Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Coaforul clandestin de la Palatul Copiilor Slobozia

Coaforul clandestin de la Palatul Copiilor Slobozia

Anchetă a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița la Palatul Copiilor din Slobozia. Instituția de învățămînt este suspectată de faptul că ar fi închiriat ilegal un spațiu pentru funcționarea unui coafor. Imobilul putea fi deschis doar în baza unor avize ale Ministerului Educației și a unei Hotărîri de Guvern, documente care par să nu existe la Slobozia. Totul a ieșit la iveală în urma unei sesizări făcută de artistul plastic Gheorghe Petre, directorul Muzeului Național al Agriculturii. Pictorul ialomițean a reclamat faptul că lucrarea de artă monumentală pe care a realizat-o pe frontispiciul Palatului Copiilor din Slobozia a fost acoperită cu un banner publicitar al respectivului coafor.
... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2015, 19:20 (11894 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia a rămas fără evenimente publice

Din cauza lipsei avizelor ISU necesare funcționării, toate sălile de spectacole din Slobozia sînt închise. În consecință piesele de teatru și concertele de muzică care trebuiau să se desfășoare în această perioadă în oraș au fost anulate de organizatori. «Am luat decizia să anulăm toate evenimentele pentru a putea rezolva problemele în ceea ce privește avizele ISU. În cazul nostru, problema o reprezintă trapele de evacuare a fumului. Noi am avut un sistem, însă tehnologia aprobată de ISU este cu totul alta și acum trebuie să ne conformăm noilor prevederi legale...» a explicat Ionel Constantin, directorul Casei de Cultură Municipale din Slobozia. La un pas de anulare a fost și Festivalul Colindelor... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2015, 18:25 (5368 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un mandat administrativ de 1 milion de euro la Săveni

Comuna renăscută

Un mandat administrativ de 1 milion de euro la Săveni

Comuna Săveni este situată la 5 kilometri de Țăndărei, în plin Bărăgan. Are 3200 de locuitori și aproape 1200 de case. În urmă cu aproape 4 ani, comuna era «terra deserta» administrativ. Drumuri greu practicabile, spații publice în paragină, o comunitate fără orizont economic și cultural... Primarul Mirela Drăgoi a dorit însă altceva. Și a demonstrat că administrația poate fi eficientă, atunci cînd dovedești responsabilitate față de comunitatea care te-a ales. În 2015, după 3 ani și jumătate de mandat, a reușit să facă investiții în comună de aproximativ 1 milion de euro. Și știe că acesta este doar un început...

Nimic de unul singur... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2015, 16:50 (17268 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Cămătar ialomițean, anchetat de DNA

Cămătar ialomițean, anchetat de DNA

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție fac cercetări cu privire la faptele asimilate infracțiunilor de corupție ale unui ialomițean din Borănești, condamnat la închisoare pentru cămătărie și șantaj. Anchetatorii DNA susțin faptul că numitul Mihai Vasile, zis «Baha», ar fi falsificat o serie documente în baza cărora ar fi primit drepturi de proprietate pe o suprafață de 16,48 hectare. În baza hîrtiilor ilegale, suspectul a intenționat să beneficieze de subvenții acordate de APIA.

Filmul unei anchete În anul de grație 2012, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2015, 14:45 (5664 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Controalele ISU

DEZASTRU în școlile ialomițene

Primul document făcut public de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița cu privire la controalele demarate, după tragedia de la Clubul Colectiv din București, se referă la situația școlilor din județul Ialomița. Cele 12 file ale documentului oficial dezvăluie că școlile ar fi în pragul dezastrului în ceea ce privește protecția împotriva incendiilor. În realitate, problemele sînt cunoscute de ani buni de către oficialii ISU, însă acum sînt din nou scoase la iveală pentru a se demonstra, probabil, eficiența verificărilor impuse prin Hotărîre de Guvern. Ascunși în spatele birourilor, șefii cu grade importante recunosc tacit că recentele verificări au aceleași... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2015, 12:10 (5768 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Banii slobozenilor UMFLĂ devizele investițiilor școlare

Banii slobozenilor UMFLĂ devizele investițiilor școlare

Pentru administrația locală din Slobozia, investițiile școlare reprezintă o prioritate declarată. Iar eșecul înregistrat în derularea investițiilor pentru campusurile abandonate de la Liceul de Arte și Grupul Școlar «Mihai Eminescu» a permis redirecționarea fondurilor către școlile și grădinițele orașului. Iar unde sînt bani publici, apare risipa și abuzul. Independent încearcă să demonstreze acest aspect, plecînd de la o inadvertență aparent banală. În luna august a anului 2015, consilierii locali slobozeni au aprobat un deviz de lucrări întocmit de către Comfrig SRL în urmă cu 3 ani... Lucrările au fost însă executate de către SC Utility ... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2015, 18:55 (4934 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «Groapa lui Stoica» primește 27,4 milioane de lei de la bugetul local

Slobozia: «Groapa lui Stoica» primește 27,4 milioane de lei de la bugetul local

Luni, 7 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat introducerea pe lista de investiții pentru anul 2016 a obiectivului «Reabilitare funcțională a Pieței Revoluției-Slobozia». Valoarea estimată de autorități se ridică la 27,4 milioane de lei, bani care reprezintă «o estimare a sumelor necesare finalizării proiectului pînă la 30 iunie 2016». Proiectul de hotărîre a fost aprobat cu 11 voturi pentru și 3 împotrivă. Primarul Alexandru Stoica susține că banii urmează să fie primiți din fonduri guvernamentale pînă la finalizarea lucrărilor...

O decizie care condamnă Slobozia
... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 20:10 (14122 vizualizări - 36 comentarii)

EVENIMENT

Otilia Dumitru a pledat «NEVINOVAT»!

Fosta șefă a Învățămîntului ialomițean, audiată în dosarul «Mită pentru BAC 2012»

Otilia Dumitru a pledat «NEVINOVAT»!

Pentru prima dată de la desfășurarea scandalosului proces al profesorilor șpăgari din Ialomița, Otilia Dumitru, fosta șefă a Învățămîntului ialomițean, a fost audiată de judecătorii Tribunalului Ialomița. Magistrații i-au ascultat punctul de vedere preț de o oră și jumătate. În tot acest timp, Otilia Dumitru a afirmat că este «nevinovată». Ea a fost trimisă în judecată în decembrie 2014, alături de alți 16 profesori  ialomițeni, în dosarul «Mită pentru BAC 2012». Începută inițial la Slobozia, ancheta s-a mutat la București, fiind coordonată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție. Dosarul a intrat în atenția DNA tocmai datorită implicării Otiliei Dumitru, considerată de procurori și... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 19:10 (19144 vizualizări - 50 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul-stațiune va produce energie electrică în regim propriu

Proiect edilitar la Amara

Orașul-stațiune va produce energie electrică în regim propriu

Un proiect de utilitate publică conceput în urmă cu 3 ani la Amara începe să prindă contur. Este vorba despre o centrală fotovoltaică, ce utilizează cea mai nouă tehnologie în domeniu. Concret, panourile din incinta parcului sînt setate să se învîrtă după soare... la propriu! Revoluționarul echipament a fost achiziționat în baza unui proiect european și a costat 1,8 milioane de lei. Cel mai probabil, centrala fotovoltaică de la Amara va fi funcțională în cîteva luni.

Tehnologie avansată
Centrala fotovoltaică de la Amara se află amplasată în afara orașului, pe șoseaua care leagă... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 18:20 (11076 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laptele distribuit la Fetești, PUS SUB SECHESTRU

Autoritățile au blocat pentru analize 40000 de doze

Laptele distribuit la Fetești, PUS SUB SECHESTRU

Incidentul petrecut vineri, 27 noiembrie a.c., la Școala Generală Nr. 3 «Dimitrie Cantemir» din Fetești a pus pe jar autoritățile din Ialomița și Tulcea. De 5 zile, se fac analize la laptele din cauza căruia se presupune că 23 de elevi ai unității de învățămînt s-ar fi intoxicat și au ajuns la spital. Reprezentanții instituțiilor publice competente să facă astfel de verificări au pus sub sechestru un număr total de 40000 doze de lapte, ce ar proveni din lotul distribuit pe raza județelor Tulcea și Ialomița. Mai mult, în această cauză a fost întocmit chiar și un dosar penal.

Copii îmbolnăviți la școală... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 15:10 (7188 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația rurală din Ialomița caută funcționari

Administrația rurală din Ialomița caută funcționari

Deși din punct de vedere legal au dreptul de angaja personal pe locurile rămase vacante, instituțiile publice se plîng de faptul că oferta este neatractivă. De vină sînt salariile mici și condițiile de muncă ce nu pot satisface nevoile salariaților. Iar dacă la orașe administrația din Ialomița se mai descurcă, la sate situația este disperată. De exemplu, comuna Traian are disponibile 4 locuri de muncă în cadrul administrației locale pe care nimeni nu le vrea. «Toți spun că salariul este mic și că foarte mulți bani se duc pe transportul pînă aici...» explică situația Fănel Năstase, primarul localității.

Concursuri fără candidați... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 14:55 (5299 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlci politic în Consiliul Local Slobozia

Cum nu vii tu, Țepeș Doamne?

Bîlci politic în Consiliul Local Slobozia

Joi, 26 noiembrie, cei 21 de consilieri locali ai muncipiului Slobozia s-au reunit într-o nouă ședință ordinară a Consiliului Local. Întîlnirea, una fără mari mize politice sau administrative, s-a transformat într-un bîlci politic în care s-au plătit polițe și s-au reglat conturi între consilierii PSD și cei ai Opoziției. În no mans land-ul administrativ s-au aflat, ca de obicei, slobozenii. Pentru aceștia, cel mai important dintre proiectele de Consiliu Local supuse dezbaterii a fost cel privind repartizarea locuințelor ANL de pe Nordului. Însă miza politică a acestei ședințe de consiliu local a reprezentat-o cele două proiecte care vizau aprobarea unor inventare noi pentru domeniul... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 13:45 (4426 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doctorul Vasile Olaru mai vrea un mandat

Colegiul Medicilor Ialomița, în pragul alegerilor

Doctorul Vasile Olaru mai vrea un mandat

În perioada 29 noiembrie-8 decembrie 2015, medicii din Ialomița votează pentru Consiliul de Conducere al Colegiului Medicilor Ialomița. Potrivit reglementărilor, din această entitate fac parte 11 membri, din rîndurile cărora vor fi aleși viitorul președinte, cei 3 vicepreședinți, cenzorii și secretarul. Dacă la ultimele alegeri, organizate în anul 2011, pe lista înscrierilor au fost trecute 27 de nume, la cele de anul acesta doar 15 medici și-au depus candidaturile. Printre aceștia se numără și doctorul Vasile Olaru, acesta ținînd să declare: «nu mi-e teamă de nimeni!».

Să fie alegeri... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 13:20 (5776 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procesul «Sindicatele vs Primăria Slobozia» merge mai departe

Elena Neagu nu renunță

Procesul «Sindicatele vs Primăria Slobozia» merge mai departe

Elena Neagu, reprezentantul legal al Uniunii Județene a Sindicatelor Libere Ialomița nu renunță la procesul intentat Primăriei Slobozia pentru «tulburare de posesie și abuz în serviciu». Elena Neagu susține că, în cazul în care instanța îi va da cîștig de cauză, va cere municipalității despăgubiri materiale. Reamintim că pentru realizarea «gropii lui Stoica», Primăria a transformat 1476 de mp aflați în administrarea UJSLI în «domeniu public al Sloboziei». Paradoxal, Elena Neagu continuă să plătească taxe și impozite pentru terenul «rechiziționat» de către Primărie.

Sindicatele vor despăgubiri... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 19:25 (10296 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Excavări ilegale în incinta sitului arheologic «Piscul Crăsani»

Două milenii de istorie, distruse cu buldozerul

Excavări ilegale în incinta sitului arheologic «Piscul Crăsani»

Cel mai important sit arheologic din județul Ialomița, «Piscul Crăsani», a fost afectat în urma unor lucrări de excavare ilegale. Autoritățile locale din Balaciu au intrat cu buldozerele în incinta așezării și au extras pămînt galben pentru a întări podul peste rîul Ialomița, aflat la cîțiva metri de sit. Polițiștii și procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au deschis o anchetă în acest caz pentru a stabili cu exactitate maniera în care au fost executate lucrările. Se pare că administrația locală a omis să solicite avizele necesare deschiderii unui astfel de șantier în zona respectivă. Importanța istorică a sitului «Piscul Crăsani» este una destul de mare, aici fiind descoperită... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 17:35 (11305 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dascălii cer Statului tichetele de vacanță

Profesorii din Ialomița se pregătesc de procese

Dascălii cer Statului tichetele de vacanță

O lege intrată în vigoare și nepusă în aplicare pînă în prezent îi revoltă pe profesorii din Ialomița. Este vorba despre OUG 8/2009, privind acordarea tichetelor de vacanță. Apărați de oficialii Uniunii Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița, dascălii vor să ceară Statului drepturile salariale care li se cuvin ca urmare a promulgării actului normativ. În perioada următoare, peste 3000 de profesori, membri USLÎ Ialomița, vor face demersuri pentru a intenta acțiuni în instanță. Cei care au spart gheața sînt 17 dascăli din comuna Adîncata...

Guvernul a uitat de tichetele de vacanță... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 15:10 (9614 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Acuzații noi în scandalul Art Oil

Avocatul lui Alexandru Stoica trage de timp

Acuzații noi în scandalul Art Oil

Ultimul termen al procesului penal în care este implicat Alexandru Stoica, primarul Sloboziei, a fost unul cu scîntei. Apărătorul edilului a cerut recuzarea judecătorului de ședință. În motivarea acestei acțiuni, avocatul Ștefan Sava a făcut apel la o serie de decizii ale Înaltei Curți de Casație și Justiție. Mai mult, magistrații Judecătoriei Slobozia au decis să disjungă cauza pe latură civilă, invocînd faptul că administratorul benzinăriei Art Oil a fost prejudiciat în urma activității infracționale desfășurate de primarul Stoica și de funcționarii din subordine. Termenul acestui nou proces a fost stabilit pentru luna ianuarie a anului viitor.

Un proces complicat... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 13:40 (9267 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, verificat de Camera de Conturi Ialomița

Consiliul Județean Ialomița, verificat de Camera de Conturi Ialomița

Ancheta Direcției Naționale Anticorupție demarată la Consiliul Județean Ialomița a fost precedată de auditul Camerei de Conturi Ialomița. În lunile imediat următoare arestării lui Silvian Ciupercă, instituția a întreprins două acțiuni de audit. Au fost supuse verificării maniera în care au fost executate două drumuri județene, precum și concesionările care i-au adus lui Ciupercă dosarul penal instrumentat de DNA. În prezent, ambele Rapoarte care conțin prejudiciile descoperite la Consiliul Județean Ialomița au fost contestate. Unul dintre documente face obiectul unui litigiu în instanță, iar celălalt a fost transmis spre analiză Curții de Conturi a României.

E vremea controalelor... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 11:55 (5224 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ruinele culturale ale Ialomiței

Ruinele culturale ale Ialomiței

Un raport al Direcției pentru Cultură Ialomița evidențiază încă o dată ceea ce știm de ani buni: monumentele istorice ale județului sînt lăsate în paragină. Potrivit documentului oficial, jumătate din aceste obiective sînt tratate cu indiferență de Ministerul Culturii, singura instituție cu drept în acordarea de fonduri pentru lucrări de reabilitare sau renovare.

Situație fără soluții În lung de linie, în Ialomița există un număr total de 131 de monumente istorice, aprobate prin Ordinul Ministerului Culturii nr. 2361/2010. Potrivit raportului prezentat de Direcția pentru Cultură a județului... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 10:05 (5218 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Apa slobozenilor NU are autorizație sanitară

Trihalometanii dau bătăi de cap Urban SA

Apa slobozenilor NU are autorizație sanitară

În vara acestui an, analizele lunare efectuate de către Urban SA au confirmat faptul că nivelul de trihalometani din apa furnizată populației înregistrează depășiri peste limitele legale admise. Informația a fost făcută publică abia în luna octombrie, de către presa locală. La acest moment, Urban SA nu a reușit să readucă apa în parametrii de potabilitate impuși de către programul de conformare asumat în anul 2013. Direcția de Sănătate Publică Ialomița refuză să semneze autorizația sanitară de funcționare pentru următorul an.

Autoritățile ascund trihalometanii
Tributară conducerii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 20:10 (18368 vizualizări - 24 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

LAPAR nu renunță la lupta cu Ministerul Agriculturii

Conducerea Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România continuă lupta cu Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Reprezentanții Ligii protestează împotriva modului în care Ministerul le ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:26
(5663 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt ca-ntre prieteni

Poliția Fetești a fost sesizată de un tînăr, de 16 ani, despre faptul că i-a fost sustras telefonul mobil. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că în timp ce tînărul se afla în curtea unei ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:20
(7053 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare împotriva rabiei la vulpi

Începînd de miercuri, 28 noiembrie a.c., medicii veterinari din Ialomița au demarat campania de vaccinare antirabică orală a vulpilor. Operațiunea se realizează prin aplicarea la vizuină de momeli vaccinale ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:14
(8042 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Tu decizi! Votează legal!» continuă

IPJ Ialomița: Campania «Tu decizi! Votează legal!» continuă

Polițiștii de prevenire și de proximitate continuă să desfășoare activități specifice în cadrul Campaniei «Tu decizi! Votează legal!» în liceele din municipiul Slobozia. Acțiunile sînt destinate elevilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:08
(6422 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Telefon furat, scos la mezat pe internet

Internetul a devenit o adevărată piață de desfacere pentru hoții de telefoane mobile! După ce fură celularele, aceștia le scot la vînzare pe site-urile de profil. Naivi, cumpărătorii pică în plasa escrocilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:06
(4909 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenția diminuează riscul de accidente

În prima jumătate a acestei saptămîni, efective din cadrul Serviciului Rutier și Serviciului de Ordine Publică Ialomița au desfășurat acțiuni în sistem integrat în vederea asigurării unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 13:43
(6034 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Minoră dispărută fără urmă

Slobozia: Minoră dispărută fără urmă

Un apel la 112 anunța în ziua de marți, 27 noiembrie a.c., dispariția de la domiciliu a unei minore de 15 ani, din Slobozia. De mai bine de 24 de ore polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 13:06
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


«Ninja» de Bărbulești

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Urziceni a depistat pe raza de competență trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 34 ani, toți din comuna Bărbulești. Cu ocazia legitimării și a controalelor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 12:32
(6914 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi de peste 10000 lei pentru posesorii de arme neletale

Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat o serie de acțiuni specifice pentru verificarea și asigurarea securității armelor și munițiilor neletale. În urma ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 12:31
(6075 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau cu permise suspendate la volan

Polițiștii rutieri aflați în executarea atribuțiilor de serviciu pe DN2 au depistat pe raza comunei Movilița un autoturism ce rula din direcția București către Urziceni cu 86 km/h în localitate. Ca urmare ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 12:09
(6254 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Foc de artificii»

Polițiștii ialomițeni vor fi cu ochii în patru după comercianții care vînd ilegal articole pirotehnice. Oamenii legii au dat startul campaniei «Foc de artificii» pentru perioada Sărbătorilor de Iarnă 2 ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 12:05
(6282 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni în lanț pentru șoferii ialomițeni

La sfîrșit de săptămînă, polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe principalele artere ale județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Potrivit unui comunicat remis publicității, «actele de indisciplină ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 11:38
(6812 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

27 Noiembrie 2012, 17:51


COMUNICAT DE PRESĂ

COMUNICAT DE PRESĂ

Asociația suport pentru copii și tineri dependenți SCKUT anunță finalizarea proiectului «Joc pentru viața mea!», desfășurat în lunile octombrie-noiembrie 2012. Proiectul a fost finanțat de Autoritatea ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2012, 09:45
(5292 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-a cedat inima la volan/Stejaru: 4 persoane, rănite într-un accident

Manasia: I-a cedat inima la volan/Stejaru: 4 persoane, rănite într-un accident

Dimineață neagră pe DN2A. În zona localității Manasia, inima unui bărbat de 67 de ani s-a oprit în timp ce acesta era la volan. Omul venea de la Urziceni și se îndrepta către Slobozia… Evenimentele tragice ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2012, 02:14
(8326 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Incident electoral

Vineri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 11,30, un bărbat de 28 ani, din Fetești, a sesizat faptul că un bărbat, de 44 ani, tot din Fetești, a oferit sume de bani cuprinse între 200 și 3000 lei mai multor ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2012, 02:10
(6515 vizualizări - 0 comentarii)


Orange Shop Manager

Orange Shop Manager

Echipa din Orange Shop Slobozia este in cautarea unui nou coleg/colege care sa ocupe postul de Shop Manager disponibil!

Esti interesat/a si consideri ca esti potrivit/a pentru acest post?

Atunci te rugam sa consulti randurile urmatoare pentru lista de responsabilitati si calificari necesare, iar apoi sa aplici trimitand CV actualizat insotit de scrisoare de intentie la adresa de e-mail: [email protected]

Daca experienta si profilul tau sunt relevante, te vom contacta!

Cariera ta poate incepe aici!

Obiectivul postului:

Dezvolta si optimizeaza prioritatile de vanzare pe plan local.

Principalele responsabilitati:
• Controlul si folosirea eficienta a tuturor resurselor, in vederea cresterii profitabilitatii magazinului Orange.
• Gestionarea stocurilor
• Intocmirea rapoartelor de vanzari
• Inventarul stocurilor
• Managementul echipei de vanzari din magazin: angajare, orientare, evaluare a performantei, promovare, consultanta, bugete, programarea activitatilor
• Organizarea magazinului Orange din punct de vedere administrativ si al fluxului activitatii.
• Tratarea directa a clientilor cu statut special.

Cerinte:
• Produse & servicii FranceTelecom
• Cunoasterea proceselor de vanzare
• Leadership
• Administrarea unui punct de vanzare
• Metode de vanzare si service
• Managementul performantei

Competente comportamentale:
• Abilitatea de a livra rezultate
• Concentrare catre client si piata
• Dezvoltarea si instruirea celorlalti
• Munca de echipa

23 Noiembrie 2012, 16:12


Sudiți: Capra vecinului, furată la miez de noapte

Polițiștii efectuează cercetări față de un bărbat, de 52 ani, din comuna Sudiți, suspect de comiterea infracțiunilor de furt calificat și violare de domiciliu, fapte comise în dauna unui consătean de 7 ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:45
(6078 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți furt capră


Coșereni: Tânără dispărută

Coșereni: Tînără dispărută

Polițiștii de investigații criminale au fost sesizați cu privire la faptul că ALEXANDRU GABRIELA GEORGETA, de 27 ani, a plecat de la domiciliul din comuna Coșereni. În urma cercetărilor efectuate de către ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:36
(6044 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Belgia, arestat la Bărbulești

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au reușit prinderea unui bărbat, de 38 ani, din comuna Bărbulești, pe numele căruia autoritățile belgiene au emis un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:30
(6634 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj pe fondul de vînătoare Dridu

Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, în colaborare cu reprezentanți ai Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi-București au acționat pe fondul cinegetic din localitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:26
(11112 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu braconaj


Sărățeni: Bătrînii, victimele preferate ale hoților

Polițiștii ialomițeni au înregistrat un furt din locuință, comis de autori necunoscuți, prin distragerea atenției părții vătămate. Victima, o femeie de 84 ani, din comuna Sărățeni, a fost «furată» după ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:22
(7317 vizualizări - 0 comentarii)


«Băieții de aur» vin la Slobozia

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia vă invită la teatru. Joi, 29 noiembrie 2012, actorii Teatrului Mic din București vor pune în scenă piesa lui Neil Simon, «Băieții de aur». Prețul unui ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:13
(5468 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă puține pentru șomeri

Săptămînă săracă în ceea ce privește oferta locurilor de muncă. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița le pune la dispoziție șomerilor doar 48 de locuri de muncă, cele mai multe destinate ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:12
(5206 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Tînăr rănit într-un incendiu

Un tînăr de 25 ani a fost la un pas de moarte după ce a devenit victima unui incendiu. Un echipaj SMURD l-a transportat de urgență la spital, unde medicii i-au acordat îngrijiri medicale. În momentul de ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:11
(5848 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți incendiu


ISU Ialomița: «Renunță. Improvizațiile sînt catastrofale!»

În această săptămînă, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au dat startul campaniei «Renunță. Improvizațiile sînt catastrofale!». Această campanie are rol preventiv și își ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:10
(6799 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 6,49 milioane lei, încasate prin măsuri de executare silită

Pe linia colectării veniturilor bugetare, în luna octombrie 2012, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, a întreprins mai multe măsuri de executare silite. Astfel, s-au emis peste 1320 de somații ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:10
(9605 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Locuință cuprinsă de flăcări

Incendiu în gospodăria unui localnic din Gîrbovi. Casa omului a fost cuprinsă de flăcări din cauza unui horn neizolat amplasat în apropierea unui depozit de materiale combustibile. Cîteva scîntei au fost ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:09
(8014 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Ciochina: Doi minori, hoți din locuințe

Sîmbătă, 17 noiembrie, o femeie de 59 ani, din Ciulnița, a sesizat Poliția despre faptul că, în perioada aprilie-noiembrie, persoane necunoscute i-au sustras dintr-o locuință pe care o deține în comuna ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 16:24
(7843 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Urmărit internațional, arestat în Ialomița

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au executat un mandat european de arestare emis de autoritățile italiene pe numele unui bărbat, de 36 ani, din Urziceni. Suspectul a fost dat în urmărire internațională ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 16:21
(6912 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...