Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Despăgubirile pentru secetă sunt BLOCATE

În Ialomița

Despăgubirile pentru secetă sînt BLOCATE

În această vară, fermierii ialomițeni au aflat că pot accesa un «ajutor de stat pentru compensarea pagubelor cauzate de fenomenul secetă severă în perioada aprilie-septembrie 2015». La începutul lunii decembrie, aceiași fermieri încă mai așteptau aceste ajutoare. Florea Stoian, directorul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița susține că documentele sînt incomplete.

Blocaj la APIA
În vara acestui an, ca urmare a apariției OUG nr. 45 din 2015 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat pentru compensarea pagubelor cauzate de fenomenul meteorologic de... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2015, 18:05 (10043 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Grindu: Focar de Salmoneloză Aviară la ferma avicolă a unui libanez

104000 de păsări bolnave

Grindu: Focar de Salmoneloză Aviară la ferma avicolă a unui libanez

Autoritățile sanitar-veterinare din Ialomița sînt în alertă după ce s-a descoperit un focar de Salmoneloză Aviară la o fermă avicolă din localitatea Grindu. Unitatea este deținută de un afacerist libanez.

Verificările sînt în curs Din primele informații, boala a fost descoperită la un lot de 104000 de păsări. Marți, 15 decembrie a.c., la nivelul Prefecturii Ialomița a fost organizată o ședință de urgență în cadrul căreia s-a analizat situația de la Grindu. Potrivit unei adrese a instituției, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a fost notificată de către... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2015, 17:50 (10473 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Coaforul clandestin de la Palatul Copiilor Slobozia

Coaforul clandestin de la Palatul Copiilor Slobozia

Anchetă a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița la Palatul Copiilor din Slobozia. Instituția de învățămînt este suspectată de faptul că ar fi închiriat ilegal un spațiu pentru funcționarea unui coafor. Imobilul putea fi deschis doar în baza unor avize ale Ministerului Educației și a unei Hotărîri de Guvern, documente care par să nu existe la Slobozia. Totul a ieșit la iveală în urma unei sesizări făcută de artistul plastic Gheorghe Petre, directorul Muzeului Național al Agriculturii. Pictorul ialomițean a reclamat faptul că lucrarea de artă monumentală pe care a realizat-o pe frontispiciul Palatului Copiilor din Slobozia a fost acoperită cu un banner publicitar al respectivului coafor.
... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2015, 19:20 (11896 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia a rămas fără evenimente publice

Din cauza lipsei avizelor ISU necesare funcționării, toate sălile de spectacole din Slobozia sînt închise. În consecință piesele de teatru și concertele de muzică care trebuiau să se desfășoare în această perioadă în oraș au fost anulate de organizatori. «Am luat decizia să anulăm toate evenimentele pentru a putea rezolva problemele în ceea ce privește avizele ISU. În cazul nostru, problema o reprezintă trapele de evacuare a fumului. Noi am avut un sistem, însă tehnologia aprobată de ISU este cu totul alta și acum trebuie să ne conformăm noilor prevederi legale...» a explicat Ionel Constantin, directorul Casei de Cultură Municipale din Slobozia. La un pas de anulare a fost și Festivalul Colindelor... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2015, 18:25 (5369 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un mandat administrativ de 1 milion de euro la Săveni

Comuna renăscută

Un mandat administrativ de 1 milion de euro la Săveni

Comuna Săveni este situată la 5 kilometri de Țăndărei, în plin Bărăgan. Are 3200 de locuitori și aproape 1200 de case. În urmă cu aproape 4 ani, comuna era «terra deserta» administrativ. Drumuri greu practicabile, spații publice în paragină, o comunitate fără orizont economic și cultural... Primarul Mirela Drăgoi a dorit însă altceva. Și a demonstrat că administrația poate fi eficientă, atunci cînd dovedești responsabilitate față de comunitatea care te-a ales. În 2015, după 3 ani și jumătate de mandat, a reușit să facă investiții în comună de aproximativ 1 milion de euro. Și știe că acesta este doar un început...

Nimic de unul singur... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2015, 16:50 (17278 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cămătar ialomițean, anchetat de DNA

Cămătar ialomițean, anchetat de DNA

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție fac cercetări cu privire la faptele asimilate infracțiunilor de corupție ale unui ialomițean din Borănești, condamnat la închisoare pentru cămătărie și șantaj. Anchetatorii DNA susțin faptul că numitul Mihai Vasile, zis «Baha», ar fi falsificat o serie documente în baza cărora ar fi primit drepturi de proprietate pe o suprafață de 16,48 hectare. În baza hîrtiilor ilegale, suspectul a intenționat să beneficieze de subvenții acordate de APIA.

Filmul unei anchete În anul de grație 2012, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2015, 14:45 (5664 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Controalele ISU

DEZASTRU în școlile ialomițene

Primul document făcut public de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița cu privire la controalele demarate, după tragedia de la Clubul Colectiv din București, se referă la situația școlilor din județul Ialomița. Cele 12 file ale documentului oficial dezvăluie că școlile ar fi în pragul dezastrului în ceea ce privește protecția împotriva incendiilor. În realitate, problemele sînt cunoscute de ani buni de către oficialii ISU, însă acum sînt din nou scoase la iveală pentru a se demonstra, probabil, eficiența verificărilor impuse prin Hotărîre de Guvern. Ascunși în spatele birourilor, șefii cu grade importante recunosc tacit că recentele verificări au aceleași... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2015, 12:10 (5769 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Banii slobozenilor UMFLĂ devizele investițiilor școlare

Banii slobozenilor UMFLĂ devizele investițiilor școlare

Pentru administrația locală din Slobozia, investițiile școlare reprezintă o prioritate declarată. Iar eșecul înregistrat în derularea investițiilor pentru campusurile abandonate de la Liceul de Arte și Grupul Școlar «Mihai Eminescu» a permis redirecționarea fondurilor către școlile și grădinițele orașului. Iar unde sînt bani publici, apare risipa și abuzul. Independent încearcă să demonstreze acest aspect, plecînd de la o inadvertență aparent banală. În luna august a anului 2015, consilierii locali slobozeni au aprobat un deviz de lucrări întocmit de către Comfrig SRL în urmă cu 3 ani... Lucrările au fost însă executate de către SC Utility ... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2015, 18:55 (4934 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «Groapa lui Stoica» primește 27,4 milioane de lei de la bugetul local

Slobozia: «Groapa lui Stoica» primește 27,4 milioane de lei de la bugetul local

Luni, 7 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat introducerea pe lista de investiții pentru anul 2016 a obiectivului «Reabilitare funcțională a Pieței Revoluției-Slobozia». Valoarea estimată de autorități se ridică la 27,4 milioane de lei, bani care reprezintă «o estimare a sumelor necesare finalizării proiectului pînă la 30 iunie 2016». Proiectul de hotărîre a fost aprobat cu 11 voturi pentru și 3 împotrivă. Primarul Alexandru Stoica susține că banii urmează să fie primiți din fonduri guvernamentale pînă la finalizarea lucrărilor...

O decizie care condamnă Slobozia
... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 20:10 (14126 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Otilia Dumitru a pledat «NEVINOVAT»!

Fosta șefă a Învățămîntului ialomițean, audiată în dosarul «Mită pentru BAC 2012»

Otilia Dumitru a pledat «NEVINOVAT»!

Pentru prima dată de la desfășurarea scandalosului proces al profesorilor șpăgari din Ialomița, Otilia Dumitru, fosta șefă a Învățămîntului ialomițean, a fost audiată de judecătorii Tribunalului Ialomița. Magistrații i-au ascultat punctul de vedere preț de o oră și jumătate. În tot acest timp, Otilia Dumitru a afirmat că este «nevinovată». Ea a fost trimisă în judecată în decembrie 2014, alături de alți 16 profesori  ialomițeni, în dosarul «Mită pentru BAC 2012». Începută inițial la Slobozia, ancheta s-a mutat la București, fiind coordonată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție. Dosarul a intrat în atenția DNA tocmai datorită implicării Otiliei Dumitru, considerată de procurori și... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 19:10 (19153 vizualizări - 50 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul-stațiune va produce energie electrică în regim propriu

Proiect edilitar la Amara

Orașul-stațiune va produce energie electrică în regim propriu

Un proiect de utilitate publică conceput în urmă cu 3 ani la Amara începe să prindă contur. Este vorba despre o centrală fotovoltaică, ce utilizează cea mai nouă tehnologie în domeniu. Concret, panourile din incinta parcului sînt setate să se învîrtă după soare... la propriu! Revoluționarul echipament a fost achiziționat în baza unui proiect european și a costat 1,8 milioane de lei. Cel mai probabil, centrala fotovoltaică de la Amara va fi funcțională în cîteva luni.

Tehnologie avansată
Centrala fotovoltaică de la Amara se află amplasată în afara orașului, pe șoseaua care leagă... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 18:20 (11076 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laptele distribuit la Fetești, PUS SUB SECHESTRU

Autoritățile au blocat pentru analize 40000 de doze

Laptele distribuit la Fetești, PUS SUB SECHESTRU

Incidentul petrecut vineri, 27 noiembrie a.c., la Școala Generală Nr. 3 «Dimitrie Cantemir» din Fetești a pus pe jar autoritățile din Ialomița și Tulcea. De 5 zile, se fac analize la laptele din cauza căruia se presupune că 23 de elevi ai unității de învățămînt s-ar fi intoxicat și au ajuns la spital. Reprezentanții instituțiilor publice competente să facă astfel de verificări au pus sub sechestru un număr total de 40000 doze de lapte, ce ar proveni din lotul distribuit pe raza județelor Tulcea și Ialomița. Mai mult, în această cauză a fost întocmit chiar și un dosar penal.

Copii îmbolnăviți la școală... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 15:10 (7188 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația rurală din Ialomița caută funcționari

Administrația rurală din Ialomița caută funcționari

Deși din punct de vedere legal au dreptul de angaja personal pe locurile rămase vacante, instituțiile publice se plîng de faptul că oferta este neatractivă. De vină sînt salariile mici și condițiile de muncă ce nu pot satisface nevoile salariaților. Iar dacă la orașe administrația din Ialomița se mai descurcă, la sate situația este disperată. De exemplu, comuna Traian are disponibile 4 locuri de muncă în cadrul administrației locale pe care nimeni nu le vrea. «Toți spun că salariul este mic și că foarte mulți bani se duc pe transportul pînă aici...» explică situația Fănel Năstase, primarul localității.

Concursuri fără candidați... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 14:55 (5299 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlci politic în Consiliul Local Slobozia

Cum nu vii tu, Țepeș Doamne?

Bîlci politic în Consiliul Local Slobozia

Joi, 26 noiembrie, cei 21 de consilieri locali ai muncipiului Slobozia s-au reunit într-o nouă ședință ordinară a Consiliului Local. Întîlnirea, una fără mari mize politice sau administrative, s-a transformat într-un bîlci politic în care s-au plătit polițe și s-au reglat conturi între consilierii PSD și cei ai Opoziției. În no mans land-ul administrativ s-au aflat, ca de obicei, slobozenii. Pentru aceștia, cel mai important dintre proiectele de Consiliu Local supuse dezbaterii a fost cel privind repartizarea locuințelor ANL de pe Nordului. Însă miza politică a acestei ședințe de consiliu local a reprezentat-o cele două proiecte care vizau aprobarea unor inventare noi pentru domeniul... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 13:45 (4426 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doctorul Vasile Olaru mai vrea un mandat

Colegiul Medicilor Ialomița, în pragul alegerilor

Doctorul Vasile Olaru mai vrea un mandat

În perioada 29 noiembrie-8 decembrie 2015, medicii din Ialomița votează pentru Consiliul de Conducere al Colegiului Medicilor Ialomița. Potrivit reglementărilor, din această entitate fac parte 11 membri, din rîndurile cărora vor fi aleși viitorul președinte, cei 3 vicepreședinți, cenzorii și secretarul. Dacă la ultimele alegeri, organizate în anul 2011, pe lista înscrierilor au fost trecute 27 de nume, la cele de anul acesta doar 15 medici și-au depus candidaturile. Printre aceștia se numără și doctorul Vasile Olaru, acesta ținînd să declare: «nu mi-e teamă de nimeni!».

Să fie alegeri... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 13:20 (5778 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procesul «Sindicatele vs Primăria Slobozia» merge mai departe

Elena Neagu nu renunță

Procesul «Sindicatele vs Primăria Slobozia» merge mai departe

Elena Neagu, reprezentantul legal al Uniunii Județene a Sindicatelor Libere Ialomița nu renunță la procesul intentat Primăriei Slobozia pentru «tulburare de posesie și abuz în serviciu». Elena Neagu susține că, în cazul în care instanța îi va da cîștig de cauză, va cere municipalității despăgubiri materiale. Reamintim că pentru realizarea «gropii lui Stoica», Primăria a transformat 1476 de mp aflați în administrarea UJSLI în «domeniu public al Sloboziei». Paradoxal, Elena Neagu continuă să plătească taxe și impozite pentru terenul «rechiziționat» de către Primărie.

Sindicatele vor despăgubiri... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 19:25 (10296 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Excavări ilegale în incinta sitului arheologic «Piscul Crăsani»

Două milenii de istorie, distruse cu buldozerul

Excavări ilegale în incinta sitului arheologic «Piscul Crăsani»

Cel mai important sit arheologic din județul Ialomița, «Piscul Crăsani», a fost afectat în urma unor lucrări de excavare ilegale. Autoritățile locale din Balaciu au intrat cu buldozerele în incinta așezării și au extras pămînt galben pentru a întări podul peste rîul Ialomița, aflat la cîțiva metri de sit. Polițiștii și procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au deschis o anchetă în acest caz pentru a stabili cu exactitate maniera în care au fost executate lucrările. Se pare că administrația locală a omis să solicite avizele necesare deschiderii unui astfel de șantier în zona respectivă. Importanța istorică a sitului «Piscul Crăsani» este una destul de mare, aici fiind descoperită... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 17:35 (11308 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Dascălii cer Statului tichetele de vacanță

Profesorii din Ialomița se pregătesc de procese

Dascălii cer Statului tichetele de vacanță

O lege intrată în vigoare și nepusă în aplicare pînă în prezent îi revoltă pe profesorii din Ialomița. Este vorba despre OUG 8/2009, privind acordarea tichetelor de vacanță. Apărați de oficialii Uniunii Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița, dascălii vor să ceară Statului drepturile salariale care li se cuvin ca urmare a promulgării actului normativ. În perioada următoare, peste 3000 de profesori, membri USLÎ Ialomița, vor face demersuri pentru a intenta acțiuni în instanță. Cei care au spart gheața sînt 17 dascăli din comuna Adîncata...

Guvernul a uitat de tichetele de vacanță... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 15:10 (9622 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Acuzații noi în scandalul Art Oil

Avocatul lui Alexandru Stoica trage de timp

Acuzații noi în scandalul Art Oil

Ultimul termen al procesului penal în care este implicat Alexandru Stoica, primarul Sloboziei, a fost unul cu scîntei. Apărătorul edilului a cerut recuzarea judecătorului de ședință. În motivarea acestei acțiuni, avocatul Ștefan Sava a făcut apel la o serie de decizii ale Înaltei Curți de Casație și Justiție. Mai mult, magistrații Judecătoriei Slobozia au decis să disjungă cauza pe latură civilă, invocînd faptul că administratorul benzinăriei Art Oil a fost prejudiciat în urma activității infracționale desfășurate de primarul Stoica și de funcționarii din subordine. Termenul acestui nou proces a fost stabilit pentru luna ianuarie a anului viitor.

Un proces complicat... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 13:40 (9267 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, verificat de Camera de Conturi Ialomița

Consiliul Județean Ialomița, verificat de Camera de Conturi Ialomița

Ancheta Direcției Naționale Anticorupție demarată la Consiliul Județean Ialomița a fost precedată de auditul Camerei de Conturi Ialomița. În lunile imediat următoare arestării lui Silvian Ciupercă, instituția a întreprins două acțiuni de audit. Au fost supuse verificării maniera în care au fost executate două drumuri județene, precum și concesionările care i-au adus lui Ciupercă dosarul penal instrumentat de DNA. În prezent, ambele Rapoarte care conțin prejudiciile descoperite la Consiliul Județean Ialomița au fost contestate. Unul dintre documente face obiectul unui litigiu în instanță, iar celălalt a fost transmis spre analiză Curții de Conturi a României.

E vremea controalelor... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 11:55 (5224 vizualizări - 1 comentariu)

28 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Activități de prevenire a delincvenței juvenile

Aproximativ 400 de elevi de la unități de învățămînt de pe raza localităților Slobozia și Fetești au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, miercuri, 16 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2016, 18:05
(5384 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 21000 de lei

În cursul zilei de marți, 15 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile pe raza județului, pentru reducerea riscului rutier și pentru depistarea și sancționarea participanților la trafic ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2016, 15:25
(4777 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: Prinși la scurt timp după ce au furat din magazin

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunii de furt, prejudiciul creat fiind recuperat în totalitate și restituit părții vătămate. Astfel, polițiștii din cadrul Postului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2016, 15:20
(5565 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


IPJ Ialomița: «Alege să fii corect!»

În această perioadă, Ministerul Afacerilor Interne derulează la nivel național o campanie de promovare a corectitudinii și respectării legislației în procesul electoral, sub sloganul «Alege să fii corect ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2016, 18:05
(5263 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, duminică, 13 noiembrie 2016, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:25
(4600 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Țăndărei: Prinși în flagrant în timp ce încercau să fure din autoturisme

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 13/14 noiembrie 2016, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Orașului Țăndărei a surprins în flagrant doi minori de 13, respectiv 14 ani, în timp ce încercau ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:20
(7309 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 26 de permise reținute, amenzi de peste 85500 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 11-13 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:15
(8239 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atestarea persoanelor ca agent de securitate

Cererea prin care se solicită atestarea persoanelor ca agent de securitate se depune la unitatea de poliție unde solicitantul are domiciliul sau reședința. Poliția Română eliberează atestate pentru încadrarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:10
(6271 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Contrabandă cu motorină și țigări. Mandate de arestare pentru 30 de zile!

Printr-un comunicat de presă, Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița precizează că «s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații PARASCHIV ADRIAN, COMAN SORIN ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 12:50
(7115 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acoperișurile unor blocuri, luate de vînt

Ca urmare a fenomenelor meteo înregistrate duminică, 13 noiembrie 2016, pompierii ialomițeni au fost solicitati să intervină, în municipiul Fetești, pentru înlăturarea efectelor generate de desprinderea ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2016, 19:20
(6134 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 43 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 19:10
(5522 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bătrîn acroșat de o mașină

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 18:25
(5820 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Locuință distrusă de flăcări la Alexeni

O sobă pe lemne defectă a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință construită din lemn, de pe raza localității Alexeni. Evenimentul a fost anunțat la 112  miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 17:20
(5908 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Alexeni incendiu


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat, prejudiciile create fiind recuperate în totalitate și restituite părților vătămate. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 18:15
(4597 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoț


Accident la Căzănești

Marți, 8 noiembrie 2016., în localitatea Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 17:15
(5915 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 5 permise reținute, amenzi de peste 33500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 18:25
(6456 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj piscicol la Dridu

Braconaj piscicol la Dridu

În cadrul acțiunilor de combatere a braconajului piscicol, o patrulă de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni a depistat sîmbătă 5 noiembrie a.c., în jurul orei 7,30, pe malul lacului Dridu, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 17:25
(7672 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

UPDATE Reprezentanții Parchetului de pe lîngă Judecătoria Lehliu Gară au confirmat oficial faptul că două dintre cele trei persoane care au murit în ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2016, 18:10
(14198 vizualizări - 0 comentarii)


Arestări preventive în dosarul mașinilor incendiate la Slobozia

La începutul acestei săptămîni, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au făcut 8 percheziții domiciliare, în Ialomița și București, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2016, 16:50
(6276 vizualizări - 3 comentarii)


Grivița: Cetățean algerian, depistat cu ședere ilegală

Un cetățean algerian, de 33 de ani, a fost depistat cu ședere ilegală pe raza comunei Grivița. Ulterior, acesta a fost transferat de polițiști către autoritățile italiene, în vederea internării sale într ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 19:45
(6305 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: A încercat să vîndă un smartphone contrafăcut

Jandarmii din Urziceni au depistat pe străzile municipiului un bărbat, de 33 de ani, din comuna Bărbulești, care încerca să vîndă un model de smartphone contrafăcut. Comerciantul de ocazie cerea pe respectivul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 18:20
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Un șofer de 32 de ani, domicilat în județul Călărași, a ajuns la spital după ce s-a răsturnat cu mașina pe care o conducea într-un șanț de pe marginea drumului. Accidentul s-a petrecut în zona localității ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:40
(5018 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist, lovit de o mașină

Un tînăr de 20 de ani, din Valea Ciorii, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Șoferul care a provocat accidentul rutier are 26 de ani și domiciliează în aceeași localitate cu victima. Luni ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:10
(4241 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au continuat activitățile preventive referitoare la siguranța traficului rutier și în aceste zile. Astfel, luni, 31 octombrie 2016, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 16:15
(6474 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînăr fără permis și beat la volan, reținut de polițiști

Un tînăr, de 20 de ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducere a unui autovehicul de către o persoană care se află sub ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 17:25
(6078 vizualizări - 0 comentarii)


Ședință publică la Biroul Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița

Marți, 2 noiembrie 2016, orele 15,00, va avea loc la sediul Biroului Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița din Slobozia, Piața Revoluției, nr. 1, ședința publică în care se va proceda la completarea ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 16:20
(5273 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 66000 de lei, 18 de permise reținute

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 28-30 octombrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 15:15
(5730 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Doi bărbați, de 35 și 45 de ani, din Urziceni și Gîrbovi, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 14:20
(4117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr drogat, depistat de jandarmi

Fetești: Tînăr drogat, depistat de jandarmi

Jandarmii din cadrul patrulei de intervenție Fetești, aflați în timpul serviciului pe raza municipiului, vineri, 28 octombrie a.c., în jurul orei 1,30, s-au sesizat cu privire la faptul că doi tineri se ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 13:25
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Se prelungește sesiunea de primire a proiectelor de investiții pentru procesarea produselor agricole și pomicole și pentru dezvoltarea exploatațiilor pomicole

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță prelungirea sesiunii de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile (sM) 4.1a «Investiții în exploatații pomicole», 4.2 «Sprijin ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 12:20
(10745 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...