Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Asistații social de la Slobozia «muncesc» 100000 ore anual

Un raport al Serviciului Public de Asistență Socială al Primăriei Slobozia evidențiază orele de muncă în folosul comunității prestate de asistații sociali, în cursul anului precedent. În total, aceștia au lucrat pentru întreținerea domeniului public al orașului 100 mii de ore. Chiar dacă din punct de vedere al timpului petrecut pe străzi reiese faptul că activitatea a fost intensă, curățenia efectivă a fost insesizabilă. În foarte multe cazuri, spațiile pe unde aceștia ar fi trebuit să execute lucrări de întreținere sînt și acum insalubre.

S-a muncit doar pe hîrtie Pontajele care se... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2016, 13:10 (2828 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Visuri în limba engleză

Clean Tech susține performanța în Educație

Visuri în limba engleză

Firma Clean Tech Internațional SRL din Ciulnița finanțează, de la începutul acestui an școlar, un proiect educațional prin intermediul căruia elevii clasei a VII-a a școlii din localitate sînt ajutați să-și îmbunătățească performanțele școlare. Exemplul inițiat de către Clean Tech Internațional SRL poate fi extins la nivelul tuturor școlilor din mediul rural.

Visuri de elevi cuminți
Am revenit la școala din Ciulnița luni, 7 martie 2016. Elevii clasei a VII-a se pregătesc pentru cele două ore suplimentare de engleză. Prînzul a fost bun și cald, Engleza e materia lor preferată.... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2016, 10:25 (3350 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Bebeluși infectați cu bacteria E. coli la Fetești

Anchetă epidemiologică

EXCLUSIV: Bebeluși infectați cu bacteria E. coli la Fetești

Bacteria E. coli face ravagii și în Ialomița. Autoritățile sanitare au confirmat prezența sindromului hemolitic-uremic în cazul a doi bebeluși din Fetești, cu vîrste cuprinse între 5 și 9 luni. Micuții au fost transferați la Spitalul «Marie Curie» din București. Direcția de Sănătate Publică Ialomița va deschide o anchetă epidemiologică pentru a depista sursa îmbolnăvirilor.

Transferați de urgență la București
Potrivit reprezentanților Direcției de Sănătate Publică Ialomița, primul caz a fost confirmat în urmă cu 48 de ore, iar cel de-al doilea în cursul după amiezii de... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2016, 13:10 (14767 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Scandal cu lapte stricat în două școli ialomițene

Scandal cu lapte stricat în două școli ialomițene

Autoritățile din Ialomița sînt în alertă după ce două unități de învățămînt au reclamat faptul că laptele distribuit elevilor, prin programul «Cornul și Laptele», miroase urît și are gust acru. În acest caz a fost deschisă o anchetă. Direcția de Sănătate Publică Ialomița urmează să efectueze analize asupra probelor de lapte prelevate.

Se așteaptă rezultatele analizelor
Potrivit primelor informații, reprezentanții Școlilor Gimnaziale Ciulnița și Perieți s]nt cei care au reclamat faptul că laptele distribuit elevilor în clase pare a fi stricat. Produsele ar fi trebuit distribuite... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2016, 17:50 (9749 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mihai Geantă a obținut nota 1,6 la examen

Povestea unui eșec previzibil la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița

Mihai Geantă a obținut nota 1,6 la examen

În urmă cu o săptămînă, Casa Națională de Asigurări de Sănătate a organizat concursul pentru șefia structurilor din teritoriu. Rezultatele obținute de candidați au fost dezastruoase, toți cei înscriși fiind picați. De o performanță similară a avut parte și Mihai Geantă, președintele, încă în funcție, al Casei Județene de Asigurări de Sănătate. Acesta a reușit să obțină doar 16,75 puncte din cele 70 necesare promovării. Adică nota 1,6! Despre acest eșec lamentabil, Mihai Geantă ne-a declarat: «Am scris 9 pagini, însă, probabil, am fost pe lîngă subiecte. Și Simona Halep a pierdut în două turnee, dar rămîne tot o valoare în sportul românesc...».

Mihai Genată s-a învins pe sine... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 17:50 (25652 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primele investigații RMN la Spitalul Slobozia

Primele investigații RMN la Spitalul Slobozia

În cadrul unei conferințe de presă, organizată în urmă cu o săptămînă, oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au dat startul primelor investigații medicale cu ajutorul aparatului RMN. Echipamentul a fost adus din China și fabricat sub licență americană.

Bolnavi din două județe, tratați la Slobozia Deși prognozată pentru începutul lunii viitoare, punerea în funcțiune a aparatului RMN achiziționat de Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a petrecut în urmă cu o săptămînă. În cadrul unei conferințe de presă, oficialii din cadrul unității medicale au anunțat faptul că echipamentul... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 16:05 (9052 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Penitenciarului Slobozia aplică legile arbitrar

Șeful Penitenciarului Slobozia aplică legile arbitrar

O întîmplare petrecută în 2015 la Penitenciarul Slobozia scoate în evidență ineficiența directorului unității în ceea ce privește cunoașterea regulamentelor interne. Comisarul Marian Dobrică a decis demiterea din funcție a unuia dintre angajați, acuzîndu-l de dispariția a două kilograme de carne alterată, din frigiderul bucătăriei instituției. Situația devine și mai ridicolă în contextul în care procurorii care l-au anchetat pe angajatul suspectat de furt au precizat că este nevinovat. Cu toate acestea, directorul Dobrică a decis totuși să-l lase pe om fără loc de muncă. Cazul a ajuns în atenția Tribunalului Ialomița, instanță care a decis reintegrarea în muncă a respectivului angajat.
... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 13:10 (9200 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Misiune imposibilă a Primăriei Slobozia

Datorie de 3 milioane de lei, greu de recuperat

Misiune imposibilă a Primăriei Slobozia

O datorie veche și încă nerecuperată reprezintă o misiune imposibilă pentru angajații din cadrul Primăriei Slobozia. Concret, este vorba despre redevența aferentă perioadei 2012-2013, neachitată de societatea Timis Investment, firmă care a dorit să deschidă la Slobozia supermarketul Cora. Cu tot cu penalități, debitul însumează 3 milioane de lei... Dacă ar fi colectată la buget, suma ar putea fi utilizată pentru o serie de investiții de care orașul are mare nevoie.

Șantierul nimănui Din marele hipermarket Cora care urma să fie inaugurat la Slobozia a rămas doar un colos de fier și beton... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 11:35 (5407 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are un plan județean de gestionare a deșeurilor

Cu sabia deasupra capului

Ialomița nu are un plan județean de gestionare a deșeurilor

Luna trecută, administrația județeană a fost alarmată de anunțul făcut de Vivani Salubritate privind intenția de majorare a tarifelor pentru colectarea gunoiului menajer, de la 9 la 16 euro per tonă. Deși pericolul iminent a fost îndepărtat, problema de fond rămîne. La acest moment, județul Ialomița nu are un plan județean de gestionare a deșeurilor, iar autoritățile nu au o soluție alternativă de stocare a acestora «în cazul în care operatorul va intra în faliment».

Dezastrul bate la ușă
Legislația națională și europeană prevede obligativitatea elaborării planurilor de gestionare... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2016, 18:15 (9694 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița vrea Master Plan pentru apă și apă uzată

Consiliul Județean Ialomița vrea Master Plan pentru apă și apă uzată

La sfîrșitul lunii octombrie 2015, conducerea Consiliului Județean Ialomița propunea plenului adoptarea documentului strategic «Master Plan pentru reabilitarea și Modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare în regiunea Constanța-Ialomița». Proiectul a fost retras însă de pe ordinea de zi pentru «fundamentarea lui și acordarea votului în cunoștință de cauză». La 5 luni distanță, în ședința de la sfîrșitul lunii martie 2016, proiectul urmează să fie readus în atenția consilierilor județeni. De această dată, conducerea Consiliului Județean Ialomița dorește să devină «proprietar al Master Planului (...) și solicită modificarea condițiilor de acordare a Avizului de Conformitate către... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2016, 14:10 (7174 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii ialomițeni au adunat 600000 de absențe

Într-un singur semestru

Elevii ialomițeni au adunat 600000 de absențe

Absenteismul școlar rămîne una dintre problemele greu de rezolvat ale Învățămîntului ialomițean. Cei aproximativ 40 mii de elevi înscriși la școală în septembrie 2015 au adunat, la finalul semestrului I, un număr de peste 600 mii de absențe. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că principalul efect al absenteismului este renunțarea definitivă la școală. Puncte vulnerabile din acest punct de vedere au fost considerate localitățile Fetești, Bărcănești, Căzănești și Bărbulești. În acest sens au fost demarate o serie de proiecte strategice prin care se încearcă reducerea numărului de absențe și, implicit, a riscului de abandon școlar.

Statistici îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2016, 12:25 (8876 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legislativul Sloboziei intră în colaps

Ultimele luni ale guvernării Stoica

Legislativul Sloboziei intră în colaps

Au trecut 26 de ani de la Revoluție. Și tot atîția de cînd Slobozia este guvernată de comuniști sau urmași ai acestora, altoiți prin pepinierele altor partide politice. În urma tuturor consilierilor  care s-au succedat în forul legislativ local rămîne «groapa lui Stoica», apa menajeră pe care o plătim pe post de apă potabilă, o economie ruinată, o administrație putredă, un viitor nesigur și un oraș depopulat. Iar această situație s-a reflectat joi, 25 februarie 2016, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia. Pe ordinea de zi a ședinței s-au aflat proiecte de hotărîre care au stîrnit controverse, proiecte considerate ilegale sau proiecte care vor afecta în următorii ani comunitatea, indiferent... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2016, 11:15 (7019 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul-fantomă de la marginea județului

Povești urbane din Fetești

Orașul-fantomă de la marginea județului

Fetești, cel mai mare oraș de la marginea estică a județului, reprezintă un exemplu grăitor al indiferenței administrative care bîntuie de 26 de ani localitățile ialomițene. În acest loc, prezentul e sumbru, iar viitorul pare să rămînă neschimbat. Rata ridicată a șomajului și numărul mare de asistați sociali reprezintă o provocare prea mare, pe care aleșii orașului nu sînt încă pregătiți să o depășească. Feteștiul este deficitar la capitolul infrastructură, atragerea investitorilor și asigurarea unui climat de confort urban pentru cetățenii săi. În ultimul an, singurele aspecte notabile prin care orașul a ieșit în evidență sînt scandalurile penale care au zguduit din temelii întreaga administrație... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 18:10 (23565 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala cu elevi de 10 «pe linie»

Clean Tech susține performanța în Educație

Școala cu elevi de 10 «pe linie»

Firma Clean Tech International SRL din Ciulnița finanțează, de la începutul acestui an școlar, un proiect educațional prin intermediul căruia elevii clasei a VII-a a școlii din localitate sînt ajutați să-și îmbunătățească performanțele școlare. Exemplul inițiat de către  Clean Tech International SRL poate fi extins la nivelul tuturor școlilor din mediul rural. Independent susține acest demers identificînd la nivelul județului elevii cu care sistemul educațional județean se poate mîndri. Alexandra Mihai și Viviana Stănilă, de la școala din Valea Ciorii, sînt doar doi dintre aceștia...

Diamantele din școlile rurale... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 11:05 (4626 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia

Scandal pentru 6 locuințe ANL

La sfîrșitul anului trecut, pe 29 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat o listă finală cu  57 de beneficiari de locuințe ANL. La ședința de Consiliu Local din 25 februarie 2016, alte 6 locuințe disponibilizate vor fi repartizate potențialilor beneficiari. Decizia a primit aviz negativ din partea Comisiei pentru Învățămînt, Cultură, Sănătate, Sport, Tineret și Protecție Socială. Viceprimarul Gabriel Mușat susține că legislația trebuie respectată.

Aviz negativ în cadrul Comisiei
La sfîrșitul anului trecut, pe 29 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 17:55 (4605 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare

Acuzații de discriminare la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia

Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare

Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia este implicat într-un scandal public de amploare. Tatăl unui elev rom, înscris în clasa 0, o acuză pe învățătoarea copilului de discriminare. Bărbatul a explicat situația într-o plîngere înaintată atît autorităților din Slobozia, cît și ziarului Independent. «Doamna învățătoare S.O. îl agresează verbal spunîndu-i „creștin penticostal“ sau „țigan“» se arată în plîngerea bărbatului. De cealaltă parte, reprezentanții unității de învățămînt precizează faptul că elevul în cauză este un copil-problemă, mai mulți părinți înaintînd o serie de plîngeri în care reclamă faptul că băiatul și-ar fi agresat colegii... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 15:30 (17184 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Dosar de delapidare la Poșta din Sudiți

Dosar de delapidare la Poșta din Sudiți

Polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice fac cercetări cu privire la posibile fapte de delapidare, comise de o angajată a Poștei din Sudiți. Se pare că femeia și-ar fi însușit în mod ilegal banii proveniți din plata facturilor la energie electrică a cîtorva săteni. În paralel cu ancheta oamenilor legii, oficialii din cadrul Poștei Române au demarat la rîndul lor o serie de verificări. Pînă în prezent, aceștia au luat măsura demiterii din funcție a respectivei angajate, invocînd absența nemotivată de la serviciu a acesteia. Se pare că femeia ar fi fugit cu banii oamenilor în străinătate...

Anchetă în lucru... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 13:20 (9577 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Judecătorii din Slobozia cer închiderea benzinăriei «Art Oil»

Judecătorii din Slobozia cer închiderea benzinăriei «Art Oil»

Decizie surprinzătoare a magistraților Judecătoriei Slobozia în dosarul «Art Oil». După ce l-au condamnat la închisoare pe primarul Alexandru Stoica, magistrații au decis anularea autorizației de construcție emisă de municipalitate pentru benzinăria deținută de concernul Art Petrol Service SRL la Slobozia. Efectul juridic al acestei hotărîri este închiderea respectivei benzinării, pînă cînd administratorii firmei vor intra în legalitate în privința autorizării. Hotărîrea nu este definitivă, ea putînd fi atacată cu apel în 10 zile.

Un proces complicat
Condamnarea la închisoare... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 21:05 (20680 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

VIVANI amână majorarea tarifelor pentru deșeuri

VIVANI amînă majorarea tarifelor pentru deșeuri

Vivani Salubritate, operatorul regional de colectare a deșeurilor în Ialomița, și-a anunțat în urmă cu două săptămîni intenția de a majora prețul de depozitare al deșeurilor, de la 9 la 16 euro per tonă.Vineri, 19 februarie 2016, reprezentanții firmei au dat un pas înapoi. «Am solicitat conducerii firmei o fundamentare de preț...» a declarat ulterior întîlnirii vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu. În pofida declarațiilor, o majorare de preț pentru asigurarea serviciilor de colectare a deșeurilor pare inevitabilă.

Deznodămînt evitat pentru moment
Joi,... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 18:10 (6740 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Cornel Vasile, condamnat cu suspendare de Tribunalul Ialomița

DNA a avut dreptate

Cornel Vasile, condamnat cu suspendare de Tribunalul Ialomița

Procurorii DNA care l-au anchetat pe Cornel Vasile, fostul șef al Gărzii de Mediu Ialomița, au avut dreptate în privința acuzațiilor. În urmă cu o săptămînă, judecătorii Tribunalului Ialomița i-au aplicat acestuia o pedeapsă de un an, cu suspendare, în dosarul penal deschis pe numele său.  De asemenea, Cornel Vasile a fost obligat la efectuarea a 60 de zile de muncă în folosul comunității. Potrivit magistraților, acesta trebuie să desfășoare activități specifice în cadrul Centrului de Plasament Nr. 3 sau Complexului de Servicii Sociale pentru Copilul cu Handicap Neuropsihic Slobozia, instituții aflate în subordonarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 17:35 (8067 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
322 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Anunț angajare

SC TRACON SRL Slobozia angajează
inginer constructor
cu experiență în ofertare
Relații la telefon 0722/210.926

10 Iulie 2012, 14:07


Rîul Ialomița a mai luat o viață. Tînăr de 18 ani din Bărcănești, înecat!

Un tînăr de 18 ani, din localitatea Bărcănești, care a plecat la scăldat în rîul Ialomița în după-amiaza zilei de duminică, 8 iulie a.c., a sfîrșit înecat. Un echipaj de pompieri de la Secția Urziceni a ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:14
(14344 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Bărbulești

Duminică, 8 iulie a.c., în jurul orei 22,15, locuința unui cetățean din localitatea Bărbulești a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii de la Secția Urziceni s-au deplasat la fața locului cu trei autospeciale ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:13
(8394 vizualizări - 1 comentariu)


Vlădeni: I-a luat foc Dacia

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism Dacia a fost cuprins de flăcări pe raza localității Vlădeni. Evenimentul a fost sesizat prin 112 sîmbătă, 7 iulie a.c., în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:11
(10894 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție! Din nou înșelăciuni la telefon!

În cursul zilei de vineri, 6 iulie a.c., o femeie de 42 ani, din Fetești, a sesizat Poliția despre faptul că a fost prejudiciată cu sume de bani după ce a dat curs solicitărilor unor persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:06
(10544 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 129 de minori, cercetați de polițiști

În primele șase luni ale anului 2012, 129 de minori au fost cercetați de polițiștii ialomițeni pentru comiterea de infracțiuni. Îmbucurător este faptul că numărul acestora este în scădere față de aceeași ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:58
(7536 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Capacele de canalizare, căutate de hoți

Sîmbătă, 7 iulie a.c., în jurul orei 23,45, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 de către un localnic despre faptul că, pe strada Cimitirului, persoane necunoscute încercau să sustragă două capace de ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:46
(8970 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A făcut accident după ce fiica sa s-a speriat de o albină!

În dimineața zilei de vineri, 6 iulie a.c., în jurul orei 10,20, Poliția a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe strada Călărași din municipiu s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:35
(11362 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Scînteia: A acroșat un biciclist beat

Un accident rutier s-a produs vineri, 6 iulie a.c., în jurul orei 22,00, în comuna Scînteia și s-a soldat cu rănirea unui biciclist. Din cercetări, polițiștii au stabilit că în timp ce un tînăr, de 23 ani ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:32
(15865 vizualizări - 11 comentarii)


Sinești: Beat la volan, s-a «înfipt» cu mașina în pom

Duminică, 8 iulie a.c., în jurul orei 7,00, pe DN 2, în afara localității Sinești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ușoară a unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat de 46 ani, ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:29
(10790 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 24 de șoferi au rămas «pietoni»

În perioada 6-9 iulie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:26
(8284 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Contribuții sociale de sănătate la veniturile din arendă

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice care obțin venituri în regim de reținere la sursă a impozitului pe venit din activitățile agricole că datorează contribuții sociale ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:25
(18795 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Președintele Tribunalului Ialomița aduce la cunoștință publică că, în data de 08.07.2012, ora 2100, la sediul Tribunalului Ialomița, va avea loc tragerea la sorți în vederea stabilirii președintelui Biroului Electoral de Circumscripție Județeană nr. 23 Ialomița, ce va fi constituit pentru Referendumul Național din data de 29 iulie 2012 pentru demiterea Președintelui României. (Președintele Tribunalului Ialomița, judecător Traian Ionescu)

8 Iulie 2012, 14:18


Ialomița: 3 elevi, eliminați de la ultima probă scrisă a Bacalaureatului

Examenul de Bacalaureat s-a încheiat vineri, 6 iulie 2012, cu proba scrisă la alegere, dintre disciplinele Geografie, Biologie, Psihologie sau Filosofie. Pentru că au copiat, 3 elevi au fost dați afară ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 17:02
(12655 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Matematica-probă de foc. Elevii au încercat să copieze!

Elevii de clasa a XII-a au susținut miercuri, 4 iulie a.c., cea de-a doua probă scrisă a examenului de Bacalaureat, pentru disciplinele Matematică și Istorie. Nici această probă nu a fost ocolită de incidente ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 11:35
(10823 vizualizări - 3 comentarii)


Platonești: Luat la pumni după ce vacile au intrat în porumbul vecinului

Un tînăr de 23 ani, din Platonești, a ajuns în seara zilei de joi, 5 iulie a.c., la spitalul din Slobozia după ce a fost bătut de un vecin, în vîrstă de 37 ani. Scandalul s-a stins cînd la fața locului ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 11:28
(18634 vizualizări - 7 comentarii)


Ialomița: Suspect de furt dintr-o biserică, reținut

În cursul zilei de joi, 5 iulie a.c., polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 17 ani, din comuna Dridu, suspectat de comiterea infracțiunii de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 11:01
(9345 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Autoturism fără drept de circulație, depistat în trafic

În dimineața zilei de joi, 5 iulie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe strada Călărași din Fetești un autoturism condus de un călărășean, de 31 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:58
(7895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, 6 victime

În cursul zilei de joi, 5 iulie a.c., pe raza județului s-au produs două accidente de circulație în urma cărora șase persoane au fost rănite.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției în jurul ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:54
(12567 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 13 intervenții SMURD în ultimele 24 de ore

Ehipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore în cazul a 13 urgențe medicale. Dintre acestea, mai grave au fost cazurile a trei pacienți ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:51
(9880 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără virusul anemiei infecțioase ecvine

În conformitate cu prevederile legale, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița aduce la cunoștință faptul că a fost finalizată campania de recoltare probe de sînge în direcția ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:48
(7539 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Transferurile de proprietate de la persoane fizice, impozitate

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care realizează venituri din transferul dreptului de proprietate și al dezmembrămintelor acestuia asupra construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:48
(14066 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Doi paznici, prinși la furat de orz

Polițiștii efectuează cercetări față de doi bărbați de 39, respectiv 43 ani, din comuna Movila, suspectați de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cei doi, paznici la o societate comercială ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:00
(10359 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila furt orz


AJOFM Ialomița: 124 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 4 iulie 2012, sînt disponibile 124 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:52
(9065 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița a schimbat calculatoarele la medicii veterinari concesionari

Firma SC IQ MANAGEMENT SRL a înlocuit săptămîna trecută 22 de computere și echipamente de calcul de la circumscripțiile sanitar-veterinare din județul Ialomița, în baza contractului nr. 722/2004, încheiat ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:47
(11483 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Amara și Fetești, vită salvată din rîul Ialomița

Magazia unui cetățean din Amara a fost cuprinsă de flăcări în după-amiaza zilei de marți, 3 iulie a.c. Cel mai probabil, incendiul a fost generat de un foc deschis executat în apropierea anexei gospodărești ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:41
(10657 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Slobozia: Expoziție de pictură

Consiliul Județean Ialomița, alături de Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», invită slobozenii și nu numai la vernisajul unei expoziții personale a artistului Victor Grigore. Evenimentul se va petrece ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:40
(9442 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Accident cu un adolescent de 16 ani la volanul unui tractor și un căruțaș băut de 15 ani!

Luni, 2 iulie a.c., doi tineri de 15, respectiv 16 ani, din comuna Traian, au fost implicați într-un eveniment rutier. Din cercetări, polițiștii au stabilit că în timp ce un tînăr, de 16 ani, se deplasa ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:23
(9114 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Traian accident


Mihail Kogălniceanu: Suspect de furt, reținut de polițiști

În cursul zilei de luni, 2 iulie a.c., polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un tînăr, de 22 ani, din Mihail Kogălniceanu, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:19
(7617 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: A intrat cu scuterul într-o mașină

În cursul zilei de luni, 2 iulie a.c., în jurul orei 15,30, Poliția Țăndărei a fost sesizată de către o femeie de 54 ani despre producerea unui accident rutier. Din cercetările efectuate de polițiști, s ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:16
(7536 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...