Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Construcțiile din Bazarul Municipal sunt ILEGALE

Rămîne cum am stabilit!

Slobozia: Construcțiile din Bazarul Municipal sînt ILEGALE

La începutul lunii iunie 2015, o duzină de concesionari ai terenurilor de sub maghernițele din Bazarul Municipal au primit autorizații pentru reamenajarea spațiilor. Potrivit Planului Urbanistic Zonal, autorizațiile de construcție eliberate prevedeau amenajarea unor «construcții provizorii». Construcțiile ridicate acolo au însă caracter definitiv, fapt care a determinat demararea unui control al Inspectoratului de Stat în Construcții!

Scapă cine poate
De mai bine de 2 luni de zile, concesionarii terenurilor din Bazarul Municipal din Slobozia (a doua alee) construiesc ilegal. ... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2015, 19:50 (7627 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are conturile blocate

Învățămîntul județean este executat silit

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are conturile blocate

Constructorii cîtorva investiții școlare au cerut executarea silită a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Firmele așteaptă să primească din partea instituției banii aferenți lucrărilor de reabilitare ale Școlii Săveni, ale Școlii Giurgeni precum și ale Grădiniței Crunți, de 7 ani. Valoarea debitului se ridică la suma de 2 milioane de lei!

IȘJ are poprire pe conturi
În 2008, Ialomița se alinia valului de investiții în infrastructura școlară, demarat de Guvernul României, prin Ministerul Educației. Ca și în alte zone ale țării și în județul nostru cele mai multe dintre aceste... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 21:15 (6361 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița amenință ENEL cu instanța

Parcul fotovoltaic Giurgeni, în impas

Consiliul Județean Ialomița amenință ENEL cu instanța

În anul 2011, autoritățile județene anunțau debutul unei noi ere administrative, guvernată de energia verde. La 4 ani distanță, parcul fotovoltaic de 0,5 GW de la Giurgeni încă mai așteaptă să fie conectat la rețeaua națională de energie electrică. Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că vina aparține ENEL, societate care întîrzie nejustificat această procedură. La acest moment instituția face demersuri pentru acționarea ENEL în instanță...

La fotovoltaicele lăudate
Investițiile în «energia verde» au reprezentat ani de-a rîndul un obiectiv prioritar al administrației... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 18:15 (10339 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Războiul de la Lacul Strachina

Fermierii se revoltă împotriva SOR

Războiul de la Lacul Strachina

Un proiect finanțat din fonduri europene, demarat în 2013 în perimetrul sitului Natura 2000-Lacul Strachina, este vehement contestat de către fermierii din zonă. Aceștia reclamă faptul că măsurile restrictive impuse de Societatea Ornitologică Română, custodele acestei arii protejate, sînt ilegale și absurde. În replică, oficialii din cadrul proiectului susțin că «se poate ajunge la un numitor comun». Miza acestui proiect, dincolo de protejarea avifaunistică a Lacului Strachina, o reprezintă cele 2,8 milioane de lei, bani alocați de către Fondul European de Dezvoltare Regională.

Bani europeni, management românesc... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 17:25 (9537 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a primit 6,9 milioane de lei pentru drumuri județene și comunale

Bani albi pentru alegeri negre

Ialomița a primit 6,9 milioane de lei pentru drumuri județene și comunale

În urmă cu 3 săptămîni, printr-o Hotărîre de Guvern, Ialomița a primit 6,9 milioane de lei pentru «finanțarea lucrărilor la drumurile județene și comunale». Consiliul Județean Ialomița susține că va aloca aceste fonduri în funcție de necesitățile obiective ale fiecărei localități în parte. Surse administrative susțin faptul că banii vor fi alocați «pe criterii politice»...

Fie numele Guvernului lăudat Guvernul a decis miercuri, 19 august 2015, printr-o Hotărîre, repartizarea pe județe a sumei de 300 milioane de lei pentru finanțarea lucrărilor la drumurile județene și comunale. Alocările... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 16:10 (8684 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stare de legalitate «ZERO» la Primăria Perieți

Stare de legalitate «ZERO» la Primăria Perieți

Renumită pentru interminabilele scandaluri dintre consilierii locali și edil, Primăria Perieți surprinde din nou. De data aceasta prin maniera mai puțin legală prin care au fost promovați în funcții cîțiva funcționari publici. Ilegalitățile au fost puse pe tapet de oficialii Agenției Naționale a Funcționarilor Publici, ca urmare a unui control efectuat la Perieți.

Dispute la Primăria Perieți
Purtate pe motive politice sau pur și simplu din orgolii personale, disputele din cadrul Primăriei Perieți au ținut în priză opinia publică în ultimii 2 ani și jumătate. Ședințele Consiliului... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 15:15 (16807 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița mizează pe PNDR

Ialomița mizează pe PNDR

Noul ciclu programatic al Planului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 a atras interesul ialomițenilor. Pînă în prezent au fost depuse spre finanțare un număr de 19 proiecte, a căror valoare este de 1,3 milioane de euro.

Ialomița, susținută cu bani europeni
În primul ciclu programatic al PNDR 2007-2013, Ialomița a beneficiat de fonduri europene în valoare de peste 46 milioane de euro, potrivit informațiilor oficiale oferite de Oficiul Județean pentru Finanțarea Investițiilor Rurale. Cele mai multe proiecte de finanțare accesate au fost în cadrul Măsurii 112 «Instalarea tinerilor... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 13:35 (6177 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Recon și Doje încalcă legislația muncii

Slobozia: Recon și Doje încalcă legislația muncii

Cel mai recent proiect de utilitate publică al Primăriei Slobozia are deja probleme. Este vorba despre o serie de lucrări de aducțiune a apei, care au debutat în urmă cu o lună. Concret, societatea angajată să realizeze rețeaua a fost amendată de Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița. Inspectorii ITM susțin faptul că firma își ținea angajații la muncă fără a le respecta orele din contract.

Șantier cu probleme De o lună, Primăria Slobozia a început din nou să lucreze la extinderea rețelei de apă. Potrivit informațiilor, noua rețea se construiește pe traseul Stația de tratare-Parc... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 12:55 (9135 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: VIVANI, încă un an de grație

Marți, 1 septembrie 2015, în cadrul unei întîlniri oficiale, Consiliul Județean Ialomița a solicitat firmei Vivani explicații cu privire la respectarea condițiilor de mediu la groapa de gunoi gestionată de această firmă. Reamintim că, la acest moment, firma se află în insolvență, iar lucrările de execuție a celei de-a patra celule de depozitare a gunoiului întîrzie nejustificat. Poziția oficială a firmei a fost susținută de Petra Kalman, fiica acționarului principal al societății, Janos Kalman. Potrivit declarațiilor oficialilor județeni, aceasta și-a luat angajamentul ca, în decurs de un an, firma să finalizeze lucrările la cea de-a patra celulă de depozitare a gunoiului și să rezolve problemele... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 11:05 (4771 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Arsenal de muniție în mahalaua Strachina

Țiganii din Țăndărei, călcați de mascați

Arsenal de muniție în mahalaua Strachina

A fost din nou razie în cartierul țigănesc Strachina, din Țăndărei. Polițiștii și jandarmii au efectuat 3 percheziții în casele țiganilor. Forțele de ordine au descoperit un adevărat arsenal de muniție, iar un bărbat a fost reținut pentru 24 de ore. 

Reținut pentru 24 de ore
Perchezițiile s-au desfășurat sub coordonarea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și a procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești. În cartierul țigănesc Strachina din Țăndărei au fost efectuate 3 descinderi. Astfel, în urma raziei, două persoane au fost audiate la... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2015, 22:50 (10257 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul a investit 156 milioane lei în Sănătatea ialomițeană

Statul a investit 156 milioane lei în Sănătatea ialomițeană

În cadrul unei conferințe de presă recent susținută, oficialii Casei Județene de Sănătate Ialomița au făcut publice sumele de bani pe care statul le-a oferit Sănătății din județ. Așa se face că medicii de familie, farmaciștii, dar și spitalele au primit, în 2015, un total de 156 milioane de lei!

Rectificarea a dus bani în plus
Potrivit informațiilor publice, Sănătatea ialomițeană beneficia la începutul anului în curs de un buget de 135,5 milioane de lei. Pentru ca fondurile să nu se epuizeze, iar sfîrșitul de an să nu provoace dezechilibre, oficialii din cadrul Casei Județene... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2015, 20:50 (3830 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Promovabilitate de 23% la Bacalaureatul de toamnă în Ialomița

Promovabilitate de 23% la Bacalaureatul de toamnă în Ialomița

Inspectoratul  Școlar Județean Ialomița a dat publicității primele informații despre promovabilitatea la Bacalaureatul de toamnă. 23% dintre absolvenții care s-au gîndit să-și încerce a doua oară norocul au reușit să obțină medii de trecere.

Fără medii de 10 la Bacul de toamnă Potrivit informațiilor oficiale, la cea de-a doua sesiune a Bacalaureatului, în județul Ialomița s-au înscris 775 de candidați, însă doar 660 dintre aceștia au susținut probele orale și scrise. Mai mult, au reușit să treacă examenul de maturitate un număr de 152 de elevi, în timp ce 117 au fost considerați... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2015, 19:05 (2235 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Accident rutier cu 5 victime

Accident rutier pe șoseaua de centură a Sloboziei. 5 persoane au fost rănite după ce două mașini s-au ciocnit frontal. La fața locului au intervenit medici ai Serviciului Județean de Ambulanță, dar și paramedicii SMURD.

Victimele au fost transportate la spital
Din primele informații se pare că accidentul s-ar fi produs după ce șoferul uneia dintre mașinile implicate în evenimentul rutier ar fi pătruns pe contrasens. În urma impactului dintre cele două autoturisme, 5 persoane au fost rănite. Dintre acestea doar 4 au ajuns la spital, una refuzînd să primească îngrijiri medicale... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2015, 17:05 (7619 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Slobozia accident

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Braconieri pedepsiți ca în «Vestul Sălbatic»

Dreptate pe cont propriu

Ialomița: Braconieri pedepsiți ca în «Vestul Sălbatic»

De mai bine de 3 săptămîni, Poliția și Parchetul Slobozia încearcă să deslușească ițele unui scandal iscat pe malul lacului Strachina, în zona localității Ograda. Pînă în prezent organele judiciare au reușit să stabilească faptul că 5 indivizi au fost agresați, însă cei care au provocat scandalul sînt de negăsit. Acuzațiile planează și asupra doctorului Mirel Diaconu, cel care a concesionat acea suprafață de lac. «Pe mine mă bănuiesc, însă eu eram în concediu cînd s-a întîmplat scandalul!» a fost replica acestuia.

Agresori greu de dovedit
Așa cum precizam și mai devreme, în urmă... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2015, 13:40 (13037 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 «Calitatea Educației este cea care mă interesează!»

Profesorul Cătălin Grigore, inspector școlar general adjunct

«Calitatea Educației este cea care mă interesează!»

De la 1 septembrie 2015, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are un nou inspector școlar general adjunct. Este vorba despre profesorul de Biologie Cătălin Grigore, fost director al Liceului Teoretic «Carol I» Fetești. Într-un scurt interviu acordat reporterilor Independent, acesta a vorbit despre planurile sale în ceea ce privește Învățămîntul ialomițean, dar și despre maniera în care profesorii trebuie să fie mai implicați pentru a susține actul educațional.

-Ați revenit la IȘJ într-o altă funcție, mult mai importantă. Ce planuri aveți pentru anul școlar care se pregătește de debut?
-Strict pe atribuțiile mele, mă va interesa calitatea... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2015, 12:20 (7908 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciochina: «Ziua Porumbului», cu ministrul Agriculturii

Joi, 10 septembrie 2015, ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a participat la cea de a VI-a ediție a manifestării «Ziua Porumbului». Evenimentul se organizează anual în comuna Ciochina, la Orezu. Numărul de participanți prezenți la manifestare a depășit 400. Ministrul Daniel Constantin s-a arătat interesat atît de problemele cu care se confruntă fermierii, cît și de sprijinirea firmelor care activează în acest domeniu. Întîlnirea a fost patronată de către administratorul firmei ELSIT SRL, Nicolae Sitaru. «Încercăm, de la an la an, să organizăm cît mai bine acest eveniment. În fiecare an învățăm cîte ceva și, în fiecare an, credem noi,... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2015, 11:10 (7998 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

 Cornel Vasile, șeful Gărzii de Mediu, în vizorul procurorilor Anticorupție

Anchetă DNA la Slobozia

Cornel Vasile, șeful Gărzii de Mediu, în vizorul procurorilor Anticorupție

UPDATE Cornel Vasile, cercetat sub control judiciar

Percheziții ale Direcției Naționale Anticorupție-Structura Centrală la Slobozia. Procurorii au descins la sediul Gărzii de Mediu Ialomița și la firmele «controlate» de Cornel Vasile, șeful instituției. Anchetatorii instrumentează un dosar penal privind fapte asimilate corupției.

Percheziții la primele ore ale dimineții
Procurorii DNA au descins în biroul șefului Gărzii de Mediu, Cornel Vasile, joi, 10 septembrie 2015, în jurul orei 07,00. După aceea, anchetatorii au mers la sediul firmelor Euroinvest și Salubritate Comunală, «controlate» de Cornel Vasile. Anchetatorii au căutat... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2015, 16:30 (23312 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Subprefectul Marin Constantin, vizat de procurorii Anticorupție

Prefectura Ialomița, notificată de DNA

Subprefectul Marin Constantin, vizat de procurorii Anticorupție

O notificare cu circuit închis transmisă de procurorii Direcției Naționale Anticorupție la Slobozia agită spiritele în cea mai liniștită instituție publică, Prefectura Ialomița. Potrivit hîrtiei oficiale, anchetatorii DNA cer informații cu privire la maniera în care a fost numit în funcția de subprefect Marin Constantin, fost primar al comunei Albești, ajuns peste noapte, în rîndurile funcționarilor publici. Surse judiciare precizează că, la acest moment, procurorii Anticorupție au în lucru un dosar penal «in rem», care vizează fapte penale, însă vor să strîngă suficiente probe pentru a ajunge la persoanele care le-au comis.

Marin Constantin, vinovatul fără vină... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2015, 20:35 (23711 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Anomaliile administrației locale din Ialomița

Anomaliile administrației locale din Ialomița

De la un capăt la altul al județului, administrațiile locale se confruntă cu o serie de probleme organizatorice. De la caz la caz, cu primari închiși sau consilii locale dizolvate, primăriile ialomițene încearcă să facă față cum pot acestor situații. Prefectura Ialomița monitorizează atent aceste anomalii și trasează dispoziții acolo unde încălcarea legii devine tot mai evidentă.

Ialomița caută gospodari
Un județ întins cu 66 de administrații locale, dar negospodărit corespunzător. Așa poate fi caracterizată Ialomița. Din cifra totală de administrații locale existente pe teritoriul... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2015, 19:10 (6587 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Organizațiile Utilizatorilor de Apă pentru Irigații cer sprijinul Prefecturii Ialomița

Organizațiile Utilizatorilor de Apă pentru Irigații cer sprijinul Prefecturii Ialomița

Ca urmare a recentelor declarații ale  ministrului Agriculturii, Daniel Constantin, la nivelul întregii țări a fost declanșat un proces de inventariere a potențialelor investiții în reabilitarea sistemelor de irigații. În Ialomița, doar 2 din cele 26 de Organizații ale Utilizatorilor de Apă pentru Irigații au reușit să acceseze fonduri prin intermediul unor finanțări europene. Aceste organizații solicită public Instituției Prefectului Ialomița să intervină «la nivelul Ministerului Agriculturii, prin intermediul Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița, pentru extinderea activității». Centralizarea informațiilor privind posibilele investiții în sistemele de irigații din județul... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2015, 17:30 (8735 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiune integrată de Crăciun

Prima și a doua zi de Crăciun, 25/26 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizări prin 112, constatând 42 de infracțiuni și aplicând aproape ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:05
(3902 vizualizări - 0 comentarii)


Malu Roșu: Dispărut fără urmă în apele unui lac

Pompierii din Ialomița caută de 3 zile trupul unuia dintre pazinicii lacului Ratca, din zona localității Malu Roșu. În prima zi de Crăciun, împreună cu un coleg de serviciu, acesta a căzut dintr-o barcă ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 13:01
(5808 vizualizări - 3 comentarii)


APIA: Aerofotografierea 2017, în termen

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură aduce la cunoștința publicului larg că, prin colaborarea dintre Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale și Ministerul Apărării Naționale, destinată ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 10:55
(5121 vizualizări - 0 comentarii)


Trei răniți într-un accident rutier petrecut între Iazu și Slobozia Nouă

Trei persoane, victime ale unui accident rutier, au primit îngrijiri medicale din partea pompierilor din Slobozia, dar și a medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. În eveniment au fost implicați ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 22:25
(8259 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 114 mii de lei, 13 permise de conducere reținute

Polițiștii au acționat în ultimele 48 de ore pentru prevenirea și combaterea oricăror evenimente care puteau afecta liniștea comunității. Pentru siguranța cetățenilor, 124 patrule, dintre care 6 mixte, ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 18:10
(7498 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «evaziune fiscală» și infracțiuni rutiere

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:55
(5991 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie de Crăciun

Peste  250 de polițiști ialomițeni vor fi la datorie pentru ca sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în liniște și siguranță. Poliția Română este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:40
(3612 vizualizări - 0 comentarii)


Autospeciale noi, în dotarea IPJ Ialomița

Vineri, 22 decembrie a.c., parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se reînnoiește cu 7 autospeciale, distribuite de conducerea Poliției Române, urmând a fi folosite pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:10
(4141 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

Dacă misiunea Biroului de Asistență Socială din Protopopiatul Urziceni este tocmai aceea de a veni în întâmpinarea dificultăților resimțite de oameni și de a sprijini pe cât posibil beneficiarii săi, atunci ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 14:20
(4259 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele de 25, 26 decembrie 2017, precum și în 1, 2 ianuarie 2018, declarate zile libere ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 10:50
(6272 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Economice

Polițiștii ialomițeni au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de 30000 de lei, în urma unor acțiuni derulate de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Polițiștii de Investigare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 19:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit pentru «tâlhărie» în Italia, arestat

Marți, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:55
(5289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


APIA: Subvenția la motorină pentru agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 21.12.2017, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, aferentă ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:40
(5819 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accidentat pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de marți, 19 decembrie 2017, pe raza municipiului Fetești. Astfel, în jurul orelor 15,00, în timp ce un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 17:35
(4090 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Pietoni accidentați la Ograda și Urziceni

Un bărbat de 56 de ani a murit după ce a fost victima unui accident rutier. Acesta circula în localitatea Ograda pe un drum neiluminat corespunzător și a fost lovit de mașina condusă de un tânăr de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 19:10
(5840 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40
(4941 vizualizări - 3 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «E vremea colindelor»

Protopopiatul Slobozia a fost și anul acesta organizatorul Festivalului «E vremea colindelor». Manifestare a ajuns deja la a 7-a ediție și reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente de gen organizate ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:25
(5248 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Artificiile i-au adus un dosar penal

Un  minor de 16 ani, din Urziceni, a intrat în vizorul polițiștilor după ce asupra sa au fost descoperite artificii din categoria de produse  F2, fără ca acesta să aibă dreptul legal de a le folosi ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:15
(6408 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se deschide «Căsuța lui Moș Crăciun»

Între 22 și 24 decembrie, în cadrul Târgului de Crăciun din centrul Sloboziei se deschide pentru prima dată «Căsuța lui Moș Crăciun». În perioada de timp amintită, între orele 17,00 și 20,00, copiii din ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:05
(3581 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 40 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unor acțiuni cu caracter preventiv, polițiștii ialomițeni au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de 40 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate pentru infracțiuni la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 17:50
(3804 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 17:25
(6613 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:20
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:10
(4003 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 17:45
(5680 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 16:20
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:40
(5509 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:10
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 12:40
(4801 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

În perioada 4-9 decembrie 2017, consilierii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat un număr de 116 controale în unități ce desfășoară activități de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 11:20
(5161 vizualizări - 0 comentarii)


Combaterea delictelor silvice, o prioritate a polițiștilor ialomițeni

Luni, 11 decembrie 2017, polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 10:10
(4805 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...