Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Amara-izvor de sănătate, tărâm de recreere», un succes

Un proiect european de 500 mii de lei

«Amara-izvor de sănătate, tărîm de recreere», un succes

Miercuri, 29 septembrie, administrația orașului Amara a organizat conferința de presă aferentă finalizării proiectului «Amara-izvor de sănătate, tărîm de recreere». Valoarea acestui proiect, finanțat din fonduri europene, a fost de 514124 de lei și a constat în promovarea celor două produse turistice cu care comunitatea se mîndrește. Nămolul de Amara și Lacul Amara.

Un succes național Preocuparea administrației locale a orașului Amara pentru promovarea turismului a devenit de notorietate. Miercuri, 29 septembrie, oficialii locali au anunțat în cadrul unei conferințe de presă finalizarea... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2015, 10:40 (7154 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

ANIF Ialomița, păgubită cu 500 mii de lei

ANIF Ialomița, păgubită cu 500 mii de lei

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești, în colaborare cu Poliția efectuează cercetări într-un dosar privind presupuse fapte de furt din patrimoniul statului. Concret, organele judiciare au fost sesizate de reprezentanții Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița cu privire la faptul că mai multe tuburi de beton ce aparțin instituției au fost furate. Respectivele tuburi se aflau la o stație de irigații, amplasată pe un teren din zona localității Stelnica. Potrivit surselor judiciare și autorităților locale, principalii suspecți invocă faptul că acțiunea nu a fost săvîrșită cu intenție, totul o fiind o eroare. În tot acest scandal este implicată și una dintre firmele care... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2015, 21:30 (10905 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Operațiunea «INVENTARIEREA» a fost finalizată

4000 de hectare își așteaptă proprietarii

Operațiunea «INVENTARIEREA» a fost finalizată

Instituția Prefectului Ialomița a reușit, după luni de eforturi administrative, să obțină un inventar al tuturor terenurilor disponibile la nivelul județului. Conform datelor oficiale, la acest moment există 4000 de hectare disponibile (pășune și teren agricol) la care Instituția Prefectului speră să mai adauge în cel mai scurt timp alte 2500 de hectare. «Nu spunem că am rezolvat situația. Dar am făcut un pas mare către lămurirea cît mai exactă a situației existente!» a declarat prefectul Gigi Petre. În ciuda declarațiilor optimiste, numărul de hectare disponibile identificate este de două ori mai mic decît necesarul solicitat de către proprietarii de teren încă nepuși în posesie...

... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2015, 18:25 (8795 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Învățământul ialomițean pregătește 600 de «meseriași»

Se caută școlile profesionale

Învățămîntul ialomițean pregătește 600 de «meseriași»

Început timid în anul școlar precedent, proiectul de relansare a învățămîntului profesional prinde contur în școlile din județ. O statistică a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că tot mai mulți elevi își doresc să devină meseriași. Potrivit cifrelor, la 15 septembrie 2015, numărul elevilor înscriși în cadrul unităților școlare de profil s-a dublat. Oficialii din Învățămîntul ialomițean mizează însă pe noi oportunități și perspective care să ajute cu adevărat la dezvoltarea profesională a viitorilor meseriași.

Marea relansare
Timp de 14 ani, Învățămîntul tehnic și... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2015, 16:20 (4748 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Sala cu geometrie variabilă nu are aviz de «securitate la incendiu»

Slobozia: Sala cu geometrie variabilă nu are aviz de «securitate la incendiu»

Fetești: Sala de teatru «Horațiu Mălăele» a fost gata în 3 luni

În luna martie a anului 2015, oficialii Consiliului Județean Ialomița anunțau că sala de spectacole cu geometrie variabilă, investiție demarată în urmă cu 20 de ani, a fost finalizată. În cele 6 luni scurse de la acest anunț, sala a rămas închisă. La acest moment, instituția caută o firmă care să realizeze raportul de expertiză tehnică pentru «securitate la incendiu».
O investiție disfuncțională Modernizarea sălii de spectacole a Consiliului Județean Ialomița este, cu siguranță, cea mai scumpă și mai controversată investiție din județ. Derulate pe o perioadă de 20 de ani, lucrările... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2015, 14:10 (8882 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Metode de fraudare a fondurilor publice…»

Analiză a Camerei de Conturi Ialomița

«Metode de fraudare a fondurilor publice…»

Obiectivele de investiții realizate cu fonduri publice reprezintă o adevărată sursă de venit pentru cei care le demarează. Maniera de execuție sfidează însă toate rigorile legii. Gabriela Dumitru, auditor public extern în cadrul Camerei de Conturi Ialomița, explică într-un studiu de specialitate modalitățile prin care sînt comise aceste ilegalități flagrante. În ciuda problemelor constatate, entitățile publice manifestă un dezinteres față de aceste practici.

Prețuri «umflate» cu 1000%
Studiul «Modalități de fraudare a fondurilor publice în realizarea lucrărilor de construcții... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2015, 16:05 (6490 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A&S International 2000 susține performanța în Educație

Burse de merit pentru elevii din Fetești

A&S International 2000 susține performanța în Educație

Proiectul educațional inițiat de societatea A&S International 2000, în colaborare cu Fundația Pasteur, de susținere a elevilor cu rezultate deosebite din Fetești continuă. La începutul acestei săptămîni, alți 12 elevi din cadrul liceelor de pe raza municipiului au fost recompensați pentru eforturile lor de a învăța. Aceștia au primit burse de merit în valoare de 12,8 mii de lei.

Ceremonie festivă Cele 12 burse de merit acordate de societatea A&S International 2000 au fost oferite într-un cadru festiv. Alături de Matei Roșu, directorul general unității comerciale, la manifestare... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2015, 14:55 (10827 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mușoiu și Martin fac legea în Consiliul Județean Ialomița

Ședință festivă la Conacul Manasia

Mușoiu și Martin fac legea în Consiliul Județean Ialomița

Împărțirea discreționară a fondurilor publice continuă să fie una dintre practicile curente ale oficialilor Consiliului Județean Ialomița. Și pentru că Silvian Ciupercă nu mai poate fi făcut responsabil, vina trece automat în cîrca celor doi vicepreședinți, respectiv Ștefan Mușoiu (PSD) și Ioan Martin (PNL). Cît despre bani, ei vin de la Guvern și au fost împărțiți așa cum Independent anticipa încă de la începutul lunii august.

O ședință de luxe
Ședința Consiliului Județean Ialomița de vineri, 25 septembrie, a fost convocată la Conacul Manasia, proprietate particulară... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2015, 13:40 (11180 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pericli-Nick Touring șantajează Consiliul Local Slobozia

Pericli-Nick Touring șantajează Consiliul Local Slobozia

În urmă cu două luni, pe 29 iulie, concesionarul serviciului public de transport, Nick Touring, încălca unilateral condițiile contractuale reducînd la 60% numărul curselor pe traseele din oraș. Pe 27 august, în locul sancțiunilor care s-ar fi impus, Consiliul Local decide printr-o hotărîre aprobată cu majoritate de voturi să transforme angajații Primăriei Slobozia în controlori ai firmei, «echipe mixte formate din angajați ai Primăriei Slobozia și polițiști locali urmînd să verifice biletele de călătorie ale slobozenilor». În ședința din 28 septembrie, Nick Touring revine cu «o informare» în Consiliul Local, interpretînd Regulamentul pentru efectuarea transportului public de persoane de o manieră... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2015, 12:20 (9571 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, un pericol pentru siguranța elevilor și profesorilor

Școlile din Ialomița, un pericol pentru siguranța elevilor și profesorilor

La început de an școlar, Prefectura Ialomița face public un raport privind maniera în care unitățile de învățămînt din județ și-au primit copiii în clase. Potrivit datelor care se regăsesc în documentul oficial, imobilele «pun în pericol siguranța elevilor și cadrelor didactice». Directorii respectivelor unități dau însă asigurări că situația va reveni la normal.

Situație delicată
Cu cîteva zile înainte de debutul anului școlar 2015-2016, reprezentanții Prefecturii Ialomița au efectuat o serie de vizite în teren pentru a descoperi maniera în care școlile din județ s-au pregătit... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 22:05 (8032 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Cabinete stomatologice de lux, în mediul rural

Ialomița: Cabinete stomatologice de lux, în mediul rural

Mediul rural a devenit o alternativă pentru medicii stomatologi care încearcă să țină piept concurenței din orașe. În ultimii 2 ani, în satele Ialomiței au apărut adevărate clinici stomatologice, dotate la cele mai înalte standarde. Serviciile sînt ireproșabile, prețurile mult mai mici, iar pacienții mulțumiți că nu trebuie să străbată zeci de kilometri pentru a-și trata problemele dentare.

12 cabinete stomatologice la țară
O statistică a Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că orașele sînt de-a dreptul sufocate de cabinetele medicale stomatologice. De exemplu,... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 18:40 (10668 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal penal la Primăria Axintele

Primăria Axintele a intrat în atenția procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni. Anchetatorii fac cercetări într-un dosar penal ce vizează fapte de abuz în serviciu. Concret, doi funcționari sînt suspectați de faptul că au plecat acasă cu o parte din încasările provenite din taxele și impozitele locale. Mai mult, în urma verificărilor se pare că și primarul comunei este suspectat de fapte penale. Acesta ar fi fost cercetat pentru faptul că i-ar fi atribuit ilegal fiului său o parte din islazul comunal, iar în baza terenului obținut acesta a încasat subvenții de la APIA.

Situație încurcată... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 15:25 (10833 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salarii de 34,5 milioane de lei pentru angajații MAI din Ialomița

În 2015

Salarii de 34,5 milioane de lei pentru angajații MAI din Ialomița

La solicitarea redacției Independent, structurile din teritoriu ale Ministerului Administrației și Internelor au făcut publice cheltuielile de personal, raportat la bugetul acordat de stat pentru anul în curs. Așa se face că cei 1543 de angajați din cadrul Prefecturii, Poliției, Jandarmeriei și Inspectoratului pentru Situații de Urgență beneficiază anul acesta de salarii în valoare de 34,5 milioane lei. Cei mai bine plătiți sînt însă polițiștii, care încasează în 2015 venituri salariale de 17,8 milioane de lei.

Structurile MAI în cifre... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 13:25 (8818 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Tehnologie administrativă împotriva cetățenilor

De-ale autorităților

Slobozia: Tehnologie administrativă împotriva cetățenilor

În urmă cu o săptămînă, Primăria Slobozia a achiziționat un sistem de control acces în instituție. Valoarea acestei achiziții se ridică la 17 mii de lei, însă problema nu o reprezintă prețul, de două ori mai mare decît ofertele din piață... Imediat după implementarea sistemului, funcționarii din cadrul instituției s-au revoltat, iar cetățenii au început să facă reclamații. Mai mult, și consilierii locali declară că ideea este una stupidă și refuză acest sistem!

O idee blondă Ideea achiziționării unui sistem de acces în Primăria Slobozia s-a impus în momentul în care unii dintre cetățenii... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2015, 20:15 (16209 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Munteni Buzău: A aruncat probele în WC ca să nu fie arestat

Munteni Buzău: A aruncat probele în WC ca să nu fie arestat

Încercarea hoților de a scăpa de cătușe depășește orice imaginație. Cunoscut cu antecedente penale, un hoț din Munteni Buzău a aruncat într-un WC proba-cheie care-l incrimina într-un nou dosar penal deschis de polițiști pe numele său. În urma unor percheziții domiciliare, oamenii legii au reușit să  recupereze obiectul și să-l folosească drept probă împotriva autorului.

Găinarii Clanului Ioșca
Neinspiratul autor se numește Ion Ioșca și provine dintr-o familie cu numeroase antecedente penale. Atît el, cît și ceilalți frați ai săi au terorizat comunitatea din Munteni Buzău... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2015, 16:20 (15761 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Poienaru-Agrofam, alături de fiica sa, trimiși în judecată de DNA

Ialomița: Poienaru-Agrofam, alături de fiica sa, trimiși în judecată de DNA

Undeva în luna ianuarie a anului 2012 demaram o serie de articole ce îl vizau pe Ștefan Poienaru-Agrofam, latifundiarul prezent în Forbes cu o avere de peste 16 milioane de euro. Articolele noastre demonstrau, mai mult sau mai puțin plastic, o suită de ilegalități ce ar fi fost comise de milionarul Poienaru într-o perioadă relativ scurtă. Printre altele, atrăgeam atenția asupra încasării necuvenite de către firmele controlate de Poienaru a unor subvenții, precum și de încasarea frauduloasă de fonduri europene. Mai departe, a fost necesară o perioadă de mai bine de 3 ani de la publicarea articolelor în cauză pentru a se constata că, în mare, cele reproduse de noi la momentul respectiv au un suport... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2015, 20:20 (10898 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Mascații din București fac legea în pădurile Ialomiței

Mascații din București fac legea în pădurile Ialomiței

Bătaie ca-n filme în pădurea Groasa din zona Urziceni, la începutul săptămînii precedente. Un agent al Serviciului de Intervenție și Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române a băgat în spital un paznic de vînătoare. S-ar părea că omul legii venise să braconeze mistreți și ar fi fost deranjat de atitudinea paznicului care i-ar fi cerut socoteală. În acest caz a fost deschisă o anchetă, principalul suspect fiind polițistul din București.

Bătaie în pădure Din primele date reiese faptul că agentul angajat la Serviciul de Intervenție și Acțiuni Speciale din... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2015, 16:55 (15955 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Uniunea Europeană susține Învățământul ialomițean

Uniunea Europeană susține Învățămîntul ialomițean

Uniunea Europeană este alături de profesorii și elevii din Ialomița. De 10 ani, Comunitatea Europeană investește fonduri în programe educative și de infrastructură care vizează unități școlare din județ. Inițiat la nivel național, «Proiectul pentru Reforma Educației Timpurii», cel mai ambițios program susținut de UE, a ajuns și în Ialomița. Prin intermediul său, 7 grădinițe din mediul rural sînt construite de la zero. Primele două obiective realizate prin acest proiect au fost deja finalizate.

Infrastructura școlară, realizată cu fonduri UE
Uniunea Europeană și-a manifestat interesul... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2015, 14:05 (4576 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Miliția Locală «vânează» cetățenii Sloboziei

Miliția Locală «vînează» cetățenii Sloboziei

Poliția locală Slobozia a fost înființată în anul 2011. Motto-ul instituției, potrivit site-ului pe care îl are, este «Misiunea noastră, protecția și liniștea dumneavoastră!». În realitate, tot mai mulți slobozeni reclamă că sînt «vînați» pentru a fi sancționați, iar cînd sînt prinși, sînt tratați ca «cetățeni de mîna a doua». Pentru activitatea desfășurată, în anul 2014, Poliția Locală a cheltuit din bugetul local 2,6 milioane de lei.

Sesizări alarmante
În ultimele luni, tot mai mulți cetățeni ai municipiului Slobozia sesizează atitudinea lipsită de profesionalism a... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 21:10 (19880 vizualizări - 54 comentarii)

EVENIMENT

Epigonii administrativi ai președintelui Ciupercă

Epigonii administrativi ai președintelui Ciupercă

Deși finalizată și trimisă în judecată, ancheta care îl pe vizează Silvian Ciupercă continuă să valuri. Procurorii DNA au omis să prezinte și prejudiciul creat de primarii ialomițeni care au colaborat cu firma susținută de Silvian Ciupercă. În valoare de 1 milion de lei, suma reprezintă banii publici acordați pe proiecte de consultanță, niciodată concretizate. În scandal sînt implicați 10 primari din Ialomița, care au calitatea de martori în dosarul președintelui. Contactați telefonic, edilii au refuzat să recunoască faptul că Ciupercă i-a influențat să semneze hîrtiile, precizînd că «am ales firma aceea pentru că lucra ieftin!».

Primarii ialomițeni, chemați la audieri... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 20:30 (10382 vizualizări - 12 comentarii)

28 Iun 2026
247 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Mircea Dinescu lansează «Scaunul cu trei picioare»

Slobozia: Mircea Dinescu lansează «Scaunul cu trei picioare»

Cu ocazia «Zilei Modiale a Scriitorului», marți, 3 martie 2020, de la orele 14,30, la Sala Studio a Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va lansa volumul de poezii «Scaunul cu trei picioare ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:35
(3815 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Lilieci: O persoană moartă pe loc, alte patru rănite!

Miercuri, 26 februarie 2020, în jurul orei 6,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DN2, în localitatea Lilieci, soldat cu decesul unei persoane ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:20
(4252 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Lilieci accident


Fetești: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii feteșteni au desfășurat miercuri, 26 februarie a.c., activități de prevenire a evenimentelor rutiere, precum și a furturilor din locuințe, în cadrul campaniilor «Viața are prioritate!» și «Hoții ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:10
(2234 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 41 persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, miercuri, 26 februarie 2020, 41 persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se persoane. Pe localități ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 19:30
(3709 vizualizări - 0 comentarii)


Razie cu percheziții la Bărbulești și Jilavele

10 percheziții domiciliare, articole pirotehnice ridicate de polițiști, 127 de sancțiuni contravenționale aplicate și o infracțiune constatată în flagrant, este bilanțul unei acțiuni de amploare desfășurată ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 18:10
(2977 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Viața are prioritate»

Polițiștii slobozeni au aplicat marți, 25 februarie a.c., peste 30 de sancțiuni contravenționale, în cadrul unei acțiuni operative desfășurate în cadrul campaniei de prevenire a evenimentelor rutiere « ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 16:20
(2109 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

În curzul zilei de marți, 25 februarie 2020, în jurul orelor 12,35, pompierii ialomițeni au intervenit  pentru localizarea și stingerea unui incendiu la o hală metalică din comuna Scânteia. La locul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 14:40
(4051 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 9 persoane, izolate la domiciliu la Fetești, Urziceni, Manasia, Amara și Dridu. Alte 4 persoane, izolate la domiciliu sub supraveghere medicală!

Având în vedere situația epidemiologică creată de numeroasele cazuri de coronavirus confirmate în regiunile Lombardia și Veneto din nordul  Italiei,  precum și numărul mare de cetățeni români ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 21:15
(6310 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Spărgător de mașini, reținut pentru 24 de ore

Polițiștii slobozeni au identificat un bărbat, de 28 de ani, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni de «tentativă la furt calificat», fapte săvârșite în noaptea de 23/24 februarie 2020. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:50
(1849 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri ialomițeni, prinși la volan fără permis

Doi ialomițeni de 20, respectiv 30 de ani, au fost depistați de polițiști luni, 24 februarie a.c., conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru vreo categorie de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:40
(2271 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amendat de 3 ori pentru comerț ilegal cu porci

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți cetățenii județului că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:15
(2532 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA SA Constanța: Avarie pe strada Călărași din Fetești!

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 75 mm, de pe strada Călărași din Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 25 februarie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:10
(4622 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, un decedat și patru răniți

La sfârșitul de săptămână precedent, 21-23 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la patru accidente de circulație, soldate cu decesul unui persoane și rănirea a altor patru. Primul accident ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:40
(1698 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Fetești au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 11000 de lei, în urma unei razii pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ce se pot comite în domeniul silviculturii ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:15
(2258 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat, pe raza județului Ialomița, șapte șoferi ialomițeni care au condus pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Șoferii, cu vârste cuprinse între ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:05
(1915 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 87 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 12:50
(4091 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Primăria Municipiului Slobozia prin Servicii Publice Slobozia SRL, în parteneriat cu Casa Mierii Cooperativă Agricolă, vă face cunoscut faptul că, în perioada 28 februarie-1 martie 2020, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 11:40
(2151 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr reținut pentru «furt calificat»

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat un bărbat, de 28 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «furt ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 18:15
(2215 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Polițiștii din Ialomița au reținut trei bărbați în urma unor percheziții efectuate la locuințele unor persoane bănuite de «braconaj piscicol» și «furt calificat». Au fost descoperite peste 570 kilograme ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 10:10
(5228 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița și IPJ Ialomița, controale în trafic

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează ialomițenii că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului Ialomița, desfășoară ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 20:10
(3328 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în școli

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii rutieri și cei de Ordine Publică din Slobozia au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în incinta și în zonele adiacente unităților ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:25
(3021 vizualizări - 0 comentarii)


Grecii de Jos: Șoferul de 87 de ani a acroșat cu mașina un biciclist

Marți, 18 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DJ101, în localitatea Grecii de Jos, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:20
(3400 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 18 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic pe DN2, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un tânăr, de 20 de ani, din Coșereni ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:15
(2042 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A intrat cu tractorul în gard

Marți, 18  februarie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați prin 112 de o femeie din localitatea Mărculești, despre faptul că un tractor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:10
(3423 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție de lucrări a 22 de artiști plastici, din colecțiile Muzeului. 31 de tablouri ale unor artiști renumiți, printre care și Constantin Piliuță, Dona Noni Delavrancea ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:05
(2813 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Evaziunea fiscală cu achiziții intracomunitare, în vizor!

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice efectuează 15 percheziții domiciliare, în cadrul unei operațiuni pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 11:05
(6746 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordine de protecție provizorie pentru violență domestică

Polițiștii din Slobozia au emis marți, 17 februarie a.c., două ordine de protecție provizorie. Documentele au fost eliberate după ce două femei, victime ale violenței domestice, au făcut solicitări în acest ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 20:05
(2882 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Peste 160 de kilograme de pește din specia caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni pe raza localității Țăndărei. Astfel, duminică, 16 februarie a.c., polițiștii, în timp ce patrulau pe DN2A în ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 01:05
(4418 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Arestat pentru «act sexual cu un minor»

Vineri, 14 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:55
(5119 vizualizări - 0 comentarii)


Un tânăr din Făcăeni a modificat data inspecției tehnice periodice la mașină

Sâmbătă, 15 februarie a.c., polițiștii au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN3B, din direcția Fetești către Chirana, condus de un tânăr, de 21 de ani, din Făcăeni. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:50
(12790 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...