», în anul 2019 cei doi ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:35
(5019 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tânără de 29 ani, victimă a unui accident rutier

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 13,30, între localitățile Manasia și Alexeni, fiind implicate un autoturism și o autoutilitară. Din impact a rezultat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:30
(2702 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru usturoi

Potrivit datelor oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, până la această dată, un număr de 6 producători agricoli s-au înscris în programul de susținere a producției de usturoi. Valorificarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:15
(3459 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Incendiu la o locuință

Incendiul a izbucnit la locuința a două femei, de 78 și 61 ani, luni, 13 mai a.c., în jurul orei 9,45 în localitatea Drăgoești. Flăcările au pornit de la o lampă cu combustibil lichid lăsată nesupravegheată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:10
(3118 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în sere sau solarii îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:50
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi în urma anchetei epidemiologice privind Pesta Porcină Africană

În urma anchetei epidemiologice efectuată în cazul noului focar de Pestă Porcină Africană declarat în localitatea Andrășești la data de 9 mai a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au identificat 6 exploatații ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:45
(3663 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 190000 de lei, 22 permise reținute

În perioada 10-12 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 97 evenimente ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:30
(3985 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea TRUCK&BUS

În perioada 13-19 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o acțiune pentru reducerea accidentelor rutiere produse în special din cauza nerespectării normelor rutiere de către ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:25
(3771 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare de viitori pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a demarat recrutarea candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne și ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:20
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare mecanic agricol/tractorist

aptitudini/competențe
-Studii de profil mecanic
(școală profesională, cursuri)
sau de mecanic agricol
-Capacitatea de adaptare la
inovația tehnologică
a utilajelor cu care lucrează
(experiența de lucru cu utilaje moderne
constituie un avantaj)
-Capacitatea de a lucra eficient și
de gestionare a riscurilor
-Adaptabilitate și flexibilitate
-Responsabilitate
-Comunicare interactivă la
locul de muncă
-Muncă în echipă
-Planificarea activității proprii și
organizarea locului de muncă
-Realizarea lucrărilor agricole conform
sarcinilor de lucru
-Supravegherea și întreținerea tehnică
periodică a utilajelor
-Efectuarea reviziilor periodice tehnice
a mașinilor agricole
-Realizarea reparațiilor curente
a mașinilor agricole
-Permis categoria B + categoria Tr
Beneficii
-Pachet salarial atractiv
-Bonuri de masă
-Asigurare medicală
SC DROPIMEX SRL, societate agricolă
aflată într-o continuă expansiune,
își propune practicarea
unei agriculturi avansată tehnologic,
creșterea producțiilor și a profitabilității,
sporind fertilitatea solului prin folosirea
rațională a resurselor de sol,
urmărind refacerea și conservarea acestora

Mai multe informații pot fi obținute
la sediul nostru din Cosîmbești,
str. Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, Ialomița,
precum și la telefon 0749/271.595

15 Mai 2019, 11:15


DAJ Ialomița: Primele roșii sunt vândute pe piață

În 2018, 99 de cultivatori de legume din Ialomița au ales să se înscrie în Programul național privind cultivarea tomatelor în sere și solarii. Mulțumiți de sprijinul financiar pe care Ministerul Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:10
(3133 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...