Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Asistații social de la Slobozia «muncesc» 100000 ore anual

Un raport al Serviciului Public de Asistență Socială al Primăriei Slobozia evidențiază orele de muncă în folosul comunității prestate de asistații sociali, în cursul anului precedent. În total, aceștia au lucrat pentru întreținerea domeniului public al orașului 100 mii de ore. Chiar dacă din punct de vedere al timpului petrecut pe străzi reiese faptul că activitatea a fost intensă, curățenia efectivă a fost insesizabilă. În foarte multe cazuri, spațiile pe unde aceștia ar fi trebuit să execute lucrări de întreținere sînt și acum insalubre.

S-a muncit doar pe hîrtie Pontajele care se... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2016, 13:10 (2828 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Visuri în limba engleză

Clean Tech susține performanța în Educație

Visuri în limba engleză

Firma Clean Tech Internațional SRL din Ciulnița finanțează, de la începutul acestui an școlar, un proiect educațional prin intermediul căruia elevii clasei a VII-a a școlii din localitate sînt ajutați să-și îmbunătățească performanțele școlare. Exemplul inițiat de către Clean Tech Internațional SRL poate fi extins la nivelul tuturor școlilor din mediul rural.

Visuri de elevi cuminți
Am revenit la școala din Ciulnița luni, 7 martie 2016. Elevii clasei a VII-a se pregătesc pentru cele două ore suplimentare de engleză. Prînzul a fost bun și cald, Engleza e materia lor preferată.... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2016, 10:25 (3350 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Bebeluși infectați cu bacteria E. coli la Fetești

Anchetă epidemiologică

EXCLUSIV: Bebeluși infectați cu bacteria E. coli la Fetești

Bacteria E. coli face ravagii și în Ialomița. Autoritățile sanitare au confirmat prezența sindromului hemolitic-uremic în cazul a doi bebeluși din Fetești, cu vîrste cuprinse între 5 și 9 luni. Micuții au fost transferați la Spitalul «Marie Curie» din București. Direcția de Sănătate Publică Ialomița va deschide o anchetă epidemiologică pentru a depista sursa îmbolnăvirilor.

Transferați de urgență la București
Potrivit reprezentanților Direcției de Sănătate Publică Ialomița, primul caz a fost confirmat în urmă cu 48 de ore, iar cel de-al doilea în cursul după amiezii de... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2016, 13:10 (14768 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Scandal cu lapte stricat în două școli ialomițene

Scandal cu lapte stricat în două școli ialomițene

Autoritățile din Ialomița sînt în alertă după ce două unități de învățămînt au reclamat faptul că laptele distribuit elevilor, prin programul «Cornul și Laptele», miroase urît și are gust acru. În acest caz a fost deschisă o anchetă. Direcția de Sănătate Publică Ialomița urmează să efectueze analize asupra probelor de lapte prelevate.

Se așteaptă rezultatele analizelor
Potrivit primelor informații, reprezentanții Școlilor Gimnaziale Ciulnița și Perieți s]nt cei care au reclamat faptul că laptele distribuit elevilor în clase pare a fi stricat. Produsele ar fi trebuit distribuite... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2016, 17:50 (9750 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mihai Geantă a obținut nota 1,6 la examen

Povestea unui eșec previzibil la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița

Mihai Geantă a obținut nota 1,6 la examen

În urmă cu o săptămînă, Casa Națională de Asigurări de Sănătate a organizat concursul pentru șefia structurilor din teritoriu. Rezultatele obținute de candidați au fost dezastruoase, toți cei înscriși fiind picați. De o performanță similară a avut parte și Mihai Geantă, președintele, încă în funcție, al Casei Județene de Asigurări de Sănătate. Acesta a reușit să obțină doar 16,75 puncte din cele 70 necesare promovării. Adică nota 1,6! Despre acest eșec lamentabil, Mihai Geantă ne-a declarat: «Am scris 9 pagini, însă, probabil, am fost pe lîngă subiecte. Și Simona Halep a pierdut în două turnee, dar rămîne tot o valoare în sportul românesc...».

Mihai Genată s-a învins pe sine... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 17:50 (25653 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primele investigații RMN la Spitalul Slobozia

Primele investigații RMN la Spitalul Slobozia

În cadrul unei conferințe de presă, organizată în urmă cu o săptămînă, oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au dat startul primelor investigații medicale cu ajutorul aparatului RMN. Echipamentul a fost adus din China și fabricat sub licență americană.

Bolnavi din două județe, tratați la Slobozia Deși prognozată pentru începutul lunii viitoare, punerea în funcțiune a aparatului RMN achiziționat de Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a petrecut în urmă cu o săptămînă. În cadrul unei conferințe de presă, oficialii din cadrul unității medicale au anunțat faptul că echipamentul... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 16:05 (9053 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Penitenciarului Slobozia aplică legile arbitrar

Șeful Penitenciarului Slobozia aplică legile arbitrar

O întîmplare petrecută în 2015 la Penitenciarul Slobozia scoate în evidență ineficiența directorului unității în ceea ce privește cunoașterea regulamentelor interne. Comisarul Marian Dobrică a decis demiterea din funcție a unuia dintre angajați, acuzîndu-l de dispariția a două kilograme de carne alterată, din frigiderul bucătăriei instituției. Situația devine și mai ridicolă în contextul în care procurorii care l-au anchetat pe angajatul suspectat de furt au precizat că este nevinovat. Cu toate acestea, directorul Dobrică a decis totuși să-l lase pe om fără loc de muncă. Cazul a ajuns în atenția Tribunalului Ialomița, instanță care a decis reintegrarea în muncă a respectivului angajat.
... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 13:10 (9200 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Misiune imposibilă a Primăriei Slobozia

Datorie de 3 milioane de lei, greu de recuperat

Misiune imposibilă a Primăriei Slobozia

O datorie veche și încă nerecuperată reprezintă o misiune imposibilă pentru angajații din cadrul Primăriei Slobozia. Concret, este vorba despre redevența aferentă perioadei 2012-2013, neachitată de societatea Timis Investment, firmă care a dorit să deschidă la Slobozia supermarketul Cora. Cu tot cu penalități, debitul însumează 3 milioane de lei... Dacă ar fi colectată la buget, suma ar putea fi utilizată pentru o serie de investiții de care orașul are mare nevoie.

Șantierul nimănui Din marele hipermarket Cora care urma să fie inaugurat la Slobozia a rămas doar un colos de fier și beton... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 11:35 (5407 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are un plan județean de gestionare a deșeurilor

Cu sabia deasupra capului

Ialomița nu are un plan județean de gestionare a deșeurilor

Luna trecută, administrația județeană a fost alarmată de anunțul făcut de Vivani Salubritate privind intenția de majorare a tarifelor pentru colectarea gunoiului menajer, de la 9 la 16 euro per tonă. Deși pericolul iminent a fost îndepărtat, problema de fond rămîne. La acest moment, județul Ialomița nu are un plan județean de gestionare a deșeurilor, iar autoritățile nu au o soluție alternativă de stocare a acestora «în cazul în care operatorul va intra în faliment».

Dezastrul bate la ușă
Legislația națională și europeană prevede obligativitatea elaborării planurilor de gestionare... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2016, 18:15 (9694 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița vrea Master Plan pentru apă și apă uzată

Consiliul Județean Ialomița vrea Master Plan pentru apă și apă uzată

La sfîrșitul lunii octombrie 2015, conducerea Consiliului Județean Ialomița propunea plenului adoptarea documentului strategic «Master Plan pentru reabilitarea și Modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare în regiunea Constanța-Ialomița». Proiectul a fost retras însă de pe ordinea de zi pentru «fundamentarea lui și acordarea votului în cunoștință de cauză». La 5 luni distanță, în ședința de la sfîrșitul lunii martie 2016, proiectul urmează să fie readus în atenția consilierilor județeni. De această dată, conducerea Consiliului Județean Ialomița dorește să devină «proprietar al Master Planului (...) și solicită modificarea condițiilor de acordare a Avizului de Conformitate către... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2016, 14:10 (7174 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii ialomițeni au adunat 600000 de absențe

Într-un singur semestru

Elevii ialomițeni au adunat 600000 de absențe

Absenteismul școlar rămîne una dintre problemele greu de rezolvat ale Învățămîntului ialomițean. Cei aproximativ 40 mii de elevi înscriși la școală în septembrie 2015 au adunat, la finalul semestrului I, un număr de peste 600 mii de absențe. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că principalul efect al absenteismului este renunțarea definitivă la școală. Puncte vulnerabile din acest punct de vedere au fost considerate localitățile Fetești, Bărcănești, Căzănești și Bărbulești. În acest sens au fost demarate o serie de proiecte strategice prin care se încearcă reducerea numărului de absențe și, implicit, a riscului de abandon școlar.

Statistici îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2016, 12:25 (8876 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legislativul Sloboziei intră în colaps

Ultimele luni ale guvernării Stoica

Legislativul Sloboziei intră în colaps

Au trecut 26 de ani de la Revoluție. Și tot atîția de cînd Slobozia este guvernată de comuniști sau urmași ai acestora, altoiți prin pepinierele altor partide politice. În urma tuturor consilierilor  care s-au succedat în forul legislativ local rămîne «groapa lui Stoica», apa menajeră pe care o plătim pe post de apă potabilă, o economie ruinată, o administrație putredă, un viitor nesigur și un oraș depopulat. Iar această situație s-a reflectat joi, 25 februarie 2016, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia. Pe ordinea de zi a ședinței s-au aflat proiecte de hotărîre care au stîrnit controverse, proiecte considerate ilegale sau proiecte care vor afecta în următorii ani comunitatea, indiferent... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2016, 11:15 (7019 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul-fantomă de la marginea județului

Povești urbane din Fetești

Orașul-fantomă de la marginea județului

Fetești, cel mai mare oraș de la marginea estică a județului, reprezintă un exemplu grăitor al indiferenței administrative care bîntuie de 26 de ani localitățile ialomițene. În acest loc, prezentul e sumbru, iar viitorul pare să rămînă neschimbat. Rata ridicată a șomajului și numărul mare de asistați sociali reprezintă o provocare prea mare, pe care aleșii orașului nu sînt încă pregătiți să o depășească. Feteștiul este deficitar la capitolul infrastructură, atragerea investitorilor și asigurarea unui climat de confort urban pentru cetățenii săi. În ultimul an, singurele aspecte notabile prin care orașul a ieșit în evidență sînt scandalurile penale care au zguduit din temelii întreaga administrație... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 18:10 (23565 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala cu elevi de 10 «pe linie»

Clean Tech susține performanța în Educație

Școala cu elevi de 10 «pe linie»

Firma Clean Tech International SRL din Ciulnița finanțează, de la începutul acestui an școlar, un proiect educațional prin intermediul căruia elevii clasei a VII-a a școlii din localitate sînt ajutați să-și îmbunătățească performanțele școlare. Exemplul inițiat de către  Clean Tech International SRL poate fi extins la nivelul tuturor școlilor din mediul rural. Independent susține acest demers identificînd la nivelul județului elevii cu care sistemul educațional județean se poate mîndri. Alexandra Mihai și Viviana Stănilă, de la școala din Valea Ciorii, sînt doar doi dintre aceștia...

Diamantele din școlile rurale... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 11:05 (4626 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia

Scandal pentru 6 locuințe ANL

La sfîrșitul anului trecut, pe 29 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat o listă finală cu  57 de beneficiari de locuințe ANL. La ședința de Consiliu Local din 25 februarie 2016, alte 6 locuințe disponibilizate vor fi repartizate potențialilor beneficiari. Decizia a primit aviz negativ din partea Comisiei pentru Învățămînt, Cultură, Sănătate, Sport, Tineret și Protecție Socială. Viceprimarul Gabriel Mușat susține că legislația trebuie respectată.

Aviz negativ în cadrul Comisiei
La sfîrșitul anului trecut, pe 29 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 17:55 (4605 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare

Acuzații de discriminare la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia

Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare

Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia este implicat într-un scandal public de amploare. Tatăl unui elev rom, înscris în clasa 0, o acuză pe învățătoarea copilului de discriminare. Bărbatul a explicat situația într-o plîngere înaintată atît autorităților din Slobozia, cît și ziarului Independent. «Doamna învățătoare S.O. îl agresează verbal spunîndu-i „creștin penticostal“ sau „țigan“» se arată în plîngerea bărbatului. De cealaltă parte, reprezentanții unității de învățămînt precizează faptul că elevul în cauză este un copil-problemă, mai mulți părinți înaintînd o serie de plîngeri în care reclamă faptul că băiatul și-ar fi agresat colegii... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 15:30 (17185 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Dosar de delapidare la Poșta din Sudiți

Dosar de delapidare la Poșta din Sudiți

Polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice fac cercetări cu privire la posibile fapte de delapidare, comise de o angajată a Poștei din Sudiți. Se pare că femeia și-ar fi însușit în mod ilegal banii proveniți din plata facturilor la energie electrică a cîtorva săteni. În paralel cu ancheta oamenilor legii, oficialii din cadrul Poștei Române au demarat la rîndul lor o serie de verificări. Pînă în prezent, aceștia au luat măsura demiterii din funcție a respectivei angajate, invocînd absența nemotivată de la serviciu a acesteia. Se pare că femeia ar fi fugit cu banii oamenilor în străinătate...

Anchetă în lucru... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 13:20 (9578 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Judecătorii din Slobozia cer închiderea benzinăriei «Art Oil»

Judecătorii din Slobozia cer închiderea benzinăriei «Art Oil»

Decizie surprinzătoare a magistraților Judecătoriei Slobozia în dosarul «Art Oil». După ce l-au condamnat la închisoare pe primarul Alexandru Stoica, magistrații au decis anularea autorizației de construcție emisă de municipalitate pentru benzinăria deținută de concernul Art Petrol Service SRL la Slobozia. Efectul juridic al acestei hotărîri este închiderea respectivei benzinării, pînă cînd administratorii firmei vor intra în legalitate în privința autorizării. Hotărîrea nu este definitivă, ea putînd fi atacată cu apel în 10 zile.

Un proces complicat
Condamnarea la închisoare... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 21:05 (20681 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

VIVANI amână majorarea tarifelor pentru deșeuri

VIVANI amînă majorarea tarifelor pentru deșeuri

Vivani Salubritate, operatorul regional de colectare a deșeurilor în Ialomița, și-a anunțat în urmă cu două săptămîni intenția de a majora prețul de depozitare al deșeurilor, de la 9 la 16 euro per tonă.Vineri, 19 februarie 2016, reprezentanții firmei au dat un pas înapoi. «Am solicitat conducerii firmei o fundamentare de preț...» a declarat ulterior întîlnirii vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu. În pofida declarațiilor, o majorare de preț pentru asigurarea serviciilor de colectare a deșeurilor pare inevitabilă.

Deznodămînt evitat pentru moment
Joi,... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 18:10 (6740 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Cornel Vasile, condamnat cu suspendare de Tribunalul Ialomița

DNA a avut dreptate

Cornel Vasile, condamnat cu suspendare de Tribunalul Ialomița

Procurorii DNA care l-au anchetat pe Cornel Vasile, fostul șef al Gărzii de Mediu Ialomița, au avut dreptate în privința acuzațiilor. În urmă cu o săptămînă, judecătorii Tribunalului Ialomița i-au aplicat acestuia o pedeapsă de un an, cu suspendare, în dosarul penal deschis pe numele său.  De asemenea, Cornel Vasile a fost obligat la efectuarea a 60 de zile de muncă în folosul comunității. Potrivit magistraților, acesta trebuie să desfășoare activități specifice în cadrul Centrului de Plasament Nr. 3 sau Complexului de Servicii Sociale pentru Copilul cu Handicap Neuropsihic Slobozia, instituții aflate în subordonarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 17:35 (8067 vizualizări - 6 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Miercuri, 7 iunie 2017, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 15:20
(7151 vizualizări - 0 comentarii)


DADP execută lucrări de dezinsecție la Slobozia

În perioada 12-28 iunie 2017, între orele 7,30-16,30, Primăria Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public, respectiv la parterul blocurilor, parterul blocurilor de locuit, realizându ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 20:25
(5415 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simpozion «Școala și viața»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Casa Corpului Didactic Ialomița organizează miercuri, 14 iunie 2017, a XXXVIII-a ediție a simpozionului «Școala și viața». Evenimentul se desfășoară în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 18:25
(5895 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis dosare penale pe numele a patru tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 22 de ani, sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au pătruns în sediul unei firme din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 17:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examene de Bacalaureat, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 6-30 iunie 2017, ordinea și siguranța publică la mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 23:27
(6185 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza interjudețeană a concursului «Cu viața mea apăr viața»

Joi, 8 iunie 2017, începând cu orele 10,00, se va desfășura faza interjudețeană a concursului de elevi «Cu viața mea apăr viața». Echipele clasate pe primele locuri la ciclurile gimnazial și liceal ale ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 21:20
(8033 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Primul tău loc de muncă EURES

«Your first EURES job» este o schemă de mobilitate a locurilor de muncă din Uniunea Europeană care își dorește să ajute tinerii din Europa să își găsească un loc de muncă sau oportunități de instruire la ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 19:25
(5575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM EURES


Lapte stricat la școlile din Buești și Sălcioara!

Laptele distribuit prin programul «Cornul și Laptele» este un pericol pentru sănătatea elevilor din Ialomița. Școlile Gimnaziale Sălcioara și Buești au sesizat recent Direcția Sanitară Veterinară și pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 22:40
(6848 vizualizări - 0 comentarii)


Spectacol pentru copii, organizat de Protoieria Urziceni

Protopopiatul Urziceni a marcat și anul acesta Ziua Internațională a Copilului prin desfășurarea evenimentului «Zâmbet de copil». Manifestarea se află la a IX-a ediție și a constat în prezentarea unui spectacol ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 21:20
(6050 vizualizări - 0 comentarii)


Opt feteșteni, la spital cu toxiinfecție alimentară după ce au consumat brânză din piață. Producătorul a fost amendat de DSVSA Ialomița!

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat 49,64 de kilograme de brânză telemea și au amendat cu 1000 de lei administratorul firmei care a produs ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:25
(10267 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat preventiv pentru că și-a agresat tatăl

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat miercuri, 31 mai 2017, arestarea preventivă a inculpatului Ioan Andreas Ferar. Acesta este acuzat de faptul că și-ar ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:05
(6352 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs interjudețean de Geografie, desfășurat la Slobozia

Slobozia a fost anul acesta gazda concursului interjudețean de Geografie «Terra, de la poveste la realitate». 62 de elevi din 10 județe ale țării, printre care Dolj, Brașov, Teleorman, Buzău, Ialomița, ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 17:10
(6620 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără focare de gripă aviară

În urma analizei modelelor de evoluție a Influenței Aviare de Înaltă Patogenitate atât la nivel European, căt și pe teritoriul național, prin intermediul supravegherii active și pasive, s-a constatat lipsa ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 19:10
(6311 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Prin grija și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a primit o donație de la Sectorul ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:55
(6890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural național»

Poliția Română și Fundația «Collegium XXI», în calitate de inițiator al proiectului, organizează și desfășoară, în parteneriat, proiectul educațional național «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:15
(6216 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni organizează marți, 30 mai a.c., în intervalul 9,00-11,00, «Ziua Porților Deschise» pentru copiii care doresc să cunoască polițiștii și activitatea acestora. Astfel, cu ocazia «Zilei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 18:40
(6220 vizualizări - 0 comentarii)


Punctele Enel, închise pe 1, 2 și 5 iunie 2017

Toate Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele 1, 2 iunie, precum și 5 iunie 2017. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după programul obișnuit ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 16:50
(5296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ENEL


AJOFM Ialomița: Atestarea și certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice și sociale, ocuparea forței de muncă ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 15:45
(6614 vizualizări - 0 comentarii)


30 mai-12 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție a fost înființată în contextul procesului de aderare la Uniunea Europeană, ca structură specializată pentru prevenirea și combaterea corupției în rândul personalului Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 14:35
(6756 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Voluntarii «Interact», acțiune de «Ziua Internațională a Copilului»

Voluntarii Clubului «Interact» Slobozia organizează pentru a doua oară consecutiv evenimentul «Tărâmul Copilăriei». Evenimentul va avea loc în jurul Ciupercuței din Parcul Tineretului de la Catedrală, desigur ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 12:15
(3940 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița, program normal pentru donatorii de sânge

Chiar dacă urmează minivacanța de Rusalii cu 5 zile libere pentru angajații din sistemul public, Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță că programul de lucru cu donatorii de sânge se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 11:05
(7991 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 5 mașini s-au ciocnit în trafic

Reprezentanții Centrului Infotrafic al Poliției Române informează că în dimineața zilei de sâmbătă, 27 mai 2017, în zona localitțății Coșereni s-a pertecut un accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2017, 13:25
(6733 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal la Fetești și Slobozia

Joi, 25 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat acțiuni pe linia verificării respectării regimului armelor și munițiilor. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:10
(41664 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pietonii, amendați cu 13000 de lei

Joi, 25 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special a celor produse pe fondul indisciplinei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:05
(4882 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Subscrisul Partidul Ialomițenilor, în conformitate cu Legea nr. 334/2006 din 17 iulie 2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a înregistrat la Autoritatea Electorală Permanentă-Filiala Ialomița, cei doi mandatari financiari pentru alegerile locale parțiale din data de 11 iunie 2017 astfel:
-Nechifor Maria-mandatar financiar coordonator inregistrat în data de 25.05.2017
-Croitoru Denca Luminița-mandatar financiar teritorial înregistrat în data de 26.05.2017

26 Mai 2017, 17:05


«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au derulat manifestări publice dedicate Zilei Eroilor, polițiștii ialomițeani adoptând măsuri speciale pentru siguranța celor care au participat la aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:10
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campania Națională în domeniul construcțiilor

În perioada 9-13 mai 2017 s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului de respectare a cerințelor minime de securitate și sănătate în muncă ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:05
(5718 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 174,80 milioane de lei la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în primele luni ale anului 2017 la bugetul general consolidat  suma de 174,80 milioane de lei, ceea ce reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 14:30
(5713 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița controlează centrele de prelucrare a laptelui

Având în vedere că în această perioadă se înregistrează o creștere a producției de lapte și a consumului de produse lactate, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de control în centrele de prelucrare ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 12:55
(6662 vizualizări - 0 comentarii)


«Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», biografie semnată de preot Adrian Lucian Scărlătescu

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, a apărut volumul «Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», sub semnătura Părintelui Adrian Lucian Scărlătescu, care cuprinde biografia Părintelui ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 20:50
(8805 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...