Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Suspendarea funcționarilor penali, stabilită prin instanță

Se întîmplă la Primăria Slobozia

Suspendarea funcționarilor penali, stabilită prin instanță

Funcționarii publici ai Primăriei Slobozia acuzați de infracțiuni de fals în dosarul «Art» rămîn, deocamdată, în funcții. Suspendarea acestora depinde de maniera în care magistrații Judecătoriei Slobozia vor aprecia probatoriul pe baza căruia procurorii și-au efectuat urmărirea penală. În cel mai fericit caz, o astfel de procedură durează maxim 60 de zile, însă ea poate ajunge și pînă la jumătate de an.

Unde-i lege nu-i tocmeală Deși, potrivit legii, suspendarea celor trei angajați cu funcții publice ar interveni de drept din momentul sesizării instanței, maniera în care dosarele penale... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2015, 12:45 (7727 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primarul bătăuș de la Alexeni

D-ale carnavalului administrativ ialomițean

Primarul bătăuș de la Alexeni

Vineri, 22 mai 2015, primarul Ion Cărbune din Alexeni l-ar fi bătut pe vicele din dotare. Vina acestuia din urmă a fost aceea că ar fi solicitat în scris «o motocoasă ca să tai iarba de pe străzi, să fie și la noi frumos...». În replică la acuzațiile care i se aduc, primarul Ion Cărbune a declarat pentru Independent: «El n-a fost bătut... Trebuia bătut! (...) E un prost!».

Scandal administrativ la Alexeni
Vineri, 22 mai, în jurul orelor 10,00, viceprimarul comunei Alexeni, Vasilică Șerban Dragomir, a intrat în sediul primăriei... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2015, 19:55 (23669 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița va iriga 15 mii de hectare de teren agricol cu bani europeni

În anul 2015

Ialomița va iriga 15 mii de hectare de teren agricol cu bani europeni

În urmă cu 2 ani, 7 din cele 26 de Organizații ale Utilizatorilor de Apă pentru Irigații au beneficiat de investiții de pînă la 1 milion de euro fiecare pentru modernizarea stațiilor de apă. Dintre cele 7 organizații, două se află la acest moment în pragul finalizării acestor investiții, respectiv retehnologizarea și modernizarea stațiilor existente. Este vorba despre OUAI Ograda și OUAI Murgeanca, unde la acest moment lucrările sînt în prag de finalizare. În ciuda investițiilor însă, prețul apei rămîne unul ridicat. Pentru a furniza apă cultivatorilor de cereale din zonă, ANIF Ialomița percepe tarife de pînă la 500 de lei pentru 1000 mc de apă. Prețul, explică Victor Zichil, directorul executiv... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2015, 16:10 (7586 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Carnagiu la ieșire din Slobozia Nouă

un bărbat și o femeie au sfîrșit în urma unui accident rutier

Tragedie la ieșirea din Cartierul Slobozia Nouă către localitatea ialomițeană Iazu. Un bărbat și o femeie, ambii domiciliați în municipiul Slobozia, au murit într-un accident rutier. Mașina în care se aflau s-a ciocnit de un tir, iar în urma impactului cei doi au fost decapitați. Trupurile neînsuflețite au fost transportate la Serviciul de Medicină Legală Ialomița.

Trafic blocat zeci de minute
Din primele informații,  se pare că vina pentru tragedia de la ieșirea din Slobozia Nouă ar aparține unui șofer de 42 de ani, care conducea un tir din direcția Iazu-Slobozia Nouă. ... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2015, 00:40 (77663 vizualizări - 61 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a încheiat procesul de inventariere a terenurilor

Speranța retrocedării moare ultima

Ialomița a încheiat procesul de inventariere a terenurilor

Instituția Prefectului Ialomița a anunțat că, pînă la sfîrșitul acestei săptămîni, va face public rezultatul procesului de inventariere a terenurilor impus de Legea 165 din 2013, privind măsurile pentru finalizarea procesului de restituire. «Terenurile identificate ca fiind disponibile în vederea retrocedării acoperă cam 20% din cererile înregistrate la nivelul județului» a declarat, pentru Independent, prefectul Gigi Petre.

După 25 de ani de așteptare
La sfîrșitul săptămînii precedente, Instituția Prefectului Ialomița... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 22:05 (8581 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimarul municipiului Fetești este arestat la domiciliu

Viceprimarul municipiului Fetești este arestat la domiciliu

Cercetat în stare de libertate sub control judiciar pe cauțiune, Gheorghe Mitache, viceprimarul municipiului Fetești, este acum arestat la domiciliu pentru 30 de zile. Decizia schimbării măsurii preventive a fost luată de magistrații Judecătoriei Slobozia, ca urmare a faptului că inculpatul ar fi luat legătura cu anumiți martori din dosarul penal în care este cercetat.

A plătit 3000 de lei și este reținut la domiciliu
Măsura preventivă a controlului judiciar pe cauțiune, în cazul viceprimarului din Fetești, a fost stabilită pe bază de ordonanță de către procurorul de caz. Pentru... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 21:15 (7060 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa «termală» de la Urziceni

Apa «termală» de la Urziceni

De un an și jumătate de cînd s-au finalizat lucrările la rețeaua de apă a orașului Urziceni, municipalitatea nu a reușit să rezolve problema potabilizării ei. Ultimele analize confirmă, încă o dată, că apa care curge la robinetele locuitorilor înregistrează depășiri ale nivelului de sulf. În cazul în care problema nu va fi rezolvată pînă cel tîrziu în octombrie, EcoAqua SA, beneficiara acestei investiții, trebuie să înapoieze Uniunii Europene 25 milioane de lei.

Pericolul de la robinete
Aproape similară celei de la Slobozia, rețeaua de apă a Urziceniului a presupus identificarea... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 17:15 (7188 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Schubert&Franzke SRL a transformat Primăria Slobozia în agent publicitar

Afaceri cu recomandare oficială

Schubert&Franzke SRL a transformat Primăria Slobozia în agent publicitar

Ai o afacere care merge prost?! Firma Schubert&Franzke SRL a patentat o rețetă inedită de a reuși acolo unde ceilalți clachează. În baza unei scrisori de recomandare semnată de primarul Alexandru Stoica, reprezentantul firmei a reușit să obțină între 2000 și 6000 de lei de la firmele locale interesate  să apară în «Hărțile oficiale ale municipiului Slobozia». Întrebat de ce a semnat «ca primaru’», Alexandru Stoica se delimitează de maniera «anormală» în care firma obține contracte.

Cine cere nu piere
Ești tîmplar și afacerea ta merge prost? Ai o firmă de «prestări servicii... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 15:05 (7495 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița caută fonduri europene

Consiliul Județean Ialomița caută fonduri europene

Oficialii administrației locale caută soluții pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Săptămîna trecută, în cadrul Consiliului de Administrație al acestei unități medicale, a fost adoptată decizia de a realiza 3 proiecte noi, care ar urma să fie finanțate din fonduri europene. Proiectele vor fi realizate de către Departamentul de Integrare Europeană din cadrul Consiliului Județean Ialomița, iar valoarea acestora s-ar ridica la peste 8 milioane de euro.

Semne bune anul are
În pofida scandalurilor publice în care este implicat Spitalul Județean de Urgență Slobozia... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 14:10 (5876 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sprijină semenii nevoiași

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sprijină semenii nevoiași

Oficialii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au dat publicității un raport privind acțiunile filantropice desfășurate în cadrul eparhiei, în urmă cu o lună. Datele arată că peste 800 de oameni aflați în dificultate, din județele Ialomița și Călărași, au fost sprijiniți prin intermediul Sectorului Filantropic al instituției.

Sprijin financiar pentru semenii greu încercați
Activitatea Sectorului Social-Misionar din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor este modalitatea prin care Biserica este aproape de semenii nevoiași, oferindu-le un sprijin pentru a-și depăși condiția precară... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 10:15 (5819 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs formal la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

La vremuri noi, aceiași șefi

Concurs formal la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Săptămîna viitoare, printr-un concurs, Spitalul Județean de Urgență Slobozia ar trebui să-și desemneze viitorii directori medical, de îngrijiri și economic pentru următorii 3 ani. În realitate, testarea este doar o formalitate, în condițiile în care comisiile de examen au validat candidaturile celor care ocupă în prezent aceste funcții. Doctorul Andrei Tron, unul dintre candidați, și-a fi retras însă dosarul. Surse din cadrul unității medicale spun că motivul care l-a determinat ar consta într-o incompatibilitate privind cumulul de funcții. Violeta Șapira, managerul spitalului din Slobozia, a explicat că această decizie nu afectează buna desfășurare a examenelor...

Concursuri noi, candidați vechi... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2015, 20:35 (5775 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Începe judecata profesorilor «șpăgari»

Ialomița: Începe judecata profesorilor «șpăgari»

Miercuri, 10 iunie 2015, la Tribunalul Ialomița începe procesul dascălilor din Ialomița, implicați în scandalul «Mită pentru BAC 2012». În luna martie, judecătorul de Cameră Preliminară a admis învestirea instanței prin rechizitoriu de către procurorii DNA și a stabilit data la care să înceapă judecata profesorilor acuzați că au luat șpagă pentru a acorda note de trecere la Bacalaureat unui număr de peste 100 de elevi din județ. Anchetatorii cer magistraților ialomițeni să anuleze toate diplomele de Bacalaureat pe care le-au emis elevilor implicați în scandal!

Emoții în sala de judecată... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2015, 20:05 (30452 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legislația lasă spitalele ialomițene fără secții

Legislația lasă spitalele ialomițene fără secții

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent relata despre iminenta închidere a Secției Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Mai nou, situații similare se înregistrează la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești sau Spitalul Municipal Urziceni. Situația durează de mai bine de o lună, de cînd fiecare dintre aceste unități a încetat acordurile de colaborare cu medicii de familie. Totul din cauza unui vid legislativ care interzice acestei categorii de doctori să facă gărzi în spitale, fără acordul Ministerului Sănătății. Iar Ministerul pare impasibil față de aceste probleme funcționale.

Realitatea din spitale... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2015, 15:35 (7634 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alexandru Stoica și Valentin Băcanu, aleșii penali din fruntea orașului

Activitate infracțională la Primăria Slobozia

Alexandru Stoica și Valentin Băcanu, aleșii penali din fruntea orașului

Activitatea infracțională desfășurată în cadrul Primăriei Slobozia este scoasă la lumină de procurori. Inculpații sînt nimeni alții decît primarul Alexandru Stoica și viceprimarul Valentin Băcanu. Primul este inculpat într-un dosar al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, iar celălalt a fost cercetat de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Călărași. Dacă în cazul primarului Stoica ancheta este în plină desfășurare, viceprimarul Băcanu a fost trimis în judecată în urmă cu o săptămînă. Ambii sînt acuzați de infracțiuni de fals, pe care Noul Cod Penal le pedepsește cu pînă la 5 ani închisoare. Totul depinde acum de maniera în care vor aprecia judecătorii probatoriul din dosarele... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 21:05 (24081 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au consumat medicamente de 5,6 milioane lei

Recordul anului 2014 în sănătate

Ialomițenii au consumat medicamente de 5,6 milioane lei

Un raport al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița privind consumul de medicamente compensate și gratuite arată că județul a plătit, în 2014, 5,6 milioane de lei pentru această categorie de tratamente. Din suma totală, 2,7 milioane de lei reprezintă decontarea medicației pentru pensionari.

Peste 800 mii de rețete decontate
Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au dat publicității cea mai recentă analiză pe care au efectuat-o în ceea ce privește consumul de medicamente înregistrat la nivelul județului Ialomița. Datele statistice ale oficialilor... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 20:10 (4860 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Georgiana Ghiță, fata care a schimbat viitorul Sloboziei

Georgiana Ghiță, fata care a schimbat viitorul Sloboziei

La începutul lunii mai, în cadrul concursului «Slobozia Viitorului» organizat de către Primăria Slobozia, Georgiana Ghiță a obținut premiul I pentru un proiect urban inedit. O parte din acest proiect a prins viață zilele acesta în Orășelul Copiilor. «Sînt bucuroasă că proiectul meu prinde viață atît de repede» ne-a declarat Georgiana la fața locului.

Viitorul la timpul prezent
Municipalitatea din Slobozia a organizat la începutul lunii mai un concurs de proiecte urbane adresat tinerilor între 17 și 30 de ani. Printre zecile de proiecte depuse s-a numărat și cel al Georgianei ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 17:45 (12624 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Steluța Mitrea a făcut de rușine idealurile liberalilor ialomițeni

Politizarea învățămîntului județean mai așteaptă

Steluța Mitrea a făcut de rușine idealurile liberalilor ialomițeni

Încercarea liberarilor ialomițeni de a politiza învățămîntul județean a fost sortită, deocamdată, eșecului. Responsabilitatea pentru această situație îi revine Steluței Mitrea, cea care nu a reușit să obțină calificative de trecere la examenul pentru funcția de inspector școlar general adjunct al Inspectoratului Școlar. Totuși, rezultatul a fost contestat și așteaptă răspunsul acestui demers. Surprinzător este faptul că, în privința inspectorilor de specialitate, funcțiile nu au miză politică.  Aceiași oameni din mandatele precedente s-au înscris la concursuri pentru a fi reconfirmați în funcții.

N-a fost să fie... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 16:40 (13069 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Raport despre starea județului Ialomița

Mai puține locuințe construite în 2014

În cadrul unui document oficial înaintat Prefecturii Ialomița, Direcția Județeană de Statistică Ialomița a prezentat o situație a locuințelor construite în Ialomița, în cursul anului trecut. Potrivit datelor, ialomițenii au construit cu 5,7% mai puține case decît în 2013.

Statistică în domeniul construcțiilor
Potrivit datelor oficiale prezentate în documentul reprezentanților Direcției Județene de Statistică Ialomița, în 2014, la nivelul județului, au fost finalizate un număr total de 466 de locuințe. Dintre acestea, 220 se află în mediul urban, iar alte 246 în mediul rural. ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 14:50 (4994 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Case pentru săraci și funcții pentru bogați

Administrație în folosul cetățenilor

Case pentru săraci și funcții pentru bogați

În mod fericit, la acest sfîrșit de lună, data de desfășurare a ședințelor lunare ale Consiliului Local Slobozia și Consiliului Județean Ialomița coincide. Spunem în mod fericit deoarece în acest fel vă putem prezenta în oglindă modul în care cele cele două foruri legislative locale înțeleg să satisfacă agenda publică a cetățenilor. Astfel, principala preocupare a administrației din Slobozia în luna mai este să demareze construcția unui nou bloc de locuințe sociale pentru cei mai săraci dintre cetățenii orașului. În contrapartidă, Consiliul Județean Ialomița își concentrează atenția asupra «măsurilor de pregătire a concursului de proiecte de management pentru ocuparea postului de manager al Muzeului... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 14:05 (6758 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

ARACIP, «spaima» școlilor din Ialomița

ARACIP, «spaima» școlilor din Ialomița

Periodic, reprezentanții Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățămîntul Preuniversitar (ARACIP) efectuează controale în cadrul școlilor din Ialomița. Culmea este că, de fiecare dată, se constată aceleași disfuncționalități. Concluzia este una singură, aceea că ARACIP este doar o altă invenție legislativă care face mult zgomot pentru nimic.

Școala ialomițeană prin ochii ARACIP
Potrivit titulaturii, ARACIP este un organism al cărui scop este acela de a monitoriza calitatea sistemului educațional românesc și se află în subordinea Ministerului Educației. Misiunea acestui... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 12:55 (5334 vizualizări - 6 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
311 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Restricții de circulație de Ziua Națională a României

Sâmbătă, 1 decembrie 2018, începând cu orele 9,00, se vor impune restricții de circulație pe bulevardul Matei Basarab (de la intersecția cu strada Ardealului la intersecția cu bulevardul Cosminului) și ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2018, 20:10
(4098 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge în Protopopiatul Urziceni

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, joi, 29 noiembrie 2018, în intervalul orar 8,00-13,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2018, 17:45
(5518 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori și vânt puternic, valabil până vineri, 30 noiembrie 2018

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben, de ninsori și vânt puternic. Avertizarea intră în vigoare miercuri, 28 noiembrie 2018, la orele 2,0 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 18:10
(3624 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat marți, 27 noiembrie 2018, acțiunea «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor» la ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:50
(4339 vizualizări - 0 comentarii)


Delictele silvice, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 19-25 noiembrie a.c., polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:45
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Dridu

Luni, 26 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:30
(4771 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer căutat de polițiști, după ce a produs un accident rutier

Polițiștii din Ialomița sunt pe urmele unui șofer care a lovit cu mașina un copil de 12 ani din Țăndărei, pe trecerea de pietoni, iar apoi a fugit de la locul accidentului. Se pare că bărbatul a ajuns la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 21:48
(4684 vizualizări - 4 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la spălătoriile auto

În perioada 19-20 octombrie 2018, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului în care se respectă prevederile ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 21:05
(3235 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Națională a României, sărbătorită la Slobozia

Primăria Slobozia invită cetățenii municipiului sâmbătă, 1 Decembrie 2018, la un program festiv dedicat Zilei Naționale a României și Centenarului Marii Uniri. Evenimentul va debuta la orele 10,00 în Piața ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 19:20
(3160 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Contrabandă cu țigări

La data de 23 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au oprit pentru control, în trafic, un autoturism condus de un tânăr de 23 de ani, din București. În urma controlului ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 17:25
(2814 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 190000 de lei, 31 de permise reținute

În perioada 23-25 noiembrie a.c., polițiștii din Ialomița au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, au fost organizate 25 ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 16:20
(3447 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: O autobasculantă a luat foc pe Autostrada Soarelui

Incendiu pe Autostrada Soarelui, pe sectorul de drum cuprins între localitățile Feteși și Drajna. O autobasculantă care se afla pe banda de urgență a luat foc, iar din cauza fumului dens circulația se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 22:53
(3883 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic blocat între Slobozia și Drajna din cauza unui accidet rutier

La această oră circulația este blocată între Slobozia și Drajna din cauza unui accident rutier, produs în zona localității Brâncoveni. Se pare că un autovehicul s-a ciocnit de un tir, în urma impactului ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 19:44
(9253 vizualizări - 4 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 18:35
(5520 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,27%, rata șomajului în luna octombrie 2018

La sfârșitul lunii octombrie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4988 șomeri (din care 2183 femei), rata șomajului fiind de 5,27%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 18:10
(3531 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Săptămâna legumelor și a fructelor donate»

În perioada 19-23 noiembrie 2018, Protopopiatul Slobozia a desfășurat Campania «Săptămâna legumelor și a fructelor donate». Scopul acestei activități este de a sensibiliza elevii
și cadrele didactice ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 16:30
(3595 vizualizări - 0 comentarii)


AJFOM Ialomița: Sprijin pentru șomerii neindemnizați

Persoanele aflate în șomaj dar care nu beneficiază de indemnizație, pot primi suma de 1000 de lei, pentru  o perioadă de 3 luni, în urma încadrării în muncă pe o perioadă mai mare de 3 luni, cu normă ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:25
(4104 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoți din locuințe, reținuți de polițiști

Doi tineri, de 17 și 18 ani, au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore sub acuzațiile de «furt calificat» și «complicitate la furt calificat». Aceștia au pătruns prin efracție în incinta câtorva ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:20
(3411 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Urziceni

Serviciului Poliției Rutiere Ialomița informează faptul că, în ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu victime. Primul eveniment a fost înregistrat la ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:10
(6495 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 46 de ani a fost depistat în trafic conducând în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,67 miligrame alcool pur în aerul expirat. El s-a ales cu dosar penal și a fost transportat ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:05
(3346 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, traversată de transporturi agabaritice

În perioada 20-24 noiembrie a.c., Slobozia va fi traversată de 8 transporturi agabaritice. Vehiculele transportă echipament militar de la Galați către Punctul de Frontieră  Nădlac. Șoferii aflați în ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2018, 10:15
(3179 vizualizări - 0 comentarii)


Trei tinere ialomițence reprezintă România la olimpiada caselor solare, în Dubai

Marina Antonescu, Veronica Butnariu și Nicole Lefter, trei tinere din județul Ialomița, fac parte din echipa EFdeN, reprezentanta României la Solar Decathlon, cea mai importantă competiție internațională ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 16:45
(3493 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Dovada vechimii în muncă

În Monitorul Oficial nr. 963 din 14 noiembrie 2018, s-a publicat OUG nr. 96/2018, privind prorogarea unor termene, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative. Articolul IV din ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 16:25
(4307 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia

Expoziția «Copilăria-bucurie, joc, nonviolență», organizată la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, în perioada 8-12.11.2018, face parte din Campania «19 zile de prevenire a abuzurilor și violenței ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 15:55
(2934 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Beat la volan și fără a poseda permis de conducere, s-a răsturnat cu mașina

Vineri, 16 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Sudiți s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 13:55
(7277 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți accident


Bărbat din Ciochina, arestat pentru «infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice»

În perioada 16-18 noiembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 13:50
(7346 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina arestare


Amenzi de aproape 180000 de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au intervenit, la acest sfârșit de săptămână, la 89 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au fost constatate 37 de infracțiuni și au aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 13:45
(3444 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Premii în bani pentru elevii olimpici

Consiliul Județean Ialomița va acorda, în cadrul unei ceremonii, sume de bani pentru elevii care au obținut rezultate deosebite la concursurile și olimpiadele școlare la care au participat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:40
(4677 vizualizări - 1 comentariu)


Coșereni: Accident rutier cu două victime

Doi bărbați, de 66 și 67 de ani, au fost implicați într-un accident rutier petrecut vineri, 16 noiembrie 2018, pe raza localității Coșereni. Cel mai probabil accidentul s-a produs din cauza neadaptării ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:25
(4331 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Beat mangă, la volan

Un bărbat, de 48 de ani, din orașul Fierbinți Târg a fost depistat conducând pe drumurile publice în stare de ebrietate. Acesta avea o concentrație de 0,96 miligrame alcool pur în aerul expirat. El a fost ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:15
(6082 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...