Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Aparatul RMN al Spitalului Județean Slobozia, funcțional în primăvara lui 2016

Aparatul RMN al Spitalului Județean Slobozia, funcțional în primăvara lui 2016

După îndelungi așteptări, Spitalul Județean de Urgență Slobozia are, în sfîrșit, RMN. Achiziționat cu plata în avans, aparatul a fost adus la sediul unității medicale în apropierea Sărbătorilor de Iarnă. El va putea fi pus în funcțiune abia la primăvară, întrucît are nevoie de teste de calitate și de o serie de avize și autorizații.

RMN nefuncțional
Toți șefii din ultimii 3 ani ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia și-au dorit să doteze unitatea medicală cu un aparat RMN. Demersul a fost posibil abia sub conducerea Violetei Șapira, care a reușit să convingă atît Consiliul... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2016, 13:25 (10530 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, protejate de lege împotriva incendiilor

Școlile din Ialomița, protejate de lege împotriva incendiilor

Un raport dat publicității de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița arată că o mare parte dintre clădirile ce au ca destinație desfășurarea activităților de învățămînt nu au nevoie de avize împotriva incendiilor. Mai exact este vorba despre 239 de spații, dintr-un total de 346, pentru care legea nu prevede existența unor astfel de documente.

Situație specială La începutul lunii decembrie a anului trecut, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița făcea public un prim raport al controalelor desfășurate în urma tragediei de la Clubul Colectiv din... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2016, 10:05 (5330 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Măsuri pentru transportul pacienților care au nevoie de dializă

Cod Galben de viscol și ninsori

Ialomița: Măsuri pentru transportul pacienților care au nevoie de dializă

UPDATE: 19 școli din Ialomița rămîn ÎNCHISE și marți, 19 ianuarie 2016

Ialomița nu scapă de vremea rea nici luni, 18 ianuarie 2016. În această zi meteorologii au emis o avertizare Cod Galben, ce va fi valabilă pînă la orele 18,00. Oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița au luat măsuri suplimentare pentru a-i aduce la Slobozia pe pacienții care au nevoie de dializă. Peste 40 de persoane din tot județul vor fi transportate la centrul privat de dializă din oraș. De asemenea, au fost deschise circulației doar 4 drumuri naționale și unul județean.   

Ambulanța pentru victime multiple, pusă în mișcare
... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2016, 13:05 (8556 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Ialomița: TOATE drumurile naționale și județene, ÎNCHISE!

UPDATE Luni, 18 ianuarie 2016, școlile sînt ÎNCHISE în Ialomița

Duminică, 17 ianuarie 2016, orele 6,45, Centrul INFOTRAFIC al Poliției Române informează că, din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, circulația rutieră este întreruptă pe Autostrada Soarelui, pe sectorul cuprins între București și Drajna.
De asemenea, NU se circulă pe mai multe drumuri naționale:
-în județul Buzău: DN2 Buzău-Urziceni, DN2C Costești-Slobozia, DN2B Buzău-Brăila (Șoseaua Spătarului), DN22 Rîmnicu Sărat-limita cu jud. Brăila;
-în județul Giurgiu: DN5B Giurgiu-Ghimpați;
-în județul Vrancea: DN23B Măicănești-Ciorăști, DN2N Bogza-Dumbrăveni.
Din cauza căderilor de pietre, traficul este întrerupt pe DN57 Cozla-Șvinița, în județul... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2016, 09:20 (17871 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița deszăpezește cu bani mărunți

Iarna asta e ca vara

Ialomița deszăpezește cu bani mărunți

Cine are sau închiriază un buldoexcavator se poate lansa iarna aceasta în afaceri. Potrivit unui raport făcut public de către Instituția Prefectului Ialomița, mai bine de jumătate dintre administrațiile locale din județ au încheiat contracte de deszăpezire cu firme private. Valoarea per oră a serviciilor prestate variază între 100 și 250 de lei, în funcție de situație și interese. Noroc că iarna a fost îngăduitoare pînă acum cu noi toți!

Unde se duc banii publici, cînd se duc Ca urmare a eliminării de pe piață a Drumuri și Poduri SA, locul lăsat liber a fost ocupat rapid și metodic... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2016, 19:10 (5826 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Buget de 42 milioane de lei pentru spitale, farmacii și medici de familie

Prețul Sănătății ialomițene pe primul trimestru din 2016

Buget de 42 milioane de lei pentru spitale, farmacii și medici de familie

Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au făcut publică lista fondurilor destinate furnizorilor de servicii medicale din județ. În primul trimestru al anului 2016, spitalele, farmaciile și medicii de familie vor primi 42 milioane de lei. Cele mai multe fonduri vor fi repartizate celor 4 spitale din județ. Banii sînt acordați în baza unor acte adiționale, pînă cînd vor fi semnate noile contracte-cadru privind bugetarea sistemului medical.

Vin bani pentru Sănătate Oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează că actele adiționale privind... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2016, 17:50 (5721 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ISU Ialomița: Colonelul Adrian Popa, vizat de un posibil conflict de interese?

ISU Ialomița: Colonelul Adrian Popa, vizat de un posibil conflict de interese?

Printr-o scrisoare anonimă, redacția Independent a fost notificată cu privire la un posibil conflict de interese al colonelului Adrian Popa, șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița. Concret, în documentul transmis către redacția noastră se precizează că acesta ar deține fără drept funcția de președinte de onoare al Asociației Internaționale a Polițiștilor (IPA)-Regiunea 2 Ialomița. În fața tuturor acestor acuzații, colonelul Adrian Popa pledează «nevinovat!»...

«Este o funcție fără responsabilitate!»... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2016, 15:05 (7782 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Condamnări cu executare în cele mai controversate dosare din Ialomița

Sentințele sfîrșitului de an 2015

Condamnări cu executare în cele mai controversate dosare din Ialomița

În ultima lună a anului 2015, magistrații instanțelor din Ialomița au soluționat pe fond cîteva cauze cu un imens impact asupra opiniei publice. Astfel, magistrații Tribunalului Ialomița și cei ai Judecătoriei Slobozia au aplicat pedepse cu executare în dosare precum cel al profesorilor care au fraudat Bacalaureatul în 2012, al lui Alexandru Stoica, primarul Sloboziei sau cel în care peste 50 de angajați ai Petrom au fost acuzați de furt din conductele de petrol ale companiei. Sentințele nu sînt însă definitive, iar o parte dintre acuzați le-au atacat deja cu apel la Curtea de Apel București. Totul depinde acum de celeritatea cu care vor judeca aceste cauze magistrații din București.

... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2016, 19:35 (11785 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liceul Pedagogic din Slobozia are sală de gimnastică

O investiție salvată

Liceul Pedagogic din Slobozia are sală de gimnastică

Primăria Slobozia a reușit să finalizeze sala de gimnastică a Liceului Pedagogic «Matei Basarab». Investiția a fost demarată în urmă cu mai bine de 5 ani și reprezintă singura finanțare din fonduri europene pentru campusurile școlare din oraș. «Este o sală multifuncțională, destinată celor peste 1000 de elevi care desfășoară orele de sport la acest liceu. Regretăm că, din cauze independente de voința noastră, celelalte investiții similare nu au putut fi finalizate...» a declarat pentru ziarul nostru viceprimarul Valentin Băcanu.

Intenții bune, realizări puține
La sfîrșitul anului... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2016, 15:10 (5844 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria repartizează locuințele ANL de pe Nordului

Se întîmplă la Slobozia

Primăria repartizează locuințele ANL de pe Nordului

Autoritățile locale vor repartiza, pînă la sfîrșitul lunii ianuarie 2016, locuințele ANL nou construite la Slobozia. Lista beneficiarilor a fost făcută publică pe site-ul instituției. Procesul a fost deblocat în urma unui «compromis politic» la ședința de Consiliu Local din luna decembrie 2015. Potrivit declarațiilor consilierului local Mădălin Teculescu, pe listă s-ar putea regăsi și beneficiari care au deja o proprietate...

Locuințe pentru 57 de norocoși
La sfîrșitul anului trecut, pe 29 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat lista finală cu cei 57 de beneficiari... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2016, 13:20 (3190 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Traian: Și-au făcut dreptate cu cuțitul, în plină stradă

Traian: Și-au făcut dreptate cu cuțitul, în plină stradă

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au deschis o anchetă în cazul unei altercații petrecute la Traian, în noaptea de sîmbătă spre duminică, 9/10 ianuarie 2016. Protagoniștii scandalului, trei bărbați din localitate, au ajuns pe secțiile de Terapie Intensivă și Chirurgie ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Anchetă în curs Din primele informații este vorba despre trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 44 și 53 de ani, între care ar exista legături de rudenie. Totul ar fi pornit pe fondul unor discuții contradictorii și a consumului de alcool. Aceștia au ieșit... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2016, 14:50 (7186 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Preasfințitul Vincențiu «a deschis cerurile» la Călărași

Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a sărbătorit Boboteaza la Călărași. Manifestările au început miercuri, la orele 8,00, cînd Preasfinția Sa a oficiat Sfînta Liturghie la Biserica «Sfinții Împărați Constantin și Elena». La orele 11,00, însoțit de un sobor de preoți și de oficialii locali, acesta a coborît în Parcul Central, pe malul Borcei, pentru a arunca în apă crucea de Bobotează.

Tradiția înainte de toate
Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a participat miercuri, 6 ianuarie 2016, la prima mare sărbătoare religioasă a anului... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2016, 17:55 (16946 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autogara lui Pericli A PIERDUT autorizația de construcție

Se întîmplă la Slobozia

Autogara lui Pericli A PIERDUT autorizația de construcție

Povestea autogării firmei Nana este una veche. Zilele acestea însă ea a devenit nou-nouță. Motivul? O anchetă a Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia care dorește să afle cum a fost posibil ca o construcție P+1 să se transforme într-una P+3+M. Iar pentru ca povestea să fie și mai interesantă, susțin surse autorizate din cadrul acestei instituții, în poveste apare și viceprimarul Valentin Băcanu, care ar fi semnat în locul primarului Alexandru Stoica una dintre autorizațiile de construcție necesare transformării autogării în colosul de beton care se ridică acum la intrare în oraș.

Povestea Autogării NANA... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2016, 11:30 (42714 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amendă aplicată «după ureche» la Slobozia

Codul Rutier încurcă polițiștii

Amendă aplicată «după ureche» la Slobozia

Complicate sînt legile atunci cînd polițiștii trebuie să le aplice. Unul dintre agenții care supraveghează traficul în zona Sloboziei i-a aplicat unui șofer o sancțiune după ce a încurcat articolele din Codul Rutier. Situația este cu atît mai bizară, cu cît, potrivit aceluiași text juridic, șoferul amendat circula în deplină legalitate!

Filmul unei sancțiuni
Incredibila întîmplare s-a petrecut în urmă cu o săptămînă, la intersecția străzii Independenței cu șoseaua care leagă Slobozia de Cartierul Slobozia Nouă. Șoferul sancționat precizează că polițistul care l-a tras pe dreapta... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2016, 16:05 (19609 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Iarnă supravegheată prin GPS

Iarna s-a instalat oficial și în județul Ialomița. De mai bine de 24 de ore, utilajele de deszăpezire acționează pe toate arterele de circulație. De anul acesta, autoritățile monitorizează lucrările de deszăpezire cu ajutorul unei aplicații GPS. Softul permite o verificare atentă a vitezei de deplasare a utilajelor și a punctelor în care acestea se află. Pînă la această oră, în Ialomița nu au fost semnalate evenimente semnificative.   

Ialomița deszăpezită cu 20 de utilaje
Față de anii trecuți în care iarna lua prin surprindere autoritățile, de această dată oficialii... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2016, 13:10 (7064 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Vânzătorii de iluzii de la New Models Agency

Slobozia: Vînzătorii de iluzii de la New Models Agency

De o perioadă de timp, în zona Central din Slobozia, doi tineri abordează trecătorii promițîndu-le o carieră de fotomodel. Tinerii se recomandă drept «căutători de talente» și cer 100 de lei pentru a includerea «într-o bază de date» timp de un an. Deși are toate elementele unei escrocherii, administratorul societății, Ștefan Velea, susține că «este o afacere legală»...

Victime la orice vîrstă
Săptămîna trecută, cîțiva cetățeni au sesizat redacția cu privire la faptul că, în zona Central din Slobozia, doi tineri abordează trecătorii promițîndu-le «o carieră de fotomodel». Concret... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2016, 10:40 (36795 vizualizări - 75 comentarii)

EVENIMENT

Tranzacții fictive cu bulion la Klevek Factory Fetești

20 de inculpați, trimiși în judecată

Tranzacții fictive cu bulion la Klevek Factory Fetești

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au trimis în judecată dosarul penal în care administratorii societății Klevek Factory, fostă Horticons, din Fetești, erau urmăriți penal. În aceeași speță este implicată și o altă societate din grupul Klevek, Conserv Buftea SA. În urma cercetărilor, 20 de persoane au fost trimise în judecată, fiind acuzate că au constituit un grup infracțional, specializat în infracțiuni de evaziune fiscală și spălare a banilor. Potrivit actelor de urmărire penală, rețeaua ar fi prejudiciat bugetul de stat cu peste 12 milioane de lei.

Ziua perchezițiilor... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2016, 15:30 (15640 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița produce compost doar pe hârtie

Ialomița produce compost doar pe hîrtie

Pînă la sfîrșitul anului 2015, toate administrațiile locale din Ialomița ar fi trebuit să aibă amenajate platforme pentru producerea de compost. Potrivit Agenției Județene pentru Protecția Mediului Ialomița, doar o treime dintre primării s-au conformat în acest sens. Slobozia se confruntă la rîndu-i cu probleme din acest punct de vedere. Deși deține o astfel de platformă, oficialii din administrația locală susțin însă că orașul produce compost în cantități destul de mici. Așa se face că cea mai mare parte a reziduurilor din care produsul poate fi fabricat sfîrșesc aruncate la marginea municipiului.

Situație neclară... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2016, 10:05 (4240 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: A scăzut numărul firmelor insolvente

Ialomița: A scăzut numărul firmelor insolvente

Mediul de afaceri din Ialomița dă semne că se revigorează. Cel puțin aceasta este concluzia care poate fi trasă din statisticile prezentate de oficialii Registrului Național al Oficiului Comerțului. Potrivit instituției, numărul procedurilor de insolvență solicitate de societățile din județ a scăzut la jumătate comparativ cu anul trecut. Ultima lună de raportare a ONRC este octombrie 2015, dată la care doar 95 de firme din Ialomița au intrat în insolvență. În octombrie 2014, numărul acestora a fost de 220.

Statistici îmbucurătoare
Potrivit oficialilor din cadrul Oficiului Național... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2016, 11:20 (5406 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Amnistie fiscală pentru 5800 de ialomițeni

Amnistie fiscală pentru 5800 de ialomițeni

Actul normativ prin care Guvernul șterge cu «buretele» datoriile către stat ale debitorilor este favorabil unui număr total de 5800 de ialomițeni. În prezent, valoarea penalităților și dobînzilor neachitate pe care aceștia ar trebui să le plătească Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița este de 18 milioane de lei. Cea mai mare sumă provenită din penalități înregistrată la nivelul județului Ialomița are valoarea de 597 mii de lei.

Unde-i lege, nu-i tocmeală
Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 44/2015, privind acordarea unor facilități fiscale, a fost publicată... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2015, 16:40 (5333 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accident la Gheorghe Doja

Miercuri, 14 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Gheorghe Doja s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:10
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Arest preventiv pentru doi bărbați care operau prin metoda «Accidentul»

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, anchetatorii au reușit arestarea a doi indivizi acuzați de «înșelăciune» și «complicitate la înșelăciune» ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2018, 19:10
(6819 vizualizări - 4 comentarii)


Primarul general al Madridului, Manuela Carmena, vizită de lucru la Țăndărei

Consilierul de stat cu responsabilități în problematica minorităților, Dana Varga, a primit miercuri, 14 noiembrie a.c., o delegație spaniolă condusă de primarul general al Madridului, Manuela Carmena, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 19:30
(4141 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la evoluția pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de rumegătoare mici (ovine și caprine), atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 15:35
(3657 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului, sunt unele dintre prioritățile Poliției ialomițene. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 14:20
(3551 vizualizări - 0 comentarii)


Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște, la Slobozia

Marți, 4 decembrie 2018, cu începere de la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală Slobozia, Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște va pune în scenă piesa «O scrisoare pierdută», de I.L. Caragiale. Beneficiind ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 13:40
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


2364 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În primele 9 luni ale anului 2018, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2364 persoane, dintre care 873 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 12:20
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3265 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2583 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5735 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3410 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3585 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3401 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3307 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3847 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4226 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5731 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4119 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4255 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4203 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4663 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6116 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o locuință din comuna Grivița

Incendiul a fost anunțat joi, 25 octombrie 2018, în jurul orelor 19,30, iar pentru stingerea acestuia a fost alertată subunitatea de intervenție Slobozia. Forțele deplasate la locul evenimentului au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:30
(4568 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Urziceni: Bătrână înșelată prin metoda «Accidentul»

O femeie de 68 de ani, din Urziceni, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost victima infracțiunii de «înșelăciune». Persoana în cauză le-a relatat anchetatorilor că a fost contactată telefonic ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 11:20
(4511 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...