Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Înaintea Mormântului Gol

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Iubiții mei fii sufletești,

Hristos a înviat!


An de an, în noaptea Învierii, ne adunăm în biserici, deoarece credem că Hristos înviat se află în mijlocul nostru, că este viu pentru totdeauna, că El este Biruitorul morții, al acelei morți care lucrează în fiecare dintre noi, însă pe care Iisus Domnul, Biruitorul morții, a înfrânt-o pentru totdeauna. Mărturisim unii altora că „Hristos a înviat!”, nu numai pentru... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2016, 19:50 (7067 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Cristian Roman se retrage din cursa electorală

Primarul Țăndăreiului, condamnat în primă instanță

Cristian Roman se retrage din cursa electorală

Judecătorii Tribunalului Ialomița au dat joi, 28 aprilie 2016, o primă sentință în dosarul lui Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei. El a fost condamnat la 4 ani și 6 luni de închisoare cu executare, fiind acuzat de «deturnare de fonduri». Deși se pregătea intens pentru alegerile locale din 5 iunie, acesta a anunțat că își retrage candidatura.

PSD rămîne fără candidat la Țăndărei
Ancheta în cazul primarului din Țăndărei a debutat în toamna anului 2014, cînd procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița l-au săltat pe Cristian Roman și l-au dus la audieri. Acesta... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2016, 00:15 (13327 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia caută arhitect-șef

Primăria Slobozia caută arhitect-șef

După un an de la scandalul public iscat de ancheta în dosarul «Art Oil», Primăria Slobozia scoate la concurs postul de arhitect-șef al orașului. Funcția a rămas vacantă prin condamnarea definitivă recentă a Aureliei Aionesei Esterka, la Curtea de Apel București. Alți trei inculpați ai cauzei, primarul Alexandru Stoica, Marian George Corneliu și Agripina Costea, fostul șef al Serviciului Urbanism și fostul secretar al orașului, își așteaptă sentințele definitive la aceeași instanță.

Concurs pentru postul de arhitect-șef
Alexandru Stoica, primarul încă în funcție al Sloboziei, a... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2016, 20:10 (19392 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Bazinul campioanelor

Clean Tech susține performanța în Educație

Bazinul campioanelor

Firma Clean Tech Internațional SRL din Ciulnița finanțează, de la începutul acestui an școlar, un proiect educațional prin intermediul căruia elevii clasei a VII-a a școlii din localitate sînt ajutați să-și îmbunătățească performanțele școlare. Exemplul inițiat de către Clean Tech Internațional SRL poate fi extins la nivelul tuturor școlilor din mediul rural. Independent susține acest demers identificînd la nivelul județului elevii cu care sistemul educațional județean se poate mîndri. Astăzi vă propunem să cunoașteți campioanele Bazinului Didactic de la Slobozia.

Un rai acvatic... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2016, 11:20 (5140 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Hoț de mașini, somat cu focuri de armă de polițiști

Urmărire ca-n filme la Fetești

Exclusiv: Hoț de mașini, somat cu focuri de armă de polițiști


Acțiune de amploare a polițiștilor din Fetești în cursul zilei de luni, 25 aprilie 2015. Oamenii legii au fost nevoiți să facă uz de armele din dotare pentru a opri în trafic un hoț de mașini din județul Călărași. Bărbatul se află acum în custodia autorităților judiciare.

S-au tras 6 focuri de armă
Din primele informații, se pare că suspectul reținut de polițiștii ialomițeni a fost depistat de autoritățile judiciare din Călărași în timp ce încerca să fure o mașină. Acesta s-ar fi urcat la volanul automobilului pe care și l-a însușit ilegal și a încercat să fenteze vigilența... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2016, 19:50 (6520 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană pierde 6,2 milioane de lei

În trimestrul II 2016

Sănătatea ialomițeană pierde 6,2 milioane de lei

În timp ce la București se poartă discuții pentru întocmirea noului contract-cadru privind finanțarea sistemului sanitar, în Ialomița Casa Județeană de Asigurări de Sănătate face publice sumele alocate Sănătății în următoarele 3 luni. Potrivit cifrelor, fondurile alocate pentru medicamente, spitale și alte servicii medicale se reduc cu 6,2 milioane de lei.

Se reduc fondurile
Trimestrul II al anului 2016 vine cu vești proaste pentru Sănătatea ialomițeană. În urmă cu o săptămînă, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a prezentat public valoarea sumelor acordate farmaciilor... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2016, 20:25 (3672 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șomajul din Ialomița, generat de lipsa studiilor

Radiografia pieței muncii

Șomajul din Ialomița, generat de lipsa studiilor

Piața muncii din Ialomița este grav afectată de lipsa studiilor persoanelor care își caută un serviciu. Estimativ, din cei peste 8000 de șomeri înregistrați la nivelul județului, mai bine de jumătate nu știu să scrie sau să citească! Iar încadrarea lor într-un loc de muncă este practic imposibilă. Acest aspect s-a regăsit și în urmă cu o săptămînă la Bursa Generală a Locurilor de Muncă, organizată la Slobozia. Angajatorii prezenți au declarat la unison faptul că «nu putem angaja pe cineva care nu știe carte...».

De ce e importantă Educația?
În cadrul evenimentului dedicat revigorării... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2016, 16:40 (8313 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Funcționari publici, șpăguiți pentru ajutoare sociale

Percheziții la Primăria Bărbulești

Funcționari publici, șpăguiți pentru ajutoare sociale

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, împreună cu efective de polițiști, au descins la Primăria Bărbulești, la primele ore ale dimineții. Anchetatorii căutau probe într-o anchetă ce a vizat fapte de corupție. Concret, mai mulți funcționari ai Primăriei Bărbulești sînt suspectați că au primit șpăgi pentru a oferi ajutoare sociale, în baza Legii 416, mai multor cetățeni. 40 de persoane urmează să fie aduse la audieri.

Bărbulești, «raiul» ajutoarelor sociale O statistică a Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială plasa localitatea Bărbulești pe primele locuri... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2016, 10:30 (8133 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor iartă preoții cu păcate penale

Episcopia Sloboziei și Călărașilor iartă preoții cu păcate penale

Un preot din Ialomița a fost mutat disciplinar la o altă biserică după ce a fost condamnat la un an de închisoare cu suspendare, într-un dosar penal. Procedura instituită de reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ridică semne de întrebare cu privire la măsurile disciplinare aplicate preoților. În timp ce unii sînt caterisiți fără drept de apel, alții scapă de această pedeapsă fără mari bătăi de cap. În cazul de față, oficialii instituției susțin faptul că «prejudiciile create nu au afectat biserica, de aceea s-a luat această decizie». În replică la situația creată, preotul incriminat afirmă: «Mă lasă rece tot ce vreți să scrieți despre mine!».

Caz penal la biserica din Gimbășani... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2016, 22:20 (36424 vizualizări - 47 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Sala de spectacole cu geometrie variabilă se redeschide prin «asumarea răspunderii»

Slobozia: Sala de spectacole cu geometrie variabilă se redeschide prin «asumarea răspunderii»

Povestea veche de 20 de ani a sălii de spectacole a Consiliului Județean Ialomița continuă. După ce a fost deschisă oficial în octombrie 2015, sala a rămas închisă toată iarna pentru că nu a putut obține «avizul de securitate la incendiu». Acum, sala se redeschide «prin asumarea răspunderii» la sfîrșitul acestei luni, cu piesa de teatru «Omul care mînca lumea», de Nis-Momme Stockmann, în regia lui Alexandru Mâzgăreanu.

Blestemul geometriei variabile
Inaugurată oficial după 20 de ani de la demararea lucrărilor, la sfîrșitul lunii octombrie 2015, sala de spectacole cu geometrie... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2016, 21:35 (5178 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița controlează terenurile școlilor

Primăriile din Ialomița controlează terenurile școlilor

Deși se plîng de faptul că sînt slab finanțate, școlile și grădinițele din Ialomița au la dispoziție 624 de hectare de teren arabil pe care le exploatează anual. Potrivit calculelor, una din două unități de învățămînt deține suprafețe cuprinse între 0,5 și 50 de hectare. De-a lungul timpului, terenurile au fost controlate de administrația locală. Există însă și exemple notabile de entități cu rol în educație care au reușit să valorifice banii în interesul lor. În ciuda acestor aspecte, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu are o situație clară a sumelor extrabugetare ale instituțiilor de învățămînt ialomițene obținute din exploatarea pămînturilor...

Averea școlilor ialomițene... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2016, 19:15 (11869 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Incursiune în istoria navelor de război la Muzeu

«Școala Altfel» în Ialomița

Slobozia: Incursiune în istoria navelor de război la Muzeu

În perioada 18-22 aprilie a.c., elevii din Ialomița participă la numeroase activități extrașcolare, în cadrul evenimentului «Școala Altfel». Special pentru ei, reprezentanții Muzeului Județean Ialomița inaugurează o inedită expoziție, dedicată navelor de război celebre, din cele mai vechi timpuri și pînă după Cel De Al Doilea Război Mondial. Machetele au fost create de doi soți din Călărași și sînt expuse în premieră la Slobozia.

Activități inedite Programul național de educație «Școala Altfel» își propune să aducă o  alternativă funcțională în sistemul de Învățămînt. Timp de ... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2016, 18:40 (6282 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Drumuri și Poduri SA asfaltează la jumătate de preț

Ialomița: Drumuri și Poduri SA asfaltează la jumătate de preț

La sfîrșitul lunii precedente, Consiliul Județean Ialomița a finalizat procedura de licitație privind DJ306B. Inițial, valoarea acestei lucrări de infrastructură rutieră a fost estimată la 1,6 milioane lei. Ea a fost adjudecată de către SC Drumuri și Poduri SA, la suma de 725 mii de lei. «Este o pîine neagră și amară...» a declarat directorul societății, Ștefan Ghibanu.

«Nevoia te învață...
...și foamea îți ascute mintea» spune un proverb uitat. SC Drumuri și Poduri SA, societate aparținînd Consiliului Județean Ialomița și l-a amintit însă și a reușit să-și adjudece o lucrare... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2016, 13:40 (6022 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vivani refuză colectarea deșeurilor menajere

Bombă cu ceas

Vivani refuză colectarea deșeurilor menajere

Negocierile purtate de atoritățile locale și firma Polaris M Holding cu Vivani Salubritate au intrat în impas. Potrivit informațiilor oficiale, începînd cu data de 13 aprilie 2016, operatorul privat de colectare a deșeurilor a refuzat colectarea gunoiului menajer la prețul de pînă acum, respectiv 9 euro/tonă. Autoritățile locale și județene susțin că această problemă este una privată, care vizează relațiile contractuale dintre cele două firme. În realitate însă, Ialomița nu are o soluție alternativă de depozitare a gunoiului menajer, iar creșterea de preț, 16 euro/tonă, se va reflecta în buzunarele beneficiarilor ialomițeni.

Termenul limită a expirat pe 13 aprilie... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2016, 11:20 (5765 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Împroprietărirea din Balta Ialomiței se amână

Himera retrocedărilor din Ialomița

Împroprietărirea din Balta Ialomiței se amînă

După 11 ani de demersuri administrative și juridice, mulți cetățeni din Ialomița și nu numai așteaptă în continuare să devină proprietari în Balta Ialomiței. Tot cam de atîta timp, Prefectura Ialomița, primăriile din Bordușani și Stelnica, precum și Agenția Domeniilor Statului încearcă să ajungă la un numitor comun în privința retrocedărilor. Deși există 122 de hotărîri judecătorești prin care ADS este obligată să pună la dispoziția Comisiilor Locale de Fond Funciar din Stelnica și Bordușani fix 2668 de hectare în vederea punerii în posesie a suprafețelor, doar 61 de hotărîri au fost considerate valide pentru retrocedare. Iar toate acestea vizează doar teritoriul administrativ al comunei Stelnica... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2016, 21:35 (11841 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA supraviețuiește încălcând legea

Abandonată de consilierii locali

Urban SA supraviețuiește încălcînd legea

În ultima zi a lunii martie 2016, Urban SA, societate aflată în subordinea Consiliului Local Slobozia, s-a întrunit în cadrul unei ședințe a Adunării Generale a Acționarilor. Inițial, în sala de ședințe a Consiliului Local s-au aflat doar 6 consilieri locali, semn al interesului scăzut manifestat permanent de către membrii Consiliului. Ședința a fost reluată o jumătate de oră mai tîrziu, în condițiile în care numărul consilierilor locali a crescut treptat. În cadrul ședinței a fost aprobat bugetul de venituri și cheltuieli pentru anul 2016 și au fost prezentate două rapoarte de audit contradictorii.

Pilații din Consiliul Local... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2016, 18:10 (6782 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Sănătății CONFIRMĂ mizeria din Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Ministerul Sănătății CONFIRMĂ mizeria din Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cel mai recent control ministerial desfășurat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia scoate la iveală problemele cu igiena pe care le întîmpină unitatea medicală. Oficialii care au întreprins acțiunea de verificare au descoperit numeroase probleme cu igiena în bucătărie, spălătorie, grupuri sanitare, dar și în interiorul unora dintre secții. «Vom încerca să remediem toate aceste probleme!» susține dr Violeta Șapira, managerul spitalului din Slobozia.

Un nou control la spital
În ultimii 3 ani și jumătate, la fiecare început de primăvară, Ministerul Sănătății realizează obișnuitul... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2016, 18:45 (19999 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița în statisticile Facebook

Ialomița în statisticile Facebook

Ialomițenii sînt mari amatori de socializare pe internet. Site-ul facebrands.ro prezintă o analiză detaliată a numărului conturilor din județ, înregistrate pe cea mai populară rețea de socializare din lume. Potrivit statisticilor, în momentul de față, în Ialomița există 73 mii de conturi logate pe Facebook.

Ești pe Facebook, deci exiști
Potrivit site-ului facebrands.ro, în România există 8,4 milioane de utilizatori care au conturi active pe rețeaua de socializare Facebook. 73 mii dintre acestea sînt ale locuitorilor din județul Ialomița. Specialiștii site-ului amintit... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2016, 17:20 (1770 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Elevă de 9 ani, agresată de învățătoare

Anchetă penală la Școala Perieți

Elevă de 9 ani, agresată de învățătoare

Acuzații grave la adresa unei învățătoare din cadrul Școlii Perieți. Femeia a fost reclamată de părinții unei eleve de faptul că are un comportament abuziv asupra copilei. Cazul a intrat și în atenția polițiștilor care au deschis un dosar penal. O anchetă a fost deschisă și la nivelul unității școlare, învățătoarea fiind acum cercetată de Comisia de Disciplină.

Realitatea din școli Scandalul izbucnit la Școala Perieți a intrat în atenția opiniei publice în urmă cu o săptămînă. Totul a ieșit la iveală după ce o fetiță de 9 ani, elevă în clasa a III-a în cadrul unității de învățămînt... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2016, 15:20 (5240 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

ISU Ialomița: Colonelul Adrian Popa, în vizorul Corpului de Control al IGSU

ISU Ialomița: Colonelul Adrian Popa, în vizorul Corpului de Control al IGSU

Reprezentanții Corpului de Control al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență s-au deplasat la Slobozia pentru a cerceta unele aspecte ce-l vizau pe colonelul Adrian Popa, șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Oficialii din cadrul IGSU au realizat acțiunea de control ca urmare a unor sesizări cu privire la maniera în care colonelul Adrian Popa își desfășoară activitatea în cadrul instituției pe care o conduce. Concluziile la care au ajuns reprezentanții Corpului de Control au scos la iveală că numele din aspectele reclamate «au fost parțial confirmate».

Cercetările sînt în curs... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2016, 13:40 (7533 vizualizări - 3 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Mai puține locuri de muncă vacante

De la săptămînă la săptămînă, locurile de muncă se împuținează. Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 41 de locuri de muncă. Dintre acestea, 8 sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 11:35
(12390 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda»

Vineri, 3 decembrie, la Muzeul Județean Ialomița va fi vernisată expoziția «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda». Expoziția va cuprinde documente istorice și se ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 10:19
(10488 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 09:02
(7553 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:13
(9342 vizualizări - 0 comentarii)


Șapte ialomițeni, înșelați la telefon de un necunoscut care promitea locuri de muncă

În ciuda numeroaselor cazuri de înșelăciune înregistrate în ultimii ani, mirajul unui loc de muncă în străinatate, prin intermediari necunoscuți, atrage încă mulți naivi. Recent, polițistii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:03
(12163 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis și beat mangă!

Marți dimineață, 30 noiembrie, polițiștii din Slobozia, în urma unui control de rutină, au depistat un localnic, de 45 de ani, care conducea fără permis de conducere. Totodată, șoferul se afla sub influența ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:00
(10593 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt în familie

În urma cu două zile, luni, 29 noiembrie, un ialomițean în vîrstă de 46 ani a fost victima unui furt din cadrul propriei louințe. În urma sesizării făcute Poliției Fetești a reieșit că în jurul orei 9. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:58
(14546 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfântul Andrei și Ziua Națională

Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfîntul Andrei și Ziua Națională

În urmă cu două zile, luni, 29 noiembrie, Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit ziua Sfîntului Andrei, precum și Ziua Naționala a României. Sub directa coordonare a Letiției Petcu, profesor de istorie ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:57
(9665 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu amenzi de peste 76 mii de lei pentru șoferi

Potrivit unui buletin informativ al Serviciului Rutier din cadrul IPJ Ialomița, în weekend-ul trecut polițiștii ialomițeni au aplicat 307 sancțiuni contravenționale șoferilor ce tranzitau arterele județului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:54
(13615 vizualizări - 2 comentarii)


Sudiți: Muniție neexplodată pe cîmp

Marți, 30 noiembrie, la primele ore ale dimineții, un localnic din Sudiți a alertat pompierii după ce a găsit pe un cîmp patru proiectile explozive de artilerie. Pirotehniștii Inspectoratului Județean pentru ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:51
(12498 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: muniție Sudiți


Slobozia: Arestat preventiv după ce a furat un autoturism

În cursul nopții de sîmbătă spre duminică, 27/28 noiembrie a.c., în jurul orei 2.30, Poliția Slobozia a fost sesizată de o femeie din localitate asupra faptului că autoturismul său a fost sustras din fața ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:39
(14612 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Accidentată pe trecerea de pietoni de un șofer băut

O tînără în vîrstă de 21 de ani, din București, a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs duminică, 28 noiembrie a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:33
(15154 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Șoferul beat a provocat un accident

Duminică, 28 noiembrie a.c., la ora 17.30, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DJ203B, în afara localității Grindu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:31
(15652 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Urziceni: Încarcerați pentru tulburarea liniștii publice

În cursul zilei de sîmbătă, 27 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ialomița au prins, reținut și încarcerat trei bărbați cu vîrste cuprinse între 21 și 42 de ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:29
(13127 vizualizări - 0 comentarii)


Frățilești: Tînăr băut la volan

În cursul nopții trecute, în jurul orei 2.40, polițiștii au depistat în trafic, pe raza localității Frățilești, un tînăr, de 18 ani, domiciliat în comuna Platonești. Acesta se deplasa la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:25
(11826 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu într-un apartament

Duminică, 28 noiembrie, în apartamentul unui slobozean a izbucnit un incendiu. Vecinii, speriați de fumul ce ieșea pe unul dintre geamurile locuinței, au alertat pompierii. Întrucît în momentul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:07
(12094 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 26 noiembrie, Academia Română, Secția de științe agricole și silvice în colaborare cu Academia de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Sisești» au organizat ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:05
(12622 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr fără permis și băut, la volan

În noaptea de joi spre vineri, respectiv 25 spre 26 noiembrie, un echipaj de poliție slobozean ce acționa într-un filtru pe o stradă din localitate a oprit pentru un control de rutină o mașină condusă de ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(12912 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Femeia rănită grav într-un accident rutier

O femeie de 56 de ani, din Sinești, a fost dusă în stare gravă la un spital din Capitală după ce a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs joi, 25 noiembrie, în jurul orelor 21.10, în apropierea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(14235 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Munteni Buzău: Infractor încarcerat

A fost condamnat la un an și 10 luni închisoare, dar a încercat să fugă de ispășirea pedepsei. Este vorba de un bărbat, de 24 de ani, din comuna Munteni Buzău, pentru care Judecătoria Slobozia a emis la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:23
(13829 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune de siguranță la un internat

Polițiștii ialomițeni au continuat seria de acțiuni privind asigurarea unui climat de siguranță în unitățile de învățămînt. Joi, 25 noiembrie a.c., polițiștii au desfășurat o acțiune în internatul unei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:22
(12954 vizualizări - 0 comentarii)


Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 25 noiembrie 2010, Protoieria Urziceni a organizat o Seara Catehetică cu tinerii cu tema Sfîntul Apostol Andrei-Apostolul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:45
(10296 vizualizări - 0 comentarii)


Cărțile de muncă, predate

La data de 1 ianuarie 2011 se abrogă dispozițiile Decretului nr. 92/1976, privind carnetul de muncă. Așadar, persoanele care au fost încadrate pe baza de contract individual de muncă la angajatori cu capital ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:20
(13299 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Cu numai două săptămîni rămase pînă la stabilirea țărilor-gazdă pentru Cupele Mondiale de Fotbal FIFA 2018 și 2022, Hyundai Motor Company și-a extins colaborarea cu organismul guvernant al fotbalului, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:10
(11237 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate

Joi, 25 noiembrie a.c., o echipă de polițiști slobozeni a oprit pentru un control de rutină o autoutilitară încărcată cu deșeuri feroase, condusă de un slobozean, de 30 de ani. Potrivit polițiștilor, în ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:08
(12742 vizualizări - 0 comentarii)


Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Marți, 30 noiembrie, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va găzdui recepția oficială a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, oferită cu prilejul sărbătoririi «Zilei Naționale ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 11:07
(10989 vizualizări - 1 comentariu)


Rocadă de consilieri PNL în Consiliul Județean

La începutul săptămînii viitoare, marți, 30 noiembrie, consilierii județeni se întrunesc în ședința lunară de lucru. Potrivit ordinii de zi, executivul județean va dezbate 13 proiecte de hotărîri. Printre ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:56
(12033 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Națională a României», sărbătorită și la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița organizează o serie de manifestări cu ocazia «Zilei Naționale a României». Astfel, manifestările vor debuta la Monumentul «Mihai Viteazul» din Slobozia, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:50
(12146 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dezbatere privind accesul romilor la serviciile de sănătate

Centrul Romilor pentru Politici de Sănătate-SASTIPEN, organizație non-guvernamentală care militează pentru îmbunătățirea stării de sănătate a romilor din România și creșterea gradului de acces al acestora ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:20
(13926 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Președintele Comisiei pentru Egalitatea de Șanse din Camera Deputaților, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora i-a propus ministrului Muncii, Familiei și Protecției Sociale ca, la discuțiile privind Codul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:09
(12654 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...