Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Moraru Întâiul, descălecător al județului Ialomița

Alegeri la scenă «cu geometrie variabilă» pentru conducerea Consiliului Județean

Moraru Întîiul, descălecător al județului Ialomița

Scena sălii de spectacole «cu geometrie variabilă» a fost spațiul ales pentru validarea celor 31 de consilieri județeni și a conducerii Consiliului Județean Ialomița. Ar fi fost dorința expresă a noului președinte care, obișnuit cu scena Festivalului de la Amara... Revenind, în prezența șefilor de instituții deconcentrate ale statului, ce au bifat evenimentul doar pentru a-și prezenta omagiile noului conducător iubit, Victor Moraru&comp. au fost validați în funcții. Reamintim că PSD domină Consiliul Județean Ialomița cu un număr de 18 consilieri, fiind urmat de PNL, cu 10 consilieri și ALDE, cu 3 consilieri. Vicepreședinții desemnați în urma votului au fost Cătălin Grigore, fost inspector... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 21:15 (10330 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Cartierul Strachina, terorizat de hoții de animale

Infractorii fac legea la Țăndărei

Cartierul Strachina, terorizat de hoții de animale

Redacția noastră a fost asaltată recent de foarte multe sesizări venite din partea locuitorilor Cartierului Strachina, din Țăndărei. Oamenii au reclamat faptul că, în repetate rînduri, hoții îi lasă fără animalele din gospodării, în special păsări. Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița susține că situația este sub control însă, în ciuda acestui aspect, infractorii continuă să-și facă de cap. Statistica vine și ea să confirme această constatare. La nivelul județului Ialomița, există un număr de 7528 de dosare penale de furt, înregistrate cu autori necunoscuți...

Mărturii din Țăndărei... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 20:20 (4613 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liviu Cazan, viceprimarul cu atribuții de primar

Ședință cu scîntei la Consiliul Local Urziceni

Liviu Cazan, viceprimarul cu atribuții de primar

Anuntață drept «fierbinte» încă din data de 10 iunie, ședința de constituire a Consiliului Local Urziceni nu a dezamăgit. Desfășurată vineri, 24 iunie 2016, de la orele 16,00, aceasta a reunit în sala de consiliu de la Urziceni două grupări politice cu interese divergente. Pentru a forma o majoritate simplă în cadrul Consiliului Local, atît ALDE, cît și PSD, au fost obligate să retragă sprijinul politic unora dintre consilierii aleși prin votul direct al electoratului. Primarul ales al municipiului Urziceni a depus jurămîntul în prezența prefectului județului Ialomița, Gigi Petre. Deși validat, atribuțiile sale vor fi îndeplinite, pînă pe 9 august, de către viceprimarul Liviu Cazan (PSD), ales... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 19:10 (6189 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cornuri cu mucegai, distribuite elevilor Școlii Gimnaziale Nr. 3 Slobozia

Cornuri cu mucegai, distribuite elevilor Școlii Gimnaziale Nr. 3 Slobozia

Deși s-a încheiat oficial o dată cu venirea vacanței mari, programul guvernamental «Cornul și Laptele» continuă să genereze probleme. Direcția de Sănătate Publică Ialomița a sancționat Școala Gimnazială Nr. 3 Slobozia pentru că în ultimele zile de școală a distribuit elevilor cornuri cu mucegai. Alimentele alterate nu au pus în pericol sănătatea copiilor, însă ancheta DSP în acest caz continuă.

Un program cu deficiențe
Anul școlar s-a încheiat oficial în urmă cu o săptămînă și, o dată cu el, și distribuția produselor din cadrul programului guvernamental «Cornul și Laptele». Nu... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 18:05 (6603 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Mocioniu a fost «înscăunat» primar

Predare de ștafetă la Primăria Slobozia

Adrian Mocioniu a fost «înscăunat» primar

Vineri, 24 iunie 2016, noul Consiliu Local ales al Municipiului Slobozia s-a reunit pentru prima dată. În cadrul ședinței, Adrian Mocioniu a depus jurămîntul în calitate de primar al Sloboziei pentru următorii 4 ani. Marea surpriză a ședinței de vineri o reprezintă nominalizarea lui Rudolf Gradea (PSD) într-una din cele două funcții de viceprimar. Alături de acesta, a fost reconfirmat în funcția de viceprimar și Gabriel Mușat (PSD).

Un consiliu eterogen
Vineri, 24 iunie 2016, cei 21 de consilieri locali ai municipiului Slobozia și-au intrat în drepturi. La orele 10,00, în cadrul... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 17:20 (6480 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eforturi administrative pentru redeschiderea rutei feroviare Slobozia-Țăndărei

Eforturi administrative pentru redeschiderea rutei feroviare Slobozia-Țăndărei

Ruta feroviară Slobozia-Țăndărei a fost închisă în decembrie 2014. Eforturile de pînă acum ale autorităților de a redeschide acest traseu s-au soldat cu tot atîtea eșecuri, CFR Călători hotărînd în cele din urmă să ia în calcul redeschiderea acestei rute. Calculele preliminare estimează un număr de 400 de călători potențiali.

3 ani de pauză
Decizia de suspendare a curselor de călători pe ruta Slobozia-Țăndărei a survenit în vara anului 2013. La momentul respectiv, CFR Călători a pretextat că, «din cauza cheltuielilor de exploatare prea mari», a decis sistarea a 3 din cele 5 curse... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 16:10 (5084 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criza deșeurilor menajere se amână pentru toamna anului 2016

3 luni de respiro la Slobozia

Criza deșeurilor menajere se amînă pentru toamna anului 2016

La începutul acestei luni, Consiliul Local Slobozia a aprobat creșterea tarifelor pentru colectarea și depozitarea deșeurilor menajere, de la 3,6 la 4,3 lei pe lună pentru fiecare slobozean. Deși nepopulară, măsura stopează timp de 3 luni pretențiile financiare ale Polaris M Holding și Vivani Salubritate. Ialomița rămîne însă expusă oricăror modificări de preț. La acest moment, Consiliul Județean Ialomița nu are la dispoziție nicio pîrghie administrativă prin care să poată controla nivelul de tarifare al deșeurilor menajere la Depozitul Zonal al Vivani.

O vară fierbinte pentru Polaris... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 14:05 (8952 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Cultura din Slobozia rămâne fără șefi

Cultura din Slobozia rămîne fără șefi

Noua conducere a Consiliului Județean Ialomița are în vedere schimbarea din funcție a tuturor șefilor din cadrul instituțiilor de cultură aflate în subordine. Dacă în unele situații măsura ce urmează să fie pusă în aplicare este generată de lupte de orgolii, în alte cazuri, viitoarea administrație județeană invocă Ordinul 2799/2015, emis de Ministerul Culturii. Potrivit actului normativ, funcția de manager al unei entități care desfășoară activități culturale trebuie asigurată de o persoană cu studii în domeniu. În cazul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» și al Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», cele două directoare au absolvit facultăți tehnice. Pînă la închiderea ediției, niciunul... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 13:15 (12029 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Radu Zăveanu a murit pe patul de spital

Avocatul Radu Zăveanu a murit pe patul de spital

Renumitul avocat din Slobozia, Radu Zăveanu a murit la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 iunie 2016. Potrivit informațiilor, acesta a suferit o insuficiență respiratorie, în timp ce era internat în salonul de Terapie Intensivă al Secției Boli Interne.

Peste 30 de ani în slujba Justiției
Anul acesta s-ar fi împlinit 38 de ani de cînd avocatul Radu Zăveanu se afla în slujba Justiției din Ialomița. El a venit la Slobozia din Sighetul Marmației, în anul 1978, și a fost inițial procuror al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2016, 19:15 (31717 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marius Dumitrescu se întoarce la AJVPS Ialomița

Tribunalul Ialomița a decis

Marius Dumitrescu se întoarce la AJVPS Ialomița

Tribunalul Ialomița l-a reconfirmat în funcție pe Marius Dumitrescu, directorul demis al Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița. Acesta a rămas fără funcție anul trecut, printr-o decizie a Adunării Generale a AJVPS. Măsura a fost adoptată în baza unui Raport al Consiliului de Administrație, document în care Marius Dumitrescu a fost acuzat că a adus prejudicii bugetului Asociației. În Hotărîrea emisă, judecătorii au mai stabilit ca Dumitrescu să fie penalizat cu 10% din salariu, pe o perioadă 3 luni, pentru abateri disciplinare, dar să  primească salariile restante pe toată perioada în care nu s-a aflat în funcție.

Dumitrescu, reconfirmat în funcție... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 17:25 (8944 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comunicat de presă

Medicii de familie declanșează protestele

În ciuda faptului că am solicitat de la CNAS și MS formele actualizate ale celor două acte normative care stau la baza contractării noastre: Contractul-Cadru (Hotărîrea de Guvern nr. 161/2016, pentru aprobarea pachetelor de servicii și a Contractului-cadru care reglementează condițiile acordării asistenței medicale, a medicamentelor și a dispozitivelor medicale, în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2016-2017) și Normele sale de aplicare, sîntem ignorați în continuare! Nici pînă în acest moment nu au fost făcute publice documentele pe baza cărora ar trebui să semnăm următoarele contracte bianuale cu casele de asigurări, deși mai sînt doar două săptămîni până la momentul... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 16:55 (4549 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermierii ialomițeni așteaptă în continuare subvențiile APIA

Fermierii ialomițeni așteaptă în continuare subvențiile APIA

Situația în ceea ce privește acordarea subvențiilor oferite de Uniunea Europeană, prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură, rămîne incertă. Peste 2200 de fermieri din Ialomița așteaptă și în prezent să primească sprijinul financiar. Scandalul a fost generat de sistemul informatic al APIA, neadaptat la noile tipuri de subvenții acordate de UE, prin PNDR 2014-2020. Dacă situația nu va fi dezamorsată pînă la sfîrșitul acestei luni, există riscul ca reprezentanții Comisiei Europene de la Bruxelles să retragă autorizația de funcționare a APIA. Între timp, fermierii din județ susțin faptul că deja sînt în blocaj financiar. «Mulți dintre noi și-au făcut credite în bancă pentru... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 16:10 (8683 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Vladimir Turcuman, noul director medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicul Vladimir Turcuman, noul director medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia și-a desemnat recent un nou director medical. Decizia a fost adoptată după ce medicul Dan Malincenco a renunțat la această funcție. În urma ședinței Consiliului de Administrație al unității sanitare, acesta a fost înlocuit cu medicul Vladimir Turcuman. «Va rămîne în funcție interimar, pînă la organizarea unui nou concurs...» ne-a declarat Violeta Șapira, managerul celui mai mare spital din Ialomița.

Eforturi zadarnice Spitalul Județean de Urgență Slobozia încearcă de mai bine un an să găsească un director medical. La toate concursurile organizate... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 15:30 (40591 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Maratonul validării Consiliilor Locale din Ialomița

Maratonul validării Consiliilor Locale din Ialomița

Prefectura Ialomița are la dispoziție 3 zile pentru a valida cele 66 de Consilii Locale din Ialomița. Potrivit prefectului Gigi Petre, eforturile instituției se vor concentra asupra «respectării legalității». Conform Legii 215, Legea Administrației Publice Locale, în Ialomița 11 reprezentanți ai prefectului vor participa la toate cele 66 de ședințe de Consilii Locale din Ialomița.

3 zile de maraton
În perioada 22-26 iunie 2016, cei 788 de consilieri locali și cei 31 de consilieri județeni din Ialomița se vor întîlni pentru constituirea Consiliilor Locale, respectiv a Consiliului... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 12:15 (5930 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia, despăgubiri de 4,7 milioane lei

Eroare medicală, sancționată de instanță

Spitalul Slobozia, despăgubiri de 4,7 milioane lei

După 6 ani de procese și anchete, familia Raisei Uzea, fetița schilodită de medicul care a asistat-o la naștere, și-a cîștigat drepturile în instanță. În urmă cu o săptămînă, Judecătoria Slobozia a decis ca Spitalul Județean de Urgență să plătească soților Uzea și micuței Raisa suma de 4,7 milioane lei, reprezentînd daune morale. Deși sentința poate fi atacată la o instanță superioară, este pentru a doua oară în ultimii 26 de ani cînd o instanță din Ialomița sancționează o eroare medicală. Mai mult, magistrații din Slobozia au condamnat-o pe Valentina Dinu, medicul care a adus-o pe lume pe Raisa, la pedeapsa de 3 ani închisoare, cu suspendare sub supraveghere pe o perioadă de 6 ani. De asemenea... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 22:55 (8612 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unirea Slobozia, obligată să achite un prejudiciu de 1 MILION DE EURO

Unirea Slobozia, obligată să achite un prejudiciu de 1 MILION DE EURO

Administrația locală a Sloboziei a cheltuit ilegal suma de 1 milion de euro pentru a susține activitatea echipei de fotbal a orașului, Unirea Slobozia. Situația a fost confirmată oficial și definitiv de Curtea de Apel București. Situația banilor folosiți fără drept de echipa de fotbal a orașului  a ieșit la iveală în urma unui control al Camerei de Conturi Ialomița, desfășurat în martie 2015. Reprezentanții Asociației Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia, la care fotbaliștii locali sînt legitimați, susțin că vor face demersuri pentru a acoperi întreg prejudiciul. Măsura este una de durată, iar soluțiile par numărate pe degete.

Slobozia a jucat fotbal ilegal... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 19:10 (7409 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Criza medicilor lasă spitalele ialomițene fără fonduri

Criza medicilor lasă spitalele ialomițene fără fonduri

Situație delicată la nivelul spitalelor din Ialomița. Din cauza lipsei de medici, unitățile sanitare se află în imposibilitatea de a accesa fondurile oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. Criza specialiștilor a făcut ca numărul serviciilor medicale oferite pacienților să scadă, principalul efect al acestui aspect fiind diminuarea fondurilor. Un raport al CJAS Ialomița arată că, în primele 5 luni ale anului în curs, spitalele din județ au raportat un minus de 1000 de servicii medicale nedecontate. Pierderile financiare în acest caz se apropie de suma de 1 milion de lei.

De ce pierd spitalele banii?... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 16:40 (5214 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Marea «desțânțărizare» se amână până la noi ordine

Așa-i în Ialomița

Marea «desțînțărizare» se amînă pînă la noi ordine

La 4 luni de la alerta oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, autoritățile județene refuză să adopte o decizie care să permită «declanșarea acțiunii de combatere a vectorilor țînțari în propagarea virusului Zika». Decizia trebuie adoptată în baza unui Plan de Analiză și Acoperire a Riscurilor care ar trebui realizat de către Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița.

Povești de adormit contribuabilii
Autoritățile județene refuză să adopte o decizie care să permită «declanșarea acțiunii de combatere a vectorilor țînțari în propagarea virusului Zika». Deși Instituția... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 15:55 (3915 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

A făcut cumpărături pe banii unei colege

Elevă de clasa a XII-a, anchetată de DIICOT

A făcut cumpărături pe banii unei colege

O elevă de clasa a XII-a din Fetești va da Bacalaureatul sub supravegherea organelor de cercetare penală. În urmă cu o săptămînă, aceasta a fost trimisă în judecată de procurorii DIICOT după ce a sustras ilegal de pe cardul electronic al unei colege 1170 de lei. Acuzată de comiterea infracțiunii de obținere de bunuri și informații, prin accesarea fără drept a unor sisteme informatice, tînăra a cheltuit banii pentru a-și cumpăra haine și cosmetice.

Naivitatea naște monștri Faptele reținute de procurorii DIICOT în numele elevei de clasa a XII-a din Fetești s-au petrecut în luna martie... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 12:35 (6368 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Răfuială între două familii de romi, în mahalaua din Bora

Răfuială între două familii de romi, în mahalaua din Bora

Mahalaua țigănească Bora, din Slobozia, a fost în noaptea de vineri spre sîmbătă, 17/18 iunie a.c., asaltată de forțe de ordine. Polițiștii și jandarmii au intervenit pentru a stinge un scandal monstru iscat între două familii de romi. Din primele informații răfuiala a izbucnit pe fondul unor neînțelegeri mai vechi. În acest caz a fost deschisă o anchetă de Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia.

Bătuți și aruncați într-un canal
Potrivit informațiilor, scandalul petrecut în Cartierul Bora ar fi izbucnit spontan. Membrii unei familii s-au trezit cu rivalii lor peste ei în casă... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2016, 13:20 (16799 vizualizări - 17 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
312 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 119 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 3 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 2275, cu 119 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2020, 15:05
(3662 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Adolescenta dispărută a fost găsită de polițiști

Adolescenta de 14 ani dispărută din Complexul pentru Protecția Copilului Urziceni a fost identificată de polițiști. Oamenii legii au găsit-o pe fată pe raza comunei Grădiștea, din județul Ilfov. După ce ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2020, 11:30
(4626 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 2 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 2156, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2020, 15:10
(3063 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Sudiți

Pentru remedierea unei avarii survenite  pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Sfântul Pantelimon, din localitatea Sudiți, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2020, 12:45
(2588 vizualizări - 0 comentarii)


Poiana: Tir răsturnat în apele râului Ialomița

Poiana: Tir răsturnat în apele râului Ialomița

Accident rutier în dimineața zilei de luni, 2 noiembrie a.c., în zona localității Poiana. Un tir încărcat cu sticlă s-a răsturnat în apele râului Ialomița. Șoferul autovehiculului, identificat în persoana ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2020, 10:30
(2720 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Poiana accident


Urziceni: O adolescentă de 14 ani a dispărut dintr-un centru de plasament

Urziceni: O adolescentă de 14 ani a dispărut dintr-un centru de plasament

Polițiștii din Urziceni caută o adolescentă de 14 ani care a plecat din Complexul pentru Protecția Copilului Urziceni, aflat în administrarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2020, 21:45
(6636 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 1 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 2140, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2020, 15:10
(2923 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 32 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 31 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 2136, cu 32 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2020, 15:30
(3470 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Eveniment privat întrerupt de polițiști

În cursul zilei de vineri, 30 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au intensificat acțiunile de verificare a respectării măsurilor impuse pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei COVID-19 și ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2020, 15:25
(2485 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 5 persoane rănite într-un accident rutier

Urziceni: 5 persoane rănite într-un accident rutier

Pompierii și polițiștii au intervenit în seara zilei de vineri, 30 octombrie 2020, pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier. Din primele informații, se pare că un tânăr, de 24 de ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2020, 11:00
(2215 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Movilița: 3 mașini implicate într-un accident rutier

Movilița: 3 mașini implicate într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au intervenit în ziua de vineri, 30 octombrie 2020, în cazul unui accident rutier, produs în zona localității Movilița. În evenimentul rutier au fost avariate 3 autoturisme, dar din ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2020, 20:30
(1966 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 47 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 30 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 2104, cu 47 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2020, 15:05
(2151 vizualizări - 0 comentarii)


Dragoș Soare depune jurământul de primar ales al Sloboziei. Premierul Ludovic Orban, prezent la eveniment!

Dragoș Soare depune jurământul de primar ales al Sloboziei. Premierul Ludovic Orban, prezent la eveniment!

În conformitate cu Ordinul Prefectului Județului Ialomița nr. 552 din 29.10. 2020, se convoacă consilierii locali declarați aleși pentru ceremonia de constituire a Consiliului Local Slobozia, eveniment ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2020, 13:35
(3578 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe Aleea Fabricii din orașul Țăndărei

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii la nivelul vanei de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 250 mm, de pe Aleea Fabricii din orașul Țăndărei, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2020, 11:55
(2400 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 10 profesori și 40 de elevi, infectați cu COVID-19

Potrivit unei informări a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, în județ există 59 de școli care studiază în «Scenariul Verde», 33 în «Scenariul Galben» și 35 în «Scenariul Roșu». În ceea ce privește ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 19:05
(2858 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină răsturnată între Movila și Fetești

Mașină răsturnată între Movila și Fetești

În dimineața zilei de joi, 29 octombrie 2020, între localitățile Fetești și Movila, s-a produs un accident de circulație. Din datele polițiștilor prezenți la fața locului a reieșit faptul că un bătrân, ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 15:55
(2618 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2057 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 29 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 2057, cu 41 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 15:20
(1787 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea răspândirii noului Coronavirus. Trei persoane din Fetești aflate în «izolare la domiciliu», amendate!

Pe parcursul zilei de miercuri, 28.10.2020, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 13:55
(2611 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «lovire sau alte violențe» și «violare de domiciliu»

Polițiștii ialomițeni au identificat și reținut pentru 24 de ore un bărbat bănuit că ar fi intrat în locuința unei persoane din municipiul Slobozia, pe care ar fi lovit-o. Polițiștii Biroului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 13:50
(3072 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Acțiune comună a Poliției Române și CFR Călători pentru siguranța transporturilor

Ialomița: Acțiune comună a Poliției Române și CFR Călători pentru siguranța transporturilor

Miercuri, 28 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița, sub coordonarea Direcției de Poliție Transporturi, au acționat pentru creșterea gradului de ordine ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 13:35
(2239 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Șofer rănit într-un accident rutier

Cotorca: Șofer rănit într-un accident rutier

În seara zilei de miercuri, 28 octombrie 2020, pe raza localității Cotorca s-a produs un accident rutier. Șoferul în vârstă de 38 de ani al unui autovehicul, fără să se asigure, a efectuat manevra de întoarcere ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 11:35
(2331 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Localitatea Coșereni trece la Scenariul Roșu

Având în vedere creșterea numărului de cazuri de COVID-19 înregistrate la nivelul județului Ialomița, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a dispus trecerea localității Coșereni la Scenariul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 00:00
(6403 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea răspândirii noului Coronavirus. Amenzi de peste 15000 de lei!

Pe parcursul zilei de marți, 27 octombrie 2020, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2. ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2020, 16:55
(2021 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 4,58%-rata șomajului în luna septembrie 2020

La sfârșitul lunii septembrie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4294 șomeri (din care 2008 femei), rata șomajului fiind de 4,58%, cu 0,09% ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2020, 16:10
(2635 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2016 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 28 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 2016, cu 47 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2020, 15:05
(1889 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Amara, arestat pentru «ultraj»

Un bărbat de 35 de ani, din Amara, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru «refuz de recoltare a probelor biologice». Pentru că a devenit violent și a amenințat polițiștii a fost ulterior arestat ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2020, 17:50
(1800 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Sus: Femeie rănită într-un accident rutier

Fierbinții de Sus: Femeie rănită într-un accident rutier

O femeie de 49 de ani a fost rănită în ziua de marți, 27 octombrie 2020, într-un accident rutier produs în localitatea Fierbinții de Sus. Femeia era pasageră într-un automobil condus de un tânăr de 29 de ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2020, 17:30
(2727 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea răspândirii noului Coronavirus. Eveniment privat întrerupt la Țăndărei!

În cursul zilei de luni, 26 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au intensificat acțiunile de verificare a respectării măsurilor impuse pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei COVID-19 și a ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2020, 15:40
(2145 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 1969 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 27 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1969, cu 50 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2020, 15:05
(2045 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trei persoane «izolate», amendate pentru că nu au fost găsite la domiciliu

Pe parcursul zilei de duminică, 25 octombrie 2020, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2020, 15:40
(2827 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...