Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sute de copii din Ialomița, abuzați și neglijați de familii

Sute de copii din Ialomița, abuzați și neglijați de familii

Cifre alarmante sunt prezentate într-un Raport oficial al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița în legătură cu mediul familial în care tră­iesc sute de copii din Ialomița. Potrivit documentului, reprezentanții instituției au intervenit, în 2024, în peste 300 cazuri de abuz și neglijență. În cele mai multe situații a fost vorba despre abuzuri sexuale, arată oficialii DGASPC Ialomița.

 

Statistică îngrijorătoare Urmărind cifrele date publicității de Centrul de Consiliere și Sprijin pentru Copii și Părinți... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2025, 12:20 (6746 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA continuă campania de curățare a subsolurilor la Slobozia

Urban SA continuă campania de curățare a subsolurilor la Slobozia

Deși în spațiul public există nume­roase voci care reclamă faptul că operatorul regional de apă Urban SA a în­cetat programul de curățare a subsolurilor, reprezentanții societății susțin contrariul. Aceștia au declarat faptul că vor onora toate cele peste 150 de contracte pe care le-au încheiat. «Nu renunțăm la acest demers. Avem plăți în avans, vom onora toate contractele!» a declarat Adrian Stoicescu, directorul executiv al Urban SA Slobozia.

 

O acțiune în plină desfășurare În anul 2022, operatorul regional Urban SA anunța... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2025, 08:05 (8320 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

140.000 de semnături pentru susținerea tinerei din Slobozia «violate» la Școala Politică AUR

140.000 de semnături pentru susținerea tinerei din Slobozia «violate» la Școala Politică AUR

Turul II al Alegerilor Prezidențiale de duminică, 18 mai 2025, disputat între candidatul AUR George Simion și independentul Nicușor Dan, readuce în atenția opiniei publice cazul «violului» produs în septembrie 2023 la Școala Politică a Alianței pentru Unirea Românilor. Mai mult, în prezent a fost inițiată chiar și o petiție on-line, «Vrem dreptate pentru tânăra abuzată la școala de vară AUR!», campania declic.ro înregistrând, până la apariția acestui articol, aproape 140.000 de semnături.


«Violul de la Școala Politică AUR»... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2025, 14:20 (17805 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețele Electrice România accelerează digitalizarea în județul Ialomița: circa 69% dintre clienți vor avea instalate contoare inteligente până la finele anului 2025

advertorial

Rețele Electrice România accelerează digitalizarea în județul Ialomița: circa 69% dintre clienți vor avea instalate contoare inteligente până la finele anului 2025


Comunicat de presă

29 aprilie 2025

 

București-Rețele Electrice România, parte din grupul PPC în România, își menține angajamentul de a digitaliza rețelele de distribuție a energiei electrice, în beneficiul clienților, cu scopul de a le pune la dispoziție o infrastructură mai rezilientă și flexibilă, sporind în același timp eficiența operațională. Județul Ialomița ocupă un loc central în acest demers, unde până la finalul anului 2025 gradul de acoperire cu contoare inteligente va depăși 69%.

La începutul anului 2025 erau instalate în județul Ialomița peste... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2025, 13:35 (12404 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Eroarea» care costă Primăria Gura Ialomiței peste 1,2 milioane de lei

«Eroarea» care costă Primăria Gura Ialomiței peste 1,2 milioane de lei

În baza unei decizii a Tribunalului Ialomița, Primăria Gura Ialomiței este obligată să plătească o amendă estimată la peste 1,2 milioane de lei, pentru nepunerea în practică a unei decizii definitive a aceleiași instanțe. Totul are legătură cu o eroare umană prin care actualului primar al localității, Alexandru Florea, i-a fost stabilit un impozit pentru două automobile de 100 de ori mai mare. Edilul a dat administrația locală în judecată, a câștigat, dar această decizie, pe fondul unei divergențe avută cu fostul primar Nicu Biserică, nu a fost pusă niciodată în practică. «Căutăm soluții pentru a remedia această problemă!» spune, în prezent, primarul... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2025, 16:20 (10021 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Infecțiile intraspitalicești, problema nerezolvată a spitalelor ialomițene

Raport al DSP Ialomița

Infecțiile intraspitalicești, problema nerezolvată a spitalelor ialomițene

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a dat publicității Raportul de activitate pe anul trecut. Un domeniu important al acti­vității instituției l-a vizat monitorizarea focarelor de infecții asociate actului medical sau nosocomiale. Această situație rămâne una fără rezolvare în cadrul spitalelor ialomițene. Estimativ, în 2024, la nivelul spitalelor din județ au fost raportate 144 cazuri de astfel de infecții.

 

Se caută soluții Infecțiile asociate actului medical cunoscute și sub numele de infecții intraspitalicești sau nosocomiale repre­zintă acele infecții... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2025, 12:10 (8298 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Directorul general Paul Marcu, înlocuit cu directorul adjunct Neculai Badea

Schimbare la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița

Directorul general Paul Marcu, înlocuit cu directorul adjunct Neculai Badea

La începutul lunii aprilie 2025, un caz de la Căsuța «Alexandra» din Slobozia, Centru dedicat în­grijirii și protecției sociale oferită de Stat copiilor cu dizabilități grave, instituție administrată de DGASPC Ialomița, ajungea în atenția opiniei publice după ce mai multe filmări au fost răspândite pe o rețea de socializare. Situația unei fete cu dizabilități grave, ținută legată la o mână, a fost prezentată la ore de maximă audiență de mai toate televiziunile, cazul complicându-se după ce în spațiul public au apărut și declarații ale unei angajate a Centrului. Mai mult, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului ... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2025, 07:55 (12746 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană se bazează pe medicii pensionari

Sănătatea ialomițeană se bazează pe medicii pensionari

Prezența medicilor pensionari în cabinetele individuale sau cele ale spitalelor este o realitate pe care Sănătatea ialomițeană o afișează de ani buni. Pentru a putea profesa, medicii pensionari trebuie să facă o cerere către Direcția de Sănătate Publică Ialomița și, mai nou, către Colegiul Medicilor Ialomița, pentru a primi o aprobare specială. Pe tot parcursul anului trecut și în primul trimestru al acestui an, peste 100 de medici din Ialomița au dus la îndeplinire acest demers.

 

Medici pensionari încă în activitate Atât cabinetele medicilor... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2025, 10:10 (7883 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trimis în judecată pentru «agresiune sexuală» și «tentativă la viol asupra unui minor»

La Slobozia

Trimis în judecată pentru «agresiune sexuală» și «tentativă la viol asupra unui minor»

La începutul lunii martie 2025, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia informa opinia publică referitor la cazul unei minore care a fost la un pas de a fi violată în scara blocului în care locuia. Autorul este un tânăr de 20 de ani aflat în prezent în stare de arest preventiv. Acesta a fost trimis în judecată de procurori atât pentru infracțiunea comisă în luna martie 2025, cât și pentru o altă faptă similară, comisă în 2023.

 

Se așteaptă decizia judecătorilor Autorul celor două agresiuni sexuale a intrat... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2025, 12:10 (12775 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

CJAS Ialomița a plătit peste 600 mii de lei pentru endoprotezare

CJAS Ialomița a plătit peste 600 mii de lei pentru endoprotezare

În perioada ianuarie 2024-martie 2025, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a plătit peste 600 mii de lei pentru endoprotezele de care au beneficiat pacienți din județul nostru. Toate operațiile de montare a acestor proteze s-au efectuat în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia de către medicii ortopezi ai unității medicale.

 

Program național de endoprotezare Endoprotezarea reprezintă înlocuirea unor articulații, precum cea a șoldului sau a genunchiului, cu unele artificiale. Operațiile de endoprotezare se efectuează în cazul î... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2025, 07:50 (8663 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deschiderea campusului Liceului de Arte «Ionel Perlea» este blocată în birocrație

De 2 ani

Deschiderea campusului Liceului de Arte «Ionel Perlea» este blocată în birocrație

Primăria Slobozia are în administrare clădirea din curtea Liceului de Arte «Ionel Perlea». Construcția imobilului a fost încheiată de mai bine de 5 ani, dar edificiul nu poate fi dat în folosință pentru că nu are avize sanitare și de securitate la incendiu. Obținerea documentelor este împiedicată de construcția ridicată în apropierea sa. Soluția de compromis o reprezintă schimbarea destinației construcției, din spații de cazare în spații pentru desfășurarea activităților educative destinate elevilor de la clasele de Muzică ale liceului. Pentru asta este însă nevoie de implementarea unui proiect tehnic aflat în așteptare la Primăria... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2025, 08:05 (10500 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Candidați picați la limită la examenul de admitere în avocatură

În Ialomița

Candidați picați la limită la examenul de admitere în avocatură

Recent încheiatul examen pentru admiterea în profesia de avocat, organizat la București de Uniunea Națională a Barourilor din România, nu a avut rezultate favorabile pentru niciunul din cei 6 candidați ialomițeni care și-au dorit să acceadă în această profesie. În unele cazuri doar o sutime sau două i-au despărțit pe aceștia de cele 70 de puncte necesare pentru a fi considerați admiși. Oficialii Baroului Ialomița susțin faptul că instituția are nevoie de forțe proaspete, având în vedere că numărul avocaților ialomițeni scade de la un an la altul.

 

Mai au o șansă în septembrie... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2025, 10:25 (14793 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șoseaua Brăilei, reparată de teama amenzilor?

Poliția Rutieră notifică, Primăria Slobozia acționează

Șoseaua Brăilei, reparată de teama amenzilor?

În urmă cu o săptămână, Primăria Slobozia a dat startul lucrărilor de asfaltare a porțiunii din DN21, cunoscută și sub numele de Șoseaua Brăilei, pe care o are în administrare. În spatele lucrărilor se ascund însă 7 notificări ale Serviciului Rutier Ialomița, privind reparația porțiunilor de drumuri naționale pe care administrația reședinței ju­dețului le are în grijă. În trecut, Poliția Rutieră a dat și amenzi pentru indiferența pe care Primăria Slobozia a afișat-o față de starea acestor drumuri. Lucrările actuale, cel mai probabil, ar fi început sub presiunea unor posibile sancțiuni contravenționale.

 

Șosele în administrare, reparații mai puține... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2025, 15:10 (7394 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect imobiliar reclamat de cetățeni, validat de Consiliul Local Slobozia

Proiect imobiliar reclamat de cetățeni, validat de Consiliul Local Slobozia

De mai bine de un an, locuitorii de pe strada Vechea Matcă din municipiul Slobozia încearcă să blocheze un proiect imobiliar care le-ar da peste cap liniștea. Oamenii au făcut numeroase petiții către Primăria Slobozia, însă demersurile nu le-au fost luate în seamă. În urmă cu o săptămână, au fost prezenți în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, în cadrul căreia fost a promovat un proiect de hotărâre ce vizează această investiție, rugând municipalitatea să împiedice realizarea proiectului. Deși unii consilieri locali le-au dat dreptate, aleșii locali care dețin majoritatea în Consiliul Local Slobozia au votat... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2025, 13:20 (15938 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singura mașină de serviciu a Primăriei Gura Ialomiței, incendiată de Paște

Singura mașină de serviciu a Primăriei Gura Ialomiței, incendiată de Paște

Primăria Gura Ialomiței a rămas fără singurul automobil de serviciu. Mașina a fost incendiată de un tânăr de 19 ani, amețit de aburii alcoolului. Acesta și-ar fi pierdut cumpătul după ce și-ar fi amintit de un conflict mai vechi pe care l-ar fi avut cu un polițist local, rudă prin alianță cu primarul localității Gura Ialomiței. Incidentul s-a consumat în a doua zi de Paște, iar de supărarea tânărului nu a scăpat nici sediul Poliției din localitate. Reprezentanții ad­ministrației locale caută acum soluții pentru a achiziționa un alt autovehicul, fără a cheltui prea mulți bani.

 

Alcoolul bată-l vina!... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2025, 13:05 (9867 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ACM4 București cere Primăriei Slobozia 1,5 milioane de lei pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

ACM4 București cere Primăriei Slobozia 1,5 milioane de lei pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

Aflată în reorganizare, societatea ACM4 București, firmă căreia i-a fost adjudecat, cu mai bine de 10 ani în urmă, contractul privind reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia, a dat în judecată Primăria Slobozia. Reprezentanții companiei cer administrației locale returnarea unei «garanții de bună execuție» pentru partea de lucrări efectuate. Este vorba despre o porțiune a parcării subterane, nefinisată și fără intrare, precum și agora din apropierea Centrului Cultural «Ionel Perlea». Potrivit cererii de chemare în judecată, administrația locală ar trebui să returneze societății ACM4 București 1,5 mi­lioane de lei.

 

Bani europeni și un șantier în conservare... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2025, 07:50 (14352 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Blocuri reabilitate termic, finalizate

La Fetești

Blocuri reabilitate termic, finalizate

Eficientizarea termică a unor blocuri din Fetești a fost printre primele proiecte depuse de administrația Șonchereche în cadrul Programului Național de Redresare și Reziliență. Astfel, mai multe blocuri au beneficiat de fonduri nerambursabile pentru eficientizare energetică. Încă de la finele anului 2022, primarul Feteștiului, Laurențiu Șonchereche și re­prezentanți guvernamentali au semnat contractele de finanțare pentru proiectele dedicate îmbunătățirii eficienței energe­tice a unor blocuri de locuințe din muni­cipiu. Prin acest program, blocurile organizate în asociații de proprietari, ai căror locatari și-au exprimat acordul scris pentru participare,... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2025, 10:25 (2456 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Fosta fabrică de zahăr din Urziceni, transformată în platformă ilegală de deșeuri

Industria Ialomiței, groapă de gunoi

Fosta fabrică de zahăr din Urziceni, transformată în platformă ilegală de deșeuri

Dacă alte județe din țară au reușit să-și păstreze fostele fabrici și uzine comuniste și să le transforme în afaceri profitabile, nu același lucru se întâmplă și cu cele din Ialomița. În mare parte, industria Ialomiței a ajuns, la propriu, o imensă groapă de gunoi. Garda de Mediu Ialomița a descoperit zeci de tone de deșeuri depozitate ilegal în curtea fostei fabrici de zahăr din Urziceni. Cei responsabili de acest dezastru ecologic sunt două societăți al căror obiect de activitate este chiar colectarea, tratarea și distrugerea deșe­urilor. Ambele firme riscă acum să rămână fără acti­vitate dacă, la viitoarele controale, Garda de Mediu Ialomița va... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2025, 08:05 (10844 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Borănești: Arestați preventiv pentru «tentativă la omor»

Borănești: Arestați preventiv pentru «tentativă la omor»

O discuție în contradictoriu s-a transformat într-o anchetă penală. S-a întâmplat în urmă cu o săptămână la Borănești, unde doi bărbați au fost arestați preventiv după ce l-au înjunghiat pe cel cu care s-au luat la ceartă. În actele de urmărire penală, procurorii descriu faptul că violența celor doi a fost atât de mare încât au în­cercat, inițial, să-l calce cu mașina. Auto­ritățile judiciare trag chiar și un semnal de alarmă precizând faptul că s-au intensificat actele de violență iscate spontan, pe fondul discuțiilor contradictorii.

 

I-au intrat cu mașina în casă... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2025, 12:10 (2356 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Rețeaua de canalizare a comunelor Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu este NEFUNCȚIONALĂ!

După 15 ani de la demararea proiectului

Rețeaua de canalizare a comunelor Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu este NEFUNCȚIONALĂ!

Conectate în cadrul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Ialomiței», comunele Mihail Kogălniceanu, Giurgeni și Gura Ialomiței au inițiat, cu 15 ani în urmă, un proiect privind realizarea unei rețele comune de canalizare, investiție finanțată de Uniunea Europeană prin Programul Național de Dezvoltare Rurală. Fără să mai surprindă pe nimeni, investiția este nefuncțională în momentul de față, iar entitatea în numele căreia a fost realizată s-a desființat. Între timp, cetățenii din cele trei localități s-ar fi branșat ilegal la rețeaua de canalizare, apele uzate provenite din gospodării ajungând... pe câmp.

 

Istoria unei investiții ratate... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2025, 08:05 (15014 vizualizări - 5 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Perieți: L-a luat la bătaie cu bâta din cauza unui cal. Arestat pentru «tentativă la omor»!

Un bărbat din comuna Perieți a fost arestat preventiv de Tribunalul Ialomița, la 8 luni după ce și-a lovit cu bâta un amic. Victima a iscat o discuție contradictorie, după ce i-a reproșat agresorului că ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 19:05
(7143 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii feteșteni au identificat un tânăr de 27 de ani bănuit de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:40
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 100 mii de lei, 14 permise de conducere reținute

Luni și marți, 5/6 februarie 2018, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 19 acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:20
(5005 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare pentru pesta porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița reamintește tuturor crescătorilor de porcine din județul Ialomița că, pe teritoriul României, la momentul actual, sunt declarate oficial ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 10:20
(5315 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, un bucureștean s-a izbit cu mașina de parapet

Sâmbătă, 3 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, în apropiere de municipiul Urziceni, s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:25
(6227 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 220 mii de lei, 30 de permise reținute!

În perioada 2-4 februarie a.c., polițiștii au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, au fost aplicate peste 650 de sancțiuni contravenționale, au fost constatate aproape ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:20
(4238 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de inserție pentru absolvenți

Prin Legea nr. 250/2017, act normativ ce aduce modificări Legii nr. 76/2002, este introdusă prima de inserție pe care o pot primi absolvenții înregistrați la AJOFM, dacă se încadrează în muncă. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 12:25
(4992 vizualizări - 0 comentarii)


Pagini noi de internet pentru Instituțiile Prefectului

Paginile web ale Instituțiilor Prefectului au adoptat un model unitar pentru a facilita un acces rapid la informațiile privind principalele servicii de interes pentru cetățeni. În scopul asigurării unei ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 11:20
(4050 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean din Grindu, arestat pentru infracțiuni comise în Ungaria

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni pe teritoriul Ungariei. La data de 30 ianuarie 2017, polițiștii de ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 20:35
(7397 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Ziua Mondială a Zonelor Umede»

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia vor marca și în acest an «Ziua Mondială a Zonelor Umede». Copiii participanți de la grădinițe ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 19:10
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat doi bărbați, de 19 și 31 de ani, din Slobozia, aceștia fiind bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:50
(4957 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta IMGB-Constanța Poarta 7

În perioada 02.02-05.02.2018 se va efectua un transport cu depășiri pe ruta IMGB-DN Centura București-A2-DN21-Slobozia-DN2A-Țăndărei-DN2A-HârșovaDN2AOvidiu-A4-Constanța Poarta 7. Etapele ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:40
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Un bărbat de 50 de ani a intrat cu o barcă improvizată pe lacul barajului Dridu, în dimineața zilei de 31 ianuarie 2018. În jurul orei 9,00, a fost văzut de un cetățean căzând din barcă în apa înghețată ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 11:20
(6036 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu înecat


Ialomița: Arestat pentru tentativă de omor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Oancea Gabriel Costel pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 10:35
(7086 vizualizări - 5 comentarii)


Incendiu la Sudiți

Pe data de 29 ianuarie 2018, către miezul nopții, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de plante furajere, izbucnit la o fermă din comuna Sudiți. Aproximativ ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:35
(6444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Percheziții la Manasia. Contrabanda cu țigări, în vizor!

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 29 ianuarie 2018, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:15
(5913 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

În cadrul acțiunilor de combatere a comerțului ilicit, jandarmii echipei de intervenție Slobozia au depistat joi, 25 ianuarie 2018, în Bazarul Municipal din Slobozia, 3 firme care comercializau peste 2 ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2018, 18:05
(6298 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Peste 300 de polițiști au acționat, în ultimele 48 de ore, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Au fost organizate ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2018, 19:35
(4931 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Panouri de înștiințare la clădirile fără autorizație de incendiu

Începând cu data de 21 ianuarie 2018, a intrat în vigoare Legea nr. 28/2018, pentru completarea Legii nr. 307/2006, privind apărarea împotriva incendiilor. Noile prevederi impun afișarea unor panouri de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:50
(8889 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de suine

Crescătorii de porci vor beneficia, în perioada 2018-2020, de o schemă de sprijin financiar pentru aplicarea programului de susținere a acestora în vederea producerii cărnii de porc, pentru creșterea, îngrășarea ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:35
(9701 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agentiei care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:20
(6343 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

În contextul «Anului omagial al unității de credință și de neam» și «Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918», Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Normal «Pinocchio ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:15
(7019 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni acționează permanent pentru siguranța cetățenilor

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 400 de polițiști au acționat în perioada 19-21 ianuarie a.c., pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:05
(5117 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie au emis o avertizare Cod Galben de ninsori pentru județul Ialomița. Atenționarea meteo intră în vigoare pe data de 22 ianuarie 2018, la ora 05,00, și ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2018, 16:38
(5872 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărean arestat pentru infracțiuni comise pe teritoriul Ungariei

Polițiștii de Investigații Criminale au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Ungaria. La data de 18 ianuarie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2018, 17:20
(8291 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adâncata

Miercuri, 17 ianuarie 2018, în jurul orei 13,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Adâncata s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 18:05
(6550 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 40 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Pentru siguranța cetățenilor, peste 200 de polițiști au acționat pe parcursul zilei de miercuri, 16 ianuarie 2018, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 17:10
(9976 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident rutier din cauza condițiilor meteo

Vremea dă bătăi de cap autorităților din Ialomița. În această dimineață, pe șoseaua care leagă orașele Țăndărei și Hârșova, a fost produs un accident rutier, din cauza unui copac smuls de vânt și dărâmat ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 10:30
(4483 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Adâncata și Cocora

Incendii la Adâncata și Cocora

A fost suficientă amplasarea necorespunzătoare a unor materiale combustibile față de o sobă cu acumulare de căldură și casa unui cetățean din comuna Adâncata a fost cuprinsă de flăcări. Acestea s-au extins ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 13:40
(6040 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6476 de șomeri, din care 1344 șomeri indemnizați, respectiv 5132 șomeri ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 11:35
(6456 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...