Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița respinge Master Plan-ul RAJA Constanța

Din nou ai nimănui

Ialomița respinge Master Plan-ul RAJA Constanța

Administrația județeană respinge de ani buni asumarea unor responsabilități care să alinieze județul la coordonatele de dezvoltare stabilite la nivel european. Iar respingerea proiectului care vizează adoptarea documentului strategic «Master Plan pentru reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare în regiunea Constanța-Ialomița, forma revizuită», în cadrul ședinței din 21 aprilie a Consiliului Județean Ialomița este doar ultima dintre dovezi. Ialomița nu are niciun Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor, nu respectă nici Strategia Județeană de Dezvoltare și, în general, nu își asumă niciunul dintre documentele strategice care ar putea asigura o administrare eficientă... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2016, 12:10 (5423 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

25 de copii cu dizabilități sunt obligați să învețe într-un spațiu neconform

Tratați cu indiferență de autorități

25 de copii cu dizabilități sînt obligați să învețe într-un spațiu neconform

Deși beneficiază de cele mai multe fonduri de la bugetul de stat, Asistența Socială este tratată cu indiferență în județul Ialomița. O astfel de situație se regăsește la Fetești, acolo unde 25 de copii ai Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia au fost lăsați de autoritățile locale și județene să învețe într-un spațiu impropriu, care și-a suspendat activitatea din decembrie 2015. Respectiva locație este a Primăriei Fetești și a fost dată în administrarea Fundației «Trebuie», pentru desfășurarea activităților destinate copiilor cu dizabilități. Reprezentanții Fundației au și explicații pentru această situație. «Activitatea Centrului este suspendată pentru că legea nu ne mai permitea... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2016, 12:25 (5346 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Pământului», sărbătorită la Slobozia

«Ziua Pămîntului», sărbătorită la Slobozia

Reprezentații Polaris M Holding, firma care asigură salubrizarea municipiului Slobozia, i-au chemat pe copii să sărbătorească «Ziua Pămîntului». Însoțiți de părinți și bunici, zeci de prichindei de toate vîrstele au venit să susțină protejarea planetei împotriva poluării, în Piața Unirii din Slobozia.

Acțiune ecologică la Slobozia Începînd cu anul 1970, pe data de 22 aprilie, pe tot globul se sărbătorește «Ziua Pămîntului». Evenimentul a fost creat de senatorul american Gaylord Nelson, ca reacție față de dezinteresul clasei politice din Statele Unite ale Americii față de problemele... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2016, 10:25 (5493 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Grav accident la Slobozia

O femeie a murit în ziua de Paște

Tragedie la Slobozia în ziua de Paște. O femeie a  murit în urma unui grav accident rutier. La fața locului se află medicii Serviciului de Ambulanță Ialomița și paramedicii SMURD. Se pare că în urma evenimentului rutier, alte șase persoane au fost rănite.

Victime transportate la spital
Din primele informații, se pare că accidentul s-a produs la ieșire din Slobozia, după combinat. Implicate în evenimentul rutier sînt două autoturisme, care s-ar fi ciocnit violent. În urma impactului, o persoană a murit, iar alte șase ar fi fost rănite. Victimele au ajuns la Spitalul Județean... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2016, 14:45 (10657 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Slobozia accident

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Înaintea Mormântului Gol

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Iubiții mei fii sufletești,

Hristos a înviat!


An de an, în noaptea Învierii, ne adunăm în biserici, deoarece credem că Hristos înviat se află în mijlocul nostru, că este viu pentru totdeauna, că El este Biruitorul morții, al acelei morți care lucrează în fiecare dintre noi, însă pe care Iisus Domnul, Biruitorul morții, a înfrânt-o pentru totdeauna. Mărturisim unii altora că „Hristos a înviat!”, nu numai pentru... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2016, 19:50 (7069 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cristian Roman se retrage din cursa electorală

Primarul Țăndăreiului, condamnat în primă instanță

Cristian Roman se retrage din cursa electorală

Judecătorii Tribunalului Ialomița au dat joi, 28 aprilie 2016, o primă sentință în dosarul lui Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei. El a fost condamnat la 4 ani și 6 luni de închisoare cu executare, fiind acuzat de «deturnare de fonduri». Deși se pregătea intens pentru alegerile locale din 5 iunie, acesta a anunțat că își retrage candidatura.

PSD rămîne fără candidat la Țăndărei
Ancheta în cazul primarului din Țăndărei a debutat în toamna anului 2014, cînd procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița l-au săltat pe Cristian Roman și l-au dus la audieri. Acesta... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2016, 00:15 (13329 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia caută arhitect-șef

Primăria Slobozia caută arhitect-șef

După un an de la scandalul public iscat de ancheta în dosarul «Art Oil», Primăria Slobozia scoate la concurs postul de arhitect-șef al orașului. Funcția a rămas vacantă prin condamnarea definitivă recentă a Aureliei Aionesei Esterka, la Curtea de Apel București. Alți trei inculpați ai cauzei, primarul Alexandru Stoica, Marian George Corneliu și Agripina Costea, fostul șef al Serviciului Urbanism și fostul secretar al orașului, își așteaptă sentințele definitive la aceeași instanță.

Concurs pentru postul de arhitect-șef
Alexandru Stoica, primarul încă în funcție al Sloboziei, a... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2016, 20:10 (19399 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Bazinul campioanelor

Clean Tech susține performanța în Educație

Bazinul campioanelor

Firma Clean Tech Internațional SRL din Ciulnița finanțează, de la începutul acestui an școlar, un proiect educațional prin intermediul căruia elevii clasei a VII-a a școlii din localitate sînt ajutați să-și îmbunătățească performanțele școlare. Exemplul inițiat de către Clean Tech Internațional SRL poate fi extins la nivelul tuturor școlilor din mediul rural. Independent susține acest demers identificînd la nivelul județului elevii cu care sistemul educațional județean se poate mîndri. Astăzi vă propunem să cunoașteți campioanele Bazinului Didactic de la Slobozia.

Un rai acvatic... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2016, 11:20 (5141 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Hoț de mașini, somat cu focuri de armă de polițiști

Urmărire ca-n filme la Fetești

Exclusiv: Hoț de mașini, somat cu focuri de armă de polițiști


Acțiune de amploare a polițiștilor din Fetești în cursul zilei de luni, 25 aprilie 2015. Oamenii legii au fost nevoiți să facă uz de armele din dotare pentru a opri în trafic un hoț de mașini din județul Călărași. Bărbatul se află acum în custodia autorităților judiciare.

S-au tras 6 focuri de armă
Din primele informații, se pare că suspectul reținut de polițiștii ialomițeni a fost depistat de autoritățile judiciare din Călărași în timp ce încerca să fure o mașină. Acesta s-ar fi urcat la volanul automobilului pe care și l-a însușit ilegal și a încercat să fenteze vigilența... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2016, 19:50 (6521 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană pierde 6,2 milioane de lei

În trimestrul II 2016

Sănătatea ialomițeană pierde 6,2 milioane de lei

În timp ce la București se poartă discuții pentru întocmirea noului contract-cadru privind finanțarea sistemului sanitar, în Ialomița Casa Județeană de Asigurări de Sănătate face publice sumele alocate Sănătății în următoarele 3 luni. Potrivit cifrelor, fondurile alocate pentru medicamente, spitale și alte servicii medicale se reduc cu 6,2 milioane de lei.

Se reduc fondurile
Trimestrul II al anului 2016 vine cu vești proaste pentru Sănătatea ialomițeană. În urmă cu o săptămînă, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a prezentat public valoarea sumelor acordate farmaciilor... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2016, 20:25 (3673 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șomajul din Ialomița, generat de lipsa studiilor

Radiografia pieței muncii

Șomajul din Ialomița, generat de lipsa studiilor

Piața muncii din Ialomița este grav afectată de lipsa studiilor persoanelor care își caută un serviciu. Estimativ, din cei peste 8000 de șomeri înregistrați la nivelul județului, mai bine de jumătate nu știu să scrie sau să citească! Iar încadrarea lor într-un loc de muncă este practic imposibilă. Acest aspect s-a regăsit și în urmă cu o săptămînă la Bursa Generală a Locurilor de Muncă, organizată la Slobozia. Angajatorii prezenți au declarat la unison faptul că «nu putem angaja pe cineva care nu știe carte...».

De ce e importantă Educația?
În cadrul evenimentului dedicat revigorării... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2016, 16:40 (8317 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Funcționari publici, șpăguiți pentru ajutoare sociale

Percheziții la Primăria Bărbulești

Funcționari publici, șpăguiți pentru ajutoare sociale

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, împreună cu efective de polițiști, au descins la Primăria Bărbulești, la primele ore ale dimineții. Anchetatorii căutau probe într-o anchetă ce a vizat fapte de corupție. Concret, mai mulți funcționari ai Primăriei Bărbulești sînt suspectați că au primit șpăgi pentru a oferi ajutoare sociale, în baza Legii 416, mai multor cetățeni. 40 de persoane urmează să fie aduse la audieri.

Bărbulești, «raiul» ajutoarelor sociale O statistică a Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială plasa localitatea Bărbulești pe primele locuri... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2016, 10:30 (8134 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor iartă preoții cu păcate penale

Episcopia Sloboziei și Călărașilor iartă preoții cu păcate penale

Un preot din Ialomița a fost mutat disciplinar la o altă biserică după ce a fost condamnat la un an de închisoare cu suspendare, într-un dosar penal. Procedura instituită de reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ridică semne de întrebare cu privire la măsurile disciplinare aplicate preoților. În timp ce unii sînt caterisiți fără drept de apel, alții scapă de această pedeapsă fără mari bătăi de cap. În cazul de față, oficialii instituției susțin faptul că «prejudiciile create nu au afectat biserica, de aceea s-a luat această decizie». În replică la situația creată, preotul incriminat afirmă: «Mă lasă rece tot ce vreți să scrieți despre mine!».

Caz penal la biserica din Gimbășani... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2016, 22:20 (36457 vizualizări - 47 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Sala de spectacole cu geometrie variabilă se redeschide prin «asumarea răspunderii»

Slobozia: Sala de spectacole cu geometrie variabilă se redeschide prin «asumarea răspunderii»

Povestea veche de 20 de ani a sălii de spectacole a Consiliului Județean Ialomița continuă. După ce a fost deschisă oficial în octombrie 2015, sala a rămas închisă toată iarna pentru că nu a putut obține «avizul de securitate la incendiu». Acum, sala se redeschide «prin asumarea răspunderii» la sfîrșitul acestei luni, cu piesa de teatru «Omul care mînca lumea», de Nis-Momme Stockmann, în regia lui Alexandru Mâzgăreanu.

Blestemul geometriei variabile
Inaugurată oficial după 20 de ani de la demararea lucrărilor, la sfîrșitul lunii octombrie 2015, sala de spectacole cu geometrie... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2016, 21:35 (5179 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița controlează terenurile școlilor

Primăriile din Ialomița controlează terenurile școlilor

Deși se plîng de faptul că sînt slab finanțate, școlile și grădinițele din Ialomița au la dispoziție 624 de hectare de teren arabil pe care le exploatează anual. Potrivit calculelor, una din două unități de învățămînt deține suprafețe cuprinse între 0,5 și 50 de hectare. De-a lungul timpului, terenurile au fost controlate de administrația locală. Există însă și exemple notabile de entități cu rol în educație care au reușit să valorifice banii în interesul lor. În ciuda acestor aspecte, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu are o situație clară a sumelor extrabugetare ale instituțiilor de învățămînt ialomițene obținute din exploatarea pămînturilor...

Averea școlilor ialomițene... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2016, 19:15 (11873 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Incursiune în istoria navelor de război la Muzeu

«Școala Altfel» în Ialomița

Slobozia: Incursiune în istoria navelor de război la Muzeu

În perioada 18-22 aprilie a.c., elevii din Ialomița participă la numeroase activități extrașcolare, în cadrul evenimentului «Școala Altfel». Special pentru ei, reprezentanții Muzeului Județean Ialomița inaugurează o inedită expoziție, dedicată navelor de război celebre, din cele mai vechi timpuri și pînă după Cel De Al Doilea Război Mondial. Machetele au fost create de doi soți din Călărași și sînt expuse în premieră la Slobozia.

Activități inedite Programul național de educație «Școala Altfel» își propune să aducă o  alternativă funcțională în sistemul de Învățămînt. Timp de ... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2016, 18:40 (6285 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Drumuri și Poduri SA asfaltează la jumătate de preț

Ialomița: Drumuri și Poduri SA asfaltează la jumătate de preț

La sfîrșitul lunii precedente, Consiliul Județean Ialomița a finalizat procedura de licitație privind DJ306B. Inițial, valoarea acestei lucrări de infrastructură rutieră a fost estimată la 1,6 milioane lei. Ea a fost adjudecată de către SC Drumuri și Poduri SA, la suma de 725 mii de lei. «Este o pîine neagră și amară...» a declarat directorul societății, Ștefan Ghibanu.

«Nevoia te învață...
...și foamea îți ascute mintea» spune un proverb uitat. SC Drumuri și Poduri SA, societate aparținînd Consiliului Județean Ialomița și l-a amintit însă și a reușit să-și adjudece o lucrare... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2016, 13:40 (6023 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Vivani refuză colectarea deșeurilor menajere

Bombă cu ceas

Vivani refuză colectarea deșeurilor menajere

Negocierile purtate de atoritățile locale și firma Polaris M Holding cu Vivani Salubritate au intrat în impas. Potrivit informațiilor oficiale, începînd cu data de 13 aprilie 2016, operatorul privat de colectare a deșeurilor a refuzat colectarea gunoiului menajer la prețul de pînă acum, respectiv 9 euro/tonă. Autoritățile locale și județene susțin că această problemă este una privată, care vizează relațiile contractuale dintre cele două firme. În realitate însă, Ialomița nu are o soluție alternativă de depozitare a gunoiului menajer, iar creșterea de preț, 16 euro/tonă, se va reflecta în buzunarele beneficiarilor ialomițeni.

Termenul limită a expirat pe 13 aprilie... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2016, 11:20 (5765 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Împroprietărirea din Balta Ialomiței se amână

Himera retrocedărilor din Ialomița

Împroprietărirea din Balta Ialomiței se amînă

După 11 ani de demersuri administrative și juridice, mulți cetățeni din Ialomița și nu numai așteaptă în continuare să devină proprietari în Balta Ialomiței. Tot cam de atîta timp, Prefectura Ialomița, primăriile din Bordușani și Stelnica, precum și Agenția Domeniilor Statului încearcă să ajungă la un numitor comun în privința retrocedărilor. Deși există 122 de hotărîri judecătorești prin care ADS este obligată să pună la dispoziția Comisiilor Locale de Fond Funciar din Stelnica și Bordușani fix 2668 de hectare în vederea punerii în posesie a suprafețelor, doar 61 de hotărîri au fost considerate valide pentru retrocedare. Iar toate acestea vizează doar teritoriul administrativ al comunei Stelnica... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2016, 21:35 (11842 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA supraviețuiește încălcând legea

Abandonată de consilierii locali

Urban SA supraviețuiește încălcînd legea

În ultima zi a lunii martie 2016, Urban SA, societate aflată în subordinea Consiliului Local Slobozia, s-a întrunit în cadrul unei ședințe a Adunării Generale a Acționarilor. Inițial, în sala de ședințe a Consiliului Local s-au aflat doar 6 consilieri locali, semn al interesului scăzut manifestat permanent de către membrii Consiliului. Ședința a fost reluată o jumătate de oră mai tîrziu, în condițiile în care numărul consilierilor locali a crescut treptat. În cadrul ședinței a fost aprobat bugetul de venituri și cheltuieli pentru anul 2016 și au fost prezentate două rapoarte de audit contradictorii.

Pilații din Consiliul Local... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2016, 18:10 (6787 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: S-a finalizat autorizarea la plată a avansului pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că a finalizat autorizarea la plată a avansului către fermierii ialomițeni care au depus cereri de plată în cadrul ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 11:15
(7378 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fundata și Malu Roșu

Un coș de fum neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la locuința unui cetățean din localitatea Fundata. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 09:05
(5822 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite la crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la speciile bovine și ovine/caprine, că ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:35
(7757 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Furt dint-un magazin de îmbrăcăminte și încălțăminte

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia cercetează un bărbat, în vîrstă de 40 de ani, din localitate, bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:10
(5715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Manifestări de 1 Decembrie la Slobozia

De 1 Decembrie-Ziua Națională a României, în organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia, precum și a Primăriei Municipiului Slobozia, în municipiul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:40
(6322 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu doi morți și două persoane rănite grav

Un eveniment rutier, produs pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, s-a petrecut marți, 24 noiembrie 2015, în jurul orei 11,00. În urma acestuia, două persoane și-au pierdut viața, iar alte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:05
(6352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Ziua Porților Deschise» la Poliție

Vineri, 27 noiembrie  a.c., în intervalul orar 9,00-12,00, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își va deschide porțile pentru elevii ialomițeni care doresc să observe îndeaproape o parte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 16:20
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bărbat carbonizat într-un incendiu

Marți, 24 noiembrie, în jurul orei 21,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din Fetești. Pompierii s-au deplasat în cel mai scurt timp cu două ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 15:05
(5126 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Activități de prevenție la Grădinița «Lumea Copiilor»

Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au venit în întîmpinarea copiilor Grădiniței «Lumea Copiilor» din municipiu, pentru organizarea unei activități informative pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 14:25
(4273 vizualizări - 0 comentarii)


Contracte de muncă în Israel, prin ANOFM

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă continuă, prin intermediul structurilor sale teritoriale, procesul de înregistrare a persoanelor care doresc să ocupe un loc de muncă în domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 13:05
(5519 vizualizări - 0 comentarii)


25 noiembrie-Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței Împotriva Femeilor

Avînd în vedere că unul dintre domeniile prioritare de acțiune preventivă ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pentru anul 2015 este prevenirea infracțiunilor comise cu violență, ofițerul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 12:15
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în luna ianuarie 2016. La această acțiune sînt oferite 800 de locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 17:15
(7386 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși luni, 23 noiembrie a.c., de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 16:25
(5774 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean dat în urmărire internațională, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Italia. La data de 23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 15:10
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, din inițiativa Preacucernicului Părinte Aurel Berbec, Protopop de Urziceni, în perioada 14-22 noiembrie 2015, s-a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 14:15
(11576 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR publică Ghidul de prevenire a neregulilor în accesarea fondurilor PNDR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina de internet oficială a Agenției www.afir.info «Ghidul de prevenire a neregulilor privind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 13:15
(6402 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Peste 1000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate și 13 infracțiuni constatate în flagrant de către polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților derulate în perioada  20-22 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 12:30
(3583 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Despăgubiri pentru secetă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că a fost publicată, în Monitorul Oficial nr.797, Ordonanța de Urgență nr. 45 privind instituirea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 11:25
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Mine antitanc, descoperite la Movilița

Mine antitanc, descoperite la Movilița

Două mine antitanc metalice, active și extrem de periculoase, au fost descoperite de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Movilița. Inițial, bărbatul a sunat la 112 spunînd că a descoperit ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 10:35
(6161 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două persoane, din Algeria și Mali, depistate cu ședere ilegală

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul pentru Imigrări Ialomița au desfașurat, la data de 19 noiembrie a.c., mai multe acțiune specifice cu forțe proprii și în cooperare, cu polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 09:20
(5545 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Peste 20 de jandarmi din cadrul Detașamentului de jandarmi Fetești participă vineri, 20 noiembrie a.c., între orele 8,00-14,00, la o acțiune de împădurire a Luncii Stenica. Jandarmii ialomițeni participă ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 12:30
(7312 vizualizări - 1 comentariu)


Din cauza unor lucrări Enel se oprește apa la Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de întreținere și reparație la liniile de alimentare cu tensiune, Enel Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice la stația de pompare și sursa Căzănești ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 11:10
(5559 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 12 victime!

În ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație, soldate cu rănirea a 12 persoane.
Primul dintre acestea s-a produs pe DN2A, în afara municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:15
(5046 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Reținut la scurt timp de la comiterea a două furturi din locuințe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au reușit identificarea unei persoane bănuite de comiterea a două furturi din locuințe, la scurt timp de la săvîrșirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:10
(5185 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără de 18 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 18 ani, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o tînără, de 18 ani, care a plecat de acasă și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea acesteia sînt rugate să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:05
(8062 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Supraveghere judiciară pentru 171 de persoane

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dispus, de la începutul anului 2015, măsuri pentru supraveghere judiciară în 171 de cazuri în care au fost luate măsuri preventive neprivative ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 18:15
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică la Căzănești și Andrășești

Jandarmii ialomițeni continuă acțiunile de prevenire și combatere a furturilor de energie electrică pe raza județului. Astfel, pe parcursul zilei de marți, 17 noiembrie a.c., efective de jandarmi din cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 16:40
(5550 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene șase bărbați, cu vîrste cuprinse  între 24 și 53 de ani, în timp ce conduceau autoturisme deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 15:25
(3733 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea pescuitului și a comerțului ilegal cu produse piscicole. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 14:10
(5288 vizualizări - 0 comentarii)


Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a primit, prin Programul Operațional Regional 2007-2013, o autofreză de zăpadă. Aceasta va fi folosită la degajarea căilor ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 13:25
(4563 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...